oskou laat niets an het toeval over Venix onttroont prof stay er Stam Jan Kodes maakt gebruik van routine Dagboek van een Spartakiaan WERELDRECORD VOOR MAKEJEVA reen Nederlanders jieer in eindstrijd ejadgastentoernooi Selectie- groep NEC compleet Sportwereld TipsvoorDuindigt Jabouille snelste op Hoekenheim ^ÓRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUL11979 ;GANISATIE OLYMPISCHE SPELEN NAUWKEURIG GEREGELD MOSKOU Tijdens de atletiekwedstrijden van de Spartakiade in Moskou heeft de Russin Marina Make- je va gisteravond het wereldrecord op de 400 meter hor den dames verbeterd en gebracht op 54,78 seconden. Het oude record stond met 54,89 seconden sedert de Eu ropese kampioenschappen vorig jaar in Praag (2 sep tember) op naam van Makejeva's landgenote Tatjana Zelentsova. Tijdens de finale van het polsstokhoogspringen zorgde de Rus Constant in Volkov voor een nieuw wereldrecord voor junioren met een sprong van 5,55 meter. Het oude record was sedert enkele weken met 5,52 meter in handen van de Fransman thierry Vigneron. iSKOU Met de rotsvaste overtui- ig dat er met de Olympische Spelen io 1980 niets mis kan gaan steken Russen de Duitsers, befaamd om organisatietalent, naar de kroon, .ti Novikov, de president van het isatiecomité, heeft met zijn enor- staf medewerkers alles zo uitge- td en op schrift gesteld, dat nie- nd er ook maar één moment aan ifelt dat er geen vlekkeloze organi se tevoorschijn zal komen. Dat bij zevende Spartakiade, geldend als lerale repetitie, het een en ander uit hand liep werd vrolijk wegge- lifd. De Russen zouden van ons Ne landers de uitdrukking „een slech- generale, een goede uitvoering" ien lenen. alleen voor de deelnemers maar ook voor risten staat alles op papier en is alles uit- •kend. De Sowjet Unie en speciaal Moskou 15|'.zich er terdege van bewust dat de komst duizenden buitenlandse gasten niet kan Iden uitgevlakt. Die moeten onderdak heb ber moet gegeten worden, er dient vervoer •ijn. Nog weet men niet hoeveel van de in ,1 uitgezette toegangsbewijzen zijn verkocht mtallen landen ter wereld, maar er is wel gezorgd dat niemand iets te klagen kan »n. Met de verdeling van de kaarten is re- tel >ing gehouden met het aantal inwoners, met arilfte verwachten aantal deelnemers, met be ling voor vorige Olympische Spelen en met interesse voor bepaalde sporten. overigens reeds aanstalten heeft gemaakt (zich heeft laten informeren of al heeft ge ut, zal tot de ontdekking zijn gekomen dat s niet is beperkt tot de Spelen. Het ant- I wordt vlot gegeven. Er is gebleken dat Er kan geen lachje af bij deze Russische dames als Suzy Chaffee in de straten van Moskou een stunt uithaalt op rolschaat sen. Suzy, een Amerikaanse, is een voor malige Olympische skikampioene die nu Olympische accommodaties. Daar werd dus iets aan gedaan in de vorm van museumbezoek, ge organiseerde stadstochten, uitstapjes buiten Moskou, boottochten met motorschip of draag vleugelboot over de rivier de Moskwa, bezoe- hooguit de helft van bezoekers van Olympische Spelen hun tijd volledig doorbrengt in de als tv-commentatrice de Spartakiade bij woont. Ze wilde een Olympisch skifilmpje uit Lake Placid en een paar rolschaatsen aan Leonid Breznjef overhandigen, maar ze werd niet toegelaten. ken van andere Olympische steden. Hotels Logies kunnen nauwelijks moeilijkheden