üM//i\\- I I !//^SJl,n)ï\W^ - /f/fc. J> onzer verslaggevers bracht afgelopen weken,mede op ies van minister fessen,zijn vakantie in eigen «Idoor.Op een it.Desondanks bleef hij niet stoken van het wereldnieuws Je reacties van alleman rop.Bij een sluis ving hij lerstaande spontane :ussie op over het sstbesproken onderwerp van aatste tijd: de al dan niet meende energiecrisis. >en transistorradio op de steiger Jdt vanuit de Wereldraad van Kerken, iston in vergadering bijeen, eld: ..De energiecrisis vormtéén omde zegen, omdat hij dwingt tot nning opeen beter gebruik van grondstoffenaldus de eerste en erde wereld dichter bij elkaar igend". De rest van de boodschap reddeloos verloren in de herrie een formatie reclamevliegtuigjes, «n bepaald merk buitenboordmotor en aanprijzen. Ome Koos (boer, it GPV) heeft op zijn zondagse letje voor het melken bij de sluis jehouden en wijst ze schamper na. 1 is zeker in het kader van de c liniging. Energiecrisis? Het zal wel, r voorlopig merk je er bar weinig De mensen willen er niet in oosdoener dat de brug van de sluis open is, ft meneer Heierkamp (bankemployé, tit D '66) de tocht per trimfiets naar jarige dochter moeten onderbreken, duit in het zakje gaat ongeveer is: „Weet u wie de grote isdoener is, meneer? De industrie, heeft een wegwerpmaatschappij 'reëerd; die produceert alleen nog iwerpartikelen. Wat dat aan energie 11 En wij trappen erin, wij kopen, wij 11sumeren, wij gooien weg. Vrijwillige viniging Vergeet het. Daar is de ntaliteit gewoon niet naar. De nsen willen zo aangenaam mogelijk en en vertikken het zuiniger aan te m ten bate van de maatschappij, ntaliteitsvervuiling, zo noem ik het. weet u waar nog zo 'n boosdoener "Bij de vakbonden. Die zouden een ingrijke rol kunnen spelen bij het tieteren van de mentaliteit, maar dat en ze niet. Ze jagen alleen achter teriële verbeteringen aan en werken i de wegwerpmaatschappij nog meer Ie hand". rof vuil e/can beter praten over de qwerpmaatschappij dan een nisman Dank zij regisseur Toeval kt hij prompt bij de sluis aanwezig: ius (stemt CDA), bezig zijn jongste inzeilen te leren in een klokgaaf Verhouden houten bootje meteen feestelijk rood zeil. „Dit bootje heb ik gevonden bij het grof vuil. Er mankeerde niets aan, alleen een kleine reparatie. Mijn kinderen hebben er al vier jaar plezier van. Moet u eens opletten wat de mensen allemaal weggooien als de vakantie er straks opzit. Tuinstoelen bijvoorbeeld waar alleen een boutje aan los is of waarvan de bekleding een beetje is ingescheurd. Ik vind ze niet hier en daar, maar in elke straat. Elke week als we grofvuil ophalen, liggen er twintig tot dertig stoelen die met een kleine reparatie weer in orde te maken zijn. In een gemeente nota bene met nog geen 20.000 inwoners". begeerte De sluismeester (stemt PvdA) heeft het schutten voleindigd van een kruiser, uitgerust met twee motoren van 150 overbodige paardekrachten elk, plus een kleurentelevisie waarop onder het varen de finish van de Tour de France kan worden gevolgd. Terwijl hij drie kwartjes fooi wegbergt, filosofeert hij: „Ach, ik kan het begrijpen, al die waanzinnige boten die hier per dag langs komen. De mens is altijd vol van begeren naar wat hij niet heeft. Begeren is meer dan hebben. Bezit je het voorwerp van je begeerte eenmaal, dan ben je er even wijs mee, maar vervolgens gaat het de hoek in en kijk je er nooit meer naar om. Zo zitten we allemaaf te lurken en we vergeten dat de aardbol geen melkkoe is die eeuwig blijft geven". stikken Het beeld schijnt de boer te bevallen en hij neemt over. „Iedereen vindt dat er bezuinigd moet worden door iedereen behalve door hemzelf. Leve Ikke en de rest kan stikke. Mensen die zeggenze zullen de auto onder mijn achterste moeten wegbranden. En dan komen de verhalen om het geweten te sussen, zo van: de benzineschaarste is een smoes van de oliemaatschappijen om de prijzen op te jagen. Hebt u het ook gelezen Om de schaarste in stand te houden en de prijs op te drijven, laten de maatschappijen miljoenen vaten in de