DE PET DIE ONS ALLEN PAST (4 EN SLOT) De politie: je vriend of (toch) je vijand? ier Nederlandse Turnen op Meer dan eelnemers Nederlandse toestellen Olympisch programma Hoe bekijkt men als burger de politie? En hoe beziet de politie de burger? Ach, het ligt er maar aan welke bril je op hebt. Ben je als burger gesteld op orde en rust, dan hemel je de politie op. Heb je eens een nare ervaring met de politie gehad, dan zijn alle politiemensen nare figuren. De manier waarop de politie tegen de burger aankijkt is van hetzelfde laken een pak. En daar komt nog iets bij. Het hangt er maar van af of jein een stad of in een dorp woont Het publiek heeft In een grote stad een andere verhouding met de politie dan in een plattelandsdorp. Maar... is de politie nou écht je vriend of wérkelijk je vijand? Je beschouwt de politie als je vriend wanneer je zélf in nood zit. De politie is meteen je vijand als zij je pakt voor een overtreding. Enerzijds verwacht het publiek antwoord van de politie op duizend-en-één vragen; anderzijds is het publiek nauwelijks bereid de politie te helpen. Een groep burgers vindt dat de politie veelal zeer incorrect optreedt en zich schuldig maakt aan strafbare feiten. De politie zelf legt de nadruk op het opsporen van strafbare feiten. Kortom, er is sprake van scherpe tegenstellingen. Onderzoek heeft aangetoond dat de politie ervan overtuigd Is, dat de burgers vijandig tegenover de politie staan. En de pers vervult daarin, volgens de politie, een negatieve rol. DEN HAAG Hij had 't er maar moeilijk mee, die adspirant-po- litieman. Zo in het voorbijgaan zei hij me eens: „Als ik op straat loop, kijk ik naar de mensen alsof die reeds bij voorbaat verdachten zijn. Ja. échtl En nou ben ik nog niet eens goed en wel politieman. Ik ben blij dat ik het nu al merk want het wordt pas wérkelijk gevaarlijk als ik het niet meer besef'. Daarmee maakte de leerling-politieman een opmerking waartoe zijn oude re collega's, beroepssolidair als ze zijn, maar al te gauw ge neigd zijn. Te denken namelijk, dat de buitenwereld bedreigend zou zijn. Het gevolg van dit denken is, dat de politie krampach tig op kritiek reageert. Prompt worden allerlei afweermechanis men in werking gezet, waarbij die kritiek niet bespreekbaar wordt gemaakt. Integendeel, de politie wordt angstig en sluit de ogen voor de werkelijkheid. Vooral wanneer wetenschappers aantonen dat de politie op de verkeerde weg is. wordt er ge meesmuild en (intern) gekankerd op de krant die het weten schappelijk onderzoek publiceerde. Goed, laten we hier vaststellen dat de taak van de politie er de laatste jaren niet gemakkelijker op is geworden. Het feitelijke politiewerk is enorm toegenomen en sinds de jaren zestig (de Provotijd) is het vertrouwen in de politie gedaald. Zij is zich on zeker gaan voelen en het gevolg daarvan is nogal eens dat de politie onvriendelijk, nors, onheus, hard. incorrect, ja zelfs soms ontoelaatbaar optreedt. Corruptie-affaires, mishandeling van verdachten en het gebruik van (onnodig) geweld hebben de politie een slechte naam be zorgd. De agenten (gemeentepolitie) en wachtmeesters (rijkspoli tie) hebben het gevoel gekregen, dat zij het vuile werk moeten opknappen in naam van het gezag, waardoor ze met de nek worden aangekeken. Het is nu wel duidelijk, er gaapt een enorme kloof tussen de politie en de burgerij. Het publiek weet niet wat de politie doet en de politie heeft een scheef beeld van wat de burger bezielt. Het is intussen de hoogste tijd dat er een meer zichtbare, open en democratische structuur in