opleveren. Weliswaar was de hotelaccommo datie aanvankelijk niet toereikend, maar prompt werd voor de meest voor de hand liggende oplossing genomen: nieuwe bou wen. Zo ontstond het complex Izmailovo: vijf gebouwen van ieder 32 verdiepingen, waar tienduizend gasten onderdak zullen kunnen vinden. Andere nieuwbouw kan nog eens meer dan tienduizend gasten opnemen en wie de moed heeft de reis gemotoriseerd af te leggen, kan terecht in een aantal gloed nieuwe motels voor negenhonderd gasten ie der en een camping met een accommodatie van duizend personen. Laat er geen misverstand over bestaan dat Mos kou niet tot op de bodem is gegaan om de Spe len zo goed mogelijk te organiseren. De Sparta kiade is daartoe metterdaad een test geweest. Er was daar een klacht dat een telefoongesprek met het (verre) buitenland zo lang op zich liet wachten. Onmiddellijk kwam het antwoord en werd een lijstje voorgelezen met bepaald niet in de buurt liggende steden, waruit bleek dat het allemaal best meeviel. Moskou is waarlijk niet voor één gat te vangen. Zelfs het weer is uit puttend bestudeerd. Het meteorologisch insti tuut heeft een statistiek gemaakt vanaf 1879, waaruit onomstotelijk is komen vast te staan dat er weinig bewolking en nog minder buien zullen zijn tijdens de Spelen. Zo kan Moskou zeggen dat niets aan het toeval wordt overgelaten en de Spelen 1980 zijn nu al niet meer stuk te krijgen, volgens de Russen dan altijd. Ook financieel niet, want wat niet op rekening van de stad wordt geschreven als zijn de toch noodzakelijke vernieuwingen en uit breidingen, komt gegarandeerd binnen uit de recettes, het bedrag van vijfentachtig miljoen dat de Amerikaanse maatschappij NBC betaalt voor de tv-rechten, de verkoop van kaarten en postzegels en die van snuisterijen, zoals het be ertje Mischa, de mascotte van de Spelen die in allerlei vormen en maten te koop is, nu al. Rus land heeft voor alles gezorgd: de Olympische zegels en idem souvenirs vullen al in talrijke uitvoeringen de etalages en kiosken. HERMAN VAN BERGEM Dorrestein (rechts) is tot nu toe de beste Nederlan- bij het golfkampioenschap in Noordwijk. De Arn- nse professional bezet na twee ronden een gedeelde Btigste plaats. Links nationaal titelhouder Simon van |n Berg uit Wassenaar. ORDWIJK De Engels- irJeff Hall en de Zuidafri- John Bland hebben na (tweede ronde van het toer- Ji om het open Nederlands kampioenschap in Noord- k de leiding met een totaal 1138 slagen. hd zorgde gisteren met een totaal van 66 slagen voor een nieuw baanrecord. De Engels man Sam Torrence, die in 67 slagen rond ging, staat op de derde plaats met 140. De beste Nederlander Jan Dorrestein, kwam tot 75 slagen, twee min der dan daags te voren. Hij staat met 152 op een gedeelde zestigste plaats. RDWIJK AAN ZEE In zowel het herenenkel- als het (endubbelspel A zijn er van Nederlandse zijde geen ten- kers meer in de strijd op het badgastentoernooi. re Albert en Michiel Schapers waren nog dichtbij een plaatsje pe laatste vier koppels. Na een walkover tegen Keigherry- «n moesten zij tegen de Australiërs Doohan en Braun. Al- ien Schapers speelden beslist een goede partij, maar zij trok- uiteindelijk aan het kortste eind door het zeer sterke netspel I hun opponenten. Voor er sprake was van een slagenwisse- '^stonden de Australiërs aan het net en daar waren ze niet