woestijn weglopen. Voor de kust van Amerika kruisen tientallen volle tankers heen en weer totdat de benzineprijzen weer omhoog gaan. Door dat soort verhalen geloven de mensen niet in een crisis. Ze zeggen: zolang de regering niet met dwangmaatregelen komt, kan het niet erg zijn. En van hef dreigement met duurdere benzine trekken ze zich niks aan. Alles kost toch al veel: die paar centen kunnen er nog welbij". partijbelang „Vrijwillig bezuinigen is een fictie", valt de bankemployé bij. „Als je ziet wat de mensen allemaal bij ons komen lenen. En wij geven het, dus wij behoren eigenlijk ook tot de boosdoeners. Verstandige politici zouden moeten weten dat het zo niet langer kan. maar helaas bestaan er geen verstandige politici. Een nationale regering van deskundigen uit alle partijen die dwingende maatregelen durft af te kondigen... dat is de oplossing voor de crisis. En waarom komt die er niet? Partijbelang, meneer. De arbeiders van Den Uyl rijden allemaal in auto 's. Kijk maar als er bij Hoogovens een staking is. De heren komen allemaal in auto's. En denk je dat Den Uyl er iets van zegt Hij is wel wijzer; het zou hem de helft van zijn stemmen kosten. Dat geldt natuurlijk precies zo voor Wiegel. Niks dan kretologie. Niemand durft, ledereen is bang voor zijn hachje". verbranding „Elke week vind ik wel tien fietsen bij het grof vuil waarvan ik denk: hoe is het mogelijk dat ze weggegooid worden", vervolgt de vuilnisman zijn bijdrage aan het panel, door regisseur Toeval op de steiger van de sluis tezamen gebracht. Een goeie band vinden ze niet eens de moeite waard om eraf te nemen. Tien wasmachines, zelfs volautomatische, en vijf koelkasten per week. Twee tot drie stofzuigers die met een kleine reparatie weer prima in orde te krijgen zijn. Complete bankstellen, soms van 3000 gulden. Menig gezin heeft een bankstel van mindere kwaliteit in huis. Als je zo'n weggegooid bankstel in je kamer zou zetten, zou je niet voor schut zitten. O nee, dan zou de visite zeggen: wat hebt u daar een knap bankstelletje. En alles gaat naar de verbranding. Het is zonder meer erg wat de mensen weggooien. Het gaat ze allemaal te goed. Als het minder goed ging, zouden ze wel uitkijken". voor de vuist De sluismeester: „Over sprookjes gesproken die de mensen zichzelf wijs maken... hebt u die redenering aangaande kernenergie gelezen Dat gaat zo: de gevolgen van de ramp bij Harrisburg bedreigen de investeringen die de oliemaatschappijen in kernenergie hebben gepompt. Wat te doen Wel, laat de man in de straat nu alvast voelen hoe afhankelijk hij is van de energieproduktie. Zet hem krap. Maak de mensen murw zodat ze om energie smeken en er desnoods voor op de vuist gaan. Maak ze op die manier duidelijk dat energie, ook kernenergie, onmisbaar is. Maar die redenering kan niet kloppen, want de Shellda 's toch zo 'n maatschappij heeft juist voorgerekend dat we het energieverbruik de komende 25 jaar met 30procent kunnen verminderen als we onze apparaten zuiniger maken. Met een dergelijk rapport kom je niet boven tafel wanneer je boze bedoelingen hebt, ofwel?". handjeklap De bankemployé: „Het is ontegenzeglijk waar dat de olieconcerns geweldige voorraden hebben aangelegd. Alleen in Amerika al tegen de 400 miljoen ton, las ik ergens. En hoe meer ze reserveren, hoe meer hun winsten als gevolg van de prijsstijgingen groeien. Die winsten zijn nu al met 50 procent opgelopen. Ik geloof inderdaad dat de olieleveranciers en de oliemaatschappijen handjeklap spelen. De maatschappijen worden door de OPEC-landen heus wel op de hoogte gebracht van een dreigende nieuwe prijsverhoging zodat ze bijtijds grote voorraden kunnen aanleggen en ik acht dat commercieel gesproken zeer juist, want het zijn geen liefdadige instellingen. Zouden ze zo niet handelen, dan zouden ze met de opbrengst van de al verkochte olie minder olie kunnen terugkopen. En de Arabieren hebben ook gelijk. Waarom zouden ze met lage prijzen de westerse overheden nog langer in staatstelten zichzelf te financieren, zoals ze vroeger gedaan