Of Joop nu wint of niet, dat kan zelfs een Ripper geen snars schelen piezierigep11!2611 bij Pander. 19 juli Pander :tap/1regio EN PAAR HONDERD ZOETE MELKWEGGANGERS MAKEN ZICH OP VOOR PARIJSE FINISH Oppervlaktewater minder vuil in Zuid-Holland begint de modelkamer-verhoop- LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUL11979 PAGINA 5 ioetemelk met trokken, of Zoetemelk zonder brokken (in leze kwestie kan het ind je niet jokken): :aterdag vertrekt •anuit het Veense land oops hoogsteigen :aravaan met egewijde supporters er spelevaart naar 'arijs om er zondag un idool te zien ünishen en daarna Inder te gaan in welke [leestroes ook. Of Joop |U wint of verliest, de Joemetjes gaan buiten •n de kelen worden inder welke imstandigheden ook jesmeerd. Tijdens de kuieretappe van gisteren zat Ripse woninginrichter Jac. van den Bosch in z'n huiskamer een enorm joed geoutilleerde •'ranse gids te jestuderen: een soort poorwegboekje van de iele Tour met duidelijke kaarten van alle etappes en enjyoorzien van nauwkeurig vastgelegde ijdschema's. Een lijvig j verkje zowaar, dat ga mdermeer leerde, dat ia< :ondag de fans zich iet best kunnen jpstellen langs de Champs Elysées, of, v( ;oals de Amerikanen v :ich plegen uit te v« Irukken, de Sjemps 'di laisis. Daar komen v0 loop en zijn belagers 1 j litgerekend twaalf keer angs, gedurende zes »n lassages. Het liefst zou Jac. van den Bosch ook naar de finish van de voorlaatste etappe gaan. zaterdagmiddag, ergens ^in de oostelijke banlieu van i de Franse hoofdstad, „maar a ik vrees dat we dan net te zojlaat zullen zijn, omdat we 's «morgens pas om een uur of delf zouden vertrekken uit de diflRip". Nou, dat kan anders ibest meevallen, want de ieneer die voor het transport zorgdraagt, R. Hannema van de busklare Bovo Tours uit iRoelofarendsveen, wil om te ftt beginnen eerder van start gaan en dan rond een uurtje 10 f twee binnen de „Péripherique" zitten met z'n ;ouringcars; bovendien luden Van den Bosch en de de métro naar buiten nnen nemen, want Joop legt daar ergens langs de iBoulevard de Strassbourg in aan. Ach, de Ripse tol woninginrichter blijft kalm, tai maar van binnen zit-ie zich tei toch een beetje op te vreten. ;n De al geroemde gids van de el Tour heeft hij geleend van moeder Zoetemelk en hij ve vindt het een fijn boek. Zijn i i vrouw staat in de zaak de ed uitverkoop te regelen en hij 1. moet haar daar aflossen. Als Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. die ellendige radio Tour de France nou maar niet aldoor op ongelegen tijden met het laatste nieuws doorkwam. „Zaterdag ook al, dan zijn een paar van onze winkelmeisjes met vakantie en mijn vrouw zou er alleen voorstaan. Maar ze zei tegen me: joh, ga jij nou maar rustig naar Parijs, ik red het hier wel". De eerste keer dat Van den Bosch zich als Zoetemelk supporter wat druk maakte was in '68, toen Joop in Mexico met z'n collega's op de Olympische Spelen goud haalde. Met het Oranjecomité van de Rip werd toen een groots feest op touw gezet. Jac. van den Bosch roert zich als initiatiefnemer fond de grote Ripse renner. Zo vertrokken vorig jaar vanuit Rijpwetering twee bussen naar de finish in Parijs. Dit jaar wordt dat nog eens gedaan, waarschijnlijk met drie bussen, want de gegadigden blijven zich aanmelden. „We hebben Joop beloofd dat we hem zouden inhalen, maar dan moet hij wel de Tour winnen of straks in augustus in Limburg wereldkampioen