Woïlft Atletiek- programma gewoon tweederangs Dagboek van een Spartakiaan Doorbraak wielertalent lang op zich wachten i ii I« li l li n ft Hans Ree m mineur SPORTWERELD Extra: Uitneembare veijaardagskalender op poster-formaat. In memoriam Cees Molenaar SPORT LEIDSE COURAN" WOENSDAG 25 JUL11979 LD PAULEN (VOORZITTER IAAF) WG ALTIJD EVEN STRIJDVAARDIG: Op diverse plaatsen in Moskou staan grote borden opgesteld met daarop een afbeelding van de mascotte voor de Olympische Spelen 1980: het beertje Misha. enry Marsh was gisteren één van de weinige niet-Russische atleten die op a Spartakiade een gouden medaille wonnen. De Amerikaan zegevierde op be 3000 meter steeple chase. MOSKOU De alom ter we reld bekende strijdvaardig heid van de president van de internationale atletiekfedera- tie IAAF, ir. Adriaan Paulen, is bij het klimmen der jaren geenszins geslonken. Integen deel: bij de Spartakiade aan wezig op uitnodiging van de organisatie bekijkt hij met af schuw op de vierde dag van het atletiekprogramma, als eindelijk eens de zon schijnt, hoe de atleten meer horden omverwerpen dan er over glijden. Dan balt Ad Paulen (76) zijn vuist en roept naar een onderhorige: „Tel voortaan hoeveel horden er worden omgegooid. Ik wil een regel invoeren dat een hordenloper na het omwer- n van twee stuks wordt gediskwa- ificeerd. Dit is toch geen hordenlo pen meer, maar horden omgooien". En terzijde: „Dat zeg ik nou wel, maar ze begrijpen er niet veel van, althans ze doen alsof". Meteen geeft hij een kwalificatie van het onder deel atletiek, de moeder van alle sporten, op deze zevende Spartakia de: tweederangs. Ad Paulen heeft zijn hele leven nog geen blad voor de mond genomen. Niet toen hij zelf ac tief was als atleet, niet toen hij in 1946 bestuurslid van de IAAF werd en zeker niet nadat hij drie jaar gele den tot president werd gekozen na eerst nog van 1964 tot 1976 de Euro pese federatie te hebben geleid. Generale Ad Paulen heeft ook over deze Spartakiade pertinente meningen. „Dit is een uitzondering. Nooit te voren waren er buitenlanders en ze zullen er in de toekomst ook niet meer bij zijn. Dit is alleen om dat volgend jaar de Spelen worden gehouden. De buitenlandse repre sentatie is minder groot dan ik had verwacht, maar dat is logisch, hoewel ik het zeer betreur. Volgen de week is de finale Europa Cup.' Dat is de reden dat er maar weinig Europese toppers zijn. Deze Spar takiade is dan ook niet te vergelij ken met de Panamerikaanse Spe len of Europese atletiekkampioen- schappen. Dit zijn niet meer dan gewone kampioenschappen van de Sowjet-Unie en daar zijn wat bui tenlanders voor uitgenodigd om dat ze willen zien hoe alles loopt, want dit is wel een generale repe titie voor de Spelen". De Spartakiade staat bekend om het breken van records. Er is tot nu toe zelfs geen Europees record gebroken en het ziet er niet naar uit dat zulks nog zal gebeuren, laat staan wereld prestaties. Paulen: „De Europese re cords staan scherp en omdat er uit het buitenland weinig echte toppers zijn gekomen, zitten record verbete ringen er nauwelijks in. Je kunt aan de uitslagen zien dat het buitenland niet sterk is vertegenwoordigd. Er zijn weinig eerste plaatsen die niet door Russen worden bezet. Ja, Leo nard won de sprint, maar hij is dan ook een finalist voor Moskou 1980. Voorts zijn de Russen op atletiekge- bied sterker geworden dan in Mon treal. Maar Amerika is ook sterker dan tevoren en Cuba spreekt straks ook een sterk woordje mee. Dat land had zijn top in Montreal, maar zit er niet ver van af. Cuba staat op de hoogte van Frankrijk en Italië". Kwakkelaar „Overigens, die Arno Körmeling heeft het zeker niet slecht gedaan. Zevende in de finale is een behoor lijke prestatie, maar met zijn tijd komt hij op de Spelen natuurlijk niet ver. Hij maakte de fout die alle Nederlanders maken: ze dur ven het tempo niet aan te geven, ze vinden het al mooi als ze bij kun nen blijven. Wat gebeurt er dan? Er komt een tempoversnelling in het tweede gedeelte en dan moeten