De Hotelplan winter programma's liggen nü vooru klaar! Aanklager Neurenberg wenst eerherstel van Marinus van der Lubbe voor het beste eruit is Rabobank Q Familie Steve Biko krijgt schadevergoeding Scholten (CDA) wil voorzichtige contacten met PLO Spoedig Palestijnen bij besprekingen 5j Ongerustheid over jj fusie RSV-bedrijven Door de aanwezigheid van eer depressie, die zich uitstrek* van het gebied ten westen var Engeland tot in Noord-Europé behoudt het weer in grote de len van West-Europa een wis selvallig karakter. Mooi weei met hoge temperaturen vind' men alleen nog ten zuiden var de Pyreneeën en de Alpen. Ir de loop van morgen zal op nieuw van het westen uit eer regengebied ons land binnen trekken. Na de passage hier van zullen zich in de vochtige oceaanlucht weer buien kun nen vormen. In het tempera tuurverloop komt maar weinig verandering. De westen winc zal overwegend matig zijn. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Van tijd tot tijd regen of buien. Temp. 16- 21 gr. Skandinavië, Finland: Zonnig perioden. Later in het zuiden tijdelijk regen. Middagtempe- raturen rond 15 graden langs Noorse oceaankust, elders meest tussen 18 en 22 graden. Benelux. Denemarken, Noord west-Duits land: Regen, voor afgegaan en gevolgd door en kele opklaringen. Temp. 18-22 graden. Midden-en Zuld-Duitsland, DDR: Zonnige perioden, af wisselend door enkele buien of den en westen tijdelijk regen, later gevolgd door opklarin gen, in het zuiden en zuidoos ten echter vrij zonnig, maar ook plaatselijk regen of on weersbuien. Temp. 21-28 gr. Spanje, Portugal: In het noor den en noordwesten veel be wolking en plaatselijk regen, overigens zonnig. Temp. 21-25 gr. In het zuidelijk gelegen binnenland 35 gr. Italië, eilanden in de westelij ke Middellandse Zee: Zonnig en warm tot zeer warm. Tem peraturen meest 28-33 graden. Alpengebied: Opklaringen met later mogelijk kans op buien. Temp. 22 graden in het noord elijke Alpengebied tot 30 gra den plaatselijk aan de zuidzij de. KORTGENE Ruim drie- Jf I lgen en Duitsers hebben Kondvaartboot zes een flink deel van de nacht van zaterdag op zondag -a v bracht op een gestrande uur vast op zandplaat rondvaartboot. Ji M. Het vaartuig was om tien uur zaterdagavond vastgelopen sagiers werd met particuliere naar huis gebracht. Om vier feestvierders aan boord op een zandplaat in het Veer- schepen van de rondvaart- uur kwam het schip op eigen kwam het met vijf uur ver se meer. Een deel van de pas- boot afgehaald en met bussen kracht los en met nog wat traging in de thuishaven aan. ADVERTENTIE geld en goede raad Mr. Maarten de Niet. Mr. M. de Niet overleden. DEN HAAG (ANP) Mr. Maarten de Niet, oud-voor zitter van de Eerste Kamer, is op 25 juli in zijn woon plaats Den Haag overleden. Hij is 75 jaar geworden. Mr. M. de Niet was van 1956 tot 1977 lid van de Eerste Ka mer voor de PVDA. Van 1969 tot 1973 was hij senaatsvoorzit ter. Ook was hij enige tijd voorzitter van het Beneluxpar- lement. In 1973 trad mr. De Niet af als voorzitter van de Eerste Ka mer. Het is een parlementair gebruik dat de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer afkomstig zijn uit de twee grootste politieke partijen. Toen de heer Vondeling van de PVDA voorzitter van de Tweede Kamer werd, trok de heer De Niet zich terug als voorzitter om plaats te maken voor een KVP-er. MAANDAG 30JULI1979 JOHANNESBURG (AFP) De familie van Steve Biko, de Zuidafrikaanse zwarte leider die bijna twee jaar geleden in gevan genschap stierf, heeft van de Zuidafrikaan se staat een schadeloosstelling ontvangen van 65.000 Rand (150.000 gulden), in een re geling die buiten de justitie om