Leidse taxichauffeur slaat roofovervallers van zich af Zomer Flora-Show 79: kleurrijke prelude op Rijnsburgs bloemencorso 2tad os Koemans succesvol i)p jeugdtoernooi Aarlanderveen viert Zomerfeest KORTWEG Van der Panne doet teveel concessies Driedaagse jaarmarkt in Hazerswoude LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JULI1979 PAGINA 3 \Jahnsan "^LEIDEN Met een ivorjkeiharde rechtse direc te op de kaak van zijn belager heeft de 21-jari- uil(j. %e taxichauffeur Valen- 20.0 tijn Tweehuysen van £°jhet Leidse taxi-bedrijf Kerkhof n.v. donder- dagnacht een roofover- .1 val weten te voorko mmen. Het gebeurde allemaal rond een uur of half een, iop het moment dat Valën tijn bij de nogal afgelegen Pinksterbloem-flats in Leiderdorp twee van de vijf in Leiden opgepikte passagiers had afgezet en hen op verzoek een stukje voet begeleidde. De jstemming onder de passa giers was uitgelaten, op het agressieve af, en de taxichauffeur wist dat je in zo'n situatie maar beter kon meewerken. Op een verlaten gazon bij het ge bouw werd de chauffeur echter plotseling door een van de twee passagiersin een wurggreep genomen. Door vliegensvlug te rea geren wist de chauffeur de aanvaller van zich af te slaan. De belager moest zijn wurgpoging met een vuistslag bekopen. Van een verdere aanval werd door de overeindgebleven passagier afgezien. Zijn moreel en naar later bleek ook dat van het in de taxi wachtende drietal was dermate geknakt dat zij zich gewillig door de taxichauffeur naar de Steenstraat lieten rijden, waar de politie hen op wachtte. „Intussen", zegt Valëntijn, nadat hij de volgende dag al weer gewoon met zijn Mercedes op pad is ge weest, „hadden die drie gasten die in mijn wagen gebleven waren wel kans gezien de microfoon met draad en al uit mijn mobi lofoon te trekken. Het contact met de centrale aan de Narmstraat was hierdoor verbroken. We hebben de nieuwste be veiligingsapparatuur op het kantoor, maar die werd zo maar even buiten werking gesteld. Alleen het noodsignaal op het toetsenpaneel van de cen trale blijkt alarm gegeven te hebben. Het contact via de microfoon was echter verbroken. Mijn collega's wisten dus wel dat ik in nood verkeerde, maar ze konden niet ingrijpen, omdat ik het adres in Lei derdorp niet had doorge beld". Valëntijn, die geen mo ment in de zenuwen heeft gezeten en zo op het ge zicht zijn kalmte behou den heeft, vertelt dat hij er van overtuigd is dat het vijftal het van meet af aan op zijn geld en wagen had gemunt. Van het eerste duo staat dat in ieder ge val vast. Deze twee rand figuren hadden bij het in stappen in de Steensstraat en na het oppikken van nog drie louche types in een café aan de Beesten markt het plan de cam pagne al in hun hoofd zit ten. Niet voor niets had den zij Valëntijn naar een afgelegen plek laten rij den en hem met een smoesje naar de achter kant van de flats gelokt.' Valëntijn daarover: „Ja die twee jongens zeiden dat ik even voor de gein mee moest lopen om ach ter het gebouw ergens aan te bellen. Ach, in zo'n ge val doe je dat. Je wilt geen moeilijkheden ma ken. Het waren nu niet bepaald wat je noemt fris se jongens. Ze hadden trouwens behoorlijk wat gedronken en dan moet je wel een beetje voorzichtig zijn. Nou, ik liep dus met hun mee en werd plotse ling door de grootste van die twee, hij was een kop groter dan ikzelf, bij mijn nek gegrepen. Hier, kijk maar, je kunt de rode striemen nog zien. Geluk kig wist ik hem van me af te schudden en deelde hem een kaakslag uit. Hij lag gelijk gestrekt. Die an dere jongen had toen geen trek meer om door te zet ten. Hoewel ik weet als ik verloren had, dat hij mijn geld en mijn autosleutels