oortbestaan Leids slachthuis te zijn verzekerd Verzet LJA tegen samen voeging met Welzij nraad ERKGELEGENHEID 200 MAN PERSONEEL VEILIGGESTELD centrumterras draait lekker EIDEN Het Openbaar Slachthuis aan de asteurstraat blijft hoogstwaarschijnlijk wrtbestaan. Tussen gemeente en een on- rbandelingsdelegatie van de nieuw op te chten Slachthuis Leiden b.v. is overeen- >mst bereikt over de voortzetting van het drijf. De werkgelegenheid voor de circa 0 werknemers is dankzij dit resultaat zo 3>ed als zeker veilig gesteld. De overdracht in het slachthuis zal aan drie grote onder- imers uit het particuliere bedrijfsleven oetcn geschieden. Dit zijn de Leidse Philip v., de Leidse Vleescentrale en Bos b.v. uit aaldwijk. Deze drie bedrijven zullen de e ntinuiteit van het Openbaar Slachthuis aarborgen door het onder te brengen in n nieuw te stichten besloten vennoot- hap. Met de komst van de Naaldwijkse achter Bos naar Leiden zal de slachtpro- ductie jaarlijks met 70% kunnen toenemen. Dat betekent dat Slachthuis Leiden b.v. nu inplaats van 9 1/2 miljoen kilo vlees 16 1/2 miljoen kilo vlees zal kunnen gaan opleve ren. Dat het Openbaar Slachthuis overeind zou blij ven, is lange tijd onzeker geweest. Eind '77 trok een formatie onweerswolken zich boven de hoofden van het personeel samen toen een ge wijzigde vleeskeuringswet het houden van zo genaamde „nakeuringen", als belangrijke bron van inkomsten voor het slachthuis, overbodig achtte. Het slachthuis draaide destijds al met een toenemend verlies en zou deze slag niet te boven zijn gekomen, als er niet sprake was ge weest van tijdelijke financiële bijstand van de rijksoverheid. De gemeente (als belangrijke participant) diende terstond de mogelijkheid te onderzoeken om het voortbestaan van het be drijf in de toekomst te garanderen. De eerste mogelijkheid zou zijn het slachthuis bij alle huisgebruikers (slachters en grossiers) onder te brengen. Onderhandelingen op dit punt leidden echter al heel snel schipbreuk. Een andere op lossing was het slachthuis over te dragen aan een aantal particuliere grootheden uit het be drijfsleven. Hetgeen uiteindelijk is gelukt. Tus sen de wethouders Fase (economische aangele genheden), Van Dam (financiën) en de drie ge noemde gegadigden werd dezer dagen overeen komst bereikt. Een verder en definitief iiat aan dit plan zal eerst in oktober door de Leidse ge meenteraad moeten worden gegeven. De directeur van het thans nog Openbaar Slachthuis hetende bedrijf, drs. F. Cremers, stelde desgevraagd, dat de werkpositie van de 38 ambtenaren, die zich deels met de keuring en het slachten bezighouden, enigszins door het nieuwe karakter van het bedrijf zal verande ren. Deze mensen zullen waarschijnlijk in de toekomst uitsluitend te maken krijgen met vleeskeuringen en niet meer met slachtwerk- zaamheden. Hierover zal met de gemeente Lei den een dienstverleningsovereenkomst moeten worden aangegaan. Ook de positie van de heer Cremers zelf ondergaat in dit opzicht een dras tische wijziging. Zijn taak als directeur van het slachthuis wordt omgezet in de functie van hoofd van de vleeskeuringsdienst, wat werk zaamheden inhoudt buiten de slachthuisactivi teiten om. Cremers zei voorts dat het „openbaar karakter" van de Slachthuis Leiden b.v. in houdt. dat alle huidige gebruikers, onder wie veel slagers, ook in de toekomst gewoon verder gebruik kunnen maken van de beschikbaar ge stelde slachtaccommodatie. Weer of geen weer, de hotels langs de kust draaien dus heel redelijk. Het zijn echter de exploitanten van strand tenten en terras-eigenaars langs de hele Nederlandse kust die, indien het weer zich niet onmiddellijk stabiliseert, een enorm slecht jaar doormaken. De val van de dollar is in dit licht dus nogal betrekkelijk, waar het op aankomt is dat het nu eindelijk eens echt zomer wordt. De daling van de dollar en de vraag van Arabieren naar goud zal de meeste mensen langs de stranden uiteindelijk een grote zorg zijn. LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUL11979 PAGINA 3 Enkele medewerkers van de LJA. Nu nog in het huidige onderkomen van de instelling in het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde. len de politieke groeperingen in Leiden op de financiën be zuinigen. Zowel de LJA als de Welzijnsraad slokken een groot deel van de beschikbare subsidie voor het club- en buurthuiswerk op. De heer Pronk: „Zij vinden de LJA