i Woubrugse werkgroep voelt niets voor gemeentelijke herindeling UITBREIDING „DE DUINRAND" KOST VIER TON Fraai bloemenarrangement in oude Noordwijkse kapel Raad Zoeterwoude tege subsidiëring Vos-cursus ij 'Meester' Janssen plotseling overleden Wespennest ERNSTIG ONGEVAL REGIOLEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUL11979 PAGIIg Illegale slachting VOORSCHOTEN Een gei- tje is gisteren slachtoffer ge worden van een illegale slachting. Een veertig-jarige Marokkaan en een boer werden door de politie op heterdaad betrapt bij het verrichten van hun slach- twerkzaamheden. Voor het ge itje kwam de Hermandad evenwel te laat. De Marok kaan heeft later verklaard het dier te hebben gedood om aan zijn godsdienstige verplichtin gen te kunnen voldoen. BRUTALE DIEFSTAL LEIDEN Op bijzonder brutale wijze zijn in de nacht van woensdag op don derdag twee kostbare gloed nieuwe BMW's gestolen uit een garage aan de Hoge Rijndijk De twee BMW's hebben een totale waarde van 105.000 gul den. De inbrekers verschaften zich de toegang tot de garage door het verbreken van een De splinternieuwe auto's heb ben een grijze en een groen metallic kleur. Eén van de wa gens had al een kenteken te weten FF-31-BS. WOUBRUGGE De Woubrugse politieke partijen verwerpen de plannen van het pro vinciaal bestuur om over te gaan tot ge meentelijke herindeling in Hollands Mid den. De partijen zijn alle vertegenwoordigd in een werkgroep „gemeentelijke herinde ling Woubrugge/Hoogmade", die zich over de provinciale plannen buigt. Uit de nota concludeert de werkgroep dat het zo goed als zeker is dat Woubrugge en Hoogma- de in de toekomst worden gevoegd bij Koude kerk aan de Rijn en Hazerswoude-Rijndijk. De Woubrugse werkgroep ziet Hoogmade en Wou brugge evenwel liever gevoegd bij Leimuiden en Rijnsaterwoude. „als er tenminste samenge gaan moet worden", aldus de werkgroep. Want het liefst blijven de Woubruggenaren, evenals de inwoners van vele andere gemeenten in Hollands Midden zelfstandig. Ernstige kritiek heeft de werkgroep op de pro cedure rond het uitbrengen van de provinciale nota. Zoals bekend gaf het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de nota over de gemeentelij ke herindelidng begin juli uit. Voor 20 augustus moeten de betrokken gemeenten hebben gerea geerd. De leden van de Woubrugse werkgroep vinden dat een bijna ondoenlijke zaak omdat de meeste personen die zich over de plannen moe ten beraden thans met vakantie zijn. Gedeputeerde Staten vinden herindeling nood zakelijk omdat uit een onderzoek is gebleken dat de bestuurskracht van een gemeente groter wordt naarmate er meer inwoners zijn. Het provinciaal bestuur streeft ernaar om gemeen ten met minder dan 10.000 inwoners samen te voegen tot grotere eenheden. Het is de bedoeling van de provincie om de ge meentebesturen van af het begin bij de herin delingsplannen te betrekken. Rond september 1980 komt een discussienota uit met daarin di verse modellen voor de herindeling. Deze nota wordt samengesteld door een werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de provin cie en van de betrokken gemeenten. Inmiddels heeft de werkgroep van Woubrugge aan alle raadsleden een rapport overhandigd, waarin zij haar commentaar op de provinciale nota heeft beschreven. In het rapport geeft de werkgroep het advies om niet burgemeester Brouwer de Koning als afgevaardigde naar de intergemeentelijke werkgroep te sturen. Als re den hiervoor voert de werkgroep aan dat eend burgemeester er sowieso belang bij heeft om de zaak te vertragen omdat, wanneer de samen voeging een feit is, verschillende burgemeesters hun functie zullen moeten neerleggen. Met het oog op een verdere carrière zal ook een burge meester zich niet direct geroepen voelen om de plannen van de provincie te dwarsbomen. Diamanten trouw in Langeraar In het Langeraarse bejaarden huis ..Aarhoeve" is gisteren een zeldzaam huwelijksjubi leum gevierd. Het was precies zestig jaar geleden dat de heer en mevrouw G. de Rijk en W. P. de Rijk-Weyenberg elkaar eeuwige trouw beloofden. De exacte datum van het huwe lijksjubileum is 7 augustus. Dan wordt het feest voor de acht kinderen, 23 kleinkinde ren en 9 achterkleinkinderen gevierd, maar gisteren werd het feest met de