Sandinisten begonnen strij d 10 jaar geleden Somoza noemde zich anti communistische kruisvaarder Franse oud-minister Veil gekozen tot voorzitter Europees parlement ,Jack the Ripper weer op pad Valse Ierse chirurg voerde 17 operaties uit in Engeland lUITENLAND LEIDSE COURAN" WOENSDAG 18JUL11979 PAGINA 7 Ex-president Anastasio Somo za tijdens zijn eerste pers conferentie in ballingschap, kort nadat hij op de Ameri kaanse vliegbasis Homestead in Florida was aangekomen. MANAGUA Anastasio Somoza Debayle, de dictatoriale president en de patriarch met de stalen zenuwen, heerste over Nica ragua met ijzeren hand, zoals dat voor hem zijn grootvader, zijn oom, zijn vader en zijn broer hadden gedaan. Daarnaast waakte hij over een familie-fortuin dat wordt geschat op 500 tot 2000 miljoen dollar. Toen een buitenlander eens opmerkte dat Somoza een expert scheen te zijn in de economische si tuatie van Nicaragua, antwoordde een waarnemer: „Uiteraard. Hij bezit het ge bied". Somoza werd door sommigen beschouwd als „de redder van de westerse waarden in Midden-Amerika", door de meesten echter als „een bloedige dictator". Zijn tegenstan ders beschuldigden hem bitter van „het ver warren van nationale belangen met familie belangen" en vaak bracht hij ze tot stil zwijgen via harde onderdrukking in de vorm van opsluitingen, verdwijningen, aan slagen en martelingen. Somoza, een rijzige man die de bijnaam „Tachito" had, is een vurig bewonderaar van de Amerikaanse sa menleving, is charmant voor vrouwen, edel moedig voor vrienden en minachtend over zijn vijanden. De 53-jarige generaal heeft altijd hard ge vochten om de macht van zijn familie over Nicaragua te behouden. Hij deed zich in zijn beleid graag voor als een anti-commu nistische kruisvaarder. Terwijl linkse sandi- nistische guerrillastrijders hun greep op Ma nagua versterkten, vertelde hij buitenlandse journalisten in zijn tot een fort versterkt kantoor „El Bunker": „De vrije wereld zou moeten beseffen dat deze regering, die zich traditioneel heeft verbonden met de wester se democratieën, momenteel in gevaar wordt gebracht". Somoza, die een opleiding genoot aan de Amerikaanse militaire academie in West Point, gaf tanks en vliegtuigen opdracht een guerrilla-offensief neer te slaan dat vorig jaar september tegen hem werd ingezet. Maar negen maanden later werd hij op nieuw door de guerrillero's in de hoek ge dreven. Het tweede offensief van de opstan delingen begon toen de generaal in april een achtdaagse vakantie in de VS door bracht, de eerste keer dat hij het land ver liet sinds 14 maanden eerder de crisis be gon. Botsingen tussen de Sandinisten en zijn 15.000 leden tellende Nationale Garde wer den in mei en juni steeds heviger. Somoza kondigde de staat van beleg af en wilde niets weten van een voorstel van een intera- merikaanse bemiddelingscommissie, dat hij het land zou verlaten als hij een referen dum zou verliezen over de vraag of hij zou moeten aftreden of aanblijven. In juni nog negeerde Somoza een oproep van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) dat hij onmiddellijk moest worden vervangen. Somoza heeft herhaaldelijk geklaagd dat de Sandinisten wapens en steun ontvingen van uit Cuba, en hij zei dat: „Ik zal tot de dood toe vechten om te voorkomen dat het com munisme dit land overneemt". De grootste moeilijkheden waarmee Somoza zou worden geconfronteerd vloeiden voort uit de moord in januari 1978 op Pedro Joaquin Chamor- ro, hoofdredacteur van het oppositionele blad La Prensa. De moordaanslag bracht grootscheepse arbeidsonrust en stakingen te weeg, die culmineerden in het guerrilla-of fensief van september 1978. Voor het offen sief hadden de Sandinisten de generaal een uiterst vernederende slag toegebracht door de bezetting van het parlementsgebouw in Managua en de gijzeling van honderden mensen. Pas nadat de regering aan de eisen van de bezetters (een losgeld en een veilige aftocht) had voldaan, beëindigden zij hun actie. Binnen een menigte van