Verwachtingen rond vluchtelingenconferentie niet hoog gespannen Nieuwe vrouwelijke premier Portugal krijgt steun parlement Carter vervangt kabinetsleden Jordan: veel besproken, maar machtig man in Witte Huis Sandinisten delen tan bevolking wapens uit Mini-fracties ontregelden zitting Europees parlement Russen akkoord met waarnemers in Sinaï LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 JUL11979 Hamilton Jordan, de nieuwe stafchef van het Witte Huis. WASHINGTON (Reuter) Toen Hamilton Jordan twee en een half jaar geleden met president Jimmy Carter in het Witte Huis kwam, wist Washington in de verste verte niet wat voor vlees het in de kuip had. De 34-jarige Georgiër, die zojuist benoemd is tot stafchef van het Witte Huis met meer macht dan ooit een helper van de president gehad heeft, stond even argwanend tegen over de hoofdstad van de V.S. en dacht er niet aan zich door Washington een andere levensstijl te laten opdringen. De eerste tijd stak hij de draak met de def tigheid van Washington, droeg hemden zon der das en spijkerbroeken en ontving bezoe kers met zijn benen op het bureau. Gewoonlijk werd hij de „politieke raads man" van de president genoemd, een abso luut onvoldoende omschrijving van de speci ale band met de man voor wie hij de triom fale verkiezingscampagne van 1976 had ge organiseerd. Als machtigste van de mannen rond de pre sident die in kringen in Washington „de Maffia van Georgië" worden genoemd, be zorgde Jordan zich een naam als fuifnum mer met speciaal oog voor mooie vrouwen. Berichten over zijn sociale uitspattingen werden herhaaldelijk door bezorgde woord voerders van het Witte Huis tegengesproken. Maar de man die nu het machtigste baantje in het Witte Huis heeft gekregen sinds Bob Haldeman onder Nixon, heeft de boeg om gegooid en verschijnt nu in een net pak op zijn werk. Hoeveel macht hij wel heeft bleek dinsdag toen hij eerst het kabinet en daarna de top functionarissen van het Witte Huis ertoe bracht hun ontslag in te dienen voor een re organisatie en het opvijzelen van de indruk die Carter als leider maakt. Geen van de „slachtoffers" heeft zijn gezag openlijk uitgedaagd. Jordan is gescheiden, heeft geen kinderen en schijnt tegenwoordig voor iets anders dan Jimmy Carter geen tijd meer te heb ben. Hij leerde de president kennen toen deze als kandidaat voor het gouverneur schap was verslagen. Achter in de jaren 1960 organiseerde hij diens verkiezingscam pagne in Georgië en met succes. Carter werd in 1970 gekozen. Zes jaar later hielp hij Carter, tegen alle verwachtingen in, uit zijn betrekkelijke on bekendheid in het Witte Huis met een cam pagne waarin hij de onervarenheid en de eerlijke openheid van de kandidaat om smeedde tot politieke voordelen. Het speciale vertrouwen dat de president in Jordan stelt, dateert van 1972, toen hij een memorandum schreef waarin hij de poten tiële oppositie analyseerde voor het geval» Carter zich kandidaat zou stellen voor het presidentschap. Met mannen als Jody Powell, de perschef van het Witte Huis, Charles Kirbo, de advo caat van Carter, en Bert Lance, de eerste directeur voor de begrotingen onder Carter, is Jordan een van de Georgiërs die de „bin nenste kring" van het Witte Huis vormen. Al heel gauw brak er een storm van kritiek los en Lance werd tenslotte gedwongen af te treden om een bankschandaal. Maar Ha milton Jordan bleef op de been en zijn macht groeide gestadig. Nu zal hij het Witte Huis moeten leiden en de teugels over het land in handen van Car ter moeten laten en het verzet tegen herver kiezing in 1980 moeten breken. Jordan verliest niet graag. Bianca Jagger. die