inister vergiste zich bij anwijzing trendvolgers £cidóc6ou4a/nt BH Nuójaarhng rente. anna™ Plannen voor kuuroord Nieuwerschans postgiro en rijkspostspaarbank fNNENLAND los je Day an voor overleg i Nederland op bezoek Productie intensieve veehouderij sinds 1960 verdubbeld Uitbreiding openbaar vervoer Rotterdam Moeders verjaardag LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUL11979 'ECHT (ANP) Het personeel s de ziekenfondsen en de sociale keringen kan niet tot de zoge nde trendvolgers worden gere- Ap. Het komt dus ook niet in aan- cing voor de salariskorting van 0,7 die voor deze werknemers istgesteld. Tot deze conclusie is ister Albeda van sociale zaken ÏEN KORTING PERSONEEL ZIEKENFONDSEN EN SOCIALE VERZEKERINGEN gekomen die dit de 26.500 betrokke nen inmiddels schriftelijk heeft la ten. De bewindsman komt hiermee terug op zijn opvatting zoals hij die in juni in de Tweede Kamer verwoordde, tijdens het debat over de kortingen op de salaris sen van ambtenaren en werknemers die de salaris-,.trend" van ambtenaren volgen. Bij een opsomming van de ver schillende categorieën trendvolgers zei hij toen dat het personeel van de zie kenfondsen en de sociale verzekerin gen hiertoe ook gerekend moest wor den. Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken moet de vergissing die de minister in juni maakte worden geweten aan het feit dat hij de opsomming „uit het blote hoofd" maakte. Nadat de dienstenbon den FNV hem erop hadden gewezen dat de salarissen bij de ziekenfondsen en de sociale verzekeringen duidelijk volgens afwijkende technieken worden vastgesteld, is de bewindsman op zijn dwaling teruggekomen. (Van redacteuren) HAAG De Israëlische minis- van Buitenlandse Zaken Mosje 'an voert vandaag in Den Haag be- ikingen met zijn Nederlandse col- Van der Klaauw. Gisteren kwam Israëlische bewindsman voor zijn te officiële bezoek in deze functie Schiphol aan, waar hij door Van Klaauw hartelijk verwelkomd •d. Later op de dag bracht Dayan beleefdheidsbezoek aan vice-mi- |er-president Wiegel (de minister- sident is met vakantie). Ider Klaauw deelde op Schiphol desge- ;d mee dat voor de besprekingen van van geen specifieke agenda is opgesteld. Het l een z.g. tour d'horizon. waarbij, aldus de minister, de situatie in het Midden-Oosten een belangrijk onderwerp van beraad is. Uiteraard wordt ook het Palestijnse probleem daarbij be trokken. Het Palestina-comité heeft intussen al geprotesteerd tegen het bezoek Waarnemers zijn benieuwd of Van der Klaauw kritiek zal oefenen op de recente Israëlische luchtaanvallen op Libanon. CDA-Kamerleden hebben hem gisteren daarom gevraagd. Ook zal, net als in februari in Jeruzalem, de Arabi sche boycot-problematiek mogelijk ter sprake komen. Daarover is onlangs een rapport door een interdepartementale werkgroep uitge bracht, waarop door verscheidene Kamerleden al fel gereageerd is. De regering moet daarover nog een standpunt innemen. Ook de betrekkin gen tussen Israël en de EG zullen aan de orde komen. Van der Klaauw zei gisteren niet te verwachten dat het vastgelopen luchtvaarto- verleg tussen Israël en Nederland onderwerp van gesprek zal zijn. Dayan vertrekt morgen weer uit Nederland. Mosje Dayan, de Israëlische minister van buitenlandse zaken werd gisteren door minister Van der Klaauw op Schiphol ontvangen voor een voor beiden blijkbaar zeer opgewekt begonnen officieel bezoek aan Nederland. Joekes (VVD) wil Rijk aan zwart geld helpen DEN HAAG Het WD- Tweede Kamerlid Joekes wil het Rijk laten meeprofi teren van het zwarte geld circuit door de uitgifte van premie-obligaties aan toon der. Zweden hanteert dit systeem al enige tijd met succes. Daar worden met de openlijke bedoeling om zwart geld naar de schatkist te trekken jaarlijks twee maal obligaties aan toonder uitgegeven met een gezame- lijke waarde van een mil jard kronen. De premie-obligaties aan toon der worden tegen contante be taling over de toonbank ver kocht. Joekes vraagt minister Andriessen van financiën zijn idee te overwegen en roept daarbij een bijbeltekst, Lucas 15 vers 7 in herinnering: