[sraël en Nederland dijven goede vrienden I £eidóe@oiwa/nt Bezetting VN-kantoor in Mexico >oms om te <oms om te lachen, huilen ITALIAANSE MODE: osgeld Franse miljonair betaald Vietnamees proces tegen organisator illegale emigratie Doek valt over Nederhorst-tragedie Goedkope uitstapjes metTownsend Thoresen uueer NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUL11979 PAGINA 7 INDANKS KRITISCHE KANTTEKENINGEN VAN DEN HAAG: HAAG Het was tekenend voor 9 [goede verhouding tussen Israël en Ierland dat de Israëlische minister Buitenlandse Zaken Mosje Dayan infi kort na een zware operatie al naar Ierland kwam om met zijn collega der Klaauw een aantal belangrij- iken te bespreken. In de afgelopen HjTzijn de meningen van „Jeruzalem" ,Den Haag" over enige problemen uit elkaar gaan lopen en daarom het nuttig dat de beide bewindslie- daarover van gedachten konden >elen. tan geniet in ons land grote populari- Dat bleek bijvoorbeeld donderdag i veel mensen zich verzamelden voor [Haagse restaurant waar de Israëlische fcister en zijn collega Van der Klaauw fchten en Dayan, toen hij voor het verscheen, hartelijk toegejuicht Ook kenmerkend voor de hartelijke tekkingen was de ontspannen manier Irop de twee ministers gisteren af- feid van elkaar namen. de laatste tijd in Nederland nogal kritiek op het beleid van de Israëli regering. De Tweede-Kamerleden jolten en Gualthérie van Weezei ver bidden deze kritiek woensdag toen zij li der Klaauw vroegen om bezorgdheid jte spreken over de recente aanvallen i Israël op doelen in Libanon waarbij Libanese burgers om het leven kwa- Ook wordt in Nederland betreurd [Israël er te weinig bij de leider van de listelijke militie in Zuid-Libanon, Haddad, op zou aandringen zijn aarzelende houding van de Nederlandse regering ten aanzien van de Arabische boycot. Dat punt is deze week echter niet besproken omdat het in Nederland nog in discussie is: het wachten is op een rege ringsstandpunt over een onlangs gereed gekomen interdepartementaal rapport. Dayan zei gisteren verheugd te zijn dat hij het beleid van zijn regering ten overstaan van zijn Nederlandse collega heeft kun nen uiteenzetten. De standpunten zijn niet dichter bij elkaar gekomen, maar wel is er meer begrip voor de wederzijdse stelling- name; dat is het belangrijkste winstpunt van deze ontmoeting. Van der Klaauw heeft zijn bezorgdheid geuit over het feit dat de Israëlische aan vallen op doelen in Libanon ook onschul dige burgers hebben getroffen. Ook de Is raëlische regering betreurt dit, verzekerde Dayan, maar de aanvallen gaan door. De Israëlische regering zal wel met nóg meer precisie te werk gaan opdat alleen bases van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) getroffen zullen worden. Israël blijft, begrijpelijk, zeer verbeten op de PLO omdat deze verscheidene malen per week aanslagen pleegt in Israël, op mark ten in Jeruzalem Tel Aviv en andere plaatsen en bij bushalten, met andere woorden daar waar veel mensen, juist on schuldige burgers, zich verzamelen. Zo lang de PLO daar niet mee ophoudt zal Israël de PLO blijven aanvallen. „Wij móeten dat wel doen ter verdediging van ons volk", aldus Mosje Dayan. De Israëlische minister is zich ervan be wust dat Nederland zijn beste bondgenoot in de Europese Gemeenschap is. Van der [vallen op de VN-vredesmacht (Unifil) Klaauw heeft ook nogmaals duidelijk ge laken. Wat in Israël moeilijk ligt is de maakt dat de Nederlandse regering er niet over denkt een meer verzoenende hou ding ten aanzien van de PLO aan te ne men en geen plannen heeft voor ontmoe tingen met PLO-leiders. Niettemin blijft de Nederlandse regering aandringen op oplossing van het immense Palestijnse probleem en zal zij al het mogelijke doen om dit te bevorderen. De PLO zal haar handvest indringend moeten wijzigen, want daarin staat nog steeds dat de staat Israël vernietigd zal moeten worden. Sinds Israël en Egypte elkaar hebben ge vonden is er hoop op een oplossing van het