huisgenoten in ..Aarhoeve" gevierd. De heer De Rijk is voor Ter Aarders geen onbekend, want hij bediende jarenlang de brug over het Aarkanaal. Ook na zijn pensionering - nu eenent wintig jaar geleden - had het leven van de heer De Rijk al les te maken met water: hij bouwde toen namelijk zelf een boot. Met de „Flipper" toog het echtpaar er vaak op uit. Twaalf jaar alweer wonen de heer en mevrouw De Rijk in het Langeraarse bejaardente huis. aanvankelijk zelfstandig en later in het verzorgingste huis. De diamanten bruiloft wordt 7 augustus gevierd in Nieuw- veen. waar in café Lelieveld de receptie is. Maar eerst gaat er in de Langeraarse parochie kerk een H.Mis aan de festivi teiten vooraf. Zoeterwoude „Waar een wil is, is een weg", met dit argument verdedigde Engel- kes het CDA standpunt om wel het tekort voor het organiseren van twee VOS-cursus- sen (één in het dorp en één op de Hoge Rijn dijk) te subsidiëren maar daarbij een ver goeding voor de cursusleiding buiten be schouwing te laten. Ook Michielsen van de VVD bracht zijn bezwaren tegen een derge lijke vergoeding en een vergoeding voor kinderopvang kernachtig onder woorden: „Vorige keer zijn deze kosten ook niet ver goed, dus het is niet in het belang van de cursus om de leiding te subsidiëren". V.d. Post (PZ), de enige die tegen het voorstel om alléén de tekorten te vergoeden stemde, noemde het organiseren van een VOS-cursus een wezenlijk andere activiteit dan wat er in andere verenigingen gebeurt. Omdat bij VOS- cursussen sprake is van vorming was hij wel bereid de leidsters van de cursussen een ver ding voor de vele uren vrije tijd die zij aan de cursus besteden, te geven. Ook moet er ei genlijk een kracht betaald kunnen worden die de kinderen gedurende de cursusochtenden op vangt, zodat de cursuskosten laag blijven, voeg de v.d. Post nog aan zijn argumenten toe. Om de nodige subsidie te geven voor aanleg van een fietspad aan de noordzijde van de Nieuweweg verlangt de Provinciale Wate eerst wat meer technische gegevens. De toonde zich gisteravond graag bereid onj krediet van 25.000 beschikbaar te stelle een gedetailleerde planopzet voor dit doe' een architektenbureau te laten maken. Omdat slechts 18% van de totale Zoeterw( woningvoorraad uit woningwetwoningeij staat en er toch een groot aantal woningzoe den is die een huurwoning wensen, acht raad het niet wenselijk om in de komendt - jaar over te gaan tot verkoop van wonin| woningen aan bewoners. Na die periode situatie opnieuw bekeken worden. De verkeerssituatie bij het kruispunt Ve weg-Dorpsstraat-Dr. Bouwdijkstraat gaf Geest (CDA) aanleiding tot het stellen var gen. Al eerder had hij er op gewezen da veel ongelukken gebeuren die vaak ont door onwetendheid. Komende vanaf de laatweg dient namelijk voorrang verleei worden. Het desbetreffende voorrangsborc echter schuil achter gebladerte en de haai g den zijn praktisch onzichtbaar geworden. j dat het kruispunt door de begroeiing zo on j zichtelijk is, stelde V.d. Geest voor er zelf,j kruising met verplicht stopverbod van te t ken. De situatie zal in overleg met polit Provinciale Waterstaat nu nader bekeken den. Tevens verbetering dienstverlening aan bewoners De Driehoek KATWIJK De recreatie ruimte van het bejaarden huis „De Duinrand" wordt uitgebreid. De gemeenteraad van Katwijk stelde daartoe gisteravond een krediet be schikbaar. De uitbreiding is zo gesitueerd dat zij ook dienst kan doen als verbin ding naar het complex be jaardenwoningen „De Drie hoek". Het raadslid A. van der Oever (CDA) stelde gisteravond blij te zijn dat het gemeentebe stuur nu ernst maakt met ver betering van de voorzieningen voor bejaarden. In totaal gaat de uitbreiding vierhonderd duizend gulden kosten. Dit be drag kon zowel door het be stuur van het bejaardentehuis „De Duinrand" als door de ei genaar van de bejaardenwo ningen „De Driehoek", de Katwijkse bouwvereniging Brittenburg niet worden opge bracht. Door het realiseren van de uitbreiding is het mo gelijk vooral ook 's nachts waar nodig hulp te verlenen in de bejaardenwoningen. Wethouder N. Parlevliet stelde dat de gang in een behoefte voorziet. Wel stelde hij duide lijk dat de kosten, die verbon den zijn aan het onderhoud van die gang niet voor reke ning van de gemeente