de politie wordt aangebracht. Zo niet, dan zal de relatie tussen politie en burgerij verstoord blij ven. De politie moet het zeker na de jaren zestig kunnen ve len. dat er kritiek op haar (dus op het gezag) wordt geuit. Te genwoordig staat élke functie (dokter, officier van justitie, bur gemeester. rechter, straatveger, veeboer, journalist, aannemer, bosbouwer...) ter discussie. Waarom die van de politieman dan niet? Er zijn veel klachten over het optreden van de politiemannen. Maar hoe worden die afgehandeld? Geeft de politie niet een gekleurd verhaal in de vorm van een verdediging? Er wordt veel gepleit over de afhandeling van klachten. Slechts een klein deel komt in de openbaarheid (hetzelfde geldt trouwens voor andere beroepsgroepen, als artsen, advocaten en notarissen. Journalisten worden in het openbaar aan de schandpaal gena geld...). Die openbaarheid zou veel groter moeten zijn. De politie wordt alleen maar geloofwaardiger als zij haar fouten niet verdoezelt, maar juist aan de openbaarheid prijs geeft. Als er bovendien ook is gezocht naar de aanleiding van de klachten, dan krijgt het publiek de indruk dat het au serieux wordt genomen en dat wil al heel wat zeggen. Er zijn natuurlijk nog meer. maar dan andere mogelijkheden om open te zijn. De Utrechtse hoofdcommissaris Van Doesburg heeft al eens gezegd de pers te willen uitnodigen als er een grote politie-actie op komst is. „Wij hebben niets te verzwijgen en de controle van de pers acht ik een hoog goed". Welke politieman durft de hoogste Utrechtse politiebaas dit na zeggen? Vast staat dat velen er moeite mee hebben. Journalis ten worden als pottekijkers en voor-de-voeten-lopers bekeken. „Het tuig van de pers", hoor je dan. Maar juist de pers is er voor om de democratie inhoud te aeven. Dus heeft de oers óók tot taak de politie te controleren. Het alternatief is een politie staat. die uitmaakt wat goed of slecht voor het publiek is, met alle kwalijke gevolgen vandien. Hoe kun je je nou als burger beschermen' tegen de politie? Prof. mr. Henc van Maarseveen (52). hoogleraar in Rotterdam, schreef onlangs in het Juristenblad over het rapport „Een jaar Amsterdamse doofpot". Daarin stond dat er in één jaar 250 klachten tegen politieoptredens in Amsterdam waren ingediend. Een behoorlijke klachtenprocedure bleek en blijkt geheel te ont breken. Van Maarseveen: „Speciaal voor ons Jand dringt zich wel de In druk op dat de politie langzamerhand de rekening gepresen teerd krijgt van haar eenzijdige wervingsactiviteiten, die al jaren lang uitsluitend gericht zijn geweest op sterk traditioneel inge stelde jongeren. Jeugdige leeftijd en een traditionele mentaliteit zijn niet de beste combinatie voor een politieman". En even verder: „Beledigende, vernederende en sla-grage acties van het politie-apparaat zijn verontrustend voor een samenleving die meer menselijkheid van de overheid verwacht Ze zijn ook" bedreigend voor de rechtsorde, omdat die met een sociaal be smeurd politie-apparaat een van zijn fundamenten ziet ondergra ven". Van Maarseveen vraagt zich af hoe aan de samenleving be scherming kan worden geboden tegen een politie-apparaat dat ontsporingen vertoont. Hij grijpt terug op een oud recept om een volwaardige rechtsbescherming te krijgen: a een onafhan kelijk oordelende rechter; b. een geformaliseerd procesrecht waarin beginselen als openbare behandeling, hoor- en weder hoor en stukkeninzage zijn gerealiseerd; en c. een rechterlijk oordeel waaraan de overheid gebonden ia Volgens hem voldoen de verschillende vormen van administra