Midden-Oostenprobleem, al zal die nog lang op zich laten wachten. Zoals men weet onderhandelen de beide landen, na dat het vredesverdrag was gesloten, over het probleem van de uiteindelijke status van het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan, de West Bank. Alle tekenen wijzen erop dat het zeer moeilijke onderhandelingen zullen wor den waarbij voor de Verenigde Staten als bemiddelaar een bijna bovenmenselijke rol is weggelegd. Tijdens de besprekingen die Van der Klaauw in februari in Jeruza lem met premier Begin voerde, en deze week in Den Haag met zijn collega Dayan, is geaccentueerd dat Israël in zijn uiterst delicate positie in het Midden-Oosten in Nederland een zeer goede vriend zal blij ven bezitten die kritisch toeziet, maar dat zeer positief zal doen. Het is te hopen dat de Israëlische regering ook al haar invloed op majoor Haddad zal blijven uitoefenen om Unifil haar vrede brengende taak, waaraan ons land actief deelneemt, te laten vervullen. Ook daarop heeft Van der Klaauw terecht met klem aangedrongen. EVERT MATHIES Rome werden ook in Pa- len ensemble, geddragen met een zij- peld maar liep van onderen smal toe. nieuwe modecollecties aan de den blouse en een baret (foto links). Dezelfde stijl waren terug te vinden nbaarheid prijsgegeven. Een van Het jasje kenmerkte zich door de bij de modellen van Saint Laurent ontwerpen van Dior was een wol- brede schouders, de rok was gerim- (midden) en Givenchy (rechts). 'an onze modemedewerker [ohn Hart) 'OME Wat de Italiaanse haute couture-ontwerpers \an bieden in hun vintercolleeties, beweegt ich op hetzelfde niveau als llarlène Dietrichs tterzoete refrein: „Wie vil mijn illusies kopen, zijn ze om te lachen, oms om te huilen". Zij villen vrouwen bovendien Ie illusie schenken, dat ze elf allemaal Marlène )ietrichs zijn, waaruit volgt veel bij is, dat door lechts weinigen kan vorden gedragen. "ot degenen die de meeste ndruk maakten, behoort tont werker Carlo Tivioli "j it Turijn. Hij is uitgegaan 'an hetgeen zes „sterren" 'an het witte doek zouden tunnen dragen. Er waren liana-Kea ton bon tman tels net brede schouders en 'allend tot op de heup. Een ludry-Hepburnmantel van luidafrikaans lam was '.eschikt voor een raildunne leest met brede schouders. Voor Lauren Bacall was er een polojas van kameelhaar en voor Diana Ross een kort jasje van Russisch zadelbont met Edwardiaanse mouwen - een van de meest opmerkelijke modellen van alle shows die rond de Via Veneto in Rome werden gehouden. Voor Greta Garbo was er een blazer van zwarte en witte chinchilla en Marilyn Monroe zou, als ze nog had geleefd, door Ti vol i tot de heupen zijn gehuld in een losjes vallende bontmantel, waarvan de brede kraag haar specifieke rondingen uitstekend zou onthullen. André Laug geeft evenals sommige van zijn collega's de voorkeur aan combinaties in witte en zwarte kleuren. De druk bewerkte rodeolaarzen, kolossale hoeden en van een door juwelier Caracciola van een gouden greep voorziene rijzweep, die de dames geacht worden bij zijn fraaie mantels en japonnen te dragen, wekken de indruk dat hij alle vrouwen ziet als John Wayne. Naar onze smaak vormde Roberto Capucci ook nu weer de grote uitschieter. Hij werkt veel met wol en maakt een geraffineerd gebruik van fraaie kleuren. We zagen erg mooie rode en violette mantels, alsmede een eenvoudige zwarte jurk met een jakje in alle kleuren van de regenboog. Zijn pantalettes van geribd wit batist vormden het antwoord op de rage van de oosterse tunieken over broeken met pijpen als pijpesteeltjes. De collectie van Milo Schon uit Milaan sloot daar goed op aan. Naast de witte trenchcoats en de dito blouses noteerden we een petroleumblauwe blazer met gouden knopen, waarbij een hoed in dezelfde kleur of in dollargroen wordt gedragen. RIJS (DPA) De zoon van de vorige and ontvoerde 82-jarige miljonair Henri ievre heeft gisteren het door de ontvoer- s gevraagde losgeld van zes miljoen nc (bijna drie miljoen gulden) betaald. b