Opstand van Britse vakbonden op til PLO blijft buiten onderhandelingen Duitse BVD luisterde schrijver Wallraff af Bonn: uitwijzing leden Iraanse tribunalen" Toestand PLO- leider Mohsen hopeloos na aanslag in Cannes Nicaragua naast banken Kaper geeft zich over ^yerere: Luie leugenaar INAZI (Reuter) De zaniaanse president Juli- j Jyerere vindt dat de voor- ige Oegandese president I t een leugenaar is en een as als hij zegt dat Tanza- zijn land wil overnemen een socialistische staat wil maken. rere reageerde in deze zin e uitlatingen van professor tijdens een welkomst- htigheid in het Tanzani- ie grensdorp Boenazi, waar 10 Tanzaniaanse militairen )eganda terugkeerden. Peres in Egypte: Dnovan euwe Iviseur SHINGTON (Reuter) sident Carter van de Vere de Staten heeft Hedley Do- fan, voormalig hoofdredac- r van Time Inc. benoemd bijzonder adviseur voor tenlandse- en binnenlandse itiek. Igens woordvoerder Jody well zal Donovan recht- éeks verslag aan de presi- nt uitbrengen en 'zal hij, e- als adviseur voor nationale igheidszaken Brzezinski, Hamilton Jordan, de re chef staf van het Witte om, toegang tot de presi- •rdt hebben. lè :ageerbuisbaby n jaar oud bi ISTOL (UPI) Louise ni >wn, de eerste „reageer- sbaby" ter wereld, heeft (teren haar eerste verjaar- gevierd. Ondanks de ftigduyizend kilometer, zij in haar prille leventje gereisd heeft, is zij vro- en gezond. ie ir geboorte, op 25 juli 1978 Thet Oldhamziekenhuis in itol bracht een schok te lg in de medische wereld jetekende hoop van tal van lerlozen echtparen. Sedert- is er in de wereld, name- India, slechts een rbuisbaby bijgekomen. CAïRO (UPI) De Israëlische oppositielei der Sjimon Peres heeft tijdens zijn drie daags bezoek aan Cairo beklemtoond dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO bui ten de vredesonderhandelingen in het Mid den-Oosten moet blijven. Maar hij riep de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook op „autonomie te probe ren als een eerste stap die in de goede rich ting leidt". Peres had gisteren een lang onderhoud met mi nister-president Chalil van Egypte, dat door de laatste als „zeer vruchtbaar, zeer constructief" werd omschreven. Chalil kondigde ook aan dat president Sadat op 5 september een bezoek aan het Israëlische Haifa zal brengen. Volgens Peres laat „de structuur van de PLO geen echte wijziging in haar handvest toe. een handvest dat oproept tot de vernietiging van Is raël". De Europese leiders die met de PLO pra ten denken, volgens Peres, dat ze de PLO kun nen veranderen door met haar te praten, „maar er is tot nu toe geen enkel bewijs dat een ver andering werkelijk heeft plaatsgevonden". In de Sinaï hebben Israëlische militairen giste ren de vlag gestreken boven een stuk van de weostijn dat ze twaalf jaar lang bezet hebben gehouden. Na een korte plechtigheid in Bir Nasseb gaven de Israëliërs 6400 vierkante kilo meter terrein terug aan de Egyptenaren. Het volledige proces van terugtrekking uit de Sinaï moet binnen 25 maanden zijn voltooid. Het ont ruimde gebied is economisch rijk, met onder grondse waterbronnen en mangaanmijnen. Het ligt in de buurt van belangrijke olievelden van Aboe Rhodeis. die in 1975 aan de Egyptenaren werden teruggegeven. Veel bewoners zijn be zorgd over hun toekomst, nu zij hun goed be taalde baan in Israël moeten opgeven. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In het voorjaar van 1974 zijn gedurende meer dan twee maanden de telefoongesprekken van de bekende schrijver Günther Wallraff afgeluisterd en opgetekend door de West- duitse BVD.-Dit blijkt uit een recent schrijven van het ministerie van binnen landse zaken aan Wallraff, waarin als motief wordt aangegeven dat er verden king bestond wegens hoog-' verraad. Alle instanties die volgens de wet bij een der gelijke afluisteractie be trokken moeten worden, hadden hun toestemming ervoor gegeven. Voor de Westduitse televi sie verklaarde Wallraff gisterenavond dat men het vermoeden had dat hij con tacten had met de RAF-ter- baarde, was in de tijd dat roriste Margret Schiller, zijn telefoon werd afgeluis- een vrouw die hij echter terd juist bezig met de nooit gezien of gesproken voorbereiding van zijn pro- heeft. Wallraff vermoedt testactie tegen de toenmali- dan ook dat er sprake is van een