Mogelijke opvolgers koning straks ,lid koninklijk huis' erhullen van de waarheid nultiple sclerose is absurd over boekcl Rabobank Q Qeidó&Qowuvnt De Arke winter. programma's liggen nü voor u klaar! nenland Tjerk Vermaning op archeologisch onderzoek in Denemarken TSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND Ir. Bryan Matthews in De feiten over MS": Het optimisme van mr. Geertsema voor het beste eruit is LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUL11979 PAGINA 9 MET SUBSIDIE VAN VERENIGING (Van een onzer verslaggevers) EMMEN Tjerk Vermaning, de praktij- karcheoloog uit Assen gaat donderdag aanstaande op expeditie naar Sleeswijk Holstein en Denemarken. Zijn reis wordt gesubsidieerd door de Vereniging Actieve Praktijk Archeologie Nederland, de APAN. Het doel van de tocht is een nieuwe bevestiging te vinden van Tjerk's oude Noordzeetheorie. De door de wetenschap verguisde, maar door de praktijkarcheologen hooggepre zen Tjerk Vermaning ontwikkelde die theorie nadat hij tussen 1957 en 1960 in Smilde opzienbarende vondsten van pre historische werktuigen had gedaan. „Als de Noordzee tot voor 7000 jaar een grote laagvlakte geweest is die zich tussen En geland en Denemarken uitstrekte", zo re deneerde hij, „dan moeten stenen gereed schappen van alle culturen die in Neder land gevonden worden ook in overeenko mende bodemlagen van Noord-Duitsland en Denemarken voorkomen". Deze theorie wordt sedertdien door vele vondsten in die landen bevestigd. Aanlei ding tot Tjerk's onderzoekingstocht naar Denemarken is een zeer merkwaardige steen die een van zijn kennissen, een fossielenverzamelaar die iets van archeo logie wist, voor hem, meebracht als va kantiesouvenir uit Denemarken. De heer Vermaning herkende de steen als een clactonslag, tot dubbelschaaf geretou cheerd en 250.000 tot 300.000 jaar oud. Hoewel er in Denemarken al clactonge- reedschappen gevonden zijn, was een stuk van de grootte van deze schaaf nog' niet bekend. De heer Vermaning wil nu de Holsteinlagen waaruit de steen af komstig moet zijn, aan een nader onder zoek onderwerpen. Tweede vuistbijl in Noord-Nederland gevonden EMMEN Op een stuk land tussen Emmen en Weerdinge heeft de heer Henk Brouwer (42) uit Odoornerveen tijdens het weekeinde de tweede Abbevillien vuistbijl gevonden die ooit in Noord-Nederland werd aangetroffen. Het stuk gereedschap uit de oude steentijd is gisteravond gedetermineerd door Tjerk Ver maning, die de ouderdom van het voorwerp schat op ongeveer 450.000 jaar. Tjerk Verma ning vond op 12 juni 1967 bij het Blauwmeer in Smilde de eerste Abbevillien vuistbijl die door een zandzuiger van 15 tot 20 meter diep te naar omhoog was gebracht Dat eerste exemplaar was er een van zuidelijk vuursteen. De nu gevonden bijl is uit kwartsiet vervaar- onze parlementaire re dactie) HAAG Alle leden de koninklijke familie ]e koning kunnen opvol- zullen lid van het ko- lijk huis zijn. Zij zullen bij het aangaan van een Blijk moeten realiseren, alleen bij door de wet- r voor dit huwelijk ver- de toestemming de ma kheid van troonopvol- voor hen en hun kinde- >lijft behouden. itaat in het gisteren bij de He Kamer ingediende wetsont- „regeling van het lidmaatschap van het koninklijk huis". In de hui dige situatie betekent de nieuwe re geling dat, als de Kamers met dit wetsontwerp akkoord gaan, tot het koninklijk huis behoren: koningin Juliana en prins Bernhard, alsmede de prinsessen Beatrix en Margriet, hun echtgenoten en kinderen. „Naar het oordeel van de regering dient bij de bepaling van de om vang van de kring van leden van het koninklijk huis te worden uitge gaan van de mogelijkheid van troo nopvolging. De regering is tot dit oordeel gekomen