vedette Boosheid gesmoord een druilerige regen IGolf heeft behoefte Graham Marsh irofiteert ran wears- nvloeden Boet van Duimen bewijst stratencircuit vorm op r ingel Nieto behoudt Wereldtitel EINDSTRIJD MELKHUISJE IS OM TE HUILEN Kitzbuhl voor Vitas Gerulaitis 70RDWIJK De golfs port in Nederland leeft dringend behoefte aan een eigen vedet- V. Het is in het recente verleden reeds meer dere malen gebleken: pas wanneer iemand bij pen bepaalde tak van sport internationaal se- neus aan de weg weet te timmeren, neemt de desbetreffende discipline vaak prompt een ongekende vlucht. Onder meer tennis, judo, wmmen en niet te vergeten schaatsen waren destijds duidelijk gebaat bij de topprestaties ten respectievelijk Tom Okker, Anton Gee- Sink, Ton Sijbrands en Ard Schenk. Menige teder/ander heeft kennelijk een soort onbe vestigde drang in zich om met de besten te dillen concurreren. Na de door bovengenoem de personen behaalde successen bleven de kvolgen in ieder geval niet uit. De bijbeho- mnde activiteiten kwamen hoe langer hoe na drukkelijker in de algemene belangstelling te vaan. Op zichzelf al positief, maar wat nog verblijdender was: de verschillende clubs kre- pen een spontane toeloop van nieuwe leden. 'at het golf betreft, is er voorlopig nog geen ederlandse speler van internationale allure te 'rwachten. De achterstand op landen als Ame- ;a, Engeland, Australië en Spanje is daarvoor (Van onze verslaggever) OORDWIJK Graham Mérsh heeft gisteren e zestigste open Nederlandse golftitel voor ch opgeëist. De goedlachse Australiër sloeg P de laatste dag van het vierdaagse evene- lent zijn slag en eindigde ten slotte met een >taal van 285 punten op de eerste plaats. e tweede plaats werd gedeeld door de Span- ard Antonio Garrido en de Engelsman Mal- >lm Gregson met elk 286 punten. Manuel Pi- ero uit Spanje en de Zuidafrikaan John Bland Belden de vierde plaats met 287 punten ieder, a drie dagen fraai golf had John Bland nog Jidelijk de leiding in handen gehad. Daarna oeg het weer plotseling geheel om. Nadat men invankelijk in stralend zomerweer had ge- )eeld, kreeg men in Noordwijk op de slotdag maken met veel wind en regen. Dat bleek zo el voor Bland als voor Gregson een fikse te- invaller. Zij gingen in hun laatste ronde met spectievelijk 77 en 74 slagen rond. Graham arsh deed er 70 slagen over en maakte daar- ee enigszins verrassend de eerder opgelopen ihterstand toch nog ongedaan. b apotheose van het golfkampioenschap ocht er zijn. Tot de allerlaatste hole had Gra- im Marsh welgeteld één schamel puntje voor- •rong op Malcolm Gregson. De gebrilde En- ilsman moest aantreden voor een zeker twin- meter lange putt. De bal ging recht op de )le af, maar door een te grote snelheid stuitte ïze er net zo hard weer uit. Met iets meer ge- k had Gregson samen met Marsh nog vier ho- s mogen spelen om alsnog tot een beslissing komen. nog steeds veel te groot. Dat trieste feit werd de afgelopen vier dagen weer eens onder streept tijdens de internationale open titelstrijd op de fraaie duinbaan te Noordwijk. Onze beste landgenoot, Jan Dorrestein, eindigde op een bescheiden 65e plaats en was daarmee zelfs de enige Nederlander die zich voor de laatste ron de wist te kwalificeren. Juist deze Jan Dorrestein heeft in het verleden veel goeds voor de golfsport in ons land ge daan. Van 1971 tot 1975 immers maakte hij deel uit van het internationale circuit, werd tweemaal open kampioen van Kenya en kwam ten slotte terecht op een eervolle 