Tactisch inzicht Sanders gegroeid Geen doorbraak Russische turnsters Dagboek van een Spartakiaan Zwem ploeg voor Bonn Henk Ellens trainer Volendam SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUL11979 PAGINA 11 EDERLANDSE KAMPIOEN VOOR DERDE MAAL KWARTFINALIST ILVERSUM Wanneer Louk San- irs vandaag de baan opstapt om het de kwartfinales van de open Neder- ndse tennistitelstrijd op te nemen te- m titelverdediger Balasz Taroczy, zal j nog wel even terug moeten denken vorig jaar. Toen bracht het lot bei spelers al in de eerste ronde van het eikhuisje tegenover elkaar en leek de ttionale kampioen de beste verrich- ng uit zijn tot dan nog weinig opzien- irende profcarrière te gaan behalen. ;gge en schrijve één klap was San- ;rs op die gedenkwaardige dag ver- jjderd van de uitschakeling van de voriete Hongaar, maar inplaats van bal binnen de lijnen te plaatsen joeg j het projectiel meters buiten de om- idering van het speelveld. Die klap wam letterlijk en figuurlijk hard i. Het perspectief van Sanders irompelde ineen en niet veel later in Taroczy zich opmaken voor een •s naar de titel. middels is het toernooi in Hilversum al at verder gevorderd dan het moment aarop Sanders en Taroczy elkaar vorig ar legen kwamen. Gisteren plaatsten •ide spelers zich voor de kwartfinales, ïtgeen vooral van de Leidse doctorandus ;n knappe prestatie mocht worden ge- emd. Weliswaar vermocht zijn tegen- inder in de tweede ronde, de 22-jarige nan Dominique Bedel, tot dusver ik geen levensgrote potten te breken, uit zijn klassering op de wereldranglijst (65e) mocht worden afgeleid dat de man uit Nice toch enige vaardigheid met het ten nisracket moest bezitten. Maar dat posities op de ATP-ladder niet alleszeggend zijn was al eerder op de Gooise gravelbanen gebleken en de ontmoeting Sanders-Bedel vormde geen uitzondering. De als zevende geplaatste Fransman heeft zijn reputatie gistermiddag niet kunnen waarmaken. Hij trof een uiterst degelijk spelende Sanders tegenover zich, die wan neer de druk van een eerste ronde te moeten winnen eenmaal van hem is afge vallen tot zeer acceptabel spel in staat is. Juiste moment De Leidenaar vertoont minder dan vroeger de neiging om zichzelf voorbij te hollen en is tegenwoordig in staat ook in langere slagenwisselingen het juiste moment af te wachten. Daardoor komen er minder onnodige missers in zijn spel voor dan een jaar geleden, waarbij bovendien opvalt dat zijn tac tisch inzicht lijkt te zijn gegroeid. Een toonbeeld van zelfverzekerdheid zal Louk Sanders nooit worden, nog im mer kan hij bij een fout met zijn wat schriele lichaam een portie wanhoop uitstralen waarop menig Nederlands toneelacteur jaloers kan zijn. Die momenten van teleurstelling bleven gistermiddag in de ontmoeting met Domi nique Bedel tot een minimum beperkt, waarop het partijverloop natuurlijk een niet te onderschatten invloed had. San ders had zich geen voorspoediger start kunnen wensen. Hij mocht zelf beginnen met serveren en greep die openingsgame zonder puntverlies. Doordat hij op Bedels tweede opslagbeurt al meteen een door braak kon forceren liep het verder als op rolletjes. Zonder nu direct tot veel oog strelende acties te komen was het slagen repertoire van de Nederlander wel zo de gelijk dat hij er zich de wat tegenvallende Fransman mee van het lijf kon houden. Toch had Sanders aan het einde van de eerste set enige assistentie van zijn oppo nent nodig om de beslissende punten bin nen te halen, hetgeen in de tweede reeks eveneens een