^eidse musea oeristische rekpleister li l^jglISTfiBliiill -voor kinderen is het Batige weer bubbel vervelend „Huisvuil eenmaal per week ophalen is voldoende" Weidse muziekfeesten genoten grote faam LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JUL11979 PAGINA 3 Vis opent corso Burgemeester dr A.J. Vis van Leiden opent vrijdag 3 augustus om vier uur het Rijnsburgse Bloemencorso 1979, dat als titel heeft 'Schilderen met bloemen'. De opening vindt plaats in de plantenhal van Bloemen veiling Flora in Rijnsburg. Gevonden spullen (1) In Leiden is iemand op zoek naar z'n spijkerbroek. Dat is zeker, want deze broek ligt al weer enkele dagen op de wettelijke eigenaar te wachten op de afdeling gevonden voorwerpen van de Leidse politie. De vrijetijdspantalon verkeert daar in goed gezelschap. De gehele 'oogstvan de maand juni ligt bij elkaar. Behalve de broek zijn dat een knipbeurs, een bruine portemonnee, fietstas, boodschap pentas, sporttas, goudkleurig dameshorloge, zilveren arm bandje, herenhorloge, stel oorbellen, schakelarmband, gou den armband, verzekeringsplaatje voor de bromfiets, he renjack, overhemd, driewieler, regenpak, jopper, ribfluwe len jack, paar schoenen, motorhelm, rubber laars, regenjas, brievenbus, bril, kinderjas plus vestje, kuiptent en diverse sleutels, al dan niet in etui. Tot het arsenaal verloren en gevonden goederen behoort ook een gouden trouwring. Gevonden spullen (2) De lijst van gevonden voorwerpen is de afgelopen maand niet al te lang. Het is momenteel rustig", zegt de beheerster van al die goederen, Er zijn deze maand ook geen uitschieters bij". Van die uitschieters is door gaans toch al weinig sprake. Opmerkelijk is wel, dat zelden sieraden als 'gevonden voorwerp' bij de politie worden ingebracht, maar dat zal wellicht aan de gelde lijke waarde van dit soort artikelen liggen. Wel wor den vrijwel dagelijks verloren portemonnees binnen gebracht. De politie noteert dan de naam en het adres van de vinder en verzoekt hem of haar de portemonnee weer mee naar huis te nemen. Komt de eigenaar opda gen, dan krijgt deze het adres mee. Dat meegeven van het gevonden voorwerp aan de vinder gebeurt met tal van goederen. Op die manier voorkomt de politie dat het bureau overvol van gevonden voorwerpen raakt en men maakt het geven van vindersloon natuurlijk mo gelijk, hoewel dit laatste natuurlijk niet als argument mag worden aangevoerd. Gevonden spullen (3) De goederen die niet worden afgehaald, blijven doorgaans een tot twee jaar liggen. Dat gebeurt natuurlijk niet met tassen boodschappen. Die vinden hun weg naar de vuilnis bak, want lang bewaren zou stankoverlast veroorzaken. Maar de niet bederfelijke goederen blijven liggen. Totdat men de termijn daartoe verstreken acht. Dan gaat kleding bijvoorbeeld naar het Leger des Heils, krijgt Memisa een hoeveelheid brillen, en wordt aan de zending gedacht. De sleutels gaan eerst naar de recherche die mag uitzoeken of er iets van haar gading is. Voor de inhoud van portefeuil les en portemonnees heeft men een immer gretige bestem ming: de gemeentekas. LEIDEN Het Leids colle ge van ben w vindt het niet nodig om in het gebied bui ten de singels in de zomer maanden meer dan een maal per week huisvuil op te ha len. Dit deelt het college mee naar aanleiding van vragen van de D'66-fractie in de Leidse gemeenteraad. In zijn antwoord stelt het col lege dat Leiden nog een van „lucht" gegrepen. Alleen mu seum Boerhaave spreekt in te genstelling tot buurman Vol kenkunde en de andere musea van een bovenmatige belang stelling vanuit het publiek. Een woordvoerdster van dit museum zegt dat er dagelijks circa 125 mensen een kijkje komen nemen. Vorige zomer waren dat slechts 80 belang stellenden per dag: op zich ook geen slecht resultaat.1 Juist de musea, die op dit moment een expositie in huis hebben, wat het geval is bij