36ste plaats op de Europese ranglijst. Maar ook hij viel op een gegeven moment ten prooi aan andere inte resses. ,,Mijn gezin ging te veel van de aan dacht opeisen", aldus Dorrestein. „Ik heb daar toen maar bewust voor gekozen. Dat was voor mij gewoon belangrijker dan al het geld dat ik met golfen kan verdienen. Niettemin zou ik het best allemaal nog eens over willen doen. Maar dan zou ik niet getrouwd moeten zijn. Je kunt alleen voor jezelf denken. Alle fijne herinnerin gen zou ik voor geen goud willen missen. Ik ben overal in de wereld geweest. Maar ten slotte hield ik geen tijd meer over". Constant Een Nederlandse golfspeler die verkiest in ei gen land te blijven, zal het internationaal ge zien nooit al te ver schoppen. Een boude be wering maar helaas, het is niet anders. Jan Dorrestein, momenteel werkzaam als profes sional op de Rosendaelsche Golfclub bij Arn hem: „De buitenlandse spelers zijn constant bij de golfsport betrokken. Iedere dag zeker zes tot zeven uur oefenen. Bovendien kan dat in verschillende landen tweeënvijftig weken per jaar. Meestal zon, altijd mooi weer. Dat is hier door het klimaat ook moeilijk. Alleen met spelen, spelen en nog eens spelen kun je er komen". Wij zijn als clubprofessionals natuurlijk ook wel de hele dag met golf bezig, maar tijdens het les geven kom je zelf nauwelijks aan een eigen trai ning toe. Mentaal is het heus erg zwaar: topgol- fer zijn is dan ook belist een bijzonder ver moeiend bestaan. Maar je ontkomt er eenvou dig niet aan, als je de top wilt halen. Wie in ei gen land blijft spelen, kan het echt wel verge ten. Hier in Nederland valt er eenvoudig niets op dit gebied te bereiken". Toch wil Jan Dorrestein niet spreken van een uitzichtloze situatie. Optimistisch blijven, luidt zijn devies. Hij ziet heus wel talenten zitten die het wellicht in zich hebben later tot een eventu ele topper uit te groeien. En: „Je moet niet ver geten dat Nederland alles bij elkaar maar zo'n tienduizend golfers rijk is. Dat is niets ten op zichte van bijvoorbeeld Amerika. Daar behoort golf samen met baseball en American football tot de populairste sporten. Eén op de drie Ame rikanen beoefent golf. En dat is op een totale bevolking van zo'n tweehonderd miljoen heel wat. Bovendien is er veel meer ruimte voor". Jan Dorrestein is het wat de golfsport betreft zelf inmiddels rustiger aan gaan doen. Niettemin vindt hij het nog steeds een grote eer om Ne derland waar dan ook te mogen vertegen woordigen. „Een Nederlands kampioenschap doet me toch nog wel iets. Het was ook een hele ervaring toen ik met Simon van den Berg op Hawaii voor de World Cup speelde. Wij Ne derlanders zijn nu eenmaal chauvinistisch inge steld. Wie echter werkelijk iets voor de Neder landse golfsport wil gaan doen, moet naar het buitenland. Maar dat betekent tegelijkertijd wel een fors stuk zelfopoffering. Dat moet je er wel voor over hebben". DICK KIERS HBÜB2K B IIATRA Angel Nieto eeft zijn wereldtitel in de T 25 cc-klasse behouden. L. e Spanjaard heeft in het i assement voor het we reldkampioenschap bijna jestig punten voorsprong f p zijn naaste belager, ipFransmanThierryEspie. I ieto noch Espie eindig- t gn in Imatra bij de eerste I en. De zege ging naar f jn landgenoot van Nieto. L e Australiër Gregg Hans- ird won de race in de 350 c-klasse om de grote prijs j gn Finland. Achter de op 'en Kawasaki rijdende ansford eindigde de ransman Fernandez met ^n Yamaha als tweede, i ernandez nam de leiding (ver van