nstructeurs autorijschool overwegen werk voort te zetten SCHEVENINGEN LEEFT. c ORGANISATORISCHE PROBLEMEN DEED LVYR DE DAS OM ^Bankroet fan Van looden [s enorme jdap voor "Leiden" „Buurt- Sloop- Centrum" Forse celstraf geëist tegen verkrachter rAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUL11979 I LEIDEN Het jankroet van aLeidens grootste "lutorijschoolhouder I.C. Van Rooden betekent volgens een [aantal prominente Leidenaars een '[enorme klap" voor i&e stad. Viroenoordhallen- irecteur André de ong gaf gisteren (fonduit toe ngeschrokken te zijn van het plotselinge faillissement van de Rijschool. Volgens De Jong was de Rijschool Van Rooden van betekenis voor de evenementen-wereld in de Sleutelstad. „Hij was overal te vinden waar "activiteiten werden Ontplooid. Ik denk ^bijvoorbeeld aan de ^nrichting van het LVVR- oefenterrein op het {grondgebied van de Groenoordhallen, wat toch een uniek project is ibleken. Zijn aandeel bij ft totstandkomen van itiviteitenals de iptade en het carnaval ook bij de acties voor 'handicapten was /erkelijk indrukwekkend, oms vroeg ik me af, of !Van Rooden eigenlijk nog (wel de tijd had om te slapen, zo druk was hij Ittaltijd in de weer", aldus heer De Jong. Ook hoofdinspecteur La IRivière van de Leidse v verkeerspolitie stak zijn «verbazing niet onder stoelen of banken toen hij hoorde van het débacle van Les Veilig 'Van Rooden. Het commentaar van La jjRiviére: „Dat is voor p Leiden een grote klap, Mhet is erg jammer. Ik denk dat heel wat ^clubhuizen en «verenigingen die bij bepaalde evenementen altijd op Van Rooden rekenen hierdoor 'getroffen worden. Als je ziet wat die man verleden jaar wel niet voor de Tour de France heeft gedaan en voor liefdadigheidsinstellingen, dan schrik je toch wel even als je dit soort dingen hoort". LEIDEN Autorij school Van Rooden is over de kop. De fiscus heeft deze week beslag gelegd op het wagenpark van Les Veilig Van Rooden (LVVR), de grootste rijschool in Leiden. Gister ochtend stak het personeel de kop pen bijelkaar om de gevolgen van het ontslag te be spreken en zonodig eventueel actie te ondernemen. De vele gedupeerde autorij-instructeurs legden gistermor gen en masse het werk neer. Een ver keerd beleid, vooral op organisatorisch gebied, heeft het bedrijf ten onder doen gaan. De ge weldige expansie van de laatste ja ren, een oefenter rein bij de Groe- noordhal, een vaar school en uitbrei ding van het wa genpark heeft het LVVR uit zijn voe gen doen barsten. Het ontslag voor de circa 30 medewerkers van de LWR, waaronder de top van het be drijf, de administratie en 18 rij-instructeurs, is hard aange komen. LWR-topman Wig- gers stelde gisterochtend naar aanleiding van het feit dat het ontslag zo plotseling kwam, dat het belastingkan toor het bedrijf afgelopen vrijdag het mes op de keel had gezet. De fiscus wilde de achterstallige belastingschul den zonder uitstel betaald zien. Er werd hierbij geen re kening gehouden met de ge volgen die de beslaglegging op het wagenpark zou hebben voor de circa 1200 cursisten die bij Van Rooden rijlessen kregen. Volgens Wiggers moest Van Rooden maande lijks een bedrag van 40.000 gulden bijeenschrapen om zijn belastingschulden te kun nen betalen. Hetgeen de za kenman uiteindelijk heeft op gebroken. Enige rij-instructeurs overwe gen het plan tot het oprichten van een stichting, die een deel van de huidige cursisten- kring verder zou kunnen op leiden. Een en ander is afhan kelijk van het feit of de in structeurs voldoende kapitaal bijeen