Conferentie Wereldraad wil uitstel bouw kerncentrales ROEMENIË WIL NATIONALE DRACULA IN ERE Conrad en Louise: idylle in boekvorm kerk wereld Dr.M.KIompé:bij onderwijs nadruk leggen op vreedzame activiteiten Korte metten Mies van der Rohe in Bouwcentrum Teach In uit elkaar KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JUL11979 PAGI (Van onze correspondent Michael Dobbs) BELGRADO Nosferatu, Herzogs Dracula-film, is niets meer dan het zoveelste voorbeeld in de lange ge schiedenis van de kapitalis- tisch-cinematografische uit buiting van de notoire bloed- drinker. Tenminste, dat vindt men in Dracula's geboorte land Roemenië. De oude prins, de sidder der recht vaardigheiddiende in ere te worden hersteld, en daar toe werd een nieuwe film ge maaktwaarin de „echte" Dracula in al zijn glorie zou kunnen schitteren. De film werd door de Roemeense cri tici met gejuich ontvangen „Vlad de Spietser" heet deze jongste naar het heet 62-ste versie van het Dracula-verhaal. In tegenstelling tot hun voorgangers hebben de ma kers van deze film echter niet de le gendarische vampier Graaf Dracula' tot onderwerp van hun product ge maakt Hun film gaat over Prins Vlad Dracula, die echt bestaan heeft, en wel in de vijftiende eeuw. Hij was toen heerser over de Roemeense provincies Transsylvania en Walachi- je. Een beetje aan de late kant heeft Scinteia, de Roemeense partijkrant, geprobeerd de zaken recht te zetten., „Vreemdelingen", schreef de krant minachtend, „spreken over een wre de en zondige Dracula, en schilderen Vlad de Spietser in verhalen en grie zelfilms af als een bloeddrinkend monster. Dat staat in geen enkel ver band met de echte Vlad, die een van de grootste strijders voor de Roe meense onafhankelijkheid was". De Roemeense film begint met Vlads troonsbestijging in Walachije in 1456. Volgens de Roemeense filmcritici schetst het verder „een portret van een vastbesloten en wilskrachtige lei der, in wie een buitengewoon gevoel voor diplomatie samenging met een een geniaal talent voor oorlogvoe ring". In het verleden waren geschiedschrij vers wat minder te spreken over Vlad. Zijn bijnaam Dracula betekent „zoon van de duivel" of ,^oon van de draak". Hij had dan ook wel de neiging zich te buiten te gaan aan al lerlei wreedheden. Zo liet hij eens 20.000 edelen plus hun bedienden op palen spietsen en alle kreupelen en zwervers in zijn rijk doden. Ook zou hij de gewoonte gehad hebben Turk se afgezanten terug naar de Sultan te sturen met achterlating van h un neus en oren. De Ierse schrijver Bram Stoker is echter verantwoordelijk voor de transformatie van de historische Graaf Vlad tot de mythische Graai Dracula. Stokers roman „Dracula" werd in 1896 uitgegeven. Het zou een onuitputtelijke bron van inspiratie worden voor een onstuitbare stroom films, toneelstukken, tv-series, poc- ketbooks en zelfs strips. Dat alles is verboden in Roemenië, waar men Dracula volkomen serieus neemt. Volgens de Roemeense film critici is Vlad de Spietser „een poli tieke film". De boodschap is zo te zien dat een sterk en meedogenloos regime in eigen land een absolute voorwaarde is voor het bereiken van nationale onafhankelijkheid. Wanneer Roemeense historici van daag de dag over Vlad schrijven, be nadrukken zij het feit dat de graaf feloofde dat ,het land alleen tot op- loei kan komen onder een autoritai re heerschappij". Iemand anders die achter die uitspraak staat is de Roe meense president Ceausescu, die be kend staat om zijn repressieve bin nenlandse politiek. De zestigjarige Ceausescu wordt door enthousiaste commentatoren wel vergeleken met de vijftiende- eeuwse graaf. In Vlads onafhanke lijkheidsstrijd tegen de Turken zien de Roemenen een parallel met Ceau sescu 's pogingen voor Roemenië een