(Sowurnt Vakantiereizen kunnen 15 nrocent goedkoper China-vereniging in touw voor bootvluchtelingen Carter klaar met wijzigen van kabinet Lekker koel zomert je Iicaragua leeft nieuwe gering TOUROPERATOR: Vissers vangen Belg ausm ftöber naar ew York hekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 1030Ö3 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes 4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal ƒ43.05; jaar ƒ160.70; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 21 juli 1979,69e jaargang no. 21405 De Vondeling Zaterdag: Ned.I om 19.50 uur toneelstuk „Frangois de von deling". Ned.II om 20.27 uur serie „Onze ouwe". Zondag: Ned.I om 20.30 uur operette „Zigeunerliebe". Ned.II om 22.25 uur laatste deel van „Het machtige we relddeel". Aanhoudend koel Vannacht veel bewolking en mogelijk regen. Morgen over dag nu en dan zon. Middag- temperaturen omstreeks 17 graden. Matige, af en toe krachtige wind draaiend van zuidwest naar noordwest d een onzer verslaggevers) HAAG Waaraan t Nederland het eigenlijk Jiend dat de zomer ons litoe zo karig behandelt? KNMI in De Bilt heeft ook nauwelijks antwoord Feit is echter dat, wan de regen een bepaald ed eenmaal in haar natte heeft, de zon wel van goede huize moet komen de strijd te kunnen win- Nederland heeft de laatste tijd de pech dat het in zo'n hardnekkig regengebied ligt. Gevolg: koel weer, met nu en dan een zonnestraaltje, dat ons even de illusie van de zomer-1979 geeft. De kans is groot dat dit nog wel een poosje zo blijft, heiaas. Maar - en daarop moeten we dan maar vertrouwen - het kan ook ineens omslaan. Voor degenen die dezer da gen naar het buitenland op vakantie gaan lokt in ieder geval in veel vakantielanden de zon. In Midden- en Zuid- Frankrijk bijvoorbeeld en na tuurlijk ook in Spanje en Portugal. Verder schijnt de zon overdadig in Italié en in de Balkanstaten en zeer over dadig in Griekenland. En of we het willen geloven of niet: in de Scandinavische landen is het tonutoe ook nog steeds fijn zomerweer. Een enkel buitje brengt daar nu en dan wat verkoeling als de fraaie fjorden daarvoor al niet zouden zorgen. Voor de genen, die in de komende da gen naar deze landen vertrek ken hangt de zon derhalve uitnodigend te schijnen. Behalve echter in de Ierse, Schotse en Engelse luchtla gen. Daar zal men zich thuis voelen als in eigen land van wege de regenperioden, die er nog steeds te verwachten zijn. Nicaraguaanse vrouw, die bij de intocht van Sandinisten in Managua een familielid ontdek- óest hem omhelzen. AGUA Onder het gejuich van naar tting 100.000 Nicaraguanen is gisteren op plein in Managua de samenstelling van lieuwe regering bekendgemaakt. Dit ger de in aanwezigheid van de uit vijf men- bestaande voorlopige junta. Tevens is een [gerechtshof ingesteld, waarin zeven be lde „oppositie"-advocaten zitting hebben. ens de manifestatie in de open lucht ver- rde de minister van binnenlandse zaken ;e aan de menigte: „De oorlog tegen de male gardisten is voorbij. Het was een e oorlog. Er vielen vele doden. Maar nu ten we een nieuwe oorlog voeren die armoede, onwetendheid, zedeloosheid en es. Deze oorlog zal langer duren en ihoei- r zijn en wij moeten allen werken en ons s getroosten voor de wederopbouw van lieuw Nicaragua". ander lid van de voorlopige junta, Sergio irez, maakte de ontbinding bekend van ïationale garde. „De Sandinisten vormen taan het leger van Nicaragua", aldus Ra- z. Het eerste besluit dat de junta in Ma- la zal ondertekenen, betreft de onteige- van de bezittingen van Somoza. sasso's Guernica" iar Spanje jrid Pablo Picasso's befaamde schilde- Guernica" wordt binnen anderhalf jaar gedragen aan het Pradomuseum in Ma- Dit heeft de Spaanse regering gisteren ndgemaakt. sso overleed zes jaar geleden in Parijs, wilde dat zijn enorme schilderij over het bardement op de oude Baskische hoofd- in de Spaanse burgeroorlog in Spanje belanden. Maar pas nó de dood van gene- Franco en de wederinvoering van de de- ratie. onderhandelingen over de plaats waar ?rnica" uiteindelijk ondergebracht zou len, zijn gevoerd sinds Franco's dood in ïrnica" hangt sinds 1956 in het museum moderne kunst in New York, maar de di- e van het museum is het ermee eens dat schilderij uiteindelijk in Spanje terecht ri t komen. De drie mannen die de eerste reis naar de maan maakten, kwamen op de tiende ver jaardag van hun waagstuk, giste ren, bijeen in Washington. Voor een maanlander, hetzelfde type als waarmee zij de reis maakten, van links naar rechts: Michael Collins, die in de „Co lumbia" rond de maan moest blij ven cirkelen, Neil Armstrong en Ed win Aldrin. SCHEVENINGEN „Een goede va kantiespreiding zal de consument grote voordelen opleveren. De prijzen van vakantiereizen kunnen dan gemiddeld tien tot vijftien procent omlaag, omdat de logies- en transportcapaciteit (nu vaak alleen gebruikt in het hoogsei zoen) efficiënter kan worden benut". 