Rehabilitatie Arno Körmeling BIBI VOS OP ACHTERSTAND AJAX VOORLOPIG NOG ZONDER PIET SCHRIJVERS Dagboek van een Spartakiaan Twentse atleet bewijst ongelijk NOC Voetbaltoernooi NCRV goede generale voor zaterdagclubs Knetemann wint profronde Boxmeer {PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 24 JUL11979 jr.-prrw -rj\ dÉlfi s iSKOU Het liefst had Arno ieling in baan acht gelopen. indelijk werd het baan zeven in 0^ finale 800 meter, die hij na twee h"ies had bereikt, wat een door ve il niet verwacht resultaat mag he in. De Nederlander eindigde als ze- nde, maar alleen het feit al dat j de eindstrijd bereikte rechtvaar- 4de zijn uitzending naar de Spar- iade. afvaardiging gold voor Arno an irmeling allereerst als een rehabi- batie voor zichzelf, voor de atleet toe te licht werd bevonden voor het izelschap in Moskou. Ten tweede obeert hij hiermee te bereiken dat lor uitzending naar de Olympische aVlen 1980 niet alleen de tijd maar k de prestatie gewicht in de haal zal leggen. Van zijn tijd moet j het niet hebben, althans niet van e in de finale. Körmeling kwam 1 op 1.48,80. Hij lag al snel op de jfde plaats. Er werd dan ook in >og tempo vertrokken. Op de laat- honderd meter moest hij de tol talen voor zijn dappere poging bij blijven en werd hij naar de ze- nde plaats verdrongen. kpeditic reis van Arno Körmeling en zijn geleider John Derks, voorzitter Tctie wedstrijdsport van de KNAU pas sinds mei in die functie erkzaam, mag een expeditie wor- ïckn genoemd. Het enige, dat de at- et wist, was dat hij moest lopen. de rest was het allemaal on- kend terrein voor Körmeling en u|j werd in feite meteen in het die- Ingegooid. ihn Derks is dan ook van mening it het tweetal te laat is gearriveerd Moskou. „Je hebt al een paar da- l;n nodig om de hele papierwinkel, ■w e hier vereist wordt, te regelen. le buitenlandse ploegen kwamen n ook enige dagen tevoren aan. -no en ik arriveerden 's vrijdags Arno Körmeling: „Ik heb in Moskou heel wat nuttige ervaringen op kunnen doen". en zaterdag moest hij lopen, maar toen bleek dat hij niet eens was in gedeeld op de 800 meter. Ik ben za terdag van tien tot vier uur bezig geweest om hem alsnog in een serie te krijgen. Dat is gelukt. Er waren zes series gepland en er is een ze vende aan toegevoegd om Arno te kunnen laten uitkomen". Van ideale omstandigheden voor een atleet kan daarom moeilijk gespro ken worden. Het was voor Körme ling niet veel meer dan aankomen, lopen en wegwezen, want de dag na de finale zat hij alweer in het vlieg tuig r.aar huis. Een krappe budgette ring van de KNAU, voor wier reke ning de reis werd gemaakt. De oor zaak zal wel liggen in het feit dat Amo Körmeling door het Neder lands Olympisch Comité niet „zwaar" genoeg werd geacht om aan de Spartakiade deel te nemen. Op het lijstje van het NOC stonden Jos Hermens (nog niet hersteld van een operatie), Gerard Tebroke (gebles seerd), Harry Schulting, die om een of andere reden niet de vereiste in teresse kon opbrengen, en Ruud Wielart. Arno Körmeling was er niet bij. De tweeëntwintigjarige ClOS-sportleraar uit Almelo, "die als verlengstuk van zijn studie doende is de akte-J te halen, werd door het NOC zo'n vier keer afgewezen. Toen het genoemde viertal afviel, besloot de KNAU om hem alsnög naar de Spartakiade