I Ëeidóe comoiü Onderwijs krii gt er 2.500 nieuwe banen bij VS tot Israël: staak aanvallen op Libanon Bewoners van Nice wachten vol spanning op aardbeving Recreatiebedrijven in problemen door slecht zomerseizoen ■ra ithekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas j jf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: jrtaal ƒ43,05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 24 juli 1979,69e jaargang no. 21407 DAGBLAD VOOF? ZÜID-HOLLAND Fatale koers In de serie „Theater thuis" de Engelse tv-film „Fatale koers" op Ned.II om 22.00 uur. Om 18.59 uur „VARA's popkara vaan" met de groep The Sce ne. Ned.I om 21.55 uur „Het dos sier" over de brandstof van Makhonin. Af en toe regen Koel weer met veel bewolking en af en toe wat regen. Mid dagtemper at uren rond 17 gra den. Zwakke tot matige wind. Morgen zon: 5.50 - 21.41. Schev. hoogw.: 4.49 en 17.15. Laagw.: 0.36 en 12.54. tank" (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Nice heerst onder een deel van de bevolking ongerustheid als een ge volg van hardnekkige geruchten en „voor spellingen" dat de stad zaterdag 4 augustus door een aardbeving grotendeels vernield zal worden. De geruchten zijn niet nieuw en ondanks het feit dat ze in het verleden nooit bewaarheid werden, blijken tal van mensen daar geloof aan hechten. In feite duren deze geruchten al meer dan een maand. Aanvankelijk zou Nice als ge volg van een aardbeving op 16 juni jongstle den ten onder gaan. Toen de dag zonder enig incident verliep begon het sprookje de ronde te doen dat de bevolking een week uitstel verleend was om zich in veiligheid te brengen en dat nu een groot gedeelte van de hoofdstad van het departement Alpes- Maritimes op zondagmiddag 24 juni om 16.00 uur in een puinhoop herschapen zou worden. Een aantal mensen zou, ondanks het feit dat de recente voorspellingen niet zijn uitgekomen, maatregelen nemen om de stad voor de onheilspellende datum van 4 augustus te verlaten. De Franse Rivièra is naar gegevens die in de loop van verschil lende eeuwen verzameld zijn, een zone van middelmatige aardbevingsactiviteit die ech ter geenszins de verwachting van een aan staande rampwettigt. Geen enkele weten schappelijke methode maakt het mogelijk een aardbeving op relatief lange duur aan te kondigen, zeker niet met een nauwkeuri ge opgaven van dag en uur. Parijs bereidt de winter voor PARIJS Ro buuste schou ders. maar smal le tailles en doorgaans iets kortere rokken bepalen het mo debeeld voor de komende winter. Had Nina Ricci zondagavond de rij geopend met haar mantelpak jes, gisteren was het de beurt aan Pierre Cardin en Dior. De eerste bracht een col lectie van verras sende snit en gevarieerdheid, waarbij dit jaar zijn „Dorische" schouderlijn op valt. die hij toe past bij jasjes van mantelpakjes met nauwe rok of bij jurkjes. Ook bracht hij enorme kragen op wijd vallende bloussons. Door gaans is de lengte bij hem tot even onder de knie. Boven links een ge plooide tunic met ruime kraag boven een pan talon met nauw pijpen, en link sondereen cock tailjurkje, waar van de stof in het midden wordt opgeno men. Rechts twee cre aties van het huis Dior, waar Mare Bohan in spiratie heeft ge vonden in de Schotse Hoog landen. getuige het jurkje boven. Onder een avondjapon in satijn dat opvalt door een rok die direct onder de ^3 taille ruim valt. Vakcentrales laken gebrek aan inspraak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Pais van Onderwijs heeft gisteren in zijn Ac tieplan 1979 een aantal maatregelen gepresenteerd, waardoor per 1 au gustus ongeveer 2.500 structureel nieuwe arbeidsplaatsen in het onder wijs gerealiseerd kunnen worden. Door verlaging van de klassengroot te voor het kleuter- en lager onder wijs van 31 naar 30 worden 1600 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen. Verbetering van het onderwijs aan anderstaligen levert 900 extra ar beidsplaatsen op. In totaal is daarmee een bedrag van miljoen gulden gemoeid. De maatregelen komen voor 90 procent ten goede aan het kleuter- en lager onderwijs. Met name in deze sector Zorg voor te vroeg geboren chimpansee dreigt steeds meer werkloosheid door de snelle daling van het aantal leer lingen. De onderwijsvakcentrales zijn onder hoge druk akkoord gegaan met het actieplan van de minister. Als tegen prestatie wordt wel geëist dat de toe lage die onderwijsgevenden tot op heden ontvingen voor het begeleiden van onderwijsstages wordt afge schaft. De afschaffing van deze rege ling leidt tot een opbrengst van 20 miljoen gulden per jaar. De overige 130 miljoen komen ten laste van de rijksbegroting. Voor het komend schooljaar heeft minister Pais tevens extra taakeenhe- den en leseenheden voor de Pedago gische academies en opleidingen voor kleuterleidsters ter beschikking ge steld. Deze maatregelen leiden teza men tot 130 volledige arbeidsplaat sen. Ook in deze sector is er een aanmerkelijke daling in de aanmel ding van studenten. De minister verwacht dat er nog eens 1000 arbeidsplaatsen vrijkomen in het kader van de vervroegde uit treding van onderwijsgevenden van 60 jaar en ouder. De Nederlandse Federatie van Va korganisaties (NFO) constateert dat de voorgestelde maatregelen globaal overeenkomen met het aantal ar beidsplaatsen dat door haar als noodzakelijk werd beschouwd voor het beginnend schooljaar. Zij be treurt het echter