grotere zelfbeschikking binnen het Sovjetblok te bewerkstelligen. Bij de herdenking van zijn vijfhon derdste sterfdag werd Vlad geprezen om „de moderne manier waarop hij zich als staatshoofd gedroeg". Terwijl zij enerzijds het vervormde beeld, dat het Westen van Dracula heeft, verwerpen, zijn de Roemeense autoriteiten anderzijds zich ook be wust van de commerciële waarde van de Dracula-legende. Ieder jaar worden er voor de buitenlandse toe risten speciale Dracula-reizen georga niseerd. En op verschillende plaatsen kan men „het enige echte Dracula- kasteelbezoeken. (Copyright The Guardian) Dracula een notoire bloeddrinker? „Kapitalistisch-cinematografische uitbuiting" zeggen de Roemenen. De schrijver met zijn ballerina De ex-danser Conrad van de Weetering is zonder twijfel een erudiet man, hetgeen niet van alle voormalige podiummensen kan wor den gezegd. Hij was -ondanks zijn boek „Mor gen dans ik beter"- een matig solist, maar als -zoals bij het vroegere Nederlandse Ballet on der Sonja Gaskell- alle solisten op één na weglopen, dan valt die overgeblevene vanzelf omhoog. Van de Weetering heeft nu weer een boek geschreven „Over ballet - brieven aan een jonge ballerina". Rudi van Dantzig, die in zijn voorwoord met lof gewaagt van Van de Weeterings „broodno dige boek over Sonja Gaskell", is blijkbaar vergeten, dat hij vroeger over deze balletleid ster luidkeels zijn nood klaagde. „Ze wierp ons weg als afgebrande lucifers", zei hij ons eens. Maar nu is alles koek en ei geworden. Van Dantzig wordt, evenals Toer van Schayk en Hans van Manen, in dit toch wel voor ve len informatieve brievenboek wereldberoemd genoemd, maar dat geldt ons bedunkens uit sluitend voor de laatstgenoemde. Men zal be grijpen, dat dit boek over ballet met voorzich- .tigheid en liefst met voorkennis moet worden gelezen. Doet men dit en distancieert men zich van de nog steeds in stand gehouden Gaskell-legencfe, dan staan er hele acceptabele zaken in. Over jazzdans bijvoorbeeld en over meerdere internationale danszaken. De schoonheid van het klassieke ballet is wel wat in een hoek gedrukt en het mag zonderling worden genoemd, dat een pionier als ballet- meester Peter Leonef, aan wie praktisch alle Nederlandse dansers van het eerst uur hun carrière te danken hebben, niet wordt ver meld. Van de Weetering's uitspraak, dat hier te lande een klein balletpubliek telkens wat anders en wat nieuws wil, onderschrijven wij niet. Men wil wèl kwaliteit! In een volgende druk zou het te grote aandeel van de labanotation wat verminderd kunnen worden en foutjes als „impressario", „Aus- drucktanz" en „een meisje, die" dienen te worden gecorrigeerd. De man van Anna Pa vlova heette niet Sandré maar Dandré en ze ker is, dat Van de Weeterings Louise - zo heet zijn jonge ballerina - te laat met klassiek bal let is begonnen om nog ooit een internationale loopbaan te kunnen opbouwen. Maar zij heeft nu haar boek, evenals oudtijds Rilke's jonge dichter het zijne, en misschien klimt zij later ook wel eens in de pen. FRANK DELBOY Conrad van de Weetering: Over ballet - brie ven aan een jonge ballerina. Uitgave Bruna. Prijs f 16.90. ROTTERDAM Onder de titel 'Mies van der Rohe Europese periode'zal het Bouwcentrum Rot terdam van 8 augustus tot en met 8 september een overzicht van het vroege werk van van Ludwig Mies van der Rohe tentoonstellen. De (reizende) tentoonstelling is afkomstig uit Engeland, waar hij door de Building Centre Trust samen met het Goe the Institut werd samengesteld. De tentoonstelling bestaat uit twee delen. Een deel- is gewijd aan Mies' Bauhaus-periode en aan projec ten van Bauhausstudenten, maar het belangrijkste deel wordt gevormd door een aantal van de vroe gere werken van Mies van der Rohe. De expositie