LANGS RS1 WATERWEGEN Naterpolitie kan strijd tegen speedboten nauwelijks aan Igïö RACERS SPELEN TIKKERTJE EN JAGEN OP EENDEN De vreemde kerstbomen van Fred en Marja van Dalen js Koemans Haakt met moeite aats waar Fraai tennisspel op Badgastentoernooi Tour de Frats in Leiden LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JUL11979 Iet vaarwater in Zuid- lolland is behoudens nkele uitzonderingen, rerboden gebied voor op •olie snelheid varende peedboten. De toegestane •aarsnelheden in onze zo ijkelijk van waterwegen •oorziene provincie lelopen vrijwel overal 7 ot 16 kilometer. De ijkspolitie te water moet eze vaarsnelheden in de and houden. Dat lukt ïen nauwelijks. Hoewel le vier corpsleden van de »ost Warmond van de SRijkspolitie te water met 11e macht trachten een lam op te werpen tegen le soms levensgevaarlijk ondzoevende speedboten noet postcommandant J. laasnoot erkennen, dat iet een "strijd tegen de ierkaai is". ipperwachtmeester Haasnoot |33) noemt het snelvaren vensgevaarlijk. „Je moet ns kijken op een zomerse )'Éag op de Dieperpoel en het lajlorremeer (twee van de lagerplassen). Daar zie je ndsurfers, waterskiers, •ilboten en speedboten looreenkrioelen. Je houdt je art vast. als je soms een •edboot met zo'n 50 ulometer of harder voorbij liet zoeven. Zwemmen is daar vrijwel onmogelijk geworden, *vant er kan zomaar ineens ïen speedboot over je heen lomen. Waterskiën is ook evensgevaarlijk. Bij een inhandige stuurmanoeuvre tornt de lijn waaraan de skiër langt over een zeilplank of tver een zeilboot. De lijn kan le zeilers fiks verwonden. Cnkele jaren geleden gebeurde iet, dat een op volle snelheid 'arende 200 pk speedboot in weeen brak door een grote ;olf. De bestuurder werd uit Tiet vaartuig geslingerd en ïnoest zwaar gewond in een ^ziekenhuis worden ippgenomen. Dit soort ernstige ipngevallen komen gelukkig iet elke dag voor. Wel zijn er agelijks kleinere ongelukken n verreweg het merendeel /ordt ons niet gemeld". )e rijkspolitie treedt tegen de nelvaarders onmiddellijk en onder pardon verbaliserend p. Maar ondanks alle 'ngen lukt het niet het nelvaren terug te dringen. Het is bijna om moedeloos 'an te worden" zegt ipperwaehtmeester Haasnoot lan ook. „Er komen steeds naar weer nieuwe nelvarende boten en wij zijn ysiek niet in staat om een loelmatige dam op te verpen". Mede schuldig aan let snelvaren zijn de landelaren. Iedere koper van ïen boot dient na de aanschaf 'an zijn vaartuig een 3aarvergunning aan te vragen jiij het Hoogheemraadschap Rijnland evenals een Kentekenregistratie bij de pijks Verkeers Inspectie (te Verkrijgen bij elk bostkantoor). Maar de Mipeedbooteigenaren moeten als "kij snel willen gaan varen en het volle profijt willen hebben van hun tientallen pk's ook een snelvaarvergunning aanvragen bij de gemeente Warmond als het om varen op de Kaag gaat. De bootverkopers dienen hun klant hierover voor te lichten. Tot enkele jaren geleden gaf Warmond vlot vergunningen uit. Op een gegeven moment waren er wel zo'n vijfhonderd vaartuigen die over de plas mochten racen. Toen besloot men hier een eind aan te maken omdat het een levensgevaarlijke toestand werd. Men besloot door een Opperwachtmeester J. Haasnoot op de voorplecht van de RP 48, het 'varende politiebureau' van de rijkspolitie te water, post Warmond. Laat thuis goede signalering achter Mensen die op vakantie gaan dienen hun adres achter te laten bij familiele den thuis en/of buren. Op die manier is een vakantiehoudend gezin snel te bereiken in noodgevallen. Veel Nederlanders volgen dit advies op wanneer zij naar het buitenland vertrekken. Blijft men in Nederland, dan wordt het vaak vergeten, wellicht in de overtuiging dat men toch niet zo ver weg is. De categorie