an der Klaauw stelt Da jan gerust Chemische stof in VS kan 40 miljard mensen uitschakelen yeiligheidsraad ontbindt vredesmacht in Sinaï Maleisië blijft bij terugsturen bootvluchtelingen Exotische rANDPUNT OVER PLO NIET VERANDERD iji Nicaragua tijdelijk uitzonderingstoestand ontwerpen in Parijs Dode en gewonde incident bij grens Sowjet-Unie en China Gestoofde vis in roomsaus. Leg 800 g - aan beide zi|den met wat peper en zout bestrooide - visfilets in beboterde ovenschaal met I daarop 120 g gekookte garnalen óf 120 g gekookte gesneden champignons. Overgiet alles met een mengsel van 1 eetl. tomatenpuree en 5 eetl koffieroom. Laat de met deksel of folie bedekte schaal 15 min. in warme oven gaar worden. Doe meer met vis, omdat 't 10 lekker is. Produktschap voor Vis en Visproduktens Gra venhage W0ËNSDAG 25 JUL11979 PAGINA 7 Massamoorde naar in VS schuldig bevonden MIAMI (AFP) Theodore Bundy, vermoedelijk een van de gruwelijkste massamoorde naars. die de Verenigde Staten ooit heeft gehad, is gisteren schuldig bevonden aan moord op twee damesstudenten. De 32-jarige Bundy, die rech ten gestudeerd heeft, werd schuldig geacht, nadat de o- penbare aanklager vastgesteld had, dat zijn tanden in de nek stonden van een van de slacht offers. Hij kan ter dood ver oordeeld worden. De federale recherche en de politie verdenken de misdadi ger van in totaal 40 moorden op jonge vrouwen Doden door hitte I in Griekenland ATHENE (AFP) In Grie kenland zijn elf personen als gevolg van een sinds drie da gen heersende hittegolf aan hartaanvallen overleden. Vijf Grieken verdronken bij het zoeken van verkoeling in het water. In Athene was het maandag 42 graden Celsius in de schaduw, Meer dan 40.000 bootvluchtelingen kamperen momenteel op het Maleisische eiland Bidong in een ondragelijke tropische hitte. Daartegen proberen zij zich met zeildoeken te beschermen. KOEALA LOEMPOER (UPI) Premier Datoek Hoessein Onn van Maleisië heeft bekend gemaakt dat zijn land de bootvluchtelingen zal blijven weren, en hen die proberen il legaal het land binnen te komen naar zee zal terugsiepen. Volgens hem heeft de vluchtelingenconferentie, die vorige week in Genève is gehouden, geen enkele garantie gegeven die voor Maleisië nodig was om zijn vluchtelingenbeleid te veranderen. Volgens de premier heeft de Geneefse conferentie nagelaten nieuwe verblijfplaatsen te scheppen voor alle in Maleisië arrive rende bootvluchtelingen. De enige toezeggingen waren dat Viet nam de exodus zou beperken en dat Westerse landen meer vluchtelingen zouden opnemen. Maleisië vreest echter dat een te selectief toelatingsbeleid van de westerse landen ertoe zou kun nen leiden dat vele Vietnamezen nergens heen kunnen en dus in Maleisië zouden blijven, waardoor het politieke en sociale evenwicht in het land zou worden verstoord. De vluchtelingen uit Vietnam zijn voornamelijk van Chinese oorsprong, en Malei sië heeft al een grote Chinese minderheid. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben een voorraad van een che misch middel dat de wereldbevolking vol slagen in de war kan brengen, zo heeft pres siegroep „American Citizens for Honesty in Government" (ACHG), bekendgemaakt. De groep is dit tegenkomen in een militair technisch rapport. Hieruit blijkt dat het middel, dat de codenaam BZ draagt, in een hoeveelheid van vijftig ton ligt opgeslagen in bunkers in Maryland, Arkan sas en Utah. Volgens ACHG is vijftig ton BZ genoeg om veertig miljard mensen, ongeveer tien maal de wereldbevolking, enige tijd volle dig te desorenteren en hen tot hulpeloze we zens te maken. Een militaire woordvoerder verklaarde naar aanleiding hiervan dat vorig jaar een onder zoek begonnen is hoe men het best van de voorraad BP af kan komen. Het middel BZ is tussen 1963 en 1975 beproefd op meer dan tweeduizend Amerikaanse militairen en bur gers, die daar niet van op de hoogte waren, al dus ACHG. Het middel heeft een hallucineren de uitwerking, die tien maal zo sterk is als die van LSD. De experimenten waren onderdeel van een proefproject van het Amerikaanse le ger om te zoeken naar „uitschakelingsmidde