omdat van al dege nen die tot de koning in een min of meer verwijderde familiebetrekking staan, de mogelijke troonopvolgers in enigerlei mate betrokken zijn bij de uitoefening van de koninklijke functie, al was het slechts door het enkele feit dat ze tot de kroon ge roepen kunnen worden. De mogelij ke troonopvolgers hebben een bij zondere binding met de Nederlandse staat. In tegenstelling tot de andere mogelijke criteria geeft het criterium van de mogelijkheid van troonopvol ging een niet voor tweeërlei uitleg vatbaar uitgangspunt voor de bepa ling van de kring van leden van het koninklijk huis, aldus de regering in haar toelichting op het wetsontwerp. De regering is van mening dat niet volstaan kan worden met de aanwij zing van de koning en de mogelijke opvolgers als lid van het koninklijk huis. Zij vindt dat de toekenning aan iemand van de kwaliteit van lid van het koninklijk huis met zich mee moet brengen, dat ook zijn of haar echtgenoot dit lidmaatschap ten deel valt. De regering ziet geen redenen aan deze personen geduren de hun staat van weduwe of we duwnaar het lidmaatschap van het koninklijk huis niet te doen behou den. Geen termen worden aanwezig geacht om het lidmaatschap van een koning die afstand van de kroon ge daan heeft automatisch te doen be ëindigen. In twee gevallen gaat het lidmaat schap van rechtswege verloren. De mogelijke troonopvolger die zonder toestemming trouwt verliest daar door deze status definitief zowel voor zichzelf als voor zijn nakome lingen uit dat huwelijk. Dat geldt dus voor de prinsessen Irene en Christina. Ook als het Nederlander schap verloren gaat verliest de be trokkene het lidmaatschap van het koninklijk huis van rechtswege. Te loeten te Liefhebbers van het ruigere zeilwerk komen dezer dagen volledig aan hun trekken in Friesland, bij het Skütsjesi- len 1979. Daar trachten de schippers van deze oerdegelijke vaartuigen elkaar letterlijk en figuurlijk de loef af te ste ken. ISTERDAM „Ik weet niet nneer er een geneeswijze of eltreffende preventie tegen mul le sclerose zal worden ontdekt, ar dit is het doel van veel be- igrijke onderzoekingsteams en ik en geloof dat succes niet lang er op zich zal laten wachten", 'h aldus op de vlakte houdend, sluit dr. Bryan Matthews zijn ,De feiten over MS", waar- n vandaag een Nederlandse ver ing beschikbaar is gekomen. De gave werd mogelijk door mede- rking van de sinds 1963 bestaan- Multiple Sclerose Stichting. Ons telt ongeveer 10.000 lijders n de gevreesde ziekte, met als ofdgroep patiënten tussen de 25 40 jaar. In de eerste plaats op n, op hun familieleden, op hun igeving richt zich het boek van Matthews, die hoogleraar in de urologie is aan de Universiteit n Oxford en die veel praktijker- ring met de aandoening heeft. komt uitvoerig en eerlijk de aag aan de orde die de artsen vermijdelijk gesteld krijgen: zal het tenslotte op uit- aaien? Dr. Matthews: „Het is orgaans niet mogelijk om dit in vroeg stadium al te voorspellen, ims zijn er duidelijke aanwijzin- voor een slechte afloop. Wan- MS van het begin af aan ,pro- isief is zonder perioden van te- gval en herstel, is het meestal i ernstige vorm". lit het feit dat de leeftijd van-de ensen met deze ernstige vorm lak hoger is dan de gemiddelde eftijd waarop MS gewoonlijk be nt (de top ligt bij begin 30), volgt in het algemeen geldt: Hoe ou der de patiënt bij de aanvang van de "ziekte is, hoe slechter de voor uitzichten zijn. Een andere aanwij zing voor een ongunstige prognose is een eerste, ernstige aanval zon der volledig herstel". Nog 35 jaar Volgens een raming heeft eenderde van de patiënten tien jaar na de eerste symptomen weinig of geen handicap, na vijftien jaar is dat een