Okker ontluisterd Honderden Europese bergsporters maken jaarlijks dodelijke val SPAANSE DREUMES ANGEL GIMENEZ MOEITELOOS WINNAAR Resultaten Hilversum Oostenrijkse ze| voor FC Den Ha BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT Onrustbarende stijging ongevallen Het hoofd van de afdeling opleidingen van de K.N.A.V. Herman Plugge (links) heeft inmiddels 20 jaar klimervaring in de benen. Zijn collega Tom Been, die chef de bureau is op het kantoor aan de Lange Voorhout in Den Haag, klimt al tien jaar. ...doden-curve kruipt steeds hoger... (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG INNSBRUCK Voor Jaap Beets (17 jaar, afkomstig uit Den Haag) en Rik Wal stra (18 jaar, uit Emmen) kwamen de gravende handen afgelopen zaterdag juist op tijd. De prijs die zij moesten betalen voor een val van de Theaterwand nabij het Oostenrijkse Sankt Leon- hard, bedroeg uiteindelijk niet meer dan wat flauwe schrammen. De 39-jarige Erika de Werd uit Utrecht, die samen met dit tweetal naar be neden stortte en dezelfde gletsjerspleet intuimel- de, bekocht de val met de hoogste tol. Toen haar metgezellen er tenslotte in geslaagd waren ook haar uit de sneeuwmassa te ontzetten, trof fen ze haar lichaam levenloos aan. Het klimseizoen is nog nauwelijks halverwege, maar Erika de Werd is vrijwel zeker al de vier de Nederlander die dit jaar aan het hooggeberg te ten offer is gevallen. Eerder deze maand werd, nadat zij tien dagen vermist was geweest, in het gebergte nabij Innsbruck het stoffelijk overschot gevonden van de 44-jarige Wassenaarse verpleegster en alpiniste E. Bokhout. In de Ur- ner Alpen in Zwitserland zijn al ruim veertien dagen twee Utrechtse studenten zoek. Pogingen om dit tweetal, van wie de identiteit door fami lie liever niet wordt prijsgegeven, alsnog op te sporen, zijn inmiddels gestaakt. .Precieze cijfers over de toename van het aantal ongelukken met bergbeklimmers en bergwande laars zijn niet bekend. Maar dat er van een on rustbarende stijging sprake is wordt door zowel "de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereniging als de Nederlandse Bergsportvereniging volmondig erkend. De bekende Nederlandse bergbeklimmer Herman Plugge, hoofd opleidingen van de» K.N.A.V., schat dat de doden-curve van de be rgsport -in West-Europa inmiddels is opgelopen tot 400 a 450 slachtoffers per jaar. „En noem dat maar gerust een lage schatting", aldus Plugge die er als schrale troost aan toe voegt dat het percentage Nederlanders dat een witte dood sterft, relatief toch nog vrij laag ligt. „Geworteld in een plat landschap als wij zijn, kijken we wat onwenniger tegen de bergen aan dan de meeste Europeanen en zijn waarschijnlijk daardoor toch wat voorzichtiger. Ik denk dat de helft van alle dodelijke ongevallen met Nederlan ders in de bergen te wijten is aan domme pech". Het ongeluk dat Jaap Beets, Rik Walstra en Eri ka de Werd het afgelopen weekeinde overkwam is van die onvermijdelijke pech een schoolvoor beeld, zo meent hij. Volgens de informatie die de K.N.A.V. heeft bereikt maakte het drietal deel uit van van een groep van 25 leerlingen die een cur sus volgde aan een bergschool. De Theaterwand, waar het drama zich heeft voltrokken, is een stei le helling van niet meer dan 100 meter hoog die ligt op de zogenaamde Zuid-West Graat van de Seekarleschneide, op de weg naar de 3.392 meter hoge Rostizkogel. Een wandje van lik-m'n-vestje