zestig jaar h<P>gvlieger SCHIPHOL Luchtvaartenthousiasten en dat zijn *6 er aanzienlijk meer dan men op grond van de erge- r rlijke bijverschijnselen van het vliegbedrijf zou den- K ken kunnen smullen. Begin augustus komt een iif- magnifiek boek in de handel waarmee Fokker. bou wer aan de wereld luchtvaart" zijn zestigste verjaar dag luister bijzet. Niets in de uitgave herinnert eraan dat het concern op het ogenblik een crisis door- maakt waarin hard geknokt moet worden om zijn j onafhankelijk voortbestaan. 4 President-directeur F. Swarttouw beperkt zich in zijn in nawoord tot de opmerking: „Op dit moment behoort de onderneming met nog vijf andere vliegtuigprodu centen tot de unieke groep van civiele vliegtuigbou wers in de wereld. Alleen met grote inspanning zal dl deze positie gecontinueerd en mogelijk zelfs ver- y sterkt kunnen worden. Daartoe zal echter voortdu rende vernieuwing middels een goed opgebouwde' en gesmeerd lopende organisatie nodig zijn. Voor dit proces is niet alleen een grote betrokkenheid van ni de eigen Fokkermensen geboden, maar ook de poli tieke steun van overheid, regering, partijen en vakor- o» ganisaties in Nederland. Alleen onder deze voorwaar- ilf de zal een speerpuntindustrie als Fokker zijn maat- schappelijke en commerciële taak kunnen blijven it vervullen. Op zeer korte termijn al zullen beslissin gen genomen moeten worden die het voortbestaan van ons bedrijf tot het jaar 2000 ondubbelzinnig zul- lenbeïnvloeden". i Daar blijf het. wat de crisis betreft, bij. Voor de rest is de jubileumuitgave een feestelijk lees-, maar voor al kijkboek, door luchtvaartkenner bij uitstek Thijs Postma vakkundig samengesteld. Met name voor het vergaarde fotomateriaal uit de oude doos waaronder zeer zeldzame opnamen, zullen enthousiastelingen hem dankbaar zijn. Daarnaast is het boek royaal ge lardeerd met historische wetenswaardigheden en anecdotes, beginnend met het beeld van de piepjon ge Anthony Herman Gerard Fokker die van school gaat aangezien ik toch niet leer en hier niets goed kan doen" om prompt zijn eerste uitvinding, de anti- plofband, te doen en eindigend met het vooruitzicht dat de verkoop van de F27 Friendship waarschijnlijk het magische getal van duizend zal overschrijden, een prestatie van grote klasse. In de tussenliggende jaren weinigen zullen het weten heeft Fokker maar liefst 125 verschillende vliegtuigtypen ontwikkeld, zowel op civiel als militair gebied. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat onder nemende Tonnyzijn grote kans kreeg dank zij de Eerste Wereldoorlog. „Elke dag liep het bij mij storm van hoge officieren van leger en vloot die heftig ruzie met elkander maakten totdat ik dacht dat de hangar zelf nog een slagveld zou worden. Zij bestookten elkaar zo fel dat ze alles namen wat maar in de verte op een vliegtuig of motor leek. Motoren die een maand geleden op de oud-roes- thoop gegooid zouden zijn, werden nu aanvaard met de gretigheid of het Rolls-Roycen waren Noch mag verzwegen worden dat het bedrijf in die Eerste Wereldoorlog de onsympathieke kant van Duitsland koos. Fokker zelf daarover: „Op mijn om zwervingen heb ik heel wat kritiek moeten aanhoren omdat ik mijn lot aan dat der Duitsers verbonden had. Van geallieerde zijde werd mij er een verwijt van gemaakt dat ik mij niet in dienst had gesteld van de Entente. Die critici houden geen rekening met het feit dat mijn eigen land Franse vliegtuigen boven de mijne verkoos, dat Engeland en Italië op mijn aanbiedingen ternauwernood antwoord gaven, dat ik in Rusland door de algemene corruptie geen voet aan de grond had kunnen krijgen en dat alleen Duitsland mij een behoorlijke ontvangst bereid had. al ontving het mij dan ook niet bepaald met open armen". Aanvankelijk bleek de Franse luchtmacht verre supe rieur. Toen echter vond Fokker in twee dagen en twee nachten werken een mitrailleur uit die tussen de bladen van de draaiende propellor door kon vu ren. Het duurde niet lang of de Fokker-eendekkers hielden zo huis onder de geallieerde vliegtuigen dat men sprak over de „Fokker-gesel". De politicus- vliegtuigontwerper Pemberton Billing noemde de En gelse vliegtuigen tijdens een toespraak in het Lager huis Fokker-voerHet succes van Fokkers „Eindec- kers" leidde tot een verordening dat elk geallieerd verkenningsvliegtuig door ten minste drie