kwart en na twintig jaar slechts één op elke vijf patiënten. Dr. Mat thews noemt deze cijfers echter be slist te pessimistisch, want „andere onderzoekers hebben gevonden dat 50 percent van de MS-lijders nog 35 jaar na de eerste verschijnselen leefde. Wanneer de handicap gedu rende vijf jaar na de eerste aanval licht blijft, ontpopt de ziekte zich als regel mild". Op de eveneens veel gehoorde vraag of het voor pa tiënten met het oog op erfelijke factoren verantwoord is kinderen te krijgen, antwoord dr. Matthews: „Er kunnen goede redenen, medi sche of sociale, zijn voor een MS- lijder om geen kinderen of een groot gezin te nemen, maar het risi co van overerving hoeft op een der gelijke beslissing geen enkele in vloed te hebben". Meer bij vrouwen Aan de algemene vraag wie kans loopt multiple sclerose te krijgen, verbindt hij de slotsom: „MS komt doorgaans niet voor bij kinderen onder de 17 en begint meestal niet na het 55ste jaar. Het komt meer voor bij vrouwen dan bij mannen en meer bij mensen met een hogere levensstandaard. Wanneer men in de tropen geboren en getogen is, krijgt men blijkbaar geen MS. Er is een verhoogd risico bij familieleden van patiënten, maar dat komt niet door direkte overerving". Multiple sclerose is een chronische aandoening van het centrale zenuw stelsel, gekarakteriseerd door de vorming van verspreide haarden in hersenen en ruggemerg. De ziekte verloopt zeer wisselend, met vaak spontane verbeteringen. Na een ak- tieve periode van aanvallen en her stel die ongeveer vijf jaar duurt, schrijft dr. Matthews, treedt een statische fase in, waarin de ver schijnselen en handicaps niet opval lend veranderen. Veel patiënten kunnen gedurende jaren, zij het moeizaam, lopen, een aangepaste auto besturen, werken of met wat hulp van de gezinsleden de huis houding en de kinderen verzorgen. Het leven is beslist niet ondraaglijk. Risico's in de hand Als de ziekte tenslotte werkelijk ernstige vormen aanneemt, volgt de progressieve fase. Lopen wordt steeds moeilijker. Stokken geven niet langer voldoende steun en men heeft de hulp van een looprek no dig of moet zich aan het meubilair vasthouden. Voor uitstapjes buitens huis is de rolstoel noodzakelijk en eigenlijk ook binnenshuis. De con trole van de blaas wordt steeds slechter. Constipatie kan soms hin derlijk zijn. Handen en armen gaan in toenemende mate beven. Het ge zichtsvermogen kan achteruit lopen. Door de toenemende schade aan het ruggemerg en de hersenen wordt de patiënt bedlegerig en hul peloos, soms met aantasting van de geestelijke vermogens. Door zorg vuldige verpleging in een zieken huis, een inrichting voor gehandi capten of thuis kan men de risico's die aan deze verschijnselen verbon den zijn, volgens dr. Matthews, vele jaren in de hand houden. Doodsoorzaak: complicaties Maar tenslotte ontstaat er in de verlamde blaas een ontsteking die zich verder naar de nieren uit breidt, of de patiënt krijgt lontont steking, of er onstaan als gevolg van het doorliggen hardnekkige wonden. Deze complicaties zijn uit eindelijk de onmiddellijke doodsoor zaak. De oorzaak van multiple sclerose is ondanks uitputtende onderzoekin gen nog steeds niet gevonden. Dr. Matthews: „Vermoedelijk gaat hem om een virus, hoewel dit misschien .dusdanig vervormd is dat het tot nu toe aan de aandacht heeft weten te ontsnappen. Maar zelfs wanneer zo'n virus zou worden ontdekt, wil dat nog niet zeggen dat men on middellijk een geneeswijze bij de hand heeft". Geen medisch herstel Hij constateert dat behandelingen ter verbetering van de lichaams functies en ter vermindering van de handicap betrekkelijk verwaarloosd zijn - dit in tegenstelling tot het aanpakken van de oorzaak van