dat oprijst vanaf een gletsjer en al door tienduizenden beginnende alpinisten zonder problemen is overwonnen. Afge lopen zaterdagmorgen rond 7.00 uur gingen de 25 cursisten naar boven in gezelschap van 12 gidsen. Toen de meesten al gearriveerd waren, ontstond er een sneeuwlawine. Die sleurde twaalf personen naar beneden. Negen van hen kwamen op de gletsjer terecht, en liepen niet meer dan wat blauwe builen op. Jaap, Rik en Erika belandden in de diepe spleet aan de voet van de Theater wand. Met het voor de laatste fatale gevolg. „De bergschool waarom het hier gaat", verklaart Plugge „heeft in de afgelopen 52 jaar nog nooit één dode te betreuren gehad. Je mag gerust aan nemen dat toen men dèar de bewuste zaterdag omhoog ging de kans op een lawine verwaarloos baar klein was. Maar het kan natuurlijk altijd. En als je dan ongelukkig valt, nou ja, dan is er sprake van een noodlottige samenloop van om standigheden, die je alleen kan vermijden door thuis te blijven". Herman Plugge heeft het bange vermoeden dat de twee Utrechtse studenten, wier leven door de reddingsploegen is opgegeven, wèl onnodige risi co's hebben genomen. „Overmoed, een gebrek aan conditie, een ontoereikende uitrusting, je weet het niet, maar niets wijst erop dat ze in een Nederland kent twee verenigingen op bet ge bied van de bergsport. De Koninklijke Neder landse Alpen Vereniging, Lange Voorhout 16 in Den Haag, tel. 070 652850. En de Nederland se Bergsportvereniging, Laan van Meerdervoort 503 in Den Haag, tel. 070 655237. Beide vere nigingen zijn graag bereid bergwandelaars zo wel als bergbeklimmers van advies te dienen. onvoorzienbare situatie zijn beland". Volgens de 40-jarige Plugge, die het in 1974, tij dens een expeditie in Rusland moest meemaken dat negen collega-klimmers om het leven kwa men, is vooral onder studenten een slechte uitrus ting een veelvuldige oorzaak van ongelukken. „Studenten zitten per definitie slecht bij kas en juist onder die jongelui is de klimsport bijzonder populair. Opgejut doorverhalen van vriendjes die onder het genot van een pilsje weten te ver tellen dat het allemaal vreselijk meevalt in de bergen laten ze zich verleiden om voor een paar honderd gulden wat goedkope spullen op de kop te tikken Maar voor een aanvaardbare uitrus ting moet je echt zo'n anderhalf duizend gulden uittrekken. Voor de opleiding geldt hetzelfde. Ie mand die het alpinisme voldoende onder de knie wil leren krijgen om zonder gids de bergen in te trekken moet voor zo'n twee tweeënhalf mille in cursussen investeren. Niet iedereen die de ber gen in wil heeft een dergelijk bedrag te beste den". De meest belangrijke handlangers van de witte dood blijven overmoed en onbekendheid met de risico's. Vooral de van alle klimtraining verstoken bergwandelaars zijn hiervan vaak het slachtoffer. Volgens de gegevens van de K.N.A.V. hebben de helft van het aantal ongevallen in de Alpen be trekking op wandelaars. „Edelweiss-plukkers", zoals ze door de alpinisten gemeenzaam worden aangeduid, die zich van geen gevaar bewust op onbekend terrein wagen om vervolgens jodelend de afgrond in te storten. Bijvoorbeeld doordat ze van het pad afwijken om een koppel gemzen te volgen. Of de picknickmand op een spek grashelling willen uitpakken. Of in slecht belanden, geen regenkleding bij zich hebb door de kou worden bevangen. Of een stei ling beklimmen en niet meer omlaag durve zovoort. Maar ook