verscheidene duizenden Nicaraguanen brak, onder het oog van zwaarbewapende militairen, een spontaan applaus en gejuich uit toen de be zetters uit het land vertrokken. Somoza werd in Leon, de tweede stad van Nicaragua, geboren op 5 december 1925. In 1936 reisde hij voor studie naar de Verenig de Staten, het jaar waarin zijn vader Anas tasio, algemeen bekend als "Tacho", door middel van een coup de macht greep. Tacho regeerde Nicaragua tot hij in 1958 bij een aanslag om het Teven kwam. Hij werd opge volgd door Rene Schick, een goede vriend van de familie Somoza. Op de vraag naar het etiket „dynastie" dat op zijn familie was geplakt, zei Somoza eens: „Dynastie? Onzin. Wij zijn een familie die van politiek houdt en verstand van za ken heeft". Ook Sovjet- Unie bij conferentie vluchtelingen MONROVIA De Sovjet- Unie heeft besloten deel te nemen aan de conferentie over de vluchtelingen uit Indo-China, die deze week in Geneve wordt gehouden. Volgens VN secretaris-gene raal Waldheim, die in Monro via de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid bijwoont, hadden de Russen hem laten weten, dat 1 zij een eigen bijdrage willen leveren aan een humanitaire oplossing van het vluchtelin genvraagstuk. Sterke stijging werkloosheid in België BRUSSEL (ANP) De werk- loosheid in België is tussen 30 juni en 15 juli vrij plotse- ing met 3,4 procent toegeno men. Medio juli waren er ruim 285.000 werklozen, zo .eeft het ministerie van te werkstelling en arbeid giste ren meegedeeld. Dat betekent dat er sinds 30 juni 9000 werklozen bijgeko men zijn, namelijk 3000 man nen en ruim 6000 vrouwen. Van de Belgische beroepsbe volking was op 15 juli 7 pro cent werkloos. Vechtpartij tussen Nederlan ders in Italië VERBANIA (AP) De poli van Verbania (Italië) heeft 12 jonge Nederlandse toeristen gearresteerd die be trokken waren bij een ge welddadige ruzie waarbij verwondingen en schade werd toegebracht. Elf van hen zijn in hechtenis genomen terwijl de twaalfde in het ziekenhuis, onder be waking, moest worden opge nomen. De politie maakte bekend dat de 18-jarige E. de L. uit Rot terdam met verwondingen van glasscherven aan zijn arm in het ziekenhuis is opge nomen. De ruzie ontstond toen vijf Nederlanders aan een tafeltje een opmerking maakten over een meisje dat bij een ander groepje Nederlanders boorde. De vroegere Westduitse Bondkanselier Willy Brandt in gesprek met dr Anne Von deling tijdens een pauze van de openingsbijeenkomst van het nieuw gekozen Eu ropese parlement in Straatsburg. (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG Het eerste rechtstreeks I gekozen Europees parlement heeft gistera vond na een urenlange stemmingsprocedure I de Fran^aise Simone Veil tot voorzitter geko zen. Zij kreeg dankzij de steun van haar ei gen liberale fractie, de christen-democraten, de Conservatieven en tenslotte ook de Franse Gaullisten 192 stemmen. Haar belangrijkste tegenkandidaat, de Italiaanse socialist Mario Zagari kreeg 138 stemmen. Hoewel de aanwijzing van mevrouw Veil al dagenlang werd verivacht, spraken de socialis ten gisteravond, na het bekend worden van de j officiële uitslag van een schandalige keuze. Veil is vertrouwelinge van de Franse presi dent Giscard d'Estaing. die tegenstander is van uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. De Nederlandse PvdA-af- gevaardigde Dankert zei zelfs dat het Euro pees parlement haar vijand tot voorzitter heeft gemaakte Ook veel christen-democraten en liberalen hebben met tegenzin op haar gestemd omdat mevrouw' Veil wier warme persoonlijkheid haar tot de populairste vrouwelijke politicus van Frankrijk maakte, geen parlementaire er varing heeft. Mevrouw Veil is voor onbepaalde tijd tot voorzitter gekozen. Een voorstel van de chris ten-democraten om die termijn op 2,5 jaar te stellen, stuitte op veel verzet van de linkse fracties die een jaarlijks wisselend voorzitter schap voorstelden. Daarmee probeerden ze de afspraak te ontkrachten die christen-democra ten en