momenteel een har de strijd voert om zoveel mogelijk uit de scheiding met Mick Jagger van de Rolling Stones te halen, krijgt veel geld binnen. Het is niet voor haar per soonlijk, maar voor eèn Nicaraguaanse hulporganisatie. Er is volgens zeggen al meer dan 30.000 dollar aan donaties binnengekomen, na een oproep tot steun van Bianca, die in Nicaragua ge boren is. juichend vieren Sandinistische strijders de definitieve ferwinning op de Nationale Garde van de gevluchte dictator So- bza van Nicaragua. Hier trekken zij op een pantservoertuig door 9straten in het centrum van de hoofdstad Managua. IANAGUA (REUTER/UPI/AP) De hoofdstad van Nicara- Da, Managua staat nu geheel in het teken van de Sandinis- LJongelui in vrachtwagens rijden feestelijk rond onder het ren van vreugdeschoten. De leden van de Nationale Gar- e zijn hals over kop gevlucht, al hebben zij nog even bij het liegveld ongeregelde gevechten geleverd. De wapenarsenalen ftn de Garde zijn geplunderd en de wapens zijn aan de be- ilking uitgedeeld. Twee leden van de Sandinistische junta, inelijk Ortega-Saavedra en Moises Morales zijn in de stad, overige drie bevinden zich nog in Leon. nieuwe commandant van de Garde, generaal Espada, be id nadat de kopstukken van de Garde naar Honduras wa- gevlucht, heeft de Gardeleden order gegeven zich onvoor- ielijk over te geven. Espada was oorspronkelijk comman- it van de verkeerspolitie. Sandinisten hebben gisteren de roodzwarte vlag van hun /eging op Somoza.s bunker ontvouwd. Twee Sandinisten igen op Somoza's bed liggen en verzuchtten: „Het js nu alle- ial voorbij....". Er werd geposeerd voor een met tandpasta leurd portret van Somoza temidden van een bende van ficiele stukken en kaarten. De guerrillastrijders gingen van vertrek naaar vertrek op zoek naar aanhangers van So- iza, maar vonden er geen. Ondanks strikte orders van hun [immandanten om niets mee te nemen maakten zij zich uit ?ten met wapens, laarzen en munitie. Een zeventienjarig eisje met een geweer paste laarzen, maar mompelde be- ïefd: „Ze passen me niet....". -president Somoza heeft bij Bolivia een verzoek ingediend asiel, maar Bolivia heeft de voormalige dictatot laten we- i dat het voor deze eer bedankt. Washington hebben Sandinisten de Nicaraguaanse ambassa- bezet evenals het consulaat in New York. Bij de laatste be tting raakte een veiligheidsagent, die uit het raam werd ge n-pen, gewond. ischel Rhoodie langehouden in 'uid-Frankrijk IICE Eschel Rhoodie, ormalig secretaris-generaal het Zuidafrikaanse mi- erie van voorlichting, die van beschuldigd is 72 mil- sn dollar overheidsgeld or onwettige doeleinden te >en besteed, is gisteren in i les Pins gearresteerd. De Zuidafrikaönse justitie had tegen Rhoodie een inter nationaal arrestatiebevel uit gevaardigd. Rhoodie onthulde indertijd het schandaal rond de geheime fondsen, toegewe zen aan zijn ministerie om het effect te neutraliseren van de propaganda tegen Zuid-Af- rika in het buitenland. Zijn onthullingen droegen bij tot de politieke crisis in Zuid-Af- rika, die onder meer leidde tot het aftreden van president Vorster. Protest Marokko tegen rapport over Sahara MONROVIA Tijdens de topconferentie van de Orga nisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) heeft de delegatie van Marokko de zaal verla ten toen de leden van de OAE de kwestie van de west elijke Sahara aansneden. Het rapport daarover, dat voorziet in een wapenstilstand en de organisatie van een re ferendum, waarbij de bevol king over haar eigen toe komst kan beslissen, werd aangenomen. Marokko is fel gekant tegen dit rapport. Het heeft niet aan de stemming