heeft dat zelf meegedeeld en hoopt dat vader nog vandaag in vrijheid zal wor- gesteld. familie van de handelaar in onroerend d, die uit zijn huis nabij Le Mans is ont voerd, heeft de politie gisteren op een vals spoor gezet om te voorkomen dat zij het afge ven van het losgeld opnieuw zou verhinderen. De politie is wel achter de nummers van de bankbiljetten gekomen en ze heeft die aan alle banken doorgegeven. Bij de eerste poging het losgeld af te geven, be merkten de ontvoerders dat de auto van Lelie- vre jr. door een politieauto werd gevolgd. Voor dat ze vluchtten, beschoten ze de agenten. India kondigt hard beleid buitenland aan NEW DELHI (AP) Een naaste medewerker van Charan Singh, die vandaag wordt beëdigd als de nieuwe premier van India, heeft gis teren verklaard dat Singhs regering een einde zal ma ken aan het „op verzoening gerichte" beleid van voorma lige Indiase regeringen ten opzichte van de Verenigde Staten, Rusland en China. Voorts wordt geëist dat China onmiddellijk al zijn troepen te rugtrekt uit Tibet en boven dien een grondgebied zal te ruggeven dat sinds een grens geschil door China wordt be zet. Onder de vorige premier, Mo- rarji Desai, handhaafde India de vriendschap met Rusland, knoopte het vriendschappelij ke betrekkingen aan met de Verenigde Staten en zond het een minister van buitenlandse zaken naar Peking, het eerste officiële staatsbezoek sinds "de oorlog van 1962. D'66: Linker rijbaan voor auto's met drie inzittenden DEN HAAG (ANP) D'66 wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijk heid op drukke wegen tij dens het spitsuur de linker rijstrook te reserveren voor auto's met drie of meer inzit tenden. De kamerleden Lambers en Engwirda denken dat zo'n re geling energiebesparing in de hand werkt. Bovendien bieden beter bezette auto's een betere doorstroming, zo menen zij. „Waar in het verleden car pooling moeilijk van de grond te brengen was, lijkt het de moeite waard te onderzoeken of via maatregelen in de sfeer van de verkeersregulatie een hogere bezettingsgraad van personenauto's effectiever ge stimuleerd kan worden", aldus Een keten van handen helpt eerl klein Vietnamees meisje aan boord van een Noors schip dat haar en haar lotgenoten van een wrak schip naar de kust van Singapore zou brengen. MOSKOU (AFP) In de Vietnamese stad Danang wordt een proces gehouden tegen „organisatoren van illegaal vertrek van burgers". In een bericht uit Hanoi bericht het Russische persbureau Tass dat de leider van een clandestien toeristenbureau tot een gevange nisstraf van twaalf jaar zou zijn veroordeeld. Mede werkers van de reisagent kregen zes jaar. In Den Haag hebben de CDA-kamerleden Mommersteeg en Scholten opnieuw aangedrongen op het opnemen van een extra groep Vietnamese vluchtelingen. In schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken constateren zij dat voor zeker honderdduizend van de naar schatting 250.000 vluchtelingen nog geen oplossing is gevonden. CDA-fractieleider Lubbers bepleitte al eerder een extra contingent vluchtelingen op te nemen. MEXICO (UPI) Veertig demonstranten hebben gisteren enige uren het VN-kantoor in Mcxico-city bezet. Zij eisten vrijlating van 500 politieke gevangenen, het vertrek van de sjah van Perzië uit Mexico en uitlevering van Somoza aan de Sandinisten in Nigaragua. De Mexicaanse regering ontkent dat er politieke gevangenen zijn. De zaakgelastigde van de nieuwe regering van Nicaragua in Washington heeft gisteren aangekondigd dat zijn regering de Verenigde Staten zal verzoeken om uitlevering van de voorma lige president Somoza. Zegslieden van de Amerikaanse regering lieten weten dat zij betwijfelen of de regering op zo'n verzoek zal ingaan, omdat hij wordt beschouwd als een politieke vluchte ling. Wel zal Amerika vandaag het speciale vliegtuig van presi dent Carter naar Nicaragua sturen met voedsel en medicamen ten voor de slachtoffers van de gevechten die een eind maakten aan het bewind van Somoza. Carter