te sturen, waarvoor alleen het reisgeld op tafel moest worden gebracht, want verblijf is voor hem en Derks voor rekening van de organisatie van de Spartakiade. Voor de toch al uiterst gemotiveerde Körmeling een reden temeer om zich te bewijzen en daar is hij dan ook volledig in geslaagd. Ervaring Zaterdag bereikte de Twent moeite loos de volgende ronde met een tijd van 1.50,0 en zondag liep hij zich in de finale met 1.49.3. Körmeling: „Ik ging zaterdag volkomen blank de serie in. Ik wist alleen dat ik veer tig minuten voor de race aanwezig moest zijn. Nou, dan kom je in dat stadion aan, je weet geen weg en als er geen tolk was geweest die me het kleedhokje aanwees, zou ik dat niet gevonden hebben. Ik erin, de deur op slot. De zaak is erg aan regels gebonden, zo moet ders alleen dat er een Rus was die een sterke eindsprint heeft. Dat hoorde ik ook van een tolk. Alleen al door hier te lopen heb ik een stuk ervaring opgedaan en ik vind dat iedereen die om welke reden ook niet naar de Spartakiade is ge gaan, dit gewoon heeft gemist. Voor volgend jaar, voor de Spelen, is al leen die ervaring al uiterst belang rijk, hoewel degenen die uitgezon- Ir. Adje Paulen, de Nederlandse voorzitter van de internationale atletiekfederatie, volgde gisteren tijdens de finale hinkstapsprong van de Spartakiade de verrichtin gen van de atleten op de voet. den worden dan wel eerder zullen arriveren en zich op de hoogte kun nen stellen". Er kan volgens de Olympische re gels voor elk nummer altijd een at leet worden uitgezonden, maar het NOC zal zich hoogstwaarschijnlijk aan de niet geringe limiet houden. Dit is voor de 800 meter 1.47.4, maar het NOC eist 1.45.8 en daar is Körmeling niet aan toe. „Nee, mijn beste tijd is 1.46.6, die ik vorig jaar zowel in Oslo als in Brussel heb ge lopen. Dat is dus onder de limiet voor de Spelen, maar boven die van het NOC, maar zowel mijn bond, de KNAU, als ik zijn ervan overtuigd dat ik die 1.45.8 kan halen. Op het ogenblik zit er weinig progressie in mijn lopen, maar ik heb dan ook door die barre winterperiode stil ge legen". Zijn hele doen en denken is daad werkelijk gericht op de Olympische Spelen van 1980. Daarom was er voor hem zoveel aan gelegen op de Spartakiade een prestatie te leveren, waarmee hij zichzelf kon bewijzen. De goedlachse, ontspannen optreden de atleet hikt alleen wat aan tegen de tijden die je in zo'n race toeval lig niet helemaal zelf in de hand hebt. De omstandigheden waaronder hij zich moest „voorbereiden", beter gezegd niet kon voorbereiden, mo gen evenwel zeker in aanmerking worden genomen. En hij heeft nog de tijd tot begin 1980, het tijdstip waarop het NOC de limieten-eis heeft gesteld. HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU De telefoon op de hotelkamer rinkelt. Riet Bijlholt, de begeleidster van turnster Bibi Vos, aan de lijn. „Körmeling Is er hoor. Ik heb hem gezien". De bewuste persoon was er al sinds vrijdag, maar ondanks de papierwinkel (eigen aan een volstrekt doorgevoerde bureaucratie) was hij niet te ontdekken. Het viertal Nederlandse deelnemers aan de Spartakiade hangt dan ook als los zand aan elkaar. Van enige coördinatie tevoren is geen sprake geweest en atleet plus begeleider wordt volkomen aan zijn lot overgelaten. Toegegeven, het is