plaatsvond. Dit is in Johannesburg vernomen. Steve Biko, die werd beschouwd als de hoeder van het „zwarte geweten" in Zuid-Afrika, stierf in september 1977, twee weken nadat hij door de politie in hechtenis was genomen. Hij be zweek aan verwondingen aan het hoofd, maar volgens een gerechtelijk onderzoek had nie mand schuld aan zijn dood. De affaire wekte zowel in Zuid-Afrika als in het buitenland veel emoties op. De Amerikaanse ijveraar voor burgerrechte* voor negers, „reverend" Jesse Jackson, heel tegen 4.000 deelnemers aan een anti-apar theidsbijeenkomst in het Zuidafrikaanse Sowe to gezegd dat hij bij terugkeer in de Verenigd Staten bij de regering in Washington zal aan dringen op afstoting van haar belangen it Zuid-Afrika, tot daar iedereen vrij is. Volgens Jackson vertoont de apartheid scheu ren. „De kogels kunnen er niet genoeg van on doden. De gevangenissen kunnen er niet ge noeg van ons bergen. Eens zullen we vrij zijn" zei hij onder algemene bijval. Jesse Jackson heeft de bewondering van vee zwarten in Zuid-Afrika opgewekt door zijn on omwonden anti-apartheidstoespraken. Hij hai de apartheid in een eerder stadium al aange duid als „gewettigde volkerenmoord". DEN HAAG (ANP) Het CDA-Kamerlid Jan Nico Scholten vindt dat de Neder landse regering op een sub tiele manier betrekkingen zou moeten aanknopen met de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO, zonder daarbij Israël voor het hoofd te sto ten. Voor de Vara-radio wees Scholten er zaterdag op dat de meeste ministers van buiten landse zaken van de Europese gemeenschap „op gelijkwaar dig niveau" gesprekken voe ren met Farouk Khaddoumi, de minister van buitenlandse zakenman de PLO. Het CDA- Kamerlid meent dat terug deinzen voor deze contacten door de Nederlandse regering „een soort kiekeboe spelen'^is. „Er is een Euro-Arabische dia loog, waaraan ook de PLO meedoet. En de Palestijnen worden door de Nederlnadse regering in toenemende mate beschouwd als een politieke factor in het Midden-Oosten", aldus Scholten. Hij legde er wel de nadruk op dat het te snel aanknopen van al te hechte betrekkingen met de Palestijnen heel negatief kan uitwerken in Israël. Ne derland zou daardoor minder invloed kunnen uitoefenen op een verandering in de Israëli sche houding tegenover de Pa lestijnen. Die verandering moet er volgens Scholten ko men om vrede in het Midden- Oosten mogelijk te maken. Bewaker van geldtranspor ten rooft 5 min MARSEILLE (AFP) In Marseille is zaterdag avond een geldroof ge pleegd die de dader een kleine vijf miljoen gul den heeft opgeleverd. De vermoedelijke dader is de 33-jarige Lionel Le- roy, een bewaker van een firma die geldtran sporten voor grote be drijven verzorgt. De man vroeg aan drie collega's om hun wapens aan hem te geven, zodat hij die kon schoonmaken. Toen de collega's aan het verzoek voldaan hadden, bedreigde Leroy hen, deed hun handboeien om en sloot hen op in een ver trek naast de kluis. Hij kende de combinatie hier van en de wijze waarop de alarminstallatie buiten werking kon worden ge steld. Te veel vitaminen dodelijk voor hond en kat j AMSTERDAM I Een teveel aan vita mines A en D is ge- I vaarlijk voor huis- j dieren en kan zelfs I de dood tot gevolg hebben. Toegediend in grote hoeveelhe den werken de vita- mines namelijk gif tig. Aldus het infor matiebureau voor huisdiervoedsel in Amsterdam. Vooral bij katten kan een teveel aan vita mine A skeletafwij kingen opleveren. Ze krijgen dan een stijve nek, kunnen niet meer goed bukken om te eten en te drin ken en sterven van- uitputting. Volgens het informatiebureau is toevoegen van vita mines aan hapklare brokken en dergelijke overbodig, omdat dit fabrieksvoeder al ge noeg vitaminen bevat. 