WATERWEGEN LANGS Kaageiland krijgt de kans niet om in te slapen "Daaraan herken je ons vakmanschap" Krantenfusie zal geen evolgen hebben voor eidse werkgelegenheid Motorboten moeten 'Gat van Lagendijk' met rust laten Meubelfabriek Oisterwijk Adjudant Hazerswoudse rijkspolitie neemt afscheid NTERNATIONALE VIERDAAGSE IN BOLLENBAD NIEUWE HERVORMDE PREDIKANT C. KOLKMAN: ia|5IDEN De voorgenomen fusie van Leidsch/Alphens Dagblad met Da te Pers in Haarlem per 1 januari het volgende jaar zal geen gevol- hebben voor de werkgelegenheid. njit heeft directeur G. Koopman van :t Lcidse krantenbedrijf gisteren aan personeelsleden meegedeeld. „Wij ibben tot een fusie besloten om de :komst voor onze krant zeker te stel: jn. Het initiatief dat aan deze voorge- bmen bundeling ten grondslag ligt, is pin ook door ons genomen", aldus gis- Iren de directeur. De personeelsleden jerden door de mededeling volslagen u-rast. el personeel van het Leidsbh/Alphens igblad zag al vele jaren de fusiedreiging ven de kleine nog zelfstandig opereren- Leidse krantenonderneming hangen. ;t was voor de 45 redactieleden en het 5 man tellende personeel in de techni- le en administratieve sector een duide- ke zaak. dat de onderneming eens-haar lfstandigheid zou verliezen. De ontwik- 'lingen in het krantenbedrijf hebben de atste jaren een dermate grote vlucht ge nomen, dat de te plegen investeringen om 'bij' te blijven onmogelijk konden worden opgebracht. Directeur Koopman daarover: „Wij me nen dat ons krantenbedrijf in de verhou dingen van de regionale dagbladpers in westelijk Nederland een bescheiden rol speelt en heeft gespeeld. Wij herinneren ons nog de situatie van de dagbladpers aan het eind van de jaren zestig en het be gin van de jaren zeventig, toen vele klei nere ondernemingen moesten samengaan. Die situatie Speelt op dit moment niet. Het gaat de dagbladen in ons land goed. Ook het Leidsch Dagblad heeft goede resulta ten. Het leek ons echter gewenst om, met het oog op de ontwikkelingen in de jaren tachtig, naar een versteviging van onze positie te streven. We hebben daarom ge tracht contact te leggen met mogelijke fu siepartners bij wie wij ons thuis zouden voelen. Dat kon in alle rust gebeuren; niets dwong ons tot een haastige beslis sing. Het is Damiate Pers geworden, een onderneming die straks vier kranten uit geeft (op dit moment zijn dat het Haar lems Dagblad, de Typhoon en de Noord hollandse Courant) die elkaar in grootte niet ver ontlopen. Wij menen, dat wij bin nen dit bedrijf de toekomst sterker tege moet kunnen gaan". De fusieplannen hebben geen paniekreac tie bij het personeel doen ontstaan. Mark Kranenburg, lid van de redactiecommis sie: „Een standpunt over het plan hebben we nog niet ingenomen. Eerst zullen we overleg plegen met de collega's in Haar lem. De directie heeft ons gegarandeerd dat er geen ontslagen zullen vallen. We zullen zien garanties te krijgen over het behoud van de redactionele zelfstandig heid. Direct geschrokken zijn we niet. Al jaren werd er intern gesproken over over names en fusies. Het bericht is wel plotse ling gekomen, maar de directie heeft zich goed aan de daarvoor geldende regels ge houden". Woordvoerder Den Boer van de grafische vakorganisatie: „Wij zijn niet bij voorbaat •voorstander van fusie en samenvoeging van bedrijven. Het verleden heeft ons dat wel geleerd. Toch lijkt dit ons niet zo'n gekke oplossing in het door zoveel sterke krantenconcerns bezette westelijk Neder land. Wij zien liever dat deze bedrijven bij elkaar komen, dan dat ze toegevoegd en eventueel opgeslokt worden door de grote concerns". Dt( azerswoude De adjudant kaïn de rijkspolitie G. van 't tri oog krijgt 1 augustus functi- d< leel leeftijdsontslag. .De st mmandant van de groep xswoude neemt de dag er- vo&ór in de raadszaal van het iri meentehuis officieel af- fciheid tijdens een bijeen- di >mst voor genodigden. Daar- atA, om half vijf, wordt er een 1 ceptie gehouden, d l Jvolger van adjudant Van 't Hoog wordt, per 1 augustus, de heer E. Kalverda, tot nu toe werkzaam op het eiland Ame land. Hij wordt op deze datum om 9.30 uur 's morgens geïn stalleerd in de raadszaal van het gemeentehuis. Daarna kan njen met de nieuwe groeps commandant kennis maken. Op 1 september wordt het bu reau van de rijkspolitie aan de Vondellaan in de wijk Rhy- nenburch