maar een klein groepje, maar een chef d'equipe zou niet misstaan hebben. Om over medische begeleiding nog maar te zwijgen. Het gaat tenslotte om een Nederlandse afvaardiging, maar in eigen land blijkt men er hetzelfde standpunt op na te houden als hier irf Moskou: die buitenlanders hangen er maar wat bi/, want hoe dan ook, de Spartakiade is en blijft - ondanks de niet geringe buitenlandse inbreng - het sportfeest voor het volk van de Sowjet-Unie. Tot vandaag de dag is nog niet bekend of de beide wielrenners Johnny Broers en Bart van Est met hun begeleider Jan Gisbers zijn gearriveerd. Zal wel niet, want ze moeten zondag pas rijden op het vrij ver van Moskou gelegen circuit van Krylatskoye. Wie het een enigszins domme bedoening vindt omdat er toch een receptie in het hotel is, vergist zich deerlijk, wat komend voorbeeldje moge aantonen. Een collega is ondergebracht in Hotel Rossyia, weliswaar een uitzondering want Ukraina is het aangewezen hotel voor „de pers", maar hij zit er dan toch maar. Gevraagd naar zijn kamernummer. Hoe heet hij? Wat is zijn beroep? Antwoord: „journalist". Vanachter de receptie: „Dat kan niet, want die zijn hier niet". „Jawel, want we weten dat hij op de twaalfde verdieping zijn kamer heeft". Laatste woord van de receptie: „Onmogelijk". Verder geen commentaar. Uitstapje Als de kleine Nederlandse afvaardiging officieel, gezamenlijk, was aangekomen onder een éénhoofdige leiding, zou het al lemaal veel gemakkelijker zijn geweest. Dat Is echter niet het voornaamste. Het feit dat aan het thuisfront deze Sparta kiade kennelijk niet au serieux is genomen telt zwaarder. Het lijkt er meer op dat enige sportlieden „het uitstapje" Is gegund. Maar zij doen wel een schat aan ervaring op, waar van volgend jaar de Olympische ploeg profijt kan trekken: op het gebied van voeding, van huisvesting, van accommo daties onder andere. John Derks, begeleider van atleet Körmeling, Is al bezig aantekeningen te maken voor een uitgebreid rapport. Rietje Bijlholt zal hetzelfde doen en Jan Gisbers kan het parkoers verkennen waarop volgend jaar de wielrenners zullen moe ten aantreden. Uiterst waardevolle gegevens zullen ter be schikking komen voor NOC en afzonderlijke bonden. Dat kleine groepje doet pionierswerk en had een betere uitzen ding verdiend. Hoe zou dat geweest zijn als de oorspronke lijk uitgenodigde éénentwintig sportlieden allen waren ge gaan? Meestal is men in Nederland op het punt van bege leiding niet zo zuinig, wat Moskou 1930 weer eens zal bewij zen.... (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Een week training na een blessuretijd van anderhalve maand heeft Bibi Vos teveel parten gespeeld bij haar eerste optreden in de turn- strijd. Na de verplichte oefeningen neemt zij een gedeelde 48e plaats in met een totaal van 35,35 punten. De leidster van de individuele rangschik king, de Tsjechische Vera Cherna, heeft een totaal na de vier oefeningen van 38 punten, gevolgd door haar landgenote Eva Marechkova met 37.70. Op de vier de plaats staat de Oostduitse Katharina Rensch, die in het groepje van drie zat, met haar landgenote Jacqueline Lucke, waarin Bibi Vos meestreed. eerste de vrije oefening moest draaien, gewijs. Toen haar concurrentes in de altijd een hachelijke toestand omdat er groep