'Dit betoogde gisteren in Scheveningen directeur L. Verburg van de internatio nale reisorganisatie Hotelplan, bij de presentatie van het nieuwe winterpro- gramma. Touroperators en andere organisaties uit recreatie en toerisme hameren al ja renlang tevergeefs bij de overheid op deze noodzakelijke vakantiespreiding. „Maar nog altijd zonder resultaat", al dus de Hotelplandirecteur. Hij ziet veel in het spreiden per regio van de bouw vakvakantie en de schoolvakantie. Ook kunnen zijns inziens bij een betere vakantiespreiding de grote prijsverschil len tussen voor- en naseizoen worden verkleind. Die grote verschillen worden nu gecreëerd om een spreiding te force ren. „Het wordt tijd dat de overheid maatregelen neemt. Nu zijn vooral ge zinnen met schoolgaande kinderen hier van de dupe", aldus de heer Verburg. Hij heeft de indruk dat de tweede va kantie in de naaste toekomst net zo be langrijk zal worden als de eerste va kantie. „Als gevolg van de energiesitua tie is er een categorie Nederlandse va kantiegangers, die het op reis gaan met een reisorganisatie niet meer kan op brengen. Deze mensen huren nu een huisje of gaan op een camping staan en ze zorgen zelf voor hun eten en drinken", zei hij. Verburg verwacht een flinke stijging in de korte vakanties en zijn reisorganisatie heeft hiervoor nu een apart programma. De heer Verburg is het niet eens met degenen die menen dat het vliegtuig een energieverslinder is. Uit door zijn organisatie gemaakte berekeningen blijkt, dat wat de energiekosten betreft een autoreis naar Oostenrijk (2 perso nen) honderd gulden per persoon be draagt, voor drie personen is dat 72,50 gulden per persoon en voor vier perso nen 60 gulden per persoon. Met het vliegtuig betaalt men 65 gulden per per-; soon en met de trein slechts 18 gulden per persoon. Hotelplan heeft als eerste Nederlandse reisorganisatie voor het komende win terseizoen de Verenigde Staten in haar programma opgenomen. Het gaat om Aspen (in de staat Colorado) en Hea venly Valley/South Lake Tahoe (op de grens van Californië en Nevada). Dansje voor koningin Nog weinig haring in de netten KATWIJK - De Nederlandse vissers, die sinds maandag 16 juli ten wes ten van Ierland en in de Ierse Zee haring mo gen vangen, hebben deze eerste week nog niet zoveel van die vissoort binnen kunnen halen. Uit de weinige berichten die binnenkomen maakt voorzitter L. Ouwehand van de reders- zeevisserij op, dat veel treilers na een of twee dagen van mati ge haringvang sten maar weer zijn terugge keerd naar ma kreel. De vissers zijn er trouwens wel aan gewend dat ze in die wate ren pas in au gustus haring vangsten van betekenis ma ken. Dat is dan meestal erg gro te haring, onder meer geschikt om er bokking van te maken. Steeds meer vakanties overspannen afgebroken DEN HAAG De ANWB-alarmcentrale in Den Haag constateert dit zomerseizoen een toenemend aantal geval len, waarin Nederlan ders van hun vakantie in het buitenland we- gejns overspannenheid voortijdig naar huis moeten terugkeren. Vo rig jaar werden in de hele zomer tien van dit soort gevallen gemeld, maar nu waren er al leen al tien in de maand juni. „We kunnen niet spre ken van een hausse, maar wel van een dui delijke stijging", aldus een woordvoerder van de ANWB. Naar de oor zaak kan hij slechts gis sen. Een aantal vakan tiegangers met psychi sche problemen heeft waarschijnlijk van de huisarts het advies ge kregen „maar eens op vakantie" te gaan en in sommige gevallen blij ken dan toch moeilijk heden te ontstaan. Voor al als men zich in Frankrijk of Spanje be vindt en men zich niet of nauwelijks verstaan baar kan maken. Via bemiddeling van de ANWB-alarmcentrale zijn de in moeilijkheden geraakte Nederlanders