'Het was weer harken' Geen verrassingen I bij start roeistrijd Bert Pronk van aankomende vedette tot knechtenrol f Tour in cijfers De dubbelvier van Nautilus/de H'-no roeide een eenzame race als enige inschrijver die dan ook met de zege en de titel werd afgesloten. - GERRIE KNETEMANN NA REVANCHE: ,,Dit is een leven met weinig glamour /an kilometer tot aiometer In Dijon stan di 90 renners voor de 22e tappe van de 66e Ronde van rarikrijk over 189 kilometer Auxerre. Er hing wat ir bewolking dan de voor- nde dagen, maar het was ig steeds drukkend warm. km: doorkomst op de Cote Messigny (4e cat.): 1. Du- .-Lassale, 2. Michel, 3. Den irtog. km: eerste bonificatie-tus- Jnsprint te Vernot: 1. Teir- 2. Villemiane, 3. Ver- ïr)huere. 4| km: doorkomst op de Cote 6 Moly (3e cat.): 1. Oliva, 2. 3. Duclos-Lassale. lgt km: tweede bonificatie-tus- vjnsprint te Voulaines: 1. Ver- •wjhuere, 2. Bonnet, 3. Teir- 15 km: kopgroep met o.a. tietemann, Thurau en Bat- o,(glin wordt na drie km. inge- eT6 km: vierde bonificatie-tus- Ig^nsprint te Saint-Cyr: 1. 3sfcirlinck, 2. Villemiane, 3. 10 km: peloton breekt in stukken. *$4 km: kopgroep met Battag- erit. Knetemann, Pozzi, Lau- jnt en Delcroix. 15 km: Pozzi, Laurent en lossen uit kopgroep, ^orkomst op de top van ,gPte d'Irancy, tevens vijfde ;n»nificatie-tussensprint: 1. "«ttaglin, 2. Knetemann, 3. "^zzi, 4. Van Impe, 5. Lau- 1 int. Teirlinck winnaar dagk- ;eisement tussensprints. 16 km: Knetemann en Bat- (glin lopen in afdaling uit op j At peloton. er19 km: Knetemann verslaat ipflttaglin in de eindsprint. Hi- kult behoudt leiding in alge een klassement. "MSTERDAM De Nautilus/De Hoop-dub- m el vier is, gisteravond op de openingsavond an de Nederlandse roeikampioenschappen inder tegenstand Nederlands kampioen ge- orden. De gebroeders Jeroen en Ronald ervoort, alsmede Victor Scheffers en Frans öbel roeiden op de Bosbaan in de eerste fi- lle mee met de drie lichte achten die stre- n om de titel. 'e Rotterdam/Amsterdam-combinatie legde de D00 meter af in 5 minuten en 55,95 seconden bleef slechts 1,75 seconden boven het nati- I nale baanrecord. Nederlands kampioen lichte cht werd de Ric/Euros/Skadi/Het Spaarne- 'heta/Willem III/De Laak-combinatie bestaan- e uit Emke, Van der Kwast, Pieterman, Lyk- ma, Povel, Van Baal, Uilenbroek, Velthuis i lein en Ikkink (stuurman). a errassingen deden zich bij de finales van de eren niet voor. Nereus triomfeerde in de vier iet stuurman. Hector Scheffers en Frans t oebel eisten voorts hun tweede titel op door finale van de dubbeltwee te winnen, olgens verwachting zegevierden Joke Dier- orp en Liesbeth Vosmaer met overmacht in e eindstrijd van de twee zonder stuurvrouw. De titel bij de damesdubbeltweeen was voor Groot Hellemans en Inge Pentenga van De Hunze. Uitslagen. Dames (100 meter): Twee zonder stuurvrouw: 1. Nereus I (Joke Dier- dorp en Liesbeth Vosmaer) 3.41,46, 2. Fidar/Nereus 3.45,61, 3. Nereus 113.52,76. Dubbeltwee: 1. De Hunze (Greet Hellemans en Inge Pentenga) 3.31,67, 2. Ric/Nereus 3.31,70, 3. Okeanos/De Hoop 3.35,76. Heren (2000 meter): Vier met stuurman: 1. Nereus (Ysbrandy, Van Oort, Helder, Perree en Boddeke stuur man) 6.37,19, 2. Orca 6.39,52, 3. Skadi 6.40,62, 4. Aegir 6.49,61, 5. Njord/Die Leythe 6.51,55. Dubbeltwee: 1. De Hoop/Nautilus (Goebel/Scheffers) 6.50,49 2. Laga/Willem II 6.56,11, 3. Die Leythe/Rijnland geen tijd. Lichte twee zonder stuurman: 1. Skadi/Euros (Van der Kwast/Lycklama) 7.28,34, 2. Orca/Nereus 7.35,35, 3. Ric 7.36,09, 4. Dordtsche 