geeft daarmee een goed beeld van de periode voor dat Van der Rohe naar Amerika vertrok. Zo is er een uitgebreid fotografisch overzicht van gebou wen: van het Haus Riehl (1907) en Villa Urbig (1915) in Potsdam, via het Haus Wemer (1913) en Villa Eichstadt (1922) in Berlijn tot de zijdefabriek (1932)inKrefeld. De nog bestaande gebouwen zijn gefotografeei hun huidige omgeving. Deze foto's zijn aange j met een collectie reproducties van originele si» sen en tekeningen (waaronder de werktekenii van het Barcelona-paviljoen). Het Bouwcentrum heeft in samenwerking Knoll International, de licentiehouder van de nieuw in productie genomen meubelen van Van Rohe, de expositie aangevuld met meubelen. De Nederlandse groep Teach In bestaat niet meer. Giste ren werd besloten dat het geen zin meer heeft om door te gaan. Reden hiervoor zijn de stembanden van zangeres Marianne Wolsink en gita rist Gerrit Trip. Marianne die in mei al in het ziekenhuis heeft gelegen, moet in augustus terugkomen voor een tweede onderzoek. Hier door zou de groep zeker tot ja nuari uit de roulatie zijn. Ruud Nijhuis en Koos Versteeg, de oprichters van Teach In, zagen het niet zitten om voor de twee uitvallers tijdelijke of permantente vervanging te zoeken. Het zou o.m. te lang duren voordat deze ingewerkt zijn. Te wachten tot de twee leden weer beschikbaar zou den zijn, zou te veel tijd kos ten. Daarom was het beter om uit elkaar te gaan. De geplan de tournees naar Zuid-Afrika of Turkije en de elpee waar aan in september/oktober moest worden begonnen, zijn van de baan. Teach In's afscheid was echter niet geruisloos. Hun laatste single „Green Peace" leverde meer dan 100.000 gulden op voor deze gelijknamige organi satie. Achteruitrijden ordelijk verlopen (Van onze radio-en tv-redactie) Zandvoord Het TROS spektakel „Achteruitrijden" is gisteren in Zandvoort niet zo uit de hand gelopen als vorig jaar. Dit is voor een groot deel te danken aan de veiligheidsmaatregelen, die de omroep in samenwerking met de wedstrijdleiding van het circuit van Zandvoort had getroffen. Het was bijvoorbeeld deze keer voor het publiek niet mogelijk om vlak bij de baan te ko men. Het 30.000 man tellende publiek, dat eerst voor lange files richting Zandvoort had gezorgd, hield zich rustig en genoot volop van de achteruitrijders en van de zon, die de hele dag scheen. Hoe meer auto's er over de kop gingen of tegen elkaar botsten, hoe enthousiaster het publiek werd. Er gebeurde meer „ongelukken" dan vorig jaar, maar omdat er door de wedstrijdleiding hoge eisen werden gesteld aan auto's en deelnemers, kwamen de „verongelukte" rijders meestal vrij met een schrammetje of een bult. De gemiddelde snelheid van de winnaar was 66 km per uur, ter wijl deze op het rechte eind over de 100 km reed. De uitzending is 25 augustus. Zanger Mathiij Ahlersmeier overleden MDNCHEN In Gaimi I Partenkirchen in Beierei de zanger Mathieu Ahl meier op 83- jarige leeftijd overleden I de jaren dertig behoorde tot een van de bekendste erazangers van het Duii lige repertoire. Ahlersmeier, die de er^j Kammersanger voerde, j van 1931 tot 1934 verboi aan de Staatsopera van I burg. Daarna ging hij Dresden, zong veel onder Böhm, zong gastrollen in lijn en Milnchen en was iiJ eerste opvoering van 'Schweigsame Frau', op lib' to van Stefan Zweig, van i chard Strauss. SON (ANP) De politie het Brabantse Son vermo dat natuurliefhebbers verik woordelijk zijn voor de d van vijf reebokken. De dieren zijn de afgelo weken verdronken in het helminakanaal. De denkt dat ze zijn opgeja door natuurliefhebbers, die bokjes van dichtbij wilden kijken. Volgens de politie de kans klein dat zij zijn geschrikt door jagers. In gebied wordt intensief trouilleerd en er worden m schoten