Boerhaave (met de dubbele Huygens-tentoon- stelling), liggen goed in de markt. De voorlichtingsdienst van dit museum stelt dat het papier waar de grafiek van het aantal bezoekers op uitgezet moet worden te klein is: „zo groot is momenteel de belang stelling voor de beide exposi ties", aldus Boerhaave. Taffeh-tempel Een redelijk tot gunstig te noe men resultaat boeken even eens de andere musea in de Sleutelstad. Het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Ra penburg met als grote beziens waardigheid de in ere herstel de Taffeh-tempel, molenmu seum De Valk, het Legermu seum en de Lakenhal, zij ma ken dankzij het slechte weer een goede zomerperiode mee. Als men nu de balans zou op maken en het weer slaat vanaf vandaag om dan is het seizoen voor de Leidse musea in ieder geval noemenswaardig ge weest. VVV-directeur Dekker ant woordt desgevraagd, dat de loop naar zijn kantoor aan het Stationsplein sterk afhankelijk is van de weersgesteldheid. Aanvragen aan de VVV-balie kunnen bij een zeer bewolkte toeristische hemel, zoals afge lopen maandag met 600 bezoe kers, aardig de pan uit rijzen. De jeugd De jeugd die in het kielzog van de visiterende ouders door Leiden trekt, is de verveling van het gezicht te lezen. Voor de kinderen valt hier weinig te beleven. Na een rondvaart door de stad of naar Avifauna, het bezoek aan een bioscoop voorstelling en het langdurige geplak aan een restauranttafel waar het obligate ijsje wordt gegeten, is de koek voor de kinderen al snel in Leiden op. Echte typische jeugd-attracties kennen we hier niet. Voor de kinderen beneden de twaalf jaar uit Leiden en de regio is eigenlijk alleen Jeugddorp Zuid-West aan de Voorscho- terweg de moeite waard. Hier kunnen zij zich vermaken met allerlei open activiteiten, zoals het knutselen in hutjes, schommelen en wippen. Onge veer 50 kinderen bezoeken het Jeugddorp overdag. Naar schatting 60 procent komt uit Leiden zuid-west en de rest uit andere delen van de stad of uit Voorschoten. Door de kinde ren van toeristen wordt nau welijks gebruik gemaakt van de voorzieningen van de speel tuin, hoewel Jeugddorp zijn deur voor iedereen geopend houdt. Geconcludeerd mag worden dat de jeugd zich van wege het kwakkelende zomer weer en de matige voorzienin gen in de stad nog meer ver veeld dan de ouders thans openlijk doen. ziekfeest iedere twee jaar te herhalen; in 1864 worden het voor het eerst twee dagen in mei. Het werd gebruikelijk om voor die twee dagen familie te logeren te vragen. In 1870 gaat men het feest uitbreiden met een feest na op de buitensocië teit van Amicitia waarbij „Bacchus en de Muzen elkaar afwisselden". Wanneer in 1874 het 300 jarig beleg en ontzet van Leiden wordt herdacht, sluit het mu ziekfeest zich bij de plaatselij ke situatie aan en laat Men delssohn, Bach en Mozart rus ten door „Leidens Ontzet" van Richard Hol uit te voeren. Plaatselijk chauvinisme is daar niet vreemd aan, evenals een jaar later bij het derde eeuw feest van de universiteit: Hol mag dan „Leidens Glorie" voor het muziekfeest compo neren. Het werd een sonate pathétique, want de recensie meldt, dat „het geheimzinnig gegons, gemurmel een ge- ruisch van het aanzwellend water door zeer fraaie figuren van harp, fluit en strijkinstru menten met sourdine en ook door vrouwenstemmen zeer schoon geschilderd" werd. Pallas Athene kwam onder trompetgeschal uit kruitdam pen te voorschijn, dus het was me het spektakel wel. Het pu bliek was enthousiast en reikte lauwerkransen uit aan compo nist en de Leidse dirigent Adriaan Wetrens. De laatste werd later ook thuis nog ge huldigd met een optocht van rijtuigen. De huldiging werd bijna een ramp, want een dekschuit, die dichtbij Wetrens huis in de Oude Veste lag, A. J. („Zwarte Janus") Wetrens, stimulator van de Leid se muziekfeesten. kapseisde bijna door al het ge wriemel van mensen, die