Strijd tegen malaria vooralsnog op mislukking uitgelopen Psychiatrie: politiek pressiemiddel in Sovjet-Unie jnten is wellicht over een jaar of vijf ook mogelijk tegen de malaria. ÜL HAAG Pogingen van de Wereld Rondheids Organisatie om de malaria Initiet uit te bannen zijn mislukt. Ton- DOT zijn gestort op de broedplaatsen de malariamuskiet, die niet de ver- iker, maar wel de overbrenger is ,van ziekte. Dit heeft allemaal niets gehol- i, want de muskiet is zo langzamer- id ongevoelig geworden voor DDT en |ere bestrijdingsmiddelen en zodoende tiet aantal malariagevallen de laatste in schrikbarend toegenomen. Het eni- dat nog overblijft is het ontwikkelen i een vaccin. De deskundigen hebben £oede hoop op, dat dit over een jaar vijf wel het geval zal zijn, aldus de •hting Bio-Wetenschappen en Maat- •PP'i- |s gezegd is de malariamuskiet niet de Lekker, maar wel de overbrenger van ziekte. De verwekkers zijn eencellige isieten (plasmodia). Een besmette mus kan door een steek de mens ziek ma- bestaan veie honderden malariaver- irs. maar er zijn er maar vier, die bij ms ziekteverschijnselen kunnen ver iaken. Deze malariavormen zijn de ilaria tertiana". ofwel de anderdaagse de „malaria quartana", ook wel de lagse koorts genoemd, de „malaria j", die dezelfde verschijnselen veroor- it als de tertiana, en tenslotte de ge- liijke „malaria tropica", die niet zelden idodelijke afloop heeft, uitzondering van de malaria tropica is 'malaria geen typisch tropische ziekte, in Nederland was de malaria niet on getuige de zegswijze: „Verbeel- E is erger dan de derdedaagse koorts", priagebieden waren de Zuidhollandse ken, Gaasterland en, vlak na de oorlog Amsterdam-Noord. Moerassige en htige gebieden kunnen echte broed- jtsen van de malariamuskiet zijn. yartwaterkoorts mens kan dus door de steek van de Jariamuskiet besmet worden. De parasie- komen in de bloedbaan en nestelen h in de lever. In de levercellen delen zij h net zolang tot de levercel barst. Dan ren de parasieten opnieuw in de bloed- |n en nemen bezit van de rode bloed- Lampjes. In de rode bloedlichaampjes E jft een nieuwe ontwikkelingsfase plaats, twee tot drie etmalen in beslag neemt. z i valt de parasiet, tezamen met het ie bloedlichaampje in ongeveer twaalf uiteen. Elk deeltje zoekt weer een ^Uiw bloedlichaampje en zo gaat het Het uiteenvallen van parasiet en pdlichaampjes gaat gepaard met de »r malaria zo kenmerkende tweede- of -ijdedaagse koortsaanval: de patiënt krijgt rillingen en soms vliegt de koorts inen een half uur op tot 40 graden of er. Na enige uren zakt de koorts weer. ms gaat de 'atbraak van de rode bloed- j6 jaampjes zo snel, dat de urine donker 'w^t. Men spreekt dan van de „zwartwa- Eitjes (boven) en larven (beneden) van de anopheles ofwel malariamuskiet. Zowel eitjes als larven zijn sterk vergroot. orts" Meer dan een miljard mensen leven in een gebied waar zij grote kans lopen om door malaria besmet te worden. In Afrika komt tien procent van de kindersterfte voor re kening van de malaria. De koortsaanvallen zorgen ervoor dat de patiënten niet of nauwelijks kunnen werken, wat zowel schadelijk is voor de patiënten zelf (geen inkomsten), als voor de economie van de toch al arme ontwikkelingslanden. Geen wonder dat de WHO tegen de malaria al jarenlang een kruistocht voert. Deze kruistocht had gunstige vooruitzich ten. Dank zij de DDT werd de muskiet en daarmee ook de malaria aardig terugge drongen, maar intussen is de muskiet min of meer bestand geworden tegen DDT en andere bestrijdingsmiddelen en er zijn ook streken waar de parasiet bestand is gewor den tegen hét middel tegen de malaria tropica, chloroquine. Vaccin Vandaar dat het WHO het onderzoek naar een malariavaccin enorm stimuleert, maar dat gaat gepaard met tal van problemen. Een daarvan is dat de