de Zuidafrikaan Lork Ballington. j ainngton revancheerde ch in de race van de 250 ;-motoren. die hij won r >or Gregg Hansford en latrick Fernandez. IMATRA - met zeer veel opti misme was Boet van Duimen, de 500 cc-coureur uit Ammer- zoden, deze week naar Fin land afgereisd. Zijn resultaten in de voorgaande Grand Prix hadden hun uitwerking op de gemoedsgesteldheid van Boet niet gemist. Joego-Sla- vië: een vijfde plek, Assen: een vierde klassering en vori ge week in Zweden: een der de plek, deden Boet van Dui men tot de woorden komen: „In Finland ga ik voor de eer ste plaats meerijden". Boet van Duimen zei dat bo vendien op zeer zekere gron den. Het stratencircuit in het Scandinavische land ligt hem al jaren erg goed en dat terrein had de Ammerzoder uitge zocht om zijn definitieve door braak naar de absolute we reldtop gestalte te geven. De opzet van Den Boet lukte gisteren in Imatra volledig. Vanaf de start wist hij een top positie te veroveren en die heeft hij niet meer los gelaten. Mannen als Hartog, zeer lang tweede. Mamola, Sheene mochten jagen wat ze wilden, Boet van Duimen was niet van kop te verdrijven. De Suzuki liet het ook niet afweten en dat alles bij elkaar leverde de eer ste GP-overwinning op voor Boet van Duimen, een man die in de eerste helft van dit krankzinnige motorsportsei zoen nog met plannen rondliep om de helm maar aan de kap stok te hangen. Gebedel De grote sponsors bliefden Van Duimen blijkbaar niet en door het noodzakelijke gebe del moest de Ammerzoder coureur als een soort veredel de armoedzaaier door het le ven. De redding van dit „be dreigde" soort motorcoureurs kwam nog net op tijd. Voor de TT van Assen kreeg Boet een pak geld in de handen geduwd en vanaf dat moment kon hij zich weer manifeste ren op de plaats waar hij thuis hoort: de wereldtop. Onderdelen waren ruimschoots voorradig om Van Duimen tot de uitspraak te verleiden, dat hij voortaan niet meer op heel houden (zoals in Assen) zou rij den, maar weer zijn favoriete rijstijl zou gaan aanwennen. En dat is altijd rijden om te win nen geweest. Die woorden maakte Boet van Duimen in Finland gisteren vol ledig waar. Slechts Wil Hartog kon, aldus Boet van Duimen meteen na afloop, hem bijbe nen op het zeer zware circuit. Vlak voor het eind was Van Duimen echter ook van deze zorg verlost, toen Hartog met het zoveelste pechgeval uit dit seizoen kreeg te maken en af zakte naar een uiteindelijke tiende plaats. Slechte helft In de voorste regionen meld de zich in die eindfase nog een Nederlander en wel Jack Middelburg, de man die vori ge week in Carlskoga met alle reputaties gespot had. Middelburg had veel proble men gehad in de training. Hij kwam nog wel als eerste weg, maar toen volgde een zeer slechte eerste helft van de koers voor de Naalwijker. In de tweede fase van de strijd kwam Middelburg in zijn bete re doen en wist toen weer naar de top op te klimmen langs mannen als Roberts en Sarron. De vierde plek was de eind klassering van Middelburg, die in de training zelfs een lichte schuiver had gemaakt en daar door niet al te zelfverzekerd van start ging. De Amerikaan Randy Mamola, een jeugdige knaap met zeer veel lef voelt zich op dat soort circuits ook altijd uitstekend thuis en wist met de Suzuki van zijn geblesseerde landge noot Mike Baldwin naar een tweede plek te snellen. Barry Sheene tenslotte moest weer zeer sterk rijdend met een der de plaats genoegen nemen. En dat was minder dan iedereen verwacht had. De strijd om