worden. Hij kan hier toch pas in september komen, dus we hebben nog de tijd om iets in elkaar te draaien". Dat zouden Van den Bosch en de meeste Rippers het liefst doen, want „Joop steekt met kop en schouders boven alle Nederlandse renners uit. Een fijne jongen, een grandioze coureur, al meer dan tien jaar lang. Als kind was ik al een wielerenthousiast, dus ik laat me even gaan, als dat mag. Als-ie wint, Joop, dan moet er wat gebeuren, maar daar houden we nu nog geen rekening mee. We hebben zeker in Parijs een v weekeindje feest", aldus Jac. van den Bosch. Je hoort ze er niet over, maar de mensen van Rijpwetering, het geboortedorp van Joop Zoetemelk, dromen een beetje van een inhaalfeest in september, dat in samenwerking met het plaatselijk overkoepelende orgaan de Verenigingsraad op stapel gezet zou moeten worden. Als alles goed gaat. Van den Bosch: „Joop heeft toch maar mooi even het Nederlands record gebroken: achte etappezeges in de Ronde van Frankrijk. Dat doet geen Nederlander hem na. Voor ons is Joop geweldig. Ik zie hem het volgend jaar, als-ie 33 is, weer meedoen. Het is z'n hobby, hij doet het voor z'n plezier en hij rijdt zich niet kapot". Van den Bosch moet er even van zuchten. Elders, boven z'n wijdse garage, zit R.Hannema operation manager te zijn. Hij regelt voor Europawijde Bovo Tours de planning en deelt in, kent de chauffeurs en „escorts" van de charterende (buitenlandse en binnenlandse) maatschappijen op z'n duimpje. Ook nu weer gaat hij met een uitbundig volkje Joop tegemoet, van nature vanuit de gemeente Alkemade, als gemeenschap die Zoetemelk nabij is. „Maar men meldt zich ook uit alle delen van het land, zoals vorig jaar het geval was", aldus meneer Hannema, „uit Elburg, Enschede, Groningen, Meppel, Limburg, uit Helvoirt, Amsterdam, overal vandaan. Plukjes weliswaar, maar we rijden voor hun en pikken ze op bij een verzamelpunt. Laat ik maar zeggen: iedereen wil mee. Op eigen gelegenheid komt men naar de aan- en af voerpunten en vandaar gaan we zaterdagmorgen naar motel Breda en dan naar Parijs. Het zijn veelal vaste klanten, ook al wordt Joop tiende of twintigste, dat maakt niet uit. Maar vorig jaar was het beulen, op één dag heen en weer om even te feesten rond Joop. Een borreltje en verder doodmoe. Wel geinig hoor, een hele bus van je hela hola houdt er de moed maar in. Vooral in die eerste bus was het dansen geblazen en de hele Joop als tweede was vergeten". R. Hannema bij een van de bussen die worden ingezet om het Zoetemelk-legioen naar Parijs te vervoeren. Deze keer worden er twee dagen uitgetrokken voor het Tour-festijn rond Zoetemelk. Er komen trouwens nog meer fanclubs van andere vaderlandse renners gezamenlijk naar de meet om daar het uur der waarheid mee te maken. Hannema verwacht - en dat was gisteren, nadat Joop maandag zo'n geweldige indruk had gemaakt - minstens 150 deelnemers aan de uitbundige pelgrimage. Twee dagen pret. Zaterdag niet al te vroeg op pad en om een uur of acht vertrekken van de Rip, via de Veen, Leiden, Rotterdam, Breda, of langs welke andere plaats ook, al naargelang het aanbod van deelnemers. Dan is het een flinke ruk naar de lichtstad die voor verversingen wordt onderbroken. Men wordt rond het centrum in Parijs ondergebracht in hotelletjes. Na aankomst wordt ergens in de buurt een diner aangeboden. En dan wil Van den Bosch nog een keer naar voorlaatste finish. Nou, hij ziet maar. Naar mijn