len". Een legerwoordvoerder zei dat tussen 1960 en 1969 proeven waren uitgevoerd met 362 vrijwilligers. Een milieugeleerde, David Schnare, verklaarde dat kleine hoeveelheden BZ slaperigheid en verminderde waakzaamheid veroorzaken, ter wijl grotere doses versnelde vergiftiging, on voorspelbaar gedrag en zelfs de dood tot gevolg kunnen hebben. De nawerking kan nog lang duren. De opslagplaatsen van BZ schijnen niet erg vei lig te zijn, want sinds 1970 hebben zich vijf ge vallen van lekkage voorgedaan, waaronder drie explosies. Volgens de legerwoord voerder zijn daarbij geen slachtoffers gevallen en is ook niets gebleken van gevolgen op lange termijn. Een voormalig militair, die aan de proeven heeft blootgestaan, verklaarde op de door de ACHG belegde persconferentie dat hij nog steeds lijdt aan geheugenverrlies. De man, Don Bowen, zei dat hij was aangewezen voor proef nemingen met BZ. Hij en twee anderen waren in een glazen „gaskamer" geplaatst met gas maskers op die zii na vijf minuten moesten af-, zetten. „Twee lui naalden me eruit. Ik herinner me dat ik zwaar in het hoofd en duizelig werd. Vervolgens begonnen mijn ogen ongecontro leerd te bewegen. Toen ik wakker werd waren er dagen verstreken", aldus Bowen. ITENLAND LEIDSE COURANT TNO krijgt 70 man meer voor energie onderzoek JANAGUA De nieuwe regering van Nicaragua heeft de ptzonderingstoestand afgekondigd om mensen onbezoldigd .an het werk te kunnen zetten, particuliere auto's te kun- en vorderen en tijdelijk beslag te kunnen leggen op privé- zit. Doel is, volgens een decreet, de wederopbouw te ver dien en orde en rust te herstellen. ilgens de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Thomas irge, verbergen rondtrekkende bendes van voormalige leden 0 de Nationale Garde en hun aanhangers zich in vluchtelin- nkampen en trekken 's nachts erop uit om te moorden. Hoe- il de nieuwe regering niet graag de vluchtelingenkampen, die lan onder het Rode Kruis, binnenging, ?ei Borge toch, dat niet M worden toegestaan, dat de kampen haarden van terrorisme irden. Het kamp op het vliegveld van Managua is veranderd teen gevangenkamp, nadat in de onmiddellijke omgeving veel ken van Sandinistische vrijheidsstrijders waren gevonden. rge zei nog eens, dat er geen executies zullen komen, er geen shandeling zal zijn en dat particuliere eigendommen zullen irden gerespecteerd. Gevluchte collaborateurs zullen niet bui- 1 het land worden nagezeten. Twee vrienden, allebei leden van het Sandinistische bevrijdingsfront, ontmoeten elkaar weer na maanden tijdens een speurtocht naar restanten van Somoza's Nationale Garde. F ormatiepoging van Craxi in Italië mislukt ROME De Italiaanse ka binetsformateur Bettino Craxi heeft gisteren zijn po gingen om een nieuwe coali tieregering te vormen ge staakt en zijn opdracht aan president Sandro Pertini te ruggegeven. De formatiepogingen van Cra xi, de eerste socialist sinds de tweede wereldoorlog aan wie is gevraagd een regering te vormen, zijn stukgelopen op de weigering van de christen- democraten hem te steunen. De secretaris-generaal van deze partij, Benigno Zaccagni- ni, zei na een bijeenkomst van de partijtop, dat Craxi de christen-democraten geen rol had aangeboden die in over eenstemming was met hun af vaardiging in het parlement. De christen-democratische partij behaalde bij de algeme ne verkiezingen van vorige maand 38 procent van de stemmen, tegen de socialisten 9,8 procent. Craxi werd tot formateur benoemd, nadat de christen-democraat Andreotti geen nieuwe regering kon vor men. Als kandidaten voor een nieuwe poging worden nu ge noemd de christen-democraten Fanfani, voorzitter van de se naat en Forlani, minister van buitenlandse zaken. DEN HAAG Minister Van Trier van wetenschaps beleid heeft besloten TNO in 1981 zeventig man meer per soneel te geven voor energie onderzoek. Vanaf die datum zullen zich 390 TNO-mensen met dit onderzoek gaan be zigheden. Dat blijkt uit zijn antwoorden op vragen van het D'66-kamerlid Ineke Lambers-Hacquebard. TNO onderzoekt de mogelijk heden voor een meer doelma tig gebruik van energie en be kijkt daarnaast de mogelijkhe den van kernenergie en nieu we energiebronnen. Het kere- nenergetisch onderzoek zal de komende jaren minder geld en mankracht ter beschikking krijgen. Ook het onderzoek naar kernenergie krijgt in de toekomst minder aandacht. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG In het standpunt van de Ne- ■landse regering ten aanzien van de Pale- jjnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van afat is in de afgelopen maanden géén wij- ring opgetreden. Nederland wenst geen of- •iële contacten met de PLO, laat staan er- ining van deze organisatie. Wél kan het bepaalde gevallen noodzakelijk zijn dat ^feitelijke contacten zijn, zoals die er wa- 'fi na de gevangenneming van de camera- an Rutten in Libanon aan het begin van 1 jaar. officiële standpunt wordt morgen door mi nister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) overgebracht tijdens zijn gesprekken met de Is raëlische minister Mosje Dajan in Den Haag. Er is dus geen sprake van enige verandering in de Nederlandse houding ten opzichte van de PLO sinds Van der Klaauw hierover eind februari in Jeruzalem met de Israëlische premier Begin van gedachten wisselde. Nederland blijft zich ook stellen achter de al in 1977 door de Europe se Gemeenschap ingenomen stelling dat de Pa- lestijnen recht hebben op een „vaderland", maar Van der Klaauw stelde in februari ook dat dit niet (automatisch) Palestijnse staatsvor ming inhoudt, zoals door de oppositie in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in februari min of meer was gesuggereerd. Hoewel er in het officiële standpunt van Ne derland ten aanzien van de PLO nauwelijks be weging is te constateren is, is die er wel in een deel van het parlement, in het bijzonder bij de oppositie. De PvdA is nogal verdeeld over deze zaak. Een deel van de socialistische Tweede Kamerfractie (waaronder oud-minister Pronk) wil meer contacten met de PLO en juicht de re cente contacten tussen Arafat enerzijds en Kreisky en Brandt anderzijds toe. Wel worden terroristische acties van de PLO scherp veroor deeld. Fractieleider Den Uyl en oud-minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken staan veel kriti scher tegenover contacten met de PLO. Zij ver BW YORK (UPI) De Veiligheids- ad van de VN heeft gisteren besloten t ruim vierduizend man tellende VN- jer in de Sinaï te ontbinden. Het le- r heeft zes jaar lang de vrede in het bied bewaakt. Het zal overigens nog geveer twee maanden duren voordat t gehele UNEF-leger uit de Sinaï is rtrokken. Secretaris-generaal Wald- im heeft meegedeeld dat ook na de ■ugtrekking van de vredesmacht larnemers van de VN in de woestijn llen achterblijven, ook al verzet Isra- zich daartegen. VN-strijdmacht is in oktober 1973 naar de Sinaï gezonden na de Egyptisch-Israë- lische oorlog. In het vredesverdrag tussen beide landen, dat in maart gesloten werd, wordt voorgesteld dat het VN-leger zal toezien op de terugtrekking van de Israë lische troepeh uit de woestijn. Maar omdat de Sovjet-Unie, die tegen het vredesak koord gekant is, te kennen had gegeven een veto te zullen uitspreken, had Wald- heim de Veiligheidsraad aanbevolen het mandaat niet te verleneen. Amerika en Rusland wiilen dat de VN-or- ganisatie voor toezicht op het bestand de taak van UNEF overneemt, maar Israël is daartegen. De Israëlische afgevaardigde Blum zei gisteren in de Veiligheidsraad dat die organisatie geen mandaat heeft, en kan worden teruggetrokken als Waldheim dat wil. De Organisatie voor toezicht op het bestand (UNSTO) telt slechts 150 man. Volgens het Russisch-Amerikaanse plan zou die sterkte worden verdubbeld, maar dit is volgens Israël niet voldoende. De Israëlische afgevaardigde Blum heeft tegenover verslaggevers verklaard dat bij niet-verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht Israël graag een door Amerika georganiseerde multinationale strijdmacht als vervanger zou zien. PARIJS De tweede dag van de Parijse najaars- en wintermode was er een van een flin ke dosis exotica en veel kleuruitbarstingen. Een ontwerper als Ungaro zocht inspiratie in de Rus sische steppen