Plan voor winkels en woningen op de hoek Morssingel- Stationsweg De ijsco-man van „La Venezia99 gaat niet over één nacht ijs Tennistoernooien sterk bezet Petra Hoek verbetert kringrecord Valse npzet «os uil 9? van In natuurschoon moet, nals met de energie in Ierland, zuinig worden jesprongen. Dat som- 55 e dier- en planten den het tot nu toe ben kunnen redden is danken aan het feit er lijsten met be- ermde dier- en plan tsoorten bestaan. Dat lijsten ook hun na king hebben in het namaals bleek gister- dag voor de kanton- iter. 44-jarige man vond, jaar geleden, een 'e bosuil langs de kant de weg. De man, ken- jk liefhebber van op- itte dieren, nam het tje mee om het, in ge oreerde vorm, zijn inkamer te laten ver- ien. Nu mag volgens wet een 'beschermde' ;1 alleen door een er- preparateur opgezet den. De preparateur ït in het bezit zijn van BI diploma. Alleen dergelijk vakman is ichtigd om aan het op- ;tte dier een 'plaatje' f.; «vestigen dat wijst op officiële van de 'op- aad'. man was naar de poli- gegaan om een ver voor het opzetten het diertje te halen had deze gekregen; zogenaamde AC2 ver ging. De politie had preparateur aangewe- een zekere T., maar man ging met het uil- naar de poelier. De lier had een kennis in zuiden van het land het zaakje wel kon in. Niets meer aan de totdat drie jaar la- een agent de woonka- van de man betrad daar de bosuil zag zonder plaatje. De die het strafbare constateerde nam i het uiltje mee het bureau. rechter, die ad rem lerkte dat men bij de ïlier slechts dieren kon in en niet kon opzet- achtte de ten laste gde feiten bewezen en rdeelde de man tot [gulden boete of 1 dag 'itenis en verbeurdver- ïg van het uiltje. De ;st kan eindelijk rus tweede natuurzaak die 'iermiddag diende was voiding van het milieu, ereen kent genoeg irbeelden van personen het niet zo nauw ne- met het natuur- oon. Het storten van al langs de kant van veg is zo'n voorbeeld. Noordwijkerhouter .ij» 26 jaar zat omhoog een berg bloembolle- al. De stortplaats br het vuil was afgeslo- en bij het zien van al g aanwezig vuil langs kant van de weg dacht 'daar kan nog meer Een attente bewoner de weg noteerde het nmer van de auto en proces-verbaal liet t lang meer op zich chten. Op vordering de politie had de emenhandelaar het af weer weggehaald, rechter volgt blijkbaar 'harde' lijn tegen mi- ivervuilers. Dat bleek het vonnis van 75 gul boete of 3 dagen :htenis; 15 gulden meer n de officier van justi- had geëist. nergieverslinder energie waar wij in tijd zo zuinig mee >eten zijn verdween met Dte snelheid in de auto- itor van een 64- jarige, ten laste gelegde fei- snelheid van 120 kilo ster en het inhalen van auto op een weg jiar maar 50 kilometer reden mocht worden en ie n inhaalverbod van «acht was, kon de advo- 7 te van de man niet edpraten. De 'aangehou- zaak (de verbalisant aest op de proppen ko- •j en want de 64-jarige j] itkende de bestuurder te 1 in van de auto) leverde or het te snel rijden, 0 gulden of 20 dagen chtenis en 6 maanden voorwaardelijke intrek- ng van het rijbewijs op; ir het inhalen, een ge- ^poete van 250 gulden. HUEBHIKKE LEIDEN Geboren: Berry zn. v. H. J. de Bruin en E. Post; Samantha Nathalie dr. v. G. L Meijer en J. van Reeken: Clemens zn. v. A. H. la Lau en E. Volkers; Fijke zn. v. C. A de Vreugd en C. Barnhoorn; Eva Helena Maria dr. v. J. W. M. Overdevest en A A. M. I. Vink; Patricia Marenka dr. v. C. P. Berdowski en W. J. Boers; Dominique John zn. v. R. F. M. Bon- nefoy en L. J. Dowling; Ruben Mark zn. v. H. E. Brouwer en E. M. van Hoegee; Arjan zn. v. J. Tilma en F. A. M. Verhaegen. Overleden: B. van Duijn geb. 21 feb. 1897 man; A E. Melo geb. 9 juli 1902 echtegenote van A. Haasnoot; A. de Wilt geb. 3 mei 1901 echtege note van A. van Groen. Ondertrouwd: W. Y. M. Cheung en J. (Van onze tennismedewerker) KATWUK/HILLEGOM - De tennisparken van Hillegom en KLTV in Katwijk zijn deze week het domein voor de tennissers uit de regio en ver daar buiten. Vooral het toernooi in Hillegom is sterk bezet, niet alleen in kwali teit, maar vooral ook in kwantiteit. 