ze afhaken. De anderen hebben dan nog wel wat in de benen, een Nederlander niet. Ik zie trouwens niet veel Nederlanders naar Mos kou gaan volgend jaar. Sylvia Bar- lag is aardig, maar Els Stolk ook. Misschien kan er een 4 x 100 me ter-ploeg mee. Wielart? Dat is een kwakkelaar. Hij heeft maar een paar banen waar hij goed springt. Hermens kan nog nauwelijks lo pen. Nee, ik zie er niet veel gaan. Maar in elk geval moet er een ma rathonloper gaan. Daar moet je bij zijn, vind ik, en we hebben er ze ker één: Van der Weijden. Als je bij de eerste twintig eindigt, ap- plaudiseer ik hoor". Inmiddels wordt er weer een ceremonie protocollaire gehou den. In de houding voor het volkslied, alweer het Russische, is verplicht. Paulen dus ook stram in de houding, het gezicht gekeerd naar de vlag van de Spartakiade. Even later: „Die vlaggemasten staan er volgend jaar niet meer. Ze belemmeren het uitzicht op het scorebord. Die grote luidsprekers, topkwa liteit hoor, verdwijnen ook. Be lemmeren ook het uitzicht. Kijk, het hangt allemaal om kleinere dingen, want ze kun nen zo de Spelen gaan houden, ze zijn helemaal klaar. In Mon treal zaten ze een maand tevo ren nog in de penarie, hier niet Al die dingen die nu niet klop pen worden gladgestreken, daarvan ben ik overtuigd. Rus land wil een goed figuur slaan en zal dus zorgen dat alles per fect is. Hoe meer er nu mis gaat, des te beter zullen ze straks te voorschijn komen. Ze kunnen het, ze hebben de mensen en de discipline. Dat komt best goed. Een land dat een Spoetnik zes maanden in het luchtruim kan sturen, zal toch zeker wel voor een computerprogramma kun nen zorgen dat vlekkeloos ver loopt". HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Vandaag ia het de dag van de Sovjetrepu bliek Ukraine. Elke republiek heeft zijn eigen dag en om dat die in eigen omgeving wordt gevierd, maar Moskou tijdens de Spartakiade het festijn niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan, waren wat Ukrainse coryfeeën als Va- lery Borzov en de gymnast Boris Shakhlin opgetrommeld om de dagelijkse persconferentie, waar alleen formalitei ten worden vervuld, op te luisteren. Erg feestelijk was het trouwens niet, want het schijnt nogal moeilijk te zijn om uit de plooi te raken. De bevol king wekt de indruk constant moe te zijn, zeker zij die lange dagen maken om de Spartakiade zo goed mogelijk te doen verlopen. In de vroege ochtend staan ze te tap pen en te smeren en uit te delen (allemaal in de rij s.v.p.) en laat in de avond tappen en smeren ze nog. Dat werkt niet mee aan een zonnig humeur, ook niet in een land waar de arbeid hoog in het vaandel staat geschreven. Geld is niet alles, maar arbeid toch ook niet. En hoe ou der de werkers zijn, des te somberder staan hun gezich ten. De jonge deernen die zich, wel enige dagen te laat, in de bij hun functie behorende uniformen hebben gehe sen - dus toch zoiets als hostesses maar dan wel in een beperkt aantal, dat derhalve op de tenen moet lopen om alle vragen te beantwoorden van hen die het al niet heb ben opgegeven - plooien glimlachjes om de lippen en bewegen zich met verende tred. Sloffend De oudere dames, en dat zijn er heel wat, die voor het merendeel in hotels en restaurants werken, verplaatsen zich merendeels sloffend en kijken je aan met een blik in de ogen die wil betekenen: moet dat nou zo nodig. Jawel, dat moet, want er dient toch gegeten te worden na raad pleging van de spijskaart, die veel produkten bevat maar weinig prijzen erachter en dat betekent: geen prijs, niet aanwezig. Niettemin blijft er voldoende over, dat wel, maar de keus is beperkt. Hoe zou die keus voor inwoners van Moskou zijnOnbe kend. In het snackrestaurantje van het Leninstadion - press and officials only - worden zakken vol belegde bo terhammen meegenomen, maar dat zegt natuurlijk ook niet alles. De man kan wel onderweg eten en razende honger hebben. De roebels worden dan vlot over de toonbank geschoven naar de ober, die onverstoorbaar doorgaat in het Russisch de