acatures in klein- netaal bijna rampzalig Qeidóc (Somcwt PvdA-burgemeester Borrie benoemd in Eindhoven oedingsbond FNV wil o vleeswaren openbreken Somoza's vertrek uit Nicaragua Opnieuw vier jaar voor drugssmokkel Teveel lood in bloed van schietinstnicteurs -org wekkende litdijing van j uisvuil-productie Smit-Kroes straft El Al weer Binnenland T LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUL11979 an onze sociaal-economische redactie) [TERDAM Het aantal vacatures de kleinere en middelgrote metaalbe- ven ligt ver boven het landelijke ge- delde. Een enquete van de contact- sp van werkgevers in de metaalin- ;rie onder haar 650 leden heeft aan- ond, dat bij deze ondernemingen 7,5 van de beschikbare arbeids- itsen open staat, wat neerkomt op a 2500 vacatures op 33.000 arbeids- ttsen. Deze open plaatsen kunnen of slechts met de grootste moeite ■den vervuld. Slechts een kwart van >edrijven blijkt geen vacatureproble- te hebben. Landelijk bedraagt het al vacatures 1,5 a 2,5 procent van leroepsbevolking. wel slechts een derde deel van de lé- aan de enquete van hun organisatie !t deelgenomen, meent de CWM toch representatief beeld te hebben gekre- Be vacaturepercentages in de klei nere en middelgrote metaalbedrijven lo pen per regio sterk uiteen: regio Amster dam 15,10 procent, Midden-Nederland 3,58 procent, Noord-Nederland 3,38 pro cent, Rotterdam 7,18 procent, Twente 5,43 procent, Veluwe-IJsselstreek 6,25 procent, West-Brabant-Zeeland 6,54 pro cent, Zuid-Nederland 10,68 procent. In de regio Amsterdam en in Zuid-Nederland is volgens de CWM de situatie zo ernstig, dat het voortbestaan van enkele tiental len bedrijven bedreigd wordt. Men kan er de orders niet meer uitvoeren wegens personeelsgebrek. Zowel ongeschoolden als hoog gekwalificeerden en alles wat daar tussen ligt worden gevraagd. Grote behoefte is er aan lassers, slijpers, ma chinebankwerkers, draaiers, plaatwerkers en electromonteurs. Slechts de helft van de bedrijven geeft de vacatures op aan arbeidsbureaus. Men heeft niet veel vertrouwen in be middelingspogingen van die bureaus. Op hun beurt stellen de bureaus, dat de on dernemers onvoldoende meewerken aan de arbeidsbemiddeling: ze laten onvol doende blijken wat ze zoeken, zijn te se lectief in het aanstellingsbeleid en doen te weinig aan omscholing van beschikba re krachten. Arbeidsbureaus en onderne mers geven samen toe dat de metaal in een kwade reuk staat bij de werknemers na alle problemen rond grote metaalbe drijven en scheepswerven. Die proble men kennen wij niet, aldus de CWM, bij onze leden is zelfs sprake van een toene mende werkgelegenheid. Om het vacatureprobleem uit de wereld te helpen heeft de CWM een actiepro gramma opgesteld. Ze wil onder meer het instituut van de koppelbazen nog sterker bestrijden, nauwer samenwerken met arbeidsbureaus en voorts gemeen schappelijke reservoirs van arbeidskrach ten vormen, waaruit individuele werk gevers in bijzondere situaties kunnen putten. rote partij arihuana iderschept HENHUIZEN (ANP) De spólitie heeft gisteren in werkplaats in Zevenhui- 600 kilo marihuana on- k ichept. De partij heeft een rjdelswaarde van ruwweg niljoen gulden, vondst werd gedaan na anonieme tip. Een echt- uit Oude-Tonge is aan- >uden. Het zijn de 56-jari- 1. A. B. en diens 51-jarige genote. De werkplaats in •nhuizen stond op naam de vrouw. Het spul zat in kleine containers. Over de :omst van de marihuana de politie nog niets zeg- Het onderzoek daarnaar >g in volle gang. De werkplaats in Zevenhuizen waar de marihuana gevonden werd. ECHT (ANP) De voedingsbond van de atie Nederlandse Vakbeweging wil de [voor de 12000 werknemers in de vleeswa- ustrie openbreken. Deze in april afge- i cao deugt volgens de bond niet meer, aantal bedrijven