gehoord. De conferentie van de Wereldraad van Kerken die te Cambridge in de Ameri kaanse staat Massachusetts wordt gehou den, heeft er op aangedrongen de bouw van nieuwe kerncentrales vijf jaar lang uit te stellen om een grondig internatio naal en openbaar debat over de „gevaren, kosten en voordelen" van kernenergie mo gelijk te maken. De desbetreffende resolutie werd met 129 te gen 45 stemmen en 21 onthoudingen aange-, nomen. De resolutie was ingediend door de Schotse kernfysicus John Francis, nadat de afgevaardigden een andere, in veel krachti ger bewoordingen gestelde tekst hadden ver worpen. In deze ontwerp-resolutie werd ge-* pleit voor de opschorting voor onbepaalde tijd van de bouw van nieuwe kerncentrales. Elf afgevaardigden kantten zich in een min derheidsrapport tegen elk moratorium. Zij stelden dat de opwekking van elektriciteit door kernenergie thans de veiligste weg is. Dr. A. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk, liet we ten dat deze afwijkende opvatting in het slot verslag van de conferentie zal worden opge nomen. In dit verslag wordt gepleit voor een ombuiging naar de ontwikkeling van een minder kapitaalverslindende technologie. Met algemene stemmen nam de conferentie een resolutie aan waarin er bij alle landen op wordt aangedrongen met kracht te streven naar kernontwapening. Aan de conferentie van de wereldraad van kerken over „geloof, wetenschap en de toekomst" nemen 450 theo logen en andere wetenschappers van diverse disciplines deel. Maandag hebben zij een ver klaring aangenomen over „de biologische manipulaties met het leven" waarin onzeker heid en voorzichtigheid om de voorrang strij den. De voorzichtigheid is een gevolg van het feit dat de wetenschap de religieuze autoriteiten voor vragen stelt en dat deze de antwoorden daarop nog niet kennen. In plaats van (moge lijk foute) antwoorden te formuleren, hebben de deelnemers aan de conferentie er bij de wereldraad op aangedrongen studiegroepen op te richten en informatiebijeenkomsten te organiseren. Nieuwe garanties voor vrijheid van geloof in China Volgens de Zwitserse infor matiedienst „Geloof in de tweede wereld", hébben het nationale volkscongres en de adviserende conferentie van het Chinese volk garanties ge geven voor de vrijheid om het eigen geloof te belijden. Het volkscongres eindigde op 1 juli. In de adviserende confe rentie zaten vertegenwoordi gers van het boeddhisme, de islam, het katholicisme en het protestantisme. Krachtens een onlangs aange-. nomen artikel in het Chinese wetboek van strafrecht wor den ambtenaren bestraft die mensen hinderen in het „legi tiem belijden van hun geloof". De directeur van het nieuwe bureau voor religieuze aange legenheden heeft de zgn. „bende van vier", de in onge nade gevallen radicalen rond' Mao's weduwe Tsjang Tsjing, verantwoordelijk gesteld voor de onderdrukking van gelovi gen. Het bureau heeft van de regering de opdracht gekregen de geloofsgemeenschappen weer tot „normale activitei ten" te brengen. Volgens „Geloof in de tweede wereld" heeft Peking het Va- tikaan laten weten dat het di plomatieke betrekkingen wil aanknopen. Een bezwaar daar bij is voor Peking dat Nationa listisch China bij het Vatikaan een. diplomatieke vertegen woordiger heeft, aldus de in formatiedienst. We staan niet machteloos tegenover de ellende in de wereld. Onderwijs kan zorgen voor een mentaliteit van verdraagzaamheid, solidariteit en verantwoordelijkheid voor de mis- deelden, de onmondigen en de ar men. Dr. Marga Klompé, voorzitster van de Europese commissie „Justitia et Pax", (gerechtigheid en vrede) formuleerde deze gedachten gisteren op het congres van de „Union Mondiale des Enseig- nants Catholiques" (UMEC, wereldver- bond van katholieke