WATERWEGEN LANGS BTW-heffing dringt watersporters in 't nauw Met de groeten van Joop Doderer Joey houdt van mensen om zich heen f Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel. Besjeslaan 6b. Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUL11979 PAGINA 5 Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar Uit de keuken van een woning aan de Beatrixlaan op het Kaageiland stijgen heerlijke geuren op. Gezellig brommend rammelt rond de klok van twaalf uur een lijvige figuur met potten en pannen. Het is Joop Doderer, gestoken in een kolossale bermuda- short, duidelijk bezig met kokerellen. „Een ogenblikje", roept hij als de deurbel klinkt. Een handvol seconden later staat Joop Doderer in een 'normale' pantalon in de tuindeur en nodigt zijn onverwachte gasten uit om plaats te nemen op de bank in de tuin. „Ik heb maar een paar minuten de tijd, want ik verwacht dadelijk gasten. Voor hen ben ik een beetje aan het knutselen met komkommers, meloen, ananas, champignons, een uitje en een stukje vlees. Het is een beetje een hobby van me, dat koken. Maar moeilijk maak ik het niet hoor; mijn vrouw zorgt wel voor de rest van de maaltijd". Joop Doderer, 56 jaar nu, ziet er goed uit. Het gaat hem zogezegd voor de wind. Deze week nog kwam hij terug uit Engeland, waar hij een van de vijf hoofrollen speelt in de film 'Human Factor' van Otto Preminger. „Twee maanden zijn we bezig geweest. Ik speel de rol van een kolonel van de Zuid Afrikaanse geheime dienst. Niet zo'n sympathieke figuur, maar die hele film is dan ook bloedserieus. Het heeft niets te maken met de kluchten en blijspelen die men in dit land van mij gewend is. Om van Swiebertje maar helemaal niet te spreken. Die tijd is geweest. Dat haal ik nooit meer aan. Het is een van de redenen geweest, dat ik naar Engeland ben gegaan. Ik kon in dit land niet meer loskomen van mijn Swiebertje-creatie. Het stempel drukte hier te stevig op me" Al acht jaar geleden heeft Joop Doderer met zijn vrouw en twee kinderen een prima thuishaven gevonden op het Kaageiland. „Ik heb hier alles wat m'n hartje Joop Doderer met zoon David. begeert: een grote tuin en het water tot aan de deur. Een boot heb ik overigens niet. Zo'n ding zal ik nooit kopen. Voor die paar maanden, dat je hem kan gebruiken is de aanschaf me veel te duur. Als ik wil varen, dan heb ik hier vrienden genoeg die wel over een boot beschikken". Volgende week vertrekt Joop Doderer weer naar Engeland om de laatste hand te leggen aan de speelfilm. Dat duurt tot in september en de acteur heeft nog geen flauw idee wat hij daarna verder zal gaan doen. „In oktober begint op de Nederlandse Avro-televisie een nieuwe serie van Eli Asser, waarin ik een rol speel. Die serie heet 'Goed Volk' en is een beetje geënt op het 'Schaap met de vijf poten'. Maar de opnames zijn al lang klaar, dus daar hoef ik niets meer aan te doen. Ik denk dat ik hier een beetje ga genieten. Na september is het zomerseizoen afgelopen en zijn de toeristen zo'n beetje verdwenen. Dan zit ik tenminste niet meer in de etalage en bekijken de mensen me niet meer als een zevende wereldwonder. Maar laat ik niet overdrijven, zo erg is het hier zomers eigenlijk toch ook niet". Een kookklokje rinkelt. Joop Doderer verheft zich uit de tuinbank en haast zich naar binnen. „Je hoort het, ik moet weer aan de slag, anders lukt m'n ananas niet Tot ziens en doe iedereen de groeten van me." De kip met de gouden eieren van de jaren tachtig. LOGISCH GEVOLG VAN EUROPESE RICHTLIJNEN" MAAR. „Bootbezitters zijn rijke stinkerds." Een wijdverbreid vooroordeel onder de niet- watersporters wanneer zij op zomerse dagen gekluisterd aan de wal de talloze jachten en jachtjes glinsterend in de zon voorbij zien trekken. Rijke stinkerds, want het bezit van een boot wordt door de niet- bezitters nog altijd gezien als een slechts voor lieden in goeden doen weggelegde luxe. Eenzelfde