deelgenomen. Ambassade VS in Moskou weer bestraald MOSKOU Het mysterieuze Russische station, dat radio actieve microgolven richt op de Amerikaanse ambassade in Moskou, is weer in wer king. Het had tijdelijk stilge staan in verband met de top conferentie tussen Carter en Brezjnjev in Wenen. De Verenigde Staten hebben herhaaldelijk geprotesteerd te gen de bestraling, die al bijna twintig jaar duurt. Het doel is nooit duidelijk geworden. Aangevoerd wordt wel, dat de Sovjet-Unie ze gebruikt om de aanwezigheid van Sovje- trussische afluisterapparatuur in de ambassade te verhullen of om het afluisteren door de Amerikanen van Russische communicatiemiddelen te ver hinderen. NEDERLAND BLUFT BIJ OPNEMING DUIZEND VIETNAMEZEN (Van onze speciale verslaggever Paul van Velthoven) GENEVE De verwachtingen rond de VN-vluchtelingenconferentie, die vandaag en morgen in Genève wordt gehouden, zijn niet al te hoog gespan nen. Dat valt af te leiden uit de scho ten voor de boeg die een aantal dele gaties gisteren voor de aanvang van de conferentie hebben gelost. Met uit zondering van Canada willen de meeste Westerse landen niet veel ver der gaan dan het aanbod dat ze in de voorgaande maanden hebben gedaan. Nederland houdt het bij de duizend reeds toegezegde vluchtelingen. Ons land wil op de conferentie verder pleiten voor het op grote schaal opne men van Indochinese vluchtelingen in Zuidamerikaan se landen in ruil voor vergrote ontwikkelingshulp in EEG- verband. De Amerikanen, die al eerder toege zegd hebben dat zij per maand 14.000 vluchtelingen willen opnemen, hebben daarentegen verklaard niet te willen instaan voor de kosten van een door gangscentrum op het eiland Guam in de Zuidchinese Zee, omdat het bedrag daarvan, 7 dollar per persoon per dag, onrealistisch hoog zou zijn. Dit ver klaarde de Amerikaanse vertegen woordiger Dick Clarke gistermiddag. Het meest dringende probleem waar voor het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelingen zich momenteel ge steld ziet, is de druk op de proviso risch ingerichte kampen in Maleisië, Thailand en Hong Kong zo snel moge lijk te verlichten. Maar het is de vraag of deze minimale doelstelling in het licht van de gedane toezeggingen bereikt zal worden. De VN hebben op dit moment ruim 350.000 mensen geregistreerd in de kampen in de buurlanden van Viet nam, die zo snel mogelijk naar elders moeten worden overgebracht. Het aan bod van de merendeels Westerse lan den bedraagt echter momenteel „slechts" 125.000, en dat nog gespreid over een heel jaar. Het vluchtelingen- commissariaat streeft ernaar, dat dit aanbod vandaag en morgen verdub beld wordt. Er is door de hulporganisaties, veelal van kerkelijke herkomst, gepleit voor een doeltreffende bliksemaktie om de hoogste nood in de kampen zo snel mogelijk te verminderen. Ze zouden het Liefst zien dat er een soort lucht brug wordt gëinstalleerd naar het Westen. Hun hoop is dat de regeringen hen minstens de faciliteiten zullen geven om meer voor de vluchtelingen te doen en hun beperkende opstelling la ten varen. „Wij doen het werk bij de opvang en herhuisvesting. Bovendien hebben wij de steun van de publieke opinie in het Westen, groot genoeg om te mogen veronderstellen dat de vluchtelingen onderdak zullen genie ten", aldus Antony Kozlowski, wiens coördinerend comité in Geneve' een overzicht heeft van wat de ongeveer vijftig hulporganisaties in Zuidoost Azië aan werk verzette. Om de miserabele omstandigheden van de vluchtende Vietnamezen te ver mijden, hebben de Verenigde Naties de afgelopen twee maanden besprekin gen met Vietnam gevoerd om de vluchtelingen legaal te laten vertrek