tieve rechtspraak hieraan. Als deze vorm gekozen wordt is deze rechtspraak veel minder emotioneel geladen dan de strafrecht spraak. Ook andere overheidsinstellingen kunnen administratief rechter lijk worden vervolgd, waarom de politie dan niet? „Uitbreiding van de rechtsbescherming is niet goedkoop", zegt Van Maarse veen. „maar haar bijdrage tot het maatschappelijk welzijn ia vermoedelijk relatief heel wat goedkoper dan andere bijdragen BOB BIRZA Het duurde tot 1956 eer kon worden gesproken van een waar sportfeest. Toen was in het Luzhni- ki-sportpark een reeks accommodaties gebouwd die bestond uit een stadion voor 100.000 toe schouwers, zwembad, tennis- en volleybalvelden, sporthallen, een klein stadion, kortom een com plete sportstad. Daar werd de eerste Spartakiade georganiseerd. Die sportstad werd steeds uitge breid en gemoderniseerd en vormt het hart van ook deze Spartakiade en de Olympische Spelen van volgend jaar. Het enorme aantal deelnemers(sters) stond overi gens gedurende alle tot nu toe gehouden zes Spartakiades garant voor recordverbeteringen, die de kijkers thuis op het t.v.-scherm, dat de gehele dag met de Spartakiade wordt gevuld, kunnen meebeleven. En de generale repetitie is compleet, want net als bij de Spelen is een uitgebreid cul tureel programma samengesteld met toneel, ope ra. concert, circus, tentoonstellingen, musea, kort om alle facetten zijn vertegenwoordigd. Tot nu toe werd aan de Spartakiade mondjesmaat aandacht besteed omdat het een louter Russische aangelegenheid was. waarvan voor de „buiten wacht" slechts de verbetering van Europese of wereldrecords telde. Ditmaal is dat anders. Voor de Spartakiade is de „gehele wereld" uitgeno digd. Voor alle Olympische sporten, uitgezonderd voetbal, ruitersport en hockey, zijn deelnemers van buiten Rusland geïnviteerd. Of ze zich inder daad zullen melden in het Luzhniki-sportpark blijft het grote geheim dat eerst wordt geopenbaard als de „kleine Spelen" die overigens volgens verwachting van Ruslands sportminister Sergej Pavlov vrijwel identiek zijn in uitvoering en aantal deelnemers aan de Moskouse Spelen van 1980 met het hijsen van de vlaggen, het schetteren van de fanfare en de intocht van de gladiatoren op 21 juli in het Lenin-stadion zijn geopend. HERMAN VAN BERGEM MOSKOU Met een geheel Olympisch programma voor de boeg begint op 21 juli de ze vende Spartakiade in Rusland. Een sportevenement dat nog wordt uitgebreid met enige dis ciplines waaraan alleen Russen zullen deelnemen. Het hoofdprogramma wordt uit gevoerd in Moskou, waar de volgende sporten aan bod ko men: boogschieten, atletiek, boksen, kanovaren, wielrennen op de weg, schermen, turnen, judo, moderne vijfkamp, roeien, schieten, zwemmen, volleybal, waterpolo, gewichtheffen, wor stelen (Grieks-Romeins en vrij). Basketball wordt gespeeld in Vilnius en Kaunas, handbal in Kiev. wielrennen op de baan vindt plaats in Lwow, zeilen in Tallinn. Sporten waaraan alleen Russen deelnemen zijn ritmische gymna stiek (Moskou), schaken (Mos kou), ruitersport (Moskou), voet bal (Moskou en Minsk), hockey ^Leningrad), tennis (Riga) en samboworstelen (Moskou). omdat een aantal Noorse verslaggevers niet voor de Spartakiade is geaccrediteerd (acceptatie van een 'inschrijving, nodig om faciliteiten als pers kaart, onderdak en vooral een visum te verkrij gen). Hetzelfde geldt overigens voor Nederland, dat zeventien verslaggevers naar Rusland zou af vaardigen, maar voor slechts vijf een accreditatie kreeg. Van de anderen werd, aldus de officiële le zing uit Moskou, het