SIMON Autorijschool uit Arnhem neemt klanten LVVR over Groot verschil tussen vraag en aanbod op Gewestelijk Arbeidsbureau continuïteit lessen en examens gewaarborgd arbeiders willen 'schone' baan De beste )eren ferine geplukt' GOEDKOOP GEZELLIG Wandeling Het Leidse instituut voor natuurbeschermingseducatie maakt zaterdag 28 juni weer een anderhalf uur durende natuurwandeling onder leiding van natuurgidsen. De tocht gaat dit maal door de Leiderdorpse Heemtuin. Deelnemers dienen voor tien uur 's morgens aanwezig te zijn bij de ingang van de Heemtuin aan de Persant Snoepweg. De heemtuin is te bereiken buslijn 15 van de NZH. £IDEN Alleen in de ilm „Waterschapsheuvel" ebben de konijnen bewe- ;n te kunnen praten. In et dagelijks leven zeg en de dieren geen stom 'oord. Het konijntje raar het hier om gaat racht op een bepaald loment in de Noordwijk- duinen helemaal geen eluid meer voort. Het- eest was in de wurgen- e greep van een koperen s< 'ildstrik terechtgekomen. Ie dood zou heel wat W lilder zijn geweest als ij zich had bediend van en schol hagel, maar dat ras voor dit konijn niet reggelegd. Sterven in een rildstrik is een vreselij- e agonie. Soms als men nachts door de duinen »opt kan men de gevan gen beesten horen gillen. vooral bij stervende ha- en gaat het gegil door perg en been. Het vreet- estijn dat later ten huize de stroper wordt :e(angelegd is daarom des walgelijker. Er steekt een greintje respect voor natuur in. Dierenmis- andeling van de ergste aabort, hetgeen gisteroch- >nd andermaal duidelijk ^erd bij de Leidse kan- 'Tinrechter. h rljet gekke is dat de stro- er die hier terechtstond ;n enorme jovialiteit uit- raalde. Hij had iets weg an de ouderwetse smok- elaar, een type dat niet in|cht crimineel is en altijd el de sympathie van het publiek in de wacht weet slepen. Een karikatuur j jie voor de meeste colle- a's in zijn vak zo onge- opgaat: rondborstig, m'Jfs een beetje goedig en imer rad van de ton- J 'ïem gesneden. De 71-ja- ge stroper uit Noordwij- :rhout had het helemaal zich om dat gegeven oor de rechtbank uit te jelen. Hij was bejaard, aardig uit zijn woor- komen en was in ïenselijk opzicht zo op ijet oog de kwaadste niet. iwja kijk", zo zei hij tegen kantonrechter, „ik had gs het fietspad een ood konijn gevonden en at kon ik daar niet laten ggen. Dus heb ik hem maar in een zak op- eborgen. Het is dus niet dat ik gestroopt zou ebben. Ik heb beslist fljeen wildstrikken uitge- De kantonrechter: J staat bekend als een erwoed wildstroper en in et proces-verbaal van de chtopziener wordt ge leld dat u in het duinen- ;bied 31 strikken had jplaatst. Ontkent u at.?" „Nee, nou ja, tegen ie gasten kan je alles iggen. Die slikken alles por zoetekoek. Ik was (aar alleen maar geweest de strikken van ande- !n te controleren. Maar heb ze zelf niet neerge- ;e t„ p e stroper in kwestie is 2. in oude bekende van het (S irecht en hij werd voor ïrschillende zaakjes ver oordeeld. Een aantal ma il heeft hij zijn behoefte konijnenboutjes duur loeten bekopen, onder in het gevang. Kan- inrechter Van Dijke had dan ook niet veel jaoeite mee de man op it punt door te zagen en em min of meer een be- intenis af te dwingen, oewel dat bij dit soort ardnekkige figuren nooit >t en volledige bekente- leidt. De stroper: Ach ja, misschien word ook wel te oud voor :t vak. Het werken word steeds meer onmogelijk e« imaakt. Vroeger stopte mijn konijnen in een iegenkast en als ik dan "ek had dan at ik er een eof twee op. Maar dat is iwiu verleden tijd. Afgelo- len jaar heb ik slechts rie konijnen gevangen. ;s at was niet veel. Ik weet it, ik sta bij jullie op de j varte lijst en dat komt niet vanwege mijn goed edrag. Het is een soort obby voor me geweest 71 ik geloof dat ik er nou 7 laar eens mee moet gaan Ni oppen. De beste peren 9 enne nou wel geplukt." 