liberalen hebben gemaakt om om beur ten eikaars kandidaten te steunen, teneinde een socialist uit de voorzittersstoel te kunnen houden. Deze centrum-rechtse afspraak is te gen de zin van onder meer de Nederlandse CDA'ers gemaakt. Maar na enkele gesprekken met mevrouw Veil, en om de volgende keer van een confessionele voorzitter verzekerd te zijn, hebben zij zich over hun bezwaren heen gezet. Van de manier waarop de nieuwe voorzitter het Europees parlement wil gaan leiden, is overigens weinig bekend. Dit bracht gisteren D'66 'er Aar de Goede ertoe om haar en haar tegenstander Zagar uit te nodigen om voor de stemming opheldering te geven. „Wilt U de bevoegdheden van het Europese parlement uitgebreid zien of niet?", luidde zijn duidelijke vraag. Maar beide aangesprokenen wensten niet te antwoorden. Voor de verkiezing van de voorzitter hadden gisterochtend tijdens de officiële openings plechtigheid meteen al enkele voorvallen plaats die voor hilariteit zorgden. Onmiddel lijk nadat het oudste lid in jaren, de Fran?ai- se mevrouw Louise Weiss, de woorden „de zit ting is geopend" had gesproken, riep de Noordierse dominee Ian Paisley boos dat de Engelse vlag voor het parlementsgebouw on dersteboven aan de mast hing. Maar de 86-ja- rige Gaulliste ontnam de militante protestant kordaat het woord. Zij baarde zelf opzien met haar toespraak over de hoofden van de parle mentariërs heen aan de jonge mannen en vrouwen van Europa meer kinderen te ver wekken. Zij sprak onder meer van de langza me doodstrijd van onze beschaving, daarbij doelend op de lage geboortecijfers in Europa. De middeleeuwse stad Straatsburg leeft overi gens deze dagen met het hoofd in de laaghan gende bewolking. „Welkom in het centrum van het democratisch Europa", roepen de affi ches in alle zes talen van de negen landen van de Europese Gemeenschap. De burge meester van Straatsburg bombardeerde zijn stad tot hoofdstad van Europa. Juichend heffen deze Sandinistische opstandelingen hun armen na het oversteken van de grens tussen Costa Rica en Nicaragua. Ondanks het aftreden van Somoza is er nog steeds sprake van gevechten in het land. (Van onze redactie buiten land) DEN HAAG Het Sandi nistische Nationale Bevrij- dingsfront (FSLN), dat met succes strijd heeft gevoerd tegen het bewind van pre sident Somoza, is ruim 10 jaar geleden ontstaan. Het koos als symbool voor zijn strijd de man die door alle inwoners van Nicara gua wordt beschouwd als de held van de nationale onafhankelijkheid, Cesar Augusto Sandino. De eindeloze burgeroorlo gen, die het land sinds zijn onafhankelijkheid in 1821 teisterden, brachten twee gewapende interventies van de Verenigde Staten te weeg. Amerikaanse mari niers bezetten Nicaragua van 1912 tot 1925 en van 1926 tot 1933. Tijdens deze tweede bezetting ontstond het verzet van guerrilla strijders tegen de „binnen dringende Yankees". Hun voornaamste leider, Augus to Sandino, wordt vereerd door alle anti-imperialisti sche eh anti-Amerikaanse, linkse bewegingen in La- tijns-Amerika. Hij werd op 21 februari 1934 verrtioord op bevel van generaal Anastasio Somoza Garcia, destijds bevelhebber van de Nationale Garde en de vader van de afgezette pre sident Somoza Debayle. Op 20 februari van dit jaar heeft een commando van de sandinisten in het noor den van Managua een voormalig officier van 68 jaar, Frederico Davidson Blanco, gedood. Deze had deelgenomen aan de moord op Sandino in 1934. Het Sandinistische front is opgericht aan het eind van de jaren zestig door Carlos Fonseca Amador, die in 1976 in een hinderlaag werd gedood, en door To- mas Borge. Marxistisch ge oriënteerd verbrak het niet temin de banden met „de socialistische partij van Ni caragua" (communistisch). Van het begin af aan heb ben de Sandinisten zich uitgesproken voor verzet op lange termijn om Somo za tot aftreden te dwingei. Een fractie van het froi t scheidde zich af en vormde „de proletarische bewe ging". die een openlijk so cialistische regering na streeft. In 1974 