Ieder handschrift verraadt kenmerken van een persoon99 Conferentie „Geloof en wetenschap" niet erg optimistisch over toekomst vrijdag^ zaterdagvoordeel van kerk wereld Royale boekenkast 74.- Black& Decker elektrische heggeschaar Vendomatic wasautomaat 519.- SCHRIFTEXPERT MEVROUW KROON VAN DE HAAGSE POLITIE: U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere helft in 6 maanden zonder rente of kosten enegouwen AALMARKT 12 14 -15 -16 TELEFOON 12.17.82—LEIDEN Nationale ziekendag van 'De Zonnebloem' Korte metten Dr. Den Ottolander overleden LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JULI In blank grenen struktuur met 5 planken. Gemakkelijk in elkaar te zetten. Te kombineren met elk interieur. 90 cm breed van 107.- voor 89.- 60 cm breed van 92.50 voor Set filmspoelen Per stuk goed voor 120 meter film, in aan elkaar te koppe len stofvrije casset tes. Per set van 3 stuks 8.95 Klippermap Royaal formaat (45 cm), 2 binnen- vakken en ritsvak. Verstelbaar slot. In zwart of bruin. afd. lederwaren 25.- Het bekende model 8114-01. Een solide stuk tuingereedschap meslengte 300 mm dubbelsnijdend dubbel geïsoleerd 220 Volt - 270 Watt. adviesprijs Nu voor afd. doe-het-zelf Looplamp Dubbel geïsoleerd. Met 10 meter snoer en schakelaar. Ge schikt voor 60 Watt lamp 12.95 Fietspomp op plank Degelijken betrouw baar fabrikaat. Kom pleet met slang, voorzien van knijp- klem «jq^ keus uit 10 wasprogramma's goed voor 4 kg droog wasgoed centrifuge toerental 360t/p.m. handige 1-knops bediening afmetingen: hoogte 85 cm x breedte 60 cm x diepte 55 cm voorzien van Kema-Keur Van 569.- voor VROOM DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond DEN HAAG Iedere zakenman, huisvrouw of jongste bediende kan ermee te maken krijgen: „schriftexpertise". Er kan sprake zijn van een dreigbrief, een intrigerende, anonieme brief, een vervalste offerte, of een document dat is achtergelaten door een over ledene met een bepaalde wens erop (heeft hij die eigenhandig geschreven of niet?). En verder zijn er de fraudes met girokaarten, die tegenwoordig aan de orde van de dag zijn. Zo in toenemende mate zelfs, dat staatssecretaris Smit-Kroes strengere richtlij nen wil voor veiligheidsvoorschriften bij het innen van cheques. Het verzenden van een provocerende brief kan grap of pesterij zijn. Je zult echter maar als slachtoffer uitgekozen zijn... Dan kan het van groot belang worden de identiteit van de afzender te weten, al was het alleen maar omdat daardoor bepaalde mensen ontlast worden van verdenking. In een bedrijf was een jongeman in dienst, die bemoeienis had met poststukken. En post stukken zijn voor de PTT „heilige grond". Op een kwaad moment ontdekte men, dat een aantal van deze stukken beklad was met kwetsende teksten en genante tekeningetjes. Waarschijnlijk een kwajongensstreek, waar van men de jongeman meteen verdacht. De directie, die er allerminst gelukkig mee was, liet het uitzoeken en de jongen vloog de laan uit. Een grafoloog had vastgesteld, dat zowel tekeningen als de gewraakte teksten van zijn hand waren. Ontsteltenis en ontkenning van de betreffen de beambte was het gevolg. Hij stapte naar een advocaat, die op zijn beurt een schriftex pert in de arm nam. Deze stelde met zeker heid vast, dat de „verdachte", noch de auteur van de teksten was, noch zijn artistieke ga ven op de brieven had gebruikt. „Zijn ontslag werd ingetrokken en u begrijpt hoe blij die jongen was". Woorden van me vrouw L.N. ló-oon-vd Kooy (40), schriftexpert en in die functie werkzaam bij de Haagse po litie, die met klem ontkent dat grafologie en schriftexpertise hetzelfde zouden zijn. „Grafo logie is de methode om uit handschrift aan leg en karakter van de