kunnen garen. Finan cieringsmaatschappij Mundus (ook de geldschieter van Van Rooden) is hierover bereid met de Instructeurs van ge dachten te wisselen. Slechte winter Bij het personeel dat maan dag op straat komt te staan, is het ontslag als een bom in geslagen. In totaal zijn 30 werknemers vanaf die dag hun baan kwijt. Op het Het personeel van LVVR beraadt zich over de te nemen stappen. hoofdkantoor van de LWR aan de Herenstraat was de stemming uitermate somber. Men heeft op geen enkele ma nier kunnen bevroeden, dat het zo snel met de toch op het oog florerende rijschool afgelopen zou zijn. De oor zaak van de financiële ineen storting van het bedrijf zou volgens een woordvoerster van het personeel achteraf ge redeneerd te maken kunnen hebben met de slechte winter die achter ons ligt. De rij scholen hebben in deze perio de een paar maanden aan de grond gezeten, omdat de stra ten vanwege het erbarmelijke weer nauwelijks nog waren te betreden. De woning van rij-instructeur H. Nagtegaal aan de Leidse Driftstraat had gistermiddag veel weg van een crisis-cen trum. De telefoon stond er „Hier komt Digros Koopcentrum". Sinds een week nu wordt hét oude pand van Mijnders aan de Langegracht met dit bord „opgesierd". Ondanks tegenwerking van allerlei instanties is zakenman Van der Broek vorige week toch weer actief geworden waar het de bouw van een nieuwe supermarkt betreft. Een actie waarop door de gemeente direct weer werd gereageerd door het opnieuw laten stilleggen van de voor Van der Broek zo noodzakelijke verbouwingen. Een reactie die door de bewoners van de buurt Noordvest duidelijk nog niet voldoende werd geacht. Vandaar ook dat enige actievelingen uit de wijk zich gisteren, in de vroege ochtend, eens met dat bord van Digros hebben bemoeid. Met name de slagzin van grootgrutter Van der Broek stond deze buurtbewoners niet aan. „Koopcentrum" werd door hen dan ook maar gewijzigd in „Buurt-Sloop-Centrum". Het is maar hoe je het bekijkt... roodgloeiend. Naar schatting 18 instructeurs, part-timers niet meegerekend, hebben ontslag gekregen. De woord voerder van de LWR-instruc- teurs, de heer Nagtegaal, geeft toe de onweersbui, die zich boven de hoofden van het personeel heeft ontladen, niet te hebben zien aanko men. „Hoewel er een paar weken geleden al sprake van is geweest dat het in de top van het bedrijf rommelde. Dat vernam ik van een cliënt van me, aan wie ik les gaf. Het fijne ervan ben ik niet te weten gekomen." De rij-in structeurs willen nu proberen te redden wat er te redden valt. Er zou sprake zijn van het oprichten van een stich ting door de ontslagen in structeurs, met als doel in ie der geval het door de belas ting geconfisceerde wagen park (31 voertuigen, waaron der 18 personenauto, motoren en een speedboot) uit de han den van de deurwaarder te houden. Een aantal instruc teurs wil hiermede een deel van de huidige clientèle blij ven bedienen. Iedere rij-instructeur onder houdt betrekkingen met een cursistenkring van plus-minus 60 rij-examenkandidaten. Sa men met de part-timers wordt er aan ongeveer 1200 cursis ten in Leiden tot ver in de regio rijles gegeven. Deze cur sisten zouden, indien er spoe dig geen oplossing wordt ge vonden, naar een andere rij school moeten overstappen. Vooral voor diegenen die in middels bij het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) zijn opgegeven voor het rij-examen, is het inklap pen van het LWR-imperium een pijnlijke zaak. Zij zullen nu zelf naar een lesauto moe ten zoeken. Of men zich hier