had gepikt. Terug naar de auto, terwijl die figuren als geslagen honden ach ter me aanliepen, zat dat Valëntijn tweehuizen toont het afgerukte snoer van de mobilofooninstallatie. andere drietal te wachten. Ze begrepen dat het plan netje van hen was mis lukt. Toen heb ik gezegd: gaan jullie allemaal maar mee naar de politie en dat deden ze toen nog ook. In mijn wagen constateerde ik dat ze mijn mobilofoon hadden uitgeschakeld, zo dat ik geen contact meer met de centrale kon opne men. Bij aankomst in de Steenstraat, vlak bij onze centrale, stond het zwart van de mensen, onder wie politie en gealarmeerde collega's. Ik heb ter plaat se alleen proces-verbaal tegen die vernielers laten opmaken. De twee jon gens die het om mijn geld te doen is geweest heb ik laten schieten. Dat moet je zonder politie afhandelen en dat is op het grasveld uiteindelijk gebeurd". kwaliteits service. ouUohnsan Getrainde servic technici Speciaal gereed schap Alle benodigde derdelen Jachthaven Poelgeest Haarlemmertrekvaart 16A. Oegstgeest Tel. 071-154054. b.g.g. 156755 Tien mille voor Boven Volta NOORDWIJK De actie voor het ontwikkelingspro ject in de plaatsen Kera en Kosso in Boven Volta, die in de gemeente Noordwijk wordt gevoerd, heeft tot nog toe al een bedrag van 10 dui zend gulden opgebracht. Daarmee zijn de activiteiten in Noordwijk overigens nog bij lange na niet ten einde. Door middel van de verkoop van kunstvoorwerpen op de week markt in Noordwijk en tal van andere acties zoals een bloe menverkoop en een strandloop hoopt de werkgroep die de ac tie op touw heeft gezet nog meer geld bijeen te krijgen. Voor nadere informatie over het bijvoorbeeld zelf organise ren van acties ten behoeve van de ontwikkeling van bei de plaatsen in Boven Volta, kan men terecht bij Arno Bos. Duinweg 81, Noordwijk, tel.: 01719—12480 of 13809. tATWIJK Voor Jos Koemans is het jeugdtoernooi op ee en Duin al een succes. Dit weekeinde speelt hij zowel et enkelspel als de dubbelfinale in de leeftijdsgroep tot 16 aar. Vooral op de enkelspelfinale zal hij niet meer gere end hebben na de forse winst, die zijn tegenstander Ro- ald van de Broek op Freek van de Capellen behaalde. Jos jeelde echter zeer sterk en won de tie-break in de eerste ;t. De teleurstelling bij Ronald was groot, waarna het af- ïlen van de partij nog slechts een formaliteit was (6-0). de finale speelt Jos tegen Hans tonjann, die via een afge- laïekende zege op Leon Meys (6-3, 6-1) de eindstrijd binnen- '•2 tapte. in de meisjes tot 14 zijn Ellen Winkel en Bernine Persoons de (S inalisten. De eerste kwam met machtsvertoon door de halve fi- lale (6-0, 6-0 tegen Sandra van de Maarl). Ellen ondervond leer tegenstand. Met 3-6, 6-2, 6-2 bleef zij Annemarie van Ge- nerd voor. Waldo Jansen, eerste geplaatst bij de jongens, heeft 1 drie sets moeten capituleren voor Joep Kockman. Joep moet iet Ronald van de Broek uitmaken wie in de finale tegen Sicco itienstra speelt. Bij de meisjes tot en met 12 bereikte naast Bri ef |itte van de Maarel ook Petra Velzen van de Leidse Hout de fi- lale. Petra won in de voorlaatste ronde met maar liefst 6-1, 6-0 Madeion Verdegaal. Borrelbus" „oor Katwijkers jti [ATWIJK Met ingang van J? eze week heeft de NZH het '"raject van buslijn 41 tijdens n aar twee late ritten in Kat- rijk uitgebreid. Een nieuwe ariant op de „borrelbus" is iermee ontstaan. Bewoners 'an de wijken Rijnsoever en Hoornes kunnen rond midder nacht met buslijn 41 uitstap pen op de Boshuysenstraat en de Biltlaan. De NZH komt hiermee tege moet aan een verzoek van het Katwijkse college van B en W om tot invoering van deze dienstverlening aan de bewo ners van deze twee