onderwijsgeven den) dat deze week in Noordwijkerhout wordt gehouden. Dat onderwijs moet ondermeer bestaan uit juiste informatie over de ongelijk heid en de onrechtvaardigheid in de wereld. Om zich op de hoogte te stellen zouden onderwijzers en leraren de encyclieken en de brieven van de laat ste pausen moeten lezen („Pacem in terris" van Johannes XXIII, „Populo rum Progressio" en „Octagesima adve- niens" van Paulus VI) alsook het rap port „Rechtvaardigheid in de wereld" van de bisschoppensynode van 1971. Dr. Klompé stelde, dat in de leerboe ken niet meer uitgeweid moet worden over oorlogen, waardoor de indruk wordt gewekt dat conflicten tussen vol keren opgelost kunnen worden door geweld, maar dat nadruk gelegd moet worden op opbouwende en vreedzame activiteiten van mensen als Martin Lu ther King, Gandhi en Helder Camara. In dit verband sprak ze van het schan daal van de bewapeningswedloop en de verkrachting van de rechten van de mens. Niet alleen de onderwijsgeven den moeten hun mentaliteit verande ren, maar -ook de gezinnen, waarin de kinderen worden geboren en op groeien. Vooral de eerste paar jaar zijn voor het karakter van een kind erg be langrijk. Dr. Klompé zou graag zien dat ouders zich een nieuwe levensstijl ei gen maken waarin soberheid, naasten liefde en vredelievendheid de boven toon voeren. De patriarch van Venetië, kardinaal Marco Ce, is gekoE zen tot vice-president van de Italiaanse bisschoppencon a ferentie (CEI). Hij komt in de plaats van de aartsbis t schop van Turijn; kardinaal Anastasio Ballestrero, dig indertijd door de paus tot voorzitter van de CEI wenr benoemd. De permanente raad van de bisschoppenconferentie ii t Zaire, die sinds februari 1973 was opgeheven, is opnieuv :r opgericht. Mobutu Sese Seko, president van Zaire, heef i per verordening daartoe toestemming gegeven. De Oostenrijkse vervoersvereniging voor de missie heef il weer haar actie gehouden bij gelegenheid van het fees van St.-Christoffel. Daarbij wordt de automobilisten ge vraagd voor elke veilig verreden kilometer één een voor een auto voor de missie te geven. In de dertig jaa van haar bestaan heeft de vereniging, de Oostenrijks - MIVA, via dergelijke acties rond 2700 vervoermiddelei kunnen aankopen ter waarde van 18,5 miljoen gulden De MIVA viert haar dertigjarig bestan dit jaar op oktober, Wereldmissiedag. Dan zal paus Johannes Paulu II een aantal MIVA-voertuigen inzegenen. Op zaterdag 18 augustus zal weer een bedevaart naa Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo worden gehoudei Behalve rozenkransgebed, kruiswegoefening, lof en pr< cessie is er een pontificale heilige mis, die (om elf uui zal worden gecelebreerd door de bisschop van Rottel dam, mgr. dr. A. J. Simonis. Voor Den Haag en omge ving vertrekt e^ om negen uur een bus vanaf het Hol lands Spoor. De Gebedsactie Heiloo (C. H. J. Vermolen Markengouw 219, 1024 EA Amsterdam, tel. 020-325995) or ganiseert op zondag 7 oktober een bedevaart vo< Kerk in Nood en op 11 november een gebedsmidda^. voor het welslagen van de bisschoppensynode in Rome. Meer dan tienduizend Chinezen hebben dit jaar gerea geerd op de christelijke programma's van radio „Fai East Broadcasting Station" in Hongkong. Volgens dt Wereldbond van Bijbelgenootschappen in Stuttgart vra gen de luisteraars met name om bijbels en informatie over het christelijk geloof. Vroeger kreeg het radiostati on nauwelijks brieven als reactie op de Chineestalige programma's. In december zal in Manilla op de Filippijnen het eerstev wereldmissiecongres worden gehouden. Het voornaamste onderwerp zal zijn de missionering in China, alsmede in Japan en Indonesië. In deze landen leven meer dan eeiur miljard mensen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6