dvocaten: Haars aat motie liggen Iraanse defensie-minister wil ontslag Minder brandstof voor openbaar vervoer Kronenbourg Fransen komen met plastic fiets Jong geleerd Hoessein volgt in Irak El-Bakr op Politici tevreden, deskundigen sceptisch over Carters aanpak energie-bezuiniging KOLOS Zelfmoord walvissen IINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUL11979 PAGINA 7 tERKTURKEN VERLATEN KATHEDRAAL tO/an een onzer verslaggeefsters) BOSCH De 135 Syrisch-orthodoxe itenen uit Turkije, die op Goede Vrijdag april) hun toevlucht zochten in de St. Jan Den Bosch, zullen de kathedraal deze eek verlaten. Het precieze tijdstip van hun srtrek is afhankelijk van het moment waar hun vervangende huisvesting voor bewo- ng geschikt is gemaakt. Bisschop Bluijssen in Den Bosch en het kerkbestuur van de St. in zijn erin geslaagd voorlopige woonruimte vinden: dertig mensen kunnen worden on- rgebracht in het klooster van de Zusters Liefde in Schijndel; veertien gezinnen l^ijgen onderdak in een barakkenkamp in So- iren en twintig alleenstaanden kunnen te- :ht in een kantoorgebouw in Den Bosch. 'rwaarde voor de medewèrking van de ge- :nten is dat het verblijf van de Turken /ijiet langer zal duren dan zes maanden en dat geen aanspraak zullen maken op perma- ite huisvesting. Voor Someren en Schijndel Idt bovendien dat er aan het verblijf van de stenen voor de gemeenten geen financiële .uenties mogen vastzitten. Den Bosch entegen is bereid de mensen een sociale :ering te geven tot zij weer een baan heb- i. Voordat de Turken hun intrek namen in kathedraal woonden zij in Twente. Jlijven zoeken toezegging van mgr. Bluijssen en de Raad Kerken om te blijven zoeken naar een inente oplossing van het probleem iet of zonder bezetting van de kerk heeft ar meegeteld bij de beslissing de kathe te verlaten. Ook realiseerden de Turkse itenen zich dat het blijven zitten in de St. weinig zou bijdragen aan de toekomstige itwikkelingen. en ander is gisteren meegedeeld op een irsconferen tie van het bisdom, waar ook de itriarch van de orthodoxe christenen in Eu- ipa, Julius Cigek aanwezig was, evenals de •op; leider van de St. Jan-Turken, diaken Hanna Aydin. De Turkse christenen zochten in de kathe draal een wijkplaats omdat zij niet naar Tur kije willen worden teruggestuurd. Inmiddels is de uiteindelijke beslissing van staatssecretaris Haars van justitie uitgesteld tot 1 september. In de tussentijd wordt het ministerie geacht de zaak van de Turken opnieuw te overwe gen. Dit naar aanleiding van een motie die door de Tweede Kamer onlangs met grote meerderheid is aangenomen. Canada wees af Op het ogenblik is bisschop Bluijssen in on derhandeling met een Europees land om de Turken asiel te verlenen. Dit land zal binnen enkele weken laten weten of het bereid is aan het verzoek te voldoen, of dat het, zoals als eerder Canada, afwijzend moet reageren. Bis schop Bluijssen is wel genoodzaakt in het bui tenland naar een oplossing te zoeken, omdat de Nederlandse regering weinig geneigd lijkt de Turken in ons land te laten blijven. Op de vraag of op 1 september de poorten van de St Jan weer voor de Turken zullen worden opengezet (mocht er dan nog geen oplossing zijn) antwoordde de bisschop dat de deuren van de kathedraal nooit gesloten zijn. Wel vluchtelingen Patriarch Cigek is van mening dat de Neder landse regering de Turken ten onrechte niet de status van vluchteling verleent (doet de re gering dat wel, dan kunnen zij in ons land blijven). „Deze mensen zijn wèl vluchtelingen. Zij worden al jarenlang vervolgd en onder drukt door hun Mohammedaanse landgenoten. Sinds het begin van deze eeuw zijn er twee miljoen, christenen vermoord. De regering in Turkije is niet in staat om aan de vervolging een eind te maken. Omdat het leven in hun vaderland onmogelijk is geworden, zijn zij ge vlucht en hebben zij have en goed, hun cul tuur en hun antieke kloosters en kerken in Van links naar rechts: Diaken Hana Hidjin, patriarch Qipek, bisschop Bluijssen en dhr. Coopmans, voorzitter van het kerkbestuur. handen gegeven van de Mohammedanen. Zij zijn gevlucht, hoewel zij net zoveel van hun vaderland houden als de meeste andere men sen". De patriarch vraagt de Nederlandse re gering deze mensen serieus te nemen en hen als vluchteling te erkennen. Volgens hem be schikt de regering over voldoende informatie waaruit blijkt dat zij in Turkije niet meer kunnen leven en dat de situatie het laatste halfjaar nog is verslechterd. Heroverweging? De advocaten van de groep in de kathedraal en prof. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken vrezen, zo zeiden zij giste ren, dat er van heroverweging, zoals dat door staatssecretaris Haars van justitie is toege zegd, weinig of niets terecht zal komen. „Maar de opstelling van het ministerie is inmiddels wel veel duidelijker geworden, zij het in nega tieve zin", aldus mr. W. van Bennekom, de advocaat die ook de belangen behartigde van de kerkmarokkanen in Amsterdam. „De Stich ting Vluchtelingenwerk Nederland (een over koepelende organisatie) heeft vorige week een onderhoud gehad met een aantal hoofdambte naren", aldus mr. Van Bennekom. „De SVN legde een plan op tafel over de manier waar op de heroverweging het best kon worden be handeld en hoe de nieuwe feiten die aan het licht zijn gekomen, bij die heroverweging kun nen worden betrokken. Het plan is door de ambtenaren van tafel geveegd. Het argument is dat men niet zover hoeft te gaan dat elke zaak opnieuw wordt overwogen en dat dat ook niet in de motie staat. Wel hebben de ambtenaren beloofd contact op te nemen met de staatssecretaris (die momenteel op vakantie is). Maar, zo is er bij gezegd, zij zouden haar wel negatief over het plan adviseren. Dat be tekent dat er van heroverweging en van de toezeggingen van de staatssecretaris weinig of niets terecht zal komen". Acties gaan door Het verlaten van de kathedraal betekent vol gens mr. Van Bennekom niet dat men op houdt met acties voeren. „Het eerste wat wij gaan doen is voor alle Turken die met uitzet ting worden bedreigd, een nieuw verzoek in dienen om hen als asylzoekenden of vluchte lingen in ons land toe te laten. „Op die ma nier moet de zaak wel opnieuw worden onder zocht. Als het ministerie van justitie het niet uit zichzelf doet, moet het maar op deze ma nier", aldus mr. Van Bennekom die zei dat het opnieuw indienen .van een dergelijk ver zoek geen ongebruikelijke zaak is. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Frankrijk zal in september de eerste van plastic gemaakte fiets op de markt komen. De fabrikant, de Ancor, verklaart dat het nieuwe rijwiel, Speelo ge naamd, lichter, robuuster en goedkoper is dan een klassie ke fiets. De uitvinder, Boissel geheten, heeft naar zijn zeg gen moeten vechten tegen al lerlei vooroordelen zoals „plastic is niet stevig, en het zal met de oliecrisis steeds duurder worden". Boissel en zijn medewerkers hebben allerlei vervoersmid delen van plastic bestudeerd, van rolschaatsen tot automo bielen, maar zijn tenslotte tot de conclusie gekomen dat een plastic fiets hét meest logi sche vehikel is dat met be hulp van een nieuwe techno logie, namelijk polyamide met vezelversterking, vervaardigd kan worden. Alle Franse fa brikanten haalden hun schou ders op toen Boissel zijn plan voorlegde; ze namen contact op met de Britse Chemical Industries, de bekende ICI; dit concern was bereid tests te ondernemen, maar de com- puterresultaten waren teleur stellend en gaven aan dat het mogelijk was het kader ge heel en al van plastic zonder versterking te vervaardigen. Daarom ondernamen Boissel en zijn medewerkers zelf het fabriceren van een geheel plastic kader en de ICI er kende dat de computer ge faald had. De nieuwe fiets lijkt uiterlijk geheel en al op een klassieke: frame, vork en stuur zijn van polyamide. De fiets weegt minder dan tien kilo, dat is twintig procent minder dan een stalen. Vol gens de uitvinder is de Speelo onbreekbaar en gemakkelijk te demonteren. De wielen zijn van normale radius en uiter aard treden er bij dit soort rijwiel geen roestproblemen op. De Speelo zal op de markt gebracht worden voor een bedrag van minder dan 500 gulden, terwijl het percen tage plastic elementen in het begin veertig zal bedragen maar geleidelijk aan uitge breid zal worden. De prijs zal daarmee ook dalen en uitein delijk ongeveer 300 gulden bedragen. Het eerste model, een sportrijwiel, zal gefabri ceerd worden door France- Loire, de vierde Franse fiet- senfabrikant, en er zal vooral op de export gemunt worden. Strijdmacht