Hoofdagent Schildwacht: ,Met een goed gesprek kom je vaak al erg ver..." Prijzen van Fraanje-flats moeten drastisch omlaag PLaatskaartenautomaat verdwijnt van station conomisch wel en wee utodiefstal opgelost „Wijkagent moet niet worden gezien als sociaal werker" Jubileum G. Steinbach De heer G. Steinbach is volgende maand 25 jaar ver bonden aan de Stichting Leidse Jeugd Aktie. Het jubi leum wordt onder meer gevierd met een receptie op 25 augustus van half vier tot half zes in het Jeugdbuiten- centrum De Korte Vliet aan de Vlietweg 5 in Leiden. Groenoordhalri t Vrijdagavond 24 augustus om half acht gaat de elfde Groe noordhalrit van start. Deze autorally wordt gehouden dooi de RAC Den Haag. Er wordt gereden in vier klassen, te weten een A-klasse voor geroutineerde equipes, een B- klasse voor gevorderden, een C-klasse voor beginners en een D-klasse voor hen die voor de eerste maal een sportie ve autorit meemaken. Inlichtingen over deze elfde Groe- noordhalrit tel. 120045. Corso- wandeltocht De Wandelkring Leiden en omstreken houdt zaterdag 4 augustus een corso-wandeltocht door Leiden. De start heeft'plaats bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein 210 in Leiden tussen negen en twee uur. Het inschrijf geld bedraagt twee gulden vijftig per persoon. De vol gende afstanden kunnen worden afgelegd: 10, 15 en 20 kilometer. Inschrijving voor de tocht kan geschieden door storting van het inschrijfgeld op giro 549595 ten name van de penningmeester van de Wandelkring Lei den en omstreken, Hacfortstraat 140, Den Haag en bij de start op 4 augustus. LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUU 1979 PAGINA 3 „UITBREIDING KORPS WIJKAGENTEN NOODZAKELIJK" LEIDS COLLEGE AAN CFI: LEIDEN Het Leidse college van b en w wil dat het N.V. Centraal Financierings Instituut (CFI) de koopprijzen van zijn flats in de Meren wijk (zoge naamde Fraanje-flats) drastisch verlaagt. In een ge peperde briefd stelt het college dat het de schuld van het CFI zelf is dat de lfats nog steeds niet zijn verkocht. Zoals bekend heeft het CFI aan het Leidse college gevraagd de flatwoningen op de vrije markt te mogen verkopen omdat de meeste te lang leeg bleven staan. Een gevolg hiervan was dat verschillende flatwoningen werden gekraakt. In zijn brief aan het CFI herinnert het Leids college er aan dat de gemeenteraad in augustus 1978 heeft besloten toestemming tot verkoop van de 79 flatwoningen, die aanvankelijk waren ge bouwd als huurwoningen, te verlenen op voorwaarde dat de ma ximale verkoopprijzen van de woningen tot april 1979 voor de tweekamerwoningen type A f 126.200,", enz zou bedragen. Het college verwijt het CFI zich niet aan deze voorwaarde te hebbben gehouden. Hoewel het instituut in al zijn advertenties zonder meer die vastgestelde prijzen heeft genoemd, terwijl aan de kopers later werd meegedeeld dat de prijzen hoger lagen. B en w van Leiden vinden dat het CFI door zo te handelen een aantal potentiële kopers heeft afgeschrikt. „Naar onze mening dient u dus eerst, in overleg met het bureau Huisvesting, al de genen. die gereageerd hebben op de advertenties, hetzij die van de gemeente, hetzij die van u opnieuw de revue te laten passe ren en hun voor zover zij voldoen aan de gestelde normen, als nog de flats aan te bieden voor de in het raadsbesluit genoemde prijs", aldus het college. Voorts moet het CFI contact opnemen met degenen die reeds een flat hebben gekocht tegen een hogere prijs en die koopprijs tot de geoorloofde terug te brengen, ook in die gevallen