teruggehaald en in de meeste gevallen onder doktersbehandeling ge steld. Meestal wordt de ANWB getipt door ho telhouders, campingbe heerders of familieleden, die met de man of vrouw in kwestie zitten „opgescheept". APELDOORN Binnen de Chinese gemeen schap in ons land, circa 20.000 mensen, wordt moeite gedaan voor hulp aan de Vietnamese bootvluchtelingen. De Algemene Chinese Ver eniging in Nederland wil een kledingactie be ginnen. In haar maandblad, dat binnenkort weer ver schijnt, komt een oproep aan de ruim 2.000 'restaurants en 150 winkeliers en hun perso neel om kleren in te zamelen. Tevens wordt gevraagd of ze hun zaken willen openstellen voor mensen die kleren willen afgeven. Dat geldt zowel voor Chinezen als Nederlanders. Het initiatief voor de actie is genomen door Che-Pou Woo (22 jaar), bestuurslid van de Chinese Vereniging en restaurant-eigenaar. Che-Pou Woo: „De Vietnamezen die gevlucht zijn zijn voor een belangrijk deel van Chinese afkomst. We willen hen graag helpen en ver schillende restauranthouders die ik al gebeld heb waren direct enthousiast. Onze kleding- maten komen ook overeen met die van de Vietnamezen. Vorig jaar bracht de Chinese gemeenschap in Nederland al eens 250.000 gulden bijeen voor de opvang van Vietname zen in China. We willen nu graag weer wat doen, zeker gezien de nood". (Zie ook pag 7 NICE In de zee voor Trayas, aan de Franse Rivièra, hebben vissers uit Nice in hun net een Belg naar bo vengehaald. De vissers hadden hun net op de ge bruikelijke wijze uitgeworpen en na verloop van tijd werd dit binnenge haald waarbij zij meteen een onge woon gewicht waarnamen. Pas toen het net praktisch geheel en al boven water was zagen zij dat er een onderwater- duiker in verward zat. Het bleek een Belgische toerist te zijn. De man had met zijn harpoen een vis achter volgd, de vis was min of meer in het net gevlucht en de Belg zette hem na, tot hij be merkte dat hij met zijn zwemvliezen in de mazen van een net terechtge komen was. De vissers hebben hun vreemdsoorti ge buit, die een overheidsambte naar uit Namen bleek te zijn, op de befaamde „pas tis" getrakteerd na hem voorzichtig uit hun net te heb ben gepeld. Zondag 22 juli VERONICA DRIVE IN SHOW met medewerking van Johan Timman Aanvang 20.00 uur Blesse Paard Stompwijk Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-422248 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. V YORK Paus Johannes Paulus II zal begin oktober op odiging van secretaris-generaal Kurt Waldheim een be- aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New brengen. Hij zal onder meer de algemene vergadering, vanaf eind september bijeen is, toespreken. Dit heeft een rdvoerder van de V.N. gisteren bekend gemaakt. hebben. Nadat hij eerder dit jaar naar Mexico en zijn ge boorteland Polen is gereisd, zal de paus dit najaar nog Ierland en Oostenrijk aan doen. Hij heeft meermalen ge zegd naar zoveel mogelijk landen te willen reizen, „om zo de eenheid van God's kin deren aan te tonen". fw.. Ex-minister Adams. WASHINGTON President Carter van de VS heeft gisteren het ontslag van nog twee leden van het kabinet aan vaard. Hij vertelde dat hiermee de wij zigingen in zijn regering voltooid zijn. De ministers wier ontslag gisteren is aanvaard, zijn James Schlesinger van energie en Brock Adams van verkeer. Schlesinger zal worden opgevolgd door Charles Duncan, nu tweede man op het Wiinisterie van defensie. Wie de opvolger ■van Adams wordt, is nog niet bekend. Afgelopen dinsdag hadden alle leden van het Amerikaanse kabinet en de voor naamste medewerkers van het Witte Huis en masse hun ontslag aangeboden. Donderdag werd het ontslag aanvaard van de ministers van financiën, Blumen- thal, van justitie, Bell, en van gezond heid, onderwijs en sociale zaken, Califa- no. Carter vertelde „zeer Verheugd te zijn Minister Patricia Harris. over de wijzigingen". Alle veranderingen zijn constructief, aldus de president, die verder geen vragen wilde beantwoorden. De meeste leden van het Amerikaanse Congres zijn teleurgesteld en sceptisch over de wijzigingen van Carter. Een de mocratische leider verklaarde zelfs dat de president de winst die hij met zijn nieuwe initiatieven op het energiefront kan hebben geboekt weer heeft teniet ge daan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1