parasieten meesters zijn in vermommingen. Door vaak van „jas je" te veranderen wordt het afweermecha nisme van de mens misleid; vreemde in dringers worden dan niet als zodanig her kend. Gelukkig weten de deskundigen steeds meer van de garderobe van de pa rasieten; bovendien zijn hoopgevende re sultaten geboekt bij de vaccinatie van eni ge diersoorten tegen bepaalde malariaver wekkers. Dat laatste betekent echter niet dat nu binnenkort een voor de mens ge schikt vaccin te verwachten is. Er zijn ook nog andere problemen. Een succesvolle bestrijding" van een besmettelij ke ziekte door vaccinatie vereist méér dan alleen maar een goed vaccin. Zonder een goede organisatie van de gezondheidszorg blijkt het niet mogelijk om een besmettelij ke ziekte door vaccinatie te voorkomen. Dat is pas het geval als 90 tot 100 pet van de kinderen gevaccineerd is. Een goede organisatie van de gezond heidszorg komt voor in slechts een paar landen, waaronder ook Nederland. Wan neer de organisatie van de gezondheids zorg in de meeste Westerse landen nog niet toereikend is om nagenoeg alle kinde ren in te enten, dan behoeft men zich ze ker geen illusies te maken over de landen van de Derde Wereld. Nu al bereiken de hoeveelheden vaccins, die naar de tropen worden gebracht, vaak alleen de kinderen van artsen en hoge ambtenaren in de hoofdsteden. Kindeken, die in dorpjes in het oerwoud wonen, worden niet ingeënt. Transport is nauwelijks mogelijk, er is geen koeling, er is gebrek aan krachten die verantwoord kunnen vaccineren en er is niets wat ook maar enigszins voor be volkingsadministratie kan doorgaan. Eer dat alles in de ontwikkelingslanden gere geld is, zullen er nog wel tientallen jaren verstrijken. De Russischs dissident Leonid Pljoesjtsj heeft het in de psychiatrische kliniek, waarin hij „behandeld" werd, zeer zwaar te verduren gehad. Hij werd voortdurend onder de „medicijnen gehouden. DEN HAAG —„Het is in de Sovjet-Unie niet zo, dat theorieën en conclusies zich ontwikkelen uit het ruwe materiaal van het leven zelf; het ruwe materiaal van het alledaagse leven moet zich voegen naar de heersende theorie. Het leven wordt in kunstmatige banen geleid, die er op zijn berekend, dat zij de grondslagen van de ideologie niet ondermijnen". Dit schrijft de bekende Russische, maar thans in het Westen vertoevende dissi dent Vladimir Boekovski in zijn voorwoord van het door Sydney Block en Peter Re- daway geschreven en door Het Spectrum uitgegeven boek „Psychiatrie in de Sov jet-Unie" De opvatting, dat de door partij-ideologen zorgvuldig bewaakte theorie bovengeschikt is aan de praktijk, heeft zijn weerslag op een groot aantal terreinen van het Russi sche dagelijkse leven. Deze opvatting maakt het, dat begrippen als „democratie", „patriottisch", „vaderlandslievend", „vijan den van het volk" en wat dies meer zij, een geheel andere betekenis gaan krijgen dan wij er aan hechten. Als theorie geldt, dat in de Sovjet-Unie de ideale maatschappij tot stand is gebracht, die Marx voor ogen heeft gestaan. Het lo gische gevolg is dan, dat alle staatsbur gers, onder de vaderlijke leiding van de partij, gelukkig en tevreden moeten zijn. Dat blijkt niet het geval. Met name de dis sidenten roeren zich geducht. Aangezien het ondenkbaar is dat een normaal mens aan de kwaliteit van die samenleving twij felt de dissidenten doen dat wel zijn er maar twee mogelijkheden- óf de onte vredene wordt gemanipuleerd vanuit het buitenland en kan dus strafrechtelijk ver volgd worden, óf er is iets mis met zijn brein en dan moet hij psychiatrisch behan deld worden. Zo kon het gebeuren, dat op de voorgrond tredende dissidenten in een werkkamp of in een psychiatrische inrich ting terecht kwamen. In het laatste geval bestaat de genezingsmethode uit niet veel meer dan uit het geestelijk