'Zeewater bij Noordwijk en Katwijl niet slechter dan dat bij Zandvoort' Nieuwe perspectieven voor opgeluchte Flora-bewoners Dronken feestgangers mishandelen agent Stompwijkers storten zich in feestgewoel STATENLEDEN JANSEN EN VAN BEMMELEN STELLEN VRAGEN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUL11979 AMF-woningen in Oegstgeest blijken niet te zijn verkocht Wethouder T. Jansen aan het Rijk een vergoeding betalen, ue rijksoverheid staat echter niet toe, dat deze verontreiniging van de Noordzee wordt voorgezet, zo wordt in het verslag van het Hoogheemraadschap van Delf land opgemerkt. Den Haag en Delfland zijn bezig met het voeren van onderhan delingen om te komen tot overname van de zuiveringstechnische werken, zo blijkt uit het rapport. Rioolwaterzuivering is namelijk een specifieke taak van de wa terschappen. Impasso Beroerder nog is de situatie in de regio Rotterdam. Daar zijn de onderhandelin gen met betrekking tot de overname van de zuiveringstaak in een impasse ge raakt, doordat de waterschappen Schie- land, IJsselmond en Delfland geen over eenstemming konden bereiken met de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Ca- pelle aan den IJssel. Zowel Gedeputeer de Staten als de verantwoordelijke sta tencommissies hebben zich met deze kwestie bezig gehouden. Men heeft ge zocht naar een compromis, maar dit is zonder resultaat gebleven. Op 6 novem ber j.l. kwamen de waterschappen en de gemeenten unaniem tot de conclusie, dat de kloof tussen de compromis-voorstellen van de betrokken gemeenten en de wa terschappen niet was te overbruggen, zo blijkt uit het verslag van Delfland. Het gevolg van deze impasse is echter, dat nog altijd ongezuiverd Rotterdams afvalwater de rivier ingaat en bij Hoek van Holland de zee instroomt. Voor wethouder T. Jansen en zijn mede statenlid A. M. van Bemmelen, eveneens behorend tot de WD-fractie in de pro vinciale staten van Zuid-Holland, is een en ander aanleiding geweest om vor week aan Gedeputeerde Staten een a tal vragen te stellen, waarin zij om meer de aandacht vestigen op de bed kelijke kwaliteit van het kustwater, de vraagstelling blijkt, dat kennelijk o zaak en gevolg bekend zijn. Kan het lege bevestigen, dat de oorzaak van slechte kustwater mede en zo ja, welke mate een gevolg is van het i optimaal zuiveren van het afvalwater delen van de provincie Zuid-Hollai Kan het college met name bevestigen i problemen tussen de gemeenten Roti dam en Schiedam enerzijds en het Ho heemraadschap van Delfland anderzi de bouw van een zuiveringsinstallatie de weg staan dan wel ernstig vertrai en dat het resultaat van de Haagse i veringsinstallatie te wensen overlaat? Politieke druk In andere vragen informeren de be statenleden waar de problemen en v antwoordelijkheden liggen, als de vo gaande vragen bevestigend zouden m ten worden beantwoord. Ook vraj Jansen en Van Bemmelen aan Gede teerde Staten te bemiddelen als er sp ke mocht zijn van een duidelijk p bleem c.q. conflict tussen Rotterdam Schiedam en het Hoogheemraadsck van Delfland, opdat spoedig met bouw van de gewenste zuiveringsinsta tie kan worden begpnnen. „Enige politieke druk kan wellicht I dragen tot een spoedige oplossing", al< wethouder Jansen. Als het aan hem is het vuilspuiten van de grote ste< morgen nog afgelopen en spoelt binn kort over het schone Noordwijkse str« weer een brandschone zee. NOORDWIJK „Het kustwater van Noordwijk en Katwijk is bepaald niet van mindere kwali teit dan dat van Zandvoort", zegt de Noordwijkse wethouder Ted Jansen. „Ik ben tot deze conclusie gekomen na bestude ring van de nota „Badzönes in Nederland", samengesteld door het Ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne, en een vergelijking over de kwaliteit van het kustwater", vervolgt