k RM houdt boot af voor opname fan Vietnamese vluchtelingen |T] TÏCHTTNG KERK EN SYNAGOGE: troom jieselolie feit aan Ivervallers rijden lank binnen weer Engeland bereid 10.000 vluchtelingen op te nemen OFFENSIEF TEGEN KNELPUNTEN OP ARBEIDSMARKT ÊeidócCouAont Economisch vooruitzicht blijft somber INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUL11979 PAGINA 9 i HAAG Bij de Stichting Kerk en Sy- jge voor Bootvluchtelingen is men van jng dat het ministerie van CRM, dat voor ipvang van Vietnamese vluchtelingen ver- iroordelijk is, de boot afhoudt. Volgens de hting is tot nu toe nog geen enkele Viet- lese bootvluchteling door CRM effectief olpen. Van de 300 Vietnamese bootvluch- igen die in december 1978 door Nederland len worden toegelaten is tot nu toe nog oand in Nederland, aldus de heer J. Alke- van de Stichting Bootvluchtelingen. stichting heeft tot nu toe van ruim 35 in- ^jities vernomen dat zij bereid zijn groepen ihtelingen te willen opnemen. Een grove ..•fitting leert dat het gaat om enige honder- plaatsen. Daarnaast zijn er talloze parti- >ren die toezeggingen hebben gedaan. |bma gelooft dat er momenteel sprake is een vicieuze cirkel bij het beschikbaar lien van plaatsen voor de vluchtelingen. Er [veel instanties en particulieren die aanbie den doen, die door de stichting aan CRM doorgegeven. Bij CRM verklaart men dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. Het |lg is dat veel mensen die vluchtelingen en helpen, afhaken, aldus de heer Alkema. De Stichting zou willen dat er sneller door CRM wordt gereageerd. In een onderhoud met minister Van der Klaauw die vrijdag en zaterdag de VN-vluchtelingenconferentie in Geneve bijwoont, heeft de Stichting daarop aangedrongen. Ieder moment dat de hulp uit blijft, staan er mensenlevens op het spel, al dus de Stichting. Bij het ministerie van CRM ontkent men dat men een afwachtende houding aanneemt „Wij willen de mensen zo optimaal mogelijk hel pen. We hebben er niets aan wanneer we hier een grote groep vluchtelingen binnenhalen en die dan vervolgens moeten huisvesten in kam pen, aldus de heer Dijkman. Hij verwacht dat de eerste groep van 200 Vietnamese vluchte lingen eind deze of begin volgende maand naar Nederland zal komen. Het ministerie van CRM zegt in eerste instantie afhankelijk te zijn van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen in Geneve dat een totaal over zicht heeft van het vluchtelingenaanbod in In dochina. Alkema van de Stichting Bootvluch telingen daarop: „Als we hier laten weten da er meer vluchtelingen welkom zijn, dan rea geert het Hoge Commissariaat daar ook op. Maar daar moet men dan bij CRM dan ook duidelijk blijk van geven". Bootvluchtelingen opgepakt bijeen, maar toch HAAG (ANP) De ^roer van dieselolie ver- gunstig. Als deze ten- doorzet kunnen de kor- pn die de oliemaatschap- toepassen op de leve- aan de tussenhandel enige tijd mogelijk wor- opgeheven. het commentaar van ministerie van economi- zaken na afloop van een trek dat de EVO, de orga- van verladers en ver- Iers, gisteren heeft gehad iet ministerie van verkeer waterstaat. Economische bevestigt hiermee in voorzichtiger bewoordin- de indruk van de EVO S/jde kortingen „op niet al lange termijn zullen wor- 0Aopgeheven". De vermin- op de normaal aan de landel afgeleverde hoe den bedraagt momen vijf tot vijftien procent. EEN CENT BUIT Sterdam (anp> Twee I onbekende mannen heb- gisterochtend een over- gepleegd op een bijkan- r van de Algemene Bank >rland in de Amsterdam- Bijlmermeer. Zij hebben geen cent buitge- loverval was goed voorbe- Een Amsterdamse rechercheur zoekt naar sporen