780 partijen moe ten worden afgewikkeld, zo dat er afgelopen weekeinde reeds 200 partijen op de baan werden gezet. De geplaatsten in Hillegom in het herenenkel B zijn Gele- vert, Van Overbeeke, Herman van de Capellen en Verde- gaal. Van Overbeeke en Van de Capellen treffen het niet, want zij hebben respectieve lijk de Duitser Stapelbrock en de Indiër Vijayk in hun afde ling. Spelers, die in Lisse lie ten zien wel te weten hoe met een tennisracket om te gaan. In het herendubbel kreeg Sta pelbrock, die geen partner had, de Brabander Arthur Vloemans toegewezen. Dit blijkt eveneens een goede ten nisser, hetgeen voor Blom- mendaal en Pasma wel eens vervelende consequenties kan hebben. Zij moeten in de eer ste ronde al tegen dit gelegen heidsduo aantreden. Wie deze strijd wint moet zeker in staat geacht worden het als eerste geplaatste du Gelever- t/Asselbergs van de eindzege af te houden. Bij de dames lijkt Edith Lem- beck uit Zandvoort haar vo rig jaar behaalde titel te kun nen verdedigen. Annette Meininger uit Nieuw Vennep staat tweede genoteerd. De enige, die voor een verrassing lijkt te kunnen zorgen, is Pe tra Wessels. In C is er voor de laatste ongetwijfeld wat betreft de zege geen vuiltje aan de lucht In Katwijk spelen in het her enenkel B 26 spelers, waar onder wel lenige C-spelers. Bub van de Zee en Marinus Brooshooft zijn de favorieten. Iwema demonstreerde in zijn partij tegen Thomas de Mooy, dat ook hij tot de kansheb bers gerekend dient te wor den. De 6-0, 6-1 overwinning was in elk geval imponerend. In het herendubbel zijn Vis been en Brooshooft het enige geplaatste koppel. Om een da mesenkel, een damesdubbel of een gemengddubbel te or ganiseren had de KLTV een te gering aantal inschrijvin gen. •In C is Hans Tonjann, zondag winnaar in Zoeterwoude, nummer één geplaatst. De eerste ronde won hij overtui gend van Martijn Drijver (6-2, 6-0). Nummer twee Rombouts bleef moeilijker overeind. Eenmaal op dreef was hij toch nog vlot klaar met Zwarts van de OLTC (2-6, 6- 0, 6-2). Bij de dames moeten volgens de plaatsing Thea de Groot van Zee en Duin en Cora de Vries, clubkampioene van de KLTV, de eindstrijd bereiken. Ofschoon Henny Koemans. aan het toernooi van de Met selaars in Scheveningen de voorkeur gaf boven het eve nement te Lisse blijft hij het klassement van het Match Tennis Circuit aanvoeren. Ar nold van de Capellen werd in het enkelspel al snel uitge schakeld en miste daardoor de mogelijkheid om zijn ri vaal en teamgenoot Koemans in de rangschikking te passe ren. Met zijn totaal van 72 punten blijft hij drie punten achter bij Koemans. Ronald Blommendaal. Har Meijer en Marinus Brooshooft verdiend in Lisse de meeste punten: ie der voegde er veertien aan zijn totaal toe. Hierdoor rukte Blommendaal op naar de der de plaats, een positie die hij voornamelijk aan zijn resulta ten in het dubbelspel dankt Meijer, Brooshooft Visbeen, Herman van de Capelle en Madera nemen in deze volgor de de vierde tot en met acht ste plaats in. Door haar verrassende over winning op Maureen Meijer in de finale van Lisse klimt Petra Wessels op naar de der de plek op de damesranglijst Met haar zes punten streeft zij Milou Bron, Henny Fe- hling en Rosemarie Verdegaal voorbij. Maureen Meijer bezet met acht punten de tweede plaats achter Ineke Kallen berg, die de afgelopen week niet speelde. Deze week wordt er zowel in Hillegom als Katwijk om de punten van het circuit ge speeld. LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUL11979 PAGINA 3 TIJDENS NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN (Van onze zwemmedewerker) AMERSFOORT Op de der- de dag van de Nederlandse kampioenschappen zwemmen heeft Petra Hoek (Katwijk) voor een uitstekende presta tie gezorgd, door de 100-rug voor meisjes '64 als tweede te beëindigen. Haar tijd was tevens goed genoeg voor een plaats in de dames B-finale. In de B-finale ging de pupil van Leidenaar Dirk Werter nog sneller. In deze race ver beterde zij nogmaals het kringrecord tot 1.08.63. Eric Rieken (AZC/Unique) was ook nu weer goed op dreef. Op de 400-wissel jon gens '66 behaalde hij een knappe tweede plaats in 5.19.57. Voor de Leidse zwem mers waren er deze dag geen medailles weggelegd. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) werd zevende op de 200-vrij heren in een toch wel goede 1.59.83 (1.59.37 in de serie). Wilco v.d. Zeeuw (Z'86) kwam niet verder dan een twaalfde plaats op de 400-wissel jon gens '65, in 5.31.93. Overige klasseringen Weidse" zwemmers: 200-vrij jongens '66: 6 Eric Rieken (AZC) 2.16.86. Idem '65: 5. Edwin v. Houten (BZPC) 2.10.35. 400- wissel jongens '64: 10. Carlo v. Zwol (BZPC) 5.17.51. 100- vlinder meisjes onder 10: San dra Kikkert (Katwijk) 1.40.75. 400-vrij jongens onder 10: 6. Ronnie Brouwer (AZC/Uni que) 5.28.01. 100-rug jongens '68: 6. Jimmy Lassooy (AZ C/Unique) 1.20.60. 4xl00-vrij estafette meisjes onder 16: 11. Katwijk 4.20.42 (Kringrecord). LEIDEN De mixmachine achter in de ijssalon van „La Venezia" aan de Steenstraat doet denken aan een nogal flink uitgevallen slagroomklopper. Ook de andere apparatuur liegt er niet om. Het heeft wel iets weg van de machinekamer van een klein motorschip, met al die flikkerende lampjes en draaiende wijzertjes. Het bedrijf is sinds de bereiding van het eerste ijsje in 1850 aanzienlijk gemoderniseerd, dat staat wel vast. De ingrediënten zijn overigens dezelfde gebleven: eieren, melk, suiker en vruchten. Wat dat betreft is er niets veranderd, ook aan de bereidingsprincipes is niet gesleuteld. De basistemperatuur voor het invriezen ligt rond de 14 graden beneden Celsius. Destijds werd het nulpunt bereikt met blokken ijs, waarover pekel werd uitgestrooid om het smelten te bevorderen en zodoende de koude constant te houden (sla er de natuurkundeboekjes maar op na). Valentino Olivo probeert het geheugen met deze simpele stof weer wat op te frissen, het verstand echter blijft er hoegenaamd Siberisch onder. De natuurkundeles..., het is al weer zo lang geleden. Valentino Olivo, telg van de vierde generatie ijsbereiders in ,,La Venezia" aan de Steenstraat. LEIDEN Binnenkort wordt gestart met de bouw van een aantal winkels en woningen op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg (op de plaats waar vroeger het Motorhuis was geves tigd). Dit project sluit aan op de onlangs gereed gekomen woningen van Neduco aan de Morssin gel. In principe heeft het Leids college van b en w besloten het stukje grond in erfpacht uit te geven aan de Internationale Gewapendbeton-Bouw b.v. uit Breda. Dit bedrijf heeft begin dit jaar een ontwerp laten maken door architect B. Stemer- ding van een Amersfoorts bureau voor het hoek je- Het ontwerp voorziet in winkels op de begane grond, op de eerste verdieping komt kantoorruim te en daarboven komen drie woonlagen met een daklaag, waar 24 woningen kunnen worden on dergebracht in de verhouding vijftig procent pre mie- en vijftig procent vrije sectorbouw. De stichting voor ambulante geestelijke gezond heidszorg zal hoogstwaarschijnlijk de kantoor ruimte op de eerste verdieping betrekken. Deze stichting is thans gevestigd aan de Rijnsburger- weg 142. De aanvankelijke plannen in het com plex bioscopen en een bowlingbaan te vestigen zijn hiermee definitief van de baan. Het ontwerp voorziet voorts in een onderdoorgang voor voetgangers vanaf de Morssingel. Deze on derdoorgang is tevens noodzakelijk om het pand van de A.N.W.B. aan de achterzijde te bereiken. Teneinde aan de parkeereis van twee parkeer plaatsen op drie woningen te voldoen, zal de In ternationale Gewapendbeton-Bouw b.v. zich ver plichten bij te dragen in de kosten van de aanleg van zestien parkeerplaatsen. Deze plaatsen zullen dan worden gerealiseerd op het achter het com plex liggende gemeentelijk parkeerterrein. SINDS 1850 INDE SLAG MET MELK, EIEREN, SUIKER EN VRUCHTEN nummer 11 aan de Steenstraat