te ren. Albert en Schapers probeerden het zowel met lobs als Ie slagen recht op de man af, maar zonder blijvend resultaat, aantrekkelijk kijkspel leverde het echter wel op. Met 6-3, 3- J-4 speelden- Doohan en Braun zich bij de laatste vier. Bas ■"fitter en Henk Emnes slaagden evenmin de halve finale te be- *.en. Na winst op het Amerikaans Argentijnse koppel Ce- lolo/Cowden, moesten ze in Hampson en Clements hun irdere erkennen (4-6, 2-6). Marian Laudin en de eveneens uit_ _Jcho-Slowakije afkomstige veteraan Slizek leken tegen het "4pel Paish/Johnstone weggespeeld te worden. Het verlies 'f echter zeer beperkt (1-6, 7-6, 5-7). Het vierde duo in de hal- 'nale zijn de Australiërs Gilmore en Wright, damesenkel A is wel een Nederlandse aangelegenheid. Inge Ten en Tine Zwaan bereikten de laatste vier zonder proble- Inge Korsten tegen de Engelse Sharon Tebbet (6-2, 6-1) en Zwaan tegen Micky Albers (6-2, 6-0). Voor Marijke Schaar ivooral voor Anneloes Schothorst verliepen de zaken wat •ever. De eerste had een derde set nodig voor Annelies Si- hs uit Maastricht, terwijl Anneloes Schothorst bijna verrast fd door de jeugdspeelster Inge Cupers (6-2, 5-7, 7-5). 'artfinale herenenkel B: Hölker-Gelevert 5-7, 6-1, 9-7); Bla- "eraerds 6-3, 6-3; Bolsius-Stapelbrock 3-6, 7-5, 6-1; Ekker- I- °-6. 8-6. GELAUWERDE TSJECH IN HALVE FINALES MELKHUISJE De vroegere roem van Jan Kodes is inmiddels al geruime tijd vergaan, maar op basis van zijn grote erva ring kwam de Tsjech toch in de hal ve finales op het Melkhuisje. HILVERSUM Jan Kodes mag de meest op merkelijke halve fina list worden genoemd van het kwartet dat van daag op de banen van het Melkhuisje gaat uit maken wie morgen een gooi doen naar de hoofd prijs van dertienduizend dollar. De Tsjech is bij het laatste viertal van de open Nederlandse tenniskampioenschap- pen niet alleen verreweg de oudste (33), maar eveneens de meest gelau werde. In 1973 kreeg hij plotseling wereldwijde bekendheid doordat hij op sensationele wijze de Wimbledontitel voor zich opeiste door in een puur Oosteuropese fina le de Rus Alexander Me- treveli te verslaan. Maar zoals Metreveli na die opvallende gebeurtenis bleef steken in zijn pogingen een vergelijkbaar resultaat te be halen, zonk ook Jan Kodes te rug in de anonimiteit. Kleefde er voor de insiders altijd al een smet aan zijn knappe triomf op Wimbledons grasbanen, doordat zijn zege tot stand kwam in een toernooi dat ern stig was gedevalueerd door een boycot van vrijwel alle ve detten van dat moment, Kodes zelf leek sindsdien eerder ge bukt te zijn gegaan onder de veroverde reputatie dan er de vruchten van te hebben ge plukt. Sporadisch verscheen zijn naam nog in laatste fasen van wedstrijdschema's, waar mee de indruk werd versterkt dat zijn kroon van Wimbledon een pure uitschieter was ge weest. Hoe groot de ervaring van Jan Kodes momenteel echter nog altijd is, ervoer gisteren op het Melkhuisje Peter McNamara. X>gor de kwartfinalepartij te gen Kodes was de tien jaar jongere Australiër favoriet, maar hij heeft die rol niet in resultaten kunnen vertalen. Op een bijna onthutsende ma nier werd McNamara, die overigens nogal ver verwij derd bleef van zijn beste ni veau, naar verlies gespeeld, een nederlaag die in nauwe lijks zestig minuten met 6-2, 6- 1 tot stand kwam. Waarmee Kodes toch weer het bewijs