PTT-ers exposeren foto's in Leidschendamse Schakel GETitf? Kurt Russell overtuigend als Elvis Presley LEIDSE BIOSCOPEN Café Kums" de oudste arena VAN DER PRUT IN „DE SLOF" Amerikaans concert in Sassenheim van de horeca EN VERDER Orgelconcert in Grote Kerk LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUL11979 PAGINA 7 leren. Van september tot juni worden tweemaal in de maand, op de eerste en derde dinsdag, bijeenkomsten ge houden in het bedrijfsrestaurant van het PTT-gebouw aan de Zeestraat in Den Haag. Prominente fotografen houden lezingen en er hebben discus sies plaats over foto's en dia's met elk seizoen de gebruikelijke ledenwed strijd. Inlichtingen verstrekt secreta ris Henk Steensma, tel. 755968 (over dag) en 079-220210. door Peter) LISSE De kunstschilder hij landschappen en stille- Hans van der Prijt uit vens. Deze zullen evenwel Heemstede exposeert in niet op de expositie te zien café „De Slof' aan de Hee- zijn. reweg zijn werk. De expo- De tentoonstelling werd gis- sitie duurt tot en met 30 teravond geopend door Hille augustus. Pijlman. Renée Gervais zorgde voor de muzikale omlijsting van het geheel. Van der Prijt is een zondags- De expositie, waarin tevens schilder. Zijn schilderijen werken te koop worden aan hebben doorgaans de mens geboden, is de gehele dag te tot onderwerp. Ook maakt bezichtigen. SASSENHEIM - Het Amerikaanse jeugd koor „Pensylvania Youth Chorale geeft van avond een concert in de r.k. kerk aan de Sas- senheimse Hoofdstraat De Amerikaanse jongeren doen dit op uitnodiging van de „Dutch Immigrant Society". Het koor komt voor de eerste keer naar Europa onder leiding van dirigent dr. O. Bennon. De 40 leden van het gezelschap studeren allen muziek aan conservatoria in de staat Pensylvania. De ne mensen hebben hun eigen reis naar Ne- and bekostigd. Op het concertprogramma staan werken van Schütz, Scarlatti, Gabrieli en Fauré. Het optreden waarin ook volksliederen en spirituels ten gehore worden gebracht be gint om kwart over acht Leidschendam Amateurfotoclub AMFO van de Centrale Directie der PTT in Den Haag organiseert tot en met 30 augustus een tentoon stelling in het centrum „de Scha kel" in het winkelcentrum Leid- senhage in Leidschendam. De ex positie is geopend op dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur, op maandag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur, op zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur en op de koopavon den. De AMFO die volgend jaar septem ber dertig jaar bestaat wil de leden bij de praktische beoefening van de amateurfotografie nader tot elkaar brengen en hun prestaties opvoeren. De vereniging, waarvan ook niet- PTT-ers lid kunnen worden, beschikt over twee donkere kamers, waarvan één 32 vierkante meter groot die vol TRIANON: Elvis: the mo vie (a.l.) met Kurt Russell en Shelley Winters. Re gie John Carpenter. In tegenstelling tot de film „The Who The boys are allright" die werd sa mengesteld uit korte inter views en een bloemlezing uit de opnamen gemaakt van hun optreden, is „El- vis the movie" een speel film over het leven van „the king of rock and. roll", waar de ster zelf niet aan te pas komt, maar waarin zijn rol op verbluf fende wijze wordt vervuld door de alleen nog uit Dis- ney-familiefilms bekende Kurt Russell. Het is bijna griezelig om hem aan het werk te zien, zo heeft hij zich in deze rol ingeleefd. Maar daarmee is dan ook al les gezegd, want het levens verhaal - vader Vernon Pre sley heeft zich er voor zijn dood helemaal van afge wend - is eigenlijk zo ver schrikkelijk