vermorzelen van de man. opdat hij berouwvol terug keert op zijn rebelse schreden. Lysenko De neiging om de theorie te laten prevale ren boven de praktijk is ook aanwezig als het om de wetenschap gaat. Hét bekende voorbeeld is wel de enige tijd geleden overleden charlatan-bioloog Lysenko, die beweerde, dat het mogelijk was om met behulp van milieuvoorwaarden winterharde gewassen te kweken. Deze opvatting kwam wonderwel overeen met de partij-ideologie en Lysenko werd de belangrijkste weten schapper van de Sovjet-Unie. Zijn tegen standers verzonken in vergetelheid, want Lysenko's opkomst viel juist samen met eer. van Stalins zuiveringsacties Tijdens de destalinisatie viel hij als een baksteen. De politieke psychiatrie heeft zich voorts meester gemaakt van de opvattingen van Pavlov (de man, die met zijn reflexproeven op honden de grgndslag legde voor de la tere hersenspoelingen) namelijk, dat het normale functioneren van het zenuwstelsel het resultaat is van een evenwicht tussen remming en ontremming. Verstoring van dat evenwicht leidt tot geestesziekte, die evenwel door toediening van op de herse nen inwerkende middelen behandeld kan worden. De theorieën van Pavlov zijn op kunstmatige wijze in overeenstemming ge bracht met de marxistische idee, dat men selijk gedrag bepaald wordt door binnen de maatschappij heersende sociale en eco nomische verhoudingen. Nu is de psychiatrie, mede omdat de be grenzingen erg vaag zijn, een kwetsbare tak van wetenschap. In elk land, ook in het onze, zijn psychiatrische inrichtingen nog al eens in opspraak. Maar dat is toch heel iets anders dan van de psychiatrie een politiek pressiemiddel te maken, zoals in Rusland gebeurd is. Daartoe had men natuurlijk wel de hulp van de psychiaters nodig, want, zo staat letterlijk in het boek: „Wat fanatici bedacht hebben, wordt door carrièrejagers in stand gehouden". Die hulp kregen ze De hoog leraar in de psychiatrie, prof. Snezjnevski ontwierp een zo ruime definitie van schizo frenie, dat daar iedereen onder kon vallen, die hinderlijk was voor het regiem. Van prof. Victor Morozov staat de cynische uit lating genoteerd: „Het is voor niemand een geheim, dat men aan schizofrenie kan lijden, zonder het te hebben. In de Sovjet-Unie maakt de psychiater deel uit van het systeem. Aangezien afwijkende meningen in de „ideale samenleving" on verklaarbaar zijn, kan en mag de psychia ter dissident gedrag niet beschouwen als een normaal verschijnsel, veroorzaakt door de werkelijkheid van alledag. Hij zou dan zelf dissident zijn en dat risico nemen er maar weinigen. Getuigenissen DISSIDENTEN SCHUDDEN GEWETEN WERELD WAKKER Vladimir Boekovski:„Het leven in de Sovjet-Unie verloopt, aangepast aan de ideologie, langs kunstmati ge banen". de Sovjet-Unie weten, is afkomstig van de dissidenten, van wie er velen het „genoe gen" hebben gehad, dat zij ooit opgeno men zijn geweest. Hun getuigenissen zijn vrijwel gelijkluidend: verlies van alle funda mentele rechten, pesterijen, verbod om be zoek te ontvangen, eenzame opsluiting, verbod om schrijfgerei te hebben, pressie op familieleden, verbod om werkzaamhe den te verrichten en. het allerergste: het zonder enige indicatie toedienen van medi camenten of van medicamenten, die lang durig helse pijnen veroorzaken. Ontslag uit de inrichting, zo werd vaak te verstaan ge geven, zou pas plaats kunnen hebben als men toegaf dat men zich misdragen had. De vele malen gedecoreerde ex-generaal Pjotr Grigorenko, thans in de VS. kreeg, ondanks een pijnlijke blaasontsteking, geen toestemming om over een ondersteek te beschikken en zijn gangen naar het toilet werden tot een onaanvaardbaar minimum beperkt Toen zijn zoon en diens verloofde de 1100 kilometer lange reis van Moskou naar Tsjernjachovsk hadden gemaakt om het vaderlijke fiat voor