de ziekte. „Het is zeer wel mogelijk", schrijft hij, „dat de ontdekking van een goede behandeling van MS aan het onderkennen en duidelijk wor- den van de oorzaak van de ziekte vooraf zal gaan. Het is wonderlijk dat we bij een ziekteproces, geken merkt door een verbazingwekkende mogelijkheid tot spontaan herstel, nog zo weinig weten over de wijze waarop dit tot stand komt. We kun nen- daardoor geen pogingen tot medisch herstel doen of trachten een natuurlijk herstel te bevorde ren. Dit is een van de opvallendste leemten die de wetenschap tot nu toe niet heeft weten te vullen, en vormt een obstakel voor een ratio nele behandeling". Altijd vertellen Tot slot dient vermeld dat „De fei ten over MS" weliswaar in de eer ste plaats geschreven is voor de pa tiënten zelf, hun familie en kennis sen, maar dat het zich ook richt tot allen die beroepshalve met de ge heimzinnige ziekte te maken krij gen: artsen, verplegend personeel en maatschappelijk werkers. Zo gaat dr. Matthews diepgaand in op de relatie tussen arts en patiënt: „Wanneer ik zeker ben van de diag nose vertel ik het de patiënt altijd. Vaak hebben familieleden me drin gend verzocht dit niet te doen om dat het tot paniek en depressie zou lijden, maar dat gebeurt niet. Niet alleen omdat de mensen flinker zijn dan we denken - ze zijn ook intelli genter en meestal heeft meer dan de helft van hen de diagnose allang vermoed, nog voordat die is uitge sproken. Het verhullen van de waarheid voor een volwassene die er 25 jaar of meer mee zal moéten leven, is absurd". PIET SNOEREN BEGRIJPEN we de vroegere fractievoorzitter van de WD en oud-minister van binnenlandse zaken, mr. W. Geertsema goed, dan vallen volgens hem de verschillen tussen de WD en de PvdA nogal mee. Er is, meent hij, slechts één duidelijk struikelblok voor een eventue le samenwerking tussen de liberalen en de socialisten: de defensiepolitiek. In dat geval spreekt hij zelfs van een kloof tussen de politieke opvattingen van beide partijen, waarbij de VVD vasthoudt aan het lidmaat schap van de Navo, terwijl Geertsema binnen de PvdA de krachten, die aansturen op het verlaten van het At lantisch bondgenootschap, steeds groter ziet worden. Dit tot zijn grote bezorgdheid. HOEWEL thans Commissaris van de Koningin in Ge lderland geldt mr. Geertsema binnen de WD nog altijd als een gezaghebbend man, die een grote invloed op de politieke stellingname van de liberalen heeft behouden. De standpunten die hij over de WD en de PvdA heeft ingenomen, zijn niet zo maar wat losse opmerkingen. Zij hebben een duidelijke politieke betekenis, omdat Geertsema behoort tot het toenemend aantal liberalen dat een mogelijke samenwerking met de socialisten niet zonder meer afwijst WELLICHT ook daarom probeert Geertsema aan te tonen dat „slechts" de Navo het grote struikelblok tussen de WD en de PvdA vormt en niet andere be langrijke politieke zaken als bijvoorbeeld het sociaal- economisch beleid, zoals dat door het kabinet-Van Agt wordt gevoerd, of het onderwijsbeleid, de belastingwet geving, de verhouding kapitaal-arbeid en dergelijke principieel-politieke kwesties. Dit politiek optimisme wordt mr. Geertsema kennelijk ingegeven door zijn streven om de WD en de PvdA dichter bij elkaar te brengen. Hij toont zich daarmee opnieuw de woord voerder van de groep liberalen, die daarvan steeds dui delijker blijk geven. Er zijn nog steeds geen aan wijzingen op de weerkaart dat het weer in ons land veel gaat veranderen. Nadat da genlang een depressie boven Scandinavië het weer in onze omgeving in zijn greep had, zijn het nu oceaanstoringen die het weer bepalen. Voor morgen staat weer een dag voor de deur met veel bewol king en af en toe regen. De