oninteressant, dat zelfs een veelbelovend aankomend regisseur als John Carpenter er niets van kon maken. Elvis,zo leren wij, was erg lief voor zijn moeder en helemaal kapot van haar dood. Hij had alles voor zijn vrienden en colle ga's over en zette daarbij zijn eigen huwelijksgeluk op het» spel. Van de angsten die hij had voor zijn come-back „live" na tien jaar in Las Vegas - het uitgangspunt van de film - bemerken we niet meer dan wat gesprek ken met zijn schaduw, die dan zijn bij de geboorte overleden tweelingbroer moeten voorstellen. Je moet er maar aanwillen. De film komt tot leven bij de optredens en repetitities van Elvis alias Kurt Russell, maar daar tussen in is het maar een huilerig en broeie rig verhaaltje van een totaal oninteressante jongeman, die zich terecht afvraagt waar hij al dat succes en die hys terie van zijn bewonderaars Kurt Russell heeft zijn „huiswerk" goed gedaan. Hij is bijna niet van de echte Elvis Presley te onder scheiden. te danken heeft. Presley begon zijn filmcar rière in 1956 in de western „Love me tender" als de voor niets deugende broer van de eigenlijke held Ri chard Egan. „Loving you", „Jailhouse rock,, en „King Creole" volgden, maar toen moest Elvis tot grote droef heid van zijn tier>er-bewon- deraars en zijn moeder) in militaire dienst. Helemaal in Duitsland nog wel. Hij maakt zich zorgen over een come-back na twee jaar af wezigheid, maar hij heeft nog altijd een filmcontract met de Universal-studio's op zak, die hem bij terugkomst nog steeds als „tiener-idool" casten in een aantal op het publiek gerichte niemendal letjes. Van zijn frustraties daarover is in de film „Elvis the mo vie" alleen in de dialoog iets te merken. Maar Elvis wil terug op de planken en na een bijna koddig scènetje, waaruit zou moeten blijken dat hij zelfs voor de lelijke eendjes onder zijn talrijk pu bliek een persoonlijke war me belangstelling had, zien we hem in 1969 terug in Las Vegas. Je kunt alleen maar bewon dering hebben voor de wijze waarop Kurt Russell deze lieve, aardige jongen tot op het bot heeft geïmiteerd. Waarom vader Vernon be zwaren tegen de film zou moeten hebben gehad, wordt nergens recht duidelijk. Of het moest zijn, dat hij wordt afgeschilderd als een man, die zijn gezin niet of nauwe lijks kon onderhouden. MILO Elvis (Kurt Russell) houdt tijdens zijn verblijf in militaire dienst in Duitsland zijn collega's bezig. LIDO II "Martijn cn de magiër (a.l.) Nieuwste Ne derlandse jeugdfilm met tekenfilmfiguur die dit jaar Abraham ziet, opgedragen feestprogramma (matinee, vierde week); Waterschaps heuvel (a.l.) Ontroerende te kenfilm over een aantal ko- veel bekende acteurs en ac trices (matinee, vierde week); The deer hunter (16) Robert de Niro en John Sa- vage in een aangrijpende film, waarin de Verenigde Staten van nu hun frustra ties over de oorlog in Viet- LIDO III Tom and Jerry (a.l.) Het bekende tekenfilm duo dat de uitdrukking „le ven als kat en muis" op LUXOR Grease (a.l.) John Travolta en Olivia Newton John in een lieve, vriendelijke musical, die pretendeert een beeld te ge ven van de teenage-jeugd uit de jaren vijftig (reprise, eer ste week). CAMERA The good, the bad and the ugly (16) Intrw gerende western met in de hoofdrollen Clint Eastwood Lee van Cleef en Eli Wal lach (reprise, eerste week). LIDO I Moonraker (12) Het uitbrengen van dit nieuwste avontuur van ge heim agent 007, James Bond, is ongetwijfeld een schot in de roos. Thuisblijvers kun nen genieten van de ver richtingen van de niet meer zo piepjonge held, wederom druk in