aanvraagformulier te laat of onvolledig ingevuld ontvangen. Zij weten dus dat zij de Spartakiade niet zullen bijwonen. Hoe dat met de Noorse afvaardiging zit, moet worden afgewacht. Maar hoe dan ook, de tot toppers van het evenement verheven sporten als basketball en handbal zullen niet in het felste licht van de publicitaire schijnwerpers staan om dat verslaggevers slechts voor één plaats worden geaccrediteerd en Moskou, waar de hoofdmoot wordt uitgevoerd, uiteraard de voorkeur geniet en niet basketballsteden als Kaunas en Vilnius en de handbalstad Kiev. De Spartakiade kan overigens moeilijk anders dan een sporttopper-in-de-opzet worden genoemd. De uitwerking is evenwel afhankelijk van de bereid heid van de geïnviteerden om deel te nemen. Het zijn niet allemaal vedetten. Teneinde ook „minde re goden" in de gelegenheid te stellen een Olym pische generale mee te maken, zijn bijvoorbeeld drieëndertig Afrikaanse landen uitgenodigd om deelnemers aan de atletiekwedstrijden af te vaar digen. Daarentegen wordt ook gerekend op de komst van de sprinters Haseley Crawford (Olym pisch kampioen van Montreal) en Don Quarrie, de Jamaicaan die in 1976 het zilver won. Concurrent De grootste concurrent van de Spartakiade zijn de Pan-Amerikaanse Spelen, die in Puerto Rico tot 22 juli duren, en dan is het Russische evene ment al geopend. In de veelheid van grote sport- spektakels Pan-Amerikaanse en Aziatische Spe len, Universiade e.d. nam de Spartakiade een voorname, zij het „eigen" plaats in als zijnde het evenement voor de eigen bevolking, die zo'n twee jaren bezig is zich te plaatsen voor de finales, die Spartakiade heet en een van de belangrijkste gebeurtenissen Is op het gebied van (Russische) lichamelijke opvoeding en sport. Een op de vijf inwoners van de Sovjet-Unie be drijft georganiseerde sport en het is derhalve een hels karwei zich te plaatsen voor de Spartakiade. Daaraan gaat een langdurige competitie vooraf, die begint in de clubs, waarvan Rusland er 220.000 telt. De besten gaan over naar de district swedstrijden, waarna de „streekcompetitie" en tenslotte die van de vijftien republikeinen volgen. Deze finalisten en die van de steden Moskou en Leningrad, zijnde „werelden apart" met respectie velijk zeveneneenhalf miljoen en bijna vier miljoen inwoners, bereiken de Spartakiade. Het evenement, dat precies een jaar voor de Olympische Spelen 1980 wordt gehouden en der halve een zeer vroege generale repetitie is, is een van de belangrijkste sportgebeurtenissen in de Sovjet-Unie. waar een leger sportinstructeurs, trai ners en leraren lichamelijke opvoeding de zorg heeft voor de volledig in het welzijnspatroon ge ïntegreerde sport. Maar ook in Rusland wordt de ruggegraat niet gevormd door deze professionals, maar door de zes miljoen vrijwilligers en meer dan vijf miljoen officials die zich belangeloos een overeenkomst met Nederland waar de sport zonder werkers-om-niet ook nergens zou zijn inzetten voor de 52 miljoen georganiseerde sport beoefenaars. Niet altijd is de Spartakiade in het vóór-Olym pisch jaar gehouden. De eerste, in 1956, was ech ter tevens de laatste die plaatsvond in het Olym pisch jaar. Een voorloper van de Spartakiade wa ren de toernooien die al sinds 1928 waren geor ganiseerd en toen ook al grote belangstelling ge noten van Russische zijde. In dat jaar, waarin Amsterdam de eer genoot de Olympische Spelen binnen de muren te hebben, telde het Russische toernooi, dat begon op de dag waarop de Spelen in onze hoofdstad werden gesloten, 22 onderde len tegen de Spelen 17. MOSKOU