schrijver of schrijf ster te halen en schriftexpertise is technische schriftvergelijking met het doel identificatie van de schrijver". Misverstand Ons land kent maar acht erkende schriftex perts. Mevrouw Kroon is één van de twee vrouwelijke. Daarentegen zijn er in Neder land talloze grafologen. Tussen deze twee groepen ligt een wereldwijd verschil. „Het enige wat we gemeen hebben is dat we hand schrift nodig hebben om ons werk te doen. Het ontslag van die jongen bij de PTT was nu juist een triest misverstand op dit gebied. Zijn directie was natuurlijk volkomen te goe der trouw, maar wendde zich alleen tot de verkeerde deskundige. Overigens zal een bo nafide grafoloog wanneer het om een schrif texpertise gaat, verwijzen naar een schriftex pert. We zitten namelijk in dezelfde vereni ging. (Nederlandse vereniging voor Grafologie en Schriftexpertise)". Mevrouw Kroon studeerde vijf jaar bij de thans 85-jarige heer J.M. Waltman, jarenlang chef van de Technische Opsporings- en Her kenningsdienst van de Haagse politie. Na zijn persionering heeft hij op het Gerechtelijk La boratorium van het Ministerie van Justitie nog baanbrekend werk verricht als schriftex pert. Bovendien leidde hij vier schriftexperts op, van wie mevrouw Kroon er één is. Lange weg De weg tot erkend schriftexpert is een lange. „En terecht", meent mevrouw Kroon. De con clusie, dat iets door een bepaald persoon is geschreven, heeft dikwijls verstrekkende ge volgen. Over haar opleiding: „Toen ik pas de opleiding bij de heer Waltman volgde, die, naast het bestuderen van veel - veelal buiten landse vaklitaratuur - bestond uit het analy seren op bijzondere schriftkenmerken van eindeloos veel handschriften, haalde ik in mijn enthousiasme soms twintig „bijzondere kenmerken" uit een handschrift. Een jaar la ter - toen ik uiteraard veel meer had leren „zien" - vond ik er nog maar twaalf „bijzon der". En nog een jaar Tater waardeerde ik in dat zelfde handschrift maar drie als „bijzon der". En dót waren dan de kenmerken, die bij de identificatie een rol spelen. Aan het eind van haar opleiding liep me vrouw Kroon stage bij de Technische Opspo rings- en Herkenningsdienst van de Haagse politie. Toen ze haar erkennning kreeg werd haar gevraagd daar dp part-time basis te ko men werken. „En dat doe ik nu alweer drie jaar met erg veel plezier". Komt een schriftexpert altijd tot de juiste conclusie? „Uiteraard heeft ook een schriftex pert niet op elke vraag een antwoord. Een handschrift kan men verdraaien, zodat het een heel ander beeld geeft. Men kan ook een handschrift van iemand anders nabootsen, zo dat het er op het eerste gezicht veel op lijkt. Toch blijven er kenmerken aanwezig, die maar bij één persoon horen. De kunst is die te herkennen en te „waarderen". Ieder mens is uniek; hij beweegt zich op een voor hem karakteristieke manier, hij spreekt op zijn ei gen manier. Hij is gebonden aan bepaalde vormen en een bepaald ritme. Dit zal nie mand verbazen. Als u mij tweemaal hebt ge sproken, is de kans groot dat u mijn stem herkent". „Ieder mens heeft recht op aandacht Dat geldt voor een rechercheur, die mij raad pleegt voor een zaak waarin schrift een rol speelt, maar zeker ook voor de verdachte, die mij komt „bezoeken". Ik ben erg blij, dat daar op mijn dienst ruimte is. Het zijn na tuurlijk vaak trieste zaken, waarmee je wordt geconfronteerd. Jonge drugverslaafden bij voorbeeld. De fraudes met girokaarten komen vaak uit die hoek. Ze hebben honderden gul dens per dag nodig en dan komt het van kwaad tot erger. Door die gevallen ben ik soms erg aangeslagen. Maar je moet je daar van natuurlijk toch distanciëren. Bij girokaar ten gaat het ook zo gemakkelijk. De ontvan ger vraagt