individueel be- bleek méér loon te betalen dan in de i afgesloten cao was opgenomen. Bij de er handelingen hierover hielden de werk- nadrukkelijk vast aan hun standpunt n loonsverhogingen onmogelijk was. ■nd voelt zich door de werkgevers voor gezet, ook al omdat deze al enkele jaren Ie cao-onderhandelingen steeds weer erop en, dat het onmogelijk is de lonen te ver hogen. Thans blijkt echter dat verschillende bedrijven bereid zijn zelfs forse loonsverho gingen te geven om aan werknemers te ko men, die ze met cao-lonen niet kunnen aan trekken, aldus de voedingsbond. De kwestie kwam aan de orde toen de Unile- ver-vleeswarenbedrijven - overigens in overleg met de bonden - overging tot het betalen van toeslagen. Unilever werd daarna gevolgd door enkele andere bedrijven, die echter zonder overleg met de bond tot uitbetaling van toe slagen overgingen. Bijna de helft van de werknemers in deze sector krijgt thans méér uitbetaald clan in de cao van april jl. is vast gelegd. Reden waarom de voedingsbond FNV de cao wil openbreken. Roeitocht naar Engeland mislukt CADZAND (ANP) Twee inwoners van Zaandam zijn er niet in geslaagd met een houten roeiboot vanaf Cad- zand (Zeeland) de Noordzee over te steken, om zodoende in het Guiness Book of Re cords te komen. Gisteren moesten zij door de harde wind en de sterke stro ming na 72 mijl de roeitocht opgeven. De Rijkspolitie te water is zeer verontwaardigd over de „onverantwoordelijke, slecht voorbereide tocht". Vol gens de politie is het zeer ge vaarlijk om op deze drukbe varen route met een roeiboot te verschijnen, die door radar niet kan worden opgemerkt. Leven in kazerne soepeler DEN HAAG (ANP) Eind dit jaar zal het leven in de kazernes van de landmacht soepeler worden. Op dat mo ment wordt de herziene rege ling inwendige dienst van kracht. Zo zal ondermeer de kamer wacht tot het verleden beho ren, reeruten mogen nu ook 's avonds een biertje in de kantine drinken en de inrich ting van de kamers wordt meer aan de militairen zelf overgelaten. Aan de nieuwe regeling is bij na zeven jaar gedokterd en talrijke malen is deze kwestie onderwerp van gesprek ge weest in het centraal georga niseerd overleg militairen. Met een gevoel van grote opluchting hebben zeer ve len in de wereld gisteren kennisgenomen van het be richt dat aan de afschuwelijke heerschappij van de fa milie Somoza in Nicaragua nu een, naar men mag aan nemen, definitief einde gekomen is. Lang, veel te lang, heeft dit Middenamerikaanse land moeten zuchten on der het wanbeleid van de Somoza's, die thans een ge- ruineerde staat hebben achtergelaten, waarin driekwart van - de bevolking rond het bestaansminimum leeft en tweederde analfabeet is. UlT de berichten van vannacht blijkt (jat er helaas nog geen aanleiding is tot de conclusie dat het 2,5 mil joen inwoners tellende land nu onmiddellijk kan gaan werken aan de economische en staatkundige wederop bouw. Het is volstrekt onbegrijpelijk dat interim-presi dent Urcuyo van mening is dat hij tot 1981 moet aan blijven. Laten we hopen dat de nu nog in San José op Costa Rica verblijvende voorlopige regering, die een verheugend pluriforme samenstelling heeft en de steun geniet van de Verenigde Staten en de vijf landen van het Andes-pakt, snel naar Managua kan gaan om het bewind effectief over te nemen. UlT de samenstelling van de voorlopige regering blijkt opnieuw hoe kwalijk Somoza's herhaaldelijke uitspra ken waren, dat het enige alternatief van zijn regime een marxistisch getint bewind zou zijn. Het is duidelijk dat de Sandinisten, die een dappere strijd tegen Somo za's vernietigingskoers hebben gevoerd, wel degelijk al les in het werk willen stellen om Nicaragua een demo cratische regering te geven. v In elk geval is aan Somoza's