Vaderland van bootvluchtelingen oudt krediet op VN-conferentie Geld van verpleegden is nooit in gevaar geweest Vervoersbonden overwegen haven-acties Nederlanders leren snel in Straatsburg JEDERLAND SCHRAPT HULP AAN VIETNAM NIET Onderzoek naar probleemdrinken bij Limburgers Israël wijst resolutie van Veiligheidsraad af dJ 2 Voorzitter van 27-mc'ers: 't wordt oorlog INNENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 21 JUL11979 v9 :sk NEVE - De Nederlandse regering zal de lanitaire hulp aan Vietnam niet schrap- Dat is de verwachting van minister Éis van der Klaauw na het horen van de ipraak van de Vietnamese delegatieleider i Dien. Een beslissing hierover zal afhan- j van de conferentie in Genève. De Vietna- «s beklemtoonde, dat zijn land in de naas- toekomst zal proberen de uitstroom van jchtelingen ordelijk te laten verlopen. Ve- op de conferentie geloven dat Vietnam nee heeft geprobeerd zijn gezicht te red- Naar alle waarschijnlijkheid met succes. de Vietnamese toespraak kwamen hete po- e#ke hangijzers nauwelijks of slechts zijde- an s aan de orde. Men hield zich daarmee in te lijnen aan het verzoek van VN-secreta- a generaal Waldheim slechts humanitaire as- ten van het vluchtelingenvraagstuk ter te brengen. Alleen de Chinese delega- eider Zhang Wenjin verklaarde, doelende ch de vluchtelingenuitstroom, dat er geen pr k is zonder vuur, en hekelde in uiterst fel- >ewoordingen zijn Vietnamese collega. Toen veie daarop dreigde de zaal te verlaten, bond be Chinees in. ge ■m uchtelingenmarkt O» VN-conferentie in Genève kan totnutoe het 1 ajt gekarakteriseerd worden als een soort onjchtelingmarkt. Ieder land doet een bod om eni vluchtelingenaantal te verkleinen, en ïstboit met geld (soms ook alleen dat laatste). I meeste landen hebben hun „bod" gehand- 04fd of lichtelijk vergroot. VN-vluchtelingen- timissaris Paul Hartling zou totnutoe ge- «g „aanbiedingen" hebben gehad om 350.000 ichtelingen in Indo-China, die het meest ur- ite probleem vormen voor de VN, voorlopig d^ers onder te brengen. Minister Van der m(ïauw heeft als extra toezegging gedaan dat Lang tijdschema Belangrijke nieuwe toezeggingen werden on der meer gedaan door de Philippijnen, Cana da en Australië. Of de hulp echter op tijd zal komen is de vraag, omdat veel landen hun opnameaanbod koppelen aan een lang uitge strekt tijdschema. De landen in zuid-oost Azië, waaronder Maleisië, hebben op de conferentie opnieuw gedreigd de vluchtelingen de zee op te sturen, als niet onmiddellijk andere landen een deel van de last op zich nemen. Maleisië opperde ook het idee in Vietnam zelf door gangskampen in te richten, waar landen die vluchtelingen willen opnemen, zich tot kunnen wenden. Het spectaculairste voorstel op de VN-conferentie kwam van Frankrijk. De Franse minister Francois Poncet pleitte voor de instelling van een soort rustpauze van een half jaar om de zuid-oost Aziatische landen de gelegenheid te geven op adem te komen. Het voorstel dat eerder Frankrijks unieke po sitie leek te willen beklemtonen, blijkt echter geen enkele kans van slagen te hebben, en is door veel delegaties in de wandelgangen al als irrealistisch van de hand gewezen. Vanavond keuze Het meest opmerkelijke feit van de eerste conferentiedag is ongetwijfeld, dat Vietnam, waarvan normalerwijs werd aangenomen dat het in het beklaagdenbankje zou komen te zit ten, zijn krediet bij de meeste landen, waaron der de EEG, heeft weten te behouden. Vanavond zal VN-secretaris Generaal Wald heim een selectie maken uit de suggesties die de diverse delegaties hem hebben gedaan. Fundamentele oplossingen zitten daar in elk geval niet bij. Ondertussen hielden vrijdag voor het gazon van het immense