dat de minister nog steeds niet bereid is geweest tot een gesprek over de voorstellen die het NFO heeft gedaan in haar Arbeids plaatsenplan. week oude chimpanseetje is i wel niet moeders mooiste, maar krijgt toch uitvoerige aandacht, die ba- bies. die te vroeg geboren zijn. no dig hebben in het Juab County Hospital in Nephi in de Amerikaan se staat Utah. maar het jonge, droefgees- gjluitziende dier, dat hij ten- g Ie kreeg kon geen halsband velen afbeet de boer bovendien in et been. jWACM? D voor I jU. 1|de leeuwi cpm dierenarts bleek tenslotte boer met een leeuwe- te maken had. WASHINGTON (REUTER/ÜPI/DPA) Ame rika heeft gisteren in scherpe bewoordingen van Israël geëist, dat de bombardementen op Libanon gestaakt moeten worden. Daarmee komt Amerika tegemoet aan de opvatting van Libanon dat alleen de VS Israël met vrucht tot de orde kan roepen. De Amerikaanse woordvoerder Hodding Car ter zei, dat nog uitgeplozen zal worden of het gebruik door Israël van door de VS geleverde vliegtuigen een schending van de Amerikaan se wetten inhoudt. Volgens Hodding Carter zegt Israël, dat de aanvallen alleen gericht zijn tegen Palestijnse commandodoelen, maar Washington zegt over gegevens te beschikken dat ook vrouwen en kinderen getroffen zijn. Israël hecht er het grootste belang aan, dat het mandaat van de VN-troepen in de Sin ai verlengd wordt. Komt deze mandaatverlenging er niet, dan kan dat een averechtse uit werking hebben op de terugtrekking van de Israëlische troepen. Dit heeft de Israëlische vice-premier Yigael Yadin gezegd. Het man daat zou vandaag aflopen en Israël zou mor gen de twee terugtrekkingsoperatie in de Si nai moeten uitvoeren. De Israëlische regering zal aan Bedoéinen toe behorende gronden in het zuiden van Israël onteigenen, omdat het die wil gebruiken voor. de aanleg van twee vliegvelden als vervanging voor de vliegvelden in de Sinaii. De Bedoéinen zijn het daar uiteraard niet mee eens en kla gen, dat velen van hen door de onteigening vluchteling zullen worden. Urine monsters Tourrenners spoorloos (van onze verslaggever) KEULEN De dopingcontro le op anabolica in de Ronde van Frankrijk dreigt de gil ler van het jaar te worden. De verzegelde doos met de urine van de renners Hinault, Agostinho, Den Hertog, De Meyer en Alban, die op maandag 16 juli in Grenoble aangetekend werd verzonden naar het laboratorium van professor Donicke in Keulen, is spoorloos verdwenen. De volgende urinestalen, ge nomen direct na de laatste étappe, werden door doping- commissaris Jean Houben persoonlijk naar Keulen gere den. Deze trof op het hem opgegeven adres geen labora torium aan. Het bleek dat professor Donicke en zijn staf al maanden geleden waren verhuisd, zonder dit te mel den. Niet onlogisch, want Do nicke had alleen van Duitse journalisten gehoord dat hij voor de controle op anabolica was aangewezen. Van de UCI, de Internationale Wielerunie zelf, had hij niets vernomen. De eerste doos met urinemon sters is overigens ook niet op zijn nieuwe adres gearriveerd. DEN HAAG De slechte zo mer en het daardoor teruglo pend toeristenbezoek, dreigt een groot aantal strandten thouders, terrasexploitanten, en anderen die in de toeriste nindustrie hun boterham' moeten verdienen, in moei lijkheden te brengen. Vooral langs de kust heeft men het moeilijk. Slechts weinig toe risten lopen, in dikke truien, langs het strand. De cam pings zijn slecht bezet (twin tig procent minder dan vorig jaar) en ook voor de particu liere kamerverhuurders is het een zeer slecht seizoen. In Gelderland vreest het pro vinciebestuur voor de werkge legenheid van de 30.000 werk nemers in de toeristensector. Een groot aantal bedrijven verkeert in acute moeilijkhe den. In een nota stellen Gede puteerde Staten voor de pro vinciale VW een subsidie te geven van 700.000 gulden. Overigens zijn de campings en zomerhuisjes in deze pro vincie goed bezet. Een cam pinghouder constateerde ver baasd dat er veel automobilis ten kwamen met boten, ter wijl er in de wijde omgeving geen water te bekennen is. „Kennelijk kampeerders die het aan het water voor gezien hebben gehouden". De dierenparken, maar vooral de musea en andere overdek te attracties spinnen echter goed garen bij het slechte strandweer. Bij de WVs is het veertig procent drukker dan normaal. Omdat het zon neterras uitvalt, zoekt men naar alternatieven. Oostenrijk heeft met een an der probleem te kampen. „Als het tekort aan benzine zo groot zou worden dat Neder landse vakantiegangers niet meer zouden kunnen tanken op de Westduitse autowegen, dan zouden de gevolgen voor Oostenrijk catastrofaal zijn", aldus de minister van Handel van dit Alpenland. Het Neder lands aandeel in het Oosten rijks toerisme bedraagt elf procent Waterleiding scheurt 75 meter dijk open HAAKLEMMERLIEDE (ANP) Een gesprongen waterleiding heeft gisteravond de dijk tus sen Spaarnwoude en Halfweg over een lengte van 75 meter opengescheurd. De scheur is vijf zes centimeter breed. Volgens de politie zal de weg die over de dijk loopt de eerstkomende dagen niet be rijdbaar zijn. Personeel van de provinciale waterleiding maatschappij Noord-Holland heeft de leiding inmiddels af gesloten. Geen krant ontvangen? Bel tus-. sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-422248 en per speciale koe-, rier wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1