van drie tot 9.05 en 9.25 kwamen, dan een richtlijn wordt gesteld. Ze ver- was het duidelijk dat Bibi Vos, die pas wierf 8.85 punt. Er zat niet voldoende voor de tweede keer - voor het eerst in tempo in haar oefening en de overgan- Tsjecho Slowakije - verplichte oefenin gen van de bewegingen gingen schoks- gen maakte in een dergelijk gezelschap, een zware strijd tegemoet ging. Alleen aan de brug kwam ze boven de negen: 9.15. Haar paardsprong werd met 8.70 gehonoreerd en de balkoefening met 8.65. In haar groep werd ze derde met 35.35 totaal tegen Rensch 37.35 en Lucke 39.05. Morgen moet Bibi Vos aantreden voor de keuzestof. In de zeer schriel met pu bliek bezette sporthal zei het Drentse meisje: „Het ging niet zoals ik had ge wild, maar het is me toch ook weer niet tegengevallen". Gezien de geringe ver schillen met de turnsters die in het to taalklassement boven haar staan, kan ze met goede keuze-oefeningen zeker nog stijgen, maar een finaleplaats lijkt er niet meer in te zitten. Ze moet daarvoor bij de eerste zesendertig komen en die afstand lijkt te groot. "ïiaronni nog oor Hinault jv ARIJS Na afloop van de (onde van Frankrijk heeft ir b winnaar van de „Giro", Italiaan Giuseppe Saronni, njog steeds de leiding in het ;e assement voor de Super threstige. Hij heeft 290 pun- n. Bernard Hinault is met oijtö punten tweede. Joop Zoe- melk is derde met 235 pun- oc 'n. Ook Jan Raas, Henk ntubberding en Hennie Kui- riler staan bij de eerste tien. e Super Prestige wordt aan :t einde van het wielersei- len uitgereikt aan de be- ipsrenner, die in dat jaar !t hoogste aantal punten be- "rtalde. Voor het klassement' J in deze trofee tellen alle be- "lngrijke wegwedstrijden, assiekers en ronden mee. et klassement ziet er als Bigt uit: 1. Giuseppe Saronni i) 290 punten; 2. Bernard ïault (Fra) 286; 3. Joop oetemelk (Ned) 235; 4. Fran- 'e sco Moser (Ita) 205; 5. Da- in el Willems (Bel) 183; 6. Ro to' ir de Vlaeminck (Bel) 150; 7. ^pn Raas (Ned) 140; 8. Henk libberding (Ned) 128; 9. Hen- e Kuiper (Ned) 98; 10. Joa- lim Agostinho (Por) 95. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ter gelegen heid van haar elfde lustrum organiseert de NCRV binnen kort een groot toernooi met alle 28 eerste klassers uit het zaterdagvoetbal. Het zijn de clubs die in het seizoen 1978/1979 in de eerste klasse speelden. De wedstrijden worden gespeeld op de zater dagen 4, 11 en 18 augustus. Zowel de NCRV radio als te levisie zullen op ruime schaal aandacht aan het spektakel besteden. Zaterdag 4 'augustus zijn de eerste wedstrijden op de vel den van DOVO (Veenendaal), Vitesse Delft, WHC (Wezep) en NSW (Numansdorp). De tweede ronde is op 11 augus- UNIEK VOOR LEIDEN Exclusieve trouwkaarten verlovingskaarten geboortekaarten Speciale cAanbieding: Wie 4 weken van tevoren bi) ons z'n geboortekaartjes bestelt en de juiste geboortedatum raadt, krijgt ze GRATIS Een katoenen draagtas of schoudertas bij iedere opdracht boven 50,- KADO. MULTICOPY voor all iei. ui i mozai wurVn handels- en familiedrukwerk tus op de velden van ON (Al melo) en RCL (Leiderdorp). De finalewedstrijden vinden op 18 augustus plaats op het terrein van de voetbalvereni ging Nunspeet. De wedstrij den zijn, op de finale na, alle maal gratis te volgen. In Nun speet is de entree echter 