mening zijn de diverse overheden veelal toegedaan. Planmatige voornemens om jachteigenaren te gaan „aanpakken" zijn niet van gisteren of vandaag. Met zo'n aanpak zou, zo wordt gesuggereerd, meer grip worden verkregen op hen die over veel „zwart geld" beschikken, derhalve de belasting ontduiken en dus wel welgesteld moeten zijn. Daarom werd niet lang geaarzeld om begin dit jaar akkoord te gaan met de invoering van het BTW-tarief van 18 voor liggelden. Niets van dat al is echter minder waar. De meeste eigenaren van boten zijn slechts bij stukje en beetje in staat hun eigendom een fraai aanzien te geven. Vele jaren zijn ermee gemoeid, om de aangekochte stalen roestbak het gezicht van een echt jacht te geven. Veel vrije tijd en een hoop spaarcentjes kost het voor velen om dit te bereiken. „Onder de watersporter^ bevindt zich slechts een kleine groep van welgestelden", meent de heer Brouwer van het consulentschap voor de openluchtrecreatie in Den Haag. „Het is onzin om te zeggen dat die 18 BTW-verhoging door de bootbezitters toch niet wordt gevoeld. Tot nog toe waren de eigenaren van een vaste ligplaats vrijgesteld van BTW-betaling. Die 18 komt dan ook hard aan en het betekent voor velen dat zij hun bootje van de hand moeten doen", aldus de heer Brouwer Even een paar cijfers. Een HISWA- onderzoek in 1975 wees uit dat slechts 4 van de bootbezitters als welgesteld kon worden aangemerkt. Verreweg de meerderheid, namelijk ruim 70 verdiende in dat jaar minder dan dertig duizend gulden per jaar en kan derhalve nauwelijks als „rijke stinkerd" worden aangemerkt. De resterende 26 van de booteigenaren verdiende een inkomen tussen de dertig en vijfenvijftig duizend gulden dat jaar. Concentraties Zuid-Holland telt ongeveer negenentwintig duizend pleziervaartuigen. De meeste daarvan hebben een ligplaats in de omgeving van de Braassemmermeer, de Kagerplassen en de Nieuwkoopse Plassen. In de gemeente Nieuwkoop alleen al liggen zo'n kleine drie duizend plezierjachten, in Alkemade circa vijfentwintighonderd en in Warmond eenzelfde aantal. „In deze bootconcentraties zullen dan ook de zwaarste klappen vallen. De lokaties zijn zeer in trek. Voor iedere ligplaats staat men hier in de rij. Kan een booteigenaar de liggelden dus niet meer opbrengen dan staan er tien anderen klaar om zijn plaats in te nemen. Dus ondanks de steeds zwaarder wordende last worden de jachtwerfeigenaren er zelf niet slechter van", aldus de heer Brouwer, die stelt dat de drempel naar de watersport hoger en hoger dreigt te worden. „En dan te bedenken dat juist de mensen op bijvoorbeeld een flat of in een huis zonder tuintje hun recreatie in de watersport zoeken. Het is jammer, maar je kunt niet anders dan constateren dat het die mensen onmogelijk wordt gemaakt 'er op uit te trekken'", aldus de heer Brouwer. Dit jaar lijkt een zuur jaar te worden voor de watersporters. Behalve de inmiddels ingevoerde BTW-heffing - die overigens zowel voor de zomer- als voor de winterstalling geldt - is er ook sprake van het invoeren van een vaarbelasting, een nautische variant op de overbekende wegenbelasting. En ook aan het rein houden van het milieu moet menig watersporter als driftig meebetalen. Logisch Volgens woordvoerder Van Duivenvoorde van het ministerie van Financiën is de invoering van de BTW-heffing op bootligplaatsen niet zozeer een „strafmaatregel", maar meer een logisch gevolg van de ontwikkelingen. „De verhuur van onroerend goed is in ons land lange tijd vrij van BTW-heffingen geweest. In het buitenland was dat niet het geval. Dus kon Nederland in het kader van de Europese uniforme richtlijnen niet achterblijven". Maar dat was niet de enige reden. „Op te verhuren parkeerplaatsen voor auto's wordt ook al 18 BTW geheven. Het zou niet fair zijn tegenover de automobilisten om niet een lijn te trekken met de booteigenaren. Overigens is de heffing voor