roeristische sector jerwacht veel bn nota- Hazekamp Day an volgende week op werkbezoek in Nederland IONSUMENTEN KONTAKT VOORAL PRIJSBEHEERSING Alcocontrol ANGE AGENDA VOOR GESPREK MET VAN DER KLAAUW Tlf NO \mn ri Aix I* Bestevaer-reders roeien tegen stroom op tot laatste snik W Verkoopsters beroofd Minder leerlingen, meer onderwijzers Kort geding McDonalds tegen KWJ Speciale commissies voor klachten over politie Dierenvervoer aan banden JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUL11979 PAGINA 9 1 fiedri onze parlementaire redactie) HAAG Het Nederlands toeris- bedrijfsleven en de bij het toeris- etrokken organisaties en onderne- in (zoals het Nationaal Bureau Toerisme, de NS en de KLM) heb- jositief gereageerd op de gisteren liceerde plannen van staatssecreta- izekamp (Economische Zaken) om erisme in ons land te bevorderen. Consumenten Kontakt, waarin on- ïeer de vakbonden en de Neder- Vereniging van Huisvrouwen zijn ;enwoordigd, liet echter een afkeu- geluid horen, omdat het vindt, dat de horeca moet worden aangepakt ege de sterk stijgende prijzen. oeristisch bedrijfsleven vindt het aangekondigde vijfjarenplan ter bevorde ring van het toerisme een goede aanzet tot verbetering van de Nederlandse „toe ristenbalans", die de laatste jaren steeds grotere verliezen aangeeft. „Éindelijk er kent de overheid, dat het toerisme van groot belang is voor onze economie", zo. reageerden de organisaties en onderne mingen gisteren. In gelijke bewoordingen sprak het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) zich uit. Het Konsumenten Kontakt betreurt het daarentegen, dat staatssecretaris Haze kamp geen enkel initiatief toont om de steeds stijgende prijzen in de toeristische sector te beteugelen. „Uit de nota blijkt, dat buitenlanders vooral ontevreden zijn over het prijsniveau in Nederland. Over de kwaliteit van de voorzieningen is men best te spreken. Deze constatering maakt het des te meer verwonderlijk, dat de staatssecretaris wel maatregelen aankon digt om iets te doen aan de kwaliteit maar niets aan de prijzen", aldus Konsu menten Kontakt. De organisatie heeft be rekend, dat in anderhalf jaar tijd de meeste horeca-produkten 7 tot 10 procent in prijs zijn gestegen. Volgens een prij- zenbeschikking van het ministerie van Economische Zaken hadden die prijzen in genoemde periode niet meer dan 2,5 procent mogen stijgen. „De staatssecreta ris moet alles in het werk stellen om een einde te maken aan deze explosieve prij sontwikkeling. De horeca moet tot de orde worden geroepen", zo stelt het Kon sumenten Kontakt. Als de betrokken ministeries akkoord gaan zal de contróle op het gebruik van alcohol in het verkeer straks uitgevoerd worden met dit kastje, dat „Alcocontrol" is gedoopt. Proefnemingen in de wezen dat het kastje ten oplevert dan de gebruik zijn. praktijk hebben uitge- nauwkeuriger resulta- blaaspijpjes die nu in fan onze parlementaire redactie) !N HAAG De Israëlische mi lter van Buitenlandse Zaken, »sje Dayan, brengt volgende ek een kort werkbezoek aan derland. Hij komt woensdag op iodiging van zijn Nederlandse lega Van der Klaauw, die wat uitvoeriger met Dayan allerlei belangrijke zaken spreken dan tijdens Van der iuws bezoek aan Israël, eind jruari, mogelijke was. De sfeer tijdens het bezoek zal hartelijk zijn, mede doordat Jeru zalem Nederland als beste vriend in de EG beschouwd. Dat wil niet zeggen dat er geen indringende problemen te bespreken zijn. Een van de hete hangijzers die onge twijfeld aan de orde zullen ko men, is de nederzettingenpolitiek van de Israëlische regering in het gebied ten westen van de Jordaan, de Westbank. Binnen de Europese Gemeenschap bestaat nogal wat krititek op het feit dat Israël in het betrokken gebied nieuwe ne derzettingen sticht. Dayan zal in Den Haag wel pogen begrip te kweken voor het beleid dat zijn regering voert. Een ander zeer subtiel punt is de houding ten aanzien van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. „Den Haag" peinst niet over er kenning van de PLO, maar sluit feitelijke contacten, als dat nodig is, niet uit. Van der Klaauw ver klaarde in februari in Jeruzalem dat Nederland niet denkt aan Pa lestijnse staatsvorming, maar