In 1974 al werd begonnen met het bouwen c.q. renoveren of uitbreiden van de accommodaties waarin In 1980 de Olympische Spelen zullen worden gehouden. Men is al zo ver gevorderd dat tijdens de Spartakiade een aantal stadions en sporthallen reeds volledig in gebruik kan worden genomen. In een van die sporthallen zal Nederland nadrukkelijk verte genwoordigd zijn. Schelde In ternational, fabrikant van o.m. tumtoestellen, werd door het Russische organisatiecomité uit verkoren de gymnastiektoestel- len te leveren. Deze in Haarlem (en België) kantoor houdende firma, die zijn fabriek in Goes heeft, is de officiële leverancier van de toe stellen, die al grotendeels met de Spartakiade gebruikt zullen worden. Een order waaimee •een bedrag van acht ton is ge moeid. IKOU Tot vlak voor de zevende Spartakia de organisatoren van deze „genera- ipetltle voor de Olympische Spelen Moskou zoals het evenement algemeen wordt aan- lid, In het onzekere omtrent het aantal deel- dat van buiten Rusland zal komen. Er ir het eerst In de geschiedenis van het levenement dat voordien aan Inwoners van Sovjet-Unie was voorbehouden, her en der lodiglngen verzonden. Het organisatiecomité Olympische Spelen zo goed mogelijk „na- Isen", ook In deelnemersaantal, dat naar ver- ihtlng tienduizend zal bedragen, achtduizend de Sovjet-Unie, tweeduizend uit de gehele lere wereld. Dat was de opzet, maar eerst bl) opening zal blijken wie de persoonlijk gerlch- zij het vla de nationale Olympische comitó's de betreffende sportbonden, Invitatie zal heb- aanvaard. Hoe dan ook, deze zevende Spar- ide is een unicum, in zoverre dat hl] voor eerst openstaat voor deelnemers(sters) uit re landen. Ike basketballploegen zullen in Kaunas en Vil- s, de steden waar dit evenement wordt gehou- j|/n. verschijnen? Er zijn invitaties uitgegaan naar sï lerika, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Senegal een herenploeg te sturen en naar Amerika, nkrijk, Polen en Tsjechoslowakije om een da steam te laten deelnemen. Met ploegen uit elk de vijftien Sovjet-republieken en van de ste- Moskou en Leningrad wordt dit toernooi :ht een van de aantrekkelijkste van de Sparta- te zijn. Daartoe moet ook worden gerekend handbaltoernooi, waaraan wederom Russische ns van de vijftien republieken, 'Moskou en Le- igrad deelnemen en bovendien wereldkampioen st-Duitsland, Oost-Duitsland, Roemenië en Tu- sië bij de heren. Het damesevenement wordt, halve weer met al die Russische ploegen, geor- ïiseerd met Oost-Duitsland, Joegoslavië, Dene rken en Noorwegen. Ook weer met de beper- g of alle invitaties zijn aanvaard. Noorwegen is geopperd maar weg te blijven N HAAG Vanuit Moskou gen 21 Nederlandse sportlie- n een uitnodiging om uit te nen op de Spartakiade. Door srlei oorzaken zijn er zo veel evallen. dat het vaderlandse ntingent is geslonken tot vier Drters: atleet Arno Körmeling, wordt begeleid door John rks, turnster Bibi Vos, die rdt vergezeld van Riet Bijholt. de wegrenners Bart van Est j1 Johny Broers, die onder de j sde van Jan Gisbers staan. r dere evenementen waren de irnaamste oorzaak dat een 5l van de overige geïnviteer de reis niet kan maken. de vier zwemsters waren de Nederlandse kampioen- Jappen. de kanovaarders had- n reeds ingeschreven voor lere wedstrijden, judoka Peter elaar had geen interesse, at- t Gerard Tebroke is gebles- ferd. voor de moderne vijf- mp was een uitnodiging ont wegen voor een official, wat At interessant werd bevonden. Atleet Arno Körmeling Turnster Blbl Vos

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17