die het meest vergeet een goed adres achter te laten is zonder meer de varende vakantieganger. De rijkspolitie te water heeft het er knap moeilijk mee. Vooral als men snel iemand op moeten zoeken omdat er een sterfgeval in de familie is, blijkt dat vaak vergeten wordt op wat voor een type boot het gezochte gezin zich verplaatst en wat de naam is. Soms moet men iemand zoeken op een witte boot op de Kaag waarvan de naam niet bekend is. De politie zal een dergelijke opdracht niet kunnen uitvoeren. Daarom vraagt opperwachtmeester Haasnoot aan alle houders van een vaarvakantie om thuis een goede signalering achter te laten. De naam en type van de boot, en indien mogelijk de plek waar men afgemeerd is, zijn eèn eerste vereiste om iemand snel te kunnen achterhalen. Een op volle snelheid varende speedboot, een gevaarlijke aangele genheid. uitstervingsproces het aantal vergunningen snel in te perken. Dat systeem lukte. Degenen die een nieuwe speedboot aanschaffen, kregen geen vergunning meer en bij het veranderen van eigenaar van een al gelegaliseerd snelvarende speedboot werd de verguning niet meer opnieuw afgegeven. In die paar jaar van het nieuwe beleid is het aantal vergunningen teruggebracht tot zo'n vijftig. Een prachtig resultaat. Op papier althans, want in de praktijk lijkt het nog nergens op. Bootverkopers zeggen tegen een klant, dat zij het snelle vaartuig best kunnen varen als ze maar een vaarvergunning en een registratie hebben. Soms wordt over de snelvaarvergunning in het geheel niet gerept. Wordt er wel over die vergunning gesproken, dan zegt de handel dat ook zonder die vergunning rustig gevaren kan worden op de Dieperpoel en het Norremeer. Alleen is het woordje 'rustig' voor tweeerlei uitleg vatbaar.... „Het is voor ons een vechten tegen de bierkaai. De mensen denken dat ze een soort James Bond zijn als ze zo'n speedboot kopen. Het is ons bekend dat sommigen op de Oude Rijn tikkertje spelen met de op volle snelheid achter elkaar jagende boten. Ook is ons laatst gemeld dat een paar vaartuigen een wedstrijd hielden om te zien wie de meeste eenden kon doodvaren. We doen hiertegen wat we kunnen, maar met onze vier korpsleden en een te bestrijken gebied van Haarlem tot aan de gemeentegrens van Rotterdam is het natuurlijk een schier ondoenlijke zaak", aldus opper Haasnoot, die het levensgevaarlijke karakter van het snelvaren benadrukt en meent dat die boten maar naar zee moeten waar nog ruimte te over is. Kinderen De rijkspolitie te water heeft nog meer grote zorgen. Gevaarlijke situaties die in aantal steeds maar toenemen omdat het water al maar drukker wordt bevaren. Zoals vroeger een kind bij zijn verjaardag een nieuwe fiets kreeg, geven varende ouders tegenwoordig een kind van tien, elf jaar een bootje met buitenboordmotor. En varen maar, menen de ouders, want het zal wel geen kwaad kunnen. Volgens de Warmondse politieman echter levensgevaarlijk. „Zolang die kinderen onder het oog van vader rondvaren zal het wel niet zo gevaarlijk zijn. Maar als ze uit zicht zijn, dan ontstaan de ongelukken", zegt opper Haasnoot in zijn beweringen gestaafd door. een groot aantal praktijk voorbeelden. „Kinderen kennen de gevaren nog niet en zijn soms te roekeloos. De wet zegt, dat men pas met een op motorkracht voortgedreven vaartuig mag varen als de leeftijd van zestien jaar is bereikt. Net zoals autorijden vanaf achttien", aldus de heer Haasnoot. Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re- 0 1 JB dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe- UWL gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de EhS^^SÉl!g!M bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be- levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenais vorig jaar ter beschikking gesteld .door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele- den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als H u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaarIH Een zestal in een houten keurspak gestoken leilinden scheiden het monumentale woonhuis van Fred en Maija van Dalen van de Oude Rijn. Een driehoekig raamwerk, in tegenstelling tot de gebruikelijke vierkanten stellage, geven aan de leilinden een kerstboom effect. Het raamwerk in de bomen, die vorig jaar oktober zijn geplant, blijft nog enkele jaren de takken in de gewenste positie dwingen. Eenmaal volgroeid vormen de leilinden de aantrekkelijke afscheiding tussen het huis en het water. De buitenkant van het huis wordt verder versierd door romantische groene luiken. Fred en Marja kochten het huis vorig jaar van een oudere dame, die al veertig jaar het monument bewoonde. „We zijn honkvaste Leiderdorpers maar mijn man wilde altijd graag aan zee wonen, en ik wilde het liefst een boerderijtje. We hebben nu een ideaal compromis bereikt: een boerderij-achtige woning met voortdurend geklots van het water om ons heen", aldus Marja van Dalen. Het gezinnetje Van Dalen, het energieke echtpaar heeft twee dochters, zit het restaureren van een pand in het bloed. Marja van Dalen: „Als je bent uitgetimmerd aan een huis dan is de 'gein' er af. Fred en ik vinden het heerlijk om een pand te zien opbloeien". Dit geldt ook voor het huis aan de Hoge Rijndijk naast Huize Buitenzorg. „Toen we hier introkken was het een janboel. Het huis verkeerde in een erbarmelijke staat. We zijn met de buitenboel begonnen. De boomspecialist Copijn uit Groeneweg hebben wij de leilinden laten plaatsen. De heer Copijn, een neef van de nationaal vermaarde boomchirurgen met dezelfde naam, heeft ook het 'parkje' onder handen genomen. Twee van de drie eeuwenoude reuzen in deze kolossale Marja van Dalen aan de oever van de Oude Rijn te midden van de keuring opgebonden leilinden. voortuin moesten worden gekapt omdat ze op breken stonden. De resterende plataan kon behouden blijven" vertelt Marja van Dalen opgetogen. De geschiedenis van het huis is redelijk rijk. Fred van Dalen is met zijn duik in de historie van het monument aardig wat teweten gekomen over de namen die het huis heeft gedragen. In het kadaster van 1811 droeg het huis de naam 'Rijnrust'. Na een zeer ingrijpende verbouwing in 1873 werd de naam 'Overdorp' geïntroduceerd, na enkele decennia kwam de naam 'Zonnehof' op de voorgevel prijken. In verband met de restauratie, die geheel gericht is op de stijl zoals die was na de verbouwing in 1873, hebben Maija en Fred van Dalen besloten om dé naam 'Overdorp' terug te halen uit de vergetelheid. Temeer daar de Van Dalen's aan de overkant van de oude kern van Leiderdorp zitten. In het met smaakvol antiek ingerichte huis is het goed vertoeven en met de stijlvolle leilinden voor de deur is het met recht een monument. ugdtennis toernooi in Kat- j FWIJK Op het jeugd- nooi tot en met 16 jaar tennispark Zee en Duin tn zich geen grote ver engen voor. Bij de jon- j in de oudste leeftijds had alleen Jos Koe moeite zijn plaatsing maken. De Voor- jtenaar bleef Sikko stra in een goede partij net voor (63, 46, Tonjann, Freek van de Hen en Frank Liefbroer jjïen fors uit. Tonjann ver- 1 Robbert van de Maten j6—0, 61. Van de Capel- won met dezelfde cijfers |Jan de Mooy en Liefbroer Tnde met 61, 64 af met p Spitzen. Bij de meisjes in Marijke Guit en Ellen Stel boven de andere deel- Vrs uit. Marijke won met 76, 63 van Bernine Per soon, terwijl Ellen veel te sterk was voor Liebeth Kla- renbosch (60, 61). Ook bij de jongens t/m 14 de den de geplaatsten wat er van hen verwacht