2 gulden 50 De opbrengst is dan bestemd voor de Olym pische Spelen voor gehandi capten. Organisator Leo Touw van de NCRV: „Als omroepvereni ging kun je natuurlijk geen toernooi organiseren. De vere nigingen, die de wedstrijden op hun velden krijgen, wor den nu als organisator be schouwd. Van de vereniging en van de KNVB krijgen we erg veel medewerking. Voor de deelnemende clubs is het een uitstekende generale voor de competitie". Op het sportpark Panhuis te Veenendaal komen in actie: DOVO, Nunspeet, SDCP (Put ten), IJsselmeervogels (Spa kenburg), Bennekom, Spaken burg, ON (Almelo) en Volen- dam. Bij Vitesse Delft aan de Brasserskade treden aan: Zwaluwen Vlaardingen, Noordwijk, Vitesse Delft, RCL (Leiderdorp), Zwart Wit '28 (Rotterdam) en Quick Boys (Katwijk). Bij WHC te Wezep: WHC, ACV (Assen), Huizen, Go Ahead Kampen, DOSK (Kampen), DETO (Vriezenveen), Harkemase Boys en Vroomshoopse Boys. Bij NSW te Numansdorp: NSW, Barendrecht, Spijke- nisse, SHO (Oud Beijerland), RWH (Ridderkerk) en Ko zakken Boys (Werkendam). Aan het eind van het toernooi zullen er prijzen worden uit gereikt voor de topscorer en de beste doleman. AMSTERDAM Tijdens de traditionele persinstuif van Ajax bij het begin van het nieuwe voetbalseizoen bleek duide lijk dat de club zich benadeeld voelt door het besluit dat de twee door de nationale kampioen aangetrokken spe lers, Balint en Svilar, geen werkvergun ning krijgen om in ons land te spelen. Vooral door Svilar dreigt de hoofdstede lijke kampioen in moeilijkheden te ko men omdat Piet Schrijvers nog maar juist is geopereerd aan zijn knie en nog tenminste vier weken rust moet hebben. „Dan is het wel noodzakelijk dat we nog een klasse-doelman tot onze beschikking hebben want anders moeten we de com petitie beginnen met alleen Peter Jager", aldus trainer Cor Brom. Voorzitter Ton Harmsen noemde de beslissing van het ministerie dan ook een kwalijke zaak te meer daar het besluit al in de publiciteit kwam voordat Ajax hier van op de hoogte was gesteld. Hij toonde zich bij zonder verontwaardigd over deze gang van zaken. Feyenoord zal het voorlopig zonder de steun van Wim Jansen moeten stellen. De 32-jarige internationaal liep zaterdag tijdens de oefenwedstrijd tegen de West- landse selectie Noordwijk een spierscheu- ring aan de rechterkuit op. Hij zal ten minste drie weken niet kunnen trainen. Sparta is winnaar geworden van het in ternationale voetbaltoernooi in de Spaan se badplaats Benidorm. In de finale werd het Belgische Beerschot met 2—0 verslagen. Derde werd Fulham door een zege van 2—1 op München 1860. AZ '67 heeft gisteravond in een oefen wedstrijd in Emm en de plaatselijke eer- Landskampioen Ajax stelde gisteren de selectie voor het komende voetbalseizoen aan de pers voor. Trainer Cor Brom hier in gezelschap van Henning Jensen (ex-Real Madrid). Karei Bonsink (ex-RWDM) en Peter Boeve (ex-Vitesse). ste klasser zondagamateurvoetbal 'WKE met 140 verslagen. De ruststand was 40. Kees Kist was met vijf treffers topscorer. De destijds vermaarde Hongaarse voet baller Sandor Kocsis, die zich twintig jaar geleden in Spanje had gevestigd, is overleden na uit een raam van een zie kenhuis te zijn gesprongen. Kocsis, die 51 jaar is geworden, was verleden week opgenomen met hevige buikpijn. Voor