Vietnam bereid uittocht van en tegen te gaan Nederlandse journaliste achtoffer iorpsroddel? GEVOLGEN VAN TANKERBOTSING MINDER GROOT Olympisch attache Kuiper toch in Wateringen Kostbare ketting gestolen Rippers moedigen Jopie weer aan in Parijs Wederom is een aantal „Rip pers" het afgelopen weekein de naar Parijs getrokken om hun oud-dorpsgenoot Joop Zoetemelk aan te moedigen bij de laatste af te leggen kilometers in de Tour de France 1979. Het werd een gezellig weekeindje met zater dagavond een voor sommige Rijpweteringers duur bezoekje aan een nachtclub. Zondag stond in het teken van het sportieve gebeuren. Dat de Zoetemelk-fans weten wat af zien is, bleek zondag op de Champs Elysees. Rond elf uur kozen de Rippers positie achter de dranghekken en die plaats stonden zij niet meer af voordat de Tour werkelijk tot het verleden behoorde. Terwijl enkelen „het fort ach ter de dranghekken" bewaak ten, zorgden andere leden uit de groep-Rijpwetering voor een regelmatige aanvoer van verfrissende dranken en voed sel, zodat de goede sfeer er gedurende de vijf uur, waarin de Rijpweteringers hun favo riet twaalf keer kort in beeld kregen, in bleef. (Zie verder pagina 4). Maandag 23 juli 1979,69e jaargang no. 21406 Jazz Enkele sterren van het „North Sea Jazz Festival" op Ned.I om 21.55 uur. Om 20.25 uur „De terugkeer van de. Saint" en om 21.15 uur „Ju- lien Clerc". Ned.II om 19.25 uur „Onkel Brésig" en om 20.27 uur „Ja mes Herriot". Koel Veel bewolking, maar droog. Middagtemperaturen rond 17 graden. Matige westenwind. Morgen zon: 5.49 - 21.43. Schev. hoogw.: 4.13 en 16.40. Laagw.: 12.15. 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 1030Ö3 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes 4,46 Klachten bezorging: tel. 071*122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: ƒ43,05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. doden frontale bevestigt PARUS Ber nard Hinault be vestigde eens te meer zijn supre matie in de giste ren beëindigde Tour de France door de laatste twee etappes op zijn naam te brengen. Vooral zijn zege van gis teren op de Champs Elysëes was er één van uitzonderlijke klasse. Nog zel den was het ver toond dat in de slotrit de twee koplopers in het algemeen klassement een ontsnapping op touw zetten. Gisteren gebeurde dat. Joop Zoetemelk en Bernard Hi nault ontsprongen de grote groep en reden ronde na ronde op weg naar de laatste streep van deze Tour. Daar won. hoe kon het anders, Hinault, die een sprint poging van zijn enige concurrent verijdelde. Barnard Hinault kijkt tevreden voor zich uit Naast hem oud-renner en ploegleider van Hlnaults ploeg, Cyrllle Chaumax mijdt dopingcontrole PARIJS De Ronde van Frankrijk is slecht afgelopen voor Gilbert Chaumaz, één van de knechten van win naar Bernard Hinault. Chaumaz, die na de zestiende etappe van Morzine naar Les Menuires positief had ge reageerd bij een dopingcontrole, verscheen gisteravond na de aankomst op de Champs Elysées te Parijs niet. bij de controle-arts. Na de laatste etappe moesten Hinault, Zoetemelk, Friou, Marlens en Chaumez zich melden voor een dopingon derzoek. De eerste vier renners gaven gehoor aan die oproep, maar Chaumaz bleef weg. „Ik heb de ploeglei der van Chaumaz, Cyrille Guimard. nog persoonlijk ge waarschuwd, dat Chaumaz zich moest melden", aldus Jean Houben, de afgevaardigde van de UCI in de Tour. Het wegblijven kostte Chaumaz zijn plaats in het eind klassement van de Ronde van Frankrijk en tevens werd