de wereldtitel in de 500 cc begint onderhand een zeer vreemd eind te krij gen. Virginio Ferrari heeft het na zijn winst in Assen zeer moeilijk gekregen. Ook giste ren kon de Italiaan, die vol gens insiders de favorietenrol geestelijk niet aankan, zich net als in Zweden niet bij de mannen rijden, die de wk- punten binnenhaalden. Kenny Roberts, zijn grote con current en sinds gisteren nog steviger leider in het klasse ment, nam door die ontwikke lingen niet al te veel risico's en wist zijn slecht lopende Yama ha naar een zesde plaats te rij den. Stalgenoot Johnny Cecot- to, op een zevende plaats ein digend, gaf netjes voorrang aan de Amerikaan, die met nog twee races te gaan zeven punten voorsprong heeft op Ferrari. Met de huidige vorm van de Italiaan in het achter hoofd is het echter maar één man, die na de race van Frank rijk de wereldtitel achter zijn naam mag schrijven. En die heet, net als vorig seizoen, weer Kenny Roberts. Balasz Taroczy hield er geruime tijd zijn trainingspak maar bij aan. Het bleek geen belemmering op weg naar zijn tweede achtereenvol gende triomf. DEN HAAG - Vitas Gerulaitis is win naar geworden van "Kitzbühl" door in de finale met 6-2,6-2,6-4 te zege vieren over de Tsjechoslowaak Pavel Slozil. John McEnroe is winnaar geworden van een viermanstoernooi in het Zuid franse Cap d'Agde. Connors won za terdag met 7-6.2-6,7-5 van de win naar. Vilas werd met Connors gedeeld tweede door Nastase met 6-3,6-2 te verslaan. Hana Mandlikova(Tsj) werd winnares van Kitzbühl door Sylvia Ha- nika(Wdl) met 2-6,7-5,6-3 te kloppen. Elly Vessies werd in de dubbelfinale met Virginia Ruzici verslagen door Evers/Anliot(Aus/Zwe). Frankrijk won de Galeabeker door Tsjecho-Slowakije te verslaan met 3-1. Martina Navratilo- va greep de hoofdprijs in Buenos Ai res door Billie Jean King met 6-3,6-4 te verslaan. Marianne van de Torre won een jeugdtoernooi in Houstko door de Tsjechoslowaakse Murgo met 6-3,6-2 te verslaan. HILVERSUM Hoe populair tennis de laatste jaren ook mag zijn geworden, het Nederlandse publiek gedraagt zich nog immer keurig netjes. Dat was gisteren maar goed ook voor de organisatie van "het Melkhuisje", want bij wat agressiever sporten en iets warmbloediger toeschouwers zou er waarschijnlijk op zijn minst een stevige rel zijn veroorzaakt, als er al geen run op de kassa's zou hebben plaats gevonden om betaal de entreegelden terug te eisen. Want wat de tribuneklant gisteren voor zijn 25 harde guldens kreeg voorge toverd was om te huilen. Om te beginnen waren daar al de abo minabele weersomstandigheden, die er de oorzaak van waren dat de finale partij Taroczy-Smid bijna een uur later begon. Maar daarmee was het leed nog niet geleden. De ontmoeting moest tweemaal gedurende geruime tijd worden onderbroken wegens re gen en alsof dat nog niet genoeg el lende betekende werd de eindstrijd, waarin het niet kinderachtige somme tje van meer dan 25.000 gulden op de winnaar lag te wachten, er een van ui terst pover gehalte. Je zult maar een dagje met de familie naar het tennis zijn geweest, toch iets om behoorlijk de smoor over in te krijgen. Een enke ling kreeg dat dan ook en bracht die ontstemming tot uiting, maar bij het merendeel van de ongeveer tweedui zend toeschouwers gistermiddag werd de boosheid gesmoord in de druilerige regen. Waarbij zelfs het feit dat Okker met de even tevoren in het enkelspel tot winnaar gekroonde Taroczy nog de dubbeltitel (met 6-1,6-3) in de wacht sleepte ook al weinig