hun huwelijk te vra gen, kregen zij geen toestemming om Gri gorenko te spreken of zelfs maar te zien. Een klacht bij de directeur van de inrich ting leverde dit antwoord op „Vraag mij niets, ik heb over deze kwestie geen ge voelens, alleen instructies..." De jonge Moskouse dissident Andrej Doe- brov werd. omdat hij een uitreisvisum had gevraagd, voor onderzoek verwezen naar een psychiatrische kliniek en kwam te lig gen op een observatiezaal: „Ik keek om mij heen. Een grote zaal of cel met twintig bedden Tralies voor de ra men. Op de bedden liggen naakte man nen, vastgebonden, spasmodisch schok kend en woeste kreten slakend. Af en toe komt er een verpleeghulp langs en geeft hun een flinke stomp in de maag. Door de verschrikkelijke pijn worden zij een tijdje wat rustiger en liggen zij alleen maar te kreunen, daarna beginnen zij weer te schreeuwen. Bijna allemaal kriigen zij da gelijks verschillende injecties met aminazi- ne (een kalmeringsmiddel met nare bij werkingen). De afdeling is doordrongen van een misselijk makende geur van ver rotting; de patiënten doen hun behoefte in de bedden, waarop zij vastgebonden lig gen...Het is verboden de gang op te gaan. Ook om rond te lopen op de afdeling, le dereen moet op zijn bed blijven liggen". Als een van de patiënten de arts vraagt, waarom hij aminazine-injecties krijgt, zon der dat er zelfs maar een diagnose gesteld is, krijgt hij het onthullende antwoord: „Er zijn twee manieren om een horloge te re pareren: je kunt het gewoon uit elkaar ha len en binnenin bekijken of je kunt het gewoon flink heen en weer schudden. Wij behandelen de mensen volgens de tweede methode". Doebrov, die_ later naar Wenen is uitgewe ken. zat dan nog in een gewone psychia trische inrichting. Er zijn ook nog speciale inrichtingen, waarin pathologische moorde naars en andere criminele figuren, die ont oerekeningsvatbaar zijn verklaard, alsmede doodnormale dissidenten „verpleegd" wor den. Het lagere personeel is in dienst van de MVD, de instantie van het ministerie van binnenlandse zaken, die de gewone politie (niet de geheime politie of KGB) controleert. Het hogere personeel bestaat uit echte leden van de MVD, die militaire rangen hebben. De directeur, die in alles het laatste woord heeft, is geen psychiater. De verpleeghulpen zijn gestraften. Landlo pers, dieven of aanranders die voor de keuze gesteld zijn: óf naar een werkkamp óf op deze manier de straf uitdienen. De gevolgen zijn duidelijk: mishandelingen en zelfs doodslag zijn aan de orde van de dag. Toen eens een verpleegde werd doodgeslagen luidde de conclusie van het lijkschouwingsrapport: hersenbloeding... Men kan, na lezing van dit boek, niet an ders dan een diepe bewondering hebben voor deze dissidenten, deze vechters voor de rechten van de mens. Zij zijn. ondanks de onmenselijke geestelijke en lichamelijke pressie, op hen uitgeoefend, zelden door de knieën gegaan. Zij zijn onophoudelijk bezig het wereldgeweten wakker te schud den. Het is een bewezen feit, dat zelfs de stenen kolos, die Sovjet-Unie heet. een pa nische angst heeft voor dat wereldgeweten en dat zij het met goed meer aandurft om althans de bekendste dissidenten, zoals bijvoorbeeld Sacharov. een psychiatrische „behandeling" te laten ondergaan. Dit boek van Bloch en Reddaway komt door de omvangrijke documentatie en de keuze van de onderwerpen, ons voor als het meest volledige dat op dit gebied het licht heeft gezien Een waardevol bezit voor leek en wetenschapsman. T. VAN GRINSVEN Sidney Bloch en Peter Reddaway: „Psy chiatrie in de Sovjet-Unie". Uitg. Het Spectrum Utrecht. Vertaling: J. Th van den Heuvel-Ruijsenaars, L. H. Schelle- kens, M. Veening-Harlaar, drs. H. L Ver haar. Me' een voorwoord van Vladimir Boekovski. 34,50.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19