maar een duistere organisatie, maar het feit blijft dat wij er voor zorgden dat de zaakjes goed in orde waren, terwijl de stukken voor de begrotingen zich nu opstapelen op de bure aus van de ambtenaren, die zo nodig ons werk over moesten nemen. Een en ander brengt ernstige moeilijkheden voor het sociaal-cultureel werk met Stich mee dat nu geen pro gramma kan samenstellen, omdat het zonder een vastge stelde begroting niet weet waar het het komend jaar aan toe is." De gemeenteraad heeft vorig jaar de beslissing over de in stelling van één ondersteu ningsinstituut voor het wel zijnswerk voor zich uit gescho ven. Het raadsvoorstel van 20 juni 1978, kwam slechts ge deeltelijk tegemoet aan de wensen van de gemeentelijke werkgroep die zich met de re organisatie van de sociaal-cul turele sector bezighoudt. Voor lopig is er nog geen sprake van ,é£n instituut maar in de voor bereidende fase van twee on dersteuningsinstituten. Het is wel de bedoeling dat de func ties en de daaruit voort vloeiende middelen, personeel en financiële aanpak voor deze twee instituten dezelfde zijn. Dit houdt onder meer in dat de statuten van de Wel zijnsraad en de LJA gewijzigd moeten worden. In augustus worden de statuten die de LJA voor dit doel onlangs heeft ontworpen, in de betrokken raadscommissies ter sprake ge bracht. Het college van b en w wil een zo groot mogelijke uni formiteit in de statuten van de LJA en de Welzijnsraad aan brengen. Laatste oordeel Hoe weinig de medewerkers van de LJA voelen voor een samengaan met de Welzijns raad blijkt wel uit de nota die zij het licht lieten zien: „Het laatste oordeel". Dit werkje begint met de volgende tekst: „Raadsleden van de stad Lei den, weet wat u besluit; de ge zamenlijke belangenbeharti ging van het sociaal-kulturele werk in een eigen herkenbare club of....alles naar een elite van welzijnstechnocraten. Waarvoor kiest u? Dit is uw laatste oordeel". Wethouder P.H. Schoute wei gert de inhoud van „Het Laat ste Oordeel" voor de volle 100 procent serieus te nemen: „De LJA reageert wel vaker wat te suggestief", aldus de wethou der vergoeielijkend. „Wij heb ben met name op grond van de praktijk onze vraagtekens ten aanzien van de zinvolheid van het naast elkaar bestaan van beide instituten. Het is ons gebleken met hoeveel moeite tussen beide stichtingen over eenstemming is bereikt over de gezamenlijke huisvesting (Breestraat 117). Ook in de dis cussies over afbakening van projecten en wijzigingen van de statuten, werden naast voor iedereen zichtbare samenhan gen tegenstellingen zichtbaar. Veel van die tegenstellingen verklaren wij uit een histori sche gegroeidheid en verschil len in visie over wijze en uit voering van de ondersteu ning". De 'werkgroep ondersteuning sinstituten' brengt waarschijn lijk voor 1 juni 1980 een 'eva luatierapport' uit. Het is te verwachten dat tegen die tijd. als de instituten geruime tijd op basis van hun gewijzigde statuten hebben samenge werkt, de gemeenteraad wei nig moeite meer zal hebben om voor één instituut te kie ken. Hotel met vakantie Het is een wat vreemde zaak, als je 's avonds door een Duitse toeriste, pal tegenover hotel Nieuw Minerva, erop wordt gewezen dat de balie van het hotel aan de Leidse Vrouwensteeg gesloten is. Juist nü zou je ver wachten dat de horeca in de stad alles in het werk stelt om het toerisme op zijn wenken te bedienen. De grote steden in de Randstad zijn momenteel erg „in", omdat het wisselvallige weer van de afgelopen weken bosjes badgasten van de kustplaatsen heeft weggepest. (Gelukkig lijkt daar dit weekeinde weer wat verande ring in te komen). Een telefoontje naar het huis van mevrouw Favier, de directice van het befaamde hotel restaurant, brengt wat opheldering. „Met het huis van mevrouw Favier", zegt een mannenstem aan de andere kant. Op de vraag waarom het hotel midden in de zo mer gesloten is, wordt ginds geantwoord met: „Oh, dat is toch niet zo bijzonder. Mevrouw Favier had gewoon zin in vakantie. Sinds 35 jaar was zij in feite nooit meer de deur uit geweest. Nou en toen dacht ze, dat het er nu na zo'n lange tijd wel eens van mocht komen. Het personeel is ook een week met verlof gestuurd. Volgende week gaat Nieuw Minerva weer voor zijn gasten open. U hoeft zich dus nergens zorgen om te ma ken. Dag meneer. Vakantie in hotel LEIDEN De Leidse Jeugd Actie (LJA) ziet de toe komst somber tegemoet. Al sinds de oprichting