waarin het transport heeft plaatsgehad. Pas als het CFI deze stappen heeft genomen en er blijken dan nog flats onverkoopbaar te zijn tegen de in het raadsbesluit genoemde verkoopprijzen, dan wil het college de gegadigden voor de overgebleven flats wel een woonvergunning geven, zonder direct de flats het predicaat .vrije vestiging' te geven. i het Utrechtse Jaagpad 76a i: i de voormalige ruimte van 51 bode- en transportbedrijf '2 enes, „Weco", groothandel ^in- en export van schuim- l(j tic, gevestigd, gekomen Morsweg 226. i de Oude Vest 79 is de au- obielhandel De Bruin, del in 2e handsauto's als at- en markthandel, ver- tst naar Leiderdorp. i de Kiekendiefhorst 137 is voegersbedrijf in onde rneming van D. Pardon N ïheven. i de Haarlemmerstraat 36 U bloemen- en plantenshop furie" geopend. 4 de Rijnsburgerweg 94 dt het kantoor van de af- ng Leiden van de Kon. Voetbalbond verplaatst Leiderdorp. Aan de Doezastraat 28 is bij „Monique", winkel in dames mode, de opheffingsuitverkoop gehouden. Aan de Obrechtstraat 2 is de prot. chr. kleuterschool „De blijde wereld" opgeheven. Aan de Obrechtstraat 4 is de prot. chr. school voor g.l.o. „De wegwijzer" opgeheven. De panden Korevaarstraat 21 (opslagruimte met voormalige bovenwoning), 23 (laatstelijk in gebruik ais opslagruimte) en 25 (idem als opslagruimte met eerder buiten gebruik ge stelde bovenwoning) zijn ge sloopt. Aan de Brahmslaan 16 is een filiaal van „Het Wapen van Zoeterwoude", winkel in rij wielen, bromfietsen en electri- sche apparaten gevestigd. ÏDEN De diefstal van twee splinternieuwe "sonenauto's, merk BMW, uit een garage aan de >ge Rijndijk is opgelost. De diefstal werd vorige ek in de nacht van woensdag op donderdag ge legd. iamenwerking met de Amsterdamse recherche heeft de Leid- •olitie vrijdagnacht een 36-jarige Bulgaar en een 30-jarige Ita- in in verband met de diefstal in de hoofdstad aangehouden, beide arrestanten zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn esloten. EIDEN Wim Schildwacht jch 7) is wijkagent in Leiden, i'an nds oktober 1976 is hij ac- in de wijk „Leidse bin- •nstad". Een wijk die overi- ins wel wat groter is dan e benaming zou doen ver goeden. Zo'n beetje alles bin- tn de singels behoort tot het yon van Schildwacht. In de aktijk betekent dat dat de "se hoofdagent die in '69 entree maakte bij de ge- eentelijke Hermandad, te laken heeft met acht wijkco- ités. En met een wijk die ,wbor hem in feite amper te .„pfietsen, laat staan te „belo- is. Met Schildwacht t Leiden nog acht andere ijkagenten. Agenten die elk jn gebied hebben toegewe- tn gekregen dat voor één an eigenlijk te groot is. :h blijkt uit het betoog an Schildwacht dat de in- afèelling wijkagent in Leiden n 1972 voorzichtig van de tui ond gekomen) bijzonder u/jositief wordt ervaren. Door Leidse bevolking, maar Dk door het Leidse politieap- [9 araat zelf. Uitbreiding van ^t korps wijkagenten noemt :hildwacht zelf „een nood- tak". Iets wat ook door de „eidse gemeenteraad wordt Ipderkend. Tijdens de begro- t ngsbehandeling van 1979 lanvaardde de raad (onder oorbehoud) een voorstel ajraarin uitbreiding van het wijkagenten-bestand ter sprake kwam. Een motie van het viertal Hes (PvdA), Zon- nevylle (WD), Glaubitz (D'66) en Beijen (PPR), voorkwam bij die behande ling definitieve acceptatie van het college-voorstel, zoals de verbeteringsplannen voor de wijken Groenoord, Maredijk en Transvaal tij dens de laatste raadsvergade ring op 27 juni eveneens de eindbeslissing in de weg ston den. Dat uiteindelijk