wel vindt dat het Palestijnse probleem dringend om een oplossing vraagt, waaraan ook Israël medewerking moet verlenen. Wellicht zal Dayan ook hetinneren aan de grote ver ontwaardiging die in Jeruzalem alom heerst na het recente ge sprek tussen Kreisky en Brandt van de Socialistische Internationa le en PLO-leider Arafat. Op de lange agenda van de be sprekingen in Den Haag zullen ook zaken prijken als de deze week vastgelopen luchtvaartbes prekingen tussen Israël en Neder land, de betrekkingen tussen Isra ël en de EG en de problematiek van de Arabische boycot, waaro ver de Nederlandse regering nog steeds een definitief standpunt moet innemen. Ook Israëls hou ding ten aanzien van het Libanese vraagstuk zal waarschijnlijk on derwerp van bespreking zijn. Isra ël verleent steun aan de beweging van de Zuidlibanese militieleider majoor Haddad, die het de vredes macht van de VN, Unifil, nogal eens lastig maakt. Nederland voelt zich als deelnemer aan Unifil uit eraard sterk bij deze zaak betrok ken. ef steelt uit itiekleedkamer TERDAM De Rotter- e politie heeft gistera- de 20-jarige H. M. uit laasstad aangehouden, rvan wordt verdacht te ingebroken in een kamer van politieagen- [iames waren aan het en op een terrein in het 3os. Een van de es ging terug naar het okaal en trof daar een aan die tussen de kleren et grasduinen was. ief wist te ontkomen in luto die, zo bleek later, rdrecht gestolen was. De kon worden aangehou- loordat hij werd herkend ;en van de agentes. ongevallen Oostenrijk gewonden "jZ Bij twee afzonder- verkeersongelukken, met us en een trein, zijn gis- in de Oostenrijkse pro- Styria tenminste zesen mensen gewond, van :ht ernstig. met Tsjechoslowaak- tristen reed als gevolg igerende remmen met ielheid van honderd km iur door de Praebichl- ram terecht in het ver baanvak, brak door igrail en kwam tenslot- stilstand tegen een heu- Eenentwintig toeristen gewond, van wie acht Bij Müurzzuschlag ilden vier wagons van de •Wenen expres door on- Jide oorzaak en vielen de rails. Vijftien passa- paakten licht gewond. uw onderzoek r knoeierijen leesheerdirecteur BOSCH (ANP) De e recherche en de rijk- untantsdienst stellen ieuw onderzoek in naar financiële manipulaties voormalige genëes- lirecteur van het Eind- Catharina-zieknhuis tn de S. Deze legde op 6 zijn functie neer nadat tnoeierijen had bekend iekenhuis-gelden ten be- van 900.000 gulden. tedrag is inmiddels door de S. aangezuiverd. Het 'e onderzoek is een ver- op de eerder door de lovens politie gedane ïuringen en geschiedt op 'an mr. A.Pfeil, hoof dof - van justitie in Den i. Mr. Pfeil sluit de mo- heid niet uit dat het be- waarmee geknoeid is, r is dan de 900.000 gul- 'aarvan nu sprake is. Joost de Jong, reder zonder schip „OVERHEID LIET ONS VOLSTREKT IN DE STEEK" (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Op alle speerpuntregelin gen, innovatieprojecten en startsubsidie-pot ten die er maar bestaan, hebben we een be roep gedaan. Vergeefs. De overheid heeft ons volstrekt in de steek gelaten. En dat terwijl we een bewijsbaar goed project hadden". Directeur Joost de Jong van de Nederlandse cruisemaatschappij „Bestevaer", die zonder ooit gevaren te hebben haar 170 koppen tel lende scheepsbemanning nu alweer heeft ont slagen, stond perplex toen hij gisteren vernam dat staatssecretaris Hazekamp met een subsi die-pot van 48 miljoen het Nederlands toeris me gaat opvijzelen. „En een project als Beste vaer laten ze dan schieten". Dat de op 1 oktoT ber 1977 opgerichte rederij inderdaad goede winstkansen had mag misschien blijken uit het grote aantal zeereizen dat is verkocht sinds de eerste reisgidsen begin dit jaar op de markt kwamen. „Alleen al met de cruises die verkocht zijn tot begin april, zaten we op een bezettingsgraad van 52 vertelt De Jong, „terwijl we om quitte te draaien an 72 vol doende hadden". Begin april werd de verkoop gestaakt omdat toen definitief kwam vast te staan dat het schip waarmee men van wal wilde steken, niet tijdig opgeleverd zou worden. Met het ter beschikking krijgen van een bruikbaar schip heeft de rederij van het begin af aan de grootste problemen gehad. Na tal van om zwervingen belandde men uiteindelijk