de slag met de reus met de stalert tanden, wulpse vriendinnetjes en een le vensgevaarlijke anaconda (derde week). Café „Kums" Beschuitsteeg 2, Leiden Open: van 's morgens tien uur tot 's avonds half acht. Op de marktdagen van woensdag en zaterdag van zes uur tot rond acht uur. Zondags en maandags is het café gesloten. Boven de deur van het café staat te lezen: tapperij v/h M. Kums. J. Brugman, I vrouw van J. Kloos (ver gunning). Het café is min stens 100 jaar oud. In 1886 werd het ingeschreven, het geen gebeurde met alle kof fiehuizen toendertijd, die in de gemeente Leiden sterke drank schonken. Een aantal klanten kan zich de tijden van weleer nog goed herin neren, het geheugen van deze oudgedienden blijkt vanaf de eeuwwisseling nog zo fris als een hoentje te zijn. De twee oudste bezoe kers van café „Kums" zijn respectievelijk 84 en 87 jaar. Zij kwamen hier al als klei ne jongens, aan de hand van hun vader. En nu wor den ze zelf als de stamva ders van het café be schouwd. 's Morgens om tien uur bij het openen van de zaak staan ze reeds te po pelen om binnen te komen en hun jenevertje te drin ken. „Het komt voor", zegt Kastelein Gé Ouwerkerk, dat ik de eerste vijf minu ten al voor 250 jaar in huis hebben zitten. Dat gaat dan slechts om drie klanten, die allen dik in de tachtig zijn." Arena Café „Kums" is in alle op zichten een volkszaak. Een typisch bruin café met een 'plafond waarin de tabaks walm zich als de persoonlij ke signatuur van generaties stamgasten heeft vastge legd. Midden in dit taplo- kaal staat een ronde eiken tafel. Het is in de ogen van de klanten en van Gé Ou werkerk de arena van het café, waar de klaverjassers vaak onder grote belang stelling van de klanten hun troeven uitspelen. De klos sen (de uitstekende delen van het massieve voetstuk) zijn in de loop der tijd dooit de verbeten kaartspelers kaal getrapt. „Als die tafel uit deze zaak mocht ver dwijnen dan zou alles verlo ren zijn. Deze speeltafel vormt het hart van mijn zaak. Mijn klanten en ik ook zijn er enorm aan ge hecht," zegt de zacht pra tende en uiterst bescheiden caféhouder. Negen jaar geleden is Gé met dit vermaarde bruine kroegje begonnen. Hij nam het destijds over van Jan Kloos jr., wiens vader en daar weer de schoonmoeder van, „Mietje Kums", achter de bak hebben gestaan. Jan Kloos jr., inmiddels ook al dik in de zeventig, heeft het werk van kastelein lange tijd verricht. Maar mis schien nog langer heeft tan te Cor (een kasteleinse in ruste) de tap bediend. De oudste stamgasten herinne ren zich dat zij zeker 50 jaar achtereen bier en jenever heeft geschonken. Café „Kums" is overigens een van de weinige jeneverza ken, waar de klanten aan de bak „staan". Barkrukjes heeft men hier nooit ge kend en ook nooit gewild. Verjonging Gé Ouwerkerk en zijn vrouw Jo(ke), die er even bij is komen zitten, vertel len dat de klantenkring zich sedert hun intrek lang zamerhand wat aan het ver jongen is. Toch zal het altijd wel een café blijven waar de oude garde ruimschootst vertegenwoordigd is. Het is te verwachten dat de jonge stamgasten van nu hier over 50 jaar de nestors van „Kums" zullen zijn. Zo'n café is het wel. Een anecdo te waar Gé en Jo nog enorm veel plezier aan be leven als ze het vertellen, mag volgens hen niet in deze rubriek onvermeld blijven. Het tekent volgens het echtpaar precies de sfeer die onder de klanten te vinden is. Helaas zouden we twee kolommen extra nodig hebben om dat ver haal hier in geuren en kleu ren te vertellen. We probe ren het daarom met een wat ingekorte versie, waarbij