komt. Verder zei hij dat aan de be woners van de Brittenburgse woningen een extra service gaat worden gegeven, name lijk een garantie van zelfstan digheid en zekerheid, doelend op de mogelijkheid om in nood nu hulp van het personeel uit Duinrand kan worden ge vraagd. Vandaar dat het hem gerechtvaardigdf lijkt dat de „Brittenburg" voor het onder houd van de gang zorgt. Ladderwagen De aanschaf van een nieuwe ladderwagen voor de brand weer was in dé raadscommis-. sievergadering al een moeilijk fiunt geweest. Het CDA-raads- id J. Vink stelde dat niemand in zijn fractie nee durft t gen „Maar feitelijk sta je het blok", aldus de heer „om een half miljoen uit ven". Hij vroeg burbem Bos of de mogelijkheid e in zit om nog even mf aankoop te wachten, toti nieuwe brandweerka klaar is, waardoor extri ten die nu moeten worde maakt om de wagen te st uitgespaard kunnen wor< Burgemeester Bos antwo daarop dat de ingebri ming van de nieuwe b weerkazerne aan de Indi weg pas in 1981 zal plaat! ben. Het is volgens de l meester onverantwoord t tijdstip te wachten, voora dat ook Noordwijk op d derwagen rekent. De gemeenteraad s voorts in met de plannt het bestuur van de Prin! lem Alexanderschool u Parsstraat heeft om het s plein beter in te richte uitvoering van de pl gaat naar schatting dert zend gulden kosten. NOORDWIJK In de eeuwenoude Kapel aan de Hoofdstraat zwaait tot en met maandag 30 juli Flora de scep ter. Ter gelegenheid van de jaarlijkse gladiolen-expositie is de gewijde ruim te herschapen in een bloemenhof, vol keurig gearrangeerde toeven in een rij ke verscheidenheid van vormen en kleuren. „Bloemen zijn vaak moeilijk", merkte burgemeester mr. Bonnike in z'n ope ningsspeech op. „Ze zijn er niet en ze zijn er toch!" Met de somberheid de agrariërs eigen, aldus de burgervader, had men hem gezegd, dat er nog geen gladiool in bloei stond. Maar uit de inzendingen op deze tentoonstellingen bleek, dat het best meeviel. Enkele kwekers hadden het moeten laten afweten, maar anderen, zoals de Noord wijkse N.V. Konijnenburg Mark, de Gebroeders Snoek uit Ens (N.O.P.) en P. Visser gaven met uitgelezen collecties ruimschoots acte de presence. De overge bleven ruimte werd gevuld met prachtige lelies, colvillies, alstroemeria, liatris, aco- nitum, gypsophila, achillea, en andere tuinvariëteiten. Bloemstukken van dit materiaal, in een entourage van heester- takken, verhogen de variatie op deze show, die door arrangeur Leo Sprenger van „Sancta Maria" op artistiek verant woorde wijze was opgezet. Hij kreeg daar voor een compliment van voorzitter Jan van den Haak van het Noordwijks Bloe- mencomité. Zeer erkentelijk was hij het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die geheel belangeloos aan deze expositie medewer king had verleend. Formidabele varens van zeker een meter middellijn waren uit de T. en P.-gelederen afkomstig en sier den de tentoonstelling als omlijsting. „De horeca zakt een beetje af", aldus Van den Haak, „laten we daarom de badplaats Noordwijk verkopen door z'n bloemen". Burgemeester mr. Bonnike haakte daarop in. „Door de badplaats rijden jaarlijks twee corso's en bovendien is er nog deze expositie. Dit is cultuur met reuk en daar in verschilt zij van de cultuur, die ge woonlijk door ons als commissie in deze Kapel wordt gebracht". Na de officiële opening maakte jury-voor zitter H. G. Barnhoorn uit Lisse de uitslag van de beoordeling bekend. „Bescheiden van omvang, maar fijn", was de kwalifi catie vap de deskundigen over het geheel. De beste totaal-inzending was die van de N.V. Konijneburg Mark uit Noordwijk met haar grote collectie gladiolen van het zogenaamde butterfly-type. Opvallende uitspringers in deze collectie vonden wij Madrilene, geel-oranje met een rode vlek. Harlekijn, geel met diep-oranje rand en de crème met rose Marianna. Stuk voor stuk juweeltjes, gekweekt door het vakman schap van de hybridiseurs, een uniek ma teriaal voor de bloemenschikkers. Behal ve de butterfly's, zond de Noordwijkse fir ma ook verscheidene grootbloemige soor- De mooiste grootbloemige gladiolen wa ren ingezonden door de Gebroeders Snoek uit Ens (N.O.P.). Het waren de fraaie zalmkleurige „Jessica" en „Ap plaus", beiden eigen aanwinsten van de Snoek's. De heer