soms niet eens naar het pasje en kan dus geen handtekening controleren. Hij loopt geen risico. De PTT garandeert het be drag dat op de kaart is ingevuld, mits het de 200 gulden maar niet te boven gaat. Er zijn natuurlijk knappe nabootsers. Maar tóch zal iedereen er iets van zichzelf inbrengen". Verantwoording Het werk van een handschriftexpert is van klemmende betekenis. „Elke zaak heeft een andere achtergrond", zegt mevrouw Kroon. „Achter elke zaak staat een mens of een heel gezin. Dat maakt je verantwoording heel groot". Het is dikwijls nodig, dat de verdach te schrijfproeven moet doen ten behoeve van het onderzoek. „Die neem ik - als 't even kan - zelf af. Op die manier is de kans op resul taat het grootst. De contacten met mensen maken het werk extra boeiend. Ik word re gelmatig door rechtbanken benoemd als des kundige in civiele zaken, waarbij je de stuk ken opgezonden krijgt. Dan blijft het een „papieren" zaak. Op het bureau liet het an ders, dan heb je contact met de mensen en dat heb ik over het algemeen graag. Interessant Mevrouw Kroon heeft een moeilijk maar i teressant vak, dat ze met veel enthousiasme beoefent. Ze denkt daarbij veel dat het i mensen - en mensenbelangen gaat. Een voor beeld: bij een bankinstelling is een frauduleu ze handeling gepleegd. Op de betreffende af deling werken negen employé's, die stuk voor stuk het strafbaar delict kunnen hebben ge pleegd. Het onderzoek is tijdrovend. Analyse ren, intensief vergelijken, combineren en de duceren, soms uren en dagen achtereen is ze bezig met hetzelfde project. In die tijd leven er mensen onder de spanning van de verden king en dat is natuurlijk funest voor de sfeer op zo'n afdeling. Het gaat nu om het inzicht en de inzet van de schriftexpert om de zaak zo snel en kundig mogelijk op te lossen. Er varing en het verwaarlozen van niet terzake doende details spelen een rol van betekenis. „Als ik een stuk in behandeling krijg, neem ik de tekst op de „bijzondere" kenmerken waar we het al eerder over hadden. En een combinatie van bijzondere kenmerken is ka rakteristiek voor één persoon. Getuige de his torie van de man, die door een ongeval zijn rechterhand verloor en met de linker pro beerde te schrijven. Het lukte vrij goed maar het schrift had natuurlijk een heel ander beeld. Na verloop van tijd kon hij door een ingenieuze prothese weer met de rechterhand schrijven. In deze drie „soorten" schrift ech ter was de combinatie van „bijzondere ken merken", eigen en kenmerkend voor deze be paalde schrijver, steeds aanwezig". Het zijn niet de handen die schrijven, maar de herse nen.... Steeds meer klanten kopen Philips kleurentelevisie bij Al was het alleen maar om de service Inriill van uw oude apparaat •tegen gunstige voorwaarden geen voorrijkosten geen plaatsingskosten geenafregelkosten alleen de nieuwste types Met de constatering dat de toekomst van de wereld er nu niet bepaald rooskleurig uitziet, is de te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachusetts gehouden conferentie van de Wereldraad van Ker ken over „Geloof, wetenschap en de toe komst" dinsdagavond geëindigd. Metropoliet Paulos Gregorios van de syri- sche—orthodoxe kerk van Zuid-India, auto riteit op het gebied van de problemen die de verhouding tussen geloof en wetenschap betreffen en voorzitter van deze conferen tie, zei in zijn slotrede dat het een grote vergissing zou zijn te denken dat deze con ferentie geloof en wetenschap verzoend en herenigd heeft. Dr. Paul Albrecht, die de laatste zitting voorzat, was echter optimisti scher. Hij sprak van een „echte doorbraak" en een „duidelijke uitdaging aan het adres van de wetenschappelijke en technologi sche gemeenschap". De deelnemers