Vieuwe brandweer kazerne mogelijk aan Industrieweg Directeur Dekker mag niet mopperen in sombere dagen Ad hoe beschermingsdienst licht werkvoorschriften door Leidenaar Sjaak Bliek wil Rijnsburg aan carnavalsvereniging helpen VVV VERHEUGT ZICH OP KERKEPAD Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 'atwiJK De nienwe brandweerkazerne TOrdt hoogstwaarschijnlijk gebouwd op een %rrein tussen de Visserijkade, de Karei j* oormanlaan en de Industrieweg. Dit maakte rgemeester C.A. Bos gisteravond tijdens J Q vergadering van de raadscommissie van stuurs en juridische zaken bekend. Het col- zal de voor- en nadelen van deze lokatie ondig laten onderzoeken. ft stukje groen doet thans dienst als opslag- aats van de dienst Openbare werken. Het ft vrij centraal. Wel zal de verkeerssituatie r plaatse danig moeten worden aangepast. 1 anneer de kazerne daadwerkelijk op dit ter- in wordt gebouwd. uitzondering van de heer Vink (CDA) die eerst nog liever de mogelijkheden voor andere lokaties wilde laten bekijken. In dit verband noemde hij 't Heen. Een ander voor de brandweer brandend punt vormde het verzoek een ladderwagen aan te schaffen. Deze wagen die ongeveer een half miljoen moet gaan kosten zou tegelijk een re gionale functie gaan vervullen. Iets wat de heer Van Leeuwen (CDA) de opmerking ont lokte dat de kosten dan ook maar regionaal moeten worden verdeeld. Verder stemde de raadscommissie met het door het college voorgestelde plan in om het gedeelte Voorstraat tussen de Boulevard en Princestraat open te stellen voor verkeer van beide zijden. Van de trottoirs zal dan een klein stukje benut kunnen gaan worden voor parkeerhavens. Kraakpoging mislukt DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 27-jarige Leidenaar zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk geëist. De Leide naar stond terecht omdat hij getracht had de kluis van een bankgebouw aan het Ra penburg te kraken. Daartoe had hij eerst op een bouwwerk aan de Lammer markt een lasapparaat wegge haald. Via een dak wilde hij in het gebouw komen. Hij kwam evenwel terecht in een kamer waar een meisje lag te slagen als gevolg waarvan de politie werd gealarmeerd, die de man arresteerde. De advocate van de man stel de dat niet bewezen kon wor den dat de Leidenaar een po ging tot inbraak deed, omda hij op het moment van arres tatie nog niet eens in he bankgebouw was. De rechtbank wijst over veer- tjen dagen vonnis. NA WAARNEMING RADIOACTIEVE STRALING IN ZOOLOGISCH LABORATORIUM LEIDEN Bij het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit is een ad hoe stra- lingsbeschermingsdienst inge steld. Deze dienst, bestaande uit de eerst verantwoordelijke C-la- borant en twee leden van de stralingsbeschermingscommissie van de Universiteit zal de thans geldende werkvoorschriften bij het Zoölogisch laboratorium doorlichten op organisatorische onvolkomenheden en onvolledig heden. Zoals bekend werd vorige maand bij het laboratorium voor celbiologie aan de Leidse Universiteit een verhoogde radio activiteit in een wasmachine aangetrof fen. Metingen die TNO 20 juni verrichtte naar de aanwezigheid van radioactieve stralingen hadden een negatieve uitslag. Desalniettemin geeft de feitelijk gang van zaken aanleiding tot een grondig on derzoek naar de procedures betreffende het gebruik van en de controle op de toepassingen van radionucliden bij de af deling celbiologie. Besloten is derhalve om gedurende de komende drie maan den een onderzoek in te stellen naar de interne stralings bescherming van de desbetreffende afdeling en om de veilig