de huldiging wilden zien. Zoals in koorkringen heel ge bruikelijk is, kwam er op een gegeven moment ruzie en scheidde een groep zangers en zangeressen zich af om voor zichzelf te beginnen. Dat ken nen we in onze dagen ook, want het Alma Materkoor is de moeder van het Nederlands Madrigaalkoor en de groot moeder van het Leidse Ka merkoor. Niets nieuws onder de zon derhalve! Toch bete kende die scheiding niet, dat samenwerking uitgesloten was. Ik maak me sterk, dat 2o'n culturele samenerking in Leiden anno 1979 en later ook mogelijk moet zijn om Leiden een oud epitheton weer terug te geven in de toekomst: „Sleutelstad Festival" of voor mijn part gewoon een muziek feest, waarbij „Bacchus en de Muzen elkaar afwisselen". Zou men op een feest immers niet „meugen een pintje drinken?" na afloop van iets leuks op cultureel gebied? De tijd zal het leren, maar de tijd dringt wel als men niet spoedig be gint voor 1980. Hef zou een aardig nieuw begin kunnen zijn, want in 1880 werden de Leidse muziekfeesten de ijs kast in geschoven. JAN DOOVE College van b en w: de weinige gemeenten is waar het huisvuil gewoonlijk twee maal per week wordt opge haald. Binnen de singels wordt het huisvuil overigens ook in de zomerperiode tweemaal per week opgehaald. Het college deelt voorts mee dat de inkrimping van werk zaamheden van de reiniging sdienst noodzakelijk is om de personeelsleden in de gelegen heid te stellen zoveel als moge lijk is op een door hen gewenst tijdstip met vakantie te gaan. Om dit te bereiken is tevens de grofvuilophaaldienst stop gezet in de zomermaanden en zijn de werkzaamheden van de veegdienst drastisch inge krompen. Dankzij het aantrekken van tien vakantiewerkers is het mogelijk gebleken de veeg dienst enigszins op niveau te houden en de huisvuildienst voor het gebied binnen de sin gels te handhaven. Ten aanzien van de door de D'66-fractie gedane suggestie om werklozen op vrijwillige basis in te zetten bij het opha len van huivuil verwijzen b en w naar hun beantwoording van eerder gestelde vragen van de heren B. Oosterman en J. Hoekema (beide D'66), waarin zij meedelen dat de mogelijkheid om meer werklo zen op vrijwillige basis bij het werk van de gemeentelijke diensten te betrekken nader wordt onderzocht op prakti sche haalbaarheid. i Taffeh-tempel, die Is geplaatst op het binnenterrein van het rijksmuseum voor Oudheden, trekt veel toeristen. bn!?repen uit de idse uuziek- ;eschiedenis ,EIDEN De musea vor- len op dit moment de be- ingrijkste trekpleister voor e toeristen in Leiden. De oor het matige zomerweer an de stranden gedreven innen- en buitenlandse gas- n proberen hun vakantie i de grote Randstad-steden enigszins goed te maken. Na en Haag en Amsterdam is- ,eiden de stad waar deze va- ,c antiegangers het liefst de ag door brengen. Behalve musea draaien eveneens stadsrondvaarten, de bi- Bn|scopen en de horeca-bedrij- en redelijk goed. Van een cht top-seizoen in deze ranches is er over de gehele nie genomen echter ner- ens sprake. Uitschieters ergeleken met andere jaren omen er niet voor. De wis- ilvalligheid van het weer lijkt naar het toerisme te zijn overgeslagen; de stem ming is mat en het is nauwe lijks te merken dat grote stromen toeristen hier tijde lijk hun toevlucht hebben genomen. Het museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat vindt dat het bezoekersaantal in ver gelijking tot voorgaande jaren dit maal wat achter is geble ven. Het seizoen is weliswaar nog niet afgelopen, maar een' globaal beeld valt er nu, mid den in de vakantie, wel te ge ven. Verleden jaar werden er in de weekeinden uitschieters gehaald van 600 bezoekers, terwijl er tot op heden geen zondagen zijn geweest met meer dan 350 bezoekers. Gek genoeg blijken de musea de laatste jaren net als de hotels en strandexploitanten aan de De Leidse jeugd vermaakt zich weer of geen