aantal keren het geval was. Na 6-3 in de eerste set liep de Nederlan der tot 4-1 in de tweede uit en er leek geen vuiltje meer aan de lucht. Even nog dreigde het soepel draaiende Nederlandse machientje enige haperingen te gaan vertonen toen Sanders zijn eigen opslag met zijn eerste en. naar later bleek, enige dubbele fout uit handen gaf. Bedel kwam terug tot 3-4 en vervolgens 4-5, maar Sanders' sterke service haalde hem door de moeilijke fase heen, waardoor het pleit nog met 6-4 werd beslecht. Louk Sanders plaatste zich gisteren op het Melkhuisje in Hilversum voor de kwartfinales door een overwinning op de Fransman Dominique Bedel. Agi ressie „Ik speelde vandaag met wat meer agressie dan gisteren", vertelde San ders na afloop. „Ik bewoog ook wat soepeler. Maar het had nog wel wat be ter gekund. Met deze kwartfinale- plaats is mijn toernooi eigenlijk al ge slaagd. Ik ben twee ronden verder ge komen dan vorig jaar, zodat mijn ge middelde weer wat stijgt". Met zijn plaats bij de laatste acht kopieer de Sanders zijn verrichtingen van 1974 en 1977 toen hem een halt werd toegeroepen door respectievelijk Paul Kronk en Onny Parun. Of hij zich mogelijkheden toe denkt in zijn derde ontmoeting met Ta roczy? „Je hebt natuurlijk altijd kansen". meende Sanders. „Ik speel tegen hem meestal goed. Bovendien is het plezierig dit soort partijen voor eigen publiek af te werken. Dat geeft toch een stimulans". Bij de laatste acht plaatsten zich naast Sanders en Taroczy gisteren verder Jan Kodes, die afrekende met de overwinnaar van Okker, Gimenez; Tomas Smid, Uli Pinner, Buster Mottram, Peter McNamara en Jean Louis Haillet. FRANK WERKMAN De uitslagen: Herenenkelspel, tweede ronde: Pinner (Wdl)-Carter (Aus) 6-1, 6-1; Mottram (Gbr)-Eberhard (Wdl) 6-1, 7-5, McNamara Ausl-Phillips (Aus) 6-3. 6-2, Sanders (Ned)-Bedel (Fra) 6-3, 6-4. Smid (Tsj)-De- blicker (Fra) 6-3, 7-5; Kodes (Tsj)-Gime- nez (Spa) 7-6, 6-2; Taroczy (Hon)-Pierola (Chi) 6-3, 6-2; Haillet (Fra)-Johansson (Zwe) 6-4, 5-7, 7-5. Herendubbelspel, eerste ronde: Okker- Taroczy (Ned/Hon)-El Shafei/Feaver (Egy/Gbr) 6-4, 7-6; Mottram/Lewis (Gbr)- Dier/Crown (Gbr/Vst) 6-0, 6-1, Carmicha- el/McNamara (Aus)-Deblicker/Bedel (Fra) 6-0, 6-2; Gimenez/Sanders (Spa- /Ned)-Holroyd/Campbell (Vst/Aus) 7-5, 6-2. [RECHT De Nederlandse >eg voor de vierlandenwed- ■ijd zwemmen, die op zater- g 4 en zondag 5 augustus in wordt gehouden, is als lgt samengesteld: imes: Brigitte Hemetjen (De nkel): Conny van Bentum WK), Monique Drost ZPC), Maritzka van der nden (Raket). Anneke van aay (PSV). Berber Kamstra wemlust Den Hommel), Mo- que Bosga (Zwemlust Den immel). Ineke Ran (DJK), lith Brigitha (Het IJ). Daph- Demuth (De Rijn), Annelies aas (De Rijn) en Reggie de ng (De Otters), ren: Peter Duinmayer. Ge- rd Smit, Fred Eefting (allen vemlust Den Hommel). ii ank Drost (AZPC). Matthijs ith (DJK). Berjan Cornelisse on. AZ/HDZ). Frans Debets et IJ). Eduard Maasdijk (De LGB), Henk Elzerman, ees Vervoorn (beiden ZIAN tesse) en Aalt Eggink (De- msvaart. in de wedstrijd nemen naast fderland de ploegen van est-Duitsland. Zweden en •oot Brittannië deel. NVB mag t emrecht eugdleden iet erplichten (Van onze sportredactie) ÏIST De KNVB zal. na gedane uitspraak van de ■inister van Justitie inzake Emrecht binnen een vereni- geen bezwaren meer aken tegen statuten waar jeugdleden van dat stem- cht worden uitgezonderd. Haagse voetbalclub Quick, tegen jeugdstemrecht is, d een kort geding aange- annen tegen de KNVB, aar de noodzaak voor zo'n