heidsvoorschriften zo nodig aan te scher pen, zodat deze voor een ieder die met radioactief materiaal werkt duidelijk zijn. Wat betreft de huisvesting heeft men voor het Zoölogisch Laboratorium een plan in voorbereiding tot het maken van een aparte eenheid van de isotopenlabo- ratoria van celbiologie en genetica. De zogenaamde C-laboratoria zijn momenteel ondergebracht in twee verschillende ruimten van het Zoölogisch Laboratorium. De bedoeling is, dat de laboratoria op de begane grond komen in een van de rest van het gebouw afgescheiden eenheid. De finan ciële middelen hiervoor zijn reeds door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen toegezegd. AD/REGIO LEIDSE COURANT èt breekt er boven et Stationsplein in eiden iets door dat op >n lijkt. Binnen het antoor van de Leidse VV heerst een 1 izellige afwisseling: of i n toe een klant helpen verder tijd over ebben om wat anders i i doen. Ik zie een ivertentie, ergens in en gemeenschappelijke uidhollandse VVV - rochure: „Nicht ohne rund heisst oord wijk lumenbad". Zeker. an een ander bad zou i me op het moment iet durven wagen, zo ide open lucht. Je raagt je onmiddellijk f, hoe je, niet zonder j rond, Leiden zou unnen noemen om de oeristische rakkers an de kust binnen de /allen te krijgen. Ia een gesprekje met' 1ÏW - directeur Roel Dekker ligt de oemer voor het [rijpen: „Kerkepad - tad". Ha, daar staat h /eer het een en ander p stapel. Op 18 en 25 ugustus kan men in >reed verband door de tad lopen, langs een 0 ndrukwekkende route 1 lie de specimina van iet Kerkepad entoonspreidt. Op 13 iugustus wordt het pad >p de NCRV - televisie [edurende 20 minuten 1 litgetekend en een paar dagen eerder, 9 De Hooglandse kerk. augustus, is er de radio met Dekkers stemgeluid, dat nog opgenomen moet worden. Marekerk, De Burcht (ook al is die geen kerk), Pieterskerk, de Lodewijk, Hooglandse of St. Pancraskerk, het St. Annahof je, tezamen het kerkepad vormend en de heer Dekker aanleiding gevend te zeggen: „we krijgen echt wel een beetje veel reclame, promotie zo je wilt, voor Leiden. Zo'n kerkepad trekt veel vaste pad - mensen uit het hele land, zodat zelfs de produktielieden in Hilversum het hart vasthouden omdat ze vrezen dat het misschien uit de hand gaat lopen in Leiden". Maar dat is een beetje Roel A. Dekker, voor wie voorzichtigheid niet direct de moeder der porceleinkast is. In z'n getemperde geestdrift ziet hij liever divisies dan pelotons. Niettemin heeft de heer Dekker als begeleiding op het pad een folder laten maken met een hele beschrijving. „In mijn verhaal is ook de Taffeh - tempel van het Rijksmuseum van Oudheden (geweldig, zoals die het bij de mensen doet) opgenomen. Zeker, het wordt een hele happening, iat Kerkepad. Laten de bezoekers toch in elk geval verder kijken dan hun neus lang is, zo langs de route. Er is in Leiden zoveel moois en aparts te zien, nietwaar ..Ach, het wordt een leuk ding, die folder", verzucht WV - directeur Dekker, die 2elf al een vakantie achter de kiezen heeft. „Jammer, ik zou best nog een keer willen". Roel A. Dekker leeft naar het Kerkepad toe: „het wordt een verrekt mooie uitzending, heb ik begrepen, ook voor de Leidenaars". Maar hoe zit het verder met Leiden, in deze bewolkte omstandigheden Dekker: „nou, ik mag niet mopperen, hoewel er niet zo ontzaglijk veel buitenlanders zijn; die komen meestal in groepen. Het weer zit tegen, hè. We zijn gestraft met dit klimaat. Het is huilen geblazen sinds '76, de laatste verrekt mooie zomer. Maar toen bleef men op het strand liggen waarvoor men gekomen was. Het zou