weer uitstekend in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. houdt het bijna niet voor ogelijk: Leiden-festival- an9( ad. Toch werden een hon- laserd jaar geleden twee da- Oen per jaar muziekfeesten i Leiden gehouden, waar- »or om 's nachts half een ïtra nachttreinen reden om jjezoekers naar huis te bren- !n. In de koninklijke stal- n werden extra paarden igespannen, omdat de ko- inklijke familie veel be- ingstelling voor de muziek- L\s esten toonde en naar Lei en reed. Toen was er nog een Holland Festival, maar aakte persoonlijk initia- ef van Leiden een geslaag- festivalstad. u het Holland Festival weer >orbij is Leiden viel uit de en er stemmen opgaan van het Holland Festival apart Amsterdam en Resi- in£ntie Festival te maken, is M !t misschien nuttig om ook ns te gaan denken aan een eutelstad-festival. Kort na de irlog werd er hier een stich- ng Kunstmanifestaties opge- cht. Die stichting had tot >el om in Leiden manifesta- ss te organiseren, die in het [0( olland Festival konden wor- - :n ingevoerd. Vele jaren was uitvoering van Bachs ohe Messe een vast onder- el van de Leidse inbreng. In •66 werd die traditie op de j" cht gezet en werd er beslo- ii om de Hohe Messe eens t twee jaar uit te voeren, loende kreeg Leiden in 67 het „musica-Leidensis" aJ>ncert en in 1969 de gelegen- 0 id om de Mariavespers van 3fi onteverdi te beluisteren. >)$ben veranderde de opzet van het Holland Festival en onder ging de Stichting Kunstmani festaties een stille dood. De stad voteerde nog een aantal jaren de traditionele subsidie voor het geval dat er toch nog iets georganiseerd zou kunnen worden. In 1974 werd dat het Festivalconcert, waar verschil lende Leidse koren aan mee werkten. Sindsdien is Leiden in de zomer een dode stad qua cultuur. Een enkel orgelcon cert houdt de schijn nog een beetje op. Voor de rest is het lijden geblazen; en dat is dan weer koren op de molen van degenen, die vinden dat we ons cultureel maar op Den Haag moesten richten. Een ab soluut onjuiste stelling, want wie naar Den Haag gaat om in het Congresgebouw een con cert te gaan beluisteren, ver klaar ik voor gek, want het%is een der slechtste akoestische Zalen van Nederland en de Stadsgehoorzaal hoort nog steeds tot de akoestische bo venlaag, ook al moet er snel wat verbeterd worden. In de aflevering „het gehoor zaait door" kom ik daar nog wel over te spreken. De grote vraag is „waarom is die Stichting Kunstmanifesta ties een stille dood gestorven?" Een paar jaar geleden heb ik aan de wethouder van cultuur gevraagd om die Stichting weer een aan de tijd aangepast nieuw leven in te blazen. Hij zou dat eens goed bezien. Waarschijnlijk kwam er toen een Mona Lisa langs en week zijn blik af, want we hebben nooit iets van dat bekijken ge zien. Toch is een Sleutelstad Festi val mogelijk. Schreef een lan delijk recensent in 1967 niet, dat het musica Leidensis con cert „een parel aan de kroon van het Holland Festival was? Dat was toen een persoonlijk initiatief, net zo goed als in de vorige eeuw bijde Leidse mu ziekfeesten. Niemand maakt mij wijs, dat wat toen kon, te genwoordig met bundeling ,van krachten niet meer kan. In 1892 bundelen de bestaande Leidsche Zangvereniging en de Verenigde Leidse Musici ,zich voor een concert in de Hooglandse kerk. Bij elkaar zo'n 250 personen, die de Elias van Mendelssohn op- en uit voeren voor een 2000 man sterke groep toehoorders. Te gen de achtergrond van dit succes, besluit men zo'n mu- i weersvoor kust op grond 1 spellingen een verwachting spatroon te kunnen uitstippe len. Het maken van een kans De Leidse koren tijdens een gezamenlijke generale repetitie van het Festivalconcert in juni 1974. t. berekening dat een seizoen óf in de steden, óf langs de kust goed gaat worden, is in dat op zicht niet helemaal uit de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3