prijs te noemen en zelden muntjes heeft om terug te geven, en eerst op een tel- raampje, dat in Nederland nog door sommige Chinees restaurant-houders wordt gebruikt, de nota heeft samen gesteld. Bij ons kun je op de kassa kijken, maar doe dat eens op een tel raampje waar de balletjes heen en weer vliegen. De vriendelijke hostess, die even van haar balie weg kon, had ook wat geconsumeerd. Ze is studente en verdient in haar vakantie wat bij: drie roebel en vijftig ko peken per dag, in goed Nederlands geld ongeveer veer tien gulden. En dan werkt ze ook nog maar om de dag. Haar bestelling was er dan ook naar. AMSTERDAM Hans Ree lijkt in zijn poging om tijdens het internationale schaaktoernooi in Amsterdam een groot meesterresultaat te behalen niet te slagen. In de tiende ron de verloor Ree, spelend met wit, van de Joego Slaaf Sahovic en bleef daardoor op een score van vijf wedstrijdpunten uit tien ronden staan. Uit de resterende drie ronden moet de Nederlander de volle winst halen om aan een grootmeester- resultaat te voldoen. Uitslagen tiende ronde grootmeestcrgroep A Ree—Sahovic (Jsl) 01, Torre (Kil)Andersson (Zwe) 1/21/2, Sosonko (Ned)—Stean (Eng) 1/2—1/2, Byrne (st)Lein (Vst) 1/2—1/2, Donner (Ned>- Ligterink (Ned) 1—0, Smejkal (tsj)—Farago (Hong) afg., Hort )Tsj)—Sax (Hon) 1/2—1/2. Stand: 1/2 Sax. Hort 7, 3. Andersson 6; 4. Smejkal 5 1/2 1 afg.; 5/6 Byrne, Torre 5 1/2; 7/9 Sosonko. Lein. Ree 5; 10. Donner 4 1/2; 11. Sahovic 4; 12/13 Ligte- rink, Stean 3 1/2; 14. Farago 2+1 afg. Uitslagen grootmcestergroep B: Spassov (Bul)Baljon (Ned) 10, Hernandes (Cub)Shamkovich (Vst) afg Van Riemsdijk (Bra)—Van der Sterren (Ned) 1—0, Enklaar (Ned)—Van Wij- gerden (Ned) afg.. Van der Wiel (Ned)—Nemet (Jsl) afg., Bohm (Ned)—Lange- weg (Ned) 01, Hólzl (Oos)Dolmatov (Rus) 01. Stand: 1. Dolmatov 8; 2/3 Van der Sterren, Langeweg 6; 4/6 Van der Wiel, Nemet, Shamkovich 5 1/2+ 1 afg., 7. Hernandez 5 1 afg., 8. Van Riemsdijk 5; 9 Van Wijgerden 4 1/2+ 1 afg10. Enklaar 4 1 afg.; 11. Spassov 4; 12/13 Böhm. Hölzl 31/2; 14. Baljon 1. HAAG Uitslagen riendschappelijke voetbal wedstrijden. Zuidlaren-Ajax 0- Cercle Brugge-NAC 1-0; SC ambuur-East Five (Schot and) 0-0; DS '79-Anderlecht 2- 's Gravenzande-FC Vlaar- Singen 0-0. IMINI Het Nederlands da- t lesvoetbalelftal is uitgescha- C eld in de strijd om het offi- Qieuze Europees kampioen schap in Italië. Tegen Zweden werd met 1-1 gelijk gespeeld Een slechter doelsaldo werd Oranje fataal. OBBICHT Jan Raas heeft gisteravond de profronde van Obbicht gewonnen, Hans Lan- gerijs eindigde in dezelfde tijd als tweede. MADRID Nederland en Ita lië hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap honkbal voor kadetten. Oranje versloeg met 4-0 gastheer Spanje. ROME De Nederlandse meisjes zijn tijdens het toer nooi om het Europees kam pioenschap tafeltennis uitge schakeld voor één van de vier topplaatsen door een neder laag van 3-2 tegen Rusland. UTRECHT De Nederlandse ploeg voor de vierlandenwed- strijd schoonspringen, die ko mend weekeinde in het Spaanse Orense wordt gehou den, is als volgt samengesteld. Dames driemeterplank: Lidy Spruyt (Joop Stotijn) en Rine- ke Sikking (BSV W). Heren: Joop Marechal (BSV W) en Ronald Nihot (Morgenstond). LONG BEACH Greg Win- chell, de Amerikaanse zwem mer die onlangs bij de Pana merikaanse Spelen zilver won op de 100 meter schoolslag, is overleden aan de verwondin gen die hij had opgelopen bij een motorongeluk. Schitterende illustraties van Marjolein Bastin, waarin zij de natuur laat zien in lente, zomer, herfst en winter. Poster-formaat, dus ruim plaats voor alle verjaardagen die u wilt onthouden. In Libelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 Iclclt NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Met de Nederlandse baanwielrenne- rij is het momenteel nog niet al te best gesteld. Slechts op enkele onderde len (stayers en dames ach tervolging) kan ons land in ternationaal goed meeko men. Maar op de meeste nummers moet men toch ge noegen nemen met