onder ervaren alpinisten, Herman ge geeft het graag toe, blijft overmoed een loerend gevaar. En natuurlijk weten alle be limmers diep in hun hart dat het risico, h t heerst ook, dat aan hun sport inherent is, een deel de aantrekkelijkheid van uitmaak nog heel jonge Nederlandse alpinist —hi nog geen 20— die vorig jaar bij het beoi J van zijn sport om het leven is gekomen dat niet lang vóór zijn dood onder woon m een gedicht. Het gedicht werd geplaatst bij memoriam dat aan de jongen werd gewijd tijdschrift De Berggids. Het luidt zó Ik kan niet vertellen waarom Hoe maak je duidelijk aan mensen wat zo'n gek nu toch beheerst om ver van zakjes frites en kou we pilsjes een spel te spelen met de dood Hoe kan ik hen vertellen van de intense vreugde die je kop daarboven vult Hoe kan ik ooit getuigen van concentratie die laat zien in zulke ogenblikken het waarom van dit bestaan HILVERSUM Terwijl Angel Gimenez met een vergenoegd gezicht een ferm stuk appeltaart tot zich nam dat vervolgens werd weggespoeld met een aantal slokken thee, zat Tom Okker een paar meter verderop met een nors gelaat een enorme deceptie te verwerken. „Ik kon op deze baan niet uit de voeten", pro beerde hij voorzichtig een verklaring te vinden voor zijn uitschakeling door de Spanjaard, die meer het karakter had van een ontluistering. Want Tom Okker, een maand geleden nog bewierookt van wege zijn niet verwachte en daarom des te imponerender zegereeks op Wimbledon, werd gisteren in de eerste ron de van het Melkhuisje niet minder dan gevonnist door de kleinste speler van het inter nationale tenniscircus. „Het leek wel een soort ijsveld", vervolgde Okker wiens naam met de alleszeggende cijfers van 6-1, 6-2 van de deelnemer slijst kon worden geschrapt. „Ik kon er nauwelijks op staande blijven en daardoor raakte ik mijn timing kwijt". Tom Okker liep gisteren in derdaad te stuntelen als een beginneling. En Angel Gime nez, die slechts een luttel aan tal centimeters boven het net uitsteekt, kreeg daardoor voor de Nederlander gaandeweg de afmetingen van een reus, die zijn opponent alle hoeken van - de baan liet zien. „Ik had sa men met mijn coach Alvarez een bepaalde tactiek uitgestip peld", verklaarde de 23-jarige man uit Barcelona later. „Ik zou Okker zoveel mogelijk on der druk houden in de hoop dat hij fouten zou gaan ma ken". ..Beide voornemens slaagden wonderwel, al wenste Okker daar niet vrijwillig medewer- king aan te verlenen. Maar naarmate het uiteindelijk slechts zevenenveertig minu- ten durende duel vorderde, kregen de daden van de Ne derlander een steeds hulpelo- De Spanjaard Angel Gimenez, nog geen 1.60 meter hoog, was een onoverkomelijk struikelpunt voor Tom Okker. Tom Okker kwam op het Melkhuisje slecht uit de voeten. zer karakter. „Nee", deelde Okker na afloop mee, „ik heb hem op geen enkele wijze on derschat. Hij kan tennissen". Schoenen En dat bewees Angel Gime nez zonneklaar. De Span jaard, die drie jaar geleden op het Melkhuisje nog de halve finale bereikte en toen verloor van de Argentijn Cano, behoefde bijna alleen maar de bal in het spel te houden om de punten als ge volg van missers van zijn opponent op zijn conto te kunnen bijschrijven. „Ik heb er nog even aan gedacht andere schoenen aan te trek ken", deelde Okker mee, „ik had ze bij me. Met deze schoenen kon ik op die har de baan niet lopen. En ik had de afgelopen dagen nog zo lekker getraind. Zelfs