ken. Dit overleg heeft inmiddels tot resultaten geleid. Gistermiddag kon een ploeg van ruim 120 Vietnamezen de voormalige Zuidvietnamese hoofd stad Saigon verlaten om naar Thai land te vliegen. Op hetzelfde moment kondigde gistermiddag de Vietnamese delegatieleider bij de conferentie Phan Hien aan, dat Vietnam van nu af aan zoveel mogelijk zal proberen Vietna mezen die het land uitwillen, legaal te laten vertrekken. Hij ontkende overi gens dat in het verleden met geld moest worden betaald om te kunnen vertrekken. „Dat is misschien wel eens gedaan door lagere ambtenaren, maar wij hebben nu strafmaatregelen tegen hen genomen", aldus de Vietnamese delegatieleider. Terwijl de Vietnamees onderstreepte dat hij alleen naar Genève was geko men om de humanitaire problemen rond de Indochinese vluchtelingen te bespreken, hield kort daarop de UN- vertegenwoordiger van het verdreven Cambodjaanse bewind, Thiounn Pra- sith, een heftig requisitoir tegen de Vietnamezen. Bij sommigen heeft daarom de vrees post gevat, dat de humanitaire problemen, die op ver zoek van VN-secretaris Waldheim cen traal moeten staan, door politiek ge richte uitspraken overschaduwd wor den. Ook de communistische landen, die maar bij mondjesmaat op de con ferentie vertegenwoordigd zijn, hebben al te kennen gegeven dat de Westerse landen het vluchtelingenprobleem op laden tot een vorm van anti-commu nistische propaganda. Maar ter verbe tering van hun image zouden ze wel zo snel mogelijk willen, dat het pro bleem uit de wereld wordt geholpen. Dat verklaart ook dat er een Russi sche delegatie hier aanwezig is. Volgens veel waarnemers en realis tisch ingestelde hulpverleners zal Ge nève slechts een kleine bijdrage kun nen leveren aan de oplossing van het Aziatische vluchtelingenprobleem. Een structurele oplossing komt zeker niet in zicht. De meeste van de aanwezige 72 landen zullen, zo luidt de verwach ting hier, verbaal hun instemming be tuigen met het leed van de vluchtelin gen, maar grote veranderingen in hun beleid zijn niet te verwachten. Zij pra ten immers niet voor het eerst over het vluchtelingenprobleem. Ze hebben hun standpunt al bepaald. Sommige deelnemers aan de conferentie geloven zelfs dat men in Genève niets anders beoogt dan de druk op de ASEAN- landen, Vietnams buurlanden, te ver lichten, zodat zij het niet meer in hun hoofd zullen halen de Vietnamezen de zee op te sturen. De conferentie, die wellicht tot zondag kan uitlopen, zal moeten leren of zelfs die minimale doelstelling wordt ge haald. Portugal's nieuwe premier Maria de Lurdes Pintassil- go. LISSABON (AFP) De nieuwe premier van Portugal, mevrouw Maria de Lurdes Pintas- silgo, lijkt verzekerd van de steun van de meerderheid van het parlement. De secreta ris-generaal van de communistische partij van Portugal, Alvaro Cunhal, heeft verklaard dat zijn partij een „werkelijk onafhankelijke regering" gunstig gezind zal zijn, In politieke kringen in Portugal meent men dat de benoeming van mevrouw Pintassilgo door de communistische partij goed ontvan gen zal worden. Gisterochtend verklaarde de secretaris-gene raal van de socialistische partij, Mario Soarez, dat mevrouw Pintassilgo de „capaciteit heeft om een neutrale regering te leiden en de ko mende verkiezingen voor te bereiden". Maria Pintassilgo is de eerste vrouwelijke pre mier van Portugal. Zij is ongehuwd, 49 jaar oud en is af gezante van Portugal bij de Unes co. Zij heeft een opleiding voor chemisch inge nieur gevolgd en heeft haar land in verschei dene wetenschappelijke organisaties vertegen woordigd. Zij is links-katholiek en staat dicht bij het so cialisme