Nederlandse export duidelijk in de lift i Zes doden bij noodweer in Duitsland Schrikbarende kostenstijging sociale voorzieningen Vermoedelijk deze week verbod op Halcion leppie Nooij overleden Zesjarige auto-eigenaar glipt door mazen parkeerwet Nederlander pessimistisch over toekomst economie WILDWEST O RIJKSWEG J 6oma/ni§H ipothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Éjkef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: JWartaal ƒ43,05; jaar ƒ160.70; losse nummers: 55 cent. Regen Dinsdag 31 juli 1979,69e jaargang no. 21413 De bassist en het blondje In „Theater thuis" het Engelse tv-spel „De bassist en het blondje" op Ned.II om 22.00 uur. Om 18.59 uur Sweet d'Buster in „Popkaravaan" en om 21.20 uur VARA-visie over legalisering drugs. Ned.I om 21.55 uur „Het dos sier" over de Franse oorlog in Indochina". Veel bewolking en tijdelijk re gen, later van het westen uit opklaringen. Middagtempera- turen omstreeks 19 graden. Matige, aan de kust harde naar zuidwest draaiende wind. Morgen zon: 6.00 21.31. Schev. hoogw.: 8.54 en 21.21. Laagw.: 4.38 en 16.55. JISTERDAM De actrice Beppie Nooij (jr) is vannacht 1 zestig jarige leeftijd overleden in het Amsterdamse An- fcni van Leeuwenhoekziekenhuis. De actrice nam in 1953 de jiding over van het Amsterdams Volkstoneel van haar teder Beppie Nooij sr. Haar moeder overleed drie jaar ge- jn. ider en dochter Beppie Nooij zijn beiden steeds sterk betrok- geweest bij het volkstoneel; zoals moeder Beppie werd ver- izelvigd met 'Kniertje' uit 'Op hoop van zegen', werd dochter >pie vlees en bloed met Rooie Sien, een rol, die zij ruim ze itien jaar speelde. >pie Nooij jr., kind van een artiestenechtpaar, werd 26 febru- 1919 in Amsterdam geboren. Zij werkte bij de Snip en Snap rue, Toon Hermans en Wim Sonneveld. Behalve zakelijk Ister was zij ook hoofdrolspeelster van het Volkstoneel, de la- Stichting Amsterdams Volkstoneel, waarvoor zij ook tal van ;ken regisseerde, verder pag. 7 (Van onze correspondent Bert van Vel zen) LONDEN Een knaa pje van zes jaar is de cen trale figuur in een han dig uitgedacht project om de betaling van dikke bossen parkeerbonnen te voorkomen. Het kind is al vanaf zijn derde jaar, althans op papier, de ei genaar van de auto van zijn vader, de 40-jarige winkelier Barry Pamplin te Preston in het graaf schap Lancashire. Meer dan zestig parkeerbon nen, tot een totaalbedrag van rond 1500 gulden dienen volgens de Britse wet door de eigenaar van de auto te worden be- taald. De eigenaar is de thans zesjarige Jonathan Pamplin, die volgens een andere wet met alle Brit se kinderen onder de tien jaar het privilege ge niet dat hij geen straf baar feit kan begaan. Jo nathan haalt geregeld de parkeerbonnen van de auto van zijn vader af en die bonnen worden dan door hem met een routi- negebaar vernietigd. De „parkeeronschend- baarheid" van Barry Pamplin is het gevolg van een kleine wijziging in de Britse Wegver- keerswet van 1974. Die wet stelt vast dat voor de betaling van parkeerbon nen uitsluitend en alleen de eigenaar van de auto verantwoordelijk is en niet de persoon die min of meer toevallig achter het stuur zat toen de auto fout werd geparkeerd. Barry liet zijn driejarige zoon als eigenaar in schrijven toen hem bleek dat de wet wat de eige naar betrof geen leeftijd- of rijvaardigheidseisen bevatte. Zodra Jonathan tien jaar wordt en aan sprakelijk kan worden gesteld voor de betaling van de parkeerbonnen is zijn vader van plan uit de gezinnen van vrien den en kennissen nieuwe papieren eigenaars te re- cru teren. Het Britse ministerie van Verkeer geeft toe dat Barry Pamplin een flink gat in de doorgaans nau we mazen van de wet heeft weten te vinden. Een verontrust lid van het Lagerhuis - dat over igens tot in september op. vakantie is - heeft in sombere bewoordingen te verstaan gegeven dat er snel parlementair gehan deld moet worden om te voorkomen dat honderd duizenden Britse kinde ren onder de tien jaar de papieren eigenaars van automobielen worden die dan straffeloos kunnen worden geparkeerd waar het de bestuurder