ocedure is nu komen te ver- llen. Hoewel de KNVB on- rkort op haar standpunt jft staan, dat elk lid dus k elk jeugdlid stemrecht ïnt te hebben, kan de bond oguit aanbevelen dat de sta ten van de verenigingen Brin voorzien. "sportwereld 1LGARY De Canadese i Calgarv heeft zich kandi- it gesteld voor de Olym- che Winterspelen van 1988. gemeenteraad heeft er een drag van zestien miljoen Iden voor uitgetrokken. De Ie organisatie zal vierhon- rd miljoen gulden moeten in kosten. Buitenlandse deelname van te gering kaliber publieke belangstelling voor de Spartakiade in Mos kou is zeer gering. Vandaar dat deze duif rustig een plekje uit kon zoeken op de hoofdza kelijk lege tribunes van het im posante Lenin-stadion. MOSKOU Nadat de Rus sische afvaardiging op het Europees kampioenschap turnen begin mei in Kopen hagen een afstraffing had gekregen van Roemenië, zei de voorzitter van de interna tionale turnfederatie, de Rus Yuri Titov: „Wij hebben mo menteel niemand die Coma- neci voorbij kan streven". Maar enige weken nadien zegt de hoofdscheidsrechter van de zevende Spartakiade, de ex-wereldkampioen Grieks-Romeins worstelen in het middengewicht, Kole- sov: „Ik zal er niet vreemd van opkijken als coaches in verscheidene sporten op deze Spartakiade zodanige talenten hebben ontdekt dat zij hun voorkeur zullen uit spreken voor hen die niet op de eerste plaatsen zijn geëin digd maar over een jaar, met de Spelen, na intensieve training en optimale bege leiding, de top kunnen vor men". Woorden, die er toch op dui den dat dit niet alleen de kampioenschappen van de Sowjet Unie zijn, maar tevens een uitgezochte gelegenheid om de balans op te maken en aanvulling van het potentieel te zoeken. Wat dat betreft heb ben de trainers in de turnwe- reld niet veel te zoeken. De gevestigde orde maakt ook nu weer de dienst uit, zij het dat de kans niet denkbeeldig is dat Natalja Shaposhnikova de titel voor de neus van de regerend wereldkampioene Elena Muk- hina zal wegkapen. Natuurlijk is het turnfestijn van de Spartakiade sterk be zet. Alle Russische groten zijn aanwezig: Kim. Mukhina, Fi- latova. Shaposhnikova, Naj- mushina. Een doorbraak van nieuw talent is er op de Spar takiade echter niet uitgeko men. Anders dan bij verschei dene andere sporten zijn er landen, die wel degelijk hun top hebben gehouden, c.q. de invitatie gestand hebben ge daan. Zo zijn de Tsjechische meisjes Vera Cherna en Eva Marechkova aanwezig, heeft Oost Duitsland zich laten ver tegenwoordigen door Kathari- na Rensch maar heeft Honga rije het niet nodig geoordeeld de sterksten uit te zenden: Ovari en Kalmar. Dat land heeft de Spartakiade aange grepen om aankomend talent als Lenke Aolmasi en Katalin Ujszigeti te testen en ervaring te laten opdoen. Optimistisch Niettemin, geweld voldoen de en daarin mengde zich ook de dertienjarige Bibi Vos, die na de verplichte oe feningen met een totaal van 35,35 weinig hoop meer mocht koesteren op een fina leplaats. Nadat gisteren de keuzestof was verwerkt, waarvoor zij 35,65 scoorde (paardsprong 8,95; brug 9,20; balk 8,50 en vrije oefening 9,00), kon zij haar achter stand nauwelijks inlopen, hoewel ze zelf redelijk opti mistisch was. Het resultaat van het totaal, verplicht en keuzestof, zal zij evenwel niet eerder dan de volgende ochtend kunnen verwachten. Dan pas vindt zij de uitslag in haar hotel. Bibi Vos: „Ik was erg zenuw achtig voor deze uitvoering. Er waren bij de training enige dingen niet zo goed gegaan, zoals de Korbutsalto aan de brug en de