een be scheiden positie. Na de eer ste dag van de nationale baankampioenschappen, die tot en met vrijdag in het Olympisch Stadion van Am sterdam worden gehouden, is een verbetering voorlopig nog evenmin in zicht. En dat zal ongetwijfeld pijn doen bij de verantwoordelijke heren van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie. Dit seizoen werd immers gestart met een nieuwe begeleidings- ploeg. Via coördinatie van Frans Mahn konden onder meer baancoach Peter Nieu- wpnhuis en damescoarh Cnr Bijster aan de slag. Vooral eerstgenoemde ging met veel ambitie van start en werd daarbij door de bond in de rug gesteund, doordat de KNWU regionale baankampioenschap pen uitschreef die moesten lei den tot de ontdekking van nieuw talent. Op de eerste dag van de Ne derlandse baantitelstrijd werd echter duidelijk dat doorbraak van onbekend talent nog wel even op zich laat wachten. Op de onderdelen van gisteren (dames achtervolging, ama teurs achtervolging, sprint en één kilometer tijdrit) gingen de gevechten om de hoogste plaatsen bijna altijd tussen de al jaren bekende gezichten. Achterstand Renners als Sjaak Pieters, John Zeijderveld, Lau Veldt, Ger Möhlmann, Dick van Egmond en Geert Schipper (de sterkste achtervolger) zijn nationaal niet te ver slaan, maar hebben bij de komende wereldkampioen schappen die van 28 augus tus tot en met 2 september in hetzelfde stadion worden gehouden - weinig te vertel len. Voor Peter Nieuwen- huis weinig aantrekkelijks te melden. De baancoach kan weinig meer doen dan de achterstand ten opzichte van het buitenland niet gro ter te laten worden. Voor ei gen publiek moet dat er wel in zitten. Meer is er echter niet te behalen. Slechts één nationaal kam pioen werd gisteren gehuldigd en dat was John Zeijderveld, die de één kilometer tijdrit won. De jonge renner uit Am sterdam was de snelste in 1.09.4 voor de verrassend ster ke Ton Vrolijk (1.10.37) en Hans Vonk (1.11.03). De over winning van John Zeijderveld was het enige lichtpuntje dat Peter Nieuwenhuis kon waar nemen, want met deze positie ve uitzondering heeft hij mo gelijk een troef voor de toe komst. rn RUYSMAN (Van onze verslaggever) DEN HAAG Onverwacht is het overlij den van Cees Molenaar niet gekomen. Vrienden en bekenden wisten al enige tijd dat zelfs de in bloedkanker gespecialiseerde artsen in het Amerikaanse Houston een te- vergeefse strijd leverden om zijn leven te redden. Hooguit kon geprobeerd worden het onvermijdelijke zo lang mogelijk uit te stel len. Ook daaraan is nu een einde gekomen. Cees Molenaars leven rekken was niet lan ger mogelijk. Cees Molenaar was een bekend figuur in de Nederlandse sportwereld. Samen met broer Klaas drukte hij vooral zijn stempel op het voetballeven in de kop van Noord-Holland. En dan speciaal bij AZ '67, het troetelkindje van de Molenaars. Cees en Klaas trokken het zich aan toen de fu sieclub Alkmaar/Zaanstreek halverwege de zestiger jaren op de rand van de afgrond balan- ptHp Hot tweetal, zowel in de fnnrt als in het de te voelen ?^in zakenleven onafscheidelijk, had weinig tijd no dig om te besluiten het betaald voetbal in de kop van Noord-Holland te redden. De Mole naars konden zich dat financieel ook veroorlo ven, want onder hun leiding groeide het Zaanse grootwinkelbedrijf Wastora van een bescheiden zaakje uit tot een florerend bedrijf met vertak kingen over de gehele wereld, samengebundeld in de Wastora Holding. De reddingsactie van de gebroeders Molenaar had succes. AZ '67 kwam er weer bovenop. Dank zij de Molenaars, die ambitieus aan de weg timmerden. In veler ogen wel eens iets te ambitieus, maar niet ontkend kan worden dat Cees en Klaas Molenaar altijd het belang van AZ '67 voor ogen probeerden te houden. Mede daardoor is de Alkmaarse club uitgegroeid tot een redelijk functionerend voetbalbedrijf. De twee-eenheid Cees en Klaas Molenaar is uit een gerukt. Zowel in hun bedrijf in Zaandam als bij AZ '67 zal het verlies de komende perio-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11