verscheen er nog een groepering, „de derde opstandige bewe ging" (Tercerista). Zij streeft rechtstreeks naar een burgeroorlog vanuit de stadsguerrilla. Deze laatste beweging verwierf veel steun onder de burgerij. Op het ogenblik wordt het Sandinistische front ge steund door het brede op positiefront en het Nationa le Patriottische Front, waarin de meeste linkse en gematigde partijen zijn ver enigd. De eerste gewapende acties van de Sandinisten op gro te schaal dateren uit het begin van 1978. De aan dacht van de wereld wisten zij echter pas op zich te vestigen bij hun spectacu lairste optreden op 22 au gustus van dat jaar. Op die dag bezetten guerrillas trijder in uniform de zetel van het parlement in Ma nagua en gijzelden enkele honderden personen. De regering van Somoza moest op hun eisen ingaan, liet enkele politieke gevange nen vrij en betaalde een losgeld. Sinds deze gebeur tenis heeft de burgeroorlog zich verspreid over het ge hele land. Autonomie Baskenland stap verder MADRID Afgevaardigden van de Spaanse regeringspar tij UCD en de Baskische meerderheidspartij PNV zijn het gisteren eens geworden over een ontwerp-statuut dat de toekomstige autonomie voor Baskenland regelt. Het nieuwe ontwerp voorziet in een grote mate van zelfbe stuur op fiscaal terrein en op het gebied van het onderwijs, de politie en de justitie. Het parlement moet het nog goed keuren. Daarna zal er in Bas kenland een volksstemming over worden gehouden. (Van onze correspondent Roger Simon) LONDEN De Ier Francis Murphy wilde dolgraag chirurg zijn. In 1967 had hij de kans gekregen om aan de universiteit van Dublin studie in de geneeskunde te beginnen Murphy gaf er toen de voorkeur aan. naar Amerika te vertrekken. Hij werkte er als redder in een badplaats en als verzekeringsagent. Later verhuurde hij boten op de Maagdeneilanden. In 1977 bevond Murphy zich in Engeland. Bij de Britse Medische Raad vroeg hij een certificaat van goede reputatie aan op naam van dr. Anthony Murphy, een chirurg, die hij in Sheffield had leren kennen. De echte dr. Murphy had Engeland vaarwel gezegd om zich in Australië te vestigen. Francis Murphy was toen vleeshandelaar van beroep en bezat geen enkel diploma. Om dat certificaat te krijgen, maakte hij gebruik van een geboortebewijs op naam van zijn eigen broer, Anthony. Het duurde maar een paar dagen eer Murphy het gewenste document in handen had. Gewapend met dit certificaat kreeg hij een baan als chirurg in Ierse en Engelse ziekenhuizen. Zo werkte de valse dokter Murphy onder meer in Londen en in het gemeentelijke ziekenhuis van Redhill, een stadje in het Engelse graafschap Surrey. Daar deed Murphy in nauwelijks vier weken 17 operaties op mannen en vrouwen. Hij behandelde armen, heupen, vingers, benen en een vrouwenenkel en amputeerde zelfs een teen. Murphy's enige kenms op het gebied van operaties was dat hij ooit gewerkt had in een Iers ziekenhuis, waar hij de chirurgen mocht helpen in de operatiekamer. De artsen van het ziekenhuis van Redhill kregen trouwens in de gaten dat „dokter" Murphy veel vakmanschap miste. De valse chirurg, die het vaste salaris van 88 pond per week verdiend had, werd aan de deur gezet. Een onderzoek bracht het bedrog volledig aan het licht. De Old Bailey van Londen heeft Francis Murphy (30) nu veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf In het ziekenhuis van Redhill werden alle patiënten, die Murphy geopereerd had, nog eens grondig onderzocht. Het bleek dat zij echter niets mankeerden. Volgens een zegsman van het ziekenhuis zijn er maatregelen getroffen om te vermijden, dat in de toekomst nog valse dokters in dienst genomen worden. Luie beschuldigt Julius Nyerere NAIROBI (L'PI) De afee- zette Oegandese president Ju- sufu Luie, die nog steeds zegt dan zijn afzetting illegaal was, heeft gisteren op een persconferentie in Nairobi president Julius Nyerere van Tanzania verweten pogingen in het werk te stellen om Oe ganda te regeren als een Rus sische satellietstaat. Luie