ertussen in moeten zijn, want een mooie zomer zonder wolkjes is ook niet best voor Leiden. Maar nu is het wel verrekt triest, een zielige zaak. Ik moet morgen (vrijdag 20 juli, T. P.) het terras op het Stadhuisplein openen. Aardige zitjes en zo. Dan moet ik de mooie dingen van dat terras naar voren brengen, maar als het giet van de regen zal ik m'n zonnigste smoel moeten trekken om de boel te kunnen compenseren. Ik heb hier een uitnodiging. Die mag je meenemen. Maar ik moet 'm wel eerst fotocopiëren, anders kom ik het terras niet op". VRIJDAG 20 JUL11979 PAGINA 5 feta je net op het punt de vlucht te nemen naar Jeen oord waarvan je veronderstelt, dat het n|minder onder de heersende depressies te lijden e zal hebben dan het vaderlandseen daar komt me opeens Sjaak Bliek aanzetten met de Hmededeling, dat Rijnsburg zo nodig een levendige carnavalsvereniging moet gaan krijgen. eiMooi tijdstip om het over winterse leut te (hebben, maar ja, Sjaak zit een beetje met de jnaterie omhoog en vraagt om medewerking. Toch rees bij mij meteen de vraag, waarom een ^Leidenaar zich wil bezighouden met kCarnavalspret in een gemeenschap die nu niet bekend staat om haar zin voor grollen en rappen. Bij een eerste contact werd me uidelijk, dat jonge idealist Bliek - die met z'n 3 levensjaren en vrouw en herder Wendel nog alle tijdverdrijvende kanten uit kan - zich al eerder op het carnavaleske pad begeven heeft en in dat opzicht voelt hij zich niet Leiden - gebonden. „Ik heb al aardige ervaring opgedaan in Katwijk met de oude Stichting Katwijkse Carnaval Viering „De Narrenkoppen". Nooit van gehoord O nee Jammer. Daar heb ik toch een hoop geleerd en er zo'n beetje alle functies bekleed". 1 Vanuit zijn Katwijkse ervaring denkt Sjaak Bliek nu een lantal Rijnsburgers warm te krijgen voor zijn diverterende i [ideeën. Weliswaar is er in Rijnsburg al iets dat op een racarnavalsvereniging lijkt, c.v. (geen centrale verwarming) De ijNiekoppen, maar dat is volgens Bliek en anderen maar een vereniging met weinig aanloop. Daar moet dus plaats voor een wat bredere opzet. Bliek: „Ik heb nu het plan rane iets meer te gaan inzetten voor Rijnsburg. Ik zou ook wel wat voor Leiden willen doen, maar dan moet je opbotsen - tegen grotere broeders, zoals De Hutspotten. In Leiden is i volgens mij zeker plaats voor een tweede [i Carnavalsvereniging, zeker qua feestgangers. Ik heb al e herhaaldelijk contact gezocht met Hutspotbestuursleden, teneinde tot een zekere cóördinatie en eventueel uitwisseling V ii Als het aan Bliek ligt gaan de Rijnsburgers volgend jaar hossen. te komen, maar tot nog toe heeft men van Hutspottenzijde geen thuis gegeven. Ze houden hun zaak liever besloten", meent Sjaak Bliek enigszins teleurgesteld. Bliek noemt Rijnsburg „een bekend dorp" en daar heeft hij zeker geen ongelijk in, maar of men er zijn opvattingen rond de vastenavondgebruiken massaal zal huldigen is nog een vraag. Toch ziet hij het Rijnsburgs carnavalgebeuren al helemaal vóór zich, wellicht onder de naam „Flora", „maar dat horen we misschien op onze informatieavond die we vrijdag 3 augustus 's avonds om 8 uur houden bij meneer A. van Delft thuis, Piet Heinlaan 28. Flora zou geen gekke naam wezen, want onze belangstelling gaat uit naar de Rijnsburgse bloemenveiling van die naam die we graag als onze sponsor zouden willen zien. We hopen met de directie een gesprek te kunnen aanknopen en te horen of ze eventueel interesse hebben. Anders moeten we uitwijken naar een andere plaats voor een sponsor. Om te beginnen hebben we zeker 1500 gulden kledinggeld