uit komt, desnoods voor Buckingham Palace. de ambtswoning van Marga ret Thatcher of op de middenbaan van Picca- dily. HBBBBBBBBBSÊBBSS NCW: matigingsbeleid werpt vruchten af (Van onze sociaal-econo- mische redactie) DEN HAAG De Neder landse consumenten blij ven pessimistisch ge stemd over de economi sche situatie. Dat blijkt uit een enquête die het Centraal Bureau voor Sta tistiek in de eerste helft van mei heeft gehouden. De sombere verwachtin gen van de doorsnee Ne derlander werden in een soortgelijke enquête in ja nuari al duidelijk en zijn sindsdien niet vermin derd. Zestien procent van de on dervraagden gelooft nog in verbetering. Ruim de helft denkt echter dat het steeds slechter zal gaan. Een kleine dertig procent van de ondervraagden denkt dat in de economi sche situatie wenig veran dering zal komen. Ook op de wat langere termijn koestert de ge middelde Nederlander in dit opzicht weinig illus- sies. Ruim veertig procent van de ondervraagden ge looft dat de economische situatie de komende vijf jaar zal verslechteren, ter wijl maar 26 op een ve- betering rekent Over de werkloosheid wordt nu iets gunstiger gedacht dan in januari. Toen had 63% het idee dat het aantal werklozen ver der zou toenemen; nu is dat 59geworden. (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - In de eerste helft van dit jaar is de Nederlandse export flink aangetrok ken. Op vrijwel alle fronten blijkt onze eco nomie weer mee te kunnen delen in de groei van de wereldhandel. Deze ontwikkeling moet direct op rekening geschreven worden van de matigingspolitiek zoals die werd in gezet in de nadagen van het kabinet Den Uyl en onder het bewind van Van Agt is voortgezet. Dat stelde de secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, drs. H. Wijffels gisteren op de maandelijke persconferentie van het NCW. Ondanks deze positieve ontwikkeling, waar bij de import niet meer zo sterk in omvang toeneemt als lang het geval is geweest en de handelsbalans dus meer in evenwicht komt te liggen, mag er nog niet gejuichd worden, meent Wijffels. Hij wees erop dat door de po litiek van kostenbeheersing de vraag naar Nederlandse producten in het buitenland weliswaar toeneemt, maar dat dit gepaard gaat met een verslechtering van de ruilvoet. Dat wil zeggen dat we minder goederen in het buitenland kunnen kopen voor hetzelfde geld. De prijzen van de uitvoer stegen recen telijk met 2 procent tegen die van de invoer met 3,5, een ruilvoetverslechtering van 1,5 procent dus. De NCW-secretaris waarschuwde ervoor deze achteruitgang niet te compenseren door loonsverhogingen. Hij hamerde daarbij op nieuw op het stabiel houden van de lasten voor het bedrijfsleven, dat immers juist dankzij deze politiek weer een woordje in het buitenland mee kan spreken. Ondankbaar katje... Brandweerman Alf Walsh uit Wellington (Nieuw Zeeland) geeft een katje mond-op-mondbeademing, nadat het gered was uit een met rook gevuld brandend huis. Toen de kat bijkwam haalde hij uit en gaf Walsh een flinke krab over zijn voorhoofd j HAMBURG Zes mensen hebben het leven verloren tijdens een noodweer, dat zondagavond grote delen |van West-Duitsland teisterde. De schade loopt in de I miljoenen. if Vijf mensen werden gedood bij een frontale botsing tijdens er het onweer, dat gepaard ging met hevige wind en regen- Een jongen werd gedood toen een boom op zijn tent ei viel. In Pfronstetten (Baden-Württemberg) werden zeshon derd mensen bedolven onder het zeil van een feesttent. van hen werden gewond. Zes boerderijen gingen in lammen op na blikseminslag, driehonderd stuks vee wer en gewond en de gewassen werden zwaar beschadigd. Rijke buit teruggevon den Eer. medewerker van de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek staat hier bij de teruggevonden zilveren en ivoren voorwerpen die afgelopen mei uit de residentie van de ambassadeur geroofd zijn. DRIEBERGEN Na een langdurige achtervolging over meer dan honderd kilo meter, heeft de verkeerspoli tie gisteren een 38-jarige au tomobilist uit Utrecht aan gehouden, nadat hij bij een