van de onbekende overvallers. Bij het rammen van het raam moesten ook een paar fietsen het ontgelden. neelslid in de bank. Zij vluchtte onmiddellijk naar een aangrenzend vertrek. Vol gens haar waren beide man nen gewapend. Er is één keer geschoten. Toen bleek dat er in de bank niets te halen was reden ze met de in Amsterdam gesto len BMW, waarmee ze het pand hadden geramd, naar een verderop gelegen viaduct. Hier stond een andere BMW klaar, die in Zandvoort gesto len zou zijn. Hiermee zijn zij verder gevlucht. Een vliegtuig van de Rijkspolitie heeft ge probeerd boven de wegen naar Utrecht de gevluchte overvallers op le sporen. Men heeft de wagen echter niet kunnen signaleren. reid. De mannen kwamen de bank, die nog niet open was, binnen door met een auto een ruit kapot te rijden. Zodoende kwamen ze terecht in het ge deelte waar het personeel achter gepantserd glas zit. Al het geld zat echter nog in de kluis. Op het moment van de overval was er één perso- iressies bepalen het weer lederland en omgeving. In ^(loop van gisteren en van- nt passeerde het slech- irgebied van een depressie in Zuid-Noorwegen. Het :ht op enkele plaatsen 10 regen. volgend slechtweergebied een lagedrukgebied bij n |ènd bereikte vanmorgen otland. Het wordt morgen "n Nederland verwacht en dan voor veel bewolking liige tijd regen zorgen, westen- tot noordwesten- blijft koele lucht aan- •en waarin de tempera- bijna nergens boven de aden uit zal komen, zonnige zomerweer, dat de afgelopen dagen ten n van het vijftigste dtegraad bevond, wordt le honderden kilometers maarts teruggedrongen. ÏS uitzichten voor zaterdag: ielvallig en vrij koel. rsvooruitzichten in cijfers zaterdag: tal uren zon: 0 tot 8 temp.: omstreeks 14 gra- - temp.: omstreeks 19 gra- s op een droge periode minstens 12 uur: 80 pro- s op een geheel droog et- 1:50 procent. "svooruitzichten voor de ntielanden: ie eilanden: Wisselend be ft met enkele buien, voor- n het zuidoosten koeler, lagtemperaturen van 15 en in het noordwesten tot ■aden in het zuiden, tdinavië: In het zuiden en s de Noorse westkust veel >lking met nu en dan re- In het oosten en noord oosten echter flinke zonnige perioden. Middagtemperaturen 14 graden. Langs de oceaankust: Rond 18 graden in het zuiden en omstreeks 22 graden in het oosten en het noordoosten. Finland: Veranderlijk be wolkt. Hier en daar een bui. Middagtemperaturen 18 gra den in het noorden tot 23 graden in het zuiden. Benelux, Denemarken: Wisse lend bewolkt en hier en daar een bui. Middagtemperaturen 18-21 graden. Frankrijk: In het noorden en noordwesten afkoeling met tijdelijk regen, gevolgd door opklaringen. In het zuiden en zuidoosten warm en zonnig. In bergstreken mogelijk een onweersbui. Middagtemperatu ren in het noorden en noord westen dalend tot 21 graden, in het zuiden en zuidoosten 28-33 graden. Spanje, Portugal: Zonnig, maar ook hier en daar een onweersbui. Warm tot zeer warm, maar vanuit het noord westen enige afkoeling. Mid dagtemperaturen van 22 gra den in het noorden en westen tot 35 graden in het zuidoos ten. Italië, eil. in de Middellandse Zee: Zonnig en warm maar vooral in de bergstreken ook een enkele onweersbui. Mid dagtemperaturen 27-33 gra den. Duitsland, DDR: Vanuit het noordwesten enige regen met kans op onweer gepaard gaande met afkoeling. In Zuid-Duitsland echter zonnig en vrij warm. Middagtempe raturen in het noorden en noordwesten rond 20 graden, in Zuid-Duitsland echter om streeks 25 graden. Alpengebied: Zonnig, ook een enkele onweersbui. Middag temperaturen 25-30 graden. 