voor uitbreiding zal worden beslo ten lijkt een vaststaand gege ven. De door de Leidse gemeenteraad per motie aan de wijkagent in het alge meen toebedachte taken en functies liegen er overigens duidelijk niet om. Een wijkagent moet, naar de idee van de raad. waar mogelijk „hulp verlenen". Dient in te sprin gen als om hulp wordt gevraagd, moet doorverwijzen naar instanties op het moment dat hij er op eigen kracht niet uitkomt, moet ook een zo gunstig mogelijk woon- en leefkli maat in de wijk bevorderen. Daarbij dient genoemde agent eveneens con tacten te onderhouden met individu ele personen, groeperingen en instel lingen van dienst en hulpverlening in het eigen rayon (de eigen wijk) en moet hij „vanzelfsprekend" ook niet vergeten zich steeds op de hoogte te blijven stellen van stemmingen, stro mingen, problemen, behoeften en noden onder de bewoners van het rayon. Duizendpoot Een wijkagent kan, dat is duidelijk Persoonlijk contact lost veel problemen op. Hoofd- en wijkagent Wim Schildwacht: „Tien jaar alleen praten over een daklozencentrum lijkt me wel voldoende." dus het beste worden gezien als een „duizendpoot". Een politieagent, dat wel, maar een agent die veel meer doet dan het „hanhaven van de o- penbare orde". Een conclusie die moeiteloos kan worden beaamd door hoofdagent Schildwacht. „Al wordt wel eens de fout gemaakt de wijka gent te zien als een sociaal werker. En zo ligt de zaak natuurlijk niet. Als wijkagent doe je veel sociaal maatschappelijk werk, dat is een feit, maar de opleiding daarvoor heb je natuurlijk niet. Je bent en je blijft toch een politieagent." Dat sociaal-maatschappelijke werk houdt eveneens in dat er wordt doorverwezen. „De GG en GD, de Burgerraadslieden, de Rechtswinkel, allemaal instellingen waar je de mensen naar kunt verwijzen als er problemen zijn. Je moet als wijka gent dan vanzelfsprekend wel weten welke instellingen er zijn, en naar welke je iemand in een bepaald ge val verwijst." Ook „bemiddeling" is een taak van de wijkagent. „Met praten", weet Schildwacht uit zijn driejarige erva ring, „kan je vaak erg ver komen. Een goed gesprek is vaak dan ook al voldoende om een gerezen probleem uit de wereld te helpen. Een kwestie van tact ook. Behalve een sociale in stelling, dient de wijkagent ook wel degelijk over de nodige mensenken nis te beschikken. Ja, inderdaad. Het gemoedelijke beeld van de wijka gent, ik geloof daar wel in. Optreden kan altijd nog als praten alleen niet helpt." Contact Ander onderdeel van de wijkfunctie is het contact onderhouden met wijkbewoners en groeperingen in de wijk. Gezien de grootte van de rayons een vrijwel „onmogelijke" opdracht. „Je doet je best in zoveel mogelijk buurten in je wijk zoveel mogelijk contacten te leggen. Maar in de praktijk is dat op dit moment gewoon niet te doen. Het komt re gelmatig voor dat een wijkje binnen je rayon twee, drie dagen lang alle aandacht vraagt. Nou, dan ben je daar natuurlijk ook. Maar dat bete kent wel dat de rest van je wijk er op die dagen bij in schiet." „Toch", vervolgt Schildwacht, die overigens nu in het vierde jaar van zijn rechtenstudie zit, „gaat het, bin nen de mogelijkheden van het ogen blik, goed met die contacten tussen wijkagent en bevolking. Het mag bij voorbeeld voor mij dan volslagen onmogelijk zijn alle contactavonden en vergaderingen van de in mijn wijk liggende wijkcomités te volgen, ik weet wel dat ze er zijn. En wat nog belangrijker is: dië mensen we ten tegenwoordig ook dat ik er ben. Als ze me nodig hebben, weten ze me