deed een beroep op Tan zania zijn strijdkrachten uit Oeganda terug te trekken en Oegandezen de kans te geven hun eigen leiders te kiezen. De afgezette president zei naar Oeganda te willen terug keren om de wettige oppositie tegen de regering aldaar te kunnen leiden. AL 11 SLACHTOFFERS (Van onze correspondent Malcolm Pithers) LONDEN Op 18 juni van dit jaar vond George Old- field, assistent-politiechef in het Engelse graafschap West-Yorkshire een pakketje bij de post. Het was een cassettebandje, dat blijkbaar een dag of tien eerder in het nabijgelegen Sunderland op de bus was gedaan. Een week later werd het bandje door de BBC op de radio en de televisie afgedraaid. „Ik ben Jack", hoorde heel Engeland die avond een stem zeggen. „Ik, heb het grootste respect voor je, George, maar bij God je hebt me nog net zo min te pakken als vier jaar geleden toen ik begon. Het lijkt wel of je jon gens je in de steek laten, George, je kan niet zo goed zijn.-is het wel"? We gaan terug naar 30 oktober 1975. Op die dag wordt het Tichaam van de 28-jarige Wilma McCann badend in het bloed op nog geen honderd meter van haar huis in Leeds gevonden. Zij was de moeder van vier kinderen en verdiende, volgens de politie, haar boterham in de prosti tutie. Ze werd voor het laatst gezien om 1 uur 's mor gens. Nog geen maand later wordt het lichaam van Joan Har rison gevonden en op 21 januari 1976 dat van Emily Jackson. De politie is er vrijwel zeker van dat deze moorden door dezelfde persoon zijn gepleegd. Op 5 april 1979 werd het tot nu toe laatste slachtoffer van deze ma niakale moordenaar gevonden. Josephine Whitaker, 19 jaar oud, werd gevonden in de buurt van haar huis in Halifax. Tien vrouwen zijn haar voorgegaan. Vier vrou wen hebben geluk. Zij ontsnapten ternauwernood aan de moordende handen van deze erfgenaam van Jack the Ripper. Jack the Ripper, de welhaast legendarische lustmoorde naar, die in het jaar 1888 het Londense East End onvei lig maakte. In dat jaar doodde en verminkte hij een vijf tal prostituées. Jack is nooit gepakt, hoewel er in de loop der tijd wel de meest wilde theorieën omtrent zijn identi teit zijn geopperd, van maanzieke slagers tot Russische spionnen en van rijke maar geesteszieke advocaten tot een heuse prins. Engeland zou Engeland niet zijn als rondom Jack the Ripper niet een typisch Britse cultus zou zijn opgebouwd. Maar proberen de „Ripperofielen" elkaar in een min of meer jolige sfeer te overtuigen dat hun eigen favoriet de „enige echte" Jack the Ripper moet zijn geweest, de jacht op de moordenaar van Yorkshire is bittere ernst. Politieman Oldfield is al bijna vier jaar bezig met het onderzoek, dat het langste en het duurste in de geschie denis van de Engelse misdaadbestrijding is. De moordenaar noemt zichzelf ook de nieuwe Jack the Ripper, en evenals zijn Victoriaanse evenbeeld takelt hij zijn slachtoffers op gruwelijke wijze toe en heeft hij het vooral gemunt op prostituées. Alleen het laatste en het zesde slachtoffer waren geen prostituée. Wat betreft de zestienjarige Jayne MacDonald, die op 26 juni 1977 leven loos werd aangetroffen op een kinderspeelplaats, is dat deel van de puzzel gemakkelijk op te lossen. De moorde naar kan gedacht hebben dat zij een prostituée was, om dat zij vlakbij zijn eerste slachtoffer woonde. Maar in het geval van Josephine Whitaker kan hij een dergelijke„ver- gissing" niet gemaakt hebben. De politie heeft dan ook gewaarschuwd dat alle vrouwen, en niet alleen prostitu ées, kans lopen de twaalfde op de lugubere lijst te wor den. Als deze elf vrouwen inderdaad door dezelfde man zijn vermoord, en als de vier mislukte aanslagen eveneens zijn werk zijn, dan is de „Yorkshire Ripper" bij verre zijn negentiende eeuwse naamgenoot de baas. Die had namelijk zeker vijf, maar hooguit zeven moorden op zijn geweten. Ook in brutaliteit overtreft de leerling zijn meester. De oorspronkelijke Ripper stuurde zo af en toe een treiterig briefje naar de politieagenten die belast