wil daarmee zijn persoonlij ke medeleven betuigen en dat van zijn landgenoten. Nu de Hollandse Beton Groep zich bereid heeft getoond het laatste nog onverkochte deel van de bouwdivisie van Neder- horst over te nemen, valt het doek in deze al langslepende tragedie. Aan de maandenlange onzekerheid van het perso neel is nu vrijwel geheel een einde gekomen. Slechts voor een klein deel van het personeel tachtig man is de toe komst op dit moment nog onzeker. Nog niet zo lang geleden leek het voortbestaan van de bouwpoot van Nederhorst inzet van een onvervalst spelletje poker. Het ministerie van economische zaken was met de di rectie in een vergevorderd stadium van onderhandeling met de bouwgigant OGEM. Volstrekt onverwacht werden die on derhandelingen door OGEM stopgezet. Dat gebeurde volgens president-directeur Udink omdat de banken niet bereid zou den zijn -geweest de benodigde financiële middelen ter be schikking te stellen. De juistheid van dat argument is tot op de dag van vandaag onduidelijk gebleven en levert nog steeds stof voor discussies. Resultaat van die misgelopen on derhandelingen is in elk geval dat de reputaties van drs. Udink en van zijn oud-minister Boersma verre van onge schonden uit de strijd zijn gekomen. JuiST voor het personeel, dat veel langer dan nodig was. op uitsluitsel heeft moeten wachten, is het plezierig dat de over name nu rond is. De vakbonden hebben zich inmiddels ook tevreden met het resultaat getoond. Zij hebben er vertrou wen in dat ook voor de tachtig nog overgebleven en moeilijk plaatsbare personeelsleden een bevredigende oplossing ge vonden kan worden. Met het ministerie van economische za ken, dat overigens nu al een compliment verdient voor de wijze waarop na alle tegenslag toch een oplossing voor de Nederhorst-problematiek is gevonden, moet binnenkort over deze laatste loodjes nog verder worden gepraat. Olie-uitvoer Algerije 20% verminderd NEW YORK (AP) Alge rije heeft de olie-uitvoer met twintig procent terugge schroefd, zo hebben bronnen in de olie-industrie gisteren bekend gemaakt. Algerije is hiermee het tweede belangrijke olie-uitvoerende land dat deze week een beper king heeft opgelegd aan de produktie of de uitvoer. Woensdag werd bekend dat Nigeria zou overwegen de Afvloeiings regeling RSV- werknemers DEN HAAG (ANP) Van- af het moment dat de reor ganisatie van het Rijn-Schel de-Verolmeconcern begint krijgen de werknemers de „te veel worden" nog zes maanden dienstverband. In die tijd zal naarstig worden gezocht naar vervangende werkgelegenheid. Dit heeft minister Van Aar- denne van economische zaken, mede namens minster Albeda van sociale zaken gisteren meegedeeld aan de beleids commissie Scheepsbouw. De brief is ook verstuurd aan het RSV-bestuur en aan de vak bonden. Volgens Van Aarden- ne heeft de praktijk geleerd dat door een arbeidsbemidde lingssysteem een „aanzienlijk aantal" werknemers door plaatsing in een ander bedrijf voor werkloosheid kan wor den behoed. Brief kaarten- actie Chili MIDDELBURG (ANP) Het Chilicomité Zee land organiseert de ko mende week een landelij ke briefkaartenactie om bij de regering-Pinochet opheldering te vragen over de 2500 Chilenen die nog steeds worden vermist. Het comité organiseert de actie op verzoek van de Chileense vakbondsleider Ramirez, die afgelopen week een bezoek aan ons land bracht. Ramirez wil een volledige handelsboycot van Chili. Volgens hem wil generaal Pinochet veel par ticuliere bedrijven sluiten, waardoor vele tienduizen den mensen zonder werk zullen komen. De leningen die de Nederlandse Bank aan Chili verstrekt worden volgens Ramirez gebruikt voor wapenaankopen. Daarom moeten ze naar zijn mening worden stopgezet. Carters energieraad goedgekeurd WASHINGTON (AP) Een commissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met overweldigende meer derheid goedkeuring ver leend aan een wetsvoorstel om een speciale energieraad in het leven te roepen. De raad vormt een essentieel onderdeel