deTijd Blonde engel ziet werk beloond met Henri Dunant- medaille Milde straffen voor slaperige Libanon-gangers NEUWSNET HP Chimpanseemoeder geeft de fles d®)ENE Munten uit Serooskerke geen geld maar schat BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUL11979 PAGINA DEN HAAG (ANP) De Hcnry-Du- nantmedaille, een zeer hoge onder scheiding van het internationale Rode Kruis, is toegekend aan mevrouw L. H. M. A. van Overeem, hoofd sociale verzorging medewerkers van het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. Zij krijgt de onderscheiding voor haar hulpverle ning gedurende de Tweede Wereldoor log aan politieke gevangenen in Ne derland „met gevaar voor eigen le ven". In die tijd, toen zij aan het hoofd stond van de dienst speciale dienstverlening van het Nederlandse Rode Kruis, kreeg zij de bijnaam „de blonde engel". Het is de eerste keer dat de medaille aan een Nederlander wordt toegekend. De medaille, die wordt verleend wegens bij zondere verdiensten of daden van zelf opoffering binnen het Rode Kruis ver richt, zal haar worden uitgereikt op 3 oktober in Genève. Tegelijkertijd zal de medaille posthuum worden uitgereikt aan twee Rode-Kruismedewerkers uit Nicaragua, die tijdens de burgeroorlog bij het uitoefenen van hun taak het leven verloren. Mevrouw Van Overeem heeft vanaf 1943 kans gezien aan politieke gevange nen in de kampen Amersfoort en Vught hulp te bieden in de vorm van voedsel pakketten die bijna wekelijks door haar binnen de kampen werden uitgedeeld. Ook gevangenissen in ondermeer Am sterdam en Rotterdam voorzag zij van voedselpakketten. Op het laatst trok zij dagelijks met vrachtwagens het land in om duizenden voedselpakketten vaak persoonlijk af te leveren. Na een „min of meer toevallig" contact met het hoofd van de Sicherheitsdienst in bezet Nederland, dr. W. Harster, wist zij in april 1943 van hem een schriftelij ke toezegging weten los te krijgen om medicijnen, vitaminen „und so weiter" te mogen afgeven aan gevangenen in verschillende plaatsen in ons land. „Dat Mevrouw Van Overeem in haar werkkamer in Den Haag. 'und so weiter' hebben we uiteindelijk maar zelf ingevuld. De pakketten be stonden later uit dikke boterhammen met veel boter en beleg, sigaretten en snoep. Harster is daar nooit achter geko men omdat hij nog hetzelfde jaar naar Italië ging. Zijn opvolger, Naumann, heeft de toezegging van zijn voorganger gelukkig laten bestaan, zodat we met ons werk konden doorgaan", aldus mevrouw Van Overeem. De enorme hoeveelheden voedsel die zij nodig had konden voor een deel worden gekocht met de grote voorraad bonnen waarover zij beschikte. Die bonnen waren vaak afkomstig van overvallen op distributiekantoren door de illegaliteit. Het is voor de Duitsers altijd een vraag teken gebleven of „de blonde engel" nu wel of niet contacten onderhield met de ondergrondse. Het Nederlandse Rode Kruis distantieerde zich in die tijd van dergelijke contacten, omdat men bang was dat de werkzaamheden daardoor in gevaar kwamen. Een oude foto uit de oorlog waarop mevrouw Van Overeem, „de blonde engel" staat afgebeeld (in het midden) in het Duitse kamp te Amersfoort. „OVERKOMST KRIJGSRAAD BLEEK ABSOLUTE NOODZAAK" HARIS (ANP) „De overkomst van de mobiele krijgsraad naar Zuid-Liba- non om de delicten van de Nederlandse militairen ter plaatse te behandelen is een absolute noodzaak gebleken. Het rechtscollege heeft met eigen ogen ge zien onder welke uiterst zware omstan digheden de Libanon-gangers moeten opereren. Het is erg moeilijk hier on der oorlogsomstandigheden te werken, terwijl het vrede is. En het is frustre rend als de kogels om je oren fluiten zonder dat je iets terug mag doen". Dit verklaarde gisteren de de auditeur militair van de mobiele krijgsraad, mr. H.Bekkering, na afloop van de tweede en laatste zittingsdag van dit college nabij het hoofdkwartier van het Nederlandse VN- detachement in de omgeving van Haris. Gisteren werden negen gevallen behan deld van militairen die tijdens hun wacht in slaap waren gevallen. Verder moest zich een soldaat verantwoorden voor het in bezit hebben van hasj. Ook werd ie mand het door onvoorzichtigheid toebren gen van lichamelijk letsel ten laste gelegd. De moeilijke omstandigheden