zo zal er meer vreugde zijn in de he mel over de zondaar die zich bekeert, dan over de 99 recht vaardigen die geen bekering behoeven. Drie agenten gewond bij caféruzie ROTTERDAM (ANP) Drie agenten van de Rotter damse politie zijn gisteren licht gewond geraakt bij een poging een vechtlustige café bezoeker te arresteren. De agenten werden de zaak uitgeslagen, toen zij de man, de 35-jarige J.H.T.P. uit Rot terdam. wilden aanspreken over zijn agressieve gedrag te genover een andere cafbezoe- ker. Het gesprek werd tenslotte nadat het drietal assistentie had gekregen voortgezet op een politiebureau, waar de man is ingesloten. Horeca betaalthoge prijs Het ministerie van economische zaken heeft de Economi sche Controle Dienst opdracht gegeven extra controles op te zetten in de horeca-sector. Volgens cijfers van het CBS zijn de horecaprijzen met 1,6 gestegen, terwijl het ministerie voor die stijging geen toestemming heeft gegeven. HOEWEL illegaal, is een gemiddeld stijgingspercentage van 1,6 nog niet zo'n schokkende zaak. De kans is echter groot dat het praktisch om veel hogere percentages gaat, omdat voor de hand ligt dat niet alle bedrijven de prijzen hebben opgeschroefd en het cijfer van 1,6 is bereikt omdat bijvoor beeld veel bedrijven de prijzen gelijk hielden en een minder heid tot drastische verhogingen is overgegaan. Die veronder stelling leeft ook op het ministerie, vandaar dat extra contro le op korte termijn wordt opgezet. Op het resultaat van het onderzoek kan niet vooruit wor den gelopen. Wel kan worden vastgesteld, dat juist nu de ho reca steen en been klaagt over de in verband met het slechte zomerweer tegenvallende omzetten. Nu de harde cijfers be wijzen dat het toch al niet goedkope kopje koffie op het ter ras nog weer duurder is geworden, komt die klacht in een ander daglicht te staan. Het Konsumenten Kontakt heeft er terecht opgewezen dat een teruglopende omzet vrijwel zeker ook het gevolg kan zijn van de te hoge prijs die de consu ment voor zijn horecavertier moet betalen. Een teruglopende omzet wordt op die manier de hoge prijs die de horeca-on- dernemers voor te snel stijgende prijzen moeten betalen. Ontbinding van revolutionaire raad in Iran gevraagd TEHERAN (AP) Het Na- tionaal Front, een van de oudste politieke organisa ties in Iran, heeft gevraagd om veranderingen in de re gering van premier Bazar- gan alsmede de ontbinding van de machtige revolutio naire raad. Het was de eerste aanval van het Nationale Front op het verdeelde leiderschap in het land, hetgeen duidt op een steeds groter wordende kloof tussen de nieuwe en de oude leiders, die hebben samenge werkt om de sjah te verdrij ven. rote delen van Europa t het weer bepaald door ;ebied met hoge barome- ,nden, dat zich uistrekt Zuid-Engeland naar de in. Dit hogedrukgebied voor de aanvoer van ie lucht, die afkomstig is zuidelijke breedten, naar omgeving. De scheiding- tussen deze lucht en koe- lucht lag gisteren over óns zorgde vooral in het van het land voor bewolking, waaruit af en !gen viel. Zo werd gister- 1 op vliegveld Eelde bij ingen 20 millimeter neer- ifgetapt. Ook daar klaar- t in de loop van de avond icht echter geleidelijk op. 'acht wordt dat Wij ons lorgen in de warme lucht bevinden, zodat het dan zonnig en vrij warm •den. [uitzichten voor zaterdag: j met zonnige perioden. Egtemperaturen van 20- Isvooruitzichten in cijfers, jza terdag: bi uren zon: 3 tot 11. temp.: omstreeks 14 gra- temp omstreeks 23 gra- op een droge periode minstens 12 uur: 95 pro- 3 een geheel droog et- procent. 