ligplaatsen alleen maar nieuw voor de zogeheten vaste plaatsen. Op de losse plaatsen wordt ook al lang een BTW-tarief toegepast", aldus de heer Van Duivenvoorde. Gevrijwaard voor de financiële lastentoename blijven die watersporters die in een veremgingsjachthaven liggen. „Die kunnen ontheffing van BTW aanvragen", aldus de heer Van Duivenvoorde. „Hiervoor gelden namelijk dezelfde normen als voor andere verenigingen. Alleen wordt bij de toekenning van de ontheffing wel duidelijk bezien of het ook een 'echte' vereniging is en niet zomaar een truc om de BTW te ontduiken. Zo'n vereniging moet bijvoorbeeld aantoonbaar bijeenkomsten en voorlichtingsavonden houden." Verontrusting Maar ondanks alle logische verklaringen en mogelijke vrijstellingen is de gemiddelde watersporter er niet geruster op geworden. Want behalve de BTW kregen de jachtwerfeigenaren begin dit jaar ook nog eens toestemming om hun tarieven met 4, 6 of 8 te verhogen. De BTW en de tariefsverhoging betekenen op een gemiddelde prijs van een ldigplaats van zo'n duizend gulden al snel een lastenverzwaring van minstens 250 gulden. „Er is duidelijk weer een nieuwe kip met gouden eieren gevonden'menen de getroffen watersporters. „Alleen zijn ze ook nu al weer hard op weg het beest te slachten." De eerste baas. een alleenstaande, kreeg werk en de hond had de gehele dag ket huis voor hemzelf. Op 17 april '79 werd Joey het asiel binnengebracht, maar het duurde allemaal niet zo lang voor hem want. op 1 mei diende zich de nieuwe baas aan, of beter gezegd een bazin, een aan de Leidse Uiterste gracht wonende dame. Maar ook dat was van korte duur. Nog geen twee maanden later belde de vrouw het asiel op met de mededeling dat ze ging ver huizen en of Tiele. de beheerder van het asiel. Joey gelijk weer wilde plaat sen omdat ze de hond niet mee kon ne men naar haar nieuwe adres. Joey zit nu dus weer in het asiel en heeft het ondanks de goede verzorging niet naar zijn zin. Joey^verlangt naar een nieuwe baas. Het is een beetje een onderdanige hond die erg goed met kinderen overweg kan. Daarentegen heeft hij het niet zo op katten begre pen. Als Joey de kans krijgt dan gaat hij er achteraan. Wat de meeste honden een verschrik king vinden, een rit met de auto. is voor Joey een welkome afwisseling. Lekker met z'n hoofd voor het raam geniet Joey. De baas voor Joey, 65 cen timeter schofthoogte, moet eigenlijk een beetje ruimte hebben om de hond wat te laten spelen. Een tuintje of een klein plaatsje achter het huis zou al ge noeg zijn voor Joey. Overigens kan hij gerust op de benedenverdieping passen als de baas of baiin boven bezig is; Joey is namelijk erg waaks en vervangt graag de deurbel. Joey zal vooral in het begin een beetje aandacht moeten hebben om te begnj- tpen dat hij bij het gezin of de alleen staande wordt gewaardeerd Bruno Bruno had een overweldigend succes Na de plaatsing in de rubriek van vori ge week heeft de telefoon bij Wil Tiele de asielhouder, niet meer stil gestaan Bruno is vertrokken naar een gezin m Noordwijkerhout. Vele mensen rea geerden erg teleurgesteld over het feit dat Bruno al vertrokken was. Eindelijk heeft deze hond de erkenning gekregen waar "hij recht op had. Hij' kwispelt met zijn staart, Joey is met z'n vier jaar nog niet bejaard. Een prachtige Duitse herder deze week, die in tegenstelling van wat men doorgaans van dit soort honden denkt, erg lief is. Het heertje dat ge kleed is in een glanzende zwarte huid, met licht-beige op de bef, is erg gesteld op een gezellig huisgezin. Joey is het slachtoffer van mensen die hem in huis hebben genomen met het idee 'ik heb ook een herder' maar ondertussen de hond voor het grootste gedeelte van de dag alleen lieten. Nu kan Joey wel in zijn een tje een tijd in huis doorbrengen, maar een hond heeft natuurlijk wel behoefte aan gezelschap, aan Hef de.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5