VN-gebouw in Genève een groep van vijftig Vietnamese vluchtelingen een stille demonstratie. Zij zijn in feite de grote afwezigen in Genève. Onbewogen luistert de Vietnamese minister van buitenlandse zaken Phan Hien (rechts) met een assistent naar de betogen op de Geneefse vluchtelingenconferen- tie. beteer nieuwe kamerleden ir-IN HAAG Door het Cen- trui Stembureau is gisteren tcQ aantal nieuwe leden voor Eerste en Tweede Kamer geiuoemd verklaard. Voor de ndrdA is benoemd verklaard D.j Toussaint uit Den Haag Op^ature H. H. Drenth, die ingang van 5 september blTweede Kamer verlaat), i alor het CDA zijn benoemd J. Buikema uit Injngelo en H. Middelweerd per) Vleuten (Eerste Kamer), dijikema komt in aanmerking nabr een Tweede-Kamerzetel taqdat oud-CDA-fractlevoorzit- ieej Aantjes, die eerder be id was verklaard, zijn be ing niet heeft aanvaard. M-«de Eerste Kamer is een ze- bil vrijgekomen door het ver van KVP-voorzitter Ver- naar het Europees parle- in de rij voor de vloot IN HAAG De ANWB Gedeputeerde Staten cti® Friesland gevraagd het e tlangs afgekondigde vaar- en tbod voor zeilplanken op- ndb aantal grote vaarwegen i naondagen op te heffen, nzit vaarverbod is door GS wen Friesland ingesteld, om- de beroepsvaart hinder Jei ondervinden van het uilifokzeilen. M-fl TRL riek ;™jchaam verongelukte piloot geborgen m delN HAAG Op de Noordzee is donderdag het stoffelijk 'rschot geborgen van de vlieger die op 14 juni met een ■fighter verongelukte. is de 28-jarige eerste-luitenant G. S. Wessels Boer uit Be rn (Friesland). Hij was gehuwd en had twee kinderen. stoffelijk overschot werd door de vissersboot Harlingen- gevonden op ongeveer 115 kilometer ten noordwesten van n Helder. Tot ander half uur wachten moesten de bezoe kers van de Vlootda gen in Den Helder er gisteren voor over hebben om een kijkje te nemen aan boord van een Harer Ma- jesteits schepen. MAASTRICHT - Om het overmatig alcoholgebruik in Limburg effectief te kunnen bestrij den gaat de Rijks universiteit Lim burg een onder zoek instellen naar het pro- bleemdrinken in deze provincie. Het onderzoek gaat twee jaar du ren en vergt een bedrag van 385.000 gulden. De univer siteit wil daarvan 150.000 gulden zelf betalen, mits de overheid het reste rende bedrag voor haar rekening neemt Gedepu teerde Staten van Limburg hebben het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne een bijdrage ge vraagd van 245.000 gulden. Volgens het pro vinciaal consulta tiebureau voor al cohol en drugs telt Limburg meer dan honderdduizend probleemdrinkers. Tot deze groepe ring behoren, al dus het bureau, mensen die weke lijks zeventig of meer glazen alco hol consumeren. NEW YORK - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een re solutie aangenomen, waarin regering en volk van Israël wordt verzocht „onverwijld op te houden met het stich ten, bouwen en voorbereiden van nederzettingen in de be zette gebieden, inclusief Jeru salem". Israël wees de resolu tie terstond van de hand. De resolutie werd aangeno men met 14 stemmen vóór en een onthouding, van de VS. De Amerikaan Richard Petree zei dat zijn regering welis waar tegenstander is van de vestiging van nederzettingen, maar dat de resolutie ook vraagstukken behandelt die slechts kunnen worden opge lost door rechtstreekse onder handelingen, gericht op een vredesregeling. De resolutie werd vrijwel di rect na aanneming door Isra ël verworpen. In een verkla ring hekelde de Israëlische delegatie bij de VN het hele rapport waarop de resolutie is gebaseerd. „Er wordt daar in op geen enkele wijze reke ning gehouden met de veilig heidseisen van Israël en er wordt volkomen voorbijge gaan aan de onvervreemdbare rechten van het