zonder lid van de partij te zijn. Zij is voorzitster van „Pax Romana" en de internati onale rooms-katholieke „Graal"-beweging. Zij is enkele maanden, tot maart 1975, minister van sociale zaken geweest. (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG De derde zittingsdag van het Europees parlement is gisteren goeddeels heengegaan aan urenlang geruzie over de rechten van kleine partijen op spreektijd, een eigen secretariaat en deelneming aan het werk in de vaste commissies. De Italiaanse radicaal Marco Panella dreigde met enkele andere splintergroeperingen het Europees parlement te gaan boycotten als zij hun zin niet kregen. Ze zouden daartoe in staat zijn door voortdurend zeer tijdrovende hoofdelijke stemmingen aan te vragen. Panel- la deed dit gisteren al drie maal, hetgeen de gehele ochtendzitting in beslag nam, zeer tot ongenoegen van de meeste andere fracties. Zijn optreden leidde soms tot chaotische toe standen. Hoewel men de methode-Panella niet kan bil lijken is er wel begrip bij de grote fracties voor de problemen van de mini-partijen. Deze hebben samen slechts zeer geringe spreektijd, die de leden ook nog onderling moeten verde len. Het zag er gisteren naar uit, dat de kwes tie nog eens door de commissie voor het re glement wordt bestudeerd, zodat het vraag stuk bij de eerstvolgende vergadering van het Europese parlement in september kan worden geregeld. ASH3NGTON (AFP) Of- iële bronnen in Washington bben verklaard dat de Sow- Unie en de VS enige da geleden overeenstemming hebben bereikt over het uitoe fenen van toezicht door de „Onust" op de terugtrekking van Israël uit de Sinaï. De „Onust" bestaat uit ongeveer 300 waarnemers. Uit Israëlische bron is verno men dat premier Begin in ie der geval aandringt op uit breiding van dit aantal en dat hij de verzekering wil dat de „Onust" zo lang als nodig in de Sinaï kan blijven. Premier Begm van Israël is gistermiddag in een zieken huis te Jeruzalem opgenomen nadat hij in de loop van de morgen onwel was geworden. De 66-jarige premier zal enke le dagen in het ziekenhuis blijven en daar grondig on derzocht worden. Begin had gistermorgen een kabinetszitting in Tel Aviv voorgezeten. WASHINGTON Reuter- AFP) President Carter heeft gisteren van drie leden van zijn kabinet het ontslag aanvaard: van Joseph Califa- no, minister van gezondheid, onderwijs en sociale zaken, van Michael Blumenthal, mi nister van financiën en van Griffin Bell, minister van justitie. Ook de opvolgers van deze drie zijn benoemd. Patricia Harris, tot dusverre minister van huisvesting en stadsont wikkeling wordt nu minister van gezondheid, onderwijs en sociale zaken. De man op fi nanciën wordt William Miller, nu president van de Federale Bank en Griffin Bell wordt op justitie opgevolgd door Be njamin Civiletti, die ondermi nister van justitie was. Zowel Blumenthal als Califa- no waren omstreden figuren in het kabinet. Met een aantal adviseurs in het Witte Huis stonden zij op gespannen voet. Van de derde man, wiens ontslag is aanvaard, was al enige tijd bekend dat hij wenste af te treden. Het vertrek van Blumenthal en zijn vervanging door Mil ler werd in de financiële we reld over het algemeen met instemming begroet. De be noeming van Miller had ook de instemming van Blumen thal, die verklaarde „al het zijne te hebben bijgedragen aan het economisch beleid" Blumenthal verklaarde dat hij de president had verzekerd dat zijn ontslagaanbieding niet „pro forma" was ge weest, maar dat hij het in het belang achtte van zowel zich zelf als die van de president, om op te stappen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11