FNV en Luycks boos over plannen van Nutricia Vertrek van kardinaal Suenens maakt reorganisatie bisdom Mechelen acuut Nannie Kuiper: Wat heeft het kind aan een humeurige moeder kerk wereld Twee schepen lopen op identieke wijze vast op Scheveningse strand Vrouw als priester belemmering voor Britse oecumene Protest van Duitse theologen bi| regering Columbia BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUL11979 PAGll SUCCES MET GEDICHTENEN VERHALEN LEIDEN Een stroom eigentijdse kindergedich ten, verhalen en vertalingen heeft de Leidse schrijfster Nannie Kuiper zonder veel getimmer aan de weg op haar naam gezet. Onlangs versche nen van haar de schitterend geïllustreerde gedich tenboekjes "Muizen' en "Barend'; in september moet verschijnen 'Dag hobbelpaard'. Heel kort ge leden publiceerde zij met Dolf Verroen 'Dank je lekker'. Er valt een rode draad te ontdekken: in alle (gedichten)boeken krijgt het kind de kans zichzelf te zijn en zich naar verschillende kanten te ontwikkelen. De theorie van Nannie lijkt een voudig: de moeder moet iets leuks gaan doen, voor ze helemaal in dat huishouden is vastgeroest en niet anders meer kan. Ze moet het huis uit, al is het maar een ochtend of avond in de week en andere mensen zien en dingen doen die niets met het huishouden te maken hebben. Dat is goed voor haar. Ze komt fluitend thuis, met nieuwe aan dacht voor de kinderen. Wat hebben kinderen aan een humeurige moeder, die rondslooft en de stof zuiger is gaan haten? Het kan beter. Als zij eigen dingen gaat doen snijdt het mes aan twee kanten: het is goed voor haar zelf en voor de kinderen. Daardoor bereik je dat kinderen ook met anderen in contact moeten komen, met behulpzame vriendinnen van de moe der, of in een van de 3000 peuterspeelzalen die over heel Nederland verspreid liggen. Dat heeft grote voordelen. Wederzijdse vrijheid geeft weder zijdse ontplooiingsmogelijkheden". Hiermee is de theorie van Nannie Kuiper nog lang niet klaar. Ze zegt: „De rol van vader, hele dagen van huis en daardoor weinig betrokken bij de da gelijkse gang van zaken, is in de meeste gevallen ook lang niet alles. Pa komt moe thuis en vraagt dan automatisch aan de kinderen hoe het op school was; maar hij heeft de fut niet meer om naar een antwoord te luisteren. Het is pas goed, als pa ook naar het antwoord kan luisteren en daarop in gaat. Want kijk". De Leidse schrijfster: „Als het kind van méér men sen afhankelijk is geweest, zal het zich later op rui mer gebied kunnen handhaven. Misschien is dit een goed voorbeeld:/ ik ken een meisje dat drie vrien dinnen heeft. Met de een kan ze goed praten over school, met de ander over thuis en met de derde doet ze leuke dingen. Niemand heeft alle gewenste kwaliteiten in zich. Ook de ouders niet. Wat voor iemand het ook is: als moeder af en toe vervangen wordt door een ander, zal het kind zich inleven in de wereld van die ander en nieuwe din gen ontdekken. Dat gaat ook voor de vader op. Als de vader een dag voor de kinderen moet zorgen. zal hij wel moeten leren om te gaan met verband, zalfjes en de hansaplast. De kinderen ontdekken dat vader zachte handen kan hebben en zorgzaam kan zijn. Ook een aardige ontdekking voor de va der, overigens". Nannie Kuiper neemt het in haar gedichten in de eerste plaats voor de kinderen op. „Ik wil, dat ze zich erin herkennen, en zij daardoor hun gevoels wereld beter bewust worden. Ik probeer de kinde ren dat te laten beleven door humor in m'n.gedich- ten en verhalen te verwerken, zodat ze dat met ple zier gaan doen. 4 Nannie: neem nou als voorbereid dit gedichtje: Vader kocht voor mijn verjaardag weereen bouwdoos voor mijn trein, omda t hij dat zelf zo leuk vond ik had liever een konijn! Als ik hem op zijn verjaardag eens verwen met dat konijn omdat ik dat nou zo leuk vind zou hij daar dan 'blij' mee zijn Soms word ik weieens door ouders aangevallen.' Is het wel goed, als kinderen zich zo in vrijheid kun nen