wijken over te gaan. Voor de twee laatste ritten geldt respectieve lijk 23.56 u. em 0.41 als ver trektijd van Leiden-station. Pien Wiegel schenkt een fles champagne leeg over een rose alstroemeria. LEIDEN Mevrouw Jacqueline Wie gel, de vrouw van minister Hans Wiegel, heeft gisteren met het uitschenken van een fles champagne over een rose al stroemeria (een naar haar genoemde plantde Zomer Flora-show '79 in de Leidse Ton Menkenhal geopend. Het evenement wordt tot en met zondag 5 augustus in de ijshal gehouden, vanwege het feit dat het de 25-ste keer is dat het Corso van Rijnsburg door Leiden trekt. Hetgeen het geval zal zijn op zaterdag 4 augustus. De schitterende show heeft de ijsbloemen van Menken in no time doen verbleken en zal naar verwachting op het publiek een enorme indruk achterla ten. Maar liefst 2500 rozen, 6000 gladio len, 2000 anjers en ruim 4000 andere bloemsoorten zijn door de Rijnsburgse kwekers voor dit festijn in huis gehaald en op onovertroffen wijze tot prachtige bloemstukken ineengevlochten. De tijdelijk voor het schaatspubliek uit geschakelde ijsbaan aan de Vondellaan lag er gisteren bij de opening door minis tersvrouw Wiegel als een parkje bij. Dui zenden bloemen, tientallen vierkante meters graszoden, levende flamingo's van Avifauna en een volière vol met kleine subtropische vogels (beslist geen ijsvogels) maken van de Flora Show een paradijselijk oord, waar het heerlijk toe ven is. Ondanks de koude die zo nu en dan vanuit de constant gekoelde funde ring door het zomerschoeisel heentrekt. De bloemen en de dieren blijven er ech ter wel bij. Vereniging „De Vogelvrien den" uit Leiden en Voorschoten is ver antwoordelijk voor de presentatie van de gevleugelde vrienden, die met nimmer aflatend gezang en tropische oerwoudge luiden de speeches van werkgroepvoor zitter Hemmes, Corso-voorzitter Vianen en Pien Wiegel ^gistermiddag begeleid den. Behalve de bloemen- planten en zélfs bomenpracht is er nog veel meer te bele ven op de zomershow. Het lijkt alsof er een compleet team binnenhuisarchitec ten is beziggeweest met de decoratie van de levende tuin. In het midden van de bonte flora en fauna staat bijvoorbeeld een volop draaiende molen, die een na tuurgetrouwe kopie is van de Venneper uit Ter Aar, een zogenaamde „wipper molen". Verder aan het eind van de hal een zingend fontein, een echt waterorgel dus, dat registraal bediend wordt door een Duitse organist. Langs de met riet afgedekte ballustrade van de ijshal staan verscheidende stands opgesteld, waar men de kunst van het bloemschikken kan leren, of allerlei aardige dingen kan kopen. De Flora Show'79 is dagelijks geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's a- vonds. Entree: 3 gulden voor volwasse nen en 2 gulden voor kinderen en 65- plussers. Weinig animo voor I /oorhoutse talentenjacht II nja en Esther van der Ploeg wonnen gisteren de Bonsspaar- ankwisselbeker bij de talentenjacht die gisteren werd gehouden 1 het kader van de vakantieactiviteiten van de Stichting Jeug- 1 raad Voorhout. Tweede werden Kenneth van Schooten, Martin ax en Rick van Dijk die een pracht staaltje play back weggaven, ie foto). Derde werden Peter Heemskerk, Jos bel en Hans War- lerdam. Door de zonnige weersomstandigheden was er weinig 1 nimo voor deze middag maar de deelnemers hadden zo gewel- ig hun best gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen at het toch voor de toeschouwerfjes de moeite waard was. AARLANDER VEEN Maandag 30 juli, dinsdag 31 juli en woensdag 1 augustus, wordt het jaarlijkse Zo merfeest gevierd. De festiviteiten he rinnen maandag avond om half acht met een bejaarde navond in hef