Joodse volk in zijn vaderland, waartoe ook het recht behoort zich overal in Israël te vestigen", aldus de verklaring. VOORZITTER PAULUSSTICHTING: (Van een onzer verslaggevers) LICHTENVOORDE De twee miljoen gulden aan spaargel den van de in tehuizen en pensions van de Paulusstichting uit Lichtenvoorde wonende geestelijk gehandicapten, lopen geen gevaar. Een bankrelatie van de stichting heeft zich ga rant gesteld voor het geld, dat door de stichting wordt be heerd en gebruikt voor de financiering van onder meer het vakantiecentrum Groot Deunk. Dit deelde voorzitter J.P. Brouwer van het stichtingsbestuur gisteravond mee. De stichting kwam deze week in opspraak door perikelen rond het spaargeld van ruim tweehonderd in tehuizen en pensions verblijvende gehandicapten. „We hebben die spaargeldregeling al lange tijd willen afbou wen via contacten met de bank. Voor investeringen hebben we graag langlopende leningen. De bedoeling is dat de bank het geld overneemt. De gehandicapten hebben het geld dan als het ware op de bank staan en de stichting krijgt een lening van 2 miljoen gulden", aldus Brouwer. De voorzitter van het stichtingsbestuur vertelde dat het spaar geld nooit in gevaar is geweest. Het werd al lang niet meer gebruikt voor financiering van Groot Deunk, maar was ge stopt in de gehele stichting. „De waarde van alle panden van de stichting samen is veel groter dan de verplichtingen. Het geld van de gehandicapten was dus niet in gevaar. De gehan dicapten hadden wel de stichting in gevaar kunnen brengen, als ze alle spaargelden ineens hadden opgevraagd", aldus Brouwer. zetten veilingen gestegen I HAAG De omzet van bij het Centraal Bureau de Tuinbouwveilingen igesloten groenten- en litveilingen is in het eerste If jaar van dit jaar bijna miljoen gulden of 6,7 pro nt groter geweest dan in teerste halfjaar 1978. )t centraal bure'au van de tuinbouwveilingen heeft dit meegedeeld. De veilingen met een jaaromzet van twintig miljoen gulden en meer, die samen goed zijn voor 91 pro cent van de landelijke omzet kwamen op 1.106.000 gulden, tegen 1.038.000 een jaar gele den. Een toeneming met 6,6 procent. en, /an 3 tui! f HAAG De zendamateursvereniging Burgerband Hulp- st (BBHD) is blij met het vrijgeven van een aantal kana- op de 27 mc-band, maar voorziet oorlog tussen de illegale s( legale zendamateurs. De band raakt overvol door de grote ^ep illegalen (circa 60.000), waardoor de legalen er prak- h niet meer tussen kunnen komen. Icretaris Wim Kok van de vereniging reageerde hiermee op j publikatie in de Staatscourant betreffende de technische ei- I) voor de 27 mc-zendapparatuur. ij zei verder van plan te zijn contact op te nemen met Twee- 1 Kamerleden. Zij zouden misschien een wetswijziging kun- 1& voorstellen om in plaats va^i de fm-band, juist als in an- Bre landen de am-band voor zenders beschikbaar te stellen. ROTTERDAM Het centrale bedrijfsgroep- bestuur van de vervoersbonden FNV (kader leden en bestuursleden uit de havens) denkt aan acties in de havens van Rotterdam en Amsterdam. De acties zouden gevoerd moeten worden voor een selectie uit de zeventien punten, die bij de cao-onderhandelingen door de werkgevers zijn afgewezen. Het centrale bedrijfsgroepbestuur heeft beslo ten, dat de ondernemingsafdelingen de komen de weken hun leden moeten raadplegen over de actiepunten, en over de vorm van de ac ties. De drie actiepunten, die het bedrijfsgroepbes tuur aan de leden heeft voorgelegd zijn: ar beidstijdverkorting, een extra dag vakantie (de werkgevers hebben toegezegd wel bereid te zijn die dag volgend jaar te geven) en ver werking in de uurlonen van de zogenaamde havenwerkerstoeslag. Zodra de meeste mensen terug zijn van