zover men weet was hij alleen in de ka mer toen het drama zich voltrok. Kocsis, die beroemd was om zijn trefzekere kop ballen, heeft vele malen gespeeld in het Hongaarse nationale elftal. (Van onze sportredactie) BOXMEER De eerste Ne derlandse wielerwedstrijd voor beroepsrenners is gister avond een fantastische zege geworden voor wereldkampi oen Gerrie Knetemann. Sa men met Jan Aling was hij al na dertig kilometer ont snapt aan het peloton, waar de ploegmakkers van beide renners, 22 van de 60 deelne mers, de ontsnapping be schermden. Knetemann maakte zo een honderd kilometer durende triomftocht door het Oostbra bantse stadje, waar zo'n twin tigduizend wielerliefhebbers rond het parkoers samenge pakt stonden. Vier ronden voor het einde kreeg Jan Aling materiaal- pech, waardoor Knetemann de laatste acht kilometer al leen moest afleggen. Het achtervolgende peloton bleef lange tijd vrijwel geheel intact. Op tien ronden voor het einde vielen de eersten af. De tweede plaats kwam na het wegvallen van Aling te recht in het jagende peloton. Gerrie van Gerwen werd tweede, Fons van Katwijk be haalde de derde prijs. De amateurwedstrijd over 80 kilometer, voorafgaand aan de profwedstrijd, werd een zege voor Theo Gevers uit Heesch, die de sprint won van een twintig man sterke kopgroep. De profronde van Rijsbergen werd gewonnen door Johan van de Velde. Hij had aan de streep 23 seconden voor sprong op het achtervolgende peloton waarvan de sprint werd gewonnen door Johan van der Meer. Freddy Maer- tens eindigde hier als vijfde. Het plaatselijke amateurcrite rium over 80. kilometer lever de een zege op voor Wil van Helvoirt uit Zuiddorp. De Ha genaar Bram Jouvenaar legde beslag op de tweede plaats. Sax te sterk voor Smejkal AMSTERDAM De Hongaar Sax heeft gisteravond in de negende ronde van het inter nationale schaaktoernooi in Arasterdam een uitermate be langrijke zege geboekt Hij versloeg de Tsjech Smejkal, die met hem en de Tsjech Hort na acht ronden de eer ste plaats in grootmeester- groep A deelde. Hort, won van Hans Ree. In Grootmeestergroep B maakte de Rus Dolmatov geen fout Hij versloeg Hans Böhm en behoudt éenpunt voorsprong op Van der Ster ren. Uitslagen negende ronde: Grootmeestergroep a: Hort (Tsj) Ree (Ned) 1—0; Sax (Hon) Smejkal (Tsj) 1—0; Farago (Hon) Donner (Ned) 01; Lagterink (Ned) Byrne (Vst) 1/2 1/2; Lein (Vst) Sosonko (Ned) 1/2 1/2; Stean (Eng) Torre (Fil) 1/2 1/2; Andersson (Zwe) Sahovic (Jsl) 1/2—1/2. Stand 1/2 Sax, Hort beiden 6 1/2 put; 3/4 Smejkal, en Anders son 5 1/2 pnt; 5/7 Ree, Byrne, Torre 5 pnt; 8/9 Sosonko, Lein 4 1/2 pnt; 10/11 Donner, Ligterink 3 1/2 pnt; 12/13 Steen, Sahovic 3 pnt; 14 Fa rago 2 pnt Uitslagen Grootmeestergroep B: Holzl (Oos) Spassov (Bul) 1/2 1/2; Dolmatov (Rus) Boo hm (Ned) 1—0; Langeweg (Ned) Wiel (Ned) 1/2 1/2; Nemet (Jsl) Enklaar (Ned) 1/2 1/2; Wijgerden (Ned) Van Riemsdijk (Bra) 1/2 1/2; Van der Sterren (Ned) Hernandez (Cub) 1—0; Sham- kovich (Vst) Bal jon (Ned) 1-0. Stand 1. Dolmatov 7 pnt; 2. Van der Sterren 6 pnt; 3/5 Van der Wiel, Nemet, Shamkovich 5 1/2 pnt; 6/7 Hernandez, Lan geweg 5 pnt; 8. Van Wijger den 4 1/2 pnt; 9/10 Van Riemsdijk, Enklaar 4 pnt; 11/12 Böhm. Hölzl 3 1/2 pnt; 13 Spassov 3 pnt; 14 Baljon 1 pnt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11