waaronder de militairen in Libanon moeten opereren waren voor de auditeur-militair reden om tamelijk milde straffen te eisen. „Normaal wordt voor wachtdelicten in Nederland een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf ge vorderd. Ik heb dat in deze gevallen niet gedaan", aldus mr Bekkering. Recht bankpresident mr.Kloots vond de mild heid van de auditeur-militair in enkele gevallen te ver gaan en legde hogere straffen op dan deze had geëist. De licht ste straf voor de zeven wachtdelicten be droeg f 200 boete of 8 dagen cel ei zwaarste straf twee weken voorwaart ke militaire detentie met een proe van een jaar en f 500 boete. Een echt barse houding nam de aankl wel aan bij de behandeling van de tegen soldaat L.A.S. uit Groningen zich moest verantwoorden wegens tweemaal in bezit hebben van hasj. 0| 1 maart kreeg hij gratis van een „aardig banees" 5,8 gram en een week later kö hij voor een zacht prijsje nog eens gram. „Dit soort zaken moeten we 1 aanpakken", zei hij De president ven deelde soldaat S. voor overtreding var opiumwet tot f 100 boete of vier dagen en een gevangenisstraf van twee we voorwaardelijk met een proeftijd twee jaar. Voor het plegen van een drijf kreeg de militair tevens een verfor deling van f 200 boete of 8 dagen cel. J Engelse oorlogs vlieger in Wieringermeer WIERINGERMEER John Loundoun, de enige overle vende van de Engelse Hali fax bommenwerper die in nacht van 25 op 26 juli 1943 door een Duitse jager boven de Wieringermeer naar bene den werd gehaald, is gister middag door loco-burge meester Terpstra in het ge meentehuis in Wieringer- werf ontvangen. Loundoun is inmiddels zelf burgemeester van het Engelse plaatsjes Evesham bij Oxford. Na de ontvangst volgde een kranslegging op de begraaf plaats in Middenmeer waar de kameraden van Loundoun na hun noodlottige vlucht werden begraven. Spanning tussen Ierse VN-troepen en militie BEIT YAHOUN (Reuter) Ongeveer 30 Ierse soldaten van de V.N. Vredesmacht Uni- fil in Libanon staan al enkele dagen op gespannen voet met door Israël gesteunde militie. Laatste van Afkes tiental overleden LEEUWARDEN (ANP) Op 93-jarige leeftijd is giste ren Aale Feenstra in Leeu warden overleden. Hij was de laatste van het gezin dat model heeft gestaan voor het boek „Afkes tiental" van Nynke van Hichtum. In het boek heette Aale Feenstra Wybe. Nynke van Hichtum, alias voor Sjoukje Bokma de Boer, getrouwd met mr. Pieter Jelles Troelstra, schreef Afkes Tien tal in de zomer van 1900. Het boek verscheen in 1903 bij Wolters in Groningen. WERELDPRIMER IN BURGERSDIERENPARK: ARNHEM Het Burgers Dierenpark in Arnhem is er als eerte ter wereld in ge slaagd een chimpanseemoe der te leren een bij haar on dergeschoven baby te voeden met de fles. Het is op zich al zeer bijzonder dat een chim panseemoeder andermans kind adopteert, maar volgens dierentuindirecteur Anton van Hooff is het experiment met de flesvoeding nog nooit vertoond, waar ook ter we reld. De drie maanden oude baby Roos is bij haar moeder weg gehaald omdat deze doof was, en dus niet in staat om hjaar telg te verzorgen. Ze rega- reerde niet op de-kreten van de baby en sleepte het diertje vaak aan een achterpoot met zich mee. De eerste twee maanden kreeg Roos bij de familie Van Hooff thuis de fles, maar volgens de dieren tuindirecteur heeft dat het grote nadeel dat zo'n aapje nooit meer zal kunnen wor den opgenomen in de chim panseekolonie. Het is ver vreemd van zijn soortgenoten en heeft geen bescherming van een moeder. De in het dierenpark wer kende dr. F. de Waal kwam toen ophet idee de flesvoe ding uit handen te geven aan een apemoeder. Dr. De Waal is verbonden aan het biolo gisch instituut van de Utrechtse universiteit en leidt in het dierenpark een enkele jaren durend onder zoek naar de hiërarchische verhoudingen onder chim pansees. Na zorgvuldig zoeken werd een geschikte pleegmoeder gevonden, Kuif geheten. Het Geheel zelfstandig geeft pleegmoeder Kuif (25) haa^ ondergeschoven jong de fles. dier had al diverse jongen verloren omdat zij niet ge noeg melk gaf. De verzorgers hadden er on geveer een maand voor nodig Kuif de baby te laten adopte ren en haar te leren op de juiste wijze met de fles om te gaan. Daartoe heeft verzorg ster Monika Tentuynte veel vuldig de baby de fles gege ven, vlak voor het hok van de aanstaande pleegmoeder De veronderstelling dat Kuif het flesgeven zou na-apen, bleek ongegrond. Met behulp van veel belonen moest Kuif stapje voor stapje worden ge leerd wat er van haar ver wacht werd. In Burgers heeft men, om het jong door Kuif geadopteeri t te krijgen, gebruik gemaak van bestaande rolpatronen ii de kolonie chimpansees. He was al bekend dat ïederi chimpanseebaby een „tante' heeft, een vrouwtjesaap dit groot vertrouwen geniet bij de moeder en als gevolg daarvan ook als enige ii ji de kolonie aan het kim ft mag komen. s| Kuif is nu door verzorgstei ;e Monika de rol van tante op gedrongen. Zijzelf speelde dt rol van moeder en stom langzaam maar zeker toe da Kuif aan „haar" kind moch[ ziten. Tot de pleegmoeder hel kind geheel als het hare be schouwde. SEROOSKERKE (ANP) De munten die op 8 juni in een slooppand in Serooskerke werden gevonden, zijn geen geld; ze vormen een schat. Dat betoogt de advocaat van de gemeente Veere. Omdat het geen geld, maar een schat is, zo meent hij, komt het geld toe aan de gemeente Veere. Dat heeft hij gisteren aan de rechtbank van Middelburg laten weten. Daar wordt een strijd uitgevochten over de vraag aan wie de munten, stammend uit de vijftiende eeuw, toebehoren. Is dat de gemeente Veere. eigenaresse van het pand, of zijn het de erfgenamen, die het pand aan Veere verkochten? De erfgena men, de vier zusters Geldof, menen dat zij er recht op hebben, omdat ze via een clausule in de verkoopacte bedongen hebben dat alle in of op het pand gevonden geld onverwijld aan hen zou worden uitgekeerd. Over het woord geld is nu de juridische strijd ontbrand. Volgens de gemeente Veere moet onder geld een algemeen geldend betaalmiddel worden verstaan. Dit ka rakter hebben de munten al eeuwen geleden verloren, zo meent Veere. EISERS ELSEVIER heeft een exclusief vraaggesprek met de wegens misbruik van overheidsgelden gearresteerde Zuidafrikaanse ex-minister Rhoodie over zijn geheime propaganda-oorlog. „Ik onderstreep nog eens dat het geld is betaald uit het ge heime fonds voor speciale pro jecten van het departement van verdediging, en dat dit is gebeurd met het volledig medeweten van de huidige mi- nister-president Botha, destijds minister van verdediging. Ik kan bewijzen dat hij van onze geheime plannen op de hoogte was". Peter Knegjens laat als gastschrijver een kritisch ge luid horen over vakantie in Nederland. „Onze prijzen kloppen niet. Dat weet staats secretaris Hazekamp, dat weet ik, dat weet de Horeca, en dat weten de mannen van de VVV die toeristen over de grens moeen halen. Daar moet de heer Hazekamp rap wat aan gaan doen". NIEUWSNET besteedt aan dacht aan de problemen van kort-kampeerders, die nauwe lijks meer welkom zijn. „In 1972 was nog de helft van de campinggrond beschikbaar voor trekkers; nu minder dan 30 procent. Op de Veluwe, toch populair bij kort-kamp eerders, is nu al 80 procent be stemd voor vaste staanplaat-, sen". Een ander artikel stelt vast dat het Nederlands Olym pisch Comité tijdens de Spelen in Moskou geen acties van sportlieden toe zal staan. „Als iemand zich niet aan de spel regels houdt, moeten wij ze dat laten weten, eventueel door de persoon in kwestie naar huis te sturen". Het omslagverhaal gaat over het slaapmiddel hal- cion, „een hel voor duizen den", en „erger dan de softe- non-affaire". Dr. C. van der Kroef: „Mijn grote kritiek op mijn eigen gedrag en dat van artsen in het algemeen is, dat we het niet Voldoende kritisch in de gaten houden".Veel in het blad over energie. Kamer lid Arie van der Hek: „Wij worden van bovenaf opeens opgetuigd met een maatschap pelijke discussie over de wen selijkheid van kernenergie. Wat een waanzin. In een vol wassen democratie is dat een zot gebeuren". DE HAAGSE POST schildert een gedetailleerd portret van „de dolende president" Carter. „De meest belangrijke gave die hij mist, is de aandrift zichzelf te veranderen van een goed mens in een doeltreffend mens, te leren hoe zijn werk gedaan moet worden. Het leek er vaak op of Carter zich meer bekommerde om het innemen van het juiste standpunt dan om te leren hoe hij dat stand punt in resultaten om moest