schrikbewind nu een eind gekomen en zullen de Nicaraguanen al hun ener gie moeten werpen op het herstel van het geteisterde land. Het is zonneklaar dat dit bijzonder veel van de nieuwe Nicaraguaanse leiders zal vragen, maar ook dat met name een land als de Verenigde Staten aan de we deropbouw van Nicaragua alle mogelijke steun zal moe ten geven. Het is te hopen dat de houding die Washing ton de laatste tijd ten aanzien van Nicaragua heeft aan genomen het begin wordt van een nieuw beleid met be trekking tot Midden-Amerika. Het vroegere beleid is te zeer beheerst door angst jegens Cuba. Naar nu, op nieuw, blijkt ten onrechte. CDA REAGEERTONTDAAN" (Van onze parlementaire redactie) EINDHOVEN Het CDA in Eindhoven heeft gisteravond „ontdaan" gereageerd op de benoeming van dr. G.W.B. Borrie(53), thans burgemees ter van Rheden, tot burge meester van Eindhoven. De benoeming gaat in op 16 au gustus. Dr Borrie volgt in Eindhoven mr JJ. van der Lee op die lid van de Raad van State geworden is. Even als zijn voorganger behoort de nieuwbenoemde tot de PvdA. Het CDA in Eindhoven vindt dat in deze stad een lid van het CDA had moeten worden benoemd, „gezien de samen stelling van de Eindhovense bevolking. Dr. Borrie heeft jaren in Ge lderland gewerkt Voor hij burgemeester van Rheden werd was hij eerste burger van Tiel. Ook was hij vele ja ren lid van provinciale staten van Gelderland. Vorig jaar was hij bijna burgemeester van Nijmegen geworden. Hij was daartoe aanbevolen door de Gelderse commissaris der Koningin, maar in de minis terraad werd besloten dat de burgemeestersfunctie in Nij megen naar een CDA-er (F. J. Hermsen) zou gaan. On langs stond Borrie ook kandi daat voor het burgemeester schap van Delft, maar ook deze gemeente kreeg een CDA-burgemeester( rriF RM. Gallas). De PvdA droeg Bor rie vervolgens voor voor het burgemeesterschap van Eind hoven. Maandag 'werd bekend dat Venlo, vanouds een KVP- plaats, een tot de WD beho rende burgemeester krijgt: drs. F.M. Feij, die ook lid van de Eerste Kamer is. Gemotoriseerd zeilvliegtuig in beslag genomen NIJMEGEN (ANP) De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft gisteravond bij de opening van de Vier daagse in Nijmegen het ge motoriseerde zeilvliegtuig van de Middelburger Paul Beukers in beslag genomen. Beukers, die zichzelf de „vlie gende mens" noemt, cirkelde met zijn toestel boven het Goffertstadion waar op dat moment een vlaggenparade bezig was om de start van de Vierdaagse op te luisteren. Beukers, die eerder al met de politie in aanraking kwam toen hij in april op soortgelij ke wijze de Westerschelde probeerde over te steken, be diende de motor door een een wasknijper aan een touwtje, die hij in zijn mond geklemd hield. Gemotoriseerd zeilvlie gen is in Nederland verboden- Tegen Beukers is proces-ver baal opgemaakt i eerstortend afond ININGEN (ANP) Een rige verkoopster uit het ltse Tynaarlo is vanoch- gewond geraakt toen gedeelte van het plafond de zaak waarin ze werkt beneden kwam. reeg een van de lichtbak van vijftig kilo op haar d. Met een hoofdwond 1 zij naar het ziekenhuis acht. Nadat hechtingen in aangebracht kon zij naar huis. De betreffen- irinkel wordt op het ogen- verbouwd. Toen het pla- neerstortte was de zaak niet open voor publiek. DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren het vonnis van vier jaar bevestigd, waartoe de 38-jarige Turk Oktay K. door de Rotterdamse rechtbank werd veroordeeld wegens drugssmokkel. andere Turken 'in oktober vo rig jaar gearresteerd toen de Rotterdamse politie in een vrachtwagen met meubelen voor Turkse diplomaten bijna vijf kilo heroïne en ruim 1250 kilo hasj ontdekte. Oktay, ei genaar van een vervoersbe drijf' in Turkije, zou dit trans port hebben verzorgd. Hij