dus te vinden. En dat is al een enorm pluspunt." Er wordt ook bijzonder veel prijs ge steld op dat contact, weet Schild wacht. En mede daarom zou hij het bijzonder toejuichen als de gemeen teraad tot uitbreiding van het korps zal besluiten èn dat er zo spoedig mogelijk uitvoering aan dat besluit zou kunnen worden gegeven. „Het mag dan zo zijn dat het bestand'aan wijkagenten de laatste jaren duide lijk is uitgebreid, de stad is uiteinde lijk ook groter geworden. En de werkzaamheden van wijkagenten zijn veelomvattend. Persoonlijk denk ik dat een bezetting van zes tien wijkagenten voor Leiden vol doende zou moeten zijn. Maar ook ik besef dat die ideale situatie piaar moeilijk te bewerkstelligen is." Zoals ook de „huisvesting" van de veelal jonge („Het Leidse politiekorps kent ook een erg jong bestand") maar toch redelijk ervaren wijkagenten nog voor verbetering vatbaar is. Op dit moment is alleen in de Meren- wijk een wijkbureau gevestigd. De Kooi zal spoedig.volgen en ook voor de Morswijk bestaan plannen. Reste ren toch nog zes wijkagenten die hun werk vanaf het hoofd-wijkbure- au dienen te verrichten. „Op zich niet zo'n probleem, de stad Leiden is wat dat betreft niet zo groot, maar je mist wel een portie contact met de wijkbewoners. Ik denk overigens niet dat er verder in de nabije toe komst echt veel zal veranderen. Het hebben van meerdere wijkbureaus betekent ook nog arbeidsintensiever werken. En dat probleem is be kend..." Misvattingen Hoewel Schildwacht en de zijnen re gelmatig zelf tot de oplossingen van problemen komen („Daarom is dit werk vaak zo bevredigend") ont moet de wijkagent ook regelmatig zaken die hij eenvoudigweg niet zelf kan verwerken. „En daar bestaan bij de bevolking nogal wat misvattingen over", haakt Schildwacht snel in. „De mensen denken bijvoorbeeld dat de wijkagent altijd wel om de hoek fietst. Nou, met de grote wijken die we op dit moment kennen, is dat dus duidelijk niet zo. Ook lijken de men sen wel eens te verwachten dat we alles „maar even" zullen oplossen. Wordt gewoon vergeten dat we niet voor alles een pasklare oplossing hebben. Voor het parkeerprobleem bijvoorbeeld. In principe is een wij kagent nu eenmaal geen parkeer wachter, treden wij alleen maar op als er auto's echt gevaarlijk zijn neergezet. Dat we daarnaast contac ten onderhouden met de gemeente over dat soort zaken, suggesties doen om daar en daar paaltjes neer te zet ten om dat parkeer-ongemak tegen te gaan, staat daar weer buiten. Al blijkt dat in de praktijk wel goed te werken." Zoals ook de „kraak-werkzaamhe- den" van de wijkagent in de praktijk hun doel niet blijken te missen. „Ook weer een soort bemiddeling. Op een gegeven moment moet een gekraakt nu eenmaal weer worden ontruimd. Dan komt een wijkagent in actie. Soms al weken van tevoren ga je dan met de krakers praten, met hen zoeken naar andere oplossingen. In de praktijk blijkt dan de ontrui ming in meer dan negentig procent van de gevallen soepel te verlopen. In dit soort situaties blijkt ook het nut van dat persoonlijke contact. Van de „anonieme agent" wordt in de regel niet zoveel gepakt, van de agent die je beter kent wel." Begeleiding Het speciale werk van een wijkagent vereist een zekere begeleiding. De directe chefs van een wijkagent ver zorgen daar vanzelfsprekend een on derdeel van, maar ook wordt ge dacht aan het instellen van een be geleidingscommissie. Een commissie waarin naast de wijkagent, ook ver tegenwoordigers van GG en GD en Buro Huisvesting, een maatschappe lijk werker en