rond de vijfhonderd the ologen, wetenschapsbeoefenaars en kerklei ders uit 56 landen hebben op de confe rentie van gedachten gewisseld over uit eenlopende zaken als het onderwijs, de ma nipulatie van erfelijk materiaal, de energie crisis, milieukwesties en de ontwapening en daarover discussiestukken samengesteld. In een van de belangrijkste resoluties die door de conferentie zijn aangenomen, wordt erop aangedrongen de bouw van nieuwe kerncentrales vijf jaar uit te stellen. De resolutie zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan het centrale comité van de wereldraad. Het appel voorlopig geen nieu we kerncentrales te bouwen ging gepaard met een pleidooi helemaal geen reactoren op basis van plutonium te bouwen, alterna tieve energiebronnen aan te boren en te ontwikkelen en een strategie voor de toe komst uit te stippelen waarin het behoud van de natuur en het milieu de nadruk krijgen. De kwestie van de opwekking van kerne nergie lokte heftige debatten uit. Een groep onder leiding van de Amerikaanse kern- deskundige prof. David Rose verzette zich tegen de resolutie over het moratorium op de bouw van kerncentrales en verdedigde de stelling dat opwekking van elektriciteit door kernenergie nu de veiligste weg is. De conferentie nam met algemene stem men een resolutie aan, waarin er bij alle landen op wordt aangedrongen te streven naar beperking en uiteindelijk afschaffing van alle kernwapens. In een andere resolu tie wordt verzet aangetekend tegen mani pulatie met menselijk erfelijk materiaal voor andere doeleinden dan het corrigeren van erfelijke afwijkingen. Er zal een werk groep worden gevormd die in overleg met de desbetreffende organen van de Verenig de Naties internationale richtlijnen moet opstellen voor het zogenaamde recombi nant dna-onderzoek. Hierbij gaat het om de samenvoeging van dragers van erfelijk ma teriaal van verschillende organismen, de deelnemers, van wie een derde uit de ontwikkelingslanden kwam, veroordeelden voorts de technische toepassingen van de wetenschap als die niet leiden tot het ont staan van een „rechtvaardige, houdbare (le vensvatbare) maatschappij, gebaseerd op deelneming van iedereen". De natuurwetenschappers vroegen de ker ken en de theologen nu eindelijk eens de vooroordelen tegen de wetenschap, de na tuurwetenschap in het bijzonder, te laten varen en morele normen te ontwerpen voor het gedrag van de mens, die toch al leen verantwoordelijk is voor de omstre den technische toepassingen van de we tenschappelijke ontdekkingen. De afgevaardigden van de derde wereld eisten toegang tot de in het westen ontwik kelde technologie. De export van deze tech nologie heeft volgens hen de derde wereld alleen maar afhankelijker van de geindus- traliseerde landen gemaakt. Een econoom uit India stelde, dat beperking van de eco nomische groei om een uit ecologisch oog punt levensvatbare samenleving te waar borgen voor twee derde van de wereldbe volking volstrekt zinloos is. De katholieke nationale vereniging „De Zonnebloem", die krachtens haar doelstel ling het welzijn van de zieken van alle ge zindten wil bevorderen, organiseert op de tweede zondag van september (9 september) haar jaarlijke „Nationale Ziekendag". Dit maal onder het thema „Ziek zijn, gezond zijn". Het programma van die dag omvat onder meer een Eucharistieviering, die door KRO-tv wordt uitgezonden uit de zaal „De Leuningjes" in Poeldijk. Plaatselijk worden allerlei evenemen ten voorbereid door de 1200 lokale en regionale verenigingen van De Zonnebloem. Aan meer dan tienduizend contactadressen in de r.k. kerk, de hervormde kerk en de gerefor meerde kerken in Nederland en ruim duizend plaatselijke kruisverenigingen heeft