WATERWEGEN LANGS its Postema schrijft boek voor diabetici Bruno valt steeds uit de boot Leidse Courant gaat weer te water r IE TIRANNIE VAN GOEIE BEDOELINGEN' ORBURG Ze ziet er gezond uit, Jits erna, helemaal geen vrouw,die met moei al en zorgen volwassen is geworden. Vanaf prilste jeugd, peuter nog, heeft ze echter «fd met suikerziekte, diabetes. Een ziekte, haar in het begin van de jaren veertig in de rand van de dood bracht. Geen arts jhaar woonplaats Leeuwarden kwam op de jflachte dat een kind deze kwaal kon heb- m. Totdat ze in een laatste wanhopige po- jig door haar ouders bij een nieuwe dokter 4rd gebracht, die ook haar suikerzieke botmoeder onder behandeling had. Hij be- f kte de familierelatie en stelde zijn diag- want diabetes is erfelijk. Jikkie kor) op nippertje worden gered... r een jeugd met diabetes, een streng gere- e kindertijd met spanningen en inspannin- voor ouders en dochter, schreef Jits Pos- a het boek „De tirannie van goeie bedoe lingen" met als ondertitel „Zo klein en dan al suikerziekte", een opmerking die door meele vende vrienden en kennissen veelvuldig is geuit. „Wisten ze veel," zegt Jits nu, „ook mijn ouders en de dokter stonden voor grote pro blemen. Er waren maar weinig gevallen van suikerziekte bij heel jonge kinderen bekend. Mijn opvoeding was dus bepaald niet eenvou dig. Alles moesten mijn ouders zelf doen. Bij niemand konden ze raad vragen of ervaringen uitwisselen." Vooral haar moeder had er wel eens te kwaad mee. Steeds die kleuter een in- suline-injectie geven, het eten op de gram nauwkeurig afwegen. Altijd maar zorgen dat ze geen snoep kreeg, i Die herinneringen aan een jeugd, waarvan Jits nu zegt: „Voor geen goud zou ik die op nieuw willen beleven," heeft ze te boek ge steld. In een proza, dat er niet om liegt, raak en Fries-nuchter. Zonder een spoor van senti mentaliteit. Gewoon het leven van een meisje als alle anderen, maar dan wel gebonden aan een speciale „dienstregeling", die haar leven toch wel kortwiekte. Propagandiste Het schrijven is haar overigens niet vreemd. Jits maakt gedichten. Dit jaar is er ook een kleine bundel uitgebracht door RMB Press in de serie Raakvlakken. „Niemand kan de kat uit de boom kijken" heet het werkje. Er zijn ook gedichten van haar gepubliceerd in Harle kijn (van Herman van Veen) en in „Maga zijn", het blad van de Rotterdamse Kunst stichting. Verder schrijft ze als redactielid van het voorlichtingsblad „Diabc" van de Diabetes Vereniging Nederland informerende artikelen. Jits is een fervent propagandiste voor de DVN. Belangenbehartiging, informatie en be geleiding zijn zaken die bij uitstek gebundeld moeten worden aangepakt. „Mijn vader was in de oorlogsjaren één van de oprichters van een comité, dat de belangen van suikerpatiën ten in het Noorden behartigde. Overal in het land kwamen die van de grond, toen nog voornamelijk door het gebrek aan insuline en de moeite die het kostte om dat te krijgen. Die comités werden later de Nederlandse Ver eniging van Suikerziekten. Een wat foutieve benaming, die in 1972 veranderd werd in Dia betes Vereniging Nederland." Verhuizing Een beslissende fase in Jikkie's leven was de verhuizing naar Voorburg. Vader Postema ging werken bij de gemeente en werd later di recteur van de Sociale Dienst. Jikkie werd Jitske en patiënt van de bekende dr. Gerrit- zen, een man van wie ze zegt: „Hij zag me als mens en niet als de zieke dochter van mijn ouders, zoals dat tot nog toe het geval was geweest. Je moet het zélf doen, zélf weten wat je doet en dat is erg belangrijk geweest voor mijn zelfstandig worden." Het boek, bedoeld om ouders van kleine sui kerpatiënten een hart onder de riem te ste ken, is een uitgave van Dinkeldruk in Olden- zaal. Het is niet in de gewone boekhandel te koop, maar verkrijgbaar bij de DVN in Utrecht door storting van elf gulden zestig op giro 40.12.46. Men bespaart verzendkosten als men het bij Jits Postema thuis haalt: Louis Bouwmeesterstraat 85, tel. 93.43.44. Dan kost het negen gulden negentig. Jits Postema: „Voor geen goud zou ik mijn jeugd op nieuw willen beleven". Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn zeaf te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. jïAD/lREGIO LEIDSE COURA~ ZATERDAG 21 JUL11979 Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactle, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar het feit dat hij nu onder dierenvrienden is een erg positieve invloed zijn karakter gehad. Het is een hond die van de vele kruisingen van zijn voorouders, de goede karaktertrekken heeft overgehouden. Gewoon een lief hondje dat eigenlijk al lang een nieuwe baas had moeten heb ben. Toch is Bruno op wonderlijke wijze steeds uit de boot gevallen. De mensen komen in het asiel om te kijken wat er 'te koop is' en Bruno hoort dan altijd bij de favorieten van de bezoekers. Allemaal- willen ze hem aaien en tegen de kinde ren van 'kijk eens wat een lief hondje' maar als het er op aan komt, geniet een andere hond de voorkeur. Andere hon den die gewoon wat brutaler zijn, trek ken de aandacht van de bezoekers. Die dieren kunnen zichzelf beter verkopen. Bruno laat zich op deze manier op de achtergrond drukken. Hoe makkelijk Bruno wel is in de om gang met mensen en dieren mag wel blijken uit het feit dat Bruno geen enkel bezwaar heeft tegen eén poes. Hij speelt met poezen alsof ze zijn eigen familiele den zijn. Dit moet een mooie gelegenheid zijn voor iemand die een poes of poezen heeft maar ook erg graag een hondje in huis wil nemen. In de meeste gevallen gaat dit niet want dan breken de beesten met hun gevecht het huis af. Dit zal met Bruno in ieder geval nooit het geval zijn. Bruno heeft een lichtbeige met witte vacht. Deze kleurencombinatie komt vol gens Wil Tiele zelden voor. De hond. met zijn vrolijke pluimstaart, is goed te plaatsen in een gezin; lief voor mens en dier en gezellig. Lobbes Lobbes, de kolossale hond van vorige week, heeft het erg goed getroffen met zijn nieuwe baas. Een boer uit Stomp- wijk heeft Lobbes een zee aan ruimte kunnen bieden. Geen afrastering zelfs maar een lekker polderlandschap waar de hond «ich zonder twijfel uitstekend zal vermaken. doorgebroken en de animo voor deze ranke nieuwkomers aan het watersportfirmament is dermate groot, dat de leveranciers de vraag bijna niet aankunnen. Voor de stagnatie in de groei worden vele argumenten gegeven. De komst van vaarbewijzen (een soort rijbewijs voor botenbestuurders), de jacht op 'zwart' gekochte pleziervaartuigen en de recente energieproblemen worden als redenen van de stokkende belangstelling aangevoerd. Van belang is ook het steeds duidelijker wordende tekort aan ligplaatsen. Maar bovenal is voor de Nederlandse markt het onwillige weer van belang. De zomer '79 is nog steeds niet in volle hevigheid losgebarsten en het opnieuw uitblijven van de zon, maakt potentiële botenkopers steeds minder gretig. Botenverkoper C. J. Nauta, directeur van het Zoeterwoudse Bootcentrum over de tegenvallende verkoop: „Het is momenteel schrikbarend. Diverse collega-bedrijven hebben het bijltje er al bij neer moeten leggen. Wij kampen momenteel met een daling van zo'n dertig procent. Tientallen argumenten zijn aan te voeren om deze dalende belangstelling te verklaren, maar voor mij is de slechte zomer van dit moment, bovenop een slechte zomer in het afgelopen jaar de hoofdschuldige. Je kan het direct merken als de zon even doorbreekt. Dan wordt er gemakkelijker verkocht, hoewel het niveau van andere jaren uitblijft". Niet alleen zit de klad in de botenverkoop. Hetzelfde is het geval bij de boten verhuur bedrijven, terwijl ook de zeilscholen in het algemeen minder leerlingen trekken dan anders. Onedin Het vaartuig waarmee de Leidse Courant een aantal weken over de vaarwegen doolt is ons ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. Het is een puur Nederlands produkt waarvan de eerste telg in 1972 het licht zag. Momenteel varen er ruim 1100 Onedin 650 motorkruisers door ons land, terwijl de export naar Duitsland, België en Frankrijk goed op gang is gekomen. Onder de naam Onedin