bezinestation bij Arnhem zonder te betalen was weg gereden. De man had bij een eerste poging tot aanhou ding in de buurt van Bunnik een stopteken genegeerd, het gaspedaal flink in getrapt en met een snelheid van 130 km per uur richting Den Haag gekoerst In de buurt van De Meern reed hij met volle snelheid een uitvoegstreek bij een be zinestation op. Een motora gent probeerde op dat mo ment de banden van zijn auto kapot te schieten, maar miste doel. De „wildwest" vond een einde toen de man later in de buurt van Wad- dinxveen klem kon worden gereden. NCWhaal miljard extra uit schatkist (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Door het steeds grotere beroep dat op onze so ciale voorzieningen wordt gedaan, zullen de kosten hiervan in de naaste toekomst drastisch stijgen. Premieverhogingen zijn onvermijdelijk als de overheid niet besluit een miljard extra in de fondsen voor deze voorzieningen te pompen. Dat stelde NCW-medewerker mr. J. Kok gisteren op een pers conferentie van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond. Voorlopig gaapt er in de financiering van het pakket sociale voorzieningen een gat van 3 miljard gulden. Om dit te dekken zou zonder extra steun van de overheid een premiestijging van 1,5 procent doorgevoerd moeten worden, waardoor het premie- niveau volgend jaar al op het peil komt te liggen dat eigenlijk pas in 1982 zou mogen worden bereikt, zo heeft het NCW uitge rekend. De arbeidsongeschiktheidswetten WAO en AAW en de ziekenfondsen nemen samen het grootste aandeel van de stijgen de kosten voor hun rekening. De kosten van de WAO stijgen met 900 miljoen, wat voor 1980 een premiestijging van 0,13 pro cent betekent. De kosten van de Algemene Arbeidsongeschik- heidswet (AAW) nemen volgend jaar toe met 850 miljoen wat neerkomt op een premieverhoging van 0,75 procent, die in haar geheel door de werkgevers opgebracht moet worden. En voor het ziekenfonds is 700 miljoen meer nodig wat een pre- miestiging met zich meebrengt van van 0,7 procent. Rose Kennedy en Jacky aan de wandel twee tot vijf procent alle alarmeringen in ons is vanuit politioneel ge- bonafide. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot, dat het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne nog deze week een ver bod uitvaardigt op het voorschrijven en leveren van het slaapmiddel Halcion. Dit naar aanleiding van een onder zoek door het Bureau Bijwerking Geneesmiddelen van de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid. Het Bureau legt momenteel de laatste hand aan een rapport over het middel op basis van ervaringen van artsen en apothekers. Daaruit zou blijken dat de verdenkingen van de Haagse psychia ter dr. C. van der Kroef ten aanzien van Halcion gegrond zijn. Volgens Van der Kroef zijn alleen in ons land ruim vijfduizend mensen in ernstige psychische moeilijkheden gekomen door het innemen van Halcion, dat door de Amerikaanse fabrikant Up john is aangeprezen als volkomen onschuldig. Twee mensen zouden als gevolg van het gebruik van Halcion zelfmoord heb ben gepleegd. Ervaringen met 24 patiënten hebben dr Van der Kroef tot de conclusie gebracht dat Halcion bij gezonde mensen schizofrenie (gedachtenwereld niet in overeenstemming te brengen met de realiteit) kan veroorzaken. In de vijftien landen, waar Halcion verkrijgbaar is, zouden tot nu toe ruim honderdduizend mensen het slachtoffer van het middel zijn geworden. In de Verenigde Staten is Halcion (medische benaming: Triazolam) overigens niet toegelaten en het is niet waarschijnlijk dat dit nog zal ge beuren. Een' aantal Halcion-slachtoffers onderzoekt de mogelijk heden van een collectief schadeproces tegen Upjohn. De 89-jarlge Rose Kennedy, de moeder van wijlen John Ken nedy, wijlen Ro bert Kennedy en van Edward Kennedy, aan de wandel met haar vroegere schoondochter Jacqueline On- assis, tevens de weduwe van de vermoorde Ame rikaanse presi dent John Ken nedy. Jacqueline is zaterdag 50 jaar geworden. leemt ook het aantal bedie- gsfouten toe.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1