wa ren met de jacht op hem. Maar zelfs hij bestond het niet om, zoals de moordenaar van Yorkshire op zijn bandje deed, doodleuk te verklaren dat hij „nu wel in het boek van wereldrecords zou komen". De moordenaar heeft het bandje waarschijnlijk gestuurd als persoonlijke uitdaging aan het adres van ondercom missaris Oldfield, voor wie de zaak inderdaad bijna een persoonlijke strijd tegen de Ripper is geworden. Maar de Yorkshire Ripper heeft een paar fouten gemaakt. Aller eerst zijn accent, want uit het dialect dat de man spreekt, heeft de politie, die niet gelooft dat het hier om een misplaatste grap gaat, kunnen vaststellen dat de moordenaar uit Sunderland afkomstig moet zijn. De politie weet nu tenminste ongeveer waar zij de moor denaar zoeken moet. Al eerder was komen vast te staan dat de man waarschijnlijk bij een technisch bureau gewerkt heeft. Maar aangezien er behalve in West York shire ook in Northumbria slachtoffers zijn gevonden, had de politie een lijst van dergelijke bureaus ter dikte van een telefoonboek af te werken. Nu kan men zich op Sun derland concentreren. De politie weet nog wel meer. Zo werden de postzegels van de brieven de brutale moordenaar naar de politie had gestuurd voorzichtig weggewerkt, en uit de speeksel- resten op de achterkant heeft men zijn bloedgroep kun nen vaststellen- Uit voetdrukken heeft men zijn lengte, gewicht en leeftjd kunnen vaststellen. Dank zij getuigen verklaringen weet de politie ongeveer hoe hij er uit ziet. Uiteraard weet zij ook dat de moordenaar bijzonder slim moet zijn, maar waarschijnlijk is hij geen academicus. Zijn grootste fout maakte de moordenaar door op het bandje te zeggen „jullie mij bijna te pakken hadden in Chapeltown, maar toen werd ik gestoord". Dat betekent dat er in Chapeltown bij Leeds een vrouw moet rondlo pen die met de moordenaar gesproken heeft. Tot op he den is deze vrouw nog niet gevonden. Zeker is dat de Ripper graag wil dat de politie zijn slachtoffers vindt. Eenmaal, in Manchester, is hij zelf te ruggekeerd om het lichaam van zijn zevende slachtoffer op een andere plek neer te leggen. Waarschijnlijk vond de moordenaar dat hij het lijk aanvankelijk te goed had verborgen, en dat het vinden te lang op zich liet wach ten. De politie van Manchester wist al gauw.verband te leggen tussen deze moord en die in Yorkshire. In de handtas van het slachtoffer, de prostituée Jean Jordan, werd een bankbiljet van 5 pond gevonden. Waarschijnlijk heeft de moordenaar dat aan haar gegeven om haar te doen denken dat hij een klant was. In ieder geval weet de politie dat het bankbiljet afkomstig is van een van de filialen van bepaalde bank in de buurt van Shipley en Bardford in West Yorkshire. George Oldfield is er zeker van dat de moordenaar ge pakt zal worden. Aanvankelijk verliep het onderzoek zeer moeizaam, omdat het publiek nauwelijks meewerkte. Nie mand wil graag iets te maken hebben met de moord op een prostituée. Maar toen bekend werd dat ook twee ge respecteerde vrouwen vermoord waren, veranderde dat. Na het afdraaien van het bandje werd de politie over stelpt met bruikbare tips. Oldfield zegt: „Het is een bij zonder moeilijk onderzoek vanwege de aard van de moorden. Ze worden gepleegd in wijken waar de mensen gewoonlijk niets zien of niets willen zien. „Maar we hebben altijd gezegd dat de man zeer wel ge respecteerde vrouwen zou kunnen doden. Ik twijfel er geen moment aan dat hij van plan is meer moorden te plegen. Ik geloof ook dat de doorbraak, die we hard no dig hebben, uit het noordoosten zal komen" Veel mensen vinden dat de politie Scotland Yard bij het onderzoek had moeten inschakelen. Maar de Yard kent het gebied niet zo goed als de plaatselijke politie, die er zeker van is de zaak alleen aan te kunnen Bovendien, zoals de chef van opsporingsdienst van West Yorkshire tijdens een persconfrentie opmerkte, „heeft de Yard hun eigen Ripper nog niet eens". copyright The Guardian

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7