'si's', Ij» ra nas lerlandse ae egenwoordiger Kabitat HAAG (ANP) Drs. van Schaik zal binnen- worden benoemd tot tu anent vertegenwoordi- ij Habitat, het United 0 ns Centre for Human ments in Nairobie. Bo gisteren door het minis- van buitenlandse zaken ideeld. Mr. Van Schaik daarnaast buitengewoon evolmachtigd ambassa- in Nairobie. INTERESSE BIJ HAAGSE PROJECTONTWIKKELAAR (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ontwikkeling smaatschappij Pan Eurohome in Den Haag blijkt onderhandelingen te voeren voor het eventueel opzet ten van een kuuroord in Nieuwer schans. Een woordvoerder van de maatschappij bevestigde gisteren dat men interesse heeft voor dit project. Pan Eurohome is min of meer gespeci aliseerd in het bouwen van projecten als kuuroorden en zwembaden. Het be drijf bouwde dergelijke projecten onder meer in Duitsland en Oostenrijk. De maatschappij heeft een nevenvestiging in Apeldoorn, waar men zich met de plannen voor het kuuroord in Nieu werschans bezig houdt. Het provinciaal bestuur van Groningen is gevraagd in hoeverre er financiële regelingen kunnen worden getroffen om in eerste instantie proefboringen in Nieuwerschans te verrichten. Indien inderdaad geneeskrachtige bronnen aanwezig zijn is de kans groot dat er in het grensplaatsje een kuuroord komt. Het college van b. en w. van Nieuwer schans staat niet afwijzend tegenover deze plannen. DEN HAAG (ANP) De productie van de intensie ve veehouderij is sinds 1960 verdubbeld. Volgens de zojuist gepubliceerde re sultaten van van een on derzoek dat is ingesteld door het Landbouw Econo misch Instituut, neemt de intensieve veehouderij nu veertien procent voor haar rekening van de totale land- en tuinbouwproduc- tie in ons land. De intensieve veehouderij telt ruim veertigduizend arbeids plaatsen. Samen met de meng voederindustrie. de slachte rijen en de vleeswarenindus- trie omvat de met deze sector verbonden werkgelegenheid meer dan 70.000 banen. De groei in de intensieve veehou derij heeft zich de afgelopen twee decennia vrijwel uitslui tend voorgedaan in het oosten en zuiden van het land. Daar is nu 80 van de landelijke productie geconcentreerd. Een bijzonder sterke groei heeft zich voorgedaan in de var kenshouderij, die nu 70 van de totale intensieve veehoude rij omvat. De leghennenhou- derij heeft zich op ongeveer hetzelfde niveau gehandhaafd. Ook de slachtkuiken- en vleeskalvenhouderij hebben zich, na een snelle opkomst in de jaren zestig, gestabiliseerd. ROTTERDAM Het Rotterdams openbaar vervoersbe drijf (RET) mag het rijdend personeel met 137 man uitbrei den. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft daar toestemming voor gegeven, zo heeft het Rotterdamse stad huis gisteren laten weten. Voor deze uitbreiding was toestemming uit Den Haag nodig, aangezien de RET onder financiële curatele staat van het minis terie. Het departement draagt de tekorten van dit vervoersbe drijf. De RET kampt al maanden met forse personeelstekorten. Het ziekteverzuim is sterk gestegen (tot 16 procent), omdat men soms de kans niet krijgt vrije dagen op te nemen. Dit heeft er weer toe geleid dat de RET op „zondagschema" rijdt. ADVERTENTIE BELEGGINGSBEWIJZEN. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. SPAARDEPOSITO'S. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. tOOPTIJD AANKOOPBEDRAG 0PBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8V«% f 5.000,- f 6.342,40 8VA% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 83/4% f 5.000,- f 6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000,- f 1.574,24 9'/2% f 5.000,- f7.871,19 9V2% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7'/2% 2 JR. 8 3 JR. 8 W/o 4 JR. 83A% 5 JR. 9V2% 6 JR. 9>A% MEER INFORMATIE? Via onderstaande bon kunt u nadere nformatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020) 591 21 73 (afd. Beleggingsbewijzen), 020) 591 21 38 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: Straat: Postcode/Plaats; Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost- spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam.» Zeven zonen had ze gekregen, aardige, goeie jongens, die nooit bleven zitten en op tijd thuis waren. Toen ze nog op school waren zeiden ze al tegen elkaar: „Moeder is zo antiek als de overgordijnen in de voorkamer", maar als ze daarna weer 's met haar alleen waren, namen ze haar graag in hun armen en zeiden ze: „Als jij er 's niet was moeder. Wat zou dat saai zijn". En dan antwoordde ze lacherig: ,,Nou en wat dan nog? Zal ik er morgen niet meer zijn, eten jullie dan soms één boterham minder?". „Daar heb je moeder