waarschijnlijk slachtoffer spionage DEN HAAG (ANP) Een vorige maand in Mönchen- Gladbach op verdenking van spionage gearresteerde Westduitse militair heeft naar alle waarschijnlijkheid toegang gehad tot geheime gegevens van de Nederlandse strijdmachten. Dit heeft minister Scholten van defensie geantwoord op schriftelijke vragen van PPR-Tweede Kamerlid Waltmaris. De Westduitser was hoofd operatiën van het territoriaal commando Noord van de Westduitse Bundeswehr. De ge gevens die hij heeft kunnen inzien hebben betrekking op communicatie, mobilisatie en paraatheid van het Neder landse eerste legerkorps. Gezien zijn functie had hij toe gang tot het hoofdkwartier van de noordelijke legergroep van de Navo. Gebrouwen volgens 300 jaren bestaande j wabteitsnormen. Stevig bier met een ruide, volle smaak. Grootste biermerk vai ■ranlrnjk. De elfjarige Bertina Wijngaarden werd gisteren op de in Rome te houden Internationale Conferen tie voor agrarische hervorming en plattelandsontwikkeling als 407de journalist hartelijk verwel komd door de secretaris-gene raal van de conferentie de Chi leen dr. H. Santa Cruz (rechts). Bertina vertegenwoordigt het kindertijdschrift Samsam dat -zich bezig houdt met zaken van internationale ontwikkeling. Zij weet waarover zij moet schrij ven. want zij behoort tot een oer-Nederlands landbouwersge zin. De tolk links zorgt ervoor dat gastheer en gaste elkaar goed kunnen verstaan Links: El-Bakr. rechts: Hoessein. BAGDAD Het Iraakse staatshoofd, generaal Achmed Hassan El-Bakr (65), die al enkele jaren ziek is, heeft om gezondheidsredenen besloten zijn functies neer te leggen. Hij wordt als president van de republiek, secretaris-gene raal van de Baas-partij en voorzitter van de raad voor de leiding van de Iraakse re volutie opgevolgd door Sad dam Hoessein (42), vice-voor- zitter van de raad voor de lei- ding van de revolutie. Hoes sein, die nu de macht volledig in handen heeft, werd reeds lang beschouwd als de sterke man van Irak. ONENIGHEID OVER BELEID MINDERHEDEN TEHERAN (Rtr/UPI) De Iraanse minister van defen sie Taqi Riahi heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Zijn besluit houdt verband met de moeilijkheden rond de persoon van generaal Amir Rahimi, het hoofd van de militaire politie in Iran. zijn ontslag aanbood, verteld vincies Khoezestan en Koer- dat hij gevraagd had het be- distan zullen niet ontstaan vel te krijgen over het gehele als degenen die verantwoor- westelijk front van Iran, delijkheid dragen, naar mij waar zich steeds maar gewei- luisteren, zo beklaagde de ge- dadigheden blijven voordoen neraal zich. Echter, degenen rond de Arabische minder- die controle uitoefenen, ver- Generaal Rahimi had voordat heiden de Koerden. trouwen het leger niet en be- zijn minister van defensie „De moeilijkheden in de pro- lemmeren het zijn rol te spe- Minister Riahi zegde gene raal Rahimi vorige week ontslag aan, doch deze werd later weer in zijn functie be vestigd door de ayatollah Khomeini. len", aldus generaal Rahimi. Hij gaf te verstaan dat hij duidelijk op de regering doel de. De regering van premier Mehdi Barzagan heeft tot nu toe geweigerd het ontslag van minister van defensie Taqui Rihahi te aanvaarden. KANSAS CITY Dé Europese Gemeenschap en Japan hebben gisteren de Amerikaanse president Carter geprezen om zijn nieuwe energiebeleid. EEG-energiecommissaris Guido Brenner zei dat hij zonder enige reserve Car ters voorstellen verwelkomt om de Ameri kaanse afhankelijkheid van buitenlandser olie te verminderen. De maatregelen van Carter laan verder dan de beslissingen die in Tokio zijn genomen om bet energietekort te beteu gelen. aldus Brenner. Hij voegde er aan toe er vertrouwen in te hebben dat de VS hun •Ueimport in 1990 zullen hebben gehalveerd. Ook de Japanse regering stak de loftrompet voor carters nieuwe energiebeleid. De secretaris-generaal van de organisatie van olie exporterende Landen (OPEC), René Ortiz zei dat zijn organisatie positief staat tegenover Carters plannen. De Amerikaanse consumentenadvocaat Ralph Nader daarentegen had scherpe kritiek op Carter. „Hij herhaalde doelen die hij al jaren «telt". Nader zei ook dat Carters rede volledig voorbij ging aan het probleem van de te grote macht van de oliemaatschappijen. Economen en functionarissen