Barnhoorn reikte aan de vertegenwoordigers van de beide kwekers een herinneringstrofee uit. Vandaag, morgen en maandag verzorgt de Noordwijkse organist Jaap Plug geduren de enige tijd op het orgel van de Kapel de muzikale omlijsting van deze bloemens- De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. De toegangsprijs bedraagt 1,- (voor kinde ren vijftig cent). VOORSCHOTEN Dinsdag is plotseling op 64-jarige leeftijd overleden de heer J. M. Janssen, in Voor schoten en Leiden-ZW bekend als meester Janssen. De heer Jans sen was vijftien jaar onderwijzer aan de R.K. Jongensschool in Voorschoten en daar na was hij bij de r.k. school in Leiden-ZW totdat hij enige jaren geleden in verband met de terugloop van het leerlingenaantal met vervroegd pensi oen ging. In Voorschoten kreeg mees ter Janssen grote bekend heid door zijn aktiviteiten in het verenigingsleven. Vooral de voetbalvereni ging SVLV had zijn warme belangstelling. Hij was meer dan 25 jaar lid van het be stuur en kreeg bij zijn aktie- ve vertrek het ere-lidmaat- schap van SVLV uitgereikt. Daarnaast heeft hij zich vele jaren beziggehouden met het vakantiewerk voor de jeugd voordat deze werkzaamheden werden overgenomen door het ge meentebestuur van Voor schoten. Jarenlang was de heer Janssen een centrale figuur zodra het ging om di verse kerkelijke of vereni- gingsaktiviteiten. De laatste jaren hield hij zich wat op de achtergrond. Zoals zove le onderwijzers zag ook hij zijn loopbaan voortijdig be ëindigd door de grote terug loop van het leerlingental bij de basisschool. Na een plechtige H. Mis van Requiem in de Moeder Godskerk te Voorschoten werd meester Janssen te ruste gelegd op de begraaf plaats "Rosenburgh". Een reddingsactie met een helicopter. Reddingsdemonstra tie in Katwijk aan zee KATWIJK Op het Katwijk- se Zuiderstrand wordt zaterdag 4 augustus een de monstratie gege ven door de Kat wijkse reddings brigade. Aan het publiek zal ge toond worden hoe eerste hulp Zo staan er overal langs het strand redstokken die door het publiek gebruikt kunnen worden. Met me dewerking van de KNZHRM en de Marinelucht vaartdienst wordt een ramp op in scene g-_ Het programi wordt l met een uc.u« stratie parachul springen door den van het pai centrum op tex De demonstra begint 's midd, om drie uur. RIJNSBURG Onder de dakpannen van een een schuur aan de Molenstraat 25 is gisteren een wespen nest ontdekt. De bewoners waarschuwden een imker om de wespen weg te lokken. Deze kon evenwel niets uitrichten, waarna de dienst Gemeentewerken op de proppen moest komen. Maar ook de dienst voelde er weinig voor zich in een dergelijk wes pennest te steken en gaf een firma opdracht om de wespen weg te halen. Al met al zijn de wespen nog steeds te bezichti gen. Baldadige gepakt LEIDEN Een achttien-ja rige Leidenaar is gistera vond op heterdaad betrapt toen hij een ruit van een school aan de Obrechtstraat vernielde. De brandweer moest eraan te pas komen om het ontstane gat te dichten. VOORSCHOTEN Aan de nieuw aange legde Prins Bernardlaan in Voorschoten worden maandag 30 juli Kortebaandrave- rijen gehouden. In verband met het 55-jarig bestaan van de Voorschotense Kortebaan- draverijen heeft het comité Paardensport een prijzenpot van 6500 gulden ter beschik king gesteld. Naast deze geldprijzen zijn er een groot aantal Ereprijzen te bemachtigen. Evenals andere ja ren is er een leuke prijsvraag voor kinderen waarmee 40 Edammer kaasjes te winnen zijn. Tevens vindt er een loterij plaats met als hoofd prijs een Welsh Pony en als tweede prijs een ponyveulen. De trekking van deze loterij wordt verricht onder toezicht van notaris Boom om 15.30 uur. LEIDEN Een 61-jarige au tomobiliste uit Wassenaar is gisteren ernstig gewond ge raakt bij een botsing op de gevaarlijke kruising Bos- h uizerkade/Telderskade. De Wassenaarse reed met haar auto plotseling de kruising op. Een van rechts komende auto,' bestuurd door een 29-jarige Leidenaar, kon haar niet meer ontwijken. De Leidenaar kwam met de schrik vrij. De Wassenaarse dame is met een bekkenbreuk in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen. De kortebaandraverijen vorig jaar in Voorschoten. Kortebaandraverijen in Voorschoten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4