idee zit hij dan uit te pluizen welke „route" er 's avonds genomen kan worden, want tegen de tijd dat het donker wordt is er vrije ruimte voor een toertje door Parijs, eventueel voor Paris o la la. Operating manager Hannema: „Het wordt een vrijblijvend lichttoertje, over de Grands Boulevards, een nachttoertje met een clubje hier en daar, misschien strip en wat champagne. Al naar believen. Niemand hoeft zich verplicht te voelen. Het prijsje is 50 gulden, maar daar zit die vaak peperdure champagne ook in. Zondag brengen we de mensen naar het circuit in de buurt van de Champs Elysées dus. Daar moet men maar gaan staan. Om een uur of zes maken we zelf een tour de force, want dan is er een diner, met de bedoeling de „verspreide" toergenoten zo vlug mogelijk bij elkaar te krijgen. We hopen om een uur of acht de thuisreis te kunnen beginnen. Eenmaal in Nederland worden onderweg de mensen weer afgezet op hun punten van uitgang. Dat waren dan twee dagen lekker uit. Zoetemelk of geen Zoetemelk, dat deert dan helemaal niet meer. En dat voor een krankzinnig bedragje van 125 gulden. Nu Joop nog op slechts enkele minuten zit, willen we er een landelijk tintje aan geven". Joop-versierder of niet, men kan rustig of onrustig mee naar Parijs, komende zaterdagmorgen. Je bent dan, op de een of andere manier, ongebonden met de laatste meters van de Tour de France bezig. Maandagmorgen in de vroege uurtjes verwacht men bij moeders pappot te zijn teruggekeerd. Wie alsnog de kriebels voelt en mee wil, kan voor nadere informatie en eventuele boeking terecht onder telefoonnummer 01713 - 9107, of 01720 (Alphen) - 21 940. Verder nog dit: men hoeft niet te rekenen op een enkele minuut bonificatie, en ook de premie voor de strijdlustigste renner zal aan uw neus voorbijgaan. Want die oppeppers zijn dan allang vergeven. Het enige wat je aan zo'n kwasi-Joop Zoetemelktoer kunt overhouden is een kater, van welk ras dan ook. Maar volgens mij is die vurige tweedaagse aan het slot van de Tour de France best alle moeite waard. Zo'n zoete melkweg mag je best 'ns een keer gaan. DEN HAAG De kwaliteit van het oppervlaktewater in Zuid-Holland is in 1978 ten opzichte van het jaar daarvoor licht verbeterd. Vooral het polderwater bleek vaker „biolo gisch gezond" te zijn. Het chloride-, stikstof- en fosfaatgehalte van de boezem- en polderwateren nam iets af. Dit staat in een rapport van provinciale waterstaat dat giteren door gede puteerde J. Hoek van Dijke (milieubescherming) is gepresen teerd. Na de inwerkingtreding van de verordening waterkwaliteit Zuid-Holland in 1975 is de kwaliteit van het water in deze pro vincie aanzienlijk beter geworden. Was in 1975 slechts 5 pro cent van het boezem- en polderwater in de kustprovincie „ge zond" te noemen. Vorig jaar bleek dit percentage te zijn geste gen tot het drievoudige. „Slecht" water werd in 1975 bij 30 procent, drie jaar later bij 21 procent van de metingen aange troffen. De waterkwaliteit verschilt vrij sterk per waterschap en zelfs binnen de waterschappen. Daarom zal er een beleid moeten worden gevoerd dat is afgestemd op de specifieke problemen van ieder gebied afzonderlijk. Ondanks de verbetering zla er de komende jaren nog veel van de waterkwaliteit te bereiken, aldus het rapport. Wees er tijdig bij als u wilt profiteren van de interessante aanbiedingen tegen zéér speciale prijzen. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5