le verde dat er met hem ondanks zijn bescheiden klassering op de wereldranglijst (76e) nog wel degelijk rekening dient te worden gehouden. Commen taar op zijn degelijke zege wenste Jan Kodes overigens niet te geven. „Ik ben te oud voor interviews", verklaarde hij. Enerverend Was de eerste kwartfinale- partij gistermiddag door het verloop een nogal eentonige aangelegenheid, de ontmoe ting tussen de als eerste ge plaatste Westduitser Uli Pinner en de Fransman Jean Louis Haillet kende een aanzienlijk enerveren- der gang van zaken. Pinner leek een eenvoudige zege te gaan behalen toen hij de eer ste set met 6-1 in net twintig minuten op zijn naam bracht. Maar Haillet versaagde niet. Hij toonde zich in de tweede reeks vrijwel gelijkwaardig aan zijn opponent, die in de achtste game een even sportie ve als kostbare geste deed. Pinner, die op dat moment met 4-3 leidde, gaf bij een hoogst dubieuze bal een punt cadeau, wat meteen het verlies van de game betekende. Hail let kwam zodoende op 4-4 en putte mede hieruit de moed om door te gaan. Terwijl Pin ner enigszins uit zijn concen tratie was geraakt, knokte de Fransman door, welke noeste arbeid in de tiebreak werd be loond. Op het zesde setpoint sloeg Pinner, die ondertussen een matchpoint had laten lig gen, een dubbele fout: 7-6 voor Haillet. De derde set bleef lang open. Het werd 4-4, waarna Haillet fraaie mogelijkheden kreeg op een doorbraak en tevens een voorsprong, maar Pinner paar de taaiheid aan accuratesse. Dat leverde hem de winst uit eindelijk op: 6-4. In de halve finales ontmoeten Kodes en Taroczy elkaar en komt Pin ner uit tegen favoriet Smid. FRANK WERKMAN DEN HAAG De selectie- groep van NEC is gisteren gecompleteerd met de ver lenging van het contract van Jan Formannoy. Deze doel man blijft in ieder geval nog twee jaar bij de Nijmeegse eredivisieclub. Verscheidene spelers hebben lang gewacht alvorens ze het nieuwe contract voor het ko mende seizoen tekenden. Jan Hoogendoorn en Guus Hid- dink hebben de hun aangebo den overeenkomst niet geac cepteerd. Haarlem speelde gisteren op eigen veld met 1-1 gelijk tegen het Engelse FC Ginningham. Frank Kramer scoorde voor de thuisclub. NAC verloor in Breda met 2-0 van Berchem Sport. UTRECHT De tweekamp dammen om de wereldtitel tussen uitdager Harm Wiers- ma en kampioen Anatoli Gantwarg uit Rusland zal twintig partijen omvatten waarvan de eerste op 1 okto ber in Utrecht wordt gespeeld. DIEZ De Noor Jostein Wil- mann heeft de veertiende edi tie van de internationale ama teurwielerronde van Rijnland Palts gewonnen. De Westduit ser Uwe Bolten eindigde als tweede, titelverdediger Theo de Rooij moest ditmaal genoe gen nemen met de derde plaats. Jan Raas. afgestapt na een val in de ronde van Wateringen, heeft gisteren in Kwadendam- me. een plaatsje van 800 inwo ners in Zeeland, het criterium gewonnen. Tweede werd Ger- rie van Gerwen. Er waren 8000 wielerfans. (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Het gebouw Ulitsa Gertzena 53 is de zetel van de organisatie van Russische schrijvers, waar tevens de perslieden hun onderkomen hebben. Aan de buitenkant is niet af te zien dat het zulk een riante behuizing is met een grote conferentiezaal, een indrukwekkende hal, een prettig aandoende kantine, een galerij met kunstwerken van Russische schilders, tekenaars en