0- graden-niveau op ongeveer 3200 meter. Balkan, Griekenland: In het binnenland hier en daar re gen of onweer: in de kustge bieden en in Zuid-Grieken- land zonnig. Middagtempera turen van 22 graden in het noorden tot omstreeks 27 gra den langs de Dalmatische kust en ongeveer 30 graden in Griekenland Canarische eilanden: Wolken velden maar vooral aan de zuidzijde van deze eilanden ook zon. Middagtemperaturen van 23 graden aan de noord zijde tot 28 graden aan de zuidzijde van deze eilanden. Plaatselijk veel wind. Weersgesteldheid van gisteren Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Lrmborg Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las PaJmas TelAviv (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië zal nog tienduizend Vietna mese vluchtelingen verwelko men. Dit werd gisteren in het Hogerhuis wereldkundig gemaakt door minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington, die verklaarde dat zijn land deze humanitaire beslissing genomen had op verzoek van de Verenigde Naties. De Hogerhuis-leden accepteer den het met goedkeurend ge mompel. Korte tijd later werd in het Lagerhuis dezelfde mededeling gedaan door Sir Ian Gilour, die daar Carring- tons zegsman van buitenland se zaken is. Het gewezen conservatieve Lagerhuislid Enoch Powell dat tegenwoordig een Unionis tisch kiesdistrict van Noord- Ierland vertegenwoordigt, zet te de vergadering onmiddel lijk op stelten. Powell wil al jaren een einde maken aan de immigratie in Groot-Brit- tannië. Hij heeft voorspeld, dat het Verenigd Koninkrijk binnen afzienbare tijd over wegend bevolkt zal zijn door kleurlingen. Volgens Powell is er geen en kele reden waarom Groot- Brittannië een groot aantal vluchtelingen uit Indo-China moet laten overkomen. „We hebben niets te maken met Indo-China en zijn dat land niets verschuldigd", riep hij uit Andere Lagerhuisleden begon nen hem verontwaardigd uit te schelden. Ook Sir Ian Gil- mour gaf hem een veeg uit de pan. „Ik meen, dat er mo rele, historische en ethische redenen zijn voor wat we ge daan hebben", zei Gilmour. Canada heeft aangekondigd dat per maand 3000 vluchte lingen zullen worden toegela ten en West-Duitsland heeft toegezegd, dat het nog 5.500 vluchtelingen zal opnemen. DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Arbeidsmarkt, een speciale commissie van de Sociaal Economische Raad, heeft minister Albeda van sociale zaken gisteren een nota aangeboden, waarin de vele knelpunten op de ar beidsmarkt staan opgesomd. Het is de bedoeling dat de commissies en werkgroepen van de Raad en de SER de nota, die regelmatig zal wor den bijgesteld, zullen bestude ren. De Raad heeft een aantal problemen zelf al in handen, terwijl andere zaken aan on dermeer het ministerie van sociale zaken zijn voorgelegd. Het gaat hier om bijvoorbeeld de ontoereikende bezetting van de gewestelijke arbeids bureaus. Tevens gaat men zich binnenkort bezighouden met de ongelijke verdeling van de werkgelegenheid over de verschillende regio's. Verder is de Raad voor de Arbeidsmarkt van mening in tegenstelling tot het kabi net dat voorlopig nog ge bruik moet worden gemaakt van de aanvullende werkgele genheid. Ook moet nog blij ken of de maatregel van 169 miljoen gulden om de werk gelegenheid te verruimen (die in plaats is gekomen van een subsidie voor aanvullende werkgelegenheid) voldoende soelaas biedt. Volgens de Raad bereikt deze maatregel dit jaar maximaal 6000 men sen. Eind vorig jaar lag daar entegen de gemiddelde bezet ting van aanvullende werken op ongeveer 12.000 personen. Gehandicapten mogelijk dupe van financiële problemen Paulusstichting (Van een onzer verslaggevers) LICHTENVOORDE De Paulusstichting te