zijn ook enkele andere typen op de markt, onder meer de kleinere '550'. De naam Onedin houdt uiteraard verband met de destijds zo populaire televisie-serie van de Vara over James Onedin cs. Nu zal nimmer een bestuurder van een motorkruiser zich voelen als de ruwe zeebonk Captain Baineszodat de verwantschap tussen de televisieserie en de motorkruisers definitief ophoudt bij de naamgeving. Plezierig voor de producenten van de Onedin vaartuigen serie is natuurlijk wel, dat de Britse televisieserie zich nog steeds in een latente belangstelling kan verheugen. Na het beëindigen van de eerste series belevenissen werden steeds weer nieuwe gemaakt. Vorig jaar nog herleefde de Onedin familie nog op het beeldscherm. De kans is groot, dat de Britse makers blijven voortborduren op de succesformule, die zilte zeebonken, romantiek en geromaniseerd zakenleven in zich verenigt. Volgens de Vara- persdienst zijn thans alle gemaakte afleveringen al een keertje uitgestraald en aarzelt men overzee over een nieuw te maken reeks van zo'n tien of elf afleveringen. Voor de zomer van volgend jaar is het echter uitgesloten, dat James Onedin en consorten zich weer laten aanschouwen. „Maar als er weer wat wordt gemaakt, dan zullen we zeker overwegen de afleveringen aan te kopen", aldus de Vara. De Leidse Courant-boot is in elk geval resoluut in de Oude Rijn geplonst. Het is mede aan u om de rubriek tot een aardig geheel te maken. Vaste elementen in de rubriek 'Langs Waterwegen' ontbreken vooralsnog, afgezien dan van een regelmatig terugkerende test van dé kwaliteit van patatten en kroketten die langs het water worden aangeboden. Eenieder die een interessant, vermakelijk, curieus of triest vakantieverhaal te vertellen heeft, kan zich melden bij de redactieleden, die watervlug zullen reageren. Hoe de varende redactie te bereiken is, staat te lezen in bovenstaand vignet. De Leidse Courant-boot. LEIDEN De Leidse Courant beschikt met ingang van volgende week weer over een varende redactie. Een twee man (Sterk team zal een Onedin 650 motorkruiser bemannen om op 1 'zoek te gaan naar d vermeldenswaardige gebeurtenissen in het zo vij rijkelijk van sloten, vaartenen plassen voorziene verspreidingsgebied van onze krant. De tocht langs de Zuidhollandse waterwegen gaat een zomervakantie lang duren. V rij wel dagelij ks zal het team in deze kolommen kond doen van hun belevenissen. De Leidse Courant mengt zich vanaf volgende week tussen de ruim acht procent van de Nederlandse gezinnen en alleenstaanden die over een plezierboot beschikken. Steeds meer mensen beschikken overigens over een 10J boot, dat heeft tenminste onlangs de ANWB laten weten, baarbij dient dan h<$ wel gemeld te worden, dat de groei van 7 het botenbezit dit jaar een tragere 1Ö! ontwikkeling doormaakt dan in I voorgaande jaren. Bedrijven die mij. vaartuigen verkopen, spreken allen van H tegenvallende verkoopresultaten, gemiddeld zo'n dertig procent minder u| dan vorig jaar. Eén uitzondering wordt gemaakt: de zeilplank is compleet De heer CJ. Nauta bij de Onedin. De politie Leiden bracht in de nacht van 22 juni een hondje naar het diere nasiel. Het beestje liep doelloos over de straat te slenteren. Zijn 'baas' bleek toch niet zo'n dierenvriend. Het hondje, Bruno is zijn naam, is een vriendelijk beest dat voor iedereen een lik over heeft. Bij aankomst in het asiel was hij meteen vriendjes met de aanwezige hon den. Bruno is dus erg goed te plaatsen met andere honden. Hij vraagt dan ook niet al te veel ruimte met zijn 40 centi meter schofthoogte. Bruno is ook erg goed te plaatsen op een flat want het is geen keffer. Geen geblaf de hele dag maar af en toe een goedaardig gebrom. Met een klein speel tje is Bruno al tevreden. In het kantoor van Wil Tiele heeft hij zich kostelijk ver maakt met een steentje dat hij als een acrobaat van hoek tot hoek transporteer de. Speels op een rustige manier met zijn 8 maanden. Bruno is werkelijk heel erg gauw tevreden, waarschijnlijk heeft

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5