7.36,83. Lichte dubbel twee: 1. De Hoop/Njord (Mischel- s/Punt) 6.57,82. Lichte acht: 1. Ric/Euros/Skadi/Het Spaarna/Theta- /Willem III/De Laak-combinatie 5.57,83, 2. De Amstel 6.01,25, 3. Orca/Laga/Argo-combinatie 6.11,29. Dubbelvier: 1.Nai£üus/De Hoop-combinatie 5.55.95. ZATERDAG 21" JUL11979 PAGINA 9 Bolhuis terug in hockeyselectie DEN HAAG - André Bol- huis is weer opgenomen in de selectie voor het Neder lands herenhockeyteam. De 32-jarige speler van Kampong uit Utrecht droeg voor het laatst het oranjeshirt tijdens de strijd om de wereldbeker vorig jaar in Buenos Aires. Eind 1978 onderging Bolhuis, die 105 interlands speelde, een rugoperatie. Van Heumen heeft hem nu weer ingelijfd in de selectie van zeventien spelers, die zich voorbereidt op de testserie van zes wedstrijden tegen we reldkampioen Pakistan, van 11 tot en met 19 augustus. De selectie ziet er als volgt uit: Maarten Sikking (Schaerweyde), Pierre Hermans (Amsterdam), Geert van Eiik (Venlo), Tim en Ron Steens, Hans en Ties Kruize, Ewout van Asbeck (allen Klein Zwitserland), André Bolhuis, Im- bert Jebbink, Paul Litjens, Tom van 't Hek (allen Kampong), Wou ter Leefers (HGC), Roaerik Bouw man (HGC), Cees Jan Diepeveen (Bloemendaal), Theodor Doyer (Bloemendaal) en Arno den Har- tog (Oranie Zwart). Afgevallen ziin voorlopig: Piet Gunning (HGC), Tieerd Borstlap (Klem Zwitserland) en Maarten van Heeswijk (Klein Zwitserland), AUXERRE - „De halve dag heb ik er maar wat bijgehangen. Ik was vrij lusteloos. Het weer zwoel, het tempo matig. Het had niet veel ge scheeld, of ik was op de fiets in slaap gevallen. Maar ineens, toen wij één van die vele bergjes be klommen, voelde ik dat ik heel ster ke benen had. Je hebt van die da gen, dat je benen van staal lijken, dan voel je de pedalen bijna niet. Ja, en toen groeide er iets in mij, toen begon er iets in mij te leven, toen dacht ik: Kneet, je kunt ze vandaag terugpakken". „Ik had het parkoers goed bestudeerd, erg lastig in de laatste 20 km. Ik dacht: rijd daar maar vooraan, en kijk goed de kat uit de boom, want er waren nog twee tussensprints in de finale, en daardoor wordt een bepaald aantal renners altijd erg nerveus. Met nog 15 km. te rijden vond de laatste sprint plaats bo venop een venijnige helling. Ik had in het Tourboek gezien, dat daar 250 m. hoogtever schil was aangegeven. Dat zal wel een steile helling zijn, dacht ik. Ineens zag ik een groep je weggaan. Er was een Peugeot bij, want die hebben nog niet gewonnen en die moesten dus wel. En ik zag ook Battaglin gaan. Ik wist dat de Italiaan in het algemeen klasse ment kort achter Maas en Wellens stond. Die wil vandaag zeker nog wat verdienen, flitste het door mijn hoofd. Dus ging ik er meteen achteraan". „Als je een aantal jaren meerijdt, ontwikkel je een soort feeling voor goede ontsnappin gen. Eerst keek ik natuurlijk goed om me heen of er geen persauto in de buurt was, want dan gingen ze later toch weer zeggen, dat ik er aan had gehangen. Maar er was geen auto te bekennen en daarom sloot ik rustig aan achter bij het groepje". „En die Battaglin maar op kop rijden. De an deren, Pozzi, Laurent en Delcroix konden nauwelijks overnemen, zo ging die Italiaan te keer. Laat ik maar opschuiven naar zijn wiel, dacht ik, want straks rijdt hij er ons nog af ook. Dat gebeurde. Eén voor éen moesten Del croix, Laurent en Pozzi op de laatste helling achterblijven. Ik was blij dat ik net de top haalde, want Battaglin had mij er bijna ook afgereden, als die helling nog iets langer