etsontwerp'Koninklijk Huis' resultaat van langdurig beraad Geen sprake van verhoogde kans op kanker Schiphol" Geen oorlogen in leerboeken tichting moet wee miljoen eruggeven aan ;ehandicapten 5INDE AAN IMPASSE VAN JAREN Uitvoerders bloedwraak op vrije voeten gesteld Qaidóo-Qowujum Lof en kritiek voor minister Pais ïan ernstig ewond bij intploffing enzine A-premies lotoren mhoog Moord op prostituee opgelost JINNENLAND LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) {N HAAG Het kabinet-Van Agt heeft jr het gisteren gepubliceerde wetsont- j-p over het lidmaatschap van het Kor iklijk Huis in te dienen, aan een jaren- kge impasse een eind gemaakt. Die impas- fontstond in feite in 1964, toen prinses in het huwelijk trad en de regering - .jn en ministers - besloot de indiening een „toestemmingsontwerp" achterwege [laten; daardoor verloor prinses Irene ir recht op troonopvolging. In 1966 werd de echtgenoot van prinses Margriet, mr. [ter van Vollenhoven, bij wet uitdrukke- L lid van het Koninklijk Huis, evenals la- I de echtgenoot van prinses Beatrix, prins 1 medio zestiger jaren werd er niet gediscus- >rd over de vraag wie tot het Koninklijk \s behoren. Dat was immers geen vraag. Het ren de Koningin, prins Bernhard en hun r kinderen. Nadien kwamen de problemen [de toenmalige minister-president Cals kon- ide in 1966 aan zich nader te zullen bezinnen [r het „algemene vraagstuk wie tot het Ko- jklijk Huis behoren". Zijn kabinet kreeg ech- nauwelijks gelegenheid daarover na te den- want kort daarna viel het. Het kabinet-De Jong, dat van 1967 tot 1971 aan het bewind was, kwam er ook niet uit. Wel re gelde het de financiële problematiek (in het Fi nancieel Statuut) en bevorderde het de intro ductie van artikel 21a van de Grondwet: „De wet regelt wie lid is van het Koninklijk Huis". Het kabinet-Biesheuvel kwam een eind verder, maar het bleef erin steken, mede door zijn voortijdige val. Ook het kabinet-Den Uyl kwam er nog niet helemaal uit en zo moest het tot maandag j.l. duren voor het wetsontwerp, ondertekend door minister-president Van Agt en minister van Binnenlandse Zaken Wiegel, bij de Tweede Kamer ingediend kon worden. KAMERS In de beide Kamers werd de regering jaarlijks aangespoord een regeling op tafel te brengen. In 1971, bij de behandeling van het al vermelde voorstel tot wijziging van de Grondwet, zei het toenmalige Tweede-Kamerlid voor de CHU (nu staatssecretaris van Justitie) mevrouw Haars: „De omschrijving van het begrip „Koninklijk Huis" is eigenlijk pas actueel geworden omdat de koninklijke familie op het ogenblik groter is dan de laatste honderd jaar ooit het geval is ge weest". Maar hoewel de Kamers telkens weer aandrongen op het tot stand komen van de re geling, werd het de achtereenvolgende kabinet ten op dit punt niet al te moeilijk gemaakt; er was begrip voor de complexiteit van het pro bleem. Het kabinetVan Agt heeft nu, na veel overleg met de Koningin en voorbereidend werk van het kabinet-Den Uyl, een regeling voorgesteld, die onlangs ook het fiat van de Raad van State kreeg. In feite verandert het wetsontwerp niet veel aan de langzamerhand ontstane situatie. Tot de leden van het Koninklijk Huis behoren, aldus het ontwerp, de Koning en zij die krach tens de grondwet de Koning kunnen opvolgen. Dat geldt ook voor hun echtgenoten. Concreet zijn dit koningin Juliana, prins Bernhard, prin ses Beatrix, prins Claus en hun kinderen de prinsen Willem-Alexander, Johan Friso ewn Constantijn, prinses Margriet. mr.Van Vollen hoven en hun kinderen en prinsen Maurits, Bernhard, Pieter en Floris. Niet tot het Ko ninklijk Huis behoren dus de prinsessen Irene en Christina, hun echtgenoten en hun kinde ren. Deze twee prinsessen zijn van troonsopvol ging uitgesloten wegens hun huwelijk, waar voor geen wettelijke toestemming is verleend. Bij het aangaan van een huwelijk