centrale post voor de regio „Rijn, Vliet en Braa- sem". Deze beslaat de groepen Alkemade, Hazerswoude, Lei derdorp, Voorschoten en Nieuwkoop. Alle hieronder ressorterende dorpen zullen vanaf die datum vanaf elf uur 's nachts tot zeven 's morgens worden bediend vanuit deze post. Een wachtcommandant met zes andere dienaren van Hermandad verrichten in deze periode de nachtdienst. Bij verleggen jacht verdronken BODEGRAVEN De 70-jari- ge Evert de Boer uit Pijnac- ker is donderdagavond in de Oude Rijn bij Bodegraven verdronken. Volgens de rijks politie wilde de man zijn jach tje verleggen en is daarbij te water geraakt. UOORDWIJK Van 30 juli tot en met sl augustus wordt in het Noordwijkse dlenbad voor de vierde maal de In- rnationale Zwemvierdaagse georga- scerd. Men houdt dit evenement deze ter in het hoogseizoen om ook de va- mtiegangers in de badplaats gelegen heid te geven aan het zwemfestijn mee te doen. Vorig jaar verschenen er ruim duizend Noordwijkers aan de start, dus het belooft wel een massaal gebeuren te worden, kin deren tot tien jaar zwemmen 250 meter per avond, voor alle andere deelnemers is dit 500 meter. Voor hen die 1000 resp. 2000 meter heeft gezwommen is er een medaille. Iedere avond kan men vanaf 18 uur starten. Vanaf woensdag 18 juli zijn tegen betaling van zes gulden kaarten aan de kassa van het Bollenbad te bekomen. Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar jjïÉGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUU 1979 PAGINA 5 J Vakantie Voorlichtingsdagen 1979 De rijkspolitie te water is van plan hard op te treden tegen de illegale motorvaart op 'Het gat van Lagendijk', de plas die op Valkenburgse gemeentegrond is ontstaan door ontgronding. Motorvaart op deze plas is volstrekt verboden, maar toch tuffen in het weekeinde stromen bootjes uit Leiden en Katwijk naar de diepe plas om zich daar naar hartelust uit te leven. Klaarblijkelijk leeft eenieder met het idee, dat het varen op 'Het gat' vrij is, want speedboten snellen er rond en er wordt driftig gewaterskied. Het water hier is echter alleen toegankelijk voor vaartuigen die zich zonder motor voortbewegen. Het is anders een hoogst opmerkelijk stukje watersportgebied, dat 'Gat van Lagendijk'. De plek is eigendom van de fabriek Van Herwaarden in Hillegom, die de zandgrond ter plekke afgraaft en als grondstof gebruikt. Een grote zandzuiger is dan ook ter plekke aanwezig en een zestal duwbootjes zorgen dagelijks voor de zandtransporten naar Hillegom. De gemeente Valkenburg heeft van de eigenaar een stukje oever gepacht voor de symbolische prijs van een gulden per jaar en heeft daar een strandje aangelegd. Van dat strandje wordt een zeer druk gebruik gemaakt, niet alleen door de Valkenburgers, maar meer nog door Leidse ingezetenen. De zandwinplas dankt haar naam aan de boer Lagendijk, die vroeger op deze plek zijn brood verdiende. De naam bestaat overigens alleen nog maar in de volksmond, want nog in geen enkele officieel register staat die naam vermeld. Het water grenst aan het Valkenburgse recreatieplan 'Ommedijksepolder'. Het strandje is dan ook een onderdeel van het recreatieplan. Het is de bedoeling, dat wanneer straks de zandwinplaats is uitgeput de provincie het beheer overneemt en de plas als recreatiegebied gaat exploiteren. Maar voor het zover is, zal er nog wel minstens een jaar of acht overheen gaan. Voorlopig is de plas met diepten van soms wel dertig meter een aantrekkelijk nieuw recreatiegebied, dat vooral door z'n krappe afmetingen ongeschikt is voor motorvaart. De rijkspolitie heeft al enkele malen de plas 'schoongeveegd' door met de megafoon (de waterpolitie spreekt in dit verband zelf over 'De Grote Bek') de motorvaart te gelasten te verdwijnen. Binnenkort gaat men over tot de straffere aanpak en zal men geen coulance meer tonen voor de overtreders. Elke bestuurder van een motorvaartuig krijgt dan op 'Het gat van Lagendijk' een prent. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891 -4670. A Wat moeten verslaggevers van een rubriek als „Langs Waterwegen" bij een hervormd predikant op het Kaageiland, kun je je afvragen. Zijn ze niet bang dat de herder van de Kaagse kudde hen geschokt wijst op de ledigheid van hun zomeraktiviteiten of het wereldse janken van hun 28-pk 1 buitenboordmotor. Hebben de waakhonden van de regionale i| democratie niets beters te doen dan doelloos rondzwalken op de Kaag en hun dagelijkse babbels in krantentekst om te 05 zetten Maar nee, niets van dat alles. De -hervormde kerk is er de kerk niet a voor en de kersverse afgestudeerde dominee is er de man niet naar. Sterker nog, het varen zit ds. Kolkman in het bloed. De grootvader van de 28-jarige theoloog die twee weken geleden zijn intrede deed in de hervormde kerk op het Kaageiland, was één van de laatste kapiteins die met een schoener het Nederlandse zeegat uittrok. „Het water heeft mijn familie altijd sterk aangetrokken. Toen ik in Leiden afstudeerde heb ik ook nauwelijks durven hopen op een standplaats in de waterrijke omgeving van De Kaag", zo verklaart de jonge, sympathieke voorganger. „Het is altijd mijn wens geweest om te beginnen in een kleine gemeente op het platteland. Maar ja, je weet dan nooit waar je terecht komt. Voor hetzelfde geld was het een dorpje in de uiterste hoek van Nederland geworden. Een gemeente als deze vind ik dan ook ideaal. Klein en gezellig. Het eiland krijgt niet de gelegenheid om in te slapen en te vervreemden van de buitenwereld. Die buitenwereld staat hier toch dagelijks op de stoep." Uit de kerkgeschiedenis van De Kaag blijkt dat al eerder een predikant zijn intrede deed in de Kaagweek. In 1928 zei deze dominee Touw dan ook duidelijk te kunnen zien „dat het eiland watersportcentrum in wording is". En inderdaad, een blik uit het raam van de monumentale pastorie leert dat de toenmalige predikant het bij het rechte eind had. „Ik vind de band tussen de recreanten en Kagers uniek. Er zijn watersporters die hier al sinds mensenheugenis komen. Die mensen krijgen onze kerkbode thuisgestuurd en zijn heel nauw betrokken bij onze gemeente. Ik kan me nog herinneren dat er ook recreanten zaten in de beroepingscommissie die in eerste instantie met mij kwam praten. Dominee Kolkman houdt van het kerkewerk. Voor zijn intrede in De Kaag woonde hij tienhoog in één van de reusachtige flatgebouwen van Zoetermeer. In Zoetermeer en Vlaardingen heeft hij de eerste stappen in het veldwerk gezet. „Ik heb veel geleerd van de problemen in bijvoorbeeld een plaats als Zoetermeer. Daar had ik als ouderling net zoveel namen in mijn kaartenbakje als hier op De Kaag. Ik wil echt klein beginnen, dat grote stadswerk durf ik gewoonweg nog niet aan Opmerkelijk is dat ds. Kolkman in twee weken tijd al bijna iedereen kent op het eiland. Van „ome" Jan van Nieuwkoop tot Joop Doderer. Praten over de traditionele discussies die op De Kaag de gemoederen bezighouden, wil Kolkman eigenlijk liever niet. „Ach", zegt hij. „De mensen hebben me nu al zoveel vertrouwen geschonken. Wat zou ik op dit moment voor zinnigs moeten zeggen over een pont of een brug of een tunnel. Ik weet het echt niet. Ik heb me voorgenomen om eerst maar eens goed naar iedereen te luisteren". Voor de fotograaf wil dominee Kolkman nog wel even meelopen naar het pittoreske kerkje aan de Julianalaan. „De gemeenteleden zijn hier enorm enthousiast. Een bazar heeft onlangs 8.000 gulden opgebracht. Met dat geld wordt binnenkort het interieur van de kerk opgeknapt.Zondag heb ik hier trouwens mijn eerste doopdienst. Daar verheug ik me nu al op." Ons brandmerk bewijst het: Wij durven tot in lengte van jaren uit te komen voor ons werk. Dat komt omdat we niets nalaten om onze meubelen blijvende waarde te geven. We kiezen het beste Europese eikehout dat we lang, heel lang lageren en drogen. Onze meubelmakers zoeken daarna voor elk onderdeel van een meubel het meest ge schikte hout uit Daarbij letten ze vooral op de rijke tekening van het hout die vervolgens nog ,,De mensen hebben me nu al zoveel vertrou wen geschonken." Acht mille werd door de bevolking bijeenge bracht om het interieur van de kerk een grondige beurt te geven. j Ds Kolkman heeft twee poesjes meegebracht 3 uit Zoetermeer. eens extra wordt benadrukt doordat wij onze meubelen logen volgens een klassiek recept Zo maken wij massief eiken meubelen met een onmiskenbaar eigen karakter: ze zien er anders uit en ze zijn van een degelijkheid die zeldzaam is in onze moderne tijd. Vandaar die unieke garantie van 12 jaar op hout en konstruktie. U zou eens een vakantiedag moeten uit kiezen om al dat moois te gaan bewonderen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5