Gin j aar^tenstri j ctetegei^SOOO bedrijven in woonwijken advocaat menten stopt Proef met saneringsregeling in 38 gemeeenten BRAND BIJ SHELL IN EUROPOORT Carter verwacht fel verzet van olieindustrie Rijke' mensen eten laat Auto schept wandelaars: drie doden Nederland geeft bijna twee miljard gulden te veel uit Donderdag 26 Juli 1979,69e jaargang no. 21409 lothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas lef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: rartaal ƒ43.05; jaar 160.70; losse nummers: 55 cent. Oscar Peterson Film over jazz-pianist Oscar Peterson op Ned.I om 20.02 uur. Om 21.55 uur ballet „Lie- besliederwalzer". Ned.II om 21.30 uur „De stich ting" en om 22.20 uur Televi- zier-magazine over epileptici. Zonnige perioden Droog weer met zonnige peri oden. Aan de kust in de mid dag matige wind en middag- temperaturen rond 23 graden. Morgen zon: 5.53 - 21.38. Schev. hoogw.:5.56 en 18.19. Laagw.: 1.49 en 14.08. )EN HAAG De Haagse ad vocaat mr. L. van Heijningen ïeeft de verdediging van Pie- |er Menten definitief stopge- :et. naar hij zegt wegens ge brek aan tijd.Van Heijningen ;ei vanmorgen niet te weten vie zijn opvolger zal worden. }e van oorlogsmisdaden ver achte Menten moet op 25 sep- e'mber weer voor de recht- jank verschijnen. Volgens Van Heijningen is zijn gezond- ïeidstoestand op het moment :chter „erg slecht". Aflossing Met een Deens char tervliegtuig zijn giste ren 150 militairen en hun mascottes naar Libanon vertrokken. Zij vormen de eerste grote aflossing van het Nederlandse Uni- fil-detachement. Bij het vertrek van deze manschappen waren geen familieleden aanwezig. Wel was generaal Roos aan wezig, die de militai ren op het hart druk te voorzichtig te zijn met hun uitlatingen. „Wat de Nederlandse Unifil-soldaat in Liba non zegt, komt door een vergrootglas in de wereldpers". AUTOWEGEN IN FRANKRIJK ZEER DRUK DEN HAAG (ANP) Door het begin van de vakanties van veel bedrijven in Frankrijk, maar ook het eindigen van de schoolvakanties, is het op de Franse verkeerswegen vanaf morgen razend druk. De ANWB ontraadt vakantiegangers mor gen (tussen 15.00 en 21.00 uur), overmor gen (3.Ó0 15.00 uur) en zondag (6.00 en 12.00 uur) door Frankrijk naar het zuiden te rijden. Een zelfde waarschuwing geldt voor 1 augustus (woensdag), 3 augustus (vrijdag) en 4 augustus (zaterdag). (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN/DELFT Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) wil een eind maken aan stank, lawaai, vervui ling en anderssoortige hinder van bedrijven die in woonwijken in onder meer Leiden, Alphen a/d Rijn en Delft gevestigd zijn. Dit beleid is onder het kabinet-Den Uyl al uitge stippeld. Minister Ginjaar heeft thans de nota bij de Tweede Kamer ingediend. Be doelde bedrijven, die er veelal toe bijdragen dat de betreffende woonwijken langzamer hand verkrotten, moeten worden verplaatst naar industrieterreinen of zodanig worden omgebouwd, dat de overlast verdwijnt. Het rijk zal voor deze saneringsmaatregelen via de gemeer ten geld beschikbaar stellen. Voorlopig zal er in 38 gemeenten een proef met de nieuwe regeling worden genomen. De minister schrijft dit in de nota „Sanering van Milieuhinderlijke bedrijven in de woo nomgeving", die deze week aan de Tweede Kamer is gestuurd. Volgens de nota zijn er in ons land 1500 tot 2000 bedrijven die hinder opleveren voor de woonwijk waarin ze ge vestigd zijn. Het gaat hierbij om bedrijven, die ondanks het feit dat ze een Hinderwet vergunning hebben, toch nog overlast bezor gen aan de omwonenden. De nota noemt als voorbeelden van dergelijke overlast: stank, damp, stof. lawaai, hinderlijk aan- en afrij den van vrachtauto's, opslag van materialen op een open terrein of een hinderlijke aan blik. De woonwijken waarin dit voorkomt, gaan meestal sterk achteruit. Sommige wij ken zijn al geheel of gedeeltelijk verkrot. De kosten van saneringsmaatregelen (ver plaatsing van het bedrijf of het ombouwen volgens strengere milieuhygiënische nor men) vormen meestal een belemmering voor het bedrijf en voor de betreffende gemeente, om de overlast uit de wereld te helpen. Daarom stelt minister Ginjaar voor, een fi nanciële bijdrage aan de gemeenten te ge ven. zodat die gemeenten de hinderlijke be drijven kunnen subsidieëren bij het uitvoe ren van saneringsmaatregelen. Tot 1981 is hiervoor door