werd. Waldo Jansen van de Leidse Hout te gen Willem van Nijhuis (64, 61). Sikko Stienstra en Jan de Mooy maakten hiermee hun verlies in de oudste leef tijdscategorie goed. Sikko gun de Michael van Gent zelfs geen game en Jan zegevierde over Robbert-Jan Schaart. Bij de jongens t/m 12 moest de nummer twee geplaatste Rob Schouten het veld ruimen. Katwijker Marco van Nieuw- kerk zette hem de voet dwars. De favoriet Rene van de Wilk deed geen misstap. Met 60, 61 zette hij Henk Enthoven aan de kant. Imen school Valkenpad vernield ic DEN Andermaal is het schoolgebouw aan het Val- in pad ten prooi gevallen aan vandalen. Gisteren werden >nle loop van de avond vijftig ruiten van het schoolge- r<vernield. 'ernielingen werden pas vannacht om half twee ontdekt. De 'JJ se politie houdt de komende dagen een buurtonderzoek om et spoor van de daders te komen. De hoogte van het schade- Leiden was gisteren etappeplaats voor dam. Ongeveer honderd jongeren ne- de Tour de Frats. Dit jaarlijks terugke- men aan de tour, die dit jaar naar België rend fietsevenement voor jongens en leidt, deel. Vannacht sliepen de rennert- meisjes van elf tot en met veertien jaar jes in de kantine van voetbalvereniging is «zondaa van start aeaaan in Amster- Leiden" in het Mor^Wertier 7e arri veerden al om vier uur op het „Leiden"- terrein. Voor en na het eten hielden de deelnemertjes aan de Tour de Frats een wedstrijdje dqelschieten. Noordwijk Vijf spelers be reikten gisteren op het Bad gastentoernooi de kwartfina le, wat recht geeft om een plaats in het hoofdtoernooi. Tot deze vijf behoren ook drie vaderlandse tennissers. Nu de drie laatstekwartfinalisten bekend zijn, wordt vanmid dag of morgenochtend met het A-hoofdtoernooi gestart. Van fraai tennis was in elk ge val al volop te genieten met name in de strijd tussen Fried Schmitz en de Duitser Chiwitt. Beiden beschikten over knap baseline spel, maar lieten niet na, als de mogelijkheid zich voordeed op te lopen naar het net. De gelijkopgaande strijd cumuleerde in beurtelings matchpoints in de derde set. Op 76 beslechtte Schmitz de partij via een scherpe passing op een lang niet slechte cross volley van Chiwitt (7.5, 26, 8—61. Het duel kreeg echter niet de aandacht, die het verdiende, want het publiek werd wegge zogen naar baan drie, waar de veel pratende Amerikaan Leeds de aandacht trok. Leeds had de eerste set van Rene Gorter verloren en zag Gorter in de tweede set tot zijn onvre de van 51 tot 54 terugko mer* Hii won deze set wel. maar op 43, 3030 in de be slissende set was het weer raak. Leeds weigerde een be slissing van Charles Assel- bergs, die al de tweede scheidsrechter in deze partii was, te accepteren. Bondsgede- legeerde Kranenburg moest erbij komen om hem tot de orde te roepen. Leeds bleek uiteindelijk zichzelf meer uit het spel gehaald te hebben dan zijn tegenstander. Gorter kwam niet alleen op 44, maar pakte de zege met 64. Verder plaatsten zich voor het hoofdtoernooi Hans Everaars en de Israëliër Sherr. De laat ste boekte een 46, 62, 61 overwinning op Guerry. Last but not least speelde als vijfde de achttienjarige Doohan zich in de kwartfinale. De manier, waarop hij de Duitser Richard met 62, 6I versloeg, was imponerend. Een zeer comple te tennisser, die alle slagen in zijn tennisbagage heeft. Doo han staat dan ook als elfde op de Australiche juniorenrang lijst genoteerd en moet in het hoofdtoernooi mee kunnen draaien. In het damesenkel B was de grote verrassing de ne derlaag van de nationale jeugdkampioen t/m 16 jaar Alice Lembeck. Met 67, 6 2, 46 ging zij ten onder tegen Corry Bakkum. Rosemarie Verdegaal redde het niet tegen de Duitse speelster Eissen (1 6:"6—71

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5