1 BINNENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT 4 Vuur op tanker breidt zich uit ROTTERDAM (ANP) De brand op de Liberiaanse su pertanker „Atlantic Em press heeft zich vanmorgen opnieuw uitgebreid nadat het er naar uit had gezien, dat het vuur vrijwel be dwongen was. Een van de ladingtanks aan stuurboord, waar het vuur ge concentreerd is, is na een ont ploffing opnieuw gaan bran den. Op het moment van de ontploffing was niemand aan boord van de tanker. Moskee voor Turken in Haarlem HAARLEM (ANP) In de Haarlemse binnenstad is gistermiddag een moskee en islamitisch centrum voor Turken geopend. De plechtigheid, die in ver band met de ramadan (de isla mitische vastenmaand) een so ber karakter droeg, werd ge leid door de uit Turkije over gekomen imam Nihat ózel. De opening werd verricht door de burgemeester van Haarlem. Volgens hem wordt er te wei nig beseft dat de godsdienst voor de Turken op de eerste plaats komt. Daarom is het goed dat er nu een centrum is waar zij kunnen bidden, leren en praten, aldus de burge meester van Haarlem. De Tur ken hebben zelf het geld voor de moskee bijeen gebracht. Congressen J Jehova's - getuigen AMSTERDAM Aan de J districtscongressen van de Jehova's getuigen, die de af gelopen dagen zijn gehouden in Amsterdam, Leiden, Eindhoven en Enschede, heb ben volgens het Wachttoren Genootschap 27.000 Jehova's i getuigen en 10.000 belang- o stellenden deelgenomen. Volgens de heer Castelijns van j« het Wachttoren Genootschap wanhopen steeds meer mensen of er ooit een eind komt aan de huidige wereld van mis daad en geweld. Menselijke re- e geringen leiden voortdurend i« tot teleurstellingen. De enige a oplossing is volgens hem het e koninkrijk Gods onder Jezus c Christus. Volgens de Jehova's getuigen is dat een reële moge- g lijkheid, die spoedig verwezen- o lijkt zal worden. Frankfort (DPA) Het ziet er naar uit dat de vermeende aanstichter van de brand in het gebouw van de Duitse Rijksdag in Berlijn, de Leide- naar Marinus van der Lubbe, postuum in ere zal worden hersteld. Advocaat Robert M. W. Kempner, de Amerikaanse aanklager op de processen in Neurenberg tegen Nazibonzen, heeft als vertegenwoordiger van de broer van de terech tgestelde Van der Lubbe bij een rechtbank in West-Berlijn een verzoek gedeponeerd om een nieuwe behandeling van het in 1933 gehouden proces. In zijn brief aan de rechtbank wijst de advocaat erop, dat Ma rinus van der Lubbe alleen op grond van verklaringen van meinedige getuigen en de na zileiders Hermann Goring en Josef Göbbels, schuldig werd verklaard. Nieuwe getuigen en nieuwe feiten bewijzen dat het oordeel dat over Marinus van der Lubbe werd uitgesproken; slechts berustte op deze valse getuigenissen. De toenmalige minister-presi dent van Pruisen en latere rijksmaarschalk Hermann Go- ring, heeft na zijn verhoor Een duidelijk onder verdoving gehouden Marinus van der Lubbe met twee Duitse politie mannen tijdens het in 1933 ge voerde proces van de brand van het Rijksdaggebouw in Berlijn. voor de rechtbank van Neu renberg op 13 oktober 1945 te genover Kempner toegegeven, dat de beschuldiging dat de communisten, zich bedienende van Van der Lubbe, het Rijks daggebouw in brand hadden gestoken, zonder enige vooraf gaand onderzoek was geuit. „De Führer had dit zo ge wild", vertelde Göring. De Rijksdagbrand van 27 februari 1933 was het sein tot een groots opgezette vervolging van tegenstanders van de na zi's. Kempner schrijft in zijn brief aan de rechtbank dat volgens de nieuwe feiten die aan het licht gekomen zijn. Van der Lubbe