Jansen, die behalve als wethou der in de badplaats voor de VVD zitting heeft in de provin ciale staten van Zuid-Holland. Hij motiveert zijn stelling. „Volgens het ministeriële rapport verschilt het zeewa ter van Noordwijk en Katwijk niet in kwaliteit met dat van Zandvoort. Daar in de publikatie van de ANWB gemeld wordt dat het zwemwater in laatstge noemde badplaats goed is, ligt de gevolg trekking voor de hand, dat dan ook het kustwater van Noordwijk en Katwijk goed moet zijn". Een logische redenering, waartegen wei nig in te brengen valt, maar die niet in houdt, dat de wethouder zich geen zor gen maakt over de verontreiniging van het kustwater. „Daarover bestaat een jaarlijks terugkerende, negatieve belang stelling van de pers", merkt Jansen op, „en dit kan de recreatie in de badplaat sen alleen maar nadelig beïnvloeden". Een reden temeer voor de beheerder van de portefeuilles van financiën en van de bedrijven in Noordwijk om zich in de OEGSTGEEST - De verkoop van 150 AMF- woningen in de Oegs- tgeestse Florawijk gaat niet door. Dit heeft di recteur Hansen van de beheersmaatschappij van het Algemene Mijnwerkersfonds giste ren aan burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest laten weten. Opluchting kenmerkte gisteren de reacties van gemeentebestuur en be woners van de huizen die de inzet dreigden te worden van speculatie ve verkoop. In februari van dit jaar werden de bewoners van de Rid derspoorlaan, Rozen- laan, Akeleilaan, Lelie laan en Anemoonlaan in Oegstgeest opge schrikt door geruchten over verkoop van hun woningen. Dit ondanks AMF-toezeggingen aan het college van b en w dat bij eventuele ver koopplannen zij het eerste benaderd zou worden. Eenzelfde toe zegging heeft burge meester Eysinga nu weer gekregen van huiseigenaar AMF. De AMF-uitverkoop is in het begin van dit jaar aan het licht gekomen toen een verte genwoordiger van het in- en verkoopbureau ABM in Lisse zich vertoonde in het complex woningen. Deze vertegen woordiger had gehoord dat de 150 woningen te koop wa ren en informeerde her en der wat de huurders er even tueel voor over zouden heb ben om hun eigen woning te mogen kopen. Hierbij noemde de man dermate pittige be dragen dat de bewoners van de flat- en eengezinswoningen besloten naar het gemeentebe stuur te stappen. Volgens de gebelgde huurders beweerde de man de woningen al in be zit te hebben en ze al te koop aan te bieden. Enkele van de AMF-flats Het gemeentebestuur van Oegstgeest nam toen onmid dellijk contact op met het Al gemene Mijnwerkers Fonds. In een telegram werd duide lijk gemaakt dat Oegstgeest de woningen nog steeds graag wilde kopen. Het antwoord luidde destijds dat de wonin gen al verkocht waren. Even min wilde beheerder Hansen de naam van de koper prijs geven. „A-sociaal" „A-sociaal", zo oordeelde het PvdA-Tweede Kamerlid Nora Salomons destijds over het afstoten van AMF-woningbezit op de speculatieve markt. Tot nu toe heeft het AMF al bijna 7000 woningen aan be leggers verkocht om hiermee geld vrij te krijgen voor de uitkering van pensioenen aan voormalige mijnwerkers. Het AMF stelde niet anders te kunnen omdat er geen pre mies meer binnenkomen nu er geen mijnwerkers meer zijn. Met de verkoopopbreng sten doet het AMF ook nieu we, meer rendabele beleggin gen. Het Tweede Kamerlid had niet zozeer bezwaar tegen de verkoop, alswel tegen het zaken doen van een sociale instelling met beleggers en speculanten. Aan de regering vroeg ze dan ook het AMF te dwingen in het vervolg eerst te praten met huurders en ge meentebesturen. Staatssecreta ris De Graaf liet het in het parlement bij een schoudero phalen en negeerde het PvdA- voorstel om in het AMF op nieuw een regeringsfunctiona ris te benoemen. Winsten In Oegstgeest