2 e kantonrechter veroor- je eelde de stroper tot 500, re ulden boete (waarvan de S) elft voorwaardelijk) plus el]?n week voorwaardelijke echterus. PI PETER VIERING LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUL11979 PAGINA 3 LEIDbn - De situatie op het Gewestelijk Arbeidsbureau voor de Leidse regio geeft een goed beeld van het werkloosheidspro bleem in Nederland. De tijd van de vrije beroepskeuze heeft een nieuw tijdperk in geluid. De jongeren hoeven niet meer ge dwongen achter de lopende band en met het ideaalbeeld van de koffiedrinkende ambtenaar achter het bureau voor ogen, zijn er nog weinig jongeren over die met de 'handen' willen werken. Meneer Schu macher, directeur van het arbeidsbureau: „Het aanbod van de jongeren sluit niet aan op de vraag van de werkgevers". In Leiden zijn de cijfers van het aanbod van mannelijke werkzoekenden (2000) en de vraag naar diezelfde categorie (1400), teke nend voor dit beeld. De vrouwen hebben het nog moeilijker met het vinden van een baan. Even wat cijfers: aanbod 900 vrouwen en een vraag van de werkgevers van 200. En voor dege- die denkt dat het overgrote deel uit huisvrouwen bestaat: het aantal bij het ar beidsbureau als werkzoekend ingeschreven gehuwde vrouwen is 190. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden pro beert door omscholing en bijscholing vraag en aanbod wat meer op elkaar af te stem men. Voor dit doel zijn er via het arbeids bureau verschillende mogelijkheden. Me neer Schumacher: „Er is een Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen. Ver der bestaat de mogelijkheid van scholing 'in het bedrijf en ten derde is er een stu diekostenregeling, waar de ingeschrevene van kan profiteren als hij/zij een cursus wil volgen". Alle zijn gericht naar de situa- tie op de arbeidsmarkt Dit kost het arbeidsbureau tienduizenden guldens en om toch enige zekerheid om trent de geschiktheid van de ingeschrevene voor de scholing te krijgen, is er een ge richte beroepskeuze. Dit houdt in dat er naar de geschiktheid van het persoon voor het gekozen beroep wordt gekeken. Met de beroepskeuze krijgt de ingeschrevene ook te maken als het arbeidsbureau vastloopt met de bemiddeling tussen werkgever en werknemer; de test is dan min of meer verplicht hoewel het mes niet op de keel wordt gezet. Het vastlopen van de bemid-, deling heeft meestal met het begrip 'pas sende arbeid' te maken. Deze term omvat tal van factoren. Beloning, afstand, scho ling, arbeidsverleden, enzovoort. De heer Schumacher wees er echter nadrukkelijk op dat de wens van de ingeschrevene op de eerste plaats staat. Toch kan dit niet tot het uiterste worden doorgedreven. Begrijpelijk is het dat voor de betrokkene, die liever lui dan moe is en geen enkele moeite doet om zijn eigen kost te verdienen, er een stok achter de deur staat De directeur van het arbeidsbureau is wettelijk verplicht om mensen die geen enkele moeite doen om aan een baan te komen en aangeboden banen zonder meer afslaan, te melden aan de uitkeringsinstan tie; dit kan intrekking van de uitkering tot gevolg hebben. Deze groep is gelukkig bij zonder klein en staat eigenlijk niet in ver houding tot de groep werklozen die om een baan zitten te springen. Sociaal-consulent Sociale nood van de werklozen, die met haast onoverkomenlijke problemen thuis zitten te kniezen, heeft het arbeidsbureau er toe doen overgaan om, als enige in Ne derland, met een sociaal-consulent te ex perimenteren. Het experiment dat van 1973 tot 1977 heeft geduurd, is positief verlopen. De heer Schumacher vertelt dat er door het bestuur van het arbeidsbureau plannen worden gemaakt om een sociaal consulent vast in dienst te nemen. Deze functionaris signaleert alleen de proble men en probeert deze wat uit te diepen om ze daarna door te verwijzen naar een maatschappelijke instantie. De beste methode om de werklozen echter te helpen blijft het vinden van een baan. Het arbeidsbureau houdt, mede door de grote stroom van schoolverlaters, in navol ging van Utrecht een 'banenmarkt' op 27 september in de Stadsgehoorzaal Ongeveer .1700 werkgevers in de gemeenten Leiden, Lisse en Alphen zijn aangeschreven om aan de markt deel te nemen. Het arbeids bureau verwacht dat bij de inschrijving, die op 10 augustus sluit, ook aanmeldingen van bedrijven buiten deze regio zijn, zoals de Hoogovens en Fokker. De mensen die ingeschreven staan bij het arbeidsbureau krijgen tien dagen van te voren nog een herinneringskaart dat de markt wordt ge houden. Verdere bekendmaking over de markt geschiedt via affiches en spandoe ken. De bedrijfstak bij uitstek om werk te vin den is volgens de heer Schumacher de grafische industrie. Hier is drie maal meer vraag dan aanbod. Machinaal houtbewer- ken schijnt ook niet zo in