van president Car ters energieprogramma. De energieraad zal vijf leden tel len en tot taak krijgen allerlei energieprojecten op te zetten. Gewonde door val van laadschep DEN HAAG Na een ver keersongeval gistermiddag op de Ieplaan in Den Haag is de 25-jarige E.G. uit de Eerste Pieterburgstraat met een gebroken heup opgeno men in het Rode Kruiszie- kenhuis. Het slachtofffer, een vakantie werker, zat op de laadschep van een rijdende tractor van de Gemeentereiniging be stuurd door de 45-jarige W. de B. Door nog onbekende oor zaak viel hij er plotseling af en werd door de achterwielen van het voertuig overreden. ADVERTENTIE Tot eind september biedt Townsend Thoresen u de keus uit 2 aantrekkelijke uitstapjes naar Engeland: Weekend LONDON Om gezellig te winkelen of zo maar de bezienswaardigheden te bekijken. Vertrek elke don derdag vanaf Rotterdam Euro poort om 23.59 uur. Aankomst Rotterdam Europoort: zondag om 19.00 uur. Inclusief hotelac- comodatie in Londen en ontbijt, v^.f166,-p.p. Shopping trip FEUXSTOWE Twee dagen er even tussenuit om lekker goedkoop te kunnen winkelen in Felixstowe of Ips wich. Vertrek dagelijks (behal ve zaterdag) vanaf Rotterdam Europoort om 23.59 uur. Inclu sief hotelaccomodatie en ont bijt in Felixstowe, vervoer naar en van hotel. va.f98,*p.|).f; Vul voor nadere informatie over deze aantrekkelijke uitstapjes de coupon in of vraag uw reisbureau rixCÜRsÜBON Stuur mij informatie over de uitstapjes met Townsend Thoresen. I Bon opzenden aan Townsend Thoresen t Leidsestraat 32. 1017 PB AMSTERDAM olieproduktie met tien procent te doen afnemen. Beide landen produceren olie van een hoog waardige kwaliteit dat voorna melijk gebruikt wordt om ben zine van te maken. Het is niet duidelijk waar de olie naar toe zal gaan in het geval dat niet tegelijkertijd ook de produktie met twintig procent afneemt. Analysten menen dat de reste rende twintig procent of op de vrije markt verhandeld zal worden, of naar Algerijnse raffinaderijen zal gaan. Duitse vrouwen wisselen ervaringen uit NOORDWIJK Interkruis en Maatschappelijk Werk in Noordwijk hebben het initia tief genomen om Duitse vrou wen, die met Noordwijkcrs zijn getrouwd, in de gelegen heid te stellen met elkaar over hun ervaringen te pra ten. Als voorbeelden van uitgangs punten voor deze gesprekken noemen de initiatiefneemsters: de reacties van de beide fami lies toen de Duitse vrouw trouwde met een Noordwijkse man. hoe groot, in en buiten het gezin de taalbarière was en of er een communicatiestoor-, nis was met de kinderen. De vrouwen kunnen natuurlijk ook zelf onderwerpen aandra gen. Het ligt in de bedoeling op zes achtereenvolgende dinsdag middagen bij elkaar te komen en wel van twee uur tot half vier. De eerste bijeenkomst van deze gespreksgroep is op 21 augustus. Interkruis en Maatschappelijk Werk zijn op het idee gekomen, omdat veel Noordwijkse mannen trouwen met een Duitse vrouw. Mocht men interesse hebben of vra gen, dan kan men contact op nemen met mevrouw Ver- hoeff, maatschappelijk werk ster. dagelijks tussen 9 en 10 uur te bereiken op telefoon nummer 15475, of met me vrouw Van Dijk. wijkver pleegkundige. die men tussen 12 en 13 uur kan bellen op te lefoonnummer 10202. Vooruitzichten voor maandag: Vrij warm met een regen- of onweersbui. Later koeler. Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 14 gra den. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: 2027 gra den, zaterdag afkoeling na re gen. Frankrijk: van 25 graden in Bretagne tot 33 graden in het zuiden. Enkele onweersbuien, afkoeling in het westen. Spanje. Italië, Joegoslavië. Griekenland en de rest van de Balkan: zonnig en warm met enkele lokale onweersbuien 28 graden of hoger. Alpengebied: fraai zomerweer, 25 graden. Benelux. Duitsland: overwe gend zonnig met middagtem- peraturen van ongeveer 25 graden. Zondag afkoeling na regen of onweer. Skandinavië: zonnige perio den, 18 tot 22 graden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7