zullen, aldus de toelichting, de troonopvolgers zich moeten bedenken dat alleen als de wetgever voor dit huwelijk toestemming geeft de mogelijkheid van troonopvolging voor hen en hun kinderen behouden blijft. VERANTWOORDELIJKHEID Interessant - en waarschijnlijk aanleiding tot een forse discussie in het parlement - is de op vatting van de regering dat zij de ministeriële verantwoordelijkheid niet in een wet wil uit werken. Het kabinet-Den Uyl wilde dat wél, niet het minst naar aanleiding van de z.g. Lockheed-affaire. Wél worden voor een aantal zaken afspraken gemaakt, onder meer voor het aanvaarden van functies, het houden van open bare redevoeringen en het maken van buiten landse reizen. Met grote belangstelling worden de komende discussies in de beide Kamers over het maan dag ingediende wetsontwerp tegemoet gezien. De Kamerleden zullen zich realiseren dat het ontwerp het resultaat is van langdurig beraad tussen „Soestdijk" en „Den Haag". Ongetwij feld zal een deel van de Kamers er de voorkeur aan geven dat de kring van de leden van het Koninklijk Huis verder beperkt wordt (tot de Koningin, haar gemaal en de troonopvolgster en haar echtgenoot), maar deze opvatting maakt waarschijnlijk nauwelijks kans. De par lementariërs zullen zich bewust zijn van de subtiliteit van het onderwerp en in die geest het wetsontwerp behandelen. iloosterzuster overleden aan dendampvergiftiging (MEGEN Een van de zusters van Oudenbosch in Nij- jen is gisteren gestorven aan kolendampvergiftiging. In afvoer van de centrale verwarming van het klooster za- i vijf dode duiven, waardoor de koolmonoxyde zich in de Jder ophoopte. teravond laat werd er door de zusters alarm geslagen omdat en gaslucht roken en een van de zusters niet uit de kelder teruggekeerd. De brandweer, die korte tijd later arriveerde, tid in de kelder de lichamen van de 69-jarige zuster C. Keu- h en van een arts. Eenmaal in de frisse lucht buiten kwam de k weer bij zijn positieven, maar de zuster bleek te zijn overle- arts had de zuster gewond in de kelder gevonden. Hij heeft [kelder even verlatèn om de GGD te bellen, waarna hij weer lugging. Toen moet hij in elkaar zijn gezakt. De arts en vijf Here nonnen, onder wie een 78-jarige zuster die door de Indweer elders in het klooster bewusteloos werd aangetrof- I, zijn ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. HENGELO - De moord op de Turk Mustafa Tanhan, die op 3 november vorig jaar door landgenoten werd geë xecuteerd, omdat hij een meisje schaakte en vervol gens in de steek liet, heeft een verrassende ontknoping gekregen. Onlangs sprak het Arnhemse gerechtshof het stamhoofd van de in Henge lo verblijvende Geresun- Turken vrij van het uitlok ken van de moord, waarvoor de rechtbank in Almelo hem vier jaar had opgelegd. Gis teren hoorde de 17-jarige jongeman, die de dodelijke schoten loste, dat hij meteen naar huis mocht. Zijn voor arrest heeft al langer ge duurd dan de half jaar tuchtschool, die hem maxi maal kan worden opgelegd. Tanhan was verliefd gewor den op het negentienjarig zusje van deze jonge schutter. Hij had het meisje in Hengelo ge schaakt en meegenomen naar Turkije. Daar liet hij haar ech ter zitten. In het verre Neder land werd over dit feit schan de gesproken. Een deel van de in Hengelo verblijvende Tur ken komt uit de provincie Ge- resum, en houdt er orthodox- islamitische zeden op na. Het onteren van een meisje moet, volgens hun opvattingen, met de dood gestraft worden. Toen Tanhan naar Nederland terugkeerde, werd er buurtbe- raad gehouden. De broer van het versmade meisje nam de taak op zich de executie te verrichten. Op 3 november voltrok hij het vonnis, nadat hij zich eerst in vrouwenkle ren had gehuld. In een woning van één der landgenoten wachtte hij gedul dig tot Tanhan in zijn auto stapte. Zeven kogels maakte een einde aan het leven van de snode