ontplooien, vragen ze dan. Wordt het geen rommeltje. Maar dan hebben de mensen, die ik ontmoet tijdens lezingen die ik vaak geef, het toch niet goed begrepen. Het is niet mijn bedoeling, dat kinderen ergens een rommeltje van maken, integen deel. Ieder kind moet weten waar de grenzen lig gen, ik ben niet voor een opvoeding, waarin kinde ren alles mogen waar ze maar zin in hebben. Ik probeer op mijn manier ouders te laten inzien dat zij zichzelf vaak te kort doen en dat een kind zich zo veel mogelijk moet kunnen ontwikkelen. Dat kan, als dat kind te maken krijgt met méér men sen die zich op de goede manier met het kind be zig houden. Maar het is vaak niet eenvoudig. Natuurlijk zijn er ouders, die zich heel goed in hun kinderen kunnen verplaatsen. Maar er zijn er ook, die niet weten wie en wat hun eigen kind is. En hoeveel ouders kunnen 'sorry' tegen hun kind zeggen?" Nannie bedoelt, dat het aantal ouders dat fouten ten opzichte van hun kinderen wil toegeven, maar klein is. „Iedereen maakt natuurlijk fouten. Maar. als je hebt geleerd tegen kinderen te zeggen: sorry, ik was fout, dan zal dat kind met de Volwassene meegaan en meteen roepen dat het óók* niet hele maal brandschoon was. Dat zal de relatie tussen ouders en hun kinderen ten goede komen". Ervaring Nannie Kuiper heeft weinig te mopperen over ge brek aan ervaring met jonge kinderen. Zij voltooi de haar opleiding tot lerares kinderverzorging en opvoeding, gaf in die functie lezingen en sprak met kinderen en ouders. Haar eigen dochters vulden alle gespreksstof aan tot praktisch niveau. Nannie: „Mijn eerste opdracht, zestien jaar geleden iets voor kinderen te schrijven, was zuiver pedago gisch en nog echt van de lerares. Maar door con tacten, een cursus journalistiek in Amsterdam, kwam van het een het ander en ging ik steeds ge richter voor "kinderen schrijven. Eerst via sprook jesfiguren, later haalde ik het kind zelf erbij en nu maak ik alleen nog gebruik van de werkelijkheid van het dagelijks leven. Daarin staat voorop het recht van het kind op zelfbescherming: wanneer het stout mag en moet zijn. Je hoort ouders en on derwijskrachten voortdurend roepen: 'Zal je lief zijn?' Natuurlijk zegt het kind 'ja'. Waarom, eigen lijk. Waarom moet het kind wel altijd lief zijn, ter wijl de volwassenen zo vaak met elkaar overhoop liggen. Alsof het kind dat niet merkt". Uit haar werk blijkt haar gevoel voor humor en de inzet die zij heeft om van de wereld van het kind uit te gaan. Het knoeiende kind schiet zij in *Ba- rend' zoals in zoveel ander werk te hulp met deze regels: '...dan de vloer nog maar eens boenen met het water uitzijn schoenen'. Kinderen begrijpen de humor van Nannie Kuiper erg goed. Volwassenen ook, als zij een beetje willen openstaan voor hun eigen zwakheden. Zoals in het gedicht over een kind dat zich opsluit op de wc, als het met de ouders mee moet naar de stad. De ouders staan handenwringend aan de goede kant van de deur, terwijl het kind aan gene zijde roept, dat het de deur écht niet open kan krijgen. Maar het heeft toevallig wel een heleboel speelgoed mee genomen. Nannie: „Elk kind heeft er recht op zich te be schermen tegen dingen die hem niet bevallen. Soms zijn ze daar handig in. Waarom zouden alleen vol wassenen daar goed in kunnen zijn?" 'Muizen' en 'Barend' zijn, aangepast en van heel fijne illustraties voorzien, overgenomen uit eerder gepubliceerd werk: 'De kraai is door zijn nest ge zakt'. Nannie: „Kinderen vinden geweldig, ze ko men er voortdurend mee aandragen. Ik begrijp dat wel; ze herkennen zichzelf. Daar ben ik blij mee, want het betekent gewoon, dat ik in m'n bedoeling ben geslaagd". F. J. BROMBERG Nannie Kuiper: ..Moeder moet wat leuks gaan doen" Kans op kaping van tankers in Perzische Golf WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ge waarschuwd voor kaping van tankers in de Perzische Golf. De waarschuwing werd ge daan aan de hand van inlich tingen van de Amerikaanse