weer hoor", riepen ze gelijk protesterend, „dat is nou typisch iets voor moeder". En daar bleef het dan bij, want ze wisten immers al jaren, wat ze aan elkaar hadden. Toen ze later van hun werk kwamen, riepen ze bij de voordeur luid: „Moeder, waar ben je nou?" en als ze niet meteen antwoord gaf, zochten ze het hele huis af, totdat ze haar gevonden hadden. Dat deed vader ook, toen hij nog leefde. Als die thuis kwam, riep hij in de gang op de toon van een veldwachter met opsporingsbevoegdheid: „Stien, ik ben er hoor". En als hij niks hoorde vervolgde hij knorrig: „Stientje, waar zit je nou? Stientje", want hij had op die tijd razende zin in thee en dat kon geen minuut meer wachten. Op haar zestigste verjaardag kwamen de zonen in auto's voorrijden. Ze hadden best geboerd en zich intussen genesteld in ruime welstand. De oudste was zenuwarts in een wijk, waar de bewoners tenminste nog royaal de tijd namen om zich in het leven te verslikken. Als hij naar het ouderlijk huis pelgrimeerde kon hij het nooit laten om te zeggen: „Moeder, je moet eens wat kalmer aan gaan doen. Je bent echt geen dertig meer". Dan lachte ze als een schoolkind, dat betrapt is op het appels stelen uit de boomgaard van de notaris en riep ze terug: „Ik zou eerst maar eens mijn das recht trekken, als ik jou was. Dat heb je nooit kunnen leren". Schutterig kwam zijn weerwoord: „Maar we willen alleen, dat je nog wat bij ons blijft moeder. Begrijp dat nou 's. Of kan dat testament van je opeens niet langer wachten?". Dat was een retorische vraag, want ze wisten immers dondersgoed; dat hun moeder op aarde weinig meer had weten te vergaren dan wat ongrijpbaar geluk. Ze zei ook altijd: „Ik laat jullie straks zelfs twee testamenten na: het oude en het nieuwe". Een paar maanden, voordat ze zeventig zou worden, kwamen de jongens bij elkaar om te praten over een cadeau. De vrouw, die hun zo lief was, was inmiddels reeds tot craquelè porselein verdampt en haar stem had ook niet meer die bevelvoerende kracht van vroeger. „Jammer, dat ze niks meer om kleren geeft", zei Theo, die grossierde in het betere genre damesjaponnen. „Oh, meneer is zo te horen weer op een koopje uit", meende de zenuwarts vol walging, „jongen, jongen, wanneer leer jij nou eindelijk eens dat eeuwige krentenwegen af? Of moet je die teksten soms van Ans opzeggen?". Ans was de vrouw van Theo. Een kapitale brunette, die als een kloek op zijn belastbaar inkomen zat. „Wat had jij dan gedacht?", vroeg Theo betrapt. „Wat ik had gedacht", zei de dokter nadenkend, „nou, dat zal ik je gauw vertellen. Moeder is nou bijna zeventig en wie weet krijgen we volgend jaar al niet meer de kans om haar verjaardag te vieren. Daarom mogen we best eens extra uitpakken". „Akkoord", zei Theo, „maar wat had je dan gedacht?". „Ik had haar een kleurentelevisie willen geven", onthulde zijn broer bijna plechtig, „en om je nieuwsgierigheid te bevredigen zeg ik er meteen bij, dat het ons driehonderd gulden de man gaat kosten". Ze waren het er over eens, dat het een smak geld was. Maar ja, moeder werd ook niet alle dagen zeventig. Als ze een paar keer niet buiten de deur gingen eten zou het best lukken. Op moeders verjaardag droegen ze het toestel gezamenlijk de voorkamer binnen. Ze sloeg de handen met een kristallen gilletje in elkaar en riep met trillende stem: „Maar jongens toch. Lieve jongens, wat doen jullie nou?" Ze tilden haar daarna één voor één op, een beetje onhandig, zoals je een etalagepop knuffelt. Drie uur later werd het geschenk plechtig ingewijd. Theo mocht de knop omdraaien en zijn broer Ernst koos een passend kanaal. Zwijgend keek ze toe: een herfstbloem tussen bomen van kerels. Na een paar minuten kijkgenot kon de dokter zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. „Moeder?", riep hij schor, „hoe vind je het nou?". Ze keek hem dromerig aan en antwoordde na een intense pauze met vervoering: „Het is heerlijk jongens. Het is prachtig, wat jullie me gegeven hebben. Als ik mijn ogen dicht doe lijkt het net de radio".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9