minnaar. HET onderwijs krijgt er met ingang van 1 augustus a.s. 2500 nieuwe arbeidsplaatsen bij. Dat is de belangrijkste boodschap die het deze week door minister Pais gelanceerde actieplan 1979 bevatte. Met de al eerder aangekondigde uitbreidingen en de door vervoegd uittreden vrijgekomen banen brer.gt dat volgende maand werk voor zo'n 4200 onderwijskrachten. De nieuwe banen komen voor het grootste deel ten goede aan het kleuter - en lager onderwijs; de sector waar de werkloos heid zich door het teruglopende aantal leerlingen het sterkst manifesteert. HeT actieplan van minister Pais verdient om meer dan één reden lof. Zijn maatregelen brengen tenslotte niet alleen de vaak jonge, werkloze leerkrachten een kans op werk, maar leveren ook een bijdrage aan de verbetering van de kwaliteit van het onderwijs door de verlaging van het aantal leerlin gen per klas. Onderwijzers kunnen daardoor meer aandacht aan individuele leerlingen geven en dat is in het onderwijs veld al jaren een hartewens. MINISTER Pais, die de maatregelen vorig jaar al aankon digde, heeft zich wederom een krachtig bestuurder getoond, die wars is van vage beloften, maar die integendeel staat te trappelen om zo snel mogelijk de daad bij zijn eigen woorden te voegen. Aan duidelijkheid laat hij in zijn beleidsvisies wei nig te wensen over en dat moet in principe als een enorm voordeel gelden. KWALIJK is het echter wel dat de minister zich wederom zo zeker van zijn zaak toont en kennelijk zelf zo overtuigd is van de juistheid van zijn beleid, dat hij de onderwijsvakcen- trales bij het opzetten van zijn actieplan vrijwel volledig bui ten spel heeft gezet. De bonden waren het met de minister volledig eens over het aantal nieuw te creëren banen, alleen over de verdeling van de arbeidsplaatsen bestond verschil van mening. Uit reacties van de vakcentrales blijkt echter dat een volledig akkoord met de. minister, als er wel tijd voor overleg was uitgetrokken, heel goed mogelijk was geweest. De bonden hebben zich alleszins loyaal opgesteld en zijn in middels toch bereid geweest zich achter het plan van de mi nister op te stellen. Dat had ook wel eens anders kunnen uit pakken. Om die reden is het betreurenswaardig dat de mi nister, terwijl een akkoord binnen bereik was, van geen in spraak heeft willen weten. Bij alle lof die zijn maatregelen verdienen, werpt het gebrek aan samenwerkingsgezindheid van Pais wel een schaduw over zijn actieplan. IDHOVEN (ANP) Een arige man uit Eindhoven gistermiddag ernstig ge- nd geraakt toen er in zijn ning benzine ontplofte, is met verbrandingen het gezicht en snijwon- aan de armen in een zie- jhuis opgenomen, bejaarde heer wilde de be- lemeter van zijn auto repa- en. Hij had daarom de tank :egd in een open bak en die de keuken gezet. Waar- ijnlijk door de waakvlam i de geiser is de benzine ■te tijd later ontbrand. Dat leurde toen de man in de ken was. De keuken ndde geheel uit. De rest het huis liep rook- en wa- chade op. IN HAAG De premies Ar WA-verzekeringen van 'Horen en scooters moeten rden verhoogd, zo heeft [ministerie van economi se zaken gisteren bekend SUakt. verhogingen zullen uiteen ïn van twintig gulden tot ntwintig gulden per jaar. zullen ingang op 1 augus- zowel voor lopende als be nde contracten. MINISTER NOEMT OPVATTINGEN DR. BOS ONWETENSCHAPPELIJK T>!