opzettelijke laster campagne om hem zwart te maken, waar alle instan ties „ingetuind" zijn. Hij wil juridisch laten onder-, zoeken in hoeverre de aktie strijdig is geweest met de ge militaire dictatuur in Griekenland. Aangezien de telefoon vanwege de tallo ze solidariteitsbetuigingen onder andere van Bond spresident Heinemann in die tijd niet stil stond, schat hij dat de BVD circa burgerlijke grondrechten veertigduizend pagina's in de Bondsrepubliek. met afgeluisterde gesprek- Wallraff, bekend (en in sommige kringen berucht) geworden door zijn repor tages over Duitse bedrij- ven-van-binnen-uit die hij onder schuilnaam maakte, waarbij met name zijn be schrijving van de gang van zaken bij het boulevard blad „Bild" veel opzienveroordeeld. ken heeft moeten notule ren. Opvallend is dat het afluisteren werd gestaakt een dag nadat Wallraff, die zich in Athene aan een lan taarnpaal had vastgeklon ken, door de Griekse poli tie was gearresteerd en in mei 1974 tot veertien maan den gevangenisstraf werd lopjacht in elgië op ïtsnapte olvin USSEL (ANP) Politie ijkswacht hebben gisteren ie omgeving van Beaufayt lelgië (bij Luik) een groot- eepse klopjacht gehouden een wolvin, die ontsnapt uit de kooi van haar par- iliere eigenaar, wolvin behoort toe aan een tpaar uit Beaufayt. Ze heeft ;ds in gevangenschap ge- 1. Onlangs had ze het le- geschonken aan drie jon- Die jongen waren nu zes ken en dinsdag had men de lvin van haar kroost ge- eiden. In de nacht van isdag op woensdag wist ze h, door een gat te graven, haar kooi te ontsnappen. idianen Mexico t sterilisatie dwongen XICOCITY (AFP) itse artsen steriliseren on- dwang Mexicaanse India- van de Mazahua-stam, die Dal van Mexico bewonen, heeft het hoofd van deze m gezegd. lens het derde Mexicaanse 'gres over de inheemse be king in Mexico-stad zei- nhoofd Tomas Esquivel izalez dat meer dan 700 uwen „als proefkonijnen" gebruikt door artsen in nst van een Duitse stichting in de staat Mexico werk- m is. dens een persconferentie van de activiteiten tegen de SA- VAK-agenten gedistantieerd en zich uitgesproken tegen elke vorm van geweldpleging. Volgens deze organisatie is er sprake van „een complot ge richt tegen de Iraanse revolu tie en tegen Iraanse patriotten in het buitenland". VV (Van onze correspondkent Ami van Vree) BONN De Bondsregering is van mening dat Iraniërs en anderen die het gastrecht van de Bondsrepubliek schenden, onmiddellijk moeten worden uitgewezen. In deze zin zal zij zich ook tot de verantwoorde lijke instanties in de deelsta ten wenden. Het kabinet in Bonn heeft zich gisteren in tensief bezig gehouden met de verschillende gevallen van de afgelopen dagen waarbij zelf benoemde Iraanse tribunalen in Duitsland landgenoten vastnemen en verhoren die agenten van de geheime diens van het sjah-regime, de SA- VAK zouden zijn geweest. Volgens de regering in Bonn moet onvoorwaardelijk ver hinderd worden dat de rech tsorde geschonden en de Duits-Iraanse betrekking be last worden. Eergisteren heeft de politie in Bremen bij een bliksemactie weer vijf Iraanse studenten gearresteerd die er van worden verdacht SA- VAK-agenten verhoord en mishandeld te hebben. De acht Iraniërs die zondag in Ham burg wegens soortgelijke mis drijven zijn gearresteerd, zul len in elk geval terecht moe ten staan. Volgens een woord voerder van de Senaat zijn de beschuldigingen tegen hen te ernstig dan dat de Perzen zon der gerehtelijke procedure zouden kunnen worden uitge wezen. Sinds vorige week is bekend geworden dat in ten minste tien Westduitse steden SAVAK-agenten door zelfbe noemde Khomeini-rechtban- ken zijn verhoord. De „Confederatie van Iraanse Studenten" in de Bondsrepu bliek (CISNU) die achter het nieuwe bewind van Khomeini staat, heeft zich gisteren tij- Galiciërs willen zelfbestuur VIGO (AFP) Twintigdui zend inwoners van Galicië in Noordwest-Spanje hebben gis teren te Vigo deelgenomen aan een „Dag voor Galicië", die was georganiseerd door de socialistische en communisti sche partijen en vakbonden. Tijdens een vreedzame bijeen komst eisten de demonstran ten een vorm van zelfbestuur die vergelijkbaar is met de au tonomie die onlangs is toege kend aan Spaans Baskenland. PREMIER KOMT UIT BONAIRE Antillen krijgen interimkabinet (Van onze parlementaire re