dubbele schroef bij de vrije oefening. Ik ben toch wel blij dat het er nu op zit. In feite was ik alleen voor die twee wedstrijden hierheen ge komen en nu heb ik misschien nog een kans om in de finale te komen". Over die kansen waren de me ningen verdeeld. Er werd niet goed duidelijk hoe de bereke ning zou zijn. De één hield het op vier groepen, waarvan twee Russische en twee buitenland se waarvan afzonderlijk een klassement zou worden opge maakt. de ander sprak over een „gemengd klassement". In het eerste geval zou Bibi Vos er bij kunnen zijn, in het twee de zeker niet. Begeleidster Rietje Bijlholt was pessimisti scher gestemd „Ik geloof niet dat ze het haalt. Ze heeft toch te weinig kunnen trainen na haar blessure. Kleinigheidjes, die nog bijgeschaafd hadden moeten worden, zijn nu blij ven zitten. Zoals een niet ge heel gestrekte voet of een iets te gebogen knie. Dat scheelt allemaal". Bovendien had Bibi Vos, als alle vaderlandse turnsters, het weer te kwaad met de balk, waarvan ze één keer af moest. Dat kostte haar een half punt. Bibi Vos was het niet helemaal eens met haar begeleidster en Een Russische skispringer lijkt regelrecht het men. Wel is het inderdaad zo dat er in de Sow- Lenin-stadion in te zullen gaan vliegen. Maar jet Unie midden in de zomer kan worden ge- schijn bedriegt natuurlijk ook in dit geval. Op skied. Want ook daar staat de techniek immers een heuvel daarvoor staat namelijk een schans voor niets, opgesteld en vanaf dat punt is deze foto geno- kwam tot de ingewikkelde maar juiste uitspraak: „Als ik meer had kunnen trainen, zou ik meer nieuwe onderdelen hebben geprobeerd en dan was ik toch ook weer onzeker ge worden. Ik zou alleen zeker der zijn geweest als ik op de oude stof alleen had getraind, maar dat had ik niet gedaan." Blamerend Doordat de Russinnen in één groep zaten, kwam daar van het spektakel waarvoor het publiek dan ook kwam opdraven. Toen de buiten landse turnsters actief wa ren, was de sporthal matig bezet. Er zaten te weinig top pers bij, die als trekpleister konden fungeren. Zelfs wa ren er sommigen bij die op een Spartakiade of gelijk waardig evenement in het geheel niet thuis horen. Er vielen cijfers als 6.45 en dat is toch wel blamerend. On danks nauwkeurig meten en het inspecteren van de toe stellen maakte de Peruaanse Gianina vrijwel alleen lan dingen op het lichaamsdeel dat daarvoor minder ge schikt is. De twee Vietnamese meisjes zouden lachsalvo's hebben ont ketend als het publiek niet zo doodstil op de stoelen had ge zeten. Sfeer en enthousiasme waren bij de sessies van de buitenlandse turnsters dan ook ver te zoeken. De afstand tus sen de Tsjechische meisjes Vera Cherna en Eva Marech kova en de Oostduitse Katha- rina Rensch was daarvoor ook te groot. Het turntoernooi diende dan ook alleen om, van Russische zijde. eventuele turnsters te ontdekken die straks in Fort Worth een aan val kunnen doen op de in Ko penhagen onaantastbare posi tie van de Roemeense meisjes en, van buitenlandse zijde, in hoofdzaak om ervaring op te doen en te wennen aan de sfeer in een groot buitenlands toernooL HERMAN VAN BF.RGEM (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Zij, die zich nogal snel opwinden, kan een trip naar Moskou worden aanbevolen. In deze stad, waar bijna acht miljoen mensen wonen, is haast een onbekend verschijnsel. Dat kan niet liggen aan de hoogte - hon derdtwintig meter boven de zeespiegel - waarop Moskou zich bevindt, al is het even wennen aan de kleffe atmos feer, maar dat