dinsdagmorgen nog, maar de baan waarop ik toen speelde was heel anders dan deze. Ik vind wel, dat in één zo'n toernooi alle banen even snel zouden moeten zijn." Angel Gimenez bleek van de piste geen last te hebben. „Ik speel bij voorkeur op gravel", verklaarde de dreumes, die aan het begin van dit jaar nog op de veertigste plaats van de wereldranglijst prijkte, maar inmiddels na een periode van non-activiteit en een weinig succes opleverende oversteek naar Amerika, slechts als 116e staat geklasseerd. Okker, die voor het Melkhuisje als derde was geplaatst, mag dan onge veer tachtig plaatsen hoger op de ladder staan, gisteren kwam dat verschil er op geen stukken na uit. Als een dilet tant werd de Hazerswoude- naar naar de slachtbank ge leid. Sanders Vlak voor de dramatische uitschakeling van Tom Ok ker had Louk Sanders zich op dezelfde baan wel staan de gehouden. De inmiddels negenentwintigjarige Leide- naar slaagde er in drie sets (6-1, 2-6, 6-2) in de Brit John Feaver te verslaan. Waarbij Nederlands tweede speler zich na een terugval in de tweede reeks knap herstel de. Ondanks zijn nu niet be paald opzienbarende ver richtingen in de twee jaar, dat hij zich nu tennisprof noemt, heeft Sanders de smaak nu pas goed te pak ken. „Ik voel me eindelijk thuis op het circuit", vertelde een te vreden Nederlands kampioen. „Vorig jaar was dat bepaald nog niet zo. Ik heb het idee, dat ik daardoor nog wel wat vooruit kan komen. Ik moet alleen wat meer rendement uit mijn spel halen, zoals bijvoor beeld Pinner. Dat is echt niet zo'n geweldige speler, maar hij staat wel bij de eerste dertig. Maar ik ga nog wel een paar jaar door. Ik vind" dit een ple zierig bestaan, en ik kan er goed van leven". In de tweede ronde ontmoet Louk Sanders de Fransman Dominique Bedel, die gisteren afrekende met zijn landgenoot Fritz. FRANK WERKMAN De uitslagen van gisteren: Herenenkelspel, eerste ronde: Louk Sanders (Ned)-John Fe aver (Gbr) 6-1, 2-6, 6-2; Domi nique Bedel (Fra)-Bernard Fritz (Fra) 6-2, 6-4; Alejandro Pierola (Chi)-Nikki Spear (Joe) 1-6, 6-2, 6-1; Balasz Ta- roczy (Hon)-Tenny Svensson (Zwe) 6-4, 6-0; Tomas Smid (Tsj)-Per Hjertquist (Zwe) 6-1, 6-0; Angel Gimenez (Spa)-Tom Okker (Ned) 6-1, 6-2; Eric De- blicker (Fra)-Gilles Moretton (Fra) 6-4, 6-2; Jan Kodes (Tsj)- Bob Carmichael (Aus) 3-6, 6-0, 6-2. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum ge houden draverijen zijn: Bourgogneprijs, 2000 mtr.: 1. Rei- naldo (J. J. Hendrikx) 1.23,2; 2. Sangria B; 3. Rose Bowl. Winn. 3.80; 1.40, 2.50, 4.10; kopp. 6.50. Trio: 188.00. Niet gestart nr. 10 Sorento. Vogezenprijs, 2000 mtr.: 1. Riben- to Avo (W. P. M. van der Pijl) 1.23,8; 2. Salvo Estancia; 3. Son Sprookjeshof. Winn. 11.60; pl. 2.10, 1.30, 2.00; kopp. 11.60. Trio: f 221.90. Périgodprijs, 1540 mtr.: 1. Ton Zuidvelde (M. L. van der Togt) 1.22,0; 2. Tasje Lobell; 3. Torero. Winn. 1.40; pl. 1.20, 1.20; kopp. 1.90. Niet gestart nr. 3. Ty foon Hazelaar en nr. 9. Triomf van Boko. Normandiëprijs, 1600 mtr.: 1. Ric- co Westlandia (G. W. van Eijkelen- borg) 1.21,2; 2. Rio du Bois; 3. Pop Glorie. Winn. 7.30; 1.90, 1.80, 1.60; kopp. 23.50. Trio 132.40. Niet gestart nr. 1. Renske Meriam, Cévennesprijs, 2000 mtr.: 1. Spen cer Fortuna (M. C. Vergay) 1.24,5; 2. Sylvia Uyterdyk; 3. Phien K. Winn. 1.60; pl. 1.40, 1.50; kopp. 2.20. Niet gestart nr. 1. Sierra Le- Auvergneprijs, 2900 mtr.: 1. Majoor Bloemlust (L, de Ruiter) 1.23,0; 2. Noordse Stern; 3. Moniek Donne. Winn. 6.10; pl. 1.50, 2.50, 2.20; kopp. 17.30. Bretagneprijs, 2000 mtr.: 1. Onette Maaldrift (N. C. L. Koot) 1.23,8; 2. Ons T; 3. Pepi H. Winn f 12.40; pl. 3.50, 2.90, 4.70; kopp. 56.50; Niet gestart rir. 7 Mogambo en nr. 13. Obrigade. Juraprijs, 2440 mtrj 1. Rififi (J. M. Swaab) 1.22,2; 2. Robert Belwin; 3. Romeo Supreme. Winn. 3.50; 1.50, 1.60, 2.20; kopp. 3.60. Trio 40.50. Niet gestart nr., 3 Nisja P. Picardiprijs. 