> (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - De bewering dat er in de directe omgeving van Schiphol een grote re sterfte aan kanker voorkomt dan el ders in ons land is wetenschappelijk on voldoende onderbouwd. Een onderzoek op dit punt, ingesteld door de Leidse so ciaal-geneeskundige dr.G.J. Bos, schiet op essentiële punten tekort. Er is geen enkele aanleiding op grond van zijn be vindingen een nader onderzoek naar kankersterfte rond de luchthaven in te stellen. Dit zegt minister Ginjaar van volksgezond heid in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Voogd, Stoffe- len en Van der Bergh (allen PvdA). Dr. Bos heeft een nieuwe methode ontwikkeld om kankerhaarden op te sporen. In artikelen in ondermeer het tijdschrift Medisch Contact heeft hij aan de introductie van deze metho de het voorstel gekoppeld om tot een sy steem van permanente kankerbewaking in ons land te komen. Volgens dr. Bos is het relatief hoge percentage sterfte aan kanker in de Haarlemmermeer het gevolg van stof fen die vrijkomen bij het starten en landen van vliegtuigen. In zijn kritiek op het wetenschappelijk ge halte van de opvattingen van de Leidse arts, voert minister Ginjaar ondermeer aan dat Jeze zich bij de analyse van de kankersterf- le-cijfers heeft beperkt tot 1976. Een jaar waarin, aldus de minister in de Haarlem mermeer „toevallig" een hoog sterfteper centage optrad. Verder gaat Bos volgens de minister voorbij aan het feit dat zich elders in het land soortgelijke milieuhygiënische omstandigheden voordoen zoder dat daar sprake is van een extreem hoge kanker- sterfte. Dr. Bos zelf wil zich niet neerleggen bij de afwijzing van Ginjaar. „Uit mijn eigen be roepskring heb ik inmiddels heel veel steun voor mijn visie ondervonden", zo reageerde hij vanmorgen. „Ik vind dat de Kamer geen genoegen mag nemen met de reactie van de minister. Op zijn minst moet er een weten schappelijke discussie over mijn voorstel tot kankerbewaking komen. Voordat die dis cussie gevoerd is en ik zal er alles doen om te zorgen dat dat in het openbaar ge beurtmoet de Kamer zijn oordeel op schorten, vind ik". Een antieke auto zal in Drunen, waar het Autotron is weinig opzien baren. Maar als een oude 25- pk'er het begeeft en de trekkracht wordt overgenomen door twee echte paardekrachten (Zeeuwse in dit geval), staan zelfs de Drunenaren even stil. DR. MARGA KLOMPE: NOORDWIJKERHOUT „Leerboeken moeten niet ge vuld zijn met verhalen over oorlogen, maar met het op bouwende en vreedzame werk van mensen als Martin Luther King, Gandhi en Helder Camara. Met deze infor matie kan het onderwijs zorgen voor een mentaliteit van verdraagzaamheid, solidariteit en verantwoordelijkheid voor misdeelden, onmondigen en armen in onze samenle ving". Dit zei gisteren dr. Marga Klompé, voorzitster van de Europese commissie „Justitia et Pax", op een congres van het wereldver- bond van katholieke onderwijsgevenden in Noordwijkerhout. Volgens dr. Klompé moet er niet meer worden uigeweid over oorlogen, omdat dit de indruk wekt dat conflicten tussen volke ren met geweld kunnen worden opgelost. Om zich op de hoogte te stellen van de werkelijke ongelijkheid en onrechtvaardigheid zouden de katholieke leerkrachten ondermeer de laatste ency clieken van de pausen (zoals Pacem in Terris van Johannes XXXIII) moeten lezen, en ook het rapport over de onrechtvaar digheid in de wereld van de bisschoppensynode van 1971. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft gisteren een 26-jarige Ma rokkaan gearresteerd, die er van wordt verdacht de 38-ja- rige prostituée Carla Trak- zel te hebben vermoord. De man is volgens de politie geestelijk gestoord. Hij is kort na zijn arrestatie voorgeleid aan de officier van justitie, die de vervolging heeft opge schort. De Marokkaan is onder medisch toezicht gesteld. Carla Trakzel werd op 28 mei vorig jaar doodgestoken in haar woning in Katendrecht, de Rotterdamse rosse buurt. De politie heeft bij het onder zoek nooit een duidelijk motief voor de moord gevonden. Na een jaar speuren leidden ver schillende sporen naar de Ma rokkaan. N HAAG (ANP) Het ministerie van CRM wil dat de gjilusstichting in Lichtenvoorde (Gld.) de twee miljoen (den, die het van de geestelijk gehandicapte bewoners geleend om er investeringen mee te doen, zo snel moge- aan die bewoners teruggeeft. stichting, die in Oost-Nederland twaalf gezinsvervangende