inlichtendienst. De reders die nen de nodige voorzorgen in acht te nemen. Via de Perzi sche Golf wordt per tank schip het grootste deel van de landen van het westen en Ja pan van olie voorzien. NET EN DRAAD IN SCHROEVEN VERWARD SCHEVENINGEN Een merkwaardige samenloop van om standigheden was er gistermiddag de oorzaak van, dat twee schepen zie ook voorpagina op bijna identieke wijze even ten zuiden van de Scheveningse haven aan de grond lie pen. Eerst was het de Belgische vissersboot „Hosanna" uit Zeebrug- ge, die met vijf opvarenden aan boord, in moeilijkheden raak te, toen een net in de schroef was gedraaid. Het vaartuig werd stuurloos en koerste onverbiddelijk op het strand af. Een ij lings uitgeworpen anker kon het scheepje toch niet van een stranding afhouden.De onmiddellijk te hulp geschoten red dingsboot „Bernard van Leer" raakte echter in dezelfde benar de positie, doordat daar een draad met de schroef verward raakte. Bij hoog water bleek het niet zo moeilijk de reding- sboot gisteravond met een sleepboot weer vlot te krijgken, maar dat hield wel in, dat de strandbrigade van de Haagse politie daarna het karwei maar verder moest opknappen. Vier van de vijf opvarenden van de vissersboot werden van boord gehaald. De schipper bleef aan boord. Vandaag zou worden geprobeerd de vissersboot eveneens los te trekken. ZOETERMEER De Voedingsbond FNV is boos op de directie van Nu tricia, die zoals wij gisteren meldden heeft aangekondigd op 1 augustus een aantal reorganisatieplannen door te voeren, waarbij de werkgelegenheid van 230 werknemers in het gedrang komt. De vakbonden willen het over leg opschorten tot 1 september, om dat ze in de beschikbare tijd geen ge-' fundeerd oordeel kunnen vormen over de directieplannen. Nutricia wil de reorganisatie echter zonder verwijl uitvoeren. „Wij zijn bijzonder boos over de op stelling van Nutricia," aldus bestuur der Ben Leferink van de Voeding sbond FNV. „Met het mes op de keel willen wij niet overleggen. Van dit soort ultimatums zijn we niet gediend. Wij willen rustig de zaak kunnen doorpraten, ook met ons vakbondska- der en dat kan niet in zo korte tijd, zeker nu het vakantie is. Wij hebben de indruk dat Nutricia de reorganisa tie er juist in de vakantietijd - als ie dereen weg is - snel even door wil drukken." De Voedingsbond gaat zich nu waar schijnlijk volgende week nader met het vakbondskader beraden. De heer Leferink sluit niet uit dat de centrale ondernemingsraad van Nutricia zal be sluiten tot opschorten van het overleg met de directie en dat er stiptheidsac ties bij Nutricia in het verschiet lig gen. „Op deze manier valt er met ons niet over de reorganisatieplannen te pra ten," aldus de heer Leferink. De vak bonden hebben weinig zin in een ge sprek, omdat de directie tot dusver niets heeft willen weten van het ver langen van de FNV-bond om te ko men tot een arbeidsplaatsenovereen komst (APO). In die APO wil de FNV-bond onder meer vastleggen dat er bij de reorganisatie geen gedwon gen ontslagen zullen vallen en dat er goede vervangende werkgelegenheid wordt geboden. Luycks in aanval het Nutricia-concern, de raad van B stuur van Nutricia beticht van verstrekken van onjuiste inform Het is volgens het personeel niet dat Luycks in de komende jaren I liesgevend zal blijven. De top van tricia heeft gezegd dat het bedrijf 1978 twee miljoen gulden verlies I geleden en dat dit ook voor wordt verwacht. Het personeel er echter op dat Luycks bij een t wijzigd beleid in 1981 een redel winst kan opleveren. Het persd zegt ervan overtuigd te zijn dat raad van bestuur van Nutricia één ding voor ogen staat: het geld lijk ondergraven van de bestaansj gelijkheden van Luycks in Diemen. Het reusachtige aartsbisdom Mechelen/Brussel met zijn 2,5 miljoen inwoners, van wie negentig procent katho liek, bereidt een grondige reorganisatie voor, die reke ning houdt met de taalgren zen respectievelijk taalmoei lijkheden. De reorganisatie