dactie) WILLEMSTAD-DEN HAAG De Nederlandse Antillen krijgen waar schijnljk over enkele dagen een interim-kabinet dat ge leid zal worden door Miguel Pourier uit Bonaire, die in het demissionaire kabinet- Rozendal de functie van mi nister van Ontwikkelingssa menwerking heeft bekleed. Formateur van het interim- i kabinet is de grote overwin naar van de begin deze maand gehouden Staten (parlements) verkiezingen Don Martina (van de MAN). I Niet alleen de MAN(Curacao). De 43-jarige Mohsen wordt, levensgevaarlijk gewond, op een brancard weggevoerd, maar ook de mep (Aruba) en nadat door twee onbekenden een aanslag op hem was gepleegd. de upb (Bonaire) zullen het I kabinet-Pourier steunen; sa men beschikken ze over 13 van de 22 zetels in de Antilli aanse staten. De NVP-U (Cu racao) zal het kabinet „gedo gen". De vorming van een interim kabinet was nodig omdat een groot aantal ministers uit het demissionaire kabinet, gezien de uitslag van de Statenver kiezingen, op korte termijn wenste af te treden. Omdat de Antillen niet te lang met een kabinetscrisis mogen kampen (dit overzeese rijksdeel wor stelt immers met zeer grote problemen) werd de weg van een interim-kabinet gekozen. Voor het premierschap werd Pourier aangezocht, niet alleen vanwege zijn grote bekwaam heid, maar ook omdat de partij van Bonaire in de Antilliaanse politiek een onomstreden plaats inneemt. Arafats rechterhand Moh sen. MANAGUA, (AP) De rege ring van Nicaragua heeft gis teren zeven particuliere Nica raguaanse banken genaast en vier buitenlandse banken op dracht gegeven geen gelden meer van het publiek aan te nemen. De vier mogen blijven opere ren in het land, mogen geen stortingen meer van het Nica raguaanse publiek opnemen en binnenkort zal worden meegedeeld onder welke voor waarden zij zullen mogen blij ven werken, aldus is namens de junta meegedeeld. Nicaragua's reserves aan bui tenlands geld zijn gedaald tot 3,5 miljoen dollar, hetgeen ge deeltelijk is te wijten aan „twijfelachtige" transacties in de laatste dagen van de rege- ring-Somoza. Zo heeft de pre sident van de Nicaraguaanse centrale bank, Arturo Cruz, bekend gemaakt. CANNES/PARIJS (DPA) Het hoofd van de militaire af deling van de PLO, de 43-jari- ge Zoeheir Hassan Mohsen, is gisteren bij een aanslag in de Franse plaats Cannes levens gevaarlijk gewond. Zijn toe stand werd in het ziekenhuis van Nice „hopeloos" genoemd. Het ziekenhuis, waarin een moeilijke hersenoperatie op Mohsen werd verricht, werdt door scherpschutters van de Franse politie bewaakt. De man ligt in een diepe coma. Een PLO-woordvoerder in Parijs zei dat de aanslag alleen maar het werk van Israël kan zijn. De uit Syrië afkomstige Mohsen is een vertrouwens man van de PLO-leider, Ara fat, en ook hoofd van de orga nisatie As Saiqa in Libanon. Deze organisatie heeft aange kondigd om wraak te zullen nemen. De Franse politie wees erop dat Mohsen, terecht of ten on rechte, gold als leider van de „Adelaars van de Revolutie", de groep Palestijnen die op 13 juli deEgyptische ambassade in Ankara liet bezetten en daar een aantal Egyptenaren had gegijzeld. Een Egyptische strafactie kan dus ook niet uit gesloten worden geacht, aldus de politie. De 25-jarige vrouw van Moh sen, Alia, heeft tegen de politie gezegd dat haar man door twee mannen, een Middel landse Zee-type en een Euro pees type, was opgewacht. Toen hij aanbelde aan hun wo ning in een appartement in een huis in Cannes, werd hij door een van hen van dichtbij door het hoofd geschoten. De aanslag is waarschijnlijk door beroepsmoordenaars uitge voerd. De moord kwam tijdens een delicate fase van de Fran se politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Enkele uren later zou de „minister van bui tenlandse zaken" van de PLO, Faroek el Kaddoemi, met de Franse minister van buiten landse zaken, J. Frangois-Pon- cet, een onderhoud hebben. Arafat zou bij zijn ontmoeting met de Oostenrijkse bondskan selier, B. Kreisky, en de leider van de Westduitse SPD, W. Brandt, de wens te kennen hebben gegeven ook met pre sident Giscard d'Estaing van Frankrijk te spreken. CALCUTTA (Reuter/AFP/U- PI) Een Bengaals sprekende man die gisteren een Fokker Friendship van de luchtvaart maatschappij van Bangladesj met 43 mensen aan boord ge kaapt had en een miljoen dol lar losgeld