aquarellisten. Het ging in dit geval om de grote zaal waar de vice- voorzitter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen 1980, Vladimir Ivanovitsj Popov - op de uitnodiging, in vier talen, in de Duitse versie overigens als Boris Popov aangekondigd, maar het was wel degelijk dezelfde - zou vertellen over hetgeen de meesten de dag tevoren bij een bezichtiging van de accommodaties al hadden gezien, maar eveneens bereid was vragen te beantwoorden. En dat leek een uitgezochte gelegenheid om enige knelpunten te berde te brengen. Het moet gezegd dat op vrijwel alle vragen een antwoord kwam, waarbij de vice-voorzitter van het organisatiecomité niet inging op vragen van politieke aard. Hij verwees deze naar het Internationaal Olympisch Comité, met de mededeling dat de Sowjet- Unie alleen de opdracht uitvoerde die op 23 oktober 1974 was verstrekt: het organiseren van de Spelen 1980. Vandaar dat vragen als „welke landen mogen niet deelnemen en waarom niet" en de kwestie van de twee China's werden verwezen nar het IOC, met de mededeling dat „alle landen zullen worden ontvangen die volgens de reglementen recht hebben op deelneming". Kritiek ging men evenmin uit de weg. Een Engelse collega stelde onomwonden dat het een blunder van de eerste orde was geweest het buitenland te betrekken bij deze Spartakiade omdat er hier en daar nogal wat aan mankeert. Onverstoorbaar liet de heer Popov via de tolk weten, dat het de organisatie van de Spelen voor het volk van de Sowjet-republieken bekend was dat er fouten zijn gemaakt. „Maar we zijn dan ook nog niet klaar voor de Olympische Spelen, die pas over een jaar zijn". En wat zegt het volk dan wel van het niet onaanzienlijke bedrag dat wordt gespendeerd aan de Olympiade? Daarop is geen enkele kritiek vernomen. „Want wij bouwen geen Olympisch monument, maar alles wat wordt gedaan heeft een functie na de Spelen, een functie ten behoeve van de bevolking en daarom is er geen enkel verzet". Popov bleek overigens terdege op de hoogte van wat in sommige landen omtrent de Spelen leeft. De vraag van Nederlandse zijde of hij wist van het in ons land opererende Comité Olympische Spelen en Mensenrechten werd verbluffend snel beantwoord met: „Die activiteit druist volkomen in tegen de Olympische gedachte en doelstelling, die spreekt van verbroedering en vriendschap onder de volken en het bevorderen van de vrede". Daarmee was de kous af: kort, kordaat, weliswaar voor discussie vatbaar, maar: „volgende vraag". Ach, ook zo'n persconferentie is in feite, zoals in zoveel andere landen, het uitlokken van antwoorden die men van tevoren al weet. De heer Popov had in elk geval tijd kunnen vinden om zich vragen te laten stellen, wat totaal onmogelijk blijkt bij bijvoorbeeld een atleet, een schaker, een gewichtheffer. Zij hebben het zo druk HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportredactie) WASSENAAR Twaalf paarden komen er morgenmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt aan de start in de Gold Cup voor volbloeds. Daarvoor komt onder meer uit Engeland het paard Pink Tank over met jockey Gerville Starkey. Pink Tank is in Engelse training, maar in Neder lands bezit. Hij maakt de oversteek samen met Boxberger Cook van Stal Nuy. Beide paarden worden een belangrijke rol toebedacht in deze ren met een eerste prijs van bijna zes