verwachtte men geen ander beeld dan in de rest van het land waar AMF- woningen op de speculatieve markt de ronde doen. Elke nieuwe transactie levert grote winsten op voor de verkoper. Aan gemeente en huurder wordt niets gevraagd. Zij mo gen toekijken hoe hun betaal bare huurwoningen in een mum van tijd veranderen in prijzige koopwoningen. In af wachting van de grote klap vormden gemeentebestuur en bewoners front in een over haast opgerichte belangenve reniging. Bewoners van AMF- woningen in de Florabuurt werden geadviseerd niet zon der overleg met de vereniging in te gaan op aanbiedingen om hun eigen huis te kopen. Voorzitter J. A. van Benten van de Bewonersbelangenve reniging toonde zich gister middag verheugd over het nieuws dat de omstreden hui materie te verdiepen en te speuren naar de oorzaken van de vervuiling van ht water voor de kust. „Praktisch al het zwemwater in Zuid-Holland, zowel het kustwater als het binnenwater, is van ge lijke kwaliteit, behalve het kustwater van Hoek van Holland tot en met Schevenin- gen dat slechter is". Jansen ziet dat als een duidelijke aanwijzing en noemt de agglomeraties Rotterdam en Den Haag als vermoedelijke vervuilers. Daarbij ver wijst hij naar een verslag over 1978 van het Hoogheemraadschap van Delfland. Smeerpijpen Uit dit verslag blijkt, dat men in Den Haag nog bezig is om de mechanische installatie voor zuivering van het afval water Houtrust uit te breiden tot een bi ologische installatie. Momenteel beperkt de zuivering zich tot het laten bezinken van slib uit het afvalwater. Dit slib wordt vervolgens via een leiding tien kilometer uit de kust op de Noordzee ge loosd. Het overige afvalwater wordt via een andere buis op ruim twee kilometer uit de kust van Scheveningen in zee ge bracht. Deze feiten uit het exposé van het Hoog heemraadschap liegen er niet om. Dat de beide „smeerpijpen" van Den Haag en omgeving in belangrijke mate debet zijn aan vervuiling van het kustwater, kan nauwelijks worden betwijfeld, al valt van de verontreiniging op de ene meer te be speuren dan op de andere. Onderstro men en windrichtng spelen bij de ver spreiding en verdunning van het vuil een rol. Zo weet iedere kustbewoner, dat hij een landwind het zeewater troebeler is dan bij een wind uit zee. Voor de lozing in zee moet Den Haag Het schone Noordwijkse strand met de sterk vervuilde Noordzee zen nog steeds in het bezit zijn van het AMF. „Ik ben blij dat het gemeente bestuur opnieuw vat heeft kunnen krijgen op de zaak. Met een beetje geluk begin nen nu op niet al te lange termijn de onderhandelingen over een eventuele verkoop aan de gemeente. Het bericht kwam voor ons als een don derslag bij heldere hemel. We dachten dat we allang overge leverd waren aan speculanten en zaten eigenlijk een beetje te wachten op de eerste teke nen daarvan. Er deden zoveel geruchten de ronde. Iemand zou tenslotte ooit eens moeten opdraaien voor „al" die spe culatiewinst. Je kon natuur lijk op je vingers uitrekenen dat wij dat zouden zijn AMF-directeur Hansen wilde gisteren zijn ver dere plannen nog niet ontvouwen. „In mei had de over dracht al plaats moeten vinden. Iedereen heeft kunnen zien dat dat niet is gebeurd. Het is nog veel te vroeg om iets mede te delen over verdere onderhandelin gen", aldus een geïrri teerde Hansen die even min het hoe en waarom van de afspringende verkoop wilde toelich ten. NOORDWIJK Een brigadier van de Noordwijkse politie, die 's nachts om half drie uit dienst kwam, blijkt op ergerlijke wij ze door een paar dron ken vechtersbazen te zijn mishandeld. De twee mannen, broers van 24 en 22 jaar en respectievelijk chauf feur en grondwerker van beroep, hadden de avond tevoren in Kat wijk dé bruiloft van een familielid bijge woond, waarbij de