had geëist, heeft zich na negen uren onderhan delen overgegeven. De man had een pistool en een dolk en dreigde het vliegtuig op te blazen wanneer zijn ei sen niet werden ingewilligd. Hij wilde ook een vliegtuig om met het geld naar het buiten land te vertrekken. De kaper van de Fokker Friendship van de lucht vaartmaatschappij van Bangladesj wordt door In diase politiemannen weg gevoerd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië telt momen teel meer dan 1,4 miljoen werklozen. Dit cij fer vertegenwoordigt een stijging van 120.000 sedert het begin van de zomer. Ver wacht wordt, dat de werkloosheid, die afge lopen lente in dalende lijn ging, nu zal blij ven toenemen tengevolge van de drastische bezuinigingspolitiek van de conservatieve regering-Thatcher. Pessimisten voorspellen dan ook, dat Groot- Brittannië einde volgend jaar twee miljoen werklozen zal hebben. Dat vooruitzicht is even wel koren op de molen van de socialistische op positie, die de vakbeweging aanwakkert om in opstand te komen tegen de extreem rechtse economische politiek van premier Margareth Thatcher. Hel leidt dan ook geen twijfel, dat de Britten een nare herfst met een koude winter vol socia le onrust voor de boeg hebben. De Britse vak bonden zullen hun oorlog tegen de conservatie ve regering voorbereiden tijdens hun jaarlijks congres in september. Militante vakbondslei ders kunnen dan hun krijgsplannen onthullen op het Labourcongres dat plaats vindt in okto ber. De haviken van de regering-Thatcher krijgen volgend jaar hun zin wat de strijd tegen ver spilling en de bezuiniging op de overheidsuitga ven voor 1980-'81 betreft. De uitgaven die ge pland waren door de vorige Labourregering, worden vanaf april verminderd met vier mil jard pond sterling, een miljard pond meer dan de conservatieven oorspronkelijk van plan wa ren. Voor de Britse overheidssector betekent dit, dat een op tien arbeidsplaatsen in gevaaf verkeert. De regering-Thatcher zal haar volledige bezui nigingsprogramma, dat veel stof doet opwaaien, pas in de herfst onthullen. In afwachting daar van heeft haar politiek de waarde van het pond weer flink doen stijgen. Net zoals vier jaar gele den is de Britse munt nu 2,32 dollar waard. Deze waardeverhoging is mede een gevolg van de regeringsbeslissing inzake de florissante ge nationaliseerde vliegtuigfabrieken British Ae rospace, waarvan een normale handelsmaat schappij gemaakt zal worden. British Aerospace werd opgericht door Labour, die daarvoor twee welvarende particuliere fabrikanten bij elkaar gevoegd heeft. De helft van de British Aerospace-aandelen wordt nu op de beurs verkocht. Buitenlandse regeringen zullen echter niet de gelegenheid krijgen om sterk te investeren in dit Britse be drijf. De conservatieven willen niet, dat buiten landers achter de schermen aan de touwtjes gaan trekken. De Britse genationaliseerde scheepsbouwwer- ven varen veel minder goed dan de vliegtuigin dustrie. Omdat zij zo goed als bankroet zijn, zal hun bedrijvigheid met een derde verminderd worden. Dit kan een verlies van 10.000 arbeids plaatsen betekenen. De conservatieve minister van Financiën, sir Geoffrey Howe, zegt dat de dramatische bezui nigingsmaatregelen strikt noodzakelijk zijn. „Als we het niet doen, gaan we een economi sche en sociale ramp tegemoet", meent hij. Op positieleider en ex-premier Jim Callaghan van zijn kant voorspelt, dat de conservatieve rege- ringspolitiek desastreuze gevolgen zal hebben. Yves St-Laurent De Parijse couturier Yves St. Laurent ook tezamen met enke len van zijn mannequins liet gisteren bij de presentatie van zijn wintermode als harlekijns, stierenvechters en ballerina's ver klede mannequins optreden, waarmee hij eer wilde bewijzen aan Picasso en Diaghilev. Zo bracht hij een Picasso-rok (in groen en blauw), geheel links, en, daarnaast, een Picasso-pakje met een kort jasje in afwisselend oranje en zwarte partijen, gecombineerd met een matadorenhoedje. Ook Givenchy gaf gisteren acte-de- prèsence met ondermeer een cocktailensemble in violet brocaat boven een fluwelen rok, terwijl Paco Cabbane verraste met een lamswollen coat-dress (geheel rechts). LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUL11979 JITENLAND

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7