hem een schorsing opgelegd van vier maanden. MOSKOU Pieter Jan Wolthers (31) is aangesteld als Olympisch attaché voor Nederland voor de spelen 1980 in Moskou. Hij is tweede secretaris aan de Nederlandse ambassade in Moskou, speciaal belast met culturele za ken, waaronder ook sport valt )tsing in idschendam DSCHENDAM De 59- je mevrouw W.G. Achtie* Voorschoten en haar 84- ,je' ;e vader zijn zondaga- ar 1 omgekomen bij een on- Ho tl op de Leidschendamse toil rsestraatweg. De veroor- ura ir van het ongeval, een :hti irige Leidschendammer, 'inl waar gewond in het zie- ïuis worden opgenomen, politie vermoedt dat er Bkhol in het spel is en Kt een bloedproef af laten JKen bij de automobilist. [27-jarige automobilst haal- ide Veursestraatweg een e automobilist in. Bij ivoegen raakte de Leid- dammer een opstaand e dat ter hoogte van cenbosch de wegafschei- vormt. De man raakte nacht over het stuur kwijt jotste frontaal op de tege nkomende auto. Beide in- :hti inden van dit voertuig ricl rieden ter plaatse. c eerste automobilist en een gr< arige inzittende moesten jha r de Leidschendamse em idweer uit de wrakstuk- zo bevrijd worden. Ze zijn s t>ei zwaargewond in Sint- 53 oniushove opgenomen. "ALIAANSE POLITIE TOBAGO (AP/AFP) De gevolgen van de olieramp in het Caribische zeegebied leek vanmorgen minder groot dan aan vankelijk was verwacht. De kans dat de afgelopen donder dagnacht bij een van de grootste olierampen die de wereld heeft gekend, vrijgekomen olie de stranden van het toeriste neiland Tobago bereikt, is aanmerkelijk verminderd door een plotseling gunstige stroming. De brand is inmiddels vrijwel volledig geblust. De hoop dat van de 27 vermisten opvaren den nog een teken van leven wordt gevonden, is door red dingsploegen opgegeven. (Van onze correspondent) ME Dertig veertig carabinieri (marechaussees) hebben erdag, gestoken in kogelvrije vesten en voorzien van poli- londen, een huiszoeking verricht in de woning van de Ne- landse journaliste Yvonne Scholten, terwijl zij voor het )N aan het werk was op de „hongerconferentie" van de 0, de voedsel- en landbouworganisatioe van de VN in Terwijl een politiehelikopter boven het huis vloog, >rzochten de politiemannen de woning aan de Viale Verdi Canta Lupo, op zestig kilometer ten noorden van de Itali- ïse hoofdstad. De Nederlandse journaliste werd er volgens dedelingen van de politie van verdacht in contact te staan de terreurorganisatie Rode Brigade, maar deze verklaring rd later teruggenomen. >nne Scholten, free lance-journaliste voor o.a. de IKON, de kskrant en de Groene Amsterdammer, meent het slachtof- geworden te zijn van dorpsroddel. „Canta Lupo is een 1, afgelegen bergdorp. Het feit dat ik hier vreemdelinge en er als vrouw alleen woon, heeft al eerder aanleiding even tot dorpsroddels", vertelde Yvonne ons. In de Italiaan- pers, radio en televisie, circuleerden zondag berichten dat zou zijn gearresteerd. Daarvan is echter geen sprake ge est Yvonne verblijft momenteel bij vrienden in Rome. hetzelfde moment dat er bij haar huiszoeking werd ver- it werden ook invallen gedaan in een zomerhuis in Selci op kilometer van Canta Lupo en in een zomerhuis in Torre, halve kilometer daarvandaan. Op dit laatste adres werden e jeugdige Italianen gearresteerd. Van een van hen is de bekend: de 24-jarige Elio Mattei. In hun verblijfplaats "den drie pistolen, een hoeveelheid munitie, een aantal dy- nietstaven, tientallen meters lont en pamfletten van de de Brigade gevonden. Verder