in 1947 vormt het instituut een be langrijke schakel tussen het particuliere initiatief en de gemeente Leiden. Nu zijn er allerlei plannen om de wel zijnssector te reorganiseren. „De gemeente Leiden wil zelf een deel van de taken van de LJA voor haar reke ning nemen", aldus Han Pronk, medewerker van de LJA, die er weinig voor voelt vooruitlopend op de re organisatie die binnen twee jaar moet zijn verwezenlijkt met de Welzijngsraad alvast ip één gemeentelijk pand te gaan zitten. Pronk vindt dat de LJA een te belangrijke taak in het club- en buurthuiswerk heeft te vervullen om dit instituut maar simpelweg samen te voe gen met een andere instelling, die zich dan misschien wel op het zelfde welzijnsterrein be geeft, maar die toch een wat andere taak in het gehele wel- zijnsgebeuren heeft. „De LJA heeft zich de afgelopen jaren vooral beziggehouden met het maken van begrotingen voor de vele Leidse buurthuizen en jeugdinstellingen. De LJA, die fungeerde als een soort over legplatform tussen de gemeen te en de instellingen stelde met deze instellingen geza menlijk een begroting samen. Alle begrotingen werden keu rig uitgewerkt en vervolgens gebundeld, waarna de ge meenteraad de begrotingen al leen nog maar behoefde goed te keuren. De begrotingen van de LJA vormden niet zelden 'hamerstukken' op de raadsa- genda." Bezuinigingen Met het samenvoeging van de £wee welzijnsinstellingen wil- t slachthuis aan de Pasteurstraat. Minder „in bij de toeristen is op dit moment hotel Holiday Inn aan de Plesmanlaan. Een woordvoerder van dit op Amerikaanse leest geschoeide hotel (directeur Martin Spaargaren is eveneens met vakantie) zegt dat het opval lend rustig is in zijn bedrijf: „De val van de dollar is hard aangekomen. Vooral Amerikanen hebben het er erg tek- waad mee. De dollar is niet veel meer waard. Vandaar dat ze hier wegblijven. Het zijn voornamelijk de Scandinavi sche landen die Holiday Inn bezoeken. Ik denk dat het ho tel thans voor 50 procent bezet is. Vergeleken met verle den jaar lopen- we ruim 9 procent achter. Hetzelfde geldt voor de hotels in Noordwijk en Katwijk", aldus een wat sombere employé van Leidens grootste hotel, Holiday Inn. Hotels zonder vakantie Gelukkig, de smak die de harde Amerikaande pegu- lanten, de dollars, op het Noordwijkse strand zouden hebben gemaakt, is toch niet zo hard aangekomen als zojuist werd beweerd. De Noordwijkse hotels denken er geen ogenblik aan om met vakantie te gaan. Er is genoeg te doen. Men spreekt in de grote en middelgro te hotels van 100 procent bezetting. Hotel Noordzee, met 90 kamers, zit stampvol gasten, deels golf-liefheb- bers die in Noordwijkerhout aan de open Nederlandse kampioenschappen „Golf" meedoen, of er uit belang stelling naar komen kijken. „Als het weer zo blijft, zegt de bedrijfsleider aldaar, dan gaan we een goed sei zoen tegemoet. In Katwijk eveneens niet anders dan zonnige berichten vanuit de hotelwereld. „Dat is al we ken zo, alleen echte „eters" zie je hier maar zelden, al dus de leiding van hotel Riche, een hotel met populaire prijzen, aan de Boulevard. Dat komt omdat je hier het iets goedkopere publiek aantrekt. De snackbars zijn daarentegen weer erg goed gevuld." Strandtentexploitanten terras voor het Leidse stadhuis loopt goed. zonaanbidders en liefhebbers van lekker bakje koffie, frisdrank en gebak zijn afgelopen dagen als Dam-duiven op het ter- neergestreken. De behoefte van het Leidse toeristische publiek om de vermoeide lede tijdens een werkpauze of na een dag door een uitverkoophoudende stad wat te gunnen, gaat hier dadelijk in vervulling. Stadcentrumterras is vanwege dit feit dezer met nog eens 20 stoelen uitgebreid, 'jïeae zaken derhalve voor de initiatiefnemers dit stukje horeca op het plein de tearoom exploitanten Snijers en Hendriks. Maar niet al leen op zakeljk gebied lijkt het terras een suc ces te worden. Als het namelijk aan een aantal mensen van het stadhuis ligt dan zullen er bin nenkort. misschien reeds volgende week, allerlei activiteiten op het pleintje worden ontplooid. Er wordt over gedacht om er straattheaters, band jes en wat er op dat gebied allemaal wel niet mogelijk is, te laten optreden. Volgende week zaterdag, hetgeen zonder meer vaststaat, is er voor de kinderen plezier te beleven aan een reusachtige „Kijkdoos", die dan op het terras wordt neergezet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3