andere ge vechtsvliegtuigen moest worden geëscorteerd en dat een verkenningsvlucht moest worden afgebroken als een van de vliegtuigen uitviel. Tijdens de revolutie in Duitsland die op het einde van de oorlog volgde, wist Tonny Fokker uit het be legerde huis van zijn hospita te ontsnappen in het uniform van haar zoon. Een vriend die met een mo torfiets in een zijstraat stond te wachten, bracht hem naar het station vanwaar hij in een goederen trein ontkwam naar hetzelfde Nederland dat hij op 1 september 1911 verstomd had doen staan door met zijn roemruchte „Spin" boven Haarlem zijn eerste vlucht te maken. Op 21 juli 1919 richtte hij te Am sterdam de Naamloze Vennootschap Nederlandsche Vliegtuigenfabriek op die als kortweg „Fokker" we reldberoemd zou worden. Basis: 400 motoren. 200 vliegtuigen, 100 parachutes en een enorme hoeveel heid materiaal en gereedschap die hij bij de nade ring van de geallieerden in Duitse boerderijen en af gelegen schuren had verstopt om ze vervolgens in zes weken tijd met 350 goederenwagons over de Ne derlandse grens te brengen. Ongetwijfeld een van de grootste smokkelaffaires uit de historie. Reeds datzelfde jaar bracht Fokker een van de-aller eerste speciaal voor de burgerluchtvaart ontworpen vliegtuigen op de markt: de F2. Deze eendekker kon vier passagiers vervoeren in een luxueuze cabine en werd de voorloper van een hele serie passagiers vliegtuigen die hun weg vonden naar alle uithoeken van de wereld. Ze braken record na record, met in 1924 als hoogtepunt de eerste luchtverbinding tus sen Nederland en het voormalige Oost-lndië, die tot stand kon komen dankzij de revolutionaire F7. „Gij zijt mannen van moed en durf, evenals de pio niers uit het eind van de vijftiende eeuw", voegde de gouverneur-generaal mr. Fock in Batavia gezag voerder Van der Hoop en zijn crew toe. De ware pi onier echter was Anthony Fokker met zijn „unieke 'combinatie van vliegkunde, vindingrijkheid, vakman schap, commercieel inzicht en vooral doorzettings vermogen". De klap kwam toen op 1 juli 1933 in Amerika een geheel metalen laagdekker voor passagiersvervoer met intrekbaar landingsgestel zijn eerste vlucht maakte, de Douglas DC 1, voorloper van de befaam de DC 3 of Dakota die een omwenteling in de we- reldverkeersluchtvaart teweeg bracht en het einde betekende voor de alleenheerschappij in de lucht van de uit gelaste staalbuis, hout en linnen vervaar digde Fokkerhoogdekkers. De fabriek ging zich con centreren op het ontwerpen en de produktie van mi litaire toestellen. 1955 echter bracht een van de meest opzienbarende come-backs uit de industriële geschiedenis. De Fokker F27 Friendship kreeg zijn luchtdoop en ontpopte zich ras als het grote na-oor- logse succes in de ellebogenwereld van de burger luchtvaart. De verkoop van het volgende ontwerp, de F28 Fellowship, verloopt minder gesmeerd, maar toch heeft ook dit toestel duidelijk zijn weg naar de wereldmarkt gevonden. Vergeten wordt daarbij wel eens dat uit de hangars van Fokker ook machines gerold zijn als de „Schel- demusch", een eenpersoons sportvliegtuigje met een vleugelspanwijdte van zes meter en een leeggewicht van 185 kilo, aanschafprijs 2400 gulden en bedrijfs kosten inclusief afschrijving en onderhoud 9 gulden per uur. We praten dan wel over 1935. Thijs Postma ontrukt in zijn gedenkboek dit soort curiositeiten aan de vergetelheid. Ook mislukkingen blijven niet onvermeld, de F 25 „Promotor" bijvoorbeeld, een za- kenvliegtuigje uit 1946 waarvan er slechts 21 zijn ge bouwd die niet eens allemaal hebben gevlogen. Een kostelijke jubileumuitgave, kortom, waarvoor maar weer eens het cliché van de plank moet worden ge haald dat het in de boekenkast van geen enkele luchtvaartliefhebber mag ontbreken. PIET SNOEREN FOKKER, bouwer aan de wereldluchtvaart. Thijs Postma. Unieboek Bussum f 24.50 Anthony Fokker aan de knuppel van de Spin, waarmee hij zichzelf in 1911 leerde vliegen. De formidabele G1 van Fokker met negen boordmitrailleurs, die in 1936 werd geïntroduceerd en bij de Nederlandse luchtmacht in gbruik is nr. De F7 was aan het einde van de twintiger jaren alleenheerser in de lucht. Admiraal Byrd gebruikte dit toestel voor zijn eerste vlucht over de Noordpool. De F36, de grootste machine uit de vooroorlogse Fokkervloot en vlaggeschin

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15