vakantie zullen er bij de haven bedrijven ledenvergaderingen worden belegd. De vervoersbonden verwachten dat er actiebe reidheid in de havens is. Begin mei verwier pen de leden in een referendum het principe- akkoord dat werkgevers en werknemers had den bereikt. De leden van de Scheepvaartve renigingen Noord en Zuid (werkgevers havens Amsterdam en Rotterdam), die wel met het onderhandelingsresultaat akkoord waren ge gaan. zijn niet bereid de cao-onderhandelingen te heropenen. (Van onze correspondent) STRAATSBURG - Voor veel van de Nederlandse le den van het Europees Parle ment is de omgang met de buitenlandse collega's wel even wennen. Terwijl deze week in de grote vergader zaal in Straatsburg de kin derziektes van de nieuwe volksvertegenwoordiging een bijna dodelijk verloop hadden, bleken ook de be sloten fractievergaderingen geen genoeglijke bijeenkom sten. Menige verlangende gedach te is de afgelopen dagen uit het ultra-moderne Europa complex ontsnapt om rich ting Haagse Binnenhof te gaan. Naar de verschoten gordijnen van het Kamerge bouw, die bejaarde doolhof van wandelgangen en hoge fractiekamers waar het zo gezellig kon zijn. Als „gelijk gezinden" hier in Straats burg even onder ons willen zijn, staat hun een strakke zaal te wachten. Daar zitten ze met 112 socialisten die el kaar politiek nauwelijks en taalkundig al helemaal niet verstaan. Ook de 106 chris ten-democraten moeten tij dens het fractieberaad via koptelefoons en tolken - ach ter glas - iets gemeenschap pelijks zien te ontdekken. Maar het vreemdst is voor de Hollandse nieuwelingen wel de manier waarop in de rest van Europa veelal het beroep van politicus wordt uitgeoefend. Je standpunt voor je houden, om met be hulp van een scheutje hoffe lijkheid en een mespuntje charme je zin te krijgen, dat gaat veel vierkante Neder landers boven de pet Sommigen leren echter snel. Op een van de talloze recep ties waarop de vele nationa liteiten weer veilig bij elkaar stroomden deed een Neder landse CDA'er verslag van zijn nieuwe wijsheid. „Toen ik het de eerste frac tievergadering niet eens was met een bepaald voorstel, zei ik dat ik tegen was en dat het anders moest. Dat werd helemaal niet begre pen. Ik kreeg geen poot aan de grond. Maar als ik nu er gens tegen ben zeg ik: „Mijnheer de voorzitter, ik heb grote waardering voor de wijze waarop de eminen te collega z'n voorstel heeft BEETJE HEIMWEE NAAR 'T BINNENHOF geformuleerd. Ik kan de strekking dan ook van harte onderschrijven, en zou zelfs kunnen voorstellen om met de volgende tekstaanpassing het praktisch effect ervan nog te versterken. Waarna de zeer vereerde aangespro kene graag akkoord gaat met het aldus ontkrachtte voorstel. Vondeling, die in tussen in Straatsburg ook helemaal zijn draai heeft ge vonden heeft bij afwezigheid van mevrouw Simone Veil al tweemaal als een van de twaalf vice-voorzitters een debat in het Europees parle ment mogen leiden. Dat ging hem zeer gemakkelijk af en eenmaal mocht de Friese landbouwkundige zelfs dank zij zijn kordate handhaving van de orde een applaus in ontvangst nemen. Kaper kwam niet ver De 30-jarige Ronald Rimmerman wordt op het vliegveld van Omaha (VS) door een FBI-agent weggeleid, nadat hij had geprobeeerd een vliegtuig te kapen, waarmee hij naar Cuba wilde. Het toestel, een Boeing 727. werd kort na het begin van de vlucht in Denver ge dwongen koers te zetten naar het land van Castro, maar landde na een uur op het vliegveld van Omaha. De 119 passagiers mochten daar van boord. Na een half uur wisten twee FBI-agenten de kaper te overmeesteren. De bom die hij beweerde bij zich te hebben, bleek niet te bestaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7