bij de Griekse reder Stroubakis met wie een huur overeenkomst werd gesloten voor de „Golden Moon". Op 1 mei van dit jaar zou dat schip bedrijfsklaar worden afgeleverd. Toen Strou bakis zich hieraan niet bleek te kunnen hou den, zat er niets anders op dan alle geboekte cruises over te hevelen naar andere maat schappijen en het personeel dat de tot „Prins van Oranje" om te dopen „Golden Moon" zou bemannen, te ontslaan. De Amro-bank be vroor het krediet aan de rederij en de jonge rederij zag zich gedwongen surceance van be taling aan te vragen. Dat uistel is verleend tot 30 oktober. Is er voor de 1360 kleine aandeel houders, die met briefjes van tien en vijfen- twintig een bedrag van 1,5 gulden bij elkaar schraapten nog enige hoop „We strijden door tot de laatste snik", zegt reder De Jong. „We doen alles om nieuwe financiers te vin den. Bij de Griekse rechter hebben we scha declaims ingediend voor een totaal van 13 miljoen gulden. Als daarvan op niet al te lan ge termijn een deel wordt uitgekeerd zie ik best nog wel perspectieven". Voorlichtingsfolder over kunstgebitten UTRECHT (ANP) - „Veel succes met uw nieuwe gebit". Dat is de naam van een folder, die mensen met een nieuw kunstgebit kunnen krijgen bij hun tandarts. Volgens de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde (NMBT) is die folder een ondersteuning van de voorlichting die een patiënt van zijn tandarts krijgt Met de folder is een eerste stap gezet in het doorbreken van het taboe rond de gebitsprothese. De onprettige gevolgen en het psychologische effect van het dragen van een kunstgebit komen erin aan de orde. Volgens de NMBT is terecht als uitgangspunt gekozen dat problemen oplosbaar zijn als zij onder ogen worden gezien. Zij stelt momenteel een onderzoek in naar ervaringen van mensen met een kunstgebit. ADVERTENTIE JÉ* /fpettereïï~ tijden Nil UIT Afl l KIKKERSHOW i Poppenkast """lledlngeiïï'UFEREH PLFJ^ER 5.- d dlT' "j -■"•"TN WLfegtocht 1Q3L- P.'IYÉMIM LEIDEN Drie verkoopsters van een modezaak aan de Botermarkt zijn gistermiddag van hun geld beroofd. Een man was op het personeelsge- deelte van de modezaak op de tweede verdieping binnen gedrongen met de smoes „Ik ben uit mijn broek ge scheurd" Later bleek dat de man van drie verkoopsters geld had ontvreemd. DEN HAAG (ANP) Het gewoon en buitengewoon lager on derwijs telde begin vorig jaar bijna 63.000 onderwijzers. Ver geleken bij 1977 was dat een toename van 1560 leerkrachten; aanzienlijk meer dan een jaar daarvoor toen dat aantal met 600 steeg. Het aantal leerlingen daalde in 1977 met bijna tweeduizend. Er konden meer leerkrachten worden aangesteld door onder meer de verlaging van de leerlingenschaal bij het gewoon la ger onderwijs. Een en ander blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1977 vertrokken 5310 onderwij zers. Samen met een uitbreiding van het aantal arbeidsplaat sen met 1560 en tachtig plaatsen die al vakant waren, leverde dat begin 1978 een totale behoeft van 6950 onderwijzers op, of wel ruim elf procent van het totale aantal onderwijzers per ja nuari 1977. UTRECHT (ANP) Het hamburgerconcern McDonalds heeft eèn kort geding aange spannen tegen de werkende jongerenbeweging KWJ. De KWJ zou zich door het uitdelen van pamfletten bij twee filialen van McDonalds nodeloos grievend hebben uit gelaten over het bedrijf en bovendien onjuiste informatie hebben verstrekt over de gang van zaken bij McDo nalds. In de pamfletten stond dat het hamburgerconcern zich schuldig maakt aan on derbetaling, de horeca-cao niet juist toepast en geen doeltreffende veiligheidsmaa tregelen voor het personeel in de restaurants heeft. Het kort geding dient op 7 augustus voor de rechtbank in Utrecht, die overigens gevestigd is aan de Hamburgerstraat. Nederlandse waarnemer biJ oefening Warschaupact DEN HAAG (ANP) De Sovjet Unie heeft Nederland uitgenodigd een waarnemer te sturen naar de militaire oefening „Neman", die van 23 tot 27 juli wordt gehouden in de Sovjet Unie. Voor ons land zal kolonel F. H. Alkemade van de defen siestaf in Den Haag bij de oe fening aanwezig zijn. Deze oe fening van het Warschaupact, waaraan 25.000 militairen deelnemen, is drie weken te voren door de Russen aange kondigd ingevolge de bepalin gen over de „vertrouwenwek kende maatregelen" in de slo takte van Helsinki. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er komen in Nederland speciale commis sies - in elk rechtbankarron dissement één waar men te recht kan met klachten tegen individuele politie-ambtena ren. Men behoeft dan niet meer te klagen bij het poli- tie-apparaat zelf. De ministers van Binnenland se Zaken en Justitie hebben over het instellen van „Klach tencommissies Politie" een voorontwerp van wet ter aan vulling van de Politiewet ge publiceerd om de gevoelens hierover te peilen van open baar ministerie, bestuurlijke organisaties en politievakbon den. Het is de bedoeling, dat de commissies de klachten behandelen voorzover het niet gaat om strafrechtelijke za ken. Defensie gaat werving van burgerpersoneel verbeteren DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van defensie gaat op korte termijn de werving van burgerpersoneel verbete ren. Dit heeft secretaris-gene raal drs. G. H. J. M. Peijnen- burg meegedeeld in de verga dering van de bijzondere commissie voor burgerperso neel van het ministerie van defensie. Hij toonde zich teleurgesteld over wat hij noemde de „wei nig eclatante successen" in de werving van burgerpersoneel voor de Koninklijke Land macht Voor een "aantal vaca tures is de vervulling hoogst urgent om het functioneren van de landmacht te waarbor gen. Volgens de commissie moet worden gezocht naar al ternatieve wervingsmethoden indien de pogingen geen suc- •es opleveren. Defensie zou in dit geval minder conventione le methoden moeten gaan vol gen, zoals gerichte acties bij schoolverlaters, afzwaaiend dienstplichtig personeel en wellicht interdepartementale uitwisselingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister raad heeft besloten de Wet Dierenvervoer in werking te stellen om daarmee dieren te beschermen tijdens hun transpórt in binnen- en bui tenland. Hiermede wordt in de eerste plaats uitvoering gegeven aan EG-bepalingen inzake interna tionaal dierenvervoer, maar ook vindt thans een moderni sering en bundeling van voor schriften inzake het vervoer van dieren binnen ons land De nieuwe regelen hebben on der meer betrekking op de geschiktheid van het vervoer middel en de verpakkingen voor het vervoer van dieren daarin, alsmede de wijze van inladen resp. verpakken. Daarnaast zijn eisen gesteld betreffende de hygiëne, de ruimte waarover de dieren moeten kunnen beschikken en de verzorging tijdens het ver voer. Weersgesteldheid van Qlsteren Weer M Een snelle weersverbetering is nog niet in zicht In de weste lijke bovenstroming, die bo ven de oceaan staat, trekken regengebieden mee die ook morgen tot boven ons land kunnen doordringen. Van nacht trok een regengebiedje over ons land dat echter vrij wel nergens meer dan 0,3 mil limeter regen bracht. Ditzelf de regengebied zorgde giste ren boven Schotland voor 3 4 millimeter neerslag. Vooral in de zomermaanden blijkt steeds weer hoe sterk de in tensiteit van een regengebied kan variëren. Dat het zonnige en weer niet ver van ons land te vinden was bleek gistermid dag weer. In Midden-Frank rijk was het zonnig en steeg de middagtemperatuur tot rond de 25 graden. In het Middellandse-Zeegebied wer den temperaturen boven de dertig graden gemeld. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Schotland: Wisselend bewolkt, af en toe buien, 13 tot 16 gra den. Ierland, Engeland: Half tot zwaar bewolkt, perioden met regen, 15 tot 20 graden. Midden-Zuid-Scandinavië, De nemarken: Wisselvallig, 15 tot 20 graden. Noord-Scandinavië: Zonnige periode, af en toe een bui, 22 tot 27 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Duitsland: Half tot zwaar be wolkt, af en toe regen, 15 tot 20 graden. Alpengebied, Oostenrijk: Zon nige perioden, af en toe. een bui, 20 tot 25 graden. Midden-Zuid-Frankrijk: Zon nig, 25 tot 30 graden. Spanje, Portugal: Overwegend zonnig, langs de kusten 20 tot 25 graden, in het binnenland meer dan 30 graden. Italië, Balkanstatèn: Zonnig, later kans op verspreid on weer, 25 tot 30 graden, plaat selijk meer dan 30 graden. Tel Aviv

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9