bij tot een andere rijschool zou kunnen wenden is nog maar de vraag, omdat het voor de rijschoolhouders praktisch heel moeilijk is hun wagens te missen en om hun lesprogramma's op korte ter mijn te veranderen. Rijschoolinstructeur Nagtegaal stelt dat circa 650 mensen binnen afzienbare tijd voor het rij-examen kunnen wor den opgeroepen. Hij ver klaart: „We zitten met ontzet tend veel curgisten op ons nek, maar we kunnen niets doen. Misschien dat het in het leven roepen van een stich ting iets kan uitrichten. Maar dat is nog zo prematuur. We hebben net het gevoel nu we zonder auto's zitten, alsof we voldoende werk hebben, maar het nodige gereedschap mis- Wagenpark Op het hoofdkantoor van de financieringsmaatschappij Mundus n.v. in Amsterdam, de geldschieter van Van Roo den met betrekking tot het wagenpark, was men even eens verrast door het onver wacht ter ziele gaan van de Leidse LWR. „Het bericht kwam als een donderslag bij heldere hemel", was de reac tie van de heer Koster van de n.v. Mundus. Ook door de fi nancier was er voordien geen teken aan het firmament waargenomen, dat de expan siedrift van de autorijschool- houder explosieve gevolgen zou hebben. De aflossingen voor de LWR-lesauto's wa ren immer op tijd binnenge komen en in de ogen van de financieringsmaatschappij was er tot voor kort geen vuiltje in de lucht te ontdekken. Al leen wist men dat de fiscus beslag op het wagenpark van Van Rooden had gelegd en in no time de koppen van het 30 man tellende personeel had gesneld. Van belastingschul den was de heer Koster niets bekend. Inmiddels was men wel van de kant van de deur waarder ervan op de hoogte gebracht dat de veiling van de mobiele inboedel, het wa genpark, van Van Rooden tot na maandag is uitgesteld. „Maar voor de rest we ten we nergens iets van, het „waarom" van de hele gang van zaken is ons ten enenmale een raadsel", aldus de heer Koster van financiering smaatschappij Mundus. De medewerkers van het Buro op het Stadhuis plein. Grutterswaren Het mag als bekend worden verondersteld dat het Leidse Stadhuis een Buro Voorlichting (inderdaad, met hoofdlet ters) kent. Een Buro dat zich bezighoudt, anders gezegd, is belast met „de systematische verzorging en uitbouw van de kontakten tussen gemeentebestuur en bevolking". Het Buro adviseert bestuurders en ambtenaren over op zet en uitvoering van voorlichtingsactiviteiten voor de groepen waar een gemeentebestuur mee te maken heeft Pers en massamedia vormen een van die groepen, het bestuurlijk en ambtelijk apparaat een andere. Vanzelf sprekend behoren ook de bevolking en groepen uit de bevolking (verenigingen, wijkcomités) tot de categorièn waar Voorlichting veel mee werkt Grutterswaren (2) Allemaal bekend dus. Minder bekend is dat zich onder de voorlichtingsambtenaars „turvers" bevinden. Het hele jaar worden de meest uiteenlopende zaken geturfd. De eindcijfers vinden dan, aan het eind van weer een voor lichtingsjaar, een plek in het jaaroverzicht (onder de kop: „Wat deden wij in 1978?) van genoemd Buro. Zo ook in het net verschenen overzicht van '78. En een paar cijfers willen wij u zeker niet onthouden. De balie bezoekers bijvoorbeeld. Vonden in 1977 42.405 personen bun weg naar de balie van Voorlichting, afgelopen jaar liep dat aantal terug naar 37.712. Èen terugloop die niet direct verklaarbaar is (er wordt immers nog altijd van stadhuiszijde hard aan de openheid gewerkt) al kan de verhuizing van de sector Wonen naar de Langegracht Stadsbouwhuis - een reden zijn. Van al die bezoekers