de pointe behouden blijft. Er was er eens een klant die als voogd een meisje in Arnhem moest bezoeken. De man bleef van zijn be zoek lang weg. Enkele klanten van het café ver spreidden daarom het ge rucht dat deze man zou zijn overleden. Voor zijn begra fenis werd geld ingezameld- om een toupetje te kopen, want hij was zo lang als men hem kende kaal ge weest. Daar wilde men bij een laatste groet wat aan gaan doen. Zo kon hij niet vertrekken, vond men. Een incidentele klant die na de zogenaamde begrafenis het café bezocht, wilde wel eens weten voor welke persoon nu eigenlijk geld was inge zameld en een toupetje ge kocht. Waarop iemand van de stamgasten hem zei: „Kijk daar zit hij, achter je, dat is voor hem geweest". De kale klant was intussen terug van weggeweest en dronk er weer als vanouds zijn borrel). Echter, de wat naieve vragensteller vond dat antwoord wel bevredi gend en dronk zijn biertje hierna rustig op. Pas toen hij zijn glas leeg had, begon hem iets te dagen. „Je had zijn gezicht toen moeten zien vertelt Gé met immer overeindgehouden napret. De opvallende voorgevel van café „Kums". overtuigende wijze gestalte geeft (matinee, vierde week); Animal House (a.l.) Dolle komedie dover een zich doorgaans keurig netjes gedragende student, die de bloemetjes eens flink buiten zet (zestiende week). STUDIO 50 jaar Mickey Mouse (a.l!) Speciaal aan de eerste zingende en dansende nijnend dat zijn geboortes treek verlaat op zoek naar* meer leefruimte. Naar de ge lijknamige roman van Ri chard Adams (reprise, ze vende week). REX De grote bevredi ging (16) Zwak porno-pro- dukt (eerste week). EUROCINEMA I en II (Al phen aan den Rijn) Moonraker (12) Zie Lido I (derde week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Pas op of we slaan erop (a.l.) Het Tri- nity-duo is altijd goed voor veel vertier (tweede week). EUROCINEMA IV (Alphen" aan den Rijn) De gendar me op vrijersvoeten (a.l.) Nieuwste produkt van de bekende Franse komiek Louis de Funès (eerste week). NOORDWIJK Willem De organist opent rijn pro- Hendrik Zwart, organist gramma met bewerkingen van de Bovenkerk in van drie geestelijke l.ederen Kampen, geeft vanavond dle werden gecomponeerd een Sneert in de Grote door v?der. wijlen Jan Zwart. Verder speelt hij on- Kerk in Noordwijk-Bin- der meer het C^cert 'm G nen. Het is het vierde in (naar Vivaldi) van Johann een serie zomeravondcon- s. Bach, de Cantabile. Scher- certen die in juli en augus- zo en Finale uit de IVe sym_ tus onder auspiciën van de phonie van Charles M. Wi- stichting Orgelcentrum en dor en de Toccata en Fuga de Evenementencommissie in d-moll van Max Reger. van de VVV wordt georga- Het concert begint om kwart niseerd. over acht. Charles de Wolff op orgel Agatha-kerk LISSE De befaamde organist Charles de Wolff be speelt donderdag 9 augustus om kwart over acht het or gel van de St.-Agatahakerk in Lisse. Op het grote Adema-orgel speelt hij werken uit de Franse en Duitse Romantiek, zoals Liszt en Franck die hebben ge schreven. Tevens speelt hij werken van Duruflé en Dupré. ledig is uitgerust voor het afdrukken en vergroten van fotowerk in zwart-» wit en kleur, en verleent hulp aan beginners bij het ontwikkelen, af drukken en vergroten. De bedoeling is door een soort mentorschap de cre ativiteit en artistieke diepgang te ont wikkelen. De leden kunnen beschik ken over een uitgebreide eigen bibli otheek terwijl ook alle binnenlandse en een aantal buitenlandse foto-tijd schriften binnen de vereniging circu

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7