vond de politie een radio die afgesteld op de politiezender. el belangrijker was echter de ontdekking in het huis te Tor- van een geluiddichte kamer op de tweede verdieping, ken- ijk ingericht als gevangenis. De muren waren bedekt met laag isolatiemateriaal en in de kamer hingen luidsprekers, armee muziek ten gehore kon worden gebracht, zodat er m geluiden van buiten in de kamer konden doordringen. Middelburg verrast KARLSKOGA Jack Middelburg heeft voor een gewel dige verrassing gezorgd in de Grote Prijs motorsport van Zweden. In Karlskoga bereikte de Naaldwijkse privè- rijder een tweede plaats in de 500 cc-klasse achter Barry Sheene. Het Nederlandse succes werd vervolmaakt door de derde plaats van Boet van Duimen. Daarmee werd het falen van Wil Hartog, de enige Nederlandse fa-, brieksrijder, grotendeels goed gemaakt. (Van onze speciale verslaggever Paul van Velthoven) In NÈVE Vietnam heeft zich op de twee- ldr ;se VN-vluchtelingenconferentie in Gene- ave In onderhandelingen met VN-secretaris-ge- aal Kurt Waldheim bereid verklaard de HU chtelingenstroom uit dit land met alle Idelen tegen te gaan. De toezegging is be id om de buurlanden van Vietnam (waar-. jer Maleisië, Thailand, Indonesië, Singapo- en Hongkong), die sinds april 1975' meer een miljoen Indochinese vluchtelingen te werken hebben gekregen en nog steeds uitsluiten dat zij opnieuw vluchtelingen ee op zullen sturen, gerust te stellen. Naast deze politieke overeenkomst is het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen erin ge slaagd voor 260.000 van de 370.000 meest ur gente gevallen in de kampen in de Zuidoosta- ziatische landen, elders een plaats te vinden, en bovendien fondsen bijeen te garen ter waarde van omstreeks 380 miljoen gulden waaronder tien miljoen gulden afkomstig van Nederland waarmee men de voorgenomen vluchtelingenhulpprogramma's ruimschoots kan financieren. Verder gaan de Verenigde Naties in overleg met Vietnam proberen meer mensen op orde lijke wijze te laten vertrekken. Zij willen daarvoor een overeenkomst die in mei met Vietnam met het oog hierop werd aangegaan, uitbreiden. Tot nu toe vielen ruim 200 Vietna- mezen onder deze overeenkomst, merendeels mensen die buiten Vietnam al familie hebben. VN-secretaris-generaal Waldheim sprak na af loop van de conferentie op zaterdagavond daarom van een succes en de Hoge Commis saris voor de vluchtelingen Paul Hartling noemde het „meer dan we verwacht hadden" en meer dan wat ooit is bereikt op een VN- hulpconferentie. Waarnemers geloven echter hier, dat enkele belangrijke grieven van Vietnams buurlanden onvervuld zijn gebleven. Zo wil Maleisië al leen nog maar nieuwe vluchtelingen opnemen en dan slechts tijdelijk indien van tevo ren vaststaat dat deze mensen naar een door gangskamp kunnen of voor vestiging elders in aanmerking komen. Hierover is met uitzonde ring van de Filippijnen, die aangeboden heb ben 50.000 vluchtelingen doorgang te verlenen zolang het nodig is, niets tastbaars bereikt. Ook staat bij lange na nog niet vast hoe snel de overbelaste kampen in Zuidoost-Azië na de gedane toezeggingen worden verlicht. Sinds 1975 zijn er 200.000 vluchtelingen uit dit ge bied elders gehuisvest, onder wie 12.000 in juni, maar de vluchtelingenstroom groeit van uur tot uur. Verder heeft men weinig vertrou wen hiel- in het legaal laten vertrekken van Vietnamezen, omdat de regering van Vietnam een uiterst onderdrukkend beleid voert (Zie het vervolg op pag. 5) WATERINGEN Hennie Kuiper