2040 mtr.: 1. Lord Axkit (A. de Wrede) 1.21,7; 2. Or pheus; 3. Menno Hoca. Winn. f 1.50; pl. 1.10, 1.10, 1.70; kopp. 2.70. Niet gestart nr. 8 Lerry Buitenzorg. Normandiëprijs (tweede afde ling), 1600 mtr.: 1. Rebecca Signal (A. J. Mollema) 1.20,8; 2. O'Diflen; 3. Rose RustburchL Winn. 4.80; pl. 2.00, 2.50, 2.40; kopp. 103.150. Trio 709.00. Niet gestart nr. 9 Pancho. Dordogneprijs, 2440 mtr.: 1. Rosy Rapid (J. Wagenaar) 1.27,5; 2. Ralf Rumelaar, 3. Sheriff Fortuna. Winn. 3.50; pl. 2.50, 1.70, 4.70; kopp. 10.00. Niet gestart nr. 9 Richard Olivier en nr. 13. Ro salie H. Totalisatoomzet: 490.22,00. Emil Monsanto maakte tegen Villacher SV in het shirt vi; Den Haag een weinig imponerende indruk. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het eerste oefenduel van de trip naar tenrijk heeft FC Den Haag gisteravond een magere" winning gebracht. Door een doelpunt van Simon van halverwege de tweede helft gescoord na voorbere werk van Ton Wickel en Harry Melis, won de formati trainer Piet de Visser met 1-0 van Villacher SV, een cli de landelijke tweede divisie. Dat het bezoek van FC Den Haag aan het trainingskamp behaaglijk zonnige Mariagail niet onopgemerkt voor de pl lijke bevolking is gebleven, bewees het aantal toeschouwt deze wedstrijd: 3500 kijkers waaronder minstens tweedi Nederlandse vakantiegasten. Ook in de regionale pers we nodige aandacht aan de komst van het „Hollandse team va reldklasse" besteed. Zelfs de maaltijden die de Hagenaars diend kregen, ging niet aan de nieuwsjacht van de Oostei sportverslaggevers voorbij. Opmerkelijk bij FC Den Haag was vooral net neroptrede Ton Wickel. De roodharige voorstopper vierde na maande ge afwezigheid in verband met een liesblessure een bevree de rentree. Samen met vooral Jos Jonker, André Wetzel er Tempelaar was Wickel de beste speler aan Nederlandse FC Den Haag, dat eerder op de dag nog tweemaal geducl getraind, kwam overigens maar matig uit de verf. In de helft kreeg men weliswaar enkele goede kansen, maar c miskenbare desinteresse voorkwam doelpunten. Villach dan ook een weinig inspirerende tegenstander te zijn Mansveld en Ton Wickel waren nog het dichtst bij een tl Aan de andere kant miste Fertschai een unieke mogeli; om Hans Galjé te passeren, fn de voorhoede ontbraken zowel Henk van Leeuwen als Goemans. De eerste heeft in Oostenrijk wederom wat last j gen van zijn hardnekkige knieblessure, waarin opnieuw verschenen. Fred Goemans liep op een training na een met doelman Hans Galjé een overigens niet ernstige enke sure op. Zijn vervanger Emil Monsanto maakte ditmaal eei nig imponerende indruk. Ook de beide andere onervaren vallers, Harry Melis en Chris Treling, bleven ruim var beste vorm verwijderd. FC Den Haag speelde in de volgende samenstelling: Galjé; pelaar, Mansveld, Wickel, K^prevaar; Wetzel (Van Bergen gouwen), Van Vliet, Jonker; Melis, Treling, Monsanto (Lfl

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10