het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne f65 miljoen uit getrokken. De saneringsregeling heeft nog een voorlo pig karakter. Eerst zal er dit jaar en volgend jaar een proef worden genomen in 38 ge meenten, onder meer in Leiden, Alphen a/d Rijn en Delft. Op grond van de resultaten van deze proeven zal er een definitieve rege ling worden opgesteld, waarvan alle Neder landse gemeenten gebruik kunnen maken. IHHHH ënsioenexperiment ij ptt opgeschort (Van onze sociaal-economische redactie) IN HAAG Het experiment bij PTT met :xibel uittreden (FUT) moet enige tijd orden uitgesteld omdat het kabinet nog en definitieve regeling heeft getroffen >or de financiering. Omdat PTT zes maan- i meent nodig te heben voor het op gaan :ngen van de proefneming met pensione- ig naar wens kan de ingangsdatum van 1 nuari 1980 niet meer worden aangehouden, •ichten volgens welke het experiment ge el van de baan zou zijn, worden door het aa inisterie van Binnenlandse Zaken zeer na- ea ukkelijk ontkend. sa het FUT-experiment, uit te voeren bij PTT, il de overheid nagaan of het wenselijk is om lar personeel de mogelijkheid te bieden zelf te. palen wanneer men na de 60ste verjaardag en et pensioen wil gaan; men mag ook tot 67 jaar ïjven werken. Het kabinet heeft reeds beslist, t dit experiment volgend jaar mag beginnen. is nog niet vastgesteld hoe de kosten over de Tschillende departementen moeten worden trdeeld. Dit zal waarschijnlijk eind augustus beuren als alle bewindslieden terug zijn van ;antie. Stralende finish De dertiende Dag van het Paard, die giste ren onder een stra lende zon en bij een aangename tempera tuur op de Wasse- naarse renbaan Duin- digt werd gehouden, is voor zowel de 20.000 toeschouwers als de deelnemers een groot succes ge worden. Een van de opvallendste en leuk ste programmapun ten was een echte ren voor jonge ruiters met hun pony's. Hoe wel bij deze wedstrijd niets op het spel stond, was het de rui ters er alles aan gele gen, om winnend over de eindstreep te gaan, waarvan de la chende winnaar (mid den) en de verbeten trekken op de gezich ten van de verliezers (rechts en links van de winnaar) getuigen. De metershoge vlammen gisteren bij de brand bij Shell in Euro poort waren tot ver in de omtrek te zien ROTTERDAM Op het tankopslagterrein van Shell in Eu ropoort is gistermiddag brand uit gebroken in het pom phuis. Het bluswerk duurde een half uur. De brand ging ge paard met metershoge vlammen, die tot ver in de omtrek te zien waren. Volgens een woordvoerder van Shell hebben leidingen met ruwe olie vlam gevat. Het vuur werd bestreden door de bedrijfs brandweer van Shell en BP en de korpsen van Rozenburg en Rotterdam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WASHINGTON (Rtr/UPI) President Carter van de Ver enigde Staten heeft gisteravond gewaarschuwd dat de olie maatschappijen een „hevige strijd" zullen voeren om de door hem voorgestelde belasting op overwinst van de olie maatschappijen verlaagd te krijgen. Als de oliemaatschap pijen hun doel bereiken betekent dat een streep door de energieplannen, aldus Carter. Volgens de president staan de Amerikanen in overgrote meer derheid achter het door hem gepropageerde beleid. Het Huis van Afgevaardigden heeft al een wet aangenomen, waarin de fi nanciële kant van een gezond energieprogramma wordt gere geld, en nu is het woord aan de Senaat, aldus Carter. (De kosten van het plan om de Amerikaanse invoer van olie in 1990 tot de helft van de huidige import terug te brengen, worden op onge veer 285 miljard gulden geschat). Het Huis van Afgevaardigden heeft overigens een hindernis opgeworpen voor het plan van Carter om in noodgevallen een benzinerantsoenering op het leg gen. Via een amendement is nu bepaald dat het Congres een dergelijk besluit moet goedkeuren. Carter verdedigde op zijn persconferentie ook de wijzigingen in zijn kabinet. Over de aanstelling van Hamilton Jordan, Carters 34-jarige politieke medewerker, tot stafchef van het Witte Huis. zei Carter dat de betekenis van deze benoeming op de grofste wijze verkeerd was uitgelegd, namelijk dat Jordans invloed in het buitenlands beleid aanzienlijk zou zijn. „Hij, Jordan, zal het hoofd zijn van de staf van het Witte Huis. en niet het hoofd van het kabinet. Ik. zal het hoofd van het kabinet zijn. Jordan zal evenmin de leider van het Congres zijn. Ik twijfel er niet aan