jongste zich had laten vollopen met tientallen glazen bier en cognac. Ook de chauffeur had meer op dan goed voor hem was. Na verloop van het feest be sloten de in Noordwijk woo nachtige gebroeders nog even te gaan „vossen", waartoe zij een luisterbak in de auto van de chauffeur monteerden om daarop het clandestiene zend- verkeer te kunnen beluisteren. Dit gebeurde met open dak en open portieren en met de luisterbak op bijna de hoog ste stand van de geluidssterk te. Nadat het duo in de Ane moonstraat een meisje had afgezet, passeerden zij met het veel lawaai makende ap paraat de politieman, die juist was uitgestapt en z'n auto had weggezet. De in uniform geklede politiefunctionaris meende aanvankelijk, dat de herrie door de autoradio werd veroorzaakt en maande de inzittenden van de wagen aan het geluid te temperen en te denken aan de slapende mensen in de woonwijk. Ver schillende bewoners werden namelijk wakker en deden het licht aan. Bij het geven van de waar schuwing zag de brigadier echter een op een geheime zender gelijkend toestel het dashboard en hij daarop de auto te mogen troleren. De chauffeur daarmee akkoord, maar broer viel op hetzelfde ment de politiebrigadier een wildeman aan, hem pend, schoppend en waar hij de man maar kon. Toen deze zich de, metalen de grondwerker was gerukt, als wapen sloeg daarmee zijn reeds wonde slachtoffer op de den. Erger kon worden v< komen doordat ners, wakker geworden het vloeken en krijsen van vechtersbazen, de waarschuwden. Een verschenen patrouille de broers in. Zij werden het politiebureau in de cel zet. De brigadier bleek verwondingen te hebben gelopen terwijl zijn en horloge werden vernield. Een beeld van de Stompwijkse kermis. LEIDSCHENDAM Vergezeld van het fan farekorps „Juliana" en de leden van de pony- vereniging „de Blesruiters" zijn gistermiddag om half twee de Stompwijkse kinderen vanaf het Kerkplein via de Dr. v. Noortstraat en de Van Santhorststraat naar het terrein vertrok ken waar drie dagen lang de jaarlijkse door de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" georganiseerde feesten worden gehouden. Voor de leerlingen van de laagste twee klas sen waren er kinderspelen en voor de derde en vierde klassers ringsteken op de fiets. Daarna voor „de Blesruiters" de springwed- strijden en tenslotte voor de hoogste klassen, jongens en meisjes, tobbetje steken. De Stompwijkse kleuters werden intussen op het feestterrein door hun leiders met spelletjes be zig gehouden. Behalve prijzen voor de beste prestaties kregen alle kinderen een traktatie. Het fanfarekorps hield 's avonds om zeven uur opnieuw een rondgang waarbij ook de Stompwijkse .ponyclub weer acte de présence gaf. Om acht uur kon iedereen deelnemen aan het aloude „katknuppelen", niet zo bloe dig als in vroeger eeuwen toen de ton zo lang werd geranseld tot de zich daarin kat zich met een sprong naar de vrijheid begeven, maar zeker zo spannend. De draaide toen uiteraard al lang op volle en na het katknuppelen kon men zich ook, volgens het programma, „vol storten in het Stompwijkse kermis- en tleven". Vanmiddag om half twee zijn voor feld honderden bezoekers de ponyrennen gonnen. In drie koersen met stokmaten 1.15-1.30 meter, maximaal 1.15 meter en de stokmaat 1.30-1.45 meter. Per klasse als hoogste prijs 40 gulden te verdienen, iedere koers was een ereprijs en kregen alle deelnemers een attentie, om zeven uur starten cross-brommers en wone bromfietsen voor een bromfietsrace. jaarlijkse klapstuk, de gint morgenmiddag om 2 uur. Aan in totaal 6500 gulden beschikbaar bekende Leidschendamse ondernemers, enkele extra prijzen zorgen. Voor wie het niet wist het feestterrein bevindt zich aan Dr. van Noortstraat.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4