luizen exploiteert, kwam onlangs in opspraak toen bleek dat et het geld van de gehandicapten verkeerd was gegokt, met gevolg dat de zaak financieel dreigde mis te lopen. Het mi- rie wil nu dat dat het geld op de privérekeningen van de oners wordt teruggestort. De twee miljoen gulden moet uit onroerend goed worden losgemaakt. Volgens voorzitter J. wer van de stichting is men in onderhandeling met een handelsbank die zich voor het geld garant wil stellen, zaak liep voor de Paulusstichting mis toen twee commerciële ten niet de verwachte vruchten afwierpen. Het was de be ng de exploitatiekosten door te berekenen in de verpleeg- n. maar daarmee ging CRflA niet akkoord. anp (OHSC De scheiding tussen koele lucht boven Schotland en Scandinavië en vrij warme en vochtige lucht boven Zuid-En- geland en het Kanaal blijft' dichtbij ons land liggen. Van ochtend lag deze scheiding bo ven Midden-Engeland en het noorden van ons land. De weersverschijnselen langs dit front zijn niet overal even hef tig- Gisteren viel in het noorden en noordoosten van het land regen. Verwacht wordt dat het front ook morgen boven of dichtbij het noorden van ons land zal liggen, maar dan min der actief zal zijn. Door de lig ging van het front is het weer in de zuidelijke provincies aanmerkelijk mooier dan in het noorden van het land. In het zuiden komen zonnige pe rioden voor en 's middags een temperatuur boven de twintig graden. In Oostenrijk en Joegoslavië is het weer sterk verbeterd. In Oostenrijk komt de tempe ratuur nu ook weer boven de twintig graden. Het zonnige en warme zomerweer in de lan den rond de Middellandse Zee Gluurt onverminderd voort. Vooruitzichten voor vrijdag: Mogelijk wat regen, maar ook opklaringen. Middagtempera- turen ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: omstreeks 12 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Eerst bewolkt met regen, later weersverbete- ring. Middagtemperaturen van omstreeks 15 graden in Schot land tot 21 graden in Zuidoost- Engeland. In Ierland 17-19 graden. Skandinavië, Finland: Veel bewolking en op veel plaatsen enkele buien. Ook enkele zon nige perioden. Middagtempe raturen omstreeks 14 graden langs de Noorse kust. Onge veer 17 graden in Noord- Skandinavië en Finland en 18- 22 graden elders. Denemarken, Duitsland, DDR: Wisselvallig en koel weer. Nu en dan regen. In Zuid-Duitsland echter droog en vrij zonnig. Middagtempe raturen van ongeveer 18 gra den in Denemarken en Noord- Benelux: Koel en wisselvallig. Nu en dan regen. Middagtem peraturen van 17 graden in het noorden tot 22 graden in het zuiden. Frankrijk: In het noorden veel bewolking en mogelijk wat regen, in het midden en zuiden meest zonnig. Middag- temperaturen van ongeveer 21 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Zonnig en zeer warm, echter gevolgd door bewolking en plaatselijk onweer. Middagtemperaturen in het midden en oosten eerst nog 29-35 graden, later wat af koeling. In het westen en noorden meest tussen 22 en 27 graden. Italië, eilanden in de westelij ke Middellandse Zee: Warm en zonnig. Mogelijk een enkele onweersbui in de bergen. Mid- dagtempertviren 28-34 graden. Alpengebied: In het noord oostelijk deel veel bewolking, maar vooral in het westen en aaiden zonnig. Middagtempe raturen van 22 graden aan de noorzijde tot 28 graden in het zuidwesten en zuiden. Balkangebied, Griekenland: Zonnig, maar in het noorde lijk- en oostelijk gedeelte van de Balkan eerst veel bewol king met mogelijk nog een bui. Deelen geh.bew. Eelde onweer Eindhoven zw.bew. Den Helder regen Luchth. R'dam geh.bew. Twente regen Aberdeen Athene Barcelona Brussel Frankfort Gendve Helsinki Innsbruc* Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Spilt Stockholm Wenen Zurich Casablanca Is! an boel Las Palmas h.bew. h.bew. Tel A

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9