heeft echter altijd ontkend iets van de drugs te hebben afgeweten. Bij de rechtbank Alkmaar diende gisteren de zaak tegen drie Turken die 1080 kilo hasj naar ons land zouden hebben gesmokkeld. De officier van justitie eiste tegen hen straf fen variërend van acht maan den tot 2,5 jaar. De hasj was in Turkije ingeladen in een truck met oplegger, waarin 1 tussen de kabine en de ruim te bestemd voor goederen een holte was aangebracht, waar in zich 54 blikken hasj met elk twintig kilo bevonden. Bij Venlo werd een hasjhond in geschakeld, maar die rook niets. Pas toen de wagen in Purmerend was aangekomen werd de lading ontdekt door twee politiemannen. Zes miljoenste Op de Flevohof is gisteren de zes miljoenste bezoeker begroet sinds het recreatie-park acht jaar geleden werd geopend. De zes miljoenste was én van de leden van de familie R. Hendriksen uit Zetten. De gelukkige kreeg een aantal reischeques, een handvol toegangskaarten voor andere Nederlandse attracties en een korting skaart van de N.s. UTRECHT (ANP) De circa zeventig vuurwapen-instructeurs van de politie hebben veel te veel lood in hun bloed. Terwijl het loodgehalte bij de gemiddelde Nederlander ongeveer 200 microgram per liter bedraagt, kan dit bij de instructeurs op lopen tot 800 gram. Volgens secretaris Ger Koffeman van de Algemeen Christelij ke Politiefederatie is dit gegeven boven water gekomen bij een onlangs gehouden medische keuring. De kelders waar de schietinstructie wordt gegeven, zijn vaak slecht geïsoleerd. De leraren ademen er de dampen in van ongeveer 600 schoten per uur. De gevolgen van te hoge loodconcentraties zijn in eerste" instantie onopvallend. Een gevoel van sufheid en/of ver moeidheid is een veel voorkomend symptoom. Op den duur zijn nier-, spier- en zelfs hersenaandoeningen mogelijk. Nadat de hoge loodconcentraties aan het licht waren getreden is de schietbaan in Amsterdam voorzien van een luchtverver singsinstallatie. De ACP meent dat de bescherming van de ge zondheid van de docenten méér maatregelen vereist. Zo pleit men bijvoorbeeld voor een periodieke medische contrdle. Twee jaar cel voor oplichting ARNHEM (ANP) De recht bank in Arnhem heeft giste ren de 40-jarige Nijmegenaar AJ.B.S. wegens oplichting veroordeeld tot twee jaar cel straf met aftrek van voorar rest. S. had zijn vroegere werkge ver, een verzekeringsmaat schappij, ongeveer een half miljoen gulden lichter ge maakt Dit kapitaaltje be steedde hij ondermeer aan een langdurig en luxueus ver blijf in Spanje. Bij terugkeer in ons land werd hij gearres teerd. Behalve de verzeke ringsmaatschappij had hij ook de Stichting Scholenge meenschap in zijn woonplaats bestolen, en wel voor 116.000 gulden. ERWERKINGSBEDRIJVEN [JNNEN AANBOD NIET AAN TERDAM De hoeveel- huisvuil is het eerste jaar overal in ons land toegenomen. In de pro- tie Zuid-Holland heeft een stijging van maar *t elf procent voorgedaan. vuil verwerkingsbedrijven de Randstad zien zich fdoor voor ernstige pro- Hen geplaatst. Ze kunnen Unbod niet meer aan. een aantal van zijn klan- van de hand moeten wij- Desondanks is men nog k genoodzaakt vuil op te i buiten de daartoe be- re bunker. Een verkla- oor de toename van het huisvuil heeft men niet bij de AVR, die één van de grootste vuilverbranders van de Rand stad is. Waarom de gebruike lijke „zomerdaling" in het aanbod dit jaar anderhalve week later is gekomen dan normaal, is evenmin duidelijk. Niet alleen de gezwollen stroom huisvuil baart de AVR zorgen, de verbouwing van de verbrandingsovens heeft ook voor stagnatie gezorgd. Woor- voerder L.Chevalier van de AVR zegt dat het tot nu is gelukt voor de problemen tij delijke oplossingen te vinden. „Maart op iets langere ter mijn gezien zal de capaciteit in Zuid-Holland toch uitge breid moeten worden", aldus Chevalier. zee-viswijzer vangbare vissoorten bijzonderheden: voor de noordhollandse kust veel haroer vangbaar incidentele zalm vangst bij callantsoog vanaf de strekdammen (aas. reepje makreel buik) waddengebied veel overlast van krabben (ook in oe noordzee) en zeesla pa s7 anp lc) h SCHIPHOL De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al mag met ingang van de nieu we dienstregeling (oktober- /november) niet meer met de Boeing-747 op Schiphol vlie gen. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer heeft dat meege deeld aan haar Israëlische collega Landau. Mevrouw Smit-Kroes vertelde dit giste ren op Schiphol na haar te rugkeer uit Israël waar zij de afgelopen negen dagen onder handelingen heeft gevoerd. De maatregel tegen El Al is be doeld als een antwoord op de weigering van Israël de KLM toe te staan één a twee vluch ten per week meer te mogen maken naar Tel Aviv. Ook weigerde Israël in te gaan op het verzoek van de KLM om grotere vliegtuigen te mogen inzetten. Momenteel mag de KLM vijf vluchten met een DC-8 op Tel Aviv uitvoeren, terwijl El Al onbeperkte vrij heid op Schiphol heeft, aldus mevrouw Smit-Kroes. In de praktijk komt dat neer op acht vluchten per week. Morgen komt ons land in koelere oceaanlucht terecht Vandaag bevond ons land zich in een zuidwestelijke stroming die via Zuid-Enge- land vrij warme lucht aan voerde. Morgen draait de wind naar west tot noordwest en wordt een koelere luch tsoort aangevoerd. Deze luch tsoort heeft een enigszins on stabiele opbouw, zodat mor gen naast opklaringen ook op een enkele bui gerekend moet worden. Dit weertype hangt samen met een depressie die via het noordelijk deel van de Noordzee Scandinavië, intrekt Volgende oceaandepressies zullen er voor zorgen dat het weer in ons land de komende dagen een wisselvallig karak ter houdt Vooruitzichten voor vrijdag: Eerst bewolkt met nu en dan regen, later meer zon. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruizichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 2 tot 10. Min. temp. omstreeks 13 gra den. Max. temp. omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 70 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Wisselend be wolkt met enkele buien. Voor al in het zuidoosten koeler. Middagtemperaturen tussen 15 en 20 graden. Scandinavië: In het zuiden en langs de Noorse westkust veel bewolking met nu en dan re gen. In het oosten en noord oosten echter flinke zonnige perioden. Middagtemperaturen 14 graden. Benelux, Denemarken: Wisse lend bewolkt en hier en daar een bui Middagtemperaturen 18-21 graden. Frankrijk: In het noorden af koeling met tijdelijk regen, gevolgd door opklaringen. In het zuiden warm en zonnig. Middagtemperaturen in het noorden 21 graden in het zui den 28-33 graden. Spanje, Portugal: Zonnig, maar ook hier en daar een onweersbui Warm tot zeer warm. Middagtemperturen van 22 graden in het noorden Italië: Zonnig en warm maar vooral in bergstreken ook een enkele onweersbui Middag temperaturen meest 27-33 gra den. Duitsland. DDR: Vanuit het noordwesten enige regen met kans op onweer gepaard gaande met afkoeling. In Zuid-Duitsland echter zonnig en vrij warm. Middagtempe raturen in het noorden rond 20 graden in Zuid-Duitsland omstreeks 25 graden. Alpengebied: Zonnig met een enkele onweersbui Middag temperaturen 25-30 graden. 0- graden-niveau op ongeveer 3200 meter. Balkan, Griekenland: In het binnenland hier en daar re gen of "tonweer: In de kustge bieden en in Zuid-Grieken land zonnig. Middagtempera turen 27-30 graden. Canarische Eiland «r Wolken velden maar vooral aan de zuidzijde van deze eilanden ook zon. Middagtemperaturen 23-28 graden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13