en verraste zijn gasten met hoge kragen, grote kozakkenhoeden en streepjes bont, maar ook met een ensemble met een soort Inka-hoed (links). Chanel toonde tussen haar mantelpakjes een ensemble van tweed in tabakskleur en bruin, ingelegd met gouden wol, gedragen op een blouse van gouden kant (2de v.l.) Ook het huis-Lanvin liet zien dat folklore een belangrijke plaats inneemt in de mode voor de winter. Een nomade-cape in bruine alpaca wol boven een gouden zijden blouse en een bruine rechte rok tot net onder de knie (2de van rechts) was een van zijn opvallende creaties. Ook ver buiten Parijs wordt nog aan mode ge dacht, zij het niet voor de winter. Een Hongaar se ontwerper toonde In Boedapest een une-piè- ce in witte katoen voor de jeugdige liefhebbers. tegenwoordigen dat deel van de PvdA dat vol strekte solidariteit met de Israëlische Arbeider spartij van Simon Peres voorstaat. Tot voor kort wilde Den Uyl zelfs helemaal niet met de PLO praten, maar in het afgelopen weekeinde, tijdens de vergadering van de Soci alistische Internationale in Zweden, was er toch wel sprake van een lichte ombuiging in dit standpunt. Den Uyl zei zondag voor de IKON- microfoon dat contacten met de PLO gelegd kunnen worden, maar dan om duidelijk te ma ken dat de' PLO het bestaansrecht van Israël binnen veilige en erkende grenzen moet erken nen. Met andere woorden: volgens Den Uyl moet de PLO haar handvest veranderen voor het tot wezenlijke contacten kan komen. Brown waarschuwt Russen WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse minister van de fensie, Harold Brown, heeft laten weten dat de V.S. moge lijk hun kwetsbare raketten zullen lanceren tegen doelen in de Sovjet-Unie vóórdat ze uitgeschakeld kunnen worden door een aanval van de Rus sen. Browns waarschuwing, een belangrijke afwijking van de strategie die tot dusver door de V.S. werd gevolgd, was kenne lijk bedoeld om senatoren die in verband met SALT-2 nogal sceptisch staan tegenover het vermogen en de wil van Was hington een Russische aanval af te slaan, gerust te stellen en de Russen ervan te overtuigen dat de V.S. vast van plan zijn tijdig terug te slaan. Banden Nixon mogen beluisterd worden Hiertoe heeft een federale rechter gisteren besloten in de nu vijfeneenhalf jaar durende strijd van Nixon om publikatie van de banden tegen te gaan. die hij tussen november 1971 en april 1973 en in de maan den juni en juli van 1974 had opgenomen. HONG KONG China heeft gisteren de Sowjet-Unie beschuldigd van het doden van een Chinese functionaris, Li Baoqin, en het verwonden van een ander, Boeroemboetoeg, tijdens een incident vorige week aan de grens tussen beiden landen in de noordwest elijke provincie Xinjiang (Sinkiang), zo heeft het persbureau Nieuw-China meege deeld. Een Chinese nota aan de Sowjet-ambassade zegt dat op 16 juli ongeveer 20 gewapende Rus sische grenssoldaten vanuit een hinderlaag in het gebied Tersadi daarvoor verantwoordelijk waren. De nota zegt dat de Sowjet-militairen op Chi nees grondgebied waren doorgedrongen en het lijk en de gewonde naar Sowjetgebied brachten. Het persbureau zegt verder dat de Chinese re gering heeft geprotesteerd bij de Russische re gering tegen dit incident. Volgens de nota hebben sinds begin van deze zomer Sowjet-soldaten de grens herhaaldelijk geschonden en het werk van de Chinese her ders gehinderd. De Sowjet-Unie heeft inzake het incident even eens bij China geprotesteerd, in milde vorm. TASS zegt dat de Chinees die werd gedood en degene die gevangen werd gemaakt deel uit maakten van een patrouille van vier man die door Sowjet-grenstroepen een kilometer van de grens op Russisch gebied was doorgedrongen. De afgelopen jaren hebben zich herhaaldelijk botsingen tussen Russische en Chinese patrouil les in dit dun bevolkte gebied voorgedaan. De manier waarop de Sowjet-Unie het incident behandelt schijnt erop te duiden dat het Krem lin de zaak liever niet op de spits gedreven wil zien. Nog deze zomer beginnen besprekingen tussen beide landen en het Kremlin wil de sfeer niet bederven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7