had geduurd. Ik maakte snel mijn 20 meter ach terstand goed, en toen wist ik dat het weer harken werd om voorop te blijven, net als twee dagen geleden". Spanning "Battaglin en ik bleven even op een halve minuut hangen. Maar we legden er nog een schepje op en toen ik het bord van de ordon nans zag, waarop 1 minuut geschreven was, wist ik dat ik goed zat. Maar je blijft toch in spanning verkeren". „Een aankomst op zo'n atletiekbaan van rub- cord tegels is moeilijk. Hoe hard is zo'n baan? Zakken de wielen er iets in weg, of kun je een grote versnelling schakelen? Hoe liggen de bochten? Een kwestie van timing ook. De Italiaan reed voorop het kleine stadi on binnen. Ik keek naar de overkant en zag dat er nog maar een paar honderd meter te rijden was, en daarom passeerde ik hem met een. Dat is mijn geluk geweest, nu kon ik bin nendoor de bocht scherp nemen en gemakke lijk winnen, al kwam hij nog in de laatste meters sterk terug". Hij was erg blij, de Kneet. Hij vroeg om een fles water („Ik ben helemaal uitgedroogd, wat denk je dat je op zo'n dag zweet") en vroeg toen ironisch of nog niet bekend was of er al iemand een protest had ingediend. „Je weet immers nooit wat die Fransen in hun hoofd halen''. Vals Sinds twee dagen is de wereldkampioen voor al gebeten op Bernard Hinault. „Hij heeft mij een kleine renner genoemd, ik heb het in de Fransen kranten gelezen. Maar hij zal dat nog weten. Laat hem maar naar het wereld kampioenschap in Valkenburg komen, dan re kenen we wel met hem af". De Franse televisie vroeg om een interview. Knetemann ging akkoord op voorwaarde dat hij persoonlijk het Franse publiek met eigen woorden duidelijk mocht maken wat er twee dagen geleden met de persauto is voorgeval len. „Want", zei hij in de microfoon tot de kij kers, „jullie kranten hebben jullie vals voorge licht". In zijn beste Frans en met veel geba ren trachtte de Kneet vervolgens zijn on schuld te bewijzen. Achter de monitor zat Raymond Poulidor, de populairste Franse wielrenner aller tijden, te schudden van het Op de van hem inmiddels overbekende wijze passeert Gerrie Knetemann de finish, de Italiaan Battaglin verslagen achter zich latend. lachen. Dat gebeurt zelden bij dit sombere Franse idool. De ploeg van Post reageerde opgelucht. De zesde etappezege in deze ronde was binnen. „Hij is toch een speciale man", zei Johan van de Velde, wijzend op Knetemann". „Reken er maar op, dat hij nu in topvorm rijdt. Toen hij uit het peloton demarreerde, werd er meteen flink gereageerd, want ieder een wist wel, dat Knetemann een revanche wilde hebben. Maar ze kregen hem toch niet meer te pakken. Ik heb daarna hard gewerkt voor hem om het tempo te ontregelen. Ze dachten twee dagen geleden dat wij ons ge zicht verloren hadden. Vooral de Fransen heb ben schamper gereageerd en ons een beetje gekleineerd. Maar we hebben nu laten zien, dat wij met een gehalveerde ploeg toch nog kunnen stunten". JEAN NELISSEN Bernard Hinault en Gerhard Schonbacher houden geza menlijk de rode lantaarn vast, die de Oostenrijker in zijn bezit heeft. (Van onze verslaggever) AUXERRE Twee jaar geleden was Bert Pronk een van de beste jonge wielrenners in Europa. Winnaar van de Ronde van Neder land, en van de ronde van Luxemburg, derde in het eindklassement van de ronde van Zwitserland en elfde in het wereldkampioen schap in Venezuela. In dat Zuidamerikaanse land kwam de grote ommekeer in het leven van Pronk. Daar kwam een kwaadaardig tro pisch virus in zijn bloed, waarmee een lij densweg