heeft bijzondere actualiteit gekregen doordat de aart sbisschop, kardinaal Sue nens (75), vanwege het be reiken van de leeftijdsgrens voor actieve bisschoppen, als gemeld aan de paus zijn ontslag heeft aangeboden. De reorganisatie is echter te vens de reden, dat in Me- chelen-Brussel er ernstig re kening mee wordt gehouden, dat de paus kardinaal Sue nens zal vragen nog een poosje aan te blijven om de reorganisatie door te voeren. Met de voorbereidingen voor de reorganisatie is het aart sbisdom al jaren druk. Se dert 1978 is kardinaal Sue nens echter bezig met een uitvoerige raadpleging ten einde zijn opvolger een goed uitgewerkt plan achter te kunnen laten. Uit de gegevens, die hieruit naar boven zijn gekomen, blijkt, dat nog verschillende mogelijkheden open liggen. Een van de mogelijkheden is de handhaving van de huidi ge situatie, maar dan wel met grotere autonomie voor de vier verschillende gebie den van Vlaams Brabant, Waals Brabant, Frans spre kend Brussel en het Neder lands sprekende gedeelte daarvan. Een andere mogelijkheid is opdeling van het aartsbis dom en de benoeming van meer dan één bisschop. Vol gens de (Franstalige) raad ivoor lekenapostolaat zou bij voorbeeld een bisschop be noemd kunnen worden voor het Franstalige deel van het aartsbisdom en een voor het Vlaamstalige. Mogelijk blijft ook de benoeming van vier bisschoppen, te weten voor het Franstalige Brabant, voor het Vlaamstalige deel en voor de beide delen van Brussel. In verband hiermee houdt de raad voor lekenapostolaat zelfs rekening met de kans, dat er in België twee bis schoppenconferenties zouden komen, een Waalse en een Vlaamse, die dan wel een gezamenlijk bureau zouden hebben. Een beslissing zou echter af stuiten op het feit, dat de regering van België nog geen oplossing heeft gevon den voor de hardnekkige taalstrijd. Het liefst zou men de kerkelijke structuren aan een staatsregeling aanpas sen. Op 'het ogenblik verzamelt het aartsbisdom de versla gen der raadplegingen. Aan de eindredactie ervan wordt al gewerkt. Een onderdeel van de raadpleging betreft de opvolging van kardinaal Suenens door eèn of meer bisschoppen, compleet met profiel van de nieuwe be stuurders) van het aartsbis dom. Het recente besluit van de anglikaanse generale synode om vrouwelijke priesters van anglikaanse kerken bui ten Engeland niet toe te staan in Engeland diensten te leiden heeft bij de Britse actiegroepen, die zich voor de wijding van vrouwen tot anglikaans priester inzetten en die nu in één beweging zijn geconcentreerd, grote teleurstelling gewekt. Gevreesd wordt dat de be sprekingen, die reeds lange tijd gaande zijn over nauwe re oecumenische samenwer king met de zgn "vrije ker ken", waartoe vele grote protestantse denominaties behoren, door dit besluit van de generale synode de mist in zullen gaan. Het zal van de vindingrijkheid van het gezamenlijk kerkelijk or gaan, dat zich speciaal met deze besprekingen bezig houdt, afhangen, of er ge noeg oecumenische onder werpen overblijven om de discussies voortgang te doen vinden. Dr. Kenneth Greet, president van de methodistenconferen tie, hoewel doordrongen van het feit, dat het besluit van de synode wederom een ver traging op weg naar de een heid betekent, waarschuwde voor een te snel opgeven van de zaak. De anglikaanse bisschop van Guildford, David Brown, hoopte dat er nog een weg open zou blijven, al ver mocht hij dit nu niet te zien. Met de recente beslissing van de synode is vrijwel alle hoop de bodem ingeslagen, dat er binnen afzienbare tijd sprake zal zijn van mogelijk heden om in Engeland vrou wen tot priester te wijden. De grootste weerstand in de synode komt van de zijde van de priesters. Bisschop pen en leken, vertegen woordigd in de synode, heb ben zich vóór verklaard, al dus de Britse beweging van de vrouw in het ambt. Twaalf vooraanstaande Westduitse theologen heb ben in een open brief bij de regering van Columbia ge protesteerd