het lande lijk secretariaat van „De Zonnebloem" materi aal over de bedoelingen van de Nationale Zie kendag verspreid. Zo wordt een brochure verspreid van de hand van Marinus van den Berg, pastor aan het in terconfessioneel verpleeghuis Randerode in Apeldoorn. Het is een bezinning op de ervaring en de betekenis van ziek zijn met als motto „Zieken hebben een verhaal". „De Zonnebloem", dertig jaar geleden opgericht door de KRO-medewerkers Alex van Wayen- burg en Wim Quint, kan voor zijn activiteiten terugvallen op dertigduizend werkende leden en ruim 250.000 contribuerende leden. Het is de bedoeling dit laatste aantal tot 300.000 op te voeren in de loop van dit jaar. Uiteindelijk streefcijfer is 500.000 betalende leden, die het werk financieren. Dr. A. Houtepen is per1 oktober benoemd tot staf medewerker voor oecume nische theologie bij het In teruniversitair Instituut voor Missiologie en Oecu- menica te Utrecht. Sinds september 1969 is dr. Hou tepen bisschoppelijk gede legeerde voor oecumene en staflid voor theologische en pastorale vorming bij het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Breda. De landelijke commissie die de actie „Kerkbalans" voor bereidt is vrijwel gereed met haar werkzaamheden voor de actie van januari 1980. Het motto zal zijn „Gedeelde zorg". De actie bedoelt om via vaste bijdragen van de kerkleden te voorzien in de „dagelijkse" financiële be hoeften van de aan de actie deelnemende kerken. Op woensdag 15 augustus wordt vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Gouda, Haastrecht, Delft en Rot terdam een bedevaart van één dag gehouden naar Banneux-Notre-Dame in de Belgische Ardennen, waar Maria in 1933 acht maal is verschenen. Geestelijk lei der is pastoor J. C. M. van Winkel uit Den Haag. Het thema „Mijn kind bidt veel" is afgestemd op het Jaar van het Kind. Aan alle deelnemers wordt een herinnering aangeboden. Er is een eucharistievie ring, bidweg naar de bron en zegening van de zieken. Het Diocesaan Banneux-se- cretariaat is gevestigd te Nootdorp, Meeuwenbeemd 1. postbus 16. tel. 01731-8335. In plaats van verder te stude ren voor zijn priesterwijding, die hij binnen twee jaar kan ontvangen, hoopt de semina rist Joe Fleury (28) uit Wyn- cote in de Amerikaanse staat Pennsylvania volgend jaar als kanovaarder deel uit te maken van de ploeg van de VS naar de Olympische Spe len in Moskou. Hij is zwem- trainer aan het seminarie van de Maristen in Wyncote. Zijn oversten hebben hem tij delijk verlof verleend. Hij moet zich echter eerst meten met tweehonderd andere ge gadigden voor hij kan wor den opgenomen in het team van acht, dat wordt uitgezon den. In Arnhem is dr. P. den tolander (52) aan de gevi gen van een hartdefect ovi leden. Hij zal morgen graven worden vanuit de 5 Jozefkerk in die plaats i de begraafplaats „Mos< Dr. Den Ottolander hef vooral bekendheid gekregi als verdediger van wat noemde de orthodoxe kath lieke leer. Jarenlang was I een vaste medewerker v, het conservatieve maandbl „Confrontatie". Dr. Den Ottolander, van b roep neerlandicus en lera aan het Gelders Lyceum Arnhem, was ook geprom veerd in de filosofie en ges{ cialiseerd in de theologie, het bijzonder de reformatol sche theologie. Hij kwam i de reformatie en is op late leeftijd tot de katholieke 1 overgegaan. Dr. Den Ottolander behoor in de beginjaren van het Pi toraal Concilie van Noordw kerhout tot de groep van tie die als representanten van behoudsgezinde richting do het episcopaat was uitgen digd. Hoofdredacteur gaarts van „Confrontati noemde dr. Den Ottoland een medewerker van ho wetenschappelijk niveau, voor het blad bnoeilijk te ve vangen zal zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8