Lichtenvoorde, een stichting die in elf plaatsen in de Achterhoek en Salland de huizen voor geestelijk gehandicapten exploiteert, dreigt in ernstige financiële moeilijkheden te komen. Moeilijkheden waarvan mogelijk de bewoners van de verschillende huizen de dupe kunnen worden. Een mogelijk faillissement zou ook de bewoners kunnen tref fen, want bij het financiële reilen en zeilen van de stichting is ook twee miljoen gulden betrokken, zijnde het bedrag aan spaargelden van de ongeveer 400 bewoners, die door de direc tie bewaard en beheerd worden. Naar het schijnt is de moeilijke financiële situatie waarin de stichting zich momenteel bevindt, voortgekomen uit een project van de Paulusstichting: een eigen vacantiecentrum ge naamd: Groot Deunk in Barlo (gem. Aalten). Dit centrum zorgt voor enorme tekorten, waarvan de andere huizen van de Paulusstichting (voornamelijk gezinsvervangende tehuizen) de dupe dreigen te worden. Er bestaan nog een paar mogelijkheden tot redding van de Paulusstichting. Ten eerste is er de mogelijkheid om Groot Deunk af te stoten. Ook een mogelijkheid is dat het ministerie van CRM het beheer van de Paulusstichting (tijdelijk) over neemt. Daar kleven echter ook grote nadelen aan, omdat een aantal huizen van de stichting niet voldoet aan de normen die CRM stelt. Dat zou betekenen dat onder beheer van CRM deze huizen afgestoten zouden moeten worden en de bewoners over de andere huizen verdeeld. Prof. P. Korringa overleden IJMUIDEN (ANP) Prof. dr.P.Korringa, oud-directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek Rivo, is vorige week vrijdag in zijn woning te LJmui den op 66-ja rige leeftijd overleden. De crematie heeft dinsdag plaats gevonden. Pieter Korringa werd in 1961 buitengewoon hoogleraar in de hydrobiologie aan de uni versiteit van Amsterdam. Zijn benoeming tot directeur van het Rivo volgde in 1977. Vol gens het ministerie van land bouw en visserij is het aan zijn inspanningen te danken geweest dat in de jaren dertig de oestercultuur en in de ja ren vijftig de mosselcultuur werd gered van de ondergang door een parasiaire ziekte. Metaalindustrie Vacatures niet de schuld van arbeidsbureaus ZOETERMEER (ANP) De problemen bij het opvullen van vacatures bij metaalbe drijven zijn niet te wijten aan de gewestelijke arbeids bureaus, maar worden ver oorzaakt door het tekort aan vakbekwame krachten op de arbeidsmarkt. Dit is het standpunt van de vereniging voor de metaal- en electrotechnische industrie FME, zoals dat blijkt uit een publicatie in haar maandblad „Metalektro Visie". De FME reageert hiermee op de resul taten van een enguête die on langs onder metaalwerkgevers is gehouden. Daaruit bleek dat de dez werkgevers nogal wat kritiek hebben op het functioneren van de arbeids bureaus. Ministerie draagt bij aan sportvisserij DEN HAAG (ANP) Minis ter Van der Stee van Land bouw en Visserij wil aan hengelsportverenigingen en gemeenten bijdragen geven om de mogelijkheden voor de sportvisserij te verbeteren. Aanvragen kunnen betrekking hebben op het voor de sport visserij geschikt maken en/of verbeteren van bestaand wa ter en op het scheppen van nieuwe vismogelijkheden. De regeling is niet bedoeld om bij te dragen in de beheers kosten van een viswater. De bijdrage van het ministerie zal maximaal drie ton per project bedragen. Rotterdam verwacht eerste hovercraft ROTTERDAM (ANP) De eerste patrouille-hovercraft van het gemeentelijk haven bedrijf in Rotterdam wordt morgen verwacht. Het is de eerste van vier vaartuigen die Rotterdam besteld heeft bij Hovermarine in Engeland. De oplevering is maanden vertraagd, ondermeer