gevestigd, waar voor de verkoop en de bereiding van 14 smaken ijs, in de hoedanigheid van sorbets, coupes, bekers, taarten, wafels en horentjes, een nieuw tijdperk werd ingeluid. En zo is langzamerhand de vertrouwde traditie aan de Steenstraat ontstaan, dat ieder jaar in maart de ijssalon van „La Venezia"zijn deur voor de liefhebber openstelt en ongeveer tot november geopend houdt. Dat is nu dus al bijna 25 jaar een terugkerend verschijnsel waarop je de klok gelijk kunt zetten: tussen de eerste lentestralen en de laatste herfstdraden vliegen de met chocalade beslagen cassatabollen als warme broodjes de tent uit. Valentino's ogen glinsteren ervan als hij een van zijn vriesbakken opentrekt en met zijn vinger door een ijskoude mist heen priemt, van waaruit de cassatabollen je als een ingevroren kleuterklas verleidelijk toelachen. Het is hèt bestlopende artikel van de ijssalon, groot en klein zijn er aan verknocht Antonio, de maitre de cuisine van „La Venezia", bevestigt dit door nog een paar deksels van voorraadkasten op te lichten. Antonio heeft het vak helemaal in zijn vingers zitten, ook al wordt het grootste deel van het werk thans machinaal ter hand genomen. Ijsbereider wordt je niet zomaar. Er komt heel wat voor kijken voor je je eerste gemaakte ijsco met goed fatsoen aan iemand kan geven. Het ijs mag niet te zacht en ook niet te hard zijn. Het mag dus niet gebeuren dat je bij het eerste het beste likje dat je geeft alleen nog maar twee wafels in je hand houdt Hetgeen al heel wat amateuristische liefhebbers bij de ijsbereiding vanuit het diep vries vak je in de koelkast dikwijls is overkomen. Valentino merkt over het dilettantisme in de ijs-branche op, dat er behoorlijk wordt aangeklungeld met poeder en water. „Soft-ijs of een ijslolly zijn, als je er de spullen voor hebt zo gemaakt, maar het bereiden van citroen ijs is heel wat moeilijker. Dat leer je niet vein de ene op de andere dag. Daar komt nog heel wat vakmanschap voor om de hoek kijken." PETER VIERING Valentino Olivo, telg van de vierde generatie Olivo, geboren en getogen in Cadore, een streek in de Dolomieten (Zuid-Tirol), vroeger behorend bij Oostenrijk, maar later geannexeerd door Italië. De bekende ijscoman herinnert er zich van, dat het er erg arm was, terwijl zijn landstreek vandaag de dag welvarender is dan ooit tevoren, dankzij de bloei van het wintertoerisme. IJs en sneeuw zijn derhalve geen onbekenden voor de zich sinds 1955 Leidenaar noemende Valentino van „La Venezia", want de bergen in Cadore gaan het grootste deel van het jaar schuil onder een hoogpolig sneeuwtapijt. Wellicht hierdoor gëinspireerd, zijn de Olivo's medio 1800 begonnen met het métier van ijsbereider. IJs: een matig export artikel, maar waarvan het recept, als men het eenmaal in zijn hoofd heeft makkelijk over de grenzen is te verkopen. Dat is dan ook ruim honderd jaar geleden gebeurd. De overgrootvader van Valentino Olivo begon als eerste met de verkoop van ijsco's in Hamburg, later gevolgd door nog een hele generatie ijsbereidende Dolomieters en andere Italianen, die als een koudefront het zomerse Europa met wat welkome verkoeling binnen kwamen vallen. Een zwerm van deze subtropische „ijsvogels" daalde in Nederland neer, waaronder de familie Olivo. Thans met onder meer zaken in Rotterdam en Leiden. In de Sleutelstad was het Giovanni, de vader van Valentino, die in 1933 voor heteerst met groot succes een proeve van bekwaamheid aflegde met de verkoop van de al eeuwen(k)oude délicatesse, onder de naam van „Venezia-ijs"... Uskar Met een ijskar de straat op, zo is het in de dertiger jaren begonnen en het liep allemaal op rolletjes. Zodat dat wagentje na verloop van tijd niet meer het enige verkoopadres voor de „ijscoman van Venezia" vormde en uiteindelijk in 1960 met een paar slagen op de bel plus bijpassend gondelliedje kon worden opgedoekt. De ijsfamilie .Olivo had zich intussen in 1955 op

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3