tegen de toene mende verscherping van haar optreden tegen maat schappelijk geëngageerde priesters en religieuzen. Bij Tot nieuwe onder-secretaris van de Vaticaanse congrega tie voor de bisschoppen is door de paus benoemd mgr. Marcello Costalunga (54), die tot nu toe secretaris was van het vicariaat-gene raal van het bisdom Rome. Het Vaticaan en Grieken land hebben besloten diplo matieke betrekkingen aan te gaan. De Heilige Stoel zal in Athene een nuntiatuur vesti gen en de republiek Grie kenland een gezantschap bij de Heilige Stoel. Op 20 september wordt ter nagedachtenis aan het korte pontificaat van Johannes. Paulus I een zilveren munt van duizend lire in de han del gebracht. De voorzijde toont het profiel van de paus, de achterzijde onder meer zijn wapen. Op' de rand van de munt staat „Humilitas" (deemoed), de leus van paus Luciani. KORTE METTEN Het blad van het patriar chaat van de Servische or thodoxe kerk heeft paus Jo hannes Paulus II gekriti seerd, omdat hij in zijn toe spraak bij de algemene au diëntie op 30 mei Servië en de Servische taal heeft ver geten te noemen. Bij die ge legenheid had de paus alle Slavische landen en hun ta len genoemd, maar geen ge wag gemaakt van Servië en het Servisch. Het blad drukt de wens van het patriar chaat uit een zo goed moge lijk contact met de paus te hebben, ondanks zijn „treu rige vergissing". De commissie van de ker ken voor internationale za ken (CCIA) van de Wereld raad van Kerken heeft pre sident Marcos van de Filip pijnen een telegram ge stuurd, waarin zij haar ern stige bezorgdheid uitspreekt over het lot van vijftien studentenleiders die in Ma nilla zijn gearresteerd, zon der dat daar enige reden voor werd opgegeven. De wereldraadcommissie vraagt in het telegram om de vrij lating van de studentenlei ders. Het Boekencentrum in Den Haag heeft een herdruk ver zorgd van het rapport „Het vraagstuk van de kernwape nen", waarin de synode van de hervormde kerk zich in 1962 uitsprak tegen het ge bruik van kernwapens. De herdruk is uitgebracht, om dat de discussie over de toe laatbaarheid van het bezit van kernwapens in de her vormde kerk flink aan de gang is. Zoals bekend heeft de synode van de hervorm de kerk zich dit jaar bezig gehouden met een schets voor een kernwapenrapport, waarin het bezit van kern wapens wordt afgewezen. Als het „grondvlak" zijn me ning hierover heeft gegeven, zal de synode een definitieve uitspraak doen. Van 24 juli tot 2 augustus organiseert de internationa le katholieke vredesbewe ging Pax Christi een excur sie naar Andalusië. De be doeling is mensen kennis te laten maken met deze arme Spaanse streek waar grote werkeloosheid heerst. Vele Andalusiers ontvluchten de armoede en gaan elders naar Spanje of naar het buitenland. Pax Christi ziet werkloosheid en emigratie als een beletsel voor vrede. De deelnemers aan de ex cursie worden verdeeld over verschillende dorpen en ver blijven bij Andalusische ge zinnen. de ondertekenaars van open brief bevinden ziel theologen als Rahner, Metj Küng, Moltmann, Grein cher, Gollwitzer. In het bijzonder maken theologen zich bezorgd het lot van de twee ge; teerde jezuïeten Luis Al bei Restrepo en Jorge Arangj j die als medewerkers van instituut voor sociaal-wel schappelijk onderzoek NEP) zich inzetten voor mensenrechten en de armsl groeperingen in Columbi De theologen dringen er de regering op aan, dat in het proces tegen de beit paters ten minste rekei houden met een handhaving van de groi wettelijke rechten. Van de bisschoppen kunni geëngageerde priesters religieuzen weinig steun ve wachten. Het episcopaat b hoort in zijn totaliteit tot h meest conservatieve v; Zuid-Amerika. Priesters he ben met name kardina Munoz Duque van Bogo herhaaldelijk beschuldij van samenwerking met e< onrechtvaardig regiem. He wordt ook verweten, dat zich de ere-titel van „ge raai van het leger" heeft ten aanleunen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6