door stakingen. Toen de komst van de eerste boot een paar we ken terug weer uitgesteld werd, heeft het havenbedrijf bij de werf „met de vuist op tafel geslagen". De verwach ting is nu dat de eerste van de vier morgenmiddag op ei gen kracht naar de Maasstad komt. DE Nederlandse export mag in de komende maanden dan wel iets stijgen, daarmee is niet gezegd, dat de vooruitzichten op een opbloei van de economie er beter op worden. Integendeel zelfs. Want wat ons uit Parijs van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) bereikt liegt er bepaald niet om. De 24 bij deze organisatie aangesloten westerse in dustrielanden, waaronder Nederland, staan nog steeds voor zeer grote economische problemen. Wanneer de Nederlandse export inplaats van iets te stijgen, gelijk zou zijn gebleven, zou de situatie voor ons land in feite nog ernstiger zijn geweest. En dan zijn de gevolgen van een mogelijke energiecrisis nog niet eens meegerekend. VOOR ieder van de bij de OESO aangesloten landen geldt thans méér dan ooit, dat slechts met een uiterst voorzichtig en zuinig beleid de gevolgen van de econo mische teruggang zoveel mogelijk beperkt kunnen wor den. En zelfs dan zal men naar men vreest niet kunnen voorkomen, dat het aantal werklozen nog zal toenemen. Zuiniger leven derhalve, zonder echter te vervallen in een sterk dalend gebruik van consumptiegoederen en vooral zonder de investeringen te beperken EEN voorzichtig beleid blijft in ieder geval geboden, dat is een bijna dwingende conclusie, die uit het rap port van de OESO moet worden getrokken. En wat dat betreft heeft het kabinet-Van Agt voor Nederland er méér dan eens op gewezen dat wij uiterst voorzichtig moeten zijn met het alsmaar opvoeren van de uitgaven. De stijging van onze export hoewel betrekkelijk ge ring zorgt ervoor, dat de regering tenminste nog iets kan doen. En als Nederland in vergelijking met ver schillende andere landen procentsgewijze een betrekke lijk lage loonstijging kent, moeten we wel bedenken, dat wij tegenover die landen (Frankrijk, Engeland, Ita lië) een gemiddeld hoger inkomen hebben. Vórdat die landen ons loonpeil bereikt hebben zullen zij nog heel wat loonsverhogingen moeten toepassen. Omdat we in dit maffe land niet eens bergen hebben van de vierde categorie en de vervlakking dientengevolge overal vrij spel heeft; omdat we daarbij een zee hebben waarin de ene kwal de andere voortdurend tegenkomt; omdat er tevens geen lapje grond in dit koninkrijk te vinden is waar een mens niet op de tocht staat, komen de reisorganisatoren altijd maar weer aandragen met onze bloembollen en met Volendam, klompen en ruige vissersbroeken. Op die wankele basis lokken we nietsvermoedende vreemdelingen over onze grenzen. En als we ze dan een dag lang hebben laten soppen aan onze stranden, slepen we ze via Madurodam linea recta naar de Gevangenpoort om ze haarfijn uit te leggen van wie we al die martelmethoden geleerd hebben. „En wanneer gaan we nou naar de bollen?", wordt er in de bus steeds ongeduldiger geroepen, want als buitenlander wil je de vreugde van zo'n folder in drie talen gelijk ook volledig smaken. Op zo'n moment staan de warme-reizen-bakkers met de mond vol tanden, want onze bollen bloeien amper drie weken per jaar en Truus heeft haar klompen al lang geruild voor een paar Italiaanse pumps, waar haar likdoorns als flenzen in liggen opgevouwen. En haar baaien rok, die de titelpagina siert van folder drie „Come to Holland", is ook al lang vervangen door een hemdjurk, waar ze haar lichaam als een baal meel in heeft leeggestort. Want ook al gebeurt bij ons alles vijftig jaar