heeft voor Wate ringen gekozen. De Nederlander, die in de Ronde van Frankrijk op de vierde plaats eindigde, heeft de voorkeur gegeven aan de Ronde van Wateringen boven een criterium In Frankrijk. Voorzit ter Jan Kleyberg van het organisa- toecomitè:" Ik ben er ingenomen mee dat Kuiper komt Hij is toch altijd een trek pleister. Jammer dat Zoetemelk niet komt We hadden er graag veel geld voor overgehad". Kuiper komt ook morgenavond aan de start in de ne gende „Wonder van Obbicht" en woensdag in de "Acht van Chaam... UISZOEKMG DOOR Caribische kust iiiet langer bedreigd Brandweerlieden en bemanningsleden hadden zaterdag en zondag hun handen vol aan het bluswerk. Brandweerlieden en bemanningsleden hebben afgelopen zater dag en een groot deel van de zondag nog hun handen vol ge had aan het blussen. Bij de ramp, die ontstond nadat de Libe riaanse supertanker Atlantic Empress in dichte mist in botsing kwam met de Liberiaanse tanker Aegean Captain, zorgde voor een olievlek van 35 vierkante kilometer die later in kleinere vlekken uiteen viel. Schattingen komen er tot nu toe op neer dat in totaal ruim 100 miljoen liter olie in zee is geraakt Zesentwintig van de veertig Griekse bemanningsleden van De Empress die op weg was van de Perzische Golf naar Beau mont in Texas, zijn nog zoek. Van de Captain ontbreekt één van de 35 opvarenden. De schepen vervoerden samen 330-dui- zend ton ruwe olie en 200-duizend ton nafta. De Atlantic Empress die eigendom is van een Griekse rederij (Mobil Oil was eigenaaar van de lading) heeft 45 miljoen dol lar gekost, maar is inmiddels total loss verklaard. Mobil heeft gisteren drie kleine tankers opdracht gegeven de overgebele- ven olie uit de Atlantic te pompen. De Aegean Captain, die op weg was van Bonaire naar Singa pore en eigendom is van een rederij uit Londen is, nadat het lek is gedicht voor verdere reparatie naar een dok in de buurt van Trinidad gesleept. De Rotterdamse sleep- en bergingsmaatschappij Smit Internati onale heeft er het afgelopen weekeinde voor gezorgd dat de Atlantic Empress niet kon zinken, door haar schip de Smit Lloyd 114 aan de tanker te verbinden. Samen met de grootste sleper ter wereld de Zwarte Zee wordt gepoogd het schip ver der de zee op te slepen. Agent ernstig gewond BREDA Een agent (28) van de Bredase politie is vannacht ernstig gewond geraakt bij een autocontrole. Hij werd door een auto aangereden, en kele meters meegesleurd en daarna op het wegdek ge smakt. De automobilist is er met grote snelheid vandoor LEIDEN De kas met 200 gulden van de 'gemeente' Lammerschans, is zondagmor gen geleegd. De groep Jehova's, die de Ko ninkrijkszaal aan de Oude Vest gebruikt voor goasóien- stige bijeenkomsten, had de deuren open laten staan. De dief heeft van deze gelegen heid gebruik gemaakt en stal het geldkistje uit een kast. LEIDEN Een insluiper heeft gisteravond uit een wo ning aan de Hoflaan een be drag van 1180 gulden en een gouden halsketting weggeno men. De bewoners waren een avondje uit en bij de tei. komst ontdekten zij de dief stal. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. De halsket ting met een granaatsteen in de hanger heeft een waarde van 1250 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. De Tour de France is achter de rug. Door het geweld van Hinault kon hij de gele trui niet meer teruggrijpen. En nu rust behalve voor de renners, die nu in allerlei koersen hun brood moeten verdienen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1