trek te zijn bij de jongeren want ook hier is grote vraag. De bouw blijft mensen nodig hebben. Voor een prachtig vak als timmerman blijft de vraag vijf maal zo groot dan het aanbod. Het onderwijs in Nederland kon niet voor zien, dat door de overgrote belangstelling voor het 'denkwerk' een gat geslagen werd in de 'vakmanschap'-beroepen. De loodgie ter beleeft een gouden tijd, alle AVO-insti- tuten ten spijt Het arbeidsbureau telt 400 werkloze academeci die, hoogstwaarschijn lijk, nooit in Leiden aan de slag kunnen komen. HUIBHIKKE Orgelconcert De in Bodegraven geboren organist Wim van der Panne geeft vrijdag 27 juni een orgelconcert in de Marekerk. Het concert is er een uit de serie zomerorgelconcerten die K& O jaarlijks in Leiden geeft Het programma dat Van der Panne vanaf kwart over acht afwerkt, omvat werken van Lemmens, Hesse (Fantasie voor orgel vier handig met Margriet van der Giessen), Karg-Elert, Bach, Fletcher, Faullkes en Stam. Kaarten voor bet concert zijn voor twee en drie gulden te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest (telefoon 141141) en op de concertavond vanaf half acht aan de Marekerk. Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN Een Arnhemse autorij school heeft zich ontfermd over de voormalige clièntele van de verle den week door belastingschuld opge doekte Leidse rijschool Les Veilig Van Rooden (LVVR) aan de Heren straat. Ook een groot aantal rij-in- structeurs van de LVVR, die deze week ontslagen werden, heeft bij dit bedrijf werk gevonden. Vandaag zijn ongeveer zeven ex-instructeurs van Van Rooden onder de vlag van het Arnhemse bedrijf in andere au to's de weg op gegaan. De continuï teit van de rijlessen aan de naar schatting 4000 LVVR-cursisten zou hierdoor goeddeels gewaarborgd zijn. De directeur van de rijschool uit Arnhem, Theo Peters, beoogt uiteindelijk de totale overname van de LWR. Hij wordt hierbij ge holpen door de Leidse rijschoolhouder Ton van den Bos, die bij de transactie en bij het verdere verloop van de onderhandelingen als super-visor optreedt Het is de bedoeling dat Theo Peters, wiens bedrijf bij de Federatie Autorijschool Managers (FAM-club) is aange sloten, zowel een bod doet op het binnenkort te veilen wagenpark van de LWR als op het Rond hel hoofdkantoor van de door belastingschuld opgedoekte LWR aan de Herenstraat stonden gistermiddag veel belangstellenden voor het wagenpark van de autorijschool. Aanvankelijk zouden de auto's namelijk gistermiddag openbaar worden geveild. De veiling is echter tot onbepaalde tijd uitgesteld. Ton van den Bos en de Arnhemse rijschoolhouder Theo Peters. leeggekomen pand aan de Herenstraat, waar de LWR tot voor kort zijn hoofdkantoor ge vestigd had. Op dit moment worden over de gedeeltelijke aankoop van het wagenpark (on geveer 30 lesauto's) onderhandelingen gevoerd met de belasting en met de financieringsmaat schappij hdm Mundus, de geldschieter van Van Rooden. De financier zou na de fiscus als tweede belanghebbende delen in de op brengst van de te veilen auto's. Directeur Peters wil de voortzetting van de LWR in geheel eigen stijl gaan aanpakken. De rijschoolhouder hoopt in Leiden te kunnen starten met een totaal vernieuwd wagenpark. Alleen de beste auto's van de LWR zullen worden overgenomen. Voor de aankoop van 30 nieuwe lesauto's is de financiering inmid dels rond. Ook wordt het les-vrachtwagenpark voor de Leidse regio flink uitgebreid. De rij- instructreurs krijgen, als Peters in zijn opzet slaagt, allemaal een eigen en vast type auto, hetgeen in de nadagen van de LWR nog wel eens anders was geregeld. Vandaag zijn de kandidaten die via Van Rooden rijexamen zouden afleggen door de bemiddeling van Ton van den Bos in staat gesteld dat examen als nog te doen. De voortgang in het les- en exa menprogramma is onder de supervisie van de Leidse rijschool-directeur veilig gesteld. Een zaak die volgens Van den Bos door het Haags Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) hogelijk wordt gewaardeerd. Het was verleden week namelijk nog te vrezen dat een groot aantal opgeroepen rijexamenkandidaten door het bankroet van de LWR de dupe zou worden. De heer Schumacher: „Snelle in schrijving bij het arbeidsbureau bete kent sneller werk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3