nodig, voor de kostuums, de steken van de Raad van Elf, de prins. De cape's proberen we particulier te laten maken". Er smeult al iets, zeker bij Bliek en een stuk of acht medestanders, kennissen en mensen uit Katwijk vandaan, van de SKCV. „Daar moet natuurlijk wel wat bij eer je kunt gaan draaien. We trachten de bestuursleden tevens functies binnen de Raad van Elf te geven, omdat een scheiding tussen beide lichamen tot conflicten aanleiding kan geven. Dat is al eerder gebleken. Zoiets kun je nu voorkomen. Ik hoop in februari '80 te kunnen beginnen, als alles goed gaat. We willen dingen ondernemen in samenwerking met de gemeente Rijnsburg en als er festiviteiten georganiseerd moeten worden (denk aan het samenstellen van een camavalskrant, kinderoptochten, bejaardenavonden, bingo - avonden, bazars en van die dingen meer) willen we ook samen met andere Rijnsburgse verenigingen rond de tafel gaan zitten"aldus initiatiefnemer Bliek, die aan een soort ronselactiviteit is begonnen: „we hebben mensen nodig; mensen die ons steunen willen, mensen die bij ons in de Raad van Elf willen komen, mensen die in het bestuur zitting willen nemen. U kunt natuurlijk ook gewoon lid worden. Men kan ook een bijdrage leveren op bankrekening 89 025 544, t n. v. J. Bliek, Leidsche Spaarbank. Vermeld even Actie Carnavalsvereniging. Het contactadres is J. Bliek, Bilitonstraat 19, Leiden". Wie weet, of Rijnsburg zich op kan maken voor een zotte vertoning als de bloemen hun beste tijd achter de rug hebben. De VW stond donderdag flink in de bloemen. Hele boeketten waren die dag uitgedeeld aan deelnemers aan de jaarlijkse „Statentocht", een ambulante herdenking van de eerste vrije Statenvergadering (van Holland) op 19 julij 1572 in Dordt. Zo ongeveer 300 mensen nemen daaraan doorgaans deel. Dan trekt men vanaf 's morgens vroeg langs de twaalf Hollandse steden die destijds de Dordtse vergadering hebben mogelijk gemaakt. Donderdag kregen de Statentochters, die langs het VW - kantoor moesten ter controle (want ook Leiden moest worden aangedaan), een gemeentelijk wimpeltje aangeboden en een toef trosanjertjes van de veiling Flora. Statentocht en Kerkepad. Fijne „issues" in het Leidse jaar rond. Maar er is nog meer. Dekker: „Ik volg Slingerland op de voet en die zit aardig vol met z'n rondvaartboten". De heer Dekker doelt daarbij op de vloot van kapitein Jaap Slingerland, die vanaf z'n basis nabij het Galgewater opereert en voorziet in een ware Leidse behoefte. Ook al wordt de sight seeing deze dagen belaagd door een stel zandstralers die bruggen schoon moeten spuiten. „Naar hoor, die boten zitten vaak onder de zandkorrels en de opvarenden ook. Maar die rondvaarten blijven een attractie voor Leiden, vooral die grote boot „Olympia", een tocht die opgenomen is in het N. S. - dagtoerisme. Nee, ik blijf erbij dat ik niet mag mopperen. We hobbelen wel rond. Met gratis reclame voor Leiden, nu onder andere met dat Kerkepad. Daar zijn we aardig in geslaagd". Zolang het gratis kan, mag een Leidse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer niet klagen, maar buiten die sfeer blijft het nog steeds een beetje sappelen. Dat weet een Roel A. Dekker bliksemsgoed, maar hij wilde niet zeuren. Hoop doet leven. Als er geen Kerkepad meer is, vinden we wel weer wat anders dat voedsel aan folders en brochures kan geven. „Ik hoop wel, dat dit nou 'ns een keer positief op de mensen afkomt. Leiden is alleszins de moeite waard en doet niet onder voor welke Hollandse stad ook. In tegendeel".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5