tienduizend gulden. Maar er zijn meer kansrijke paarden. Zoals King's Eagle met Alan Jones en ook King en Fair Hunter van de Wassenaarse Stal Geran. De eerste start van zeven draverijen en drie rennen is om één uur. Onze tips voor deze meeting luiden: THIRSKPRIJS: Lady Rosa, Prince Albert en Out of Date. GOLD CUP: Pink Tank. Boxberger Cook en King's Eagle. Als outsiders: Fair Hunter en King. TEESSIDE PARKPRIJS: Don't Let Go, Regency Tune en Pake. URDY MARSPRIJS: Pleunie A. Paris en Nico Maaldrift. JACOB R-PRIJS: Royaal Gerda, Steven en Romaniaprise. - SPEEDY COUNTPRIJS: Pori Mariza, Paula Antje en Oscar Star. BARRY WILLIAMSPRIJS: Sven Westlandia, Romeo Hollan- dia en Rob Alkestis. AXKIT HOLLANDIAPRIJS: Nike Volann, Peter Post en Paljas. FONTANESPRIJS: Majoor Rara, PAloro du Bois en Nescio. VRIJDAGPRIJS: Meadow Frank, Nuttert Norton en Snegem Telstar. HOCKENHEIM Jean-Pierre Jabouille heeft gisteren in de eerste training voor de Grote Prijs van West-Duitsland voor formule I-wagens op het circuit van Hoekenheim de beste tijd gemaakt. De tijd van 1.48.48 betekende zelfs een officieus record over de ronde van 6789 meter lengte. De Fransman bleef de Australiër Alan Jones bijna anderhalve seconde voor. Daarachter kwamen drie landgenoten van Ja bouille: Lafitte, Arnoux en Pironi. Jan Lammers staat na de eer ste training achter in het veld (22e) met een trainingstijd van 1.56.02. Zijn stalgenoot, de Italiaan Elio de Angelis, staat één plaats hoger (21e) met een trainingstijd, die aanzienlijk beter is dan die van Lammers: 1.54.86 tegen 1.56.02. SELECTIE WERELDKAMPIOENSCHAP BEKEND AMSTERDAM Het enige onder- het onderdeel dertig kilometer klasse- deel, dat de beroepsrenners gisteren tijdens de nationale baanwedstrijd afwerkten, het stayerskampioen schap achter handelsmotoren, lever de een overwinning op voor Martin Venix uit Zevenbergen. Daarmee onttroonde Venix, die Norbert Koch als gangmaker had, Cees Stam, die na 32 minuten de strijd staakte. Fred Rompelberg werd achter Joop Sta kenburg op 250 meter tweede. Qpr Slot uit Alkmaar greep de titel^op mentswedstrijd voor amateurs. Wil Bouman uit Sittard eindigde tweede en Dick van Egmond (Nijverdal) werd derde. De Nederlandse selectie voor de we reldkampioenschappen wielrennen op de baan, die van 28 augustus tot en met 2 september in Amsterdam worden ge houden, is gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam bekendgemaakt. De lijst ziet er als volgt uit: Dames: Achtervolging: Keetie van Oosten-Hage, Anne Möhlmann-Rie- mersma, Hennie Top. Sprint: Marijke Lagerlöf, Truus van der Plaat, Mieke Havik. Amateurs: Achtervolging: Jos Lam- mertink, Dick van Egmond. Tijdrit: John Zeijderveld, reserve Ton Vrolijk. Sprint: Lau Veldt, Sjaak Pieters, Louis Zieleman. Tandem: Veldt/Zeijderveld, reserve Sjaak Pieters. Ploegenachter- volging: Dick van Egmond, Jos Lam- mertinlc. Geert Schipper. Hans Vonk, reserves Barend Huveneers, René Kop- pert. Stayers: Mathé Pronk, Gaby Min- neboo, Gerrie Groenewegen. Beroepsrenners: Stayers: Cees Stam. Martin Venix. Achtervolging: Roy Schuiten, Herman Ponsteen en moge- Jijk Gerrie Knetemann en Joop Zoete melk. Sprint: vermoedelijk Lijn Loeve- sijn. Bas Goud zal optreden als chef d'equipe en als artsen zijn aangewezen de heren Rozijn en Poulus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9