hebben de Moskovieten uiteraard al lang gedaan. Het „langzaam aan" lijkt aangeboren en niemand, behal ve de driftig aangelegde buitenlander, schijnt zich hier iets van aan te trekken. Men staat in de eerste rij om te zeggen wat verlangd wordt, dan in de volgende rij om te betalen en vervolgens in de derde rij om op het ontvan gen bonnetje af te halen waarvoor men in eigen land in één keer klaar is. En dat is geen uitzondering, maar re gel. Engelsen zijn beroemd om het vormen van rijen, maar de Russen slaan hen met stukken. Als voor een res taurant niet tenminste een rijtje van een man of tien staat, is het gegarandeerd gesloten. Het geheim van die innerlijke rust, die ten toon wordt ge spreid, zal wel in de aard van het beestje zitten. De eni gen, die er nog wel eens flink van langs willen trekken, zijn de chauffeurs. Dat kan ook, want ze hebben de ruim te. Het verkeer in deze metropool mag nauwelijks enige naam hebben in verhouding tot het aantal inwoners. De imitatie-Fiats en een enkele Amerikaanse wagen die dan ook meteen opvalt door grootte en veel chroomwerk wil len nog wel eens hortend optrekken, gevolg van het oc taangehalte in de benzine die meer stinkt dan kracht le vert. Zuivere lucht Niettemin gaan de Moskovieten er prat op dat hun stad van alle wereldsteden de zuiverste lucht heeft, een waar heid als een koe. Maar niet zo verwonderlijk als de ver keersintensiteit wordt vergeleken met die van, noem maar op, Parijs, Rome. Londen, Rio de Janeiro, Buenos Aires en nog wat van die buitenplaatsen. Maar op die ene uitzondering na is het allemaal lang zaam aan wat de klok slaat, ledereen neemt uitgebreid de tijd voor het invullen van formulieren, maar ook voor het in ontvangst nemen en controleren. Iets even snel af handelen, een klant met gezwinde spoed bedienen, het is er niet bij. Al is het evenmin waar dat tussen het bestel len van een maaltijd en het serveren een periode van uur of meer ligt, althans niet in deze tijd van de Spartakiade. Het is dus zaak om overal en voor alles ruimschoots tijd te reserveren. Zelfs voor het gebruik maken van de lift. In ons hotel duurt een ritje van de zevende verdieping en dat is eigenlijk de zesde, want in Rusland is de begane grond meteen de eerste verdieping naar beneden, en dan moet er onderweg niet teveel gestopt wórden om meer passagiers in te laden, precies twee minuten, handgek- lokt. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Henk Ellens wordt de nieuwe trainer van eerste divisieclub Volendam. De van Zilvermeeuwen afge komen oefenmeester, die vorig seizoen De Graafschap on der zijn hoede had, zal deze week een éénjarig contract bij de Noordhollandse vereniging tekenen. Hij volgt in deze functie Jan Mak op, die een financiële afvloeiingsregeling krijgt. AZ '67 won gisteravond in Heerenveen met 3-0 van de gelijkna mige eerste divisieclub. Schouwenaar. Nygaard en Talan zorg den voor de Alkmaarse doelpunten. Ajax won in Meppel met 4-1 van een combinatie van Alcides en MSC door treffers van Arne- sen (2). Kaiser en Bonsink. Haarlem speelde in Belgie met 1-1 gelijk tegen Wuustwezel. Frans Reuser was succesvol voor de formatie van trainer Barry Hughes. FC Amsterdam speelde met 1-1 gelijk tegen RWDM. De hoofdstedelijke treffer kwam van Jansen. NEC schoot met scherp tegen de amateurs van Beuning- se Boys: 9-2. Janssen (3), Marijnissen (3). Paul Meijers (2) en Pe ter Hendriks namen de Nijmeegse produktie voor hun rekening

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11