van anderhalf jaar langs ziekenhui zen en specialisten begon. Pronk: „Eerst in mei van dit jaar, dus een maand voor de start van de Tour de France, mocht ik stoppen met het innemen van medi cijnen. Ik werd behandeld met neurosine, een medicijn, waarvan de ontdekker tien jaar ge leden de Nobelprijs kreeg. Het virus haalt de suiker uit mijn bloed, ik had totaal geen kracht, ik was altijd moe. In die toestand heb ik vreselijk geforceerd. Want ik wilde niet ge loven dat het afgelopen was met me. Ik start te in dienst van Dietrich Thurau in de ronde van Italië van het vorig jaar. Daar werd Thu rau na een week ziek en hij verliet de ronde. Eigenlijk had ik er toen ook niets meer te zoeken. Steeds meer van mijn ploegmakkers gingen naar huis. Hoewel ik door en door ver zwakt was, wilde ik niet opgeven. Ik hoopte steeds, dat ik óp de een of andere dag mijn zwakte zou kunnen overwinnen. Achteraf had ik ook beter kunnen afstappen, want toen drie dagen voor het einde mijn sponsor belde en zei: „kom alsjeblieft naar huis, was ik he lemaal uitgeput, terwijl ik toch geen behoorlij ke uitslag had kunnen rijden". Bert Pronk is aan zijn derde ronde van Frankrijk bezig. De eerste reed hij in 1976. In Parijs kwam hij dat jaar als 26e aan. In 1977 werd hij 12e in het eindklassement. Dit jaar is Pronk vooral in het hooggebergte geen schim meer van de eens zo sterke klim mer. „Ik geloof dat mijn lichaam zeker nog een half jaar nodig heeft om van de ziekte hele maal te herstellen", meent hij. „Ik mis nog de macht om met de eersten in de bergen naar boven te gaan. Ik ben nu ge woon een middenmoter, iemand die niet op valt, hoewel er dagen zijn geweest, waarop ik heel goed fietste, bijna ouderwets soms." Pronk staat 44e in het algemeen klassement op bijna twee achter Hinault. „In deze ronde ben ik een gewone knecht", legt hij uit. „Ik hoef mij niet te bekommeren om mijn plaats in het algemeen klassement. Ik moet er voor zorgen dat anderen hoog eindigen. Maar als ik helemaal genezen ben en mijn vroegere vorm komt terug, ja, dan wil ik straks ook nog wel eens op het podium staan". Hoe heeft hij de overgang van „aankomende vedette" naar „knecht" geestelijk verwerkt? „Ik ben het wielrennen als een vak gaan be schouwen", zegt hij. „Als je pas professional bent, dan doen applaus en huldigingen je heel veel. Maar nu weet ik al anderhalf seizoen, dat applaus en huldigingen voor anderen be stemd zijn. Wij knechten klimmen 's morgens op de fiets om er ons dagelijks werk op te doen, zoals een timmerman of een schilder doet. Wij horen de aanmoedigingen nauwelijks meer. Wij sjouwen met water en met etens- zakjes, wij rijden onze kopmannen uit de wind, en 's avonds vallen wij doodmoe in bed. Dat is ons leven, een leven met weinig gla mour." LEIDSE COURANT De uitslag van de 22e etappe: 1 Gerrie Knetemann (Ned-Post) de 189 km in 5 uur, 32 minuten en 22 seconden (gemiddelde snelheid 34.119 km/uur); 2. Giovanni Bat taglin (Ita-Boifava) z.t; 3. Mare Demeyer (Bel-Huysmans) op 49 se conden; 4. Dietrich Thurau (WD1- Jossart) z.t.; 5. Willy Teirlinck (Bel-Lelangue) z.t; 6. Guido van Calster (Bel-De Bruyne) z.t.; 7. Jos Jacobs (Bel-Jossart) z.t; 8. Paul Sherwen (GBr-Geminiani) z.t; 9. Didier Vanoverschelde (Fra-Evera- ert) z.t.; 10. Sean Kelly (Ier-Lau- wers) z.t; 11. Rudi Pevenage (Bel- Jossart) z.t.; 12. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) z.t-, 26. Henk Lubberdm (Ned-Post) z.t; 29. Jo han van de Velde (Ned-Post) z.t; 35. Stephan Mutter (Zwi-Post) z.t; 42. Paul Wellens (Bei-Post) z.t: 46. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) z.t. 56. Bert Pronk (Ned-Post) z.t; 59. Jo Maas (Ned-De Bruyne) z.t 74. Joop Zoetemelk (Ned- Danguillaume) z.t.; 90. en laatste René Bittinger (Fra-Huysmans) op 9.40. Algemeen klassement Het algemeen klassement na de 22e etappe: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 92 uur, 26 minuten en 9 seconden; 2. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 3.07; 3. Jo- aquim Agostinho (Por-Huysmans) op 24.35; 4. Hennie Kuiper (Ned- De Muer) op 25.58; 5. Jean-René Bernaudeau (Fra-Guimard) op 30.25; 6. Giovanni Battaglin (Ita- Boifava) op 35.54; 7. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 36.21; 8. Paul Wellens (Bei-Post) op 36.48; 9. Claude Criquielion (Bel-Lelangue) op 38.20; 10. Dietrich Thurau (WDl-Jossart) op 42.17; 11. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) op 45.08; 12. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Dan- guillaime) op 45.27; 13. Mariano Martinez (Fra-Everaert) op 54.36; 14. Yves Hezard (Fra-De Muer) op 55.34; 15. Johan van de Velde (Ned-Post) op 56.55; 16. Pierre- Raymond Villemiane (Fra-Gui- mard) op 57.20; 17. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 57.33; 18. Henk Lubberdink (Ned-Post) op 1 00.51; 32. Gerne Kne temann (Ned-Post) op 1.36.55; 44. Bert Pronk (Ned-Post) op 1.58.37; 48. Fedor den Hertog (Ned-Jos- sart) op 2.04.00; 77. Stephan Mut ter (Zwi-Post) op 2.45.29; 90. en laatste Schoenbacker (Oos-De Bruyne) op 4.11.38. Ploegenklassement Het ploegenklassement van de 22e etappe: 1. ploeg Post (Knetemann. Lubberding, Van de Velde, Mut- *ter) 22 uur, 11 minuten. 55 secon den; 2 ploeg Jossart op 49 secon den (55 punten); 3. ploeg Everaert en ploeg Guimard z.t. (73 punten); 5. ploeg Genüniani z.t (83 pun ten); 6. ploeg Huysmans z.t (89). Algemeen ploegenklas sement Het algemeen ploegenklassement: 1. ploeg Guimard 371 uur, 56 mi nuten en 8 seconden. 2. ploeg Huysmans op 8.27; 3. ploeg Post op 12.14; 4 ploeg Danguillaume op 23.28; 5. ploeg Jossart op 38.03; 6. ploeg De Muer op 112.41 Bergklassement Het algemeen bergklassement: 1. Battaglin 233 punten; 2. Hinault 174; 3. Martinez; 4. Van Impe 116; 5. Zoetemelk 116; Kuiper 105. Puntenklassement Het algemeen puntenklassement: 1. Hinault 199 punten; 2. Thurau 127; 3. Zoetemelk 109; 4. Demeyer 84; 5. Kuiper 76; 6. Van Impe 67. Ploegengeldklassement: Slechts 600 gulden in de Tour verdiend De equipe Teka verdiende slechts 600 guldea Het ge- ldklassement ziet er per ploeg als volgt uit: Renault 65.000 Miko 31.000 Flandria 25.000 Raleigh 33.000 Kas 18.000 La Redoute 15.000 Peugeot 17.000 Teka 600 Fiat 8.500 IJsboerke 32.500 Splendor 10.000 Bianchi 7.000 Daf 12.000 Inoxpran 11.000 Magniflex 2.700 UXERRE Jo Maas is zijn ®sde plaats in het algemeen assement van de Ronde van ankrijk kwijtgeraakt aan 1 Italiaan Giovanni Battag- asDe bergkoning ontsnapte 'n de finale van de 22e etap- n in gezelschap van Gerrie 0 letemann. Hij won ook nog 1 n seconden bonificatie bij laatste tussensprint. De mburger legde zich laconiek I dit gegeven neer „Ik Battaglin wel vertrekken", hij. „maar ik was te achteloos om met hem mee gaan. Ik ben doodop. Deze ur was loodzwaar en ik -ajn al blij als ik in de schoot n het peloton het tempo s n volgen. Gelukkig ligt het jnpo niet zo hoog als in de a ste weken van de ronde." Uü ^s?LHET EINDE" (eET. /ofiin?^T81 km. Maas is tyesde plaats kwijt PORT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9