van de olie-industrie toon den zich verrast maar betwijfelden ten sterk ste of de doelen zouden kunnen worden be reikt. De wisselmarkten in West-Europa en in de olielanden reageerden lauw op de toepraak van Carter. President Carter preciseerde gisteren in een toepraak in Kansas City de hoeveelheid in te voeren olie in de VS voor dit jaar. Deze is vastgesteld op 8,2 miljoen vaten per dag, het geen aanzienlijk lager is is dan in Tokio is toegezegd. Carter ging ook in op de kosten van het ener gieprogramma dat hij de komende tijd ten uitvoer wil leggen. Er is een bedrag mee ge moeid van ruim 142 miljard dollar, dat geheel zal worden gefinancierd uit bijzondere belas tingen op de overwinst van de oliemaatschap pijen. Het bedrag is onder meer bedoeld voor de ontwikkeling van alternatieve energiebron nen. Het quotum voor dit jaar betekent dat de VS behoorlijk wat olie kunnen invoeren. De afge lopen weken bedroeg de gemiddelde invoer van ruwe olie per dag bijna 5,4 miljoen vaten, 1,8 miljoen vaten minder dan de voor dit jaar vastgestelde hoeveelheid. van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Op 192 wielen werd gisteren een supertransformator naar de elek triciteitscentrale in Geertruidenberg gesleept Het gevaarte van 17 meter lang en 11 meter hoog kost acht miljoen gulden én kan de elektriciteit verwerken voor een stad als Amsterdam. De transforma tor weegt 540 ton en het is de grootste die ooit in ons land werd getransporteerd. Bij het dorpje Point au Gaul weer naar dieper water te in het Canadese New Found- lokken mochten niet baten, i^c z'c^ me€r dan Alle walvissen leken vastbe- 175 walvissen op de rotsachti- sloten mee te doen aan wat ge kust te pletter gezwom- leek op een collectieve zelf- .jnen. Pogingen om de dieren moord. Het weer in ons land blijft in het teken staan van de fron ten die van de oceaan afkom stig zijn. Vanmorgen brach een dergelijk front wat regen. De neerslaghoeveelheden ble ven tot enkele millimeters be perkt. Een volgend oceaan front bereikte op dat momen de westkust van Ierland. Ver wacht wordt dat dit fronl morgen het weer in ons land bepaalt. Er moet dan ook op veel bewolking worden gere kend met af en toe regen. In deze situatie blijven de mid- dagtemperaturen waarschijn lijk iets onder de 20 graden steken. Vooruitzichten voor donder dag: Veel bewolking, af en toe regen. Middagtemperatu- ren omstreeks 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp.: omstreeks 13 gr Max. temp.: omstreeks 19 gr Kans op een droge periode Innsbruck Kopenhagen geh.bew zw.bew. Benelux, Noord-Frankrijk. Zuid-Engeland: Wolkenvelden mogelijk wat regen maar ook enkele zonnige perioden. Mid- dagtemperaturen 18-24 gra den. Ierland, Schotland en Noord- Engeland: Zwaar bewolkt met af en toe regen. Middagtem- peraturen 15-19 graden. Zuid-Scandlnavië: Vee! bewol king, enkele buien. Middag- temperaturen 15-19 graden. Noord-Scandinavië: Vrij zon nig. Middagtemperaturen 20- 27 graden. Noord-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland: Wolkenvelden maar ook perioden met zon. Middagtemperaturen 27-30 graden. Zuid-Frankrijk, Italië: Warm zomerweer. Middagtemperatu ren 26-32 gr. Iberisch Schiereiland: Warm tot zeer warm en een enkele onweersbui. Middagtemperatu ren 26-40 graden. Balkanlanden: Vrij zonnig met enkele onweersbuien. Middagtemperaturen 25-32 graden. DEN HAAG (ANP) De openbaar vervoers bedrijven in de grote steden in ons land zijn van overheidswege gewaarschuwd voor een vermindering van de brandstofleveranties met vijf tot tien procent. In schriftelijke vragen aan minister Tuynman van verkeer en waterstaat hebben de PvdA- Kamerleden Van der Hek en Van Thijn hiero ver hun verwondering getoond. De beide soci alisten voorzien problemen met bet vervoer, zeker als door energie-beperkende maatrege len meer mensen vanhet openbaar vervoer gebruik gaan maken. Van Thijn en Van der Lek vinden de waarschuwing temeer vreemd omdat de regering de spoorwegen verzocht heeft met een vergroot reizigersaanbod reke ning te houden. Voorts willen zij opheldering over de verklaring van premier Van Agt waarin deze stelde dat toch weer is afgezien van verplichte besparende maatregelen voor het autoverkeer>

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7