meldden de meesten zich voor de Afdeling Bevolking: ruim 12.000. Vreemd genoeg was de afdeling „Kas" niet zo in trek: slechts 961 kwamen voor geld... Oktober bleek de drukste maand met bijna 4.000 bezoekende mensen, december met 1.684 de rustigste. Grutterswaren (3) Natuurlijk wil en kan het Buro zich in het jaarverslag niet alleen maar serieus opstellen. Zo vinden we in de categorie „diversen" van de informatiebalie 1.721 tele foongesprekken, 1.528 aangenomen pakjes en brieven en 180 verwijzingen naar het toilet Merkwaardig geformuleerde vragen en „vreemde" opmer kingen worden in het jaarverslag eveneens gememoreerd. Vragen naar „uitruimingspremies" bijvoorbeeld, of „aan- wenningspremies" en „krottegeldpremies". Maar ook vra gen naar „een ouderwetse kruidenierswinkel met ouder wetse grutterswaren" en „abonnementen voor die lichtka- bel met die 5 tv-netten Grutterswaren (4) De meest grove reactie kwam op naam van die mevrouw die werd doorverwezen naar de afdeling belastingen op het Noordeinde. „Ze moesten jullie allemaal in een groot werkkamp stoppen", aldus de lichtelijk geirriteerde dame, „Met een spa in de grond zouden jullie wel anders pra ten als mensen overal heen te sturen." Een wat nare op merking natuurlijk, waaruit volgens het Buro duidelijk blijkt dat burgers net als ambtenaren ook maar „gewoon mensen" zijn. Een conclusie waarbij we ons als redactie direct bij aansluiten. Burgers of ambtenaren, journalisten of ambachtslieden, fouten maken we per slot van reke ning allemaal. En voorlichters natuurlijk ook. Hoe valt het anders te rijmen dat in het „koppenoverzicht" van di verse kranten op bladzijde drie de kop van de „Leidse Courant" volledig ontbreekt? Met de door ons geleverde bijdrage van 786 artikelen voor de knipselkrant van het Stadhuis gedurende het jaar '78 in het achterhoofd, kan dat immers alleen maar een redelijk forse fout zijn ge weest? OEGSTGEEST Tegen een 45-jarige inwoner van Oegstgeest heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaarde lijk geëist. De man stond terecht wegens verkrachting. Voor de rechtbank verklaarde de Oegstgeestenaar dat er geen sprake is geweest van verkrachting. Op de bewuste dag had hij een meisje dat hij kende een lift gegeven. In de auto vroeg hij haar of zij zijn jachtje wilde bezichtigen. Het meisje heeft verklaard dat verdachte haar heeft gedwongen mee te gaan naar de boot, waarna hij haar onder bedreiging had ver kracht. Verdachte hield gisteren voor de rechtbank vol dat het initiatief van het meisje was uitgegaan. *«.De rechtbank wijst over veertienf dagen vonnis. Iedere week, het hele zomerseizoen: poppenkast, openluchtmuziek^ joggingen fantastisch vuurwerk. Wie denkt dat Scheveningen uitsluitend in het weekend leeft, slaat de plank behoorlijk mis. Ook voor dé door-de-weekse bezoeker is ervan alles te beleven. 'n Leerzaam en leuk rondritje met de boulevardbus bijvoorbeeld. Spannende Zandbouw-en Schatgraal- (^wedstrijden. Of 'n paar ontspannende uurtjes bij de gratis k poppenkast (elke di. en vr. van 1 uur tot half 5). De week wordt vrijdagavond om 11 uur J besloten met fantastisch vuurwerk. Vroege weekend-gasten zijn zaterdagochtend r om 10 uur welkom voor Jogging in het Luxebad (ook op zondag). En verder: openluchtconcerten in de muziektent, gezellige strandtentjes, voortreffelijke restaurants, het unieke Golfslag- bad, de leuke winkeltjes, etc., etc. Scheveningen leeft leg het vast op Kodak-film. Scheveningen Bad

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3