Dorpshuis; een half uur later gaat de kermis van start. Dinsdagmorgen om half acht wordt de reveille geblazen, waarna om half tien de kinder- markt, rondom de Hervormde kerk begint, 's Middags om twee uur wordt er een waterspel voor de middelbare schooljeugd tot en met 16 jaar gehou den. De tweede dag wordt besloten met een muzikale rond gang van de mu ziekvereniging D.S.S. met gekostu meerde optocht, hierna wordt er nog een touwtrek wedstrijd gehouden voor groepen van 5 man. De laatste dag staat in het teken van het ringsteken, het ringsteken voor paard en tilbury beging om 9.00 uur, het steken voor ge wone landbouw- tractoren begint om tien uur. 's Middags om twee uur. vindt bij de Van der Wind- hof het kuipsteken voor dames en he ren vanaf 17 jaar plaats. I)e festivi teiten worden be sloten met de tradi tionele ronde van Aarlanderveen, voor nieuwelingen en amateurs, aan vang 's avonds om zes uur. KATWIJK Ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van Philatelica-Katwijk wordt van 6 tot en met 11 augustus een regionale tentoonstelling in de sporthal Cleynduin ge houden. Onder de ruim 500 geëxposeerde kaders zullen te vens een unieke verzameling veldpost uit de tijd van Frede- rik-Hendrik, een groot aantal landverzamelingen en een col lectie van de oudste postzegels van Nederland te bewonderen zijn. De tentoonstelling is da gelijks vanaf 10.00 uur tot en met 22.00 uur geopend. Maan dag 6 augustus gaan de poor ten evenwel pas om 18.00 uur open. De laatste tentoonstel lingsdag, zaterdag 11 augustus aluit de expositie om 16.00 uur. NOORDWIJK De Culture le Commissie van Noordwijk organiseert in samenwerking met Kunsthoeve Europa uit Bergharen van 4 tot en met 26 augustus een expositie van kleinplastieken onder de titel „Beelden aan zee". Op de tentoonstelling zijn wer ken te zien van Hans Beelen- kamp, Elly Dunnewold, Henk Evertsen, Hans Freie, Peter. Petersen, Hetta Rueb, Frits Stapel en Juke Stark. De Expositie wordt gehouden in de Hervormde Kapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag en zondag is de kapel geopend van 13.00 tot 1(5.00 uur. LEIDEN Het zal een orga nist in de zomerserie van K&O niet makkelijk vallen zijn programma op het pu bliek af te stemmen: moet hij de wensen van de ware liefhebbers honoreren? Moet hij het programma een zo merse en dus wat lichtere tint geven? Of rust op hem de taak om de onbekende werken eens voor het voet licht te brengen? Wim van der Panne heeft in zijn pro gramma-keuze deze overwe gingen met elkaar in over eenstemming proberen te brengen, maar naar onze smaak heeft hij de laatste twee iets te zwaar laten we gen. Het eerst gespeelde werk, de Marche Pontificale van Lem- mens was een waardig intro: monumentaal en feestelijk, en werd gevolgd door een pri meur in deze cyclus, een vier handige compositie van Adolf Hesse. Hierin werd hij bijge staan door Margriet van der Giessen, hulporganiste te Voorburg. Het langzame ada gio en het charmante allegro mondden uit in een indruk wekkend, maar kort gehouden fuga. De hierop volgende Ko raal-improvisatie „Naher mein Gott zu Dir" van Karg-Elert is gebaseerd op de ondergang van de „Titanic" in 1912, waarbij vele honderden men sen omkwamen. Het verhaal gaat dat tijdens de ondergang dit lied door een orgel op het schip gespeeld werd. Dit aan grijpende en ontroerende ge geven is door Karg-Elert heel aanvaardbaar verklankt, maar de climaxwerking wordt toch met iets te grove middelen (volume) gesuggereerd. Veel knapper is de afbouw, wan neer het leitmotiv nog eens verstilt en in absoluut mineur wegzinkt. Voortreffelijk sloten hier de twee Bach-Koraalvoorspelen op aan. „Erbarm" dich