soelaas bood. Want de eindstrijd tegen Smid en Ko- des was ook in recordtijd en met een minimum aan spanning geëindigd. Ondermaats Hoofdschuldige aan het ondermaat se gebeuren op de slotdag van het toernooi om de open Nederlandse ti tels was Tomas Smid, door velen on- capriolen begon uit te halen. Als een klungelende beginneling stond hij de ballen halfhoog aan te geven, die door zijn opponent dan ook gretig in punten werden omgezet. De eerder genoemde Nielsen billijkte deze op zijn minst naar publieksve- rachting riekende manoeuvres van Smid met te zeggen dat „dit pogingen waren weer in het ritme te komen". Het klonk niet erg overtuigend, want het moment waarop Smid deze activi teiten etaleerde viel ver nadat beide spelers na de eerste onderbreking weer het spel hadden hervat. Taroczy, die zaterdagmiddag pas in de vijfde set van een vooral aan het slot boeiende ontmoeting had kunnen af rekenen met de taaie Jan Kodes (4- 6,7-5,6-7,6-3), toonde zich na afloop "solidair" met Smid door te verklaren dat deze niet slecht had gespeeld. ,-,lk speelde zelf zo goed. Ik heb hem be streden op de manier waarop hij altijd tegen mij speelt: veel onder druk hou den. Dat bleek genoeg". Hetgeen in 72 minuten zuivere speeltijd met 6- 2,6-2,6-1 bleek. De toeschouwers, die voor dit schouwspel meer dan drie uur geduld hadden moeten hebben, be stormden zoals gezegd niet de kassa. Ze gingen een kopje thee drinken. Ook een manier om je ergernis af te reageren. FRANK WERKMAN ■BK Premier Van Agt blijkt over steeds meer sportinteres- sen te beschikken. Gisteren reikte hij de prijzen op het Melkhuisje uit aan Tom Okker en Balasz Taroczy na hun zege in het dubbelspel. Alles geprobeerd „Ik heb alles geprobeerd", trachtte Smid zijn deklassering nog enigszins af te zwakken. „Maar het lukte niet, omdat Taroczy zo sterk speelde. Hij miste vrijwel niets. Bovendien kon ik op deze baan niet uit de voeten, veel te glad". Via Kurt Nielsen, de toezichthouder namens de Grand Prix, liet Smid nog weten dat ook de ballen, een zachte uitvoering, die traag spel bevoordeelt, hem niet zo best lagen. Kortom, To mas Smid bracht er helemaal niets van terecht en Balasz Taroczy had zich bij het veroveren van zijn derde Hilversum-titel geen eenvoudiger en plezieriger karwei kunnen voorstellen. Nare smaak der aanvoering van televisiecom mentator Willem Duys bijna de he mel ingeprezen nadat hij de vooraf gaande dagen inderdaad behoorlijk sterk had staan spelen. Maar de tot corpulentie neigende Tsjechoslowaak, die zaterdagmiddag nog op tamelijk eenvoudige wijze had afgerekend (5-7,6-3,6-1,6-1), met de als nummer één geplaatste Westduit ser Ulli Pinner, kon die faam in geen enkel opzicht gisteren waarmaken. Eergisteren kon Smid dankzij een off day van Pinner zijn niet-optimale con ditie met ferme klappen nog aardig maskeren, een dag later was er geen enkele camouflage mogelijk. Tegen de optimaal geconcentreerde Balasz Ta roczy, die zich ook door de onderbre kingen geen moment uit zijn evenwicht liet brengen, werd de 23-jarige Tsje choslowaak op een nederlaag getrac- teerd die zijn weerga nauwelijks kent. Slechts vijf games konden op naam van Smid worden geschreven, een ab soluut dieptepunt in de carriere voor de inwoner van Praag. De nat geregende kijkers kregen zelfs een wat nare smaak in de mond toen Smid, die Taroczy dit jaar toch al twee keer had verslagen, halver wege de tweede set hele vreemde

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11