indertijd al vrijgespro ken had moeten worden. Hij legt de rechtbank een „volle dig nieuwe en nog niet eerder opgetekende verklaring" over die onder ede is afgelegd door de voormalige Pruisische poli tiebeambte Max Kindermann. Deze heeft verteld over de „nationaal-socialistische regie van de Rijksdagbrand, vooraf gegaan door bijzondere politie maatregelen en de onderdruk king van terzake verrichte on derzoekingen". Het verhaal dat Van der Lubbe afstak over de Rijksdagbrand was hem klaarblijkelijk ingestampt, al dus Kempners brief. Kampner haalt voorts getuige Philipp Bachmann aan. Deze heeft gezegd dat de politie en de S.A. van de nazi's voor het brandstichtingsmateriaal, zoals fosfor en dergelijke, hadden gezorgd. j VS-onderhandelaar Strauss: WASHINGTON (UP!) Robert Strauss, speciaal Amerikaans onder handelaar voor het Midden-Oosten, 's rekent erop dat de de VS spoedig ge- 1 matigde Palestijnen kunnen betrek- e ken bij de besprekingen over het Midden-Oosten. Volgens Strauss, in een vraaggesprek met „US News and World Report", durven bepaalde mensen wat risico te nemen, ondanks het gevaar dat zij kunnen worden vermoord. „Er bestaat goede kans dat wij de druk op gematigde Palestijnen de komende twee of drie maanden zullen kunnen verminderen", zegt Strauss. Strauss is ervan overtuigd dat tenslo- te alle Palestijnen aan de vredesin spanningen zullen deelnemen, maar de PLO zal eerst precies moeten vast stellen wat zij vertegenwoordigt, voordat deze guerrilla-organisatie kan deelnemen. Strauss verwacht dat binnen een half jaar een overeen komst zal worden bereikt over de toekomst van Cisjordanië, „maar ik weet niet hoe dat zal gebeuren". 5 ROTTERDAM (ANP) De gekozen leden van de onderne mingsraad van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) zijn ernstig verontrust over het samengaan van het n Rijn-Schelde-Verolme Montagebedrijf (RSVM) en de Vere- J nigde Machinefabrieken IJs^monde (VMIJ). Zij zien de fusie van beide ondernemingen niet als een verbete ring. maar als een verslechtering van devpositie van zowel RSVM, De Schelde, als RSV. Zij vrezen dat samengaan zal lei- e den tot het opheffen van de Vlissingse RSVM-vestiging. De on- dernemingsraad heeft zijn ongerustheid geuit in een brief aan de raad van bestuur van RSV. Zij raden het bestuur af de fusie uit B1| te voeren. ]S Paus nam duik in nieuw zwembad ?t CASTELGANDOLFO Paus Johannes Paulus II heeft za- 't terdag het zwembad in gebruik genomen, dat is aangelegd ?t in de tuin van zijn zomerverblijf in Castelgandolfo. De paus schoof de bedenking van medewerkers, dat het bad nog m niet voldoende van de buitenwereld was afgeschermd, terzijde, legde zijn badjas af en nam een duik. De paus heeft gezegd, dat hij het bad meer beschouwt als een gelegenheid om lichaamsbe weging te hebben dan om zich te ontspannen. Bij brand in India 92 slachtoffers NEW DELHI Bij een brand in een overvolle, geimprovi- seerde bioscoop in de Indiase stad Tuticorin zijn gisteren tweeënnegentig mensen om het leven gekomen, vooral vrouwen en kinderen. Meer dan honderd personen raakten gewond, van wie dertig ernstig. Er was maar één uitgang in het theater, een zogenaamde „rondtrekkende bioscoop", die voornamelijk bestond uit tentma teriaal. VIJFTIEN MILJOEN GULDEN SCHADE BIJ BRAND Een fel uitslaande brand in het Gelderse de fabriek lag 3500 ton papier opgesla- zeven gisteravond bedwongen was, is nog Eerbeek heeft gisteren de papierfabriek gen. niet bekend. De totale schade bedraagt „De Hoop" totaal verwoest. In de hal van De oorzaak van de brand, die tegen half vijftien miljoen gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7