een medewerker van de Gemeentelijke Sociale Dienst een plaats zullen hebben. „Nu al is er een vast overleg met de Geneeskun dige Dienst en op korte termijn zal er ook maandelijks overleg komen met Huisvesting. Erg nuttig, we heb ben nu eenmaal erg veel met die diensten te maken." Pratend over huisvesting komt het grootste probleem voor wijkagent Schildwacht naar boven. „Zonde dat er in Leiden nog altijd geen daklo zencentrum is. Een centrum waar je als tijdelijk dakloze even terecht kan, Waarin je een periode kan overbruggen. Nu heb je mogelijkhe den als de Cortona Stichting, het Le ger des Heils en Sint Maarten. Maar in de praktijk blijkt dat allemaal nauwelijks te voldoen. Af en toe is er de mogelijkheid om vrouwen en kinderen in één van die drie centra (meestal Sint Maarten) onder te brengen, maar in de regel kan je als wijkagent bij het onderbrengen van daklozen geen kant op. Wat mij be treft hakt de gemeente Leiden nu eindelijk de knoop door. Tien jaar alleen maar praten over een daklo zencentrum lijkt mij persoonlijk wel voldoende..." LEIDEN De NS zal bin nenkort de proef met de plaatskaartenautomaat op het Leidse station beëindi gen. De voornaamste rede nen voor het besluit van de NS directie zijn: de minder goede ervaringen in tech nisch, administratief en ex- ploitatief opzicht, het onge mak voor de klant en de hoge kosten van de automa tische afgifte van plaatsbe wijzen. De beslissing van de NS-direc- tie betekent, dat niet alleen de computergestuurde plaatskaar- tenverkoop in Leiden wordt beëindigd. De twee computer gebonden verkooppunten in Rotterdam en Leiden, alsmede de zelfstandig werkende auto maten in Breda en Gouda zul len buiten dienst worden ge steld. Alleenstaande automa ten blijven voorlopig gehand haafd in Amsterdamn en Utrecht, terwijl de computers- gestuurde automaten in Rot terdam vervangen worden door zelfstandig werkende au tomaten uit Breda of Gouda. De NS streeft ernaar de tien resterende automaten een gro tere bedrijfszekerheid te geven in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond de kaart verkoop. De zes in Leiden gestationeer de computergekoppelde auto maten werden in februari van het afgelopen jaar in gebruik genomen. Bij dit systeem voert de computer de verkoopadmi nistratie en controleert de di verse functies van de auto maat door middel van meldin gen over bijvoorbeeld de voor raad kaartjes, de stand van het wisselgeld, de stroomvoorzie ning, etc. Aan het op proef in schakelen van de automatische verkoop ging een langdurige testperiode vooraf. Eigenlijk al in 1971 werd de eerste stap naar automatisering gezet na contact van de NS met de En gelse fabrikant. In oktober '73 werd de eerste verbeterde au tomaat geplaatst in Zoeter- meer. Deze automaat onder vond in '74 al ernstige tegen slag door een tweetal inbra ken. De eerste maal werd nog niet veel schade aangericht, maar bij de tweede kraakactie werd niet alleen veel geld meegenomen, maar vooral werd veel schade aangericht aan de apparatuur. In Leiden heeft de NS geen schade on dervonden door inbraakpogin gen. Men besloot dezer dagen tot afschaffing over te gaan, omdat de kosten verbonden aan de computergestuurde unit exorbitant hoog waren in vergelijking met het rende ment in de praktijk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllillllllllllllllUllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllillllllllllllllllll De computergestuurde kaartenautomaat op het Leidse station.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3