later dan elders, dat betekent nog niet, dat we niet bij de pinken zijn. Vreemd genoeg blijven de WV's zich tot nog toe krampachtig vastklampen aan de dames in badpak, die op hun affiches doorgaans veelkleurige ballen in de richting van de branding heffen. „Kom naar onze stranden", staat er onder gedrukt. Alsof er in ons land één strand is waar je straffeloos je bontjas en je lieslaarzen uit kunt doen. Gisteren nog zag ik een plakkaat hangen, waarop een donker gebruind echtpaar op een terrasje zat te zonnen. „Die boffen", dacht ik, „die hebben de bui niet afgewacht en zitten nou lekker aan de Franse Rivièra". Maar dat bleek een misvatting te zijn, want er stond onder: „Kom ook naar Katwijk". Het blijkt dus dat ten behoeve van de WV's in Nederland een klimaat verzonnen is dat uitsluitend te harden is als je de hele dag in je zwembroek loopt. Maar als de vreemdeling, daarop verlekkerd, afreist naar onze windstreek, kan hij gelijk doorwaden naar de dichtstbijzijnde zaak die paraplu's verkoopt. Persoonlijk vrees ik daarom dat onze vreemdelingenindustrie met dergelijke broze fantasieën op de verkeerde weg is. Je kunt namelijk nog zulke fraaie folders laten drukken, maar zolang je er de hemel niet mee kunt dichtplakken, voelt zo'n vreemdeling vroeg of laat toch nattigheid. Is het niet veel nuttiger, vraag ik me af. als dat zenuwenklimaat van ons voortaan als grootste troef in ons propagandamateriaal wordt uitgespeeld. Dat sofweer moeten we gaan verkopen als een attractie van de bovenste plank. „Ja, ja", werpt u tegen, „en wie trapt daar dan wel in?". Dat zal ik u zeggen: alle mensen die in hun eigen land het verschijnsel regen niet of nauwelijks kennen. In Den Haag vertoeft momenteel een olieman die inmiddels al veel meer heeft opgedaan dan een Fordje. En hij kan maar niet genoeg krijgen van onze malse buitjes. De overige hotelgasten lopen rond met gezichten waarop de verveling naadloos gelegd is. Maar hij snelt gelijk de tuin in als er weer een schip met zure appels gelost wordt en wrijft de druppels als parels in zijn handen. Toen de portier gisteren terloops opmerkte dat hij nou niet bepaald bofte met het weer, keek de man hem verbaasd aan. „Begrijpt u dan echt niet wat dit voor mij allemaal betekent?", legde hij uit, „ik woon al veertig jaar op een gloeiende bakplaat, ik heb er inmiddels een dorst voor twee mensenlevens aan overgehouden. En nou overkomt me dit. Regen!. Ik zweer u, ik wist niet eens dat het bestond. Wat een prachttand heeft u". Hij gaf de portier vervolgens een kneepje in de wang en riep na enig nadenken: „Bofkont, die je bent". Kijk, die kant moeten we met onze propaganda uit. De kant van het Midden-Oosten, het Verre Oosten, het Verste Oosten. Egypte volgooien met onze overdrijvende wolkenvelden. Koeweit bedelven onder onze depressies. Ziet u het al voor u: de levensgrote affiches van verkleumde vakantiegangers in een kleffe kuil op het Scheveningse strand? Reken er op dat je het daarmee maakt in Saoedi-Arabië. En met de weerberichten van het KNMI en van Pelleboer in de hand zullen wij de sjeiks in Koeweit en Oman ervan moeten overtuigen dat zij waar voor zijn geld krijgen: veertien dagen gegarandeerd regen. Zo niet. dan geld terug. Dat kunnen we rustig zwart op wit geven, want dat komt toch niet voor. In drommen zullen ze daarna komen, dat voorspel ik u. En reken maar van yes, dat ze zullen genieten met volle teugen. En na twee weken zullen ze met een brok in de keel afscheid nemen op Schiphol. Volledig opgebleekt. En met grote vochtplekken in hun tabberd. ERICSOREI

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9