mein, o Herre Gott" met een stuwend en voortdurend staccato in de begeleiding, en het uitgebalan ceerde „Herr Gott nun schleuss den Himmel auf" met een staccato pedaal en omspe lingen in de bovenhand. De hierna gespeelde werken brachten een anticlimax. Flet cher's Festifal-toccato is virtu oos en klinkt melodieus, maar verliest zich in breiwerk. Het - alweer- staccato-achtige thema is met weinig fantasie behan deld en het einde trof als on waarschijnlijk. Faullkes' Springsong en de oubollige Fantasie over Nederlandse volksliederen (1930) van Stam lieten weliswaar de onbeken den eens aan het woord, maar muzikaal viel hier weinig te genieten. Stam heeft beslist aardige vondsten, maar de overbekende hymnen werden werkelijk uitgesponnen. Resumerend: een concert met sterk wisselende indrukken, maar ook met een technisch (Bach, Fletcher) en interpreta tief (Bach, Karg-Elert) begaafd musicus, die overigens een zeer welkome, informatieve en sympathieke inleiding sprak. We hopen hem volgend jaar terug te zien, liefst in een programma van zijn eigen voorkeur. ARIE DE RU V erkeersdrempels in Anthonie Duyckplein WASSENAAR Burgemees ter en wethouders willen aan de gemeenteraad voorstellen een verkeersdrempel aan te brengen in het wegdek van het Anthonie Duyckplein ter hoogte van de aansluiting op de Hogerbeetsstraat. Het Verkeers- en Welzijnso- verleg heeft zich voor het aan brengen van deze voorziening uitgesproken. De kosten - f 3000,kunnen worden be streden uit de lopende begro ting voor het onderhoud van s&aten en pleinen. Ter Aar heeft eigen'Klaroen' TER AAR Met een eenvou dig periodiek gaat het ge meentebestuur van Ter Aar haar burgerij beter voorlich ten. Vanuit de gemeenteraad is meerdere malen gepleit voor een betere bekendmaking van gemeentelijke aangelegenhe den. Reden hiervoor achtte men onder meer, dat adver tenties door het gemeentebe stuur in de diverse persorga nen niet altijd worden gelezen. Vandaar de uitgave van een eigen huis-aan-huis-blad. Het eerste nummer is dezer dagen in de kernen Ter Aar, Lange- raar en Korteraar bezorgd. Het blad kreeg de naam „De Gemeente Klaroen" mee. HAZERSWOÜDE - De vijfde jaarmarkt te Hazerswoude- dorp zal plaatsvinden op 23, 24 en 25 augustus. De organi satoren, de leden van de Mid denstands Combinatie, ver wachten dat: de „gehele" be volking hieraan medewerking verleent door gekleed te gaan „in de stijl van oma". De avond voor de eerste lus- trumjaarmarkt in de kom van het dorp wordt een wielerron de in Zuid-Libanon gehoudea Niet alleen liefhebbers en ve teranen komen er aan de start, er wordt hiervoor een „dikke-bandenrace" (dus op normale fietsen) voor de inge zetenen gehouden. Andere evenementen tijdens de drie daagse zijn: een landing van parachutisten, een zeepkisten race voor de jeugd, een lam- pionnenoptocht, een optreden van Pipo de Clown en een ballonnenwedstrijd. In Hazerswoude-dorp staan onder meer rolschaatswed- strijden, straattekenen, fiets- wedstrijden, een disco-avond en „vaste" programma-punten als huttendorp bouwen, een creatieve dag en een „Stuif es in" op het werkschema. In de Groenendijk wordt van de kinderen verwacht dat ze meedoen aan een tekenwed strijd, waarvan de uitslag op de laatste dag van de kinder- speelweek bekend wordt ge maakt Voor de beste zes wordt een dagje pierewaaien in Scheveningen in het voor uitzicht gesteld. De kinderva kanties pelweek in Rhynen- burch bestaat onder veel meer weer uit het bouwen van een huttendorp, het ma ken van muziekinstrumenten, volksdansen, een spelletjeker- mis, een picknick en een op tocht, „achter het draaiorgel

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3