storingen trekken over het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan naar het oosten langs de flank van een uitlo per van het Azorenhogedruk- gebied. De hogedrukuitloper breidt zijn invloed geleidelijk naar Midden-Europa uit. Een gevolg is dat het weer daar, na vele dagen met slecht weer, beter gaat worden. Voor ons land is een dergelij ke weersverbetering voorals nog niet weggelegd. Vooruitzichten voor donder dag: Nu en dan regen en aanhou dend koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min. temp.: omstreeks 12 gr. Max. temp.: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Veel bewol king en nu en dan regen. Middagtemperaturen 14-19 graden. Finland, Scandinavië, Dene marken: Veel bewolking, maar vooral in het zuiden van Zweden en Noorwegen ook zonnige perioden. Op de meeste plaatsen buien. Mid dagtemperaturen langs de Noorse westkust ongeveer 14 graden, elders 17-21 graden, in Zuidoost-Noorwegen tot 23 graden. Duitsland, DDR: Veel bewol king en plaatselijk een bui. In Zuid-Duitsland echter droog en vrij zonnig. Temperaturen 18-23 graden. Benelux: Veel bewolking en later weer regen. Aanhoudend koel. Temperaturen 16-19 gra den. Frankrijk: In het noorden veel bewolking en later wat regen. In het zuiden echter zonnig en droog. Temperatu ren 19-26 graden. Spanje, Portugal: Zonnig en warm. In bergstreken ook een enkele onweersbui. Tempera turen van 23 graden langs de noord-kust, omstreeks 30 gra den langs de Middellandse Zee-kust en tot 35 graden in het binnenland van Zuid- Spanje. Italië, eilanden in de weste lijke Middellandse Zee: Zon nig en warm. In bergstreken mogelijk een onweersbui. Temperaturen tussen 27 en 33 graden. Balkanlanden, Griekenland: Vooral in het oosten nog re gen of onweer, vanuit het westen echter opklarend. In Griekenland en langs de Adriatische kust zonnig. Tem peraturen in het binnenland 20-26 graden, langs de Adria tische kust en in Griekenland 27-32 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Zes auto's ten prooi aan vandalen NOORDWIJKERHOUT Zes auto's zijn gisternacht ten prooi gevallen aan vandalen. Er werden autospiegels, koplam pen, antennes en ruitjes vernield. Uit enkele auto's werden tevens radio's en/of cassetterecorders gestolen. De vandalen zijn dwars door het dorp getrokken en hebben willekeurig auto's vernield die 'gunstig' stonden. De politie tast nog in het duister omtrent de identiteit van de vandalen. De politie stelt een onderzoek in. SGPIRAAT GEGREPEN DA (ANP) De automobilist die gisteren met grote heid doorreed nadat hij een Bredase agent bij een auto- role aanreed en daardoor ernstig verwondde, is aangehou- beschikbare mankracht was ingezet om de wegpiraat op >oren. Uit glasscherven, die op de plaats van het ongeval en gevonden, kon worden afgeleid dat het ging om een wgrijze Peugeot. Deze werd later gevonden. De eigenaar, jarige man, zei te denken dat iemand een steen naar auto gooide. 'erkelijkheid schepte hij echter de agent, die werd meege- rd. Hij ligt nu in het ziekenhuis met een neusfractuur, een ïlpeerde hoofdhuid en beenletsel. oeder steekt zoontje dood I1ELO Een 31-jarige vrouw uit Almelo heeft gisteren in vlaag van verstandsverbijstering haar vierjarig zoontje een mes om het leven gebracht. Jaar daad belde zij totaal overstuur haar man, die vanaf werk de politie inlichtte. De vrouw was op het moment het drama met het kind alleen thuis. Zij is in shocktoes- I in het ziekenhuis opgenomen en kon nog niet door de ie worden gehoord. Zij was wegens psychische problemen ^behandeling van een specialist. Het slachtoffertje was de ste van drie kinderen. geld en goede raad

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9