hebben Acht cent per liter vangen, zien hoe de westerse overheden er 50 cent belasting per liter bovenop doen en dan voor je acht cent van die westerse overheid voor 58 cent spullen terugkopen. Onzinniger kan het niet. De Arabieren handelen op het ogenblik dus reëel. Je kunt ze niets verwijten. Ik zou hetzelfde gedaan hebben". opgevoerd De boer:De mensen verloochenen de realiteit. Dat is de enige manier waarop ze zich kunnen verweren tegen de dreigende veranderingen in hun leven. De auto is hun heilige koe. Ze worden al razend bij de gedachte dat ze hem moeten laten staan. Dat kan niet. Er moet altijd benzine zijn. En dan zo 'n voorstel van Den Uyl om een rijverbod van vier dagen per maand in te stellen voor elke auto, afhankelijk van het nummerbord, geloof ik. Ronduit belachelijk natuurlijk, want wie gaat het controleren? Wie controleert de mensen die harder rijden dan 100, die rijden zonder rijbewijs of onder invloed of in auto's met gebreken of zonder veiligheidsriem om De hele Nederlandse politiemacht kan niet eens een fractie van al die overtreders pakken. Wat wil Den Uyl dan nog? Van de week heeft een jongen bij ons vandaan zich tegen een boom te pletter gereden. Hij op slag dood en zijn meisje op slag dood. 120 Kilometer moet hij gereden hebben, hoor ik, met een brommer die 30 mag. Zelf opgevoerd. Wie controleert?". rotjochies De vuilnisman: „Hier op de vaart is van de week een speedboot over een zwemmer heen gevaren. Met zeker 40 kilometer, terwijl de maximum snelheid 11 kilometer is. Ze waterskiën hierop de vaart, dwars door de waterlelies en de broedende vogels door. Rotjochies van twaalf jaar... en maar scheuren". De sluismeester beaamt het.Begrijpt u de ouders die hun snotneuzen zo 'n ding van wel 2000 gulden cadeau doen dat bovendien nog benzine zuipt ook? Zeker veertig heb ik er vandaag voorbij zien komen. Je kunt elkaar van de herrie niet verstaan en ze vernielen de wallekanten... Daar drijft weer zo'n rietpol. Maar de milieuvervuiling is het ergste niet. Dat is de mentaliteitsvervuiling, want die komt het eerst. Wat dat aangaat, ben ik het met meneer de bankbediende eens". windmolens De vuilnisman: „Hoe moet ik mijn jongen leren blij te zijn met een zeilbootje dat ik bij het grof vuil heb weggehaald nogmaals: een prima bootjeals hij die anderen met hun buitenboordmotoren en speedboten ziet dollen Ze hebben het almaar over windenergie. Nou begrijp ik best hoe moeilijk dat is. Laatst hoorde ik die twee jongens uit Noord-Holland op de radio. Ze bouwen windmolens waarmee je een heel huis van alle benodigde energie kunt voorzien, maar die dingen zijn 21 meter hoog. Ziet u dat voor u Bij elk huis een mast van 21 meter... Dat kan natuurlijk nooit. Je mag hier van de schoonheidscommisie niet eens een dak-kapelletje op je huis zetten. Maar op het water ligt het anders. Op het water is windenergie de normaalste zaak van de wereld en er wordt niets door ontsierd. Weet u iets mooiers, stillers en zuinigers dan een zeilboot? Laat de heren politici beginnen met alle snelle motorboten te verbieden. Dan worden ze in mijn ogen tenminste een beetje geloofwaardig met hun bezuinigingen". zaad De bankemployé: „Ik ben laatst in Gorredijk geweest waar ze het zwembad verwarmen met afvalwater van een houtfabriek. En ik heb gehoord dat ze in Bolsward het sportfondsenbad 's avonds afdekken met folie. Dat levert een besparing van 30 procent aan energie op. Als we willen kan het best. Maar willen we en, zo niet, moeten we Integendeel. De Hoge Heren zijn weer aan het blussen en sussen. Het is altijd zo geweest, lees ik, dat een periode van schaarste gevolgd wordt door een periode van overvloed. Schaarste leidt tot hoge prijzen. Die vormen een prikkel tot bezuiniging en dus tot vergroting van het aanbod. Schaarste bevat het zaad van overvloed. De magere en de vette jaren. Een kwestie van tijd. Hoor eens evenals je met zulke argumenten komt, hoe serieus wil je dan dat de mensen de energiecrisis nemen?". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13