zetten. Hij kookte van frustra tie als zijn plannen afgewezen werden, maar voelde zich niet gedrongen het de volgende keer beter te doen". Ook een profiel van de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Dayan, die deze week Neder land bezoekt. „In feite heeft Dayan nooit verantwoordelijk heid gedragen voor wat dan ook. Achter de facade van ar rogante zelfverzekerdheid schuilt een onzekere aarzelaar, die niet in staat is besluiten te nemen en die conflictsituaties mijdt". DE TIJD praat met voorzitter dr. ir. Oele van de algemene energieraad. „Ik moet erken nen dat er momenteel geen acute noodtoestand heerst. Niettemin blijft de energiesitu atie labiel en is vooral een be trekkelijk grondstofarm land als het onze erg kwetsbaar. De snelle opeenvolgingen van prijsstijgingen wijzen op een hypernerveuse toestand op de energiemarkt die een politieke oorsprong heeft en die ons elk moment voor nieuwe onaange name verrassingen kan plaat sen. Je moet de mensen hier daarom goed laten merken dat er elk moment een omslag kan komen". Voorts een gesprek met prof. F. van Dam over de arbeidsmoraal in de derde we reld. „Als je onze kinderar- beidsnormen hanteert, sluit je een zeer groot deel van de be volking van werk uit. Dat be tekent in crepeerlanden niets anders dan creperen". VRIJ NEDERLAND becijfert dat de Nederlandse vertegen woordigers in het Europees Parlement op papier welis waar 88.000 gulden per jaar verdienen, maar in werkelijk heid ruim 200.000 gulden. „Max van den Berg, voorzitter van de PvdA, doet er goed aan zo snel mogelijk minstens één kwart te claimen voor de par tij". Voorts aandacht voor de lijnrechte tegenstellingen die vakbondsleiders Arie Groene- velt en Wim Kok verdeeld hebben. Achtergrond: „Feit is dat de FNV niet goed weet hoe de vakbeweging de alom als moeilijk omschreven jaren tachtig door moet komen. Zo lang het om tien gulden meer of minder ging, viel er met in terne meningsverschillen te leven. Nu echter wordt de vakbeweging geconfronteerd met de gevolgen van de econo mische crisis". Een reportage over discriminerende eisen aan buitenlandse werknemers concludeert: „Het is altijd de sterkste partij die denkt dat het aanbod zich wel naar zijn wens zal schikken en dat de ander zich heeft aan te passen of anders kan oprotten. Het klopt alleen niet meer met de werkelijkheid". In DE GROENE AMSTER DAMMER komt Jan van El- dik van de vervoersbond NVV aan het woord. „Ik kan niet om actie vragen voor educatief verlof of voor openbaarheid van inkomens, hoe zinnig ik dat persoonlijk ook vind. Als je aan acties denkt, moet je de meest zware punten uitkiezen om de mensen te motiveren. En dat zijn de verwerking van de haventoeslag, arbeidstijd verkorting - dat moet op z'n minst bespreekbaar worden - en een extra vakantiedag er bij". De journaliste Yvonne Scholten, die door de Italiaan se politie is lastiggevallen we gens vermeende banden met terroristen, beschrijft haar er varingen. „Het is dat ik een buitenlandse correspondente ben en allerlei machtige com municatiemiddelen tot mijn beschikking heb. Als dat niet zo was geweest, zat ik nu gega randeerd in de bak. Dan zou ik maanden nodig hebben ge had om te bewijzen dat ik niet betrokken ben bij plannen om de Italiaanse staat omver te werpen". HERVORMD NEDERLAND schrijft over vakantie en over spannenheid. „Vakantiegan gers moeten meer realiteitszin hebben. In de fok'.°rs zie je al leen maar mooie, jo. ge, bruine mensen in de zon, maar de meeste vakantiegangers zijn niet jong, en voordat ze bruin zijn, verbranden de meesten eerst behoorlijk. Een beetje re alistischer denken over de spe cifieke eisen en omstandighe den van het vakantiemilieu kan al heel wat problemen voorkomen". Ook wordt ge praat met de Oostduitse dissi dent prof. Havemann. „Nog nooit was in Oost-Duitsland de afstand tussen het volk en zijn regering zo groot als nu. Er hoeft maar weinig te gebeuren om het regime de laan uit te sturen". CDA-Kamerlid van Weezei zegt over de boot vluchtelingen: „Je moet tot het uiterste proberen te vermijden dat Vietnam geheel in de ar men van Moskou wordt gedre ven. Dat is een politiek ele ment dat bij mij zwaar weegt".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6