dat Jordan het zeer goed zal doen". TEN - Straks Be&i^ Ëêi^rrE^s riekwart van de Nederlanders om kwart voor zeven klaar eten. AMSTERDAM Mensen met een gro ter inkomen eten 's avonds "doorgaans veel later dan men sen met een kleine beurs. Dat blijkt uit de resultaten van een gisteren versche nen onderzoek van het NIPO. Driekwart van de Ne derlanders heeft in elk geval de maaltijd om kwart over zeven achter de kiezen. Ruim 20 heeft het eten al voor zessen op tafel. Van de mensen met minder dan 1.650 gulden inkomen in de maand is maar 18% na kwart voor zeven klaar. Van degenen die meer dan 2.250 gulden per maand verdienen is 31 meestal pas na half acht klaar. Jongen (18) doodt grootmoeder AMSTERDAM Een fami liedrama met geld als inzet heeft de afgelopen nacht het leven gekost aan een 79-jari- ge weduwe uit Amsterdam. In haar woning aan de Am sterdamse Willem Pastoor- straat werd de bejaarde vrouw door haar 18-jarige kleinzoon doodgestoken. Voorzover inmiddels duidelijk is geworden uit uitlatingen van de.jongen, had hij na een „uit de hand gelopen ruzie" om geld een mes gepakt en haar gestoken. Het mes had hij later in het water gegooid. De vrouw, die in de keuken ge vonden werd door haar van wege de herrie gealarmeerde buren, was kort na de steek- partyij overleden. Haar klein zoon heeft de moord bekend. Leidsch Dagblad fuseert met Damiate Pers LEIDEN Het Leidsch/Al- phens Dagblad gaat per 1 janu ari fuseren met Damiate Pers in Haarlem, uitgeefster van ondermeer het Haarlems dag blad, de Typheen en de Noordhollandse Courant. Na de fusie zal een nieuwe hol- di.-igsmastschappij worden op gericht. Het personeel van de beide be-, drijven, voor wie de fusie als een volslagen verrassing kwam, is vanmorgen op de hoogte gebracht. Redactiecom missies en redactieraad zullen zich op korte termijn in sa menwerking met de vakbon den over een standpunt gaan beraden. Het Leidsch Dagblad was een van de weinige nog zelfsatdnige kranten in Neder land. SCHOORL In het Noord hollandse plaatsje Groet is vannacht een personenauto ingereden op een groepje wandelende vakantiegan gers. Bij het ongeval werden drie personen gedood en raakten drie mensen ge wond. De slachtoffers zijn twee wandelaars, Noren die in om geving van Groet op vakan tie waren, en de bestuurder van de personenwagen, een 21-jarige jongeman uit Span broek. Volgens de politie had de automobilist gedronken. Hij reed op een rechte weg, maar veranderde plotseling van rijbaan waardoor hij op het groepje inreed. Een autobotsing in Holten (Ov.) eiste gisteren drie men senlevens. Zes anderen lig gen gewond in een zieken huis. Twee wagens kwamen met elkaar in botsing toen een van de auto's een voor- rangsweg opreed toen er een andere aankwam. De slacht offers zijn een 80-jarige man en twee vrouwen van 77 en 74 jaar. In Putte is gisteren een 15-ja- rige Belgische jongen veron gelukt. Hij was met zijn brommer aan het crossen toen hij ten val kwam. Hij raakte levensgevaarlijk ge wond en overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG De Nederlandse bevolking, overneia tn bedrijven hebben vorig jaar bijna twee miljard meer uitgegeven dan hun gezamelijk inkomen bedroeg. Vol gens voorlopige berekeningen van het Centraal Bu reau voor Statistiek bedroeg het voor besteding be schikbare nationaal inkomen 254,53 miljard. De totale bestedingen bedroegen echter 256,39 miljard. Het verschil tussen inkomen en besteding leverde op de betalingsbalans het tekort van 1,86 miljard gulden op. Ge zinnen gaven vorig jaar 167,33 miljard uit (was 154,57 mil jard), de overheid 51,83 miljard (was 47,75 miljard) en be drijven 7,28 miljard was 7,02 miljard). Zakkenrollers actief op markt LEIDEN Drie inwoon sters van Leiden zijn giste ren in de loop van de dag op brutale wijze van hun porte monnee beroofd. De dames waren aan het winkelen en merkten pas bij het betalen dat ze het slachtoffer waren geworden van een zakken roller. Een 26-jarige Leidse werd be